BOEKBESPREKING MARKTBERICHTEN flink Dagmeisje He&t U. TILBURG, Weest eerlijk Advertentiën t Gevraagd Tweedehands G. v. d. SLU IJS te pisle is opgebolrwd, en waar zij half September een zesdagenkoers zullen rij den, met nog verschillende andere wed strijden. Daarna nemen zij aan wedstrijden deel te Valparaiso ook in Chili, hier zullen zij echter in de open lucht moeten rijden. Wanneer deze wedstrijden achter den tug zijn, vertrekken de N'edcrlandsche en Belgische renners naar Lima in den staat Peru, om ook daar aan wedstrijden deel ie nemen. De bevriende relatie deelde de familie nog mede, dat Frans den lnatsten dag van de Zosdaagsche te Buenos Aires gevallen was, doch dat deze val niet zeer ernstig geweest zal zijn daar Frans bij de slotmeeting aldaar een koers van 50 K.M. op eigen kracht won. Begrijpelijker wijze was de familie zeer verheugd over dit bericht, hetgeen hun de zekerheid geeft, dat krans nog in goe den welstand verkeert en hij met zijn koppelgenoot v. d. Broek in de nieuwe wereld groote successen boekt en al licht minder narigheid van den oorlog ondervindt dan zijn familie en vrienden in Nederland. N. T.C. DAMMEN. W.D.V.-nieuws. Na een rustperiode van enkele maan den, zullen a.s. Dinsdag de wekelijksche clubavonden onzer plaatselijke damver- eeniging W.D.V. in haar clublokaal Café Rest. „De Molenvliet" alhier, weer een aanvang nemen. Wij verzoeken daarom alle leden beleefd, doch dringend uiter lijk half 8 aanwezig te zijn, aangezien er uit onze leden twee X-tallen zijn gevormd die a.s. Dinsdag onderling een wedstrijd zullen spelen. W.D.V.'ers allen dus present. Bij het W.D.V.-bestuur zijn nog groot-, sche plannen in voorbereiding waarover t.z.t. meer. Damliefhebbers van Waalwijk die nog geen lid zijn, geeft U thans bij bet WDV- secretariaat N.-Parallelweg 43 Baardwijk of bij den heer Bausenbach als zoodanig op, wij verwachten U! 2. 3. WIJZIGING VAN GEMEENTE GRENZEN IN NOORD-BRABANT. Vught, Engelen en Hintham komen bij Den Bosch. Wij lezen in de Prov. Bossche Cou rant: Gelijk bekend is, heeft het provin ciaal bestuur van Noord-Brabant se dert een twintigtal jaren er naar ge streefd de gemeentelijke indeeling van deze provincie te verbeteren en in over eenstemming te brengen met den feite lijken toestand. In dien tijd zijn 32 gemeenten opge heven als afzonderlijke gemeenschap pen. Deze vereenvoudiging en versterking van het gemeentewezen wordt voortge zet, nu de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op 1 Au gustus j.l. den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken gemachtigd heeft te beslissen in zake veranderingen, door het algemeen belang gevorderd, in de begrenzing der gemeenten. Van ambtelijke zijde wordt ons me degedeeld, dat binnenkort de volgende veranderingen te wachten zijn: le. De gemeente Breda zal worden uitgebreid met de gemeenten Ginneken en Princenhage en een deel van Tete- ringen. De gemeenten Gilze en Chaam zullen worden uitgebreid met deelen van Ginneken. 2e. De gemeente Helmond zal wor den uitgebreid met de gemeente Stip hout en met deelen van Mierlo, Bakel, Deurne, Someren en Aarle-Rixtel. De gemeente Geldrop met deelen van Mierlo en Someren. 3e. De gemeente 's-Hertogenbosch zal worden uitgebreid met de gemeen ten Engelen en Vught en 't dorp Hint ham van de gemeente Rosmalen. Verder zullen nog uitbreidingen plaats hebben van de gemeenten Grave, Cuijk, Boxmeer en andere. Hieromtrent zullen spoedig nadere bijzonderheden worden verstrekt. Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant hebben aan de gemeentebesturen van 's-Hertogenbosch, Vught, Engelen en Rosmalen o.a. het volgende geschre ven: „Het voornemen tot vereeniging der aangeduide gebiedsdeelen in één ge meentelijk kader steunt op de overtui ging dat zij tezamen één economisch, cultureel en sociaal geheel vormen, waarvan de bewoners door plaatselijke betrekkingen ten nauwste met elkander vereenigd zijn en gemeenschappelijk el kanders lasten te dragen hebben. „De tijd is rijp om deze plaatselijke verbondenheid ook in de geëigende staatkundige structuur tot uiting te brengen De bedoeling is dat voor de dage- lijksche administratie van de Vughtsche bevolking een afzonderlijke dienst wordt gehandhaafd, zoodat het Raad huis te Vught als hulpsecretarie zal kunnen dienen. Hieruit is af te leiden, dat de nieuwe gemeente 's-Hertogen bosch wel geheel met het algemeen be heer belast wordt, maar dat zij voor de ingezetenen van Vught een dienst heeft te onderhouden waarbij alle dagelijk- sche aangiften kunnen worden gedaan (burgerlijke stand, bevolking, enz.) Ook zal Vught zijn eigen politiecorps kunnen behouden. In haar nieuwen vorm zal de gemeen te 's-Hertogenbosch een oppervlakte beslaan van ongeveer 8000 hectaren, dus een omvang verkrijgen als de ge meente Tilburg, met ongeveer 65.000 inwoners, waarvan Vught er 14.200 levert. GEMEENTERAAD LOON-OP-ZAND. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Loonppzand, te hou den a.s. Dinsdag 17 September, des avonds om 6 uur ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Vaststelling notulen vorige ver gadering. Ingekomen stukken. Aanbieding der gemeentereke ning over het dienstjaar 1939 met de daarbij behoorende rekeningen van baten en lasten van a. het gasbedrijf b. de exploitatie der drainage- velden. V a. gewone dienst:- b. kapitaaldienst: Benoemign van een commissie tot onderzoek dezer rekeningen. Voorstel tot goedkeuring van de rekening van het Burgerlijk Arm bestuur dezer gemeente over het dienstjaar 1939. Voorstel om het buizennet loo- pende van dc gasfabriek tot de Mgr. Völkerstraat te Kaatsheuvel uit te breiden. 7. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten in zake de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1940. 8. Voorstel om de door de gemeente van de opbrengst van effecten verschuldigde couponbelasting bij de' uitbetaling van die opbrengst aan de daarop rechthebbenden at te houden. 9. Voorstel om het bedrag voorloo- pig vast te stellen dat'in 1939 voor het openbaar lager onderwijs werkelijk is uitgegeven. 10. Rondvraag. NIEUWE BOMBARDEMENTEN ENGELAND. OP 4. o. 6. Dr. Ph. Taminiau t Hedennacht .overleed in den leeftijd van 65 jaar Dr. Ph. L. M. M. Taminiau, arts alhier. De overledene heeft op de eerste plaats in zijn langdurige en drukke practijk groote verdiensten ge had voor dc lijdende menschheid, maar ook op verschillend terrein was hij steeds actief werkzaam, speciaal als voorzitter der Afd. Tilburg der Ned. Maatschappij van Geneeskunde, waarvoor hij onlangs ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum hartelijk werd gehuldigd. Met hem is een goed burger, voor beeldig huisvader en bijzonder medicus ten grave gedaald. Hij ruste in >redc.. De N. T. Crt. schrijft o.m.: Dokter Taminiau is niet meer. Hij is hier ter stede sedert 1903 rondgegaan als een burger van standing, die voor veel wat op maatschappelijk terrein lag belangstelling had. Maar vooral als een knap medicus, die va derlijke zorg had voor zijn patiënten. In dat opzicht behoefde hij de „jongeren'' niet te vreezen. Geenszins. Tot kort voor zijn laatste ziekte, die hem thans te vroeg helaas! ten grave sleepte, stond hij dan ook nog volop midden in de uit oefening van zijn uitgebreide praktijk. En waar dokter Taminiau, zoo rustig en be langstellend als hij was, in de gezinnen ver scheen, daar ging hij als een „weldoener" heen. Zoo vol vertrouwen als men was op zijn „in zichten" in het genezingsproces. Dokter Taminiau, die op 9 December 1874 te Utrecht geboren is, genoot na doorgeloopen gymnasium een degelijke medische opleiding aan de Rijksuniversiteit zijner geboortestad en promoveerde aldaar in 1901 tot arts. Na zijn promotie vestigde hij zich te Blerick, maar zijn drang naar breeder werkzaamheid in wijder omgeving, bracht hem reeds twee jaren later naar Tilburg. Alras vestigde hij hier een goede medische reputatie en toen hij belangstelling ging toonen voor hetgeen de geheele gemeenschap regardeer de, was zijn faam voor immer gevestigd. Wel mocht het verbazing wekken, dat deze man, zoo druk bezet, de herdenking van zijn zilveren promotie in 1926, bekroonde met een proefschrift getiteld „Bijdrage tot de kennis van het familiair en hereditair voorkomen van kan ker." Wat 'n enorme wils- en werkkracht moet er voor noodig geweest zijn, om zulk een weten- schappelijken arbeid, te midden van de beslom meringen der dagelijkschen levens en de ver zorging van een mooi kroostrijk gezin te kun nen voltrekken! Verder wijst 't blad er op, dat onder zijn lei ding het ziekenfonds steeg van 200 tot 76.000 leden; voorts op zijn werkzaamheid als „dokter van de Werkplaats", als voorzitter van het Consultatie-bureau, van de vroegere Gezond heidscommissie, van de afdeeling Tilburg der Mij. voor Geneeskunde, van de medische tucht- commissie, van de Mij. tot de bevordering der Toonkunst, groot muziekliefhebber als hij was. Zijn verdiensten werden geëerd met z'n benoe ming tot officier in de*orde van Oranje-Nassau. Het blad besluit dan: Een veelzijdig verdienstelijk leven is afgeslo ten. Zijn echtgenoote en zijn grootè gezin mogen troost vinden bij dit droef verscheiden in Hölty's woorden: „Selig alle, die im Herrn entschliefen! Selig Vater, selig bist du! Engel brachten dir den Kranz und riefen Und du gingst in Gottes Ruh!" Duitsche gevechtsformaties hebben meldt D.N.B. uit Berlijn giste ren, laat in den middag, opnieuw de Zuid-Engelsche al'weerversper ringen doorboken. Het opgeklaarde weer maakte bet mogelijk, over de versper ringsballons heen te vliegen. Het Brit- sche afweergeschut trof geen doel. Do Duitsche vliegtuigformaties konden bijna ongestoord haar bom men last boven Londen uitwerpen. De Duitsche stations aan de Ka- naalkust hadden voor den middag van 12 September een verbetering in den weerstoestand vóórspeld. Duitsche verkenningsvliegtuigen stegen daarna op om de resultaten van den sterken Duitschen bomaanval op militaire doelen in en rondom Londen in oogen- scbouw ie nemen. Zij hadden tot taak de verwoestingen in de Londensche stadsdeelén fotografisch vast te leg gen. Op vele plaatsen belemmerden dikke rookwolken nog steeds het zicht. De Duitsche vliegtuigen onderna men hun gewapende verkenning niet alleen naar Londen; ook andere plaat sen, die in de laatste dagen herhaal delijk hevig gebombardeerd zijn, wer den weer opgezocht. 36 WONINGEN TE HAMBURG ERNSTIG GEHAVEND. De Engelsche vliegers hebben bij hun aanval op Hamburg en Bremen in den afgeloopen nacht, wederom woon wijken gebombardeerd. De vijandelijke vliegtuigen wierpen hun bommen o.a. op een gebouw van een liefdadige in stelling in een Noordelijke voorstad van Hamburg en voorts meer in de buurt van' de stad. In totaal werden te Hamburg 36 woningen aanzienlijk be schadigd. Een school werd door dyna- mietbommen ongeveer verwoest. Enke le kantoorgebouwen werden getroffen. Te Bremen werd een groot aantal brand- en dynamietbommen'op de bin nenstad geworpen. Hierbij we*len houtopslagplaatsen, kistenfabrieken en dergelijke ondernemingen, doch geen voor de oorlogvoering belangrijke of militair-belangrijke doelwitten getrof fen. Te Hamburg werden vijf burgers ge dood. Bovendien werden drie burgers zwaar en twaalf licht gewond. Onder de gewonden bevinden zich vier kinde ren. Tijdbom in den tuin van' Buckingham Palace. Van officieele Engelsche zijde wordt medegedeeld, dat Dtnsdagdn de vroege morgenuren in de tuinen van Buckingham Palace 'n Duitsche tijdbom isgeëxplodeerd. Er is slechts geringe schade aangericht. Aan den Noordelijken gevel zijn tal van ramen gesprongen. Ook de muur toont de sporen van de explosie en aan den eenen kant is een gedeelte van het dak naar beneden gekomen. In het bijzonder zijn de zwembas sins der princessen, de werkkamer van den koning en de kleedkamer van de koningin beschadigd. De bom is Maandagmiddag om "half 2 gevallen, doch daar zij eerst den volgenden morgen ontplofte, zijn er geen dooden of gewonden te be treuren. De koninklijke familie was noch tijdens den inslag, noch tijdens de explosie in het paleis aanwezig Uit Berlijn wordt hieromtrent van bevoegde Duitsche zijde verklaard dat, ofschoon bij de Duitsche lucht macht nii ts hiervan bekend is, het in het geheel niet onmogelijk is, dat een verdwaalde bom in de tuin van het Buckingham Palace is te rechtgekomen. Was het de bedoeling van de Duitsche vliegers geweest, om het paleis te bombardeeren, dan zou de zaak geheel anders zijn en dan zou niet slechts een verdwaal de hom daar terecht gekomen zijn. WIJZIGING IN DE RADIO UITZENDINGEN. plakvellen, die zij voor opzending der bonnen noodig hebben, bij den fabri kant of leverancier aanvragen. Afgifte van honden- of kattenbrood zonder ontvangst van den betreft'en- den bon is ver-boden. DE VERDUISTERING EN DE KERKELIJKE DIENSTEN. Z.H. Exc. mgr. A. F. Diepen, bis schop van 's-Hertogenbosch, schrijft in ,,St. Janski. Het is komen vast te staan, dat voor kerken of kapellen geen verzachtende bepalingen te verwachten zijn op den algemeenen aan de geheele Nederland sche bevolking opgelegden verduiste ringsplicht. De controle zal eerder verscherpt dan verzacht worden. Wegens de onmogelijkheid de gevor derde verduisteringsmaatregelen toe te passen of wel wegens de afmetingen en het getal van ramen of wel wegens te groote kosten voor het betrokken be stuur en meer nog ter tegemoetkoming aan de bezwaren der kerkgangers, zal de beste oplossing wel te vinden zijn in een verandering der uren waarop de voormiddag- of namiddagdiensten ge houden worden. Bij die regeling houde men in 't oog, dat men, wat de tijden van nuchter blij ven en van het opdragen der H. Mis zich houden mag" aan den werkelijken tijd (zonnetijd) en dus 13.30 uur zeker nog niet te laat is voor het beëindigen eener H. Mis. Er is dus gelegenheid de H.H. Diensten, vooral op de Zondagen zoo te regelen, dat ze hun gewoon ver loop kunnen hebben. In de katholieke gezinnen zal dan webmedewerking ver leend worden, wat tijden van opstaan, ontbijt, middagmaal enz. aangaat; men neme daar 's Zondags een aangepaste dagorde, gelijk dat vroeger ook ge schiedde op de dagen van overgang tusschen zomer- en wintertijd. Wij geven echter ook door deze ver lof, daar waar zulks meer verkieselijk is den vroegdienst of diensten in een behoorlijk daartoe ingericht parochie huis of ander- lokaal te houden (can. 822, 34). Waar rtien over geen ver duisterde kerk beschikt regele men de middagdiensten zoo, dat het bezoek ge1 eindigd zij voor zonsondergang, zoodat de bezoekers nog met daglicht hun wo ning kunnen bereiken. Er is een wijziging gekomen in de uitzending van radioberichten van het A.N.P. Na de uitzending van berichten om 8 uur des avonds voltft nog een uit zending van 8 uur 55 tot 9 uur. Daar mee besluiten ook de radioverenigin gen hun uitzendingen. DE DISTRIBUTIE VAN HONDEN EN KATTENBROOD. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be-_ kend, dat van 1 t/m. 30 September 1940 op bon no. 5 van de voederkaart voor honden «beschikbaar wordt ge steld: voor groep 1: 10 kg. honden brood; groep 2: 10-kg. hondenbrood; groep 3: 8 kg. hondeubrood; groep 4: 5 kg. hondenbrood; groep 5: 4 kg. honden brood; groep 6: 3 kg. honden brood. Op bon no. 5 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde pe riode U/2 kg. katenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 September 1940 is bon no. 5 van bedoelde kaartfn ongeldig; na dien datum mag deze niet meer wor den aangenomen. Winkeliers en handelaars in hon den- en kattenbrood kunnen de op- „Ons Dagelijksch Brood". Een practisch boekje voor de huisvrouw. Het wordt de huisvrouw in de te- genwoorige omstandigheden niet makkelijker gemaakt in haar toch reeds zooveel omvattende „Keuken- taka" en talrijk zijn dan ook dc raad gevingen die haar op dit gebied berei ken. 'Zoo verscheen thans bij de N.V. Drukkerij v.h. La Rivière Voorhoe ve te Zwolle een keurig verborgde practische handleiding „Ons Dage lijksch Brood", een fleurig boekje van Mcfrouw C. J. Ooms-Vinckers ei» Mej. H. J. Reiding, leerares koken en voedingsleer. Onder de talrijke soort- genooten, maakt dit boekje een bij zonder gunstigen indruk door tal van practische wenken, origineele en sma kelijke menu'g, recepten etc., alles aangepast aan dc bijzondere omstan digheden. Prqf. Dr. H. W. Mulius te Utrecht en Prof. Dr. F. J. J. Buyten- dijk te Groningen schreven een voor woord. Het is niet altijd even makkelijk om eerlijk te zijn, zeker niet tegen over zijn medemenschen. Hoeveel moeilijker moet het dan niet vallen eerlijk te wezen tegenover zichzelf. Men is maar al te vaak geneigd over deze zaak luchtig heen te stappen omdat zij naar veler mee ning, van weinig of geen belang is, maar het zijn gewoonlijk juist de zulken die het met de eerlijkheid niet zoo nauw nemen en daardoor bijna steeds met zichzelf, met bun eigen persoon in strijd zijn. Wanneer de wereld meer blijken van eerlijkheid had gegeven en ieder zijn bestaan meer op deze deugd had gebaseerd, zou zij er wellicht anders uitzien dan dat thans het geval is. Wij weten wel dat het vaak moeilijk is, omdat men met zijn eigen overtuiging maar al te graag een loopje neemt om een betrekkelijk voordeel tegen over anderen te bereiken, doch hoeveel grooter zou dit voordeel kunnen zijn en hoeveel meer zou men daarbij nog in achting stijgen wanneer het behaald was met faire middelen. Vooral in dezen tijd komt het er meer dan ooit op aan eerlijk te zijn, maar wanneer wordt dit meer ver geten dan nu? Hoevelen zijn er niet die hun eerlijkheid over boord gegooid heb ben, door mee te loopen met men- schen en bewegingen, waarvan zij weten dat zij de maatschappij ten gronde zullen richten, wanneer zij hun kans daartoe zouden krijgen, alleen uit een denkbeeldig gevoel van minderwaardigheid, achteruit zetting, wraakzucht of wat dies meer zij. Hoe dikwijls worden zulke men- schen niet geleid door egoïsme en meenen zij daarom te moeten gaan tot hen, waarbij het niet te halen valt, inplaats van eerst zeil behoor lijk zijn tekortkomingen te onder zoeken en te trachten bet kwaad in de kern aan te tasten door te beginnen met zichzelf te verbeteren. Maar het gaat ook hier zooals het gewoonlijk gaatmen ziet wel de splinter in. het oog zijns broeders, maar niet de balk in zijn eigen oog. Eerlijk te zijn is vaak moeilijk, doch ziet eens hoeveel makkelijker het gaan zal wanneer men zijn eigen belangen wat meer naar den ach tergrond schuift Alleen met eerlijkheid is de wereld gebaat 11 Moge eenieder dat begrijpen en er naar handelen, dan zullen wij ook de huidige moeilijkheden weer te boven komen en ook in de to - komst voor velerlei narigheden gespaard blijven t Waalwijk, 12 Sept 1940 Biggen ongemerkt f 8 f 12 Biggen gemerkt f 14f 18 Aanvoer gering. Eieren 7 cent. Met innig leedwezen geven wij U kennis van het plotselinge overlijden, nog voorzien van de H. Sacramenten der Sterven den, van onze lieve Moe der, Behuwd-Moeder en Grootmoeder, Mevrouw Maria Hendrika Zijm, echtgenoote van den WelEd. Heer M A. K0LSTER. Namens de familie, M. H. C. KOLSTEB L. J. A. KOLSTER- JÜNGER. Bloemendaal, 13 Sept. '40 niet beneden 18 jaar. Mevr. SPIJKERMAN, Mr. van Goothstraat 20. Alle soorten van keuken kachels, kamerkachels en haar den, stoelen, kasten, dressoirs, ledikanten, s p i e g e 1 s, tafels. Alle soorten van dames- en heerenfietsen en banden, 1 bas- cule, 1 mangel, 1 keukenkast, 1 electrische waschmachine met motor, merk »Miehle«, 6 tinnen borden. 1 linnen teut lamp, 2 koperen teutlampen, enz. enz. Laageinde 92, v.m. Baardwijk W A A L W IJ K. al de etalages wel gezien op WALTER KLERKX.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 7