Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. „N00RD-BRABAND" Dit blad bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. De aanvallen op Londen en de Engelsche kust houden aan Belangrijke verordeningen en Mededeelingen Onrustige zenuwen NUMMER 77 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 194Ö. 63e JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38 Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel Bij contract flink rabat. 25 Millioen K.G. bommen op Engeland. l)e Duitsche bom-aanvallen op Lon den en dë kuststreek worden dag en nacht en met vereende kracht voort gezet. Honderden machines laten voort durend hun vernietigende last vallen op de stad Londen, haar havens, op slagplaatsen enz. Geen uur wordt haar haast gegund, steeds nieuwe golven van ijzer en vuur rollen aan. Wat zulks heteekent moge blijken uit het volgende Duitsche mededeeling: Het Duitsche luchtwapen heeft, naar het D.N.B. verneemt, sedert 10 Augus tus 23 millioen kg. bommen van alle kalibers op militaire objecten in Groot- Brittannië uitgeworpen. In den ge durende de afgeloopen zes weken vei- hevigdcn luchtoorlog zijn de belang rijkste Engelsche havens aan idle kus ten in ongeveer 200 aanvallen bestookt met 8 millioen kg. ontplofbare stof. In denzelfden tijd werden 700 aanvallen op vliegvelden en industrie-installaties in Zuid- en Midden-Engeland, met in begrip van Londen, ondernomen, waar bij 15 millioen kg. bommen werden neergeworpen. Zesduizend industrie- en fabneks- installaties, waarvan alleen reeds 1400 in Londen, werden beschadigd of ver nield. Twintig procent der gas- en electriciteitsinstallaties in groote En gelsche steden werden deels vernield, deels voor maanden onbruikbaar ge maakt. De belangrijkste verkeers knooppunten en honderden kilometers rails werden voor het transport van menschen en goederen onbruikbaar. Alleen in Londen zijn vier hoofd stations vernield en drie belangrijke ondergrondsche trajecten in puin ge worpen. Door branden ontstond alleen in de levensmiddelenpakhuizen, graan silo's en maalinstallaties van de En gelsche havens een verlies van IV2 milliard R.m. Zoo luidt de balans van den vernietigings-veldtocht van zes weken tegen de Engelsche oorlogs- oeconomie. Ook het duikbootwapen blijft zn vernietigende kracht toonen. Een duikboot, onder bevel van lui tenant ter zee 1ste klas, Schepke, heetl acht vijandelijke koopvaardijschepen van in totaal 6.1.300 b.r.t. tot zinken gebracht. Tegelijkertijd melden andere duikbooten, dat nog acht vijandelijke koopvaardijschepen van 35.700 b.r.t. in totaal tot zinken zijn gebracht. Inclu sief de vijandelijke koopvaardijsche pen, waarvan gemeld werd dat zij tot zinken gebracht zijn, zijn daarmede in twee dagen 176.000 b.r.t. scheepsruimte van de vijandelijke koopvaardijvloot door duikbooten tot zinken gebracht, een record-prestatie, die voor de eerste maal in dezen oorlog geleverd is en bovendien in gebieden, waar de tegen stander over overvloedige middelen tot bestrijding van duikbooten beschikt. De Engelsche vliegtuigen hebben hun aanvallen op steden in Duitsch- land en 't bezette gebied herhaald. DE BESPREKINGEN TE ROME. Aan het einde van het bezoek van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, aan Rome, schrijft de „Voelkischer Beobachter", dat uit het feit, dat drie besprekingen zijn gevoerd lusschen den Duce en den rijksminister van buitenlandsche za ken de bijzonder verre strekking blijkt van de thema's, welker omlijsting al naar het vorderen der voorbereidende werkzaamheden wordt ingevuld. De besprekingen te Rome, aldus 't blad, hebben vooral bijgedragen tot ophel dering van de taken, die voor de toe komst zullen voortvloeien uit 't func- tioneele behooren van Afrika tot Eu ropa. Het ligt voor de hand, dat de rechten en aanspraken van den eenen partner die van den anderen behelzen en dat er vanuit dit groote gezichts punt voor geen van beide eenzijdige voordeelen bestaan. Het blad wijst op de solidariteit van Spanje met de asmogendheden en con stateert: wat Spanje voor de verove ring van een betere toekomst aan of fers heeft gebracht, verzekert 't land in den nieuwen toestand een plaats, die het waardig is. Zijn blik richt zich daarbij op Afrika, waar het nieuwe en belangrijke taken vindt en het is be reid mede te werken aan de vorming van den toestand, die uit dezen oorlog zal voortvloeien. Evenals alle volke ren van Europa kan ook Spanje alleen dan vrij en beveiligd bestaan, wan neer de wetten van den natuurlijken groei niet meer gestoord worden door Engelsche intriges. Von Ribbentrop is intusschen in Duitschland teruggekeerd en heeft di rect rapport uitgebracht aan den Fiih- rer. DE MILITAIRE AUTORITEITEN VAN JAPAN EN INDO-CHINA ZIJN HET EENS GEWORDEN. Japan krijgt in Indo-China faciliteiten voor leger en vloot. Het Fransche ministerie van buiten landsche zaken heeft een communiqué gepubliceerd over de sluiting van de Fransch-Japansche overeenkomst om trent Indo-China. Het luidt als volgt: Om tot de instelling van de nieuwe orde in Oost-Azië bij te dragen en de Chineesche kwestie op te lossen, zijn de besprekingen over de fündamen- teele vraagstukken aangaande Fransch Indo-China in den, loop van de laatste weken te Tokio tusschen den Japan- schen minister van buitenlandsche za ken Matsoeoka en den Franschen am bassadeur Henry in vriendschappelij ke sfeer voortgezet. De Japansche regeering heeft de Fransche regeering de verzekering ge geven, dat zij voornemens is de rech ten en belangen van Frankrijk in het Verre Oosten, inzonderheid de terri toriale onschendbaarheid van Indo- China en de souvereine rechten van Frankrijk op alle deelen van de Indo- chineesche unie te eerbiedigen. De Fransche regeering heeft zich ander zijds bereid verklaard aan de Japan sche regeering bijzondere faciliteiten in Tndo-China te verleenen voor het keizerlijke leger en de vloot ter vol voering van hun operaties. Met het doel de bijzonderheden van deze faciliteiten van militairen aard te regelen, zijn te Hanoi onderhandelin gen gevoerd tusschen de Japansche en de Fransche militaire autoriteiten. Deze onderhandelingen hebben tot een bevredigende overeenkomst geleid. TSJOENGKING PROTESTEERT SCHERP BIJ FRANSCHE OVERHEID Het ministerie van buitenlandsche zaken te Tsjoengking, heeft hij de Fransche autoriteiten ten scherpste geprotesteerd tegen de Fransch-Japan sche overeenkomst betreffende Indo- China. Het heeft opnieuw verklaard, dat China het recht heeft voor zijn verdediging de maatregelen te nemen, die het noodzakelijk acht. De Fran sche regeering wordt verantwoordelijk gesteld voor alle gevolgen van de over eenkomst met Japan. ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN BOMBARDEEREN DAKAR EN FRANSCHE OORLOGSSCHEPEN. Ex-generaal de Gaulle had tevergeefs overgave van Fransch West-Afrika geëischt. Naar het D.N.B. uit Vichy verneemt, hebben Engelsche oorlogsschepen Maandagmiddag het vuur geopend op de Fransche haven Dakar in West- Afrika en de daar liggende Fransche oorlogsschepen. Op een der Engelsche schepen bevond zich, aldus dit bericht, de vroegere generaal de Gaulle, die van den gouverneur-generaal van Fransche West-Afrika overgave van de kolonie eischte. De gouverneur wees het ultimatum af, waarna de Engel- schen het vuur openden, dat door de Franschen beantwoord werd. De Fransche regeering heeft zich met deze gebeurtenis bezig gehouden. In een door haar uitgegeven commu niqué wordt geconstateerd, dat de vroegere generaal de Gaulle thans aan het hoofd van buitenlandsche strijd krachten den aanval tegen Franschen leidt. Dengenen, die nog geaarzeld had zich tegen dezen „verrader" te keeren, zullen «nu de oogen zijn opengegaan. In wel ingelichte Fransche kringen te Vichy legt men er den nadruk op, dat de afscheidingspogingen van de Gaulle in Togo, Dahome, op Reunion, de Antillen, de Hebriden en Madagas car zonder resultaat zijn gebleven. Daarentegen staan de Fransche bezit tingen in Voor-Indië, vijf steden, on der Engelsch toezicht. vermakelijkheden, vereenigings- of vergadcrlocalen niet behoorende tot de groep a, b en c. Groep e: kleinindustrie met een jaar verbruik van vaste brandstoffen van minder dan 240 ton en niet behooren de tot de groep a, b, c en d. Een uitzondering op 't verbod geldt voor de bij het Rijkskolenbureau als „grootindustrie" ingeschreven verbrui kers met een jaarverbruik van 240 ton of meer. Deze categorie van industri- eele verbruikers zal dus ook gedurende de periode van 30 September tot en met 8 October de haar door 't Rijks kolenbureau toegewezen hoeveelheid vaste brandstoffen kunnen betrekken. Van het verbod kan door 't Rijks kolenbureau te 's-Gravenhage of een door dit bureau aan te wijzen instan tie dispensatie worden verleend. Verder wordt medegedeeld, dat de plaatselijke distributiediensten op na der bekend te maken wijze en tijdstip de verbruikers, behoorende tot de Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Bu sje 40 en 75 cent. VLEESCHDISTRIBUTIE IN WERKING GETREDEN. De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij deelt, in aansluiting aan hetgeen reeds eerder is gepubliceerd met betrekking tot de distributie van vleesch en vlceschwaren het volgende mede: Met ingang van Maandag 23 Sep tember j.l. is de nieuwe uitgereikte vleesch kaart in gebruik genomen. El ke der hierop met „01 vleesch" ge merkte bonnen geeft gedurende 't tijd vak van 23 tot en met 29 September a.s. recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf een rant soen vlceschwaren. De met „01 worst, vlceschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bon nen, welke op Zondag 29 September a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met 6 October. Dit geldt niet voor de voor het verkrijgen van vleesch en vleeschwaren aangewezen bonnen van het algemeen distributie bonboekje, welke slechts gedurende de week van 16 tot en met 22 September geldig waren. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, loopt uiteen voor de verschillende soorten. Het be draagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund-, of kaltsvleesch en voor gekookte worstsoorten. Tot deze groep behooren o.a. ham, schou der, carbonade, spek, rookvleesch, pekelvleesch, Geldersche rookworst, plockworst en snijworst. Voor gekook te worstsoorten, zooals boterhaminen- worst en lunchworst en voor rolpens en knakworst, zooals Frankforter en Weener, bedraagt een rantsoen 100 gr. Van leverartikelen, als b.v. Berliner-, Saksische- en Haagsche leverworst en nierbrood zullen zullen 125 grain tegen afgifte van een hon gekocht kunnen worden. Ten slotte geeft een bon recht op het koopen van 150 gram bloed worst. Bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoodigde aantal bonnen te worden uitgegaan van den netto inhoud, met inacht neming van de verschillende rant soenen voor de uiteenloopende soor ten. Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleesch is verwerkt, moet worden gelet op de verwerkte hoeveel heid vleesch. Hotels, restaurants, cantines e.d. dienen voorloopig ter verkrijging van vleesch gebruik te blijven maken van de aan deze instellingen reeds ver strekte, met „een rantsoen vleesch" en „een rantsoen vleeschwaren" gemerk te bonnen. Ziekenhuizen, krankzinnigengestich ten, sanatoria e.d. moeten zooveel mo gelijk bonnen van de patiënten in ont vangst nemen. De plaatselijke distri butiediensten verstrekken voorts aan deze instellingen op desbetreffend \cr- zoek losse bonnen. Ten behoeve van bakkers, welke sausijzen-broodjes vervaardigen en ex ploitanten van automaten, welke cro- quetten verkoopen, zullen geen losse bonnen meer verstrekt worden. DE DISTRIBUTIE VAN BRANDSTOFFEN. Van 30 September tot en met 8 October geen verkoop en aflevering. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 September tot en met Dinsdag 8 Oc tober 1940 de verkoop en de aflevering van vaste brandstoffen aan verbrui kers verboden is. Onder vaste brandstoffen worden verstaan: steenkolen, steenkoolbriket ten (ook eierbriketten), cokes (ook gascokes), bruinkolen, bruinkoolbri ketten, turf en petroleumcakes. Onder de verbruikers op wie dit af leveringsverbod betrekking heeft, val len Groep a: particuliere personen. Groep b: openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijkheden), zie kenhuizen, sanatoria, rijks-, gemeen te- en provinciale kantoren, gestich ten, kerken, gevangenissen, kazernes, scholen, centrale keukens, apotheken, wacht- en hehandelingskamers van artsen, e.d. Groep c: warenhuizen, winkels, ho tels, pensions (ook kamerverhuurders) restaurants, café's, particuliere kan toren, lesruimten in particuliere hui- Groep d: gebouwen voor publieke groepen a. 1), c en d, in het bezit zul len stellen van formulieren „voorraad- opgaven vaste brandstoffen", waarop door de verbruikers de per 29 Septem ber 1940 aanwezige voorraad vaste brandstoffen (gesplitst naar soorten, inclusief turf) en huisbrandolie, moe ten worden ingevuld. Onder huisbrand olie wordt in dit verband verstaan: huisbrandolie, dunne en dikke stook olie, voor zoover bestemd voor ver warmingsdoeleinden. Deze voorraad-opgaven moeten de betreffende verbruikers op de door de distributiediensten plaatselijk bekend te maken data, gedurende de periode van 30 September tot en met 8 October 1940 bij deze diensten inleveren, ter verkrijging van de voor de brandstof- fendistributie benoodigde bescheiden. De aandacht wordt er nog op geves tigd, dat zoogenaamde „vrije kolen" niet bestaan, zoodat alle vaste brand stoffen, oqder welke beschrijving deze ook zijn of worden aangeboden, onder het afleveringsverbod en onder de ver plichte voorraadopgavc vallen. Voorts zij vermeld, dat op de door de verbruikers gedane voorraadopga- ven controle zal worden uitgeoefend. Aan bepaalde verbruikers, behoo rende tot de groepen b, c, d en e zul len een door het Rijkskolenbureau aan te wijzen instantie, tegen betaling van 1 plus eventueele portokosten, zooge naamde identiteitskaarten worden uit gereikt, welke de houders bij het in ontvangstnemen van de distributie bescheiden bij de plaatselijke distri butiediensten voor identificatie en ter waarmerking moeten overleggen. VOORHANDEN HEBBEN VAN RUNDVEE. Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij ter uitvoering van de Land- bouw-Crisiswet 193 (wijziging van 't Crisis-Rundveebesluit 1934 I). Hierin is o.m. het volgende bepaald: Artikel 2: (1). Het voorhanden en in voorraad hebben van rundvee is verboden. (2). De verbodsbepaling, vervat in het eerste lid, geldt niet: 1). Voor hem, die als georganiseer de is toegelaten tot eenige daartoe door den secretaris-generaal aan te wijzen crisis-organisatie; 2). Voor den rundveehandelaar, die als georganiseerde is toegelaten tot en ingedeeld in de groep van rundvee- en Langstraatscue Courant) zen- 1-,. 1

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1