GEMENGD NIEUWS BOEKBESPREKING RECHTZAKEN TILBURG. HEUSDEN. Abonneert U op dit Blad GEEFT U OP ALS ABONNÉ Jongen kreeg ba Ik op het hoofd Bij het verplaatsen van balken a"hter de ouderlijke woning is de 18-jarige J. Everaars aan de kade te Booseudaal Zaterdagmiddag doo- delijk verongelukt. Het slachtoffer had een balk tegen een zich daar bevindenden schommel geplaatst De horizontaal liggende paal van den schommel kon het gewicht van den balk echter niet houden en viel naar beneden, juist op het hoofd van den jongen. Hij kreeg een zware hersenschudding en is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de gevolgen overleden. Doodelijk verkeersongeluk te Breda. Zaterdagmiddag omstreeks half een werd een 15-jarige scholier der Ambachtschool te Breda,afkomstig uit Terheijden, Langeweg, die zich per fiets naar huis begaf, in de Keizerstraat te Breda, door een vrachtauto aangereden. De jongen bekwam zoodanige verwondingen, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Onvoorzichtigheid bestraft. Zondagmiddag vonden twee tien jarige jongetjes van de Families Don en Van der Kraats, beiden woon achtig te Ede, op de heide, een hoeveelheid ontplofbare stof Zij namen hun vondst mee naar huis, waar zij een hoeveelheid er van in een patroonhuls deden. Midden op den weg brachten zij dit tot ont ploffing door er met een hamer en een spijker op te slaan. Met een hevige knal ontplofte het projectiel, tengevolge Waarvan de tienjarige jongen Don ernstig aan de linker hand gewond werd. Een vingeren een gedeelte van den duim werden afgerukt. Nadat bij door een dokter verbonden was is hij voor operatief ingrijpen naar Wageningen over gebracht. Het andere ventje bekwam geen letsel. Jongetje verongelukt. Op de kruising van den Admiraal de Ruyterweg en den Bosch en Lommerweg te Amsterdam is Maan dagmiddag omstreeks half drie een ongeluk gebeurd, dat een jongetje het leven heeft gekost. Het kind was op een der kipkarretjes van het zandtreintje, dat daar rijdt,geklom men en er afgevallen het raakte tusschen de wagentjes en was vrij wel op slag dood. De kinderroof in Amerika. De sensationeele ontvoering van het driejarig millionnai rszoontje Mare de Tristan is Zondag op ver rassende wijze geëindigd. Het kind was met z'n diensmeisje nabij 't huis aan 't wandelen, toen het jongetje uit de handen van het meisje werd gerukt in een auto ge stopt en weggevoerd. De bandiet vroeg een losgeld van 100 000 dollar. De ouders hadden plan dit te geven, toen de dader is ontdekt. In de bergen van Sierra Nevada in de nabijheid van Placerville hebben Zondag nl. twee jagers den kinderroover weten te overweldigen. De ontvoerder was in een gestolen auto op een Bosch weg de route kwijtgeraakt. Het kind zelf is on gedeerd. Het geëischte losgeld van 100.000 dollars was nog niet betaald. 13 dooden door Britsche bommen. Nu de volledige rapporten hier omtrent zijn binnengekomen, blijkt de Engelsche bomaanval op Vlissin- gen Zaterdagochtend van ernstigen aard te zijn geweest Er zijn onder de burgerbevolking twaalf dooden en tal van gewonden te betreuren, zeer vele huizen zijn door Engel sche bommen verwoest en vele andere beschadigd. Ook bij Hollum op Ameland, waar Engelsche bommen zijn neergeko men zijn slachtoffers gevallen. Daar is nl. een meisje gedood, een klein meisje zwaar gewond en een vrouw licht gewond. Een woonhuis is ver woest, andere zijn beschadigd. Ouder Kethel (Z.H )zijn verschei dene bommen op een weiland terecht gekomen, tengevolge waarvan tien koeien zijn gedood en bij verschei dene boerderijen vensterruiten ge sneuveld zijn. De Gemeentebegrooting voor 1941 B. en W. hebben den gemeente raad de begrooting aangeboden voor het dienstjaar 1940 Er is een tekort van f300.000 waarvoor een rijksbijdrage zal wor den gevraagd, vorig jaar was dit tekort f32 000 hooger. In welke mate de finantieele positie dezer gemeente zich heeft ontwikkeld, blijkt uit de batige saldi welke de vier iaatste jaren hebben opgeleverd; 1936 f72.011, 1937 f 136.011, 1938 f391.576, 1939 f443.563. De inkomsten uit de belasting bronnen, die ten behoeve van 1941 kunnen geraamd worden, vertoonen in het algemeen een gunstig beeld. Een uitzondering op dezen regel maakt de uitkeeriring uit het Ge meentefonds, die regelmatig dalende is. Bijzonder belangrijk is de ver hooging met f85 000 terzake van de opcenten op de Gemeentefondsbe lasting. Ook de feitelijke vooruit gang in de opbrengst van de op- de Personeele belasting is van be- teekenis; f460 000 (v. j. f387 000). Daarentegen zijn de bedrijfswinsten aanzienlijk gedaald. De winstraming aan de gasfabriek hij een vrijwel gelijke produciie is f58 000 lager gesteld moeten worden omdat de kolenpost gestegen is van t 26.076 tot f309.600 voor eenzelfde hoeveelheid. Voor 1941 is voor de gasfabriek nog slechts een batig saldo geraamd van f4141. Toch stellen B. en W. niet voor om tot tariefsvei hoogingen over te gaan. De teruggang van de winstuit- keering van het Electïciteitsbedlijf is met een bedrag van f24.781 terug- geloopen. Deze is toe te schrijven aan het feit, dat voor 1940 het winst cijfer van f635.688 in den loop van het jaar tot f 799.138 was opgevoerd kunnen worden. Voor 1941 is in- tusschen nog het belangrijke winst cijfer van f 774.357 geraamd kunnen worden. De totale belasting opbrengst is gestegen tot f 1.557.250 (vorig jaar ff 454.271 A vond nijverheidsschool. Zaterdagavond had in de Avond nijverheidsschool voor het Land van Heusden en Altena de ten toonstelling plaats van de werkstukken der leerlingen van den laatsten cursus, bij welke gelegenheid tevens de uitreiking der diploma's en prijzen en de inschrijving van niéuwe leer lingen voor den wintercursus ge schiedde. Naast het schoolbestuur onder vooi zilterschap van den heer de Haan, waren om. tegenwoordig de directeur der school, de heer W. Knoop, de leeraren der onderschei- den afdeelingen, de leerlingen en vele belangstellenden. Burgemeester Steemers gaf mede blijk van zijn medeleven met de belangen der school en richtte zich op enthou siaste en opwekkende wijze tot bestuur en leeraren en leerlingen. De burgemeester reikte tevens de diploma's en prijzen uit, waarna de heer de Haan en de heer Knoop een woord van dank spraken. Diploma's werden behaald in de afdeeling scheepsteekenen door B. Versluys uit Andel met predicaat uitmuntend, J. van der Pol uit Heusden, met predicaat voldoende, B.» Wijnstekers uit Heusden, met predicaat goed. In de afdeeling machine- en smids teekenen D Verzijl uit Wijk. met piedicaat voldoende. In de afdeeling timmeren G. J. Bouman, Wijk, G. Versluys, Heusden, H. Nieuwkocp, Heusden, A. Versteeg, Wijk. Afdeeling schilderen: H. G.Tim mermans, Veen. Afdeeling typografie: N. van der Maaden, Wijk. Prijzen werden toegekend aan: le prijs J. Oomen, Wijk (scheeps teekenen); B. Kuypers, Heusden, (timmeren): H. Branderhorst, Gen- deren, (wagenmaker). 2e prijs: M. Millenaar, Wijk, (schilderen); A. van den Donk Heusden,(ijzerwerker)Th. Kuypers GEEFT Heusden, (timmeren); C. vim der Pol, Heusden, (ijzerwerker); J. van der Steenhoven, Wijk, timmeren); A P. van den Heuvel, Genderen, (ijzerwerker); A. van Wijk, Wijk en Aalburg, (timmeren). 3e prijs; A. Gijselhart, Heusdeu, (zadelmaker); H. A. Kleinloog,Gen- deren. Extra prijs behaald door J. Nieuw koop, Heesbeen, ijzeiwerker. Voor den nieuwen cursus gaven zich vele nieuwe leerlingen op. D. v. N. en Z. De collecte voor denNationalen Reclasseeringsdag heeft alhier op- gebrat ht f 27. Uitgaande van de Heusdensche Fanfare is alhier een tooneelveree- niging opgericht onder den naam van »T D H.F a (tooneelvereeniging der Heusdensche Fanfare). Het be stuur bestaat uit P. A. de Graag, voorzitter; A. de Graag, secretaris; Johanna Jonker, penningmeeste- resseDirkje van Genderen en J. Timmermans, comm. J. v d. D drankwet, f5- boete. W. A. V., Raamsdonk, rijlijdenwet f4._ boete. Th. A. d. R., Waalwijk, loopen over eens anders grond, f3 - boete. A. A. D. R Waspik, veiligheid verkeer, f30.— boete. L. van H., Waalwijk, veiligheid verkeer, f 10. boete. F. W. J. v. d. V., Kaatsheuvel, rooken f3.boete. DAT U VOOR 10 CENT PER WEEK alle officieele verordeningen en mededeelingen alle distri- butie maatregelen die steeds meer worden uitgebreid, een lijst van de geldende bonnen, alle mededeelingen van het distributiekantoor Waalwijk en de Langstraat. Voorts oorlogsnieuws, overzichten uit de pers, uitgebreide raads- verslagen en een rubriek «Plaatselijk Nieuws» uit Waalwijk en Omgeving, als geen enkel blad kan geven. HET IS UW EIGEN BELANG ln het Septembernummer van «Huishouding van Nu» wordt mede deeling gedaan van de voorlichtings cursussen, die dezen winter gegeven zullen worden in het koken (vooral met het oog op de distributie) naaien,wasch behandeling, verdeeling van het inkomen en kinderverzor- gtng. De textieldistributie met een doel matig gebruik van het puntenaantal wordt uitvoerig besproken. De vol ledige lijst van de textielpunten- waardeering is in dit nummer op genomen, terwijl ook antwoord ge geven wordt op de vragen, die bij het Rijksbureau voor de regeling van verkoop van Textielproducten binnenkwamen. Op het gebied van voeding vindt de zuinige vrouw hierin een aantal recepten en ook hoe ze kousen moet verstellen. Weer een nummer dat aanspoort een jaarabonnement voor f 0 75 te nemen. GERECHTSHOF 's BOSCH. Hoofdonderwijzer verstoorde de orde In kerk. Het gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen den onderwijzer A 1). te Sprang-Capelle, tegen wien de Officier van Justitie hooger beroep had aangeteekend van een vonnis der Bossche rechtbank, waarbij D. was vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, dat hij op 2 Juli j I. te Sprang-Capelle in de Nederland, sche Hervormde Kerk een gods dienstige bijeenkomst had verstoord, door met luider stem den dominé toe te roepen „Een heetje harder, ik kan niets hooren", waardoor deze in de war geraakte. Conform den eisch heeft het Hof het vrijsprekend vonnis vernietigd en verdachte veroordeeld tot een geldboete van tien gulden te ver vangen door tien dagen hechtenis. KANTONGERECHT 's BOSCH. Uitspraken. De Kantonrechter te 's Hertogen, bosch wees o.m. de navolgende vonnissen A. A. V., Waalwijk, leerplichtwet, f3.— boete. J. J. v. d. P., Dussen, visscherij- wet 2 x f 5. boete. L. C. K., minderjarige te Dussen. visscherijwet, een maand tuchtschool straf voorwaardelijk. Ga. B., Genderen, vee laten loopen over andermans grond, f10. boete M. D. v. d. H., Genderen, vee laten loopen over andermansgrond f 10. boete. Ga. B., Genderen, vee laten loopen over andermans grond, f 10.-boete. A. S., Drunen, verduisteringsver ordening, f3.— boete N. F. H., Vlijmen, niet rechts houden, vrijspiaak. NAAR EENHEID. In allerlei toonaarden wordt in de pers onzer dagen het verlangen naar eenheid bezongen. De staatsvorm van voorheen kan thans geen bevrediging meer schenken, omdat hij niet meer past in de omstandigheden waarin wij nu zijn komen te ver koeren en waar door als vanzelf andere dingen de aandacht zijn komen vragen. Een van deze dingen en zeker niet het minste, is de noodzakelijkheid van een nieuw staatsbestel, aangepast aan den huidigen tijdsgeest. Hoe dit te vinden? Daarbij dient voorop gesteld dat Nederland zichzelf moet blijven en ook zichzelf kan blijven; de belofte van den Rijkscommissaris ons dien» aangaande gedaan, is voor geen ande re uitlegging vatbaar. Daarvoor is echter ons Nederlanders, den eisch gesteld om onze politieke groepeering zelf te bepalen, en dit liefst zoo spoe dig mogelijk, om daardoor de Duit- sche bezettende maeht een inzicht te geven van wat wij eigenlijk willen, welke richting wij wenschen in te slaan, waarbij dan de Duitsche Over hcid de beslissing zou hebben te ne men haar sanctie al dan niet aan dit streven te willen verleenen en door uitgebreidere privileges een nieuw machts- en staatsorgaan in ons land te vestigen. Dat de Rijksregeering er daarbij op heeft aangedrongen een en ander zooveel mogelijk te bespoedigen is begrijpelijk, maar ook eenigszins gevaarlijk voor ons. Wat zien wij namelijk gebeuren, nu de tijd meer en meer verstrijkt? Men behoeft alleen maar het benoemen van vooraanstaande N.S.B.-lcden in allerlei belangrijke functies te bekij ken, om een duidelijk antwoord op bovenstaande vraag te vinden. Worden onze bezetters dan onge duldig met wachten op de beweging die inderdaad heel Nederland verte genwoordigt en nemen zij nu hun toe vlucht tot hen die hun het meest na bij staan. Het lijkt er wel wat op, maar men dient niet te vergeten dat de N.S.B. van den Nederlandschen volks» aard vervreemd is en dat wij een Ne- derlandsche beweging wenschen, die dan ook in alles en voor alles Neder> lands is. De tijd verstrijkt. Inderdaad. Spoe dig handelen is geboden en daarom wordt met alle kracht naar het tot standkomen eener eigen beweging ge streefd. Maar er is een groot obstakel dat dien spoed intoomt: het Ncder^ landsche volkskarakter. Lange reek sen van jaren hebben wij in hetzell- de gareel gcloopen, ons aangepast aan een staatsvorm, die hemelsbreed ver schilt met wat er nu van ons geëischt wordt, en altijd hebben wij gemeend dat het goed was, zoodat wij er geheel mee vereenzelvigd waren. Daarom gaat het zoo moeilijk in één handomdraai iets anders te herei ken. In dergelijke dingen zijn wij niet vlug, maar is eenmaal de noodzake lijkheid ingezien en goed overwogen dan zal de groote eenheidspartij er komen, die alle lagen en alle schakee ringen van ons volk in zich vertegen woordigt, de elementen die anders willen en die er steeds zullen zijn en blijven, dan buiten beschouwing ge laten. Voor die totstandkoming staat het Nederlandsche volkskarakter borg. Tot zoolang oefenen de Duitsche autoriteiten geduld. Lang kan het en mag het niet meer duren en het zou jammer zijn, wanneer er door te over haast werk veel goeds verloren ging. R. W. B. R.W.B.—S.E.T. 4—3. r I "7g- i Na een spannende wedstrijd is RWB erin geslaagd de competitie met een over winning in te zetten. Reeds spoedig is te zien dat hier twee elftallen in 't veld stonden die elkaar maar weinig toegaven al was SET technisch wel iets heter. Na een kwartier spelen heeft SET het eerst succes'als hij een goeden aanval hun rechtsbinnen onhoudbaar inschiet 01. Lang plezier hebben zij echter niet van hun voorsprong, want na enkele vergeef- sche' pogingen is het de rechtsbuiten die zijn voorzetten met een doelpunt zag be kroond 11. Nadat beide doelverdedigers enkel" fraaie safes hebben verricht komt met dezen.stand de rust. Bij de hervatting heeft RWB haar op stelling iets gewijzigd wat een verbete ring was, haar aanvallen zijn thans ge vaarlijker dan voor rust. Toch is het wederom SET dat de leiding herneemt als hun midvoor een effectvol schot in zet dat de RWB-doelman volkomen ver rast 12. RWB is echter geenszins ont moedigd en slaagde erin in de meerder heid te komen. Bij een van die aanvallen is het de linksbinnen die met een fraai schot wederom gelijk maakt 22. In de ze periode heeft RWB het beste van het spel en binnen enkele minuten wordt de stand opgevoerd tot 42 eerst is het de rechtsbinnen die hard inschiet en daar na de midvoor die een corner goed in kopt. In de laatste minuut slaagt SET erin ook uit een hoekschop nogmaals te scoren zoodat de stand 43 werd waar mede tevens het einde wordt aangekon digd van dezen fair gespeelden en door den heer Kiviets uitstekend geleide wed strijd. Zondag a.s. GudokRWB. Zaterdag ko men wij hier nader op terug. BAARDWIJK. Baardwijk^—G.V.V. I 83. Waarschijnlijk hebben heide ploegen in deze ontmoeting nog ietwat planken koorts gehad, want, uitgezonderd het eer ste half uur van den wedstrijd, werd er vrij slordig gespeeld, zonder dat men het echter bepaald slecht kon noemen. Het is een ontmoeting geworden waarin fair gevoetbald is zoodat de scheidsrechter geen moeilijle taak had. De thuisclub ver diende de overwinning volkomen. Direct na het beginsignaal ontwikkelt er zich een fraai spel hetgeen voor de geheele ontmoeting veel beloofde. Van het begin af aan ondernemen de Geel zwarten goede aanvallen op het doel dei- bezoekers en het is na lü minuten spelen dat de Geel-Zwarte centervoor het eerste doelpunt met een hard schot liet aanlee- kenen. Hierna kwamen de gasten wat meer opzetten en het gelukte hen gelijk te maken. Lang hadden zij hiervan niet plezier want het was van Tuyl die met een harde verre trap een buitengewoon fraai doelpunt maakte terwijl spoedig er op de voorsprong vergroot werd tol 31. Hierna zakte het spelpeil af doch het was van der Steen die vlak voor rust de thuisclub een veilige 41 voorsprong gaf. In de tweede helft liep Geldermalsen hard van stapel en haar linksbuiten wisï den achterstand tot 42 te verkleinen. De thuisclub zag toen in dat de overwin ning nog niet veilig was en pakte de za ken wat energieker aan. Het resultaat bleef niet uit en weldra was de stand op gevoerd tot 62. Veel bijzonders ge beurde er toen niet meer. GW mankte er nog 63 van terwijl daarna de thuis club met een paar goede doelpunten zorgde dat de eindstand 83 werd, het geen ongetwijfeld een goede opening voor het nieuwe seizoen beteekent. Serie-wedsti'ijden Baardwijk. Deze wedstrijden zijn een groot succes geworden en hebben de voetballiefheb bers eenige aangenome uren verschaft terwijl er in elke ontmoeting 100 procent spanning hééft gezeten. De eerste match tusschen Willem 111 en Sporters was er een waarin de zenu wen een belangrijke rol speelden, zoodat er slecht voetbal werd gegeven. Willem III was over het geheel genomen iets sterker, doch hun aanvallen werden niet goed afgewerkt. Bij het einde was de stand 11, zoodat een kwartier verlengd moest worden. Hierin slaagden de Dru- nenaren erin het winnende puntje te scoren en zoodoende de eindronde te be reiken. De finale tusschen Sporters en Good- Luck, Geertruidenberg, was de span nendste van alle. Geweldig hebben beide ploegen om de overwinning gestreden, zoodat alle spelefs bij het einde geheel leeg gespeeld waren. Voor de rush wa ren de Sporters sterker en wisten dit uit te drukken in 3 doelpunten, waartegen Geertruidenberg niet scoorde, ofschoon zij enkele fraaie kansen kregen. In de tweede helft was het aan te zien dat Dru- nen reeds een wedstrijd achter den rug had en was de tegenpartij absoluut in de meerderheid. Toch wisten zij ondanks de diverse mooie kansen slechts 2 doel- punien te maken, zoodat Sporters met 32 wisten te zegevieren. Na afloop had in het Baardwijk-club huis de prijsuitreiking plaats. De eerste prijs, een fraaie groote beker, was voor de Sporters, de tweede, eveneens een beker, kwam aan Good-Luck, terwijl il- lem III zich met de derde prijs, een lau wertak, moest tevreden stellen. Zoowei de organiseerende als deelnemende ver- eenigingen kunnen op een geslaagd tour- nooi terugzien. BELANGRIJKE COMPETITIE WIJZIGINGEN. De 4e klasse I en de 4e klasse N heb ben enkele beduidende wijzigingen in hunne samenstelling ondergaan, waar door deze af deelingen niet onbelangrijk aan aantrekkelijkheid gewonnen hebben. Teneinde de belangrijkheid dezer wij zigingen goed tot uiting te laten komen zullen wij de nieuwe indeelingen hier volledig weergeven. 4e klasse N: B.V.V. 4 Haarsteeg Jan van Arckel O.D.C. Oranje Wit Rhode U.D.I. Vlijmensche Boys V.F.C. 4e klasse I: DESK 2 Dongen 2 R.K.C. 2 RWB 2 Sporters Uno Animo Veersche Boys W.S.C. 2 Zevenb. Hoek WIELERSPORT. Pellenaars wint in Amsterdam. Zaterdagmiddag is in Amsterdam een aardige wegwedstrijd verreden over 100 K.M., die Pellenaars de overwinning be zorgde. Motké, Reuter en van Vliet, die na ongeveer 40 K.M. een eind waren uitgeloopen, moesten spoedig gedoogen dat de Pel zich bij hen voegde. Schulte was in deze ook actief; wist eerst een achterstand, ontstaan door een lek band je, in te loopen en het peloton een ander aanzien te geven. Motké wist goed stand te houden, maar kon Pe,llenaars toch niet volgen, die tenslotte met een voor sprong van 1500 M. (een ronde) royaal won. Schulte was niet meer gezien. 1 Pellenaars, 2 uur 22 min. 15 sec., 2 Motké 2 uur 23 min. 10 sec., 3 Steen bakkers, Eindhoven, 4 van Amsterdam, Leiden, 5 Braspennincx, Princenhage, (5 van Gent, Rotterdam, 7 Buuron, Bergen op Zoom, 8 J. Engel, Amsterdam, 9 de Hoog, Amsterdam. Baanwedslrijd te Botterdam. Voor zeer veel toeschouwers werden Zondagmiddag op de Kreekbaan te Rot terdam wieler-wedstrijden verreden, waarvan de uitslagen luiden als volgt: Sprint over drie baanronden: 1 Wals, 2 van Rijn, 3 Jac. van Vliet, 4 Boeyen, 5 van Egmond, G v. d. Linden. Persoonlijke achtervolging over max. 30 ronden. Na 16 ronden loopt Schulte Pellenaars in. 60 k.m. koppelwedstrijd mei drie klas sementen: 1 WalsPellenaars 3 p. Op 1 ronde 2 SchulteBoeyen 15 p. Op 4 ronden 3 de Korver en Buuron 7 p. van VlietHellemons 5 p. Op 6 ronden 5 Martensvan Rijn 1 p. Op 7 ronden 6 v. Egmondvan der Linden 1 p. 7 Schuellerde Groot 1 p. De 60 k.m. werden afgelegd in 1 uur 32 min. en 40.8 sec.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3