PROVINCIAAL NIEUWS* U HEEFT FOTO'S HOOOIS l.M. li ÜIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Woensdag 25 September 1940 No. 77 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad DRUNEN. KAATSHEUVEL. DERDE GENEESHEER IN ONZE GEMEENTE. Naar wij vernepien zal dc heer R. A. J. Kuipers, arts, afkomstig uit Til burg, zich als derde geneesheer in onze gemeente vestigen in het pand van den heer C. Witlox, vroeger bewoond door notaris Christ. IDENTITEITSBEWIJZEN. Onder verwijzing naar achterstaande advertentie wijzen wij er op. dat in on ze gemeente speciaal voor degenen, die wegens werkzaamheden buiten de ge meente of anderszins zich overdag niet voor hun identiteitsbewijs kunnen aan melden, -een extra zitting zal worden gehouden in het politie-bureau op a.s. Vrijdag, 27 Sept., des avonds van 8 half 10. Voorts wijzen wij er de inwoners van v.m. Baardwijk op, dat degenen van hen, die zich in den voormiddag van den eersten zitdag (Maandag 16 Sept.) reeds hebben gemeld, alsnog even hun kaart moeten laten aanvullen, voornamelijk met een dagteekening- stempel en paraaf daarbij van den amb tenaar. Dit is noodig in verband met den geldigheidsduur van de stamkaart, die ten hoogste een jaar bedraagt en zonder dagteekeningstempel niet be paald kan worden. Het voorschrift hieromtrent bereikte het gemeentebe stuur eerst tijdens deze eerste zitting. Alleen de kaarten van degenen, die zich in den voormiddag van 16 September meldden, zullen dezen dagteekening stempel met paraaf missen en dan nog wel uitsluitend van degenen, die ge weest waren vóórdat den ambtenaren het nadere voorschrift werd doorgege ven. De inwoners van vm. Baardwijk dienen hiermede dus rekening te hou den. Zou hunne kaart niet aangevuld worden, dan is ze niet voldoende, daar er geen geldigheidsduur van af te le zen is. V' HULP AAN OORLOGS SLACHTOFFERS EN HUN NABESTAANDEN. Op uitnoodiging van onzen Burge meester heeft de heer J. J. M. van Heeswijk, res. Ie luitenant der mili taire administratie, zich belast met de vorming van een plaatselijke commis sie om te komen tot het stichten van een landelijk fonds tot steun aan oor logsslachtoffers of hun nabestaanden. Het Fonds is reeds thans bereid aan vragen tot steun aan verminkten of nagelaten betrekkingen in behande ling te nemen, waarvoor men zich kan wenden tot den heer van Heeswijk. De burgemeester onzer gemeente heeft zich bereid verklaard het eere voorzitterschap van dit Comité te aan vaarden. HERDENKING 10-JARIG BESTAAN „ONS HUIS". De Veteranenvereeniging „Ons Huis" vierde Zondag feest, zij het in beschei den mate, daar het niet recht met de omstandigheden overeen zou komen, wanneer men er een grootschen feest dag van zou maken. Dit was eerst wel de bedoeling en in samenwerking met Waalwijks Belang waren dusdanige plannen reeds opgezet, maar de oorlog en al de gevolgen van dien waren oor zaak dat een en ander moest verval len, zoodat er niets overbleef dan een bescheiden feestviering, die daarom niet minder hartelijk en geslaagd ge noemd mag worden. Do Zondag werd, goed gevoeld, be gonnen met een H. Mis, opgedragen voor den overleden oud-voorzitter den heer J, v. Bladel, waarbij ieder tegen woordig was, terwijl nadien de dames der leden de echtgenoote van den pen ningmeester, den heer Chr. Treffers, herdachten door bloemen op haar graf te leggen. In den namiddag kwamen dan allen bijeen in het clubgebouw der vereeni- ging bij den heer A. v. d. Pluijm. Hier bij waren tevens tegenwoordig de be schermheer, de heer Ger. Verwiel en dc eere-leider de heer A. Princen. De heer Schambergen, voorzitter van het feestcomité, opende dezen feest avond met een toepasselijk woord, waarbij hij zich meer in het bijzonder tot den beschermheer, den voorzitter en de aanwezige dames richtte. Hierna werd de eerewijn rondge diend en een hei 1-dronk op het welzijn der Vereeniging uitgebracht. Onder 't genot van een glaasje werd nog menig hartelijk woord gesproken en menige oude herinnering opgehaald. In een toespraak feliciteerde de be schermheer de jubileerende vereeni ging daarbij van harte en sprak de hoop uit, dat bij het verstrijken der jaren alle leden toch de mooie gym- nastieksport trouw zullen blijven. Met zang en voordracht werd de avond verder genoegelijk doorgebracht, waarbij nog tal van gelukwenschen, persoonlijke en schriftelijke binnen kwamen, begeleid door tal van bloem stukken, o.m. van den voorzitter van het Veteranenkorps der K.N.G.V., den lieer Bakker. Naast deze gelukwenschen voegen wij vanaf deze plaats ook gaarne de onze en hoopen dat het sympathieke „Ons Huis" nog vele jaren een sieraad voor het Waal wij ksche Vereenigings- leven blijven mag. GROOT HANDBOOGCONCOURS. Zondag j.l. had op de banen der R.K. Handboogschutterij „Eendracht maakt Macht" het najaars-concours plaats van den Kring Gezellig Samenzijn, af- deeling Langstraat van den R.K. Bond „St. Bastiaan". Door afwezigheid van den voorzit ter, den heer v. Sprang, opende de 2den voorzitter van den Kring, de heer J. Verhoeven, het Concours en heette alle hartelijk welkom op de Banen. Na spannenden strijd werden de prijzen als volgt behaald: Kampioensprfjs: „Ons Gezellig Te huis", Baardwijk, 31 punten. Eere Kruis: C. Bruurmijn, Constan- cia, Drunen, 21 punten. Konings Kruis: L. v. Bladel, „Een dracht maakt Macht", 23 punten. Corpsprijzen 1ste zestallen: Constan- cia, Drunen, 1ste prijs 103 punten; 2de prijs „Ons Gezellig Tehuis", Baard wijk, 96 punten; 3e prijs „Ons Genoe gen", Herpt, 96 punten; 4c prijs „Een dracht maakt Macht", Baardwijk, 92 punten; 5e prijs „Dc Wctszonen", Drunen, 90 punten; 6e prijs „Buiten Verwachting", Vlijmen, (niet opgeko men). Wisselprijs: Constancia, Drunen, 103 punten; 2e zestallen: le prijs Con stancia, Drunen, 98 punten; 2e prijs „Ons Gezellig Tehuis", Baardwijk, 66 punten; 3e prijs „Eendracht maakt Macht", Baardwijk, 51 punten; 4e prijs „De Wetszonen", Drunen, 29 punten. Na afloop werden de prijzen onder een toepasselijk woord door den waar- nemenden voorzitter aan de winnaars uitgereikt. Hem werd door verschil lende vereenigingen hartelijk dank gebracht voor de prettige en vlotte wijze, waarop hij dit concours geleid heeft. Tot slot had nog een extra kamp plaats tusschen de in Schutterskringen zoo wel bekend staande schutters van Bladel en van den Bracht. Deze kamp werd door velen vol belangstelling ge volgd en was vol afwisseling en on zekerheid, tot de heer L. v. Bladel wist le zegevieren met 41 punten in 10 pij len voor den heer van den Bracht met 39 punten. MOTOR IN BRAND. Dinsdagmiddag vloog op de Markt door kortsluiting bij het starten, van een motorrijwiel, dat toebehoorde aan een heer uit Rotterdam, de benzine leiding in brand, waardoor een hooge vlam opsloeg. Inderhaast toegeschoten hulp wist met een emmer water ernstige be schadiging te voorkomen, zoodat op eigen gelegenheid de thuisreis kon worden aanvaard. VOOR IDENTITEITSKAART SPECIALE PRIJS GROOTESTRAAT 129 WAALWIJK. ZONDAGS GEOPEND VAN 10-5 UUR. EEN SCHICHTIG PAARD. Zaterdagavond werd het paard van den heer J. v. A. uit Babyloniënbroek, toen het den oprit bij garage de Graaff te v.m. Besoijen opreed, plotseling schichtig en reed een paar deuren van genoemde garage kapot. De schade zal door den heer v. A. worden vergoed. BALDADIGHEID. Meermalen maakten wij in onze ko lommen gewag van de brutaliteit der straatjeugd. Thans moest het weer een lantaarn aan het Laageinde ontgelden, waarvan de kap door een 12-jarigen bengel werd kapot gegooid. De politie heeft den knaap eens goed onderhanden genomen, terwijl dc ou ders de schade zullen moeten ver goeden. ADVERTEERT IN DIT BLAD. HET DIAMANTEN TOONEEL- JUBILEUM VAN WOUT VAN HOOFF. Iemand die het kent. Het is zeker een zeldzaam jubileum, wanneer men zestig jaren lang in aller lei rollen op de planken van het tooneel gestaan heeft. Zoo n jubileum herdenkt onze 78-jaar oude plaatsgenoot de heer Wout van Hooff, zeker bij ieder ge boren Waalwijker bekend en iemand wien men zijn bijna acht kruisjes niet zou geven. Het behoeft geen betoog dat men in zoo n lange tooneelervaring veel heeft meegemaakt en wanneer wij dan ook met Wout over dit onderwerp aan het praten gaan, dan komt er zooveel los, dat wij dit in het bestek van dit artikel nauwelijks kunnen verwerken. Wout is een artist van den ouden stempel, die zich aan het nieuwe heeft aangepast. Nooit heeft hij moeite met zijn rol len, hij leert ze steeds van buiten, en in ieder genre is hij thuis. Het best voelt hij zich echter op zijn plaats in het komische en op dat terrein heeft hij wel zijn beste successen gevierd. Meer dan 400 rollen heeft hij op zijn naam staan en dat wil toch wel wat zeggen! Hoe het begon. Vroeger bestond welhaast de eenige vermakelijkheid der jongelui in het schieten met den kruisboog. Van zoo'n gezelschap was Wout op zijn 18e jaar ook lid. Het heette zooiets van L'amitié Union en was gevestigd in de huidige Lindeboom. Men voelde daarbij ook wel iets voor tooneel en op feestavondjes e.d. werden er eenacters opgevoerd, die de tooneelliefhebberij zoodanig opvoerden dat tot stichting van een tooneelver- eeniging werd overgegaan. De eerste opvoering geschiedde op een oude op kamer, die voor tooneel diende, terwijl de openslaande deuren, met wat gordijnen behangen als coulissen dien den. Het publiek nam dan in het café plaats, waarop de opkamer uit kwam. Zijn rollen in die eerste twee stukken: „Mr. Felix of de Gewaan de Duivel" 'en „Cornelis Pimpel voor het gerecht", herinnert Wout zich nog goed. Zooals gezegd voelde hij het meest voor komische rollen: „Als ik op het tooneel kwam, begonnen ze al te. lachen", zegt Wout en dit terecht. Ook in drama's, all round speler als hij was, wist hij echter zijn mannetje te staan. Zijn eerste stuk als dusdanig was: „De wees uit het gebergte". Begrijpelijk is Wout van vele ver eenigingen werkend lid geweest en van tal daarvan bovendien de oprichter, omdat hij met zijn kennis en ervaring op tooneelgebied door ieder gevraagd werd. Wij noemen slechts: „Eensge zindheid", tooneelvereeniging van St. Crispijn; „Volharding in den strijd", Tooneelvereeniging van de St. Paulus- vereeniging, destijds opgericht in het pand waarin thans de fa. C. Jamin ge vestigd is, enz. „En Wout", zoo vragen we, „is er in dien tijd nu veel veranderd?" „Ja, mijnheer, als ik het spel van vroeger en nu vergelijk, zijn wij thans beroepsspelers. Als ik niet met den tijd was meegegaan, had ik nu niets meer gekund Dat is de uitspraak van een man die er wel iets meer van weet. Wout, die op alle concoursen waaraan hij deel nam, en hoe weinig sloeg hij er over, steeds met de hoogste punten ging strijken en tal van kampen en prijzen voor zijn vereenigingen won, weet daarover mee te praten. Inderdaad, Wout heeft in dat lange tooneelleven heel wat meegemaakt, en al is hij oud in jaren, hij is nog vief en jong van harte. Als binnenkort het ju bileumstuk „De Houten Ham" zal wor den opgevoerd, zullen wij hem weer op de planken zien en wij zijn er van overtuigd dat zijn persoonlijkheid als tooneelist in vergelijking met 60 jaar geleden, heel weinig zal hebben inge boet. ZWIJNTJES JAGERS. Gisternacht is uit den dam naast de woning van den heer v. Engelen-Staal een rijwiel, dat aan dezen in eigendom behoorde, weggehaald. De zaak is aan de gemeente-polilie in onderzoek gegeven. REIS- EN ONTSPANNINGS- VEREENIGING O. V. Bovengenoemde vereeniging heeft Zondag 1.1. haar nieuw clublokaal in café „de Lindeboom" in gebruik ge nomen met een algemeene vergadering, die geopend werd door den voorzitter, den heer Snijders. Deze heette allen welkom in de nieuwe omgeving en sprak er zijn vol doening over uit dat O. V. thans weer op een waardige wijze gehuisvest is. De heer A. Dainen werd benoemd tot tooneelleider, zulks ter vervanging van den heer B. de Peffer, die meende wegens ouderdom te moeten bedanken. De voorzitter richtte zoowel tot den nieuwen als ouden leider hartelijke woorden, die door dezen beantwoord werden. Besloten werd nog een aantal too- neelstukjes in studie te nemen, die in de komende wintermaanden zullen worden opgevoerd. Dc nieuwe waardin liet zich niet onbetuigd. KATHOLIEKE ECONOMISCHE HOOGESCHOOL. De colleges aan de Katholieke Eco nomische Hoogeschool te Tilburg zul len aanvangen op Maandag, 30 Sep tember a.s. UIT DE SCHOEN- EN LEDER INDUSTRIE. Aan alle ingeschrevenen inge volge de Lederbeschikking. Zooals U hekend is, verbiedt art. 7 lid 1 der Lederbeschikking 1939 No. 1 aan alle ondernemingen het koopen van leder, schoenen, drijfriemen en lederwaren zonder dat daartoe dooi het Rijksbureau voor Huiden en Le der een schriftelijke vergunning is verleend. In het algemeen wordt hij den koop van binnenlandsche leve ranciers aangenomen, dat dc vergun ning tot verkoop en aflevering, waar over deze leverancier moet beschik ken, mede voor den afnemer de ver gunning inhoudt het leder te koopen en in ontvangst te nemen. Dit geldt evenwel niet voor koop van leder, schoenen, drijfriemen en lederwaren in het buitenland. Alle ondernemin gen, welke leder, schoenen, drijfrie men en lederwaren in het buitenland betrekken, moeten dus hiervoor schriftelijk hij het R.H.L. een vergun ning tot koop aanvragen. De naleving van dit voorschrift zal door het R.H.L. nauwgezet worden gecontroleerd. Rijksbureau voor Huiden en Leder. Aan de Lederfabrikanten. Hierbij verzoek ik U mij een opgave te willen verstrekken van de voor raden split, welke op 21 September 1940 in Uw bedrijf aanwezig waren. Het is noodzakelijk, dat daarbij een scheiding wordt gemaakt tusschen de verschillende soorten splitten en wel zoodanig, dat afzonderlijk wordt op gegeven het aantal splithelften, split- croupons en splithalzen onder vermel ding of deze zijn gezouten of gekalkt. De overige split moet in K.G. worden opgegeven onder vermelding of deze is gezouten of gekalkt. Voorts dient U hierbij op te geven of de voorraden voor verwerking in eigen bedrijf bestemd zijn en tevens de artikelen, welke U daaruit maakt, dan wel of de voorradige split voor leve ring aan derden bestemd is. Rijksbureau voor Huiden en Leder. Zomerschoenen mogen niet meer zonder bon worden verkocht. „De Directeur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder te Amsterdam, wijst er nogmaals met nadruk op. dat met ingang van 15 September 1940 de op 26 Augustus j.l. voor een aantal soorten schoenen verleende dispensa tie van het in de artikelen 3 en 5 van de Schoenendistributiebeschikking '40 No. 1 vervatte verbod lot het koopen hij en het afleveren door den klein handel, zonder dat daarbij een bon of een schriftelijke vergunning wordt in geleverd, wordt ingetrokken ten aan zien van zomerschoeisel. Na 15 Sep tember is het dus aan schoenwinkc- liers verboden om zomerschoenen aan het publiek te verkoopen, zonder dat daarbij de gebruikelijke schoenenbon wordt ingeleverd". Rijksbureau voor Huiden en Leder. Voorts zijn nog verschenen Bewer kingsformulieren voor Schoenfabri kanten, waarbij vergunning wordt ver leend tot het bc- en verwerken van leder voor de vervaardiging van schoe nen, die overeenkomen met het inge leverde monsterpaar, volgens een bijgevoegde omschrijving, en waarbij vergunning wordt verleend in de hiel- voering of op den buitenzooi de stem pel te plaatsen „vrij van bon". Een strop voor de Sporters. Een strop voor de Sporters 1 Misschien is het verontrustend om 't zoo te zeggen, maar zoo meenen wij 't toch te mogeu noemen als we de afdeeling bekijken, waarin de Drunensche ploeg bij de N. V. B.- competilie is ingedeeld. Voorheen hadden de Sporters als zeer gewaardeerde tegenstanders de ploegen uit Vlijmen, Ammerzoden, Haarsteeg, Den Bosch en Boxtel, 't Waren ploegen, die veel publiek meebrachten en waarvan men voor af wist met prettige tegenstanders te doen te hebben. Het was traditie geworden. Thans zitten de Sporters in een zuiver Langstraatsche afdeeling. Hoewel niet heelemaal 'n onbekende omgeving zullen zij tegenover een aantal vreemde gezichten komen te staan. Dat is geen bezwaar natuur lijk, maar de strop zit hem hierin, d it Sporters nu den eersten tijd de vele supporters der tegenpartij zullen moeten missen, terwijl het voor hun daarnaast een nieuwe omgeving wordt. Thans hebben de Sporters als tegenstanders ploegen uit Kaatsheu vel, Dongen, Waalwijk, Besoijen, Loon op Zand, Raamsdonksveer en Zevenbergsche Hoek. Plotseling overleden Op het werk in Eindhoven werd onze dorpsgenoot de heer Antoon Mimpen plotseling onwel en over leed enkele minuten later. Het is een tragisch geval M. laat een vrouw met 9 kinderen achter. Telefoongebouwtje. In verband met de aulomatiseering der telefoon in onze gemeente moest een gebouwtje geplaatst worden. Dit is gebouwd aan den Achterom pad ten Noorden van bakker van Broekhoven. Het in den stijl der om geving gehouuen gebouwtfe nadei t zijn voltooiing. Met "de afwerking van het binnenweik hoopt men binnenkort te beginnen. Maar als het gebouwtje klaar is zal de automaliseering der telefoon nog niet gereed zijn. Volgens be- t onwbare informalies kan het nog wel even aanloopen voor deze in Drunen en omgeving in werking zal treden. Benoemd. Onze dorpsgenoot de heer Tiny Pulles is benoemd tot agent van politie te Tilburg. Blocveiling. Pronkboonen (10 006 K.G.) f6,90- f 7.20 stokprincessen (700 K.G f 13,- zure appelen Croct f4,80. Alles per 100 K.G. Beroep op Ged. Staten. In de vergaderiug van Ged. Staten van Woensdag 9 October hall twee n.m. zal in het openbaar behandeld woiden het beroep van den hoofd inspecteur van het L.O te Boermond legen het door hem ontvangen be sluit van den Baad der gemeente Drunen tot vaststelling van het be drag, dat voor het jaar 1940 per leerling van de bijzondere scholen te Drunen beschikbaar zal worden gesteld. Monument-onthulling. Kaatsheuvel heefl zijn gevallen held, op initiatief van de oud-strijders een grootscbe hulde bereid. Zondag had de onthulling plaats van den gedenksteen, die de bevolking de naastbestaande van den heerGerrit .lansen hebben aangeboden. Burgemeester Mallens was met wethouder van Nieuwstadt aanwezig. Het kerkhof zag om 12 uur zwart van de ingetogen menschenmassa, die eerbiedig geschaard stond rond het waardige monumeut op het graf van den gesneuvelde. De firma A. Wesel uit Tilburg heeft een eenvou dig doch kunstvol werkstuk geleverd dat een sieraad is voor het kerkhof en duidelijke taal spreekt voor allen die nog tienlallen jaren na deze de laatste rustplaats van den braven, eenvoudigen, moedigen soldaat zul len bezoeken. De rotstuinwerd gratis aangelegd door het bloemenmagazijn »Flora« van den heer P. Snoeren, alhier Onder adpmlooze stilte hield bur gemeester Mallens zijn onthullings. rede, waarin hij zijn genoegen uit sprak in de gelegenheid te zijn, namens het bestuur van de gemeente opnieuw bewijs te mogen leveren, dat daden van burgerschap en plichtsgetrouwheidhoogelijk worden gewaardeerd. Spreker troostte de ouders en familie met de verzekering dat hun zoon en broeder ongetwijfeld nu reeds een voorspreker in den hemel is voor ons en ons vaderland ter verkrijging van een rechtvaardigen eervollen en bestendigen vrede voor alle volkeren. Op uitnoodiging van de zangver-

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5