GEMENGD NIEUWS BINNENLAND LAATSTE BERICHTEN HEERENHDIS Net Dagmeisje 109ELMHERSLEEILliTt STOFFEERDERSLEERLIlffi JONGENS Identificatieplicht. SPRANG—CAPELLE. VLIJMEN. Advertentiën gevraagd MEISJE „D U O" HEERENHUIS eeniging liel Canto rongen daarna zangers van de verscniJlende plaat selijke koren otider leiding van den heer Tuerlings het toepasselijke »Eece quomodo moritura van HandJ. Namens net comité van oud- strijders hracht de heer v. Nieuwen hu ij zeil dank aan de wereldlijke en geestelijke autoriteiten, aan de he vol king van Kaatsneuvel en allen, die hun medewerking bij de huldiging van den gevallen strijder betoond hebben. Geroerd dankte de oudste broer van den heer lansen namens zijn ouders en familieleden voor de eer den gevallene bewezen. D.E.S.Boei/neer 44. De eerste wedstrijd van DES is een goede geweest. Jammer, ddt de scheids rechter niet aanwezig was, zoodat de 44 uitslag voor de competitie geen waarde heeft. DES heeft bewezen meer dan vol doende sterk te zijn voor zijne klasse. Of schoon de Dessers den geheclen wed strijd, wat alle kwaliteiten aangaat verre de meerderen waren, hebben de Breda- naars vooral voor goal met steun van vrouwe Fortuna het de thuisclub danig lastig gemaakt. Door v. d. Ven wisten de Des sers de leiding te nemen met een goéd schot. Kort daarna maakt Boeimcer on houdbaar gelijk. Daarna de Dessers meer in vollen aanval; schot op schot. Plotse ling een fout in de Des-verdediging, en Boeimeer schiet onhoudbaar langs Vloe mans. Met een goede van-man-tot-man- aanval wordt voor rust nog gelijk ge maakt. Doordat direct .gekeerd wordt, blijken de spelers wat vermoeid te wor den. Er zit niet meer de fit in van voor de rust, er wordt niet zoo goed meer ge combineerd en de wedstrijd is dus veel minder van gehalte. Hoewel de Dessers beter spel geven, weet ook Breda het doel nog even zooveel malen te doorbo ren dan DES, zoodat de wedstrijd, zon der competitie-resultaat eindigt met een gelfjk spel 44. SPRANG. Het bestuur van den Chr. Bestu renbond Sprang-Capelle kwam Dins dagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in vergadering bijeen on der leiding van haar voorzitter dhr. C. Braspenning. Verschillende belangrijke ingekomen stukken werden behandeld. Besloten werd op Zaterdag 5 October a.s. in de zaal van den Chr. Volks bond eene algemeene vergadering te houden, waarin als spreker zal optre den de heer W. Wetselaar uit Dord recht, met het onderwerp ,,In de Bran ding". Wij vernemen dat alhier reeds enkele processen-verbaal zijn opge maakt tegen inwoners wegens het niet voldoende verduisteren. In de toekomst zal op overtreding van de verdüiste- ringsbepalingen. streng worden gelet. Men zij dus gewaarschuwd. Speldjesdag voor „Het Hoogeland". Gaarne vestigen wij de aandacht op den a.s. speldjesdag voor de vereeni- ging „Het Hoogeland". Zooals bekend worden in de kolonies en tehuizen dezer Vereeniging ver pleegd voorwaardelijk veroordeelden, voorwaardelijk invrijheid gestelden, zwervers, landloopers, drankzuchtigen, onvolwaardigen, alleenstaande perso nen en ouden van dagen, van alle ge zindten. Over 1939 bedroeg het aantal ver- pleegdagen 56704. 382 Personen van alle gezindten en uit alle deelen des lands werden in haar kolonies en tehuizen, n.l. „Het Hoogeland", „Ons Tehuis", en „Klein Bouwzicht" te Beekbergen, „Filadel- fia" te Vries Dr. en „Wilhelminahoe- ve" te Opende Gr. verpleegd. Buiten genoemde kolonie-gevallen werd aan 761 doortrekkende personen, die niet hadden te eten, een warme maaltijd, of brood met koffie verstrekt. Aan 186 personen, die geen onder dak hadden, werd nachtlogies met ont bijt verschaft. Helaas moesten van 69 personen de aanvrage voor opname in de kolonies wegens geld- en plaatsgebrek worden afgewezen, zoodat uitbreiding van ver- plegingsgelegenheid dringend noodig is. Wij vertrouwen, dat men graag de zen mooien en nuttigen arbeid van de alom bekende vereeniging „Het Hoo geland" zal steunen door het koopen van een speldje. Allen die een speldje koopen ontvan gen van de collectantes een beknopt jaaroverzicht van den arbeid der Ver eeniging over 1939. Daarin vindt men verschillende cijfers betreffende de ver pleegden met vermelding van de pro vincie van herkomst en de gezindte, waartoe ze behoorden. Daaruit ziet men, waarvoor men zijn bijdrage geeft. „Helpt ons helpen", opdat de ver eeniging „Het Hoogeland" velen kan helpen. Het plaatselijk comité, Antje Braspenning. Jo Janson. ABONNEERT U OP DIT BLAD Een bevredigende Hopoogst in Vlijmen. In Vlijmen, hel Langstraalsche dorp onder den rook van Den Bo-ch, is de hopoogst weer voorhij. en \oot den vierden keer sinds in 1936 hei eersie pioefveld werd aangelegd, heefl het plukken der hopbellen velen handen werk gegeven. Ondanks de slechte weersomstan digheden in Augustus de hop heelt zonnig en warm weer noodig is de opbrengst zeer bevredigend en de kwaliteit uitstekend. Welzijn er veel bellen blijven hangen, want de Vlijmensche hoppromotors, die reeds jaren achtereen hun uiterste krachten hehben gegeven om Vlijmen wederom een centrum van bloeiende hopcultuur te maken, stellen ten aanzien van de kwaliteit van het product zeer strenge eischen. Om dezelfde reden passen zij een scherpe selectie toe ten aanzien van de telers. Niet iedereen ken zich op de hopteelt gaan toeleggen Er is een hop bond opgericht en daarvan moet men lid zijn, wil men de cul tuur ter hand kunnen nemen. Deze hop-bond is reeds zoo krach- lig en de telers hebben zooveel ver trouwen in de bereikte resultaten, dat men dit jaar is overgegaan tot het houwen eu inrichten van een etgen drogerij. De opbrengst van 13 hopvelden die Vlijmen op het oogenblik telt, b droegongeveer 35 000 kilo, hetgeen ruim de helt meer is dan vorig jaar. Natuurlijk speelt deze opbrengst nog slechts een geringe rol ten aanzien van de binnenlandsche behoefte Eén ding is evenwel onomstoolelijk bewezen: de hopteelt heeft in Vlijmen haar levensvatbaarheid bewezen. Meer nog, zij opent voor de bevol king groote perspectieven Tel, De diefstal van het kruisbeeld uit dd kathedraal te Utrecht Na ijverig speuren is de politie gistei en overgegaan tot arrestatie van den dief van het kruisbeeld uit de Kathedrale Kerk aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht. Het is een achttienjarige magazijnbediende in de Brigittenstraat werkzaam. Hij werd door de politie gistel middag van zijn werk weggehaald en over gebracht naar het bureau van politie aan de ToLteegbrug. Hij bekende dat hij het kruis begraven had op het terrein van de sterrenwacht,en bet corpus had meegenomen. Hij bad dit ergens onder de gemeente de Bilt in een sloot verstopt Boven dien kwam door de arrestatie aan bet licht, dat de jongeman, die een hartstochtelijk verzamelaar van oudheden is, eenige maanden geleden uit het Centraal Museum een houten Christusbeeldje met gebonden armen had gestolen. Dit beeldje is thans teruggevonden Inbraak *e Eindhoven. Van de tijdelijke afwezigheid dei- bewoners, het gezin van den filiaal houder der Edahwinkels aan de Pastoor van Arslaan Ie Eindhoven, heelt een inbreker gisteravond ge bruik gemaakt door een tochtraam boven een deur aan den zijgevel r uil te lichten en zich zoo naar binnen te werken. Zijn speurtocht door het huis leverde een buit van f 12(10 in contanten op welke hij in een kistje op den overloop vond. Hiermede is hij verdwenen, g« en spoor van de uitgenomen ruit achter latend. Doodelijke val van een dak, Gistermiddag omstreeks vier uur is de 48 jarige metselaarsknecht A. Hoogenboezem door onbekende oor zaak van 't acht meter hooge dak der Nederlandsch hervormde pastorie te Lekkerkerk gevallen. Dr J Kalkman die spoedig ter plaatse was, consta teerde een gebroken ruggewervel. In zorgwekkende toestand is het slachtoffer naar zijn woning gebracht waar hij drie uur later is gestorven. Fietser verongelukt. Gistermiddag is te Koog a d. Zaan op den hoek van den provincialen weg en de .ïulianastraat een doode lijke aanrijding geschied. Een 53- jarige wielrijder uit Zaandam, die den weg overstak, werd door een uit het noorden komenden auto ge- greppn. Hij was op slag dood. DE LEGITIMATIEBEWIJZEN. Voor een deel des lands verplicht op 1 October, voor de rest op 1 Nov. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere S.S.- en politieleider deelt officieel het volgende mede: De verordening nr. 129/40 van de secretarissen-generaal van binnenland sche zaken en van justitie, betreffende de verplichting tot legitimatie, treedt voor de Wadden-eilanden en in het kustgebied van het bezette Nederland- sche gebied, begrensd door de lijn den Helder, Noord-Hollandsch kanaal, Alk maar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Ben- nebroek, alsmede voor de geheele pro vincie Zuid-Holland en in de provin cie Noord-Brabant ten Westen van de spoorlijn, loopend van de grens der provincies Gelderland/Noord-Brabant over Orten, 's-Hertogenbosch, Vught, Boxtel, Best, Acht, Eindhoven, Val- kenswaard in de richting Neerpelt, op 1 October 1940 in werking. Voor het overige bezette Nederland- sche gebied zal voor 1 November 1940 geen controle op de legitimatiever plichting worden uitgeoefend. HET WEEKEIND-RETOUR VIER DAGEN GELDIG. Naar te Utrecht gemeld wordt, zul len met ingang van deze week de z.g. week-eind-retours van de Nederland- sche spoorwegen reeds van Vrijdag af geldig zijn. Men weet dat met deze weekeind-retours bedoeld zijn de ge wone retourbiljetten voor ongeveer drie kwart van den prijs van een heen- en een terugreis, welke omstreeks den Zondag een langere geldigheid hebben. Tot nu toe kom men hiermede Zater dags met den eersten trein reeds op reis gaan, en op Maandag met den laatsten terugkeeren; door den zoojuist afgekon- digden maatregel kan men nu met een retourbiljet, dat op één der dagen van Vrijdag tot en met Maandag is uitge geven, naar believen op eiken dag bin nen dit tijdverloop terugreizen. De maximum geldigheidsduur van een weekeind-retour is dus thans op vier volle dagen gesteld, hetgeen aan de populariteit van het reizen in eigen land ondanks de huidige moeilijke omstan digheden ten goede zal komen. Juist thans, nu het reizen over zekere afstan den nog zoo bezwaarlijk is, omdat er zooveel tijd mee gemoeid is, verdient een maatregel als deze hartelijke toe juiching. DE WIJZIGING VAN GEMEEN TEGRENZEN TE BREDA EN OMSTREKEN. Zooals ruim een week geleden van ambtelijke zijde werd medegedeeld zal binnenkort uitbreiding van de gemeen te Breda te verwachten zijn met de ge meenten Ginneken en Princenhage en een deel van Teteringen. De gemeen ten Gilze en Chaam zouden worden uit gebreid met deelen van de gemeente Ginneken. De betrokken gemeentebesturen heb ben gisteren van een en ander officieel kennis gekregen door een mededeeling van Ged. Staten waarin hen verzocht wordt vóór 15 October van advies te dienen over de aanhangig zijnde plan nen. De summierè aanwijzingen over den loop van de toekomstige gemeentegren zen doen al kan men er zich nog geen vast omlijnd beeld van vormen - verwachten, dat aan Breda een nog grooter gebiedsdeel zal worden toege wezen dan aanvankelijk in de verschil lende plannen was vervat. Details ont breken nog, maar het schijnt, dat van de gemeente Ginneken de drie dorps kommen Ginneken, Bavel en Ulven- hout bij Breda zullen worden getrok ken, de buurtschappen Lijndonk, Ter vaart, Eikberg en alles wat daar ten zuiden aansluit bij Gilze, terwijl eenige andere buurtschappen in het zuidoosten van de gemeente Ginneken, zooals Gra zen, bij Chaam zouden komen. Omtrent de buurtschap Galder wordt niets qe- zegd. DE VERDUISTERING. In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering: Zonsondergang 25 Sept. 7 uur 32 m. Zonsopgang 26 Sept. 7 uur 32 m. FRANSCHE BOMMEN GIBRALTAR. OP 120 Vliegtuigen stegen op uit Marokko Honderdtwintig Fransche vliegtui gen, die in Marokko gestationneerd waren, hebben naar laat in den nacht nog uit Vichy verluidde Gi braltar hevig gebombardeerd. Dit was een represaille voor de beschieting Dakar door Britsche vlootstrijdkrach- ten. Dé Britten zijn op 2 plaatsen ge land, doch teruggeslagen. Het Britsche eskader, dat gisteren het vuur op Dakar opende, bestond naar uit Vichy wordt bericht uit twee pantserschepen, vier kruisers, een reeks van topedobootjagers, als mede uit te zamen zes transportsche pen en hulpkruisers. Aan Fransche zijde bevinden zich in de haven van Dakar de onlangs aldaar aangekomen zes oorlogsbo dems, o.a. de kruisers „Montcalin", „Georges Leygues" en „Gloire". Maarschalk Pétain heeft, terstond nadat de eerste berichten omtrent dc Britsche actie te Dakar binnengeko men waren, den vice-preinier Laval, den minister van Buitenlandsche Za ken, Baudoin, den minister van Oor log, generaal Huntziger, den minister van Marine, admiraal Darlan, en den minister van Koloniën, Platen, bij eengeroepen om over de noodigc maatregelen te hesluiten. Men is daarbij overeengekomen Da kar met alle kracht tc verdedigen en op dezen aanval met gelijke slagen te antwoorden. De positie is buitenge woon ernstig. Men staat voor een keerpunt van de Fransch-Britsche be trekkingen. Frankrijks kracht is nog niet zoozeer gebroken, dat het op den Engelschen aanval niet doeltreffend zou kunnen antwoorden. DE FRANSCHEN VERIJDELEN TWEE ENGELSCHE LANDINGS POGINGEN TE DAKAR. IS het radio-station vernield? Twee landingspogingen, die de En gelschen gisterochtend vroeg om een uur bij Dakar met sterke strijdkrach ten ondernamen, zijn, naar in bevoeg de Fransche kringen tc Vichy ver luidt, door dc kustbatterijen en de in Dakar gestationneerde Fransche troe pen afgeslagen. De eerste landing werd geprobeerd in Rusfisque, de eenige kilometers van Dakar gelegen kleine haven, zon der dat de Engelschen het land kon den bereiken. De tweede aanval werd eveneens door de Franschen afgesla gen. Een Engelsclie kruiser zou hier bij beschadigd zijn. Berichten uit Dakar komen te Vi chy slechts spaarzaam binnen. Daar pr van het Fransche radiostation te Dakar sedert Maandagmiddag geen berichten meer zijn ontvangen ver moedt men, dat dit station door de Engelschen is beschoten en vernield. 100 GESNEUVELDEN, 400 GEWONDEN. Nadere bijzonderheden meldt Uni ted Press uit Vichy. Nadat Dakar en ue in de huurt gelegen kusldorpjes ze ven uur lang door de Britsche oor logsbodems ncsciioten waren, waarbij ongeveer 1ÜÜ personen gedood en meer dan 4üU gewond werden, eischte ue Engelsclie admiraal in een tweede ultimatum in een eerste had ex-ge neraal dc Gaulle overgave van Fr. West-Afrika verlangd het recht troepen aan land te zetten. De gouverneur-generaal Boisson en admiraal Lacroix, aldus de te Vichy ontvangen berichten, wezen dezen nieuwen eisch van de hand, waarop tie Engelschen een poging deden bij Bulisque 200 man aan land te zetten, ue plaats, waar dit moest geschieden, ngt in de buurt van de groote olie-op- slagplaats van Rufisque. Hier hadden de Franschen bij het uitbreken van den oorlog verscheiden batterijen op gesteld, die thans de Engelsclie ooi\ logsschepen beschoten. Daarop heb- i>en ue Engelschen, zoo gaan de be richten voort, de beschieting van de kust hervat. De Fransche verdedi- gingsstelingen zouden echter intact öeiileven zijn. Later op den dag werd te Vichy be kendgemaakt, dat de Engelschen hun tweede landingspoging bij een plaats op ongeveer 80 K.M. in Oostelijke richting van Dakar verwijderd onder namen. Ook dezr staagde niet. Beide landingspogingen waren dooi een beschieting van de kust ingeleid. Door het vuur van de Fransche bat terijen en oorlogsschepen zou een En gelsclie kruiser van 10.000 ton zwaar beschadigd zijn en aan Fransche zij de zouden een onderzeeër en een tor- pedobootjager door een voltreffer ge troffen zijn. Verder zou een Engelsch projectiel op een ziekenhuis voor in boorlingen, dat bij Dakar in de heu vels ligt, terechtgekomen zijn met als gevolg zware schade. Honderden hut ten van inboorlingen zouden geheel of ten deele verwoest zijn en de bevol king is, zoo verluidt verder te Vichy, hij het begin van de beschieting door een paniek bevangen en de bergen en de woestijn ingevlucht. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN BERLIJN. Bommen op woonwijken. Verscheiden dooden en gewonden. In den nacht van 23 op 24 Septem ber is het eenigen Engelschen vlieg tuigen gelukt, ondanks het heftige af- weervuur, boven de buitenwijken in het Noorden en Oosten van Berlijn te komen en daar bommen te werpen. De plaats waar de bommen vielen, ver van alle militaire of voor den oorlog belangrijke installaties, vormt er op nieuw een bewijs voor, dat de Brit sche vliegers volkomen opzettelijk woonwijken aanvallen .Er is daarbij eenige materieele schade aan woon huizen aangericht. Verscheiden bur gers werden gedood of gewond. In plaats van kaarten. De Heer en Mevroaw VAN TILBUKG-ELBEBS geven met vreugde kennis van de geboorte van hun zoon KEES. A'dam, TE KOOP: zeer goeden stand. Brieven onder No. der adv. Bureau van dit blad. 6(677 van 16 17 jaar. JAC. VAN LOON-Schrauwers Grootestraal 282 Waalwijk. GEVRAAGD: voor da morgenuren, 8-2 uur, n gezin met twee kinderen, Goed kunnende werken en v- g. g- v. Brieven onder No. der adv. Bureau v. d. blad. 63672 EN GEVRAAGD. Brieven onder No. der adv. Bureau van dit blad. 63676 VRAAGT tusschen 14 en 20 jaar, die lust hebben zich in het metaalvak te bekwamen. Zonder goede getuigen on- noodig zich te melden. Aanmelden aan de fabriek Donderdag tusschen 3 en 6 uur n.m. 67674 TE KOOP: goeden stand. Brieven onder No. der adv. Bureau van dit blad. 63678 De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend Ie. dat degenen, die zich wegens werkzaamheden buiten de gemeente oveidag niet per soonlijk in de aangewezen zitlingslokalen kunnen aanmel den voor hel verkrijgen van een identiteitsbewijs of het tot zoodanig bewijs aanvullen van de distr.-stamkaart, zich daar voor kunnen melden op het politiebureau (ingang links door het hek) op Vrijdag 27 September a.s., des avonds tusschen 8 en half 10. 2e. dat tijdens de eerste zit ting op Maandag 16 September j.l. in het patronaatsgebouw in vm. Baardwijk nadere voor schriften van overheidswege ontvangen werden, in verband waarmede de tot dat moment reeds behandelde stamkaarten alsnog aangevuld moeten wor den, o.a met een dagteekening- stempel bovenaan op bladzijde 2. Degenen, wier kaarten dezen dagteekeningstempel op blz. 2 (naast de foto) niet hebben, moeten daarom de stamkaart alsnog ter aanvulling aanbie den. Daartre is gelegenheid op Maandag 30 September a.s., des voormiddags tusschen 9 en 1 uur in het patronaat vm. Baardwijk. Uitdrukkelijk zij er de aandacht op gevestigd, dat de onder 2e vermelde mede deeling uitsluitend is bestemd voor inwoners van voorm. Baardwijk. Waalwijk, 24 September 1940. De Burgemeester, 63679 E. MOONEN. Ruijsdaelstraat 24 11

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6