BURGERLIJKE STAND LAATSTE BERICHTEN H.M.L. M, SGHREURS L.W.J.G, CHRIST nniiriiTircPEft Huutiuc&ntii VLIJMEN Advertentiën. prima Pension OPENBARE VERKOOPING HOOILAND De uitreiking van indentiteitskaarten is te Amsterdam begonnen, wat meteen een nieuwe handel met zich meebracht, n.l, de verkoop van étuitjes. De éiui-juffrouw in actie bij het Burgerweeshuis. lang van dezen wedstrijd overtuigd zijn, zien wij deze met vertrouwen tegemoet. RWB'ers succes. R. K. C. R.K.C.Oisterwijk. Het competitierad zal voor RKC Zon dag a.s. ook gaan draaien. Wat dit beteekent voor de voetballers kunnen alleen diegenen beseffen, die ja renlang met een voetbalvereeniging ver groeid zijn. In de zomer worden er na tuurlijk verschillende wedstrijden ge speeld, maar deze zijn voor de toeschou wers gewoonlijk nauwelijks het toekijken waard. De spelers missen het „Feu sa- cré" dat een voetbalmatch zoo aantrek kelijk kan maken. Met het begin van de competitie wordt dat zoo heel anders. Dagen van te voren wordt de indeeling besproken, de ver schillende clubs waar men tegen speeK onder de loupe genomen, kortom de at mosfeer is als met electriciteit geladen, en reikhalzend worden de eerste verrich tingen tegemoet gezien. Dit is de normale gang van zaken 1 ij bijna iedere vereeniging. Bij RKC zal de hoogspanning nog een tikje sterker zijn, want iedereen is natuurlijk uiterst nieuwsgierig naar den uislag van liet eer ste treffen Als tegenstander zal Zondag a.s. Ois terwijk uit Oisterwijk fungeeren, welke jarenlang in de derde klasse KNVB is uitgekomen, en voor Waalwijk ook geen onbekende. Het vorig jaar heeft deze ploeg in de competitie geen al te best figuur gesla gen, waaruit men echter geen voorbarige conclusie moet trekken. Door de mobili satie waren bijna alle clubs gedupeerd, maar de een heeft er toch heel wat meer onder te lijden gehad als de andere. Dt- diverse spelers, welke men door militai ren dienst moest missen, kunnen nu weer voor hun vereeniging uitkomen. Voor spellingen op grond van uitslagen in het vorige seizoen missen dus alle grond. Wij vertrouwen dus ook dat de RKC'ers zich daar niet blind op zullen staren. Aan een voorspelling over den uitslag zullen wij ons niet wagen. De factoren zijn van een dusdanig onbekende samen stelling' dat geen enkele uitslag ons vreemd zal vallen. Door het Hoofdbestuur van den N.V.B. waren de Katholieke clubs een klas lager gesteld, zoodat RKC het alleen aan de combinatie te danken had, dat in de derde klasse gespeeld kan worden. Nu krijgt men door de combina tie op papier natuurlijk een sterk elftal, maar de practijk zal moeten uitmaken of dit werkelijk ook de beste samenstel ling is. Bij de meeste combinaties is het in het begin gewoonlijk sukkelen geweest, alvo rens de juiste ploeg was gevonden, en wij veronderstellen, dat RKC op die re gel geen uitzondering zal maken. De RKC'ers staan dus voor een zware taak, want er zijn nog geen serieuze oefen wedstrijden gespeeld, en dit gemis zal men wel aan den lijve ondervinden. Wij sporen hen daarom aan zich met vole energie in den strijd te werpen en geregeld te bedenken dat men slechts een raadje vormt van het uurwerk, dat elftal heet. Dus geen zelfzuchtig spel, maar uit sluitend nuttig voetbal. Natuurlijk mag ook niet uit het oog worden verloren dat allen waardige ver tegenwoordigers van de oude IVCB moe ten zijn, en dus slechts met faire midde ien de overwinning trachten te behalen. Wanneer deze raadgevingen ter harte ge nomen worden, zien wij met verlouwen den uitslag tegemoet. Op de supporters van de 3 oude ver- eenigingen hopen wij eveneens te mogen f rekenen. Vooral in zulke benarde tijden als deze kan het bijwonen van een pitti ge voetbalwedstrijd ontzettend veel doen, zoodat men de zorgen even opzij kan zet ten. Wij verwachten dus een massale op komst. Tot slot vermelden wij nog dat de wed strijden van de senioren, dus RKC 1, 2, 3, 4 en 5, allen op het voormalige HEC- terrein gespeeld worden, en dat steeds om 2 uur wordt begonnen. De opstelling van RKC is: C. Leijtens. C. Lammers, M. v. Bokhoven. J. v. d. Pennen, N. v. d. Geld. P. Duquesnoy, J. de Bruine, A. Duquesnoy, M. de Bruine C. Vughts J. Duquesnoy DAMMEN. W. D. V. L.l. Zaterdag, 21 Sept., werd in het clublokaal onzer plaatselijke damver- eeniging W.D.V. een bespreking ge houden tusschen de damvereenigingen DIO, Waspik, D.D.V. en D.A.M. Don gen, V.D., Heusden, De Lindeboom en W.D.V.Waalwijk, om te komen tot het organiseeren van competitie-wed strijden tusschen bovengenoemde ver- eenigingen. De vergadering had een vlot en een geanimeerd verloop en er werd besloten tot het spelen eener dub bele competitie. Inmiddels is er van de vereeniging V.D. te Heusden bericht binnen gekomen, dat zij vanwege den grooten afstand aan deze competitie niet kan deelnemen. Met algemeene stemmen werd de voorzitter van W.D. V. als wedstrijdleider gekozen. Daar er aan deze competitie verschillende oude, bekende damvereenigingen deel nemen en er prima krachten onder schuilen, is het moeilijk nu reeds con clusies te trekken, doch het belooft een spannende strijd naar de hoogste plaats te worden, daar de diverse tientallen onderling elkaar in sterkte niets toege ven. Deze competitie neemt den 13èn Oc tober a.s. een aanvang en hieraan zijn een aantal schitterende en doelmatige prijzen beschikbaar gesteld. L.l. Dinsdag speelde de W. D. V.- leden in twee groepen een onderlinge wedstrijd. De uitslagen waren gedetail leerd als volgt: Groep A. Groep B. Th. JordensA. v. d. Gouw 2—0 Fr. v. d. Gouw—A. Hollemans 0—2 H. Brouwers-H. C. v. d. Hammen 0—2 Fl. Hollemans—A. v. Engelen 1 1 J. HollemansAd. v. Tuijl 11 W. DamenM, Konings 02 A. Pijnenburg—G. de Werd 2-0 6-8 zoodat groep B deze wedstrijd met 8-6 wist te winnen. WAALWIJK. Van 20 tot 27 September 1940. Geboren: Hubertus Cornelis, zv. H. J. IJpelaar- van der Mierden. An'tonie Adrianus, zv. H. Qui rijns-van de Werken. Gerar- dus Antonius Johannes, zv. G. J. Sars- Raaijmakers. Petronolla Lamberta An- tonia Walthera, dv. H. J. van Helvoirt- Maas. Maria Helena, dv. L. van Cam- pen-van der Hammen. Franciscus An tonius, zv. J. D. G. E. Hamburg-Kooien. Overleden: ha. Heijhuurs, oud 66 jaren, weduwe van C. A. van Oers. Ba. Kool, oud 63 jaren, echtgenoot van J. H. Treffers. Ingekomen A. Rooze van Amsterdam. Pa. E. Schaapsmeerders van Waspik. Fra. Rekkers van Waspik. P. Voorbraak en gezin van Halsteren. E. P. van den Broek van 's-Bosch. B. H. Paridaen van St. Kruis. T. Boaman van Eethen. F. P. Zeeman van St. Jansteen. Wa. M. van Wórdragen van Amtuerzoden. L. Kist van Kampen. Tim. R. E. Bur gers van Culemborg. A. J. J. M. Wes terburger en gezin van Diemcn. J. van Geuns en gezin van Amsterdam. G. Ouwerkerk van Ter Aar. Ha. Ma. Ba tist van Loonopzand. Vertrokken: Ha. C. Scholt naar Valburg. Aa. A. M. Scholten naar Amsterdam. De Burgemeester van Vlijmen brengt overeenkomstig het bepaalde bij art. 47 der gemeentewet ter openbare kennis, dat op Maandag 30 September 1940, des n m. 7V2 uur ten raadhuize dezer gemeente eene openbare vergadering zal worden gehouden van den raad dezer ge meente EEN 3 MOGENDHEDEN-PACT DUITSCHLAND - ITALIË - JAPAN. In de Rijkskanselarij is hedenmiddag in tegenwoordigheid van vele minis ters en andere vooraanstaande perso nen, alsmede den Italiaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken Graaf Ciano, bekend gemaakt, dat Duitsch- land, Italië en Japan besloten hebben een pact te sluiten dat niet alleen voor de drie deelnemende landen, maar ook voor de politieke ontwikkeling der we reld van groote beteekenis is. Japan erkent de leiding van Duitsch- land en Italië voor het scheppen van een nieuwe orde in Europa. Deze mogendheden op hun beurt er kennen de leiding van Japan bij de schepping van een nieuwe orde in het groot Aziatische gebied. De 3 mogendheden zijn overeenge komen elkaar met alle economische en militaire middelen te steunen als een van hen wordt aangevallen door een thans buiten het conflict staande mo gendheid. Voor nadere uitwerking van dit pact zal door de 3 mogendheden een com missie worden benoemd. Het pact wordt aangegaan voor den tijd van 10 jaar. Goederenvervoer stelt hooge eischen. De directie der Nederlandsche Spoorwegen deelt mede, dat, om te voldoen aan de eischen van het goederenvervoer, voor de economi sche en maatschappelijkeverzorging en in het bijzonder voor het kolen vervoer, tot nader order het aantal vóór- en volgtreinen sterk zal worden beperkt. Er moet rekening mee worden gehouden, dat genoemde treinen geheel komen te vervallen. Daarom wordt het publiek ten zeerste aan geraden slechts bij dringende nood zaak op reis te gaan. Twee officieren van den Opbouw- dienst vermist Niet teruggekeerd van zeil tocht op het IJsselmeer. Op 14 September huurden twee officieren van den Opbouwdienst te Harderwijk een zeilsloepje om daar mede een tochtje op het IJsselmeer te maken, 's Avonds waren tie ofli- cieren niet teruggekeerd, doch aan vankelijk wekte dit geen argwaan, mogelijk waren de zeilers een andere haven binnengeloopen. Maar er is sedert dien niets meer van deze officieren geboord, zoodat -thans sterk het vermoeden rijst, dat er een ongeluk is gebeurd. De Harderwijker politie denkt hieraan te meer, omdat het op den 14den September zeer onstuimig was op het IJsselmeer en men wel een hijzonder goed zeiler moest zijn, om behouden thuis te komen. Engelsche vliegtuigbemanning gevangen. Van bevoegde zijde wordt het A. N.P. medegedeeld: Door de activiteit van de Wasse- naarsche politie is het gelukt in den loop van den avond van den 25sten September drie leden van de beman ning van het in den morgen van 24 September te Leidschendam neerge komen vliegtuig gevangen te nemen. In den loop van den daaropvolgen- den nacht werden te Voorschoten nog twee leden der bemanning gearres teerd. Allen zijn aan de Duitsche mi litaire autoriteiten overgeleverd. Nader wordt gemeld, dat de arres tatie van het drietal gisteravond ge schiedde in de buitenplaats Duiven- oorde te Voorschoten. Vermoedelijk zijn het drie Tsjechen. WENKEN VOOR DE ZUINIGE HUISVROUW. Bewaren van bonen voor de winter. De zorg voor de voedselvoorziening van het gezin gedurende de komende winter zal menige huisvrouw ongetwij feld een meer dan gewone belangstel ling doen betonen voor de inmaak van bonen, nu deze uitnemende groente- I mm I Op hel oogenblik is men in Noord-Holland druk bezig met het plukken van Oost-Indische kers, hetgeen in deze streek zeer veel wordt gekweekt. Dit is een zeer gevraagd artikel voor de pharmaceutische indu-trie, daar deze zaden zeer geschikt zijn voor verschillende kwalen, vroeger voerde de schepen deze zaden mede, daar zij een probaat middel waren tegen scheurbuik. Het plukken van Oost-Indische kers in de omgeving van Nibbixwoud soort ruimschoots en tegen betrekkelijk lage prijs beschikbaar is. Daarom kan het zijn nut hebben over dit onderwerp het een en ander te zeggen. Het komt er immers op aan, dat ook op dit ge bied de winterprovisie zodanig wordt verzorgd, dat voor het gezin uit voe dingsoogpunt een zo nuttig mogelijk rendement wordt verkregen. Drie conserveringsmethoden staan hierbij te onzer beschikking: het in zout inmaken, het drogen en het steriliseren. Daarvan is de eerste, het in zout inma ken, de meest primitieve, maar tegelijk wat veiligheid van bewaren betreft een alleszins afdoende, wanneer men zich aan de straks te vermelden regels houdt. De conserverende werking van het zout berust op de eigenschap dat 't water onttrekt aan de stoffen waarmede het in aanraking komt. De kleine orga nismen, die wij bacteriën noemen en die het bederf zouden kunnen veroor zaken, worden aldus door het zout ver nietigd. Ook deze medaille heeft even wel haar keerzijde, daar de wateront- trekkende werking niet bij de bacteriën ophoudt, doch zich ook tot de groente uitstrekt, waardoor belangrijke voe- dingsbestanddeelen (vitamines en mi neralen) uit de bonen verdwijnen. Voe gen wij hierbij dan nog de omstandig heid, dat voor het ontzouten der bonen het afkoken onontbeerlijk is, waardoor opnieuw een aanslag wordt gedaan op evengenoemde voedingsbestanddeelen, dan is het wel duidelijk, dat uit een oog punt van voedingswaarde de inmaak in het zout niet bijster hoog mag worden aangeslagen. DAMMEN. Dcanu. De Lindeboom. Maandag a.s. vangen dé clubavonden van bovengenoemde vereeniging aan. Vanwege de tijdsomstandigheden is het aanvangsuur gesteld op 7 uur. Tevens zal de Lindeboom dezen win ter met eenige andere vereenigingen een onderlinge competitie spelen. Damliefhebbers kunnen zich alsnog opgeven bij den heer P. v. Gromvoirt. EENIGE UITSPRAKEN. Uit „dc Waag": Nederland is verdeeld, omdat zij die volkomen te goeder trouw de brengers van de nieuwe gedachten willen zijn, veelal nog in zooverre geen afstand kunnen doen van de oude bedeeling, dat zij hun eigen persoon en hun eigen verlangens niet willen achterstellen bij hun plichten tegenover het Nederland sche Volk. Wanneer de leiders elkan der weten te vinden, en dat van harte, zooals hun Nederlandsche plicht van hen eischt, dan volgt de menigte van zelf en komt voor de partijleiders van gisteren automatisch het uur der re traite. A. F. ZWAARDEMAKER. Uit „de Unie": Op grond van dit Nederlandsche moeten allen elkaar kunnen vinden, die wezenlijk om de toekomst van ons volk bekommerd zijn. Zij zullen alle klein heid moeten kunnen verachten, eigen aspiraties en positie van eigen groep ondergeschikt kunnen maken aan de volkszaak. Want in dit wereldhistori sche uur gaat het om het zijn of niet zijn van ons Nederlandsche volk. En elders: Niemand schikke zich willoos en on- noodig in een dwang, waartegen zich zijn geest en gemoed verzetten. Wij zijn overtuigd, dat zulks van hem niet wordt verlangd door eenige Duitsche of Ne derlandsche autoriteit. Wij kunnen er alleen in trappen door eigen lamlendigheid en slapheid. Men zij gewaarschuwd! En voor „angst" is er zeker nog geen plaats! Voor direct gevraagd in Waalwijk of omgeving in goed milieu. Liefst Zit- en Slaapkamer met stroomend water. Brieven onder No. der adv. Bureau van dit blad. 63698 TE BAARDWIJK. DE NOTARISSEN te DRUNEN, en - te WAALWIJK, zullen op MAANDAG 7 OCTO BER 1940, bij inzet, ter herberge van P. van Cromvoirt te Baard wijk, en op MAANDAG 14 OC TOBER 1940, bij toeslag, ter her- berge van W. van Helvoirt al daar, telkens des nam. 3 uur pre cies, ten verzoeke van de FAMI LIE VAN HEIJST, Onder de gemeente Baardwijk. KOOP 1- Hooiland, genaamd „het Tentstuk", aan de Veld- steeg, over de Hooigracht, kad. Sectie A nummer 58, groot 1.35.70 Hectare: Verpacht aan Mej. Wed. P. v. Huiten te Baardwijk, voor 70.-— per jaar tot 1 November 1941. KOOP 2. Hooiland, over de Tweede Brug, kad. Sectie B nummer 169, groot 1.45.50 Ha. Verpacht aan Joh. Baijens te Baardwijk voor 65.— per jaar tot 1 November 1941. KOOP 3. Hooiland, gelegen over de Hooigracht, ten Zuiden van het Kanaal, kad. Sectie A num mer 294, groot 75 aren. KOOP 4. Hooiland, gelegen al daar, ten Noorden van het Ka naal, kad. Sectie A nummer 293, groot 58.10 aren. Betaling der kooppenningen binnen 6 weken na den toeslag. Aanvaarding: koopen 1 en 2 in genot der pacht, en koopen 3 en 4 in eigen gebruik einde seizoen 1940. Pachtpenningen over 1940 wor den door verkoopers gereser veerd. Lasten voor koopers van 1 Ja nuari 1941 af. 63687 -v v as DOET V E M KOOPEN

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 10