GEMEENTERAAD WAALWIJK. PROVINCIAAL NIEUWS* H.DE BONT -VAN HULTEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT De Echo van het"Zuiden. Tweede Blad Zaterdag 28 September 1940 No. 78 Het tekort aan gymnastieklokalen* Aankoop winkelpand, firma Holtgrefe* De raad dezer gemeente kwam Don derdagavond in voltallige openbare vergadering bijeen, onder voorzitter schap van den Edelachtb. Heer Burge meester Moonen. Secretaris de heer J. v. Mierlo. Na opening met gebed werden de notulen der vorige vergadering onge wijzigd vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Van de Vereeniging van Leera ren en Onderwijzers in de Licha melijke opvoeding in Nederland, 's-Gravenhage. Schrijven betreffende invoering onderwijs in lichamelijke opvoe ding op de lagere scholen. De voorzitter licht toe dat op 1 Jan. 1941 het onderwijs in de lichamelijke opvoeding aan de lagere scholen ver plichtend zal worden gesteld. Daarmee zullen worden belast de onderwijzers en onderwijzeressen die in het bezit zijn van de acte J. Als dit onderwijs door middelbare krachten zou moeten geschieden, zouden de kosten ten laste der gemeente komen en een te hoog bedrag uitmaken. De heer van der Waerden vraagt waar o.a. voor de Openbare School dit onderwijs gegeven zou moeten worden. Het gymnastieklokaal is thans voor distributiedoeleinden in gebruik ge nomen. Spreker vraagt dit temeer naar aanleiding van een ingezonden stuk in „De Echo van het Zuiden", waaruit bleek dat de gymnastieksport in deze gemeente danig gehandicapt is door dat zij nu geen oefenlokaal meer heeft. Spreker zou daar gaarne verandering in aangebracht zien. Verder wilde spr. weten of alle leerkrachten in het bezit van genoemde acte J. zijn. De voorzitter zegt dat het meeren- deel der onderwijzers deze acte wel zal hebben. Wat de kwestie van het gymnastieklokaal betreft, zegt spre ker, dat, toen dit voor distributiedoel einden werd ingericht, men wist wat daarvan de gevolgen zouden zijn. Een ander geschikt lokaal in het centrum der gemeente was echter niet beschik baar en het feit dat er thans 10 amb tenaren zitting hebben, bewijst wel dat men met een kleine ruimte niet kan volstaan. De heer Roxs is het met de meening van den heer v. d. Waerden eens dat men de vereenigingen zooveel mogelijk tegemoet moet komen. Spreker vraagt of het niet mogelijk zou zijn het gym nastieklokaal der Handelsschool voor dit doel beschikbaar te krijgen. De vereenigingen zouden er mee gered zijn. De voorzitter zegt dat de vereeni gingen zelf dit reeds geprobeerd heb ben, doch in verband met de door O.M.O. gestelde eischen heeft men daarvan moeten afzien. Verschillende scholen zijn ook niet in het bezit van een gymnastieklokaal, o.m. de Broe- dersschool niet. We leven nu eenmaal niet in normale omstandigheden, dus kan men ook niet eischen dat er altijd normaal gehandeld wordt. We zitten er nu eenmaal mee en kunnen eerst op onze schreden terugkeeren als de toe stand weer normaal geworden is. De heer de Brouwer zegt, dat, toen de plannen van het distributiekantoor nog in hun geboortestadium waren, in den raad ook de zaal Thalia onder de loupe werd genomen als gymnas tieklokaal. Dit was er schuin tegen over en was reeds als oefenlokaal voor een gymnastiekclub in gebruik. Mis schien kunnen de scholen daar terecht. Dan zijn ze binnen en niet afhankelijk van de weersgesteldheid, hetgeen wel het geval zou zijn als de oefeningen in de open lucht worden gehouden. De voorzitter meent dat dit mis schien zou kunnen. Er zijn slechts vier scholen met een gymnastieklokaal, t.w. de jongensschool in de Baardwijk- sche Straat, de Zustersschool in Baard wijk, de jongensschool in Besoijen en de school in de St. Antopiusparochie. De lieer v. d. Waerden zou de uren voor lichamelijke opvoeding dan zoo willen zetten dat de scholen zonder gymnastieklokaal, de laatste uren les in gymnastiek zouden kunnen geven in de scholen waar ze wel daarvoor zijn ingericht. Dc leerlingen konden dan daarna ineens naar huis gaan en de bezwaren door tijdverlies e.d. zou den minder groot zijn. De voorzitter zegt dat het van de Broeders- of Zustersschool naar de St. Antoniusparochie toch altijd nog een 15 minuten loopen is. Dit zou te veel van de lesuren vorderen. De heer Verdoorn meent dat de Christelijke School te v.m. Besoijen misschien in het lokaal van den heer Broos zou kunnen oefenen. Dc voorzitter zou aangaande deze kwestie met dc hoofden der scholen nog overleg willen plegen. Dit punt werd hierna voor kennis geving aangenomen. 2. Voorstel tot het nemen van een besluit tot noodzakelijkheidver klaring van onderwijs ter oplei ding tot naaister en tot hulp in de huishouding aan de R.K. huis- houd- en industrieschool. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 3. Herbenoeming van tijdelijke lee raren aan de avondteekenschool. De voorzitter zegt dat dit feitelijk nog niet het stadium is, waarin dit punt aan den raad kan worden voor gelegd, omdat het nog de goedkeuring behoeft van het Departement van O. K. en W. Om geen stagnatie in de lessen te veroorzaken kan de benoeming nu plaats vinden, waarna de beslissing van het Departement moet worden af gewacht. De heer Buijckx gaat diepzinnig op deze zaak in en vindt dat men niet kan kiezen omdat er geen keuze is, terwijl bovendien nog een en ander afhanke lijk is van de goedkeuring van het Departement. Spreker wil daarom voorstellen B. en W. te machtigen om zelf die per sonen voorloopig te benoemen en de volgende keer dit punt opnieuw in den raad te brengen. De voorzitter is hét daarmee eens, terwijl ook de overige raadsleden zich met dezen gang van zaken kunnen ver eenigen. 4. Voorstel inzake toetreding tot een gemeenschappelijke regeling van het bouw-, woning- en wel standstoezicht voor Oostelijk Noord-Brabant. Op een desbetreffende vraag van den heer Pullens deelt de voorzitter mede, dat dit practisch geen verandering brengt in den bestaanden toestand. De raad gaat daarmee accoord. 5. Voorstel tot wijziging der be grooting 1940. Wordt goedgekeurd. 6. Aanbieding gemeente- en be- drijfsbegrootingen 1941. In de Commissie voor onderzoek dezer begrootingen worden na een zestal stemmingen en herstemmingen benoemd de heeren Pullens, van Hees- wijk en v. d. Waerden. Hierna werd de openbare vergade ring geschorst. Na heropening doet de voorzitter mededeeling van de liquidatie van de plaatselijke Burgerwacht. Het kassal do van 434.22 en de uniformen zul len aan de gemeente worden afgedra gen. Tevens zal het 't vorig jaar ver leende renteloos voorschot van 1000 worden terugbetaald met verminde ring van de jaarlijksche subsidie. De heer de Brouwer zegt dat hem als lid van de opgeheven Burgerwacht de eervolle taak is opgedragen aan 't adres van den voorzitter, aan B. en W., den geheelen raad, alsmede aan de Waalwijksche bevolking, grooten dank te betuigen voor de royale hulp en sa menwerking, die men steeds heeft mo gen ondervinden. Spreker zegt dat de ieden dezen gang van zaken betreuren, vooral na den grooten opbloei van den laatsten tijd: de oprichting van een Vereeniging van Langstraatsche Bur gerwachters, de aanschaffing van uni formen enz. Vervolgens wordt een door B. en W. voorgestelde aanvullende overeen komst inzake overname eener hypo theek, waartoe reeds in de vorige ver gadering was besloten, goedgekeurd. De rente is bepaald op 4 pet. Op voorstel van B. en W. werd z.h.st. besloten tot aankoop van het pand van den heer Bierlaagh, bewoond door den heer Holtgrefe, en de twee huurwoningen die met dit pand een ge heel vormen voor de som van 30.000. Deze aankoop geschiedt met het doel de Oostzijde van het Raadhuisplein te verfraaien. Hierna sluiting. VAN 10—4 UUR BINNENSHUIS. Blijkens de in dit nummer voorko mende verordening is een groot deel van Noord-Brabant, gelegen Weste lijk van de spoorlijn 's-BoschBoxtel EindhovenNeerpelt, gevoegd bij de strook, waarin 't verboden is zich tus- schen 10 en 4 uur buitenhuis te be vinden. Hieronder valt dus ook de gemeente Waalwijk en onze geheele streek. STEUN AAN OORLOGSSLACHT OFFERS EN HUN NABE STAANDEN. In ons vorig nummer hebben we me degedeeld dat op uitnoodiging van on zen burgemeester, door den heer van Heeswijk een plaatselijk comité is ge vormd, als afdeeling van 't Landelijk Comité tot stichting van een fonds tot steun aan oorlogsslachtoffers en hun nabestaanden. Het comité is thans saamgesteld als volgt: Eere-voorzitter: E. C. J. Moonen, burgemeester. Leden: W. Eibers, Wethouder, S. Gruppelaar, Res. Kapt. der Militaire Administratie. J. van Heeswijk, Res. Ie Lt. der Militaire Administratie. F. Heezemans, pastoor. Ds. Hoffmans, oud-Veldprediker. Moderator Lückert, oud-aalmoezenier. Fr. Smolders, Wethouder. J. Tielen, Red.-Uitg.: ,,De Echo van het Zuiden". J. Timmermans Phzn., Res.-Kapt. der Artillerie: voorzitter van Waalwijks Belang. OPGAVE VEREENIGINGEN. WAALWIJK telbf. 109 Zooals in het algemeen in de pers al bekend is gemaakt, moeten alle ver eenigingen van personen (vereenigin gen, bonden, organisaties en soortgelij ke instellingen), alsmede alle stichtin gen in het bezette Ned. gebied, zonder economisch doel, binnen 20 dagen na het in werking treden der desbetreffen de verordening (Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ned. gebied van 20 Sept. 1940, Verordenin genblad stuk 27, nr. 145) worden op gegeven bij den Procureur-Generaal van het Gerechtshof, in wiens gebied de vereeniging of stichting is geves tigd. Een vereeniging van personen wordt geacht geen economisch doel, als bedoeld in art. 1, eerste lid, der Verordening, na te streven, wanneer haar doel niet in de eerste plaats ge richt is op het verkrijgen van op geld waardeerbare voordeelen ten behoeve van de vereeniging of van haar leden. Hetzelfde geldt voor stichtingen. Aan gezien zeer vele vereenigingen van personen alzoo onder de bedoelde ver ordening vallen (de meeste immers streven niet op de eerste plaats naar in geld waardeerbare voordeelen ten be hoeve van de vereeniging of hare le den), heeft het gemeentebestuur het dienstig geoordeeld voor de besturen gratis beschikbaar te stellen model brieven, gericht tot den Procureur-Ge neraal om toezending van de noodige formulieren om aan de opgave inge volge de meerbedoelde verordening te voldoen, alsmede modelbrieven, even eens gericht tot genoemden function- naris, waarbij de noodige formulieren (na invulling) weder worden toege zonden. De brieven zijn zóó ingericht, dat er uit blijkt welke stukken en hoeveel exemplaren van ieder moet worden bij gevoegd. De model-brieven zijn ver krijgbaar op het politie-bureau. Voor het verkrijgen van eenig in zicht noemen wij hieronder enkele cate gorieën vereenigingen enz., die naar onze meening zeker onder de verorde ning vallen: sport- en muziekvereni gingen, vereenigingen van duiven- en hondenliefhebbers, instellingen van weldadigheid, ontspanningsverenigin gen, enz., enz., enz. Ingeval men twijfelt of een of ander vereeniging of instelling onder de ver ordening valt, doet men het beste met het even aan den Procureur-Generaal aan te vragen. 75 JAAR H. FAMILIE. Op 29 November a.s. zal het 75 jaar geleden zijn, dat alhier de Aartsbroe derschap der H. Familie werd opge richt, doordat op dien datum de eerste 278 leden hun opdracht deden.De eigenlijke oprichtingsdatum ligt enkele maanden vroeger. Waren er aanvankelijk plannen dat heugelijke feit op grootsche wijze te vieren, de oorlogsdagen met alle gevol gen van dien hebben roet in het eten gegooid en van een feestviering, waar bij reeds gedacht was aan een der da gen in November, kan nu niets komen. In verband met een en ander is de directeur, de WelEerw. heer Kapelaan Völker, daarom van meening, dat men het beste zal doen om een eventueele feestviering te verschuiven naar het voorjaar en deze te doen plaats vinden in een der eerste weken na Paschen. EEUWIGE GELOFTEN. Op 4 October hoopt onze plaatsge noot de eerw. broeder Nicasius (in de wereld de heer J. van den Houdt te v.m. Besoijen), zijne eeuwige geloften af te leggen in de Congregatie van het St. Joseph-Moederhuis te Heerlen. ROODE KRUIS-COLLECTE. De Roode Kruis-collecte heeft alhier opgebfacht 83.19. GEMEENTE- EN BEDRIJFS- BEGROOTINGEN. De gemeente-begrooting 1941 sluit voor wat den gewonen dienst betreft in inkomsten en uitgaven op een bedrag van 650.128.95. Voor wat den kapi- taaldienst betreft in inkomsten en uit gaven op 196.282.25. Bedrijfsbegrootingen. Electriciteitsbedrij f Baten en lasten gew. dienst 93263.06 Batig saldo 21603.72 Baten en lasten kap. dienst 8529.— Verlies 3032.50 Gasbedrijf. Baten en lasten gew. dienst 103009.08 Verlies 9207.53 Baten kap. dienst 19999.50 Lasten kap. dienst 19202.— Batig saldo 797.50 Woningbedrijf. Baten en lasten gew. dienst 92260.89 Verlies 30936.89 Baten en lasten kap. dienst 20762.67 Waterbedrijf. Baten en lasten gew. dienst 50410.81 Batig slot 18256. Baten en lasten kap. dienst 14031. 2808.10 middelen om hem bij zijn taak behulp zaam te zijn. Door velen wordt dit ver geten, maar het is feitelijk belachelijk, wanneer men er goed over nadenkt dat propaganda voor een dergelijke zaak nog noodig is. Spr. wekte ieder op de MI VA, zoover in het vermogen is, te steunen, om daarmee het toch al zoo moeilijke werk der missionarissen eenigszins te verlichten. Hierna werd het laatste gedeelte van de propagandafilm vertoond, waar na met een vlotte humoristische speel film deze goedgeslaagde avond geslo ten werd. AANKOOP PAND BIERLAAGH. In de gemeenteraadsvergadering van gisteravond werd zonder hoofdelijke stemming besloten tot aankoop van 't pand bewoond door den heer A. Holt grefe met de daarachter gelegen huur woningen, eigendom van den heer P. Bierlaagh-van der Heijden, voor een bedrag van 30.000, met de bedoeling de Oostzijde van 't Raadhuisplein in overeenstemming te brengen met het geheel. Het plan zit voor, op dezen hoek een nieuw winkelpand te bouwen, in den geest van 't raadhuis en de Westzijde, om zoo een harmonisch goed geheel te krijgen en dan 't winkelpand weer te verhuren aan de fa. Anton Holtgrefe. Iedereen zal overtuigd zijn dat de Westzijde van 't plein groote afbreuk deed aan 't schitterende geheel van raadhuis en plein, dat overigens ieders bewondering trekt; daarom achten wij dezen aankoop en 't nieuwe plan een daad van wijs beleid van B. en W. en den raad. DE OOSTERHOUTSCHE NACHTEGALEN! 4920.89 5530.97 5425.- 105.97 Nadeelig slot Gemeente Hypotheekbank. Baten en lasten gew. dienst Inkomsten kap. dienst Uitgaven kap. dienst Batig saldo Openbaar slachthuis. Baten en lasten gew. dienst 15665.42 Batig saldo 1741.96 Baten kap. dienst 4066.74 Lasten kap. dienst 2745. Batig saldo 2321.74 Baten en lasten gew. dienst 43679.70 Baten kap. dienst Lasten kap. dienst Batig saldo Vleeschkeuringsdienst. Baten en lasten gew. dienst Verlies Baten en lasten kap. dienst 2128.50 2128.50 15789.30 2164.19 de publicaties aankondigen op Zondag 6 October iets GOED GESLAAGDE MIVA-AVOND. Stampvolle zaal. De Waalwijksche MIVA - avond, Woensdagavond in de R.K.W.V.-zaal gehouden, mag buitengewoon goed ge slaagd genoemd worden. De ruime zaal was n.l. tot den laatsten hoek bezet, toen de algemeen vertegenwoordiger, de heer van Liefvoort de aanwezigen, w.o. de ZeerEerw. heeren Pastoors der onderscheiden parochies met de Wel Eerw. heeren Kapelaans, de beide wet houders der gemeente, verschillende Eerw. Broeders, van harte welkom heette en doel en werkwijze van het MIVA-werk uiteen zette. Dit doel is, aan de Nederlandsche Missionarissen, die in verre missie-lan den zwoegen om de leer van Christus te verbreiden, moderne verkeersmidde len ter beschikking te stellen, zooals fietsen, motorfietsen, auto's, motorboo ten, vliegtuigen. Zij beoogt daarmede de krachten onzer missionarissen te sparen, hun leven te verlengen en voor al de contact-mogelijkheden met de in- heemsche bevolking voor hen gemak kelijker en sneller te maken. Hierna werden de twee eerste acten van ,,Het Testament van een Missio naris" vertoond, een film die uit een documentair oogpunt tot een der bes te op dit gebied gerekend mag wor den en zeer zeker een groote propagan distische waarde heeft. In de pauze voerde de welbekende Pater Henri de Greeve het woord, dat door zijn kernachtigheid gepaard met humor, prettig beluisterd werd. Z. E. wees er op dat het feitelijk overbodig moest zijn, dat hij hier stond, omdat het vanzelfsprekend was, dat een mis sionaris wordt uitgezonden met de Zooals staat ons bijzonders te wachten, n.l. een matinée in Musis Sacrum van de „Oosterhout- sche Nachtegalen", een Jongenskoor onder leiding van Rector Fick, rector- cantus in 't Bisdom Breda. Rector Ficq is in dit bisdom aange steld uitsluitend met de taak om de ko ren te onderrichten, en genoot o.m. zijn opleiding van mevr. Noordewier Red- dingius. Onder zijn leiding is het bekende ,,St. Theresia-koor" lyt Breda, meermalen opgetreden voor radio, gramofoon en film. Hij geeft ook hier onderricht aan koor en jongenskoor. Over zijn jongenskoor „de Ooster- houtsche Nachtegalen" en over 't hier uit te voeren programma, zeggen we in een volgend nummer een en ander. KONIJN DOODGEBETEN. Bij v. B. in de Eerste Zeine is Don derdagnacht een hond op roof uitge weest en heeft door vernieling van een hok, een zijner konijnen doodgebeten. STROOPERIJ. Door de Kon. Maréchaussée alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen enke le woonwagenbewoners die zich heb ben schuldig gemaakt aan strooperij en diefstal van gras. In v.m. Baardwijk werden veldge wassen gestolen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent onder staande gevonden en verloren voor werpen: Gevonden: Vier pas-foto's, boodschappentasch, twee rijwielbelastingmerken met wit en rood licht, portemonnaie m. i., een rij- wielbelastingmerk. Verloren: Paar gymnastiekschoenen, een vul pen, een nummerbord N. 42145. VEREENIGING VAN VEEN EN WIJK. Naar het „Nieuwsblad van Heusden" verneemt, hebben Ged. Staten van Noordbrabant, den Secretaris Gene raal van het Departement van Binnen- landsche Zaken een voorstel voorge legd tot vereeniging van de gemeenten Veen en Wijk. Voor deze vereeniging zal van de gebruikelijke procedure worden afge weken, alleen de gemeenteraden krij gen gelegenheid om vóór 15 October hierover hun meening kenbaar te ma ken. ZILVEREN JUBILEUM BIJ SPOORWEGEN. DE Heden, Vrijdag, 27 September, her dacht de heer A. A. Faro, arbeider- rangeerder bij de Ned. Spoorwegen, station Waalwijk, den dag waarop hij voor 25 jaren bij dit Staatsbedrijf in dienst kwam. De heer Faro, die ongeveer 22 jaar in Waalwijk werkzaam was, heeft zich gedurende dien tijd doen kennen als een plichtsgetrouw en actief werker, zeer verknocht aan het bedrijf en daar door een voorbeeld voor al zijn col- GROOTESTR. 231»

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5