PROVINCIAAL NIEUWS WAN 4 TOT 8 UUR BUL IN THALIA DE BICO G&aiw&Jz 49 79 36 28 1.19 55 16 25 27 9 2,50 2.50 5.90 5.90 8.90 met het bekemle Orkest van Schouten, u Zaterdag 5 October 1940 No. 80 De Echo van het Zuiden DERDE BLAD ZONDAG 6 OCTOBER A.S. M* lage KOFA prijzen HOE KAN MEN WINTERKLEEDING KRIJGEN. In aansluiting op de in dit nummer als advertentie opgenomen bekendma king van de Commissie „Winterklee- dinghulp" zij het navolgende opge merkt. Door het gebezigde, geheel nieuwe distributie-systeem, zal men er in kunnen slagen het behoeftige deel der bevolking kosteloos aan winter- kleeding te helpen zonder dat er aan de „puntenkaart" geknipt wordt, zoo dat die kan worden gereserveerd voor aankoop van andere textielproducten, als ondergoed e.d. Haar of hem die een nieuw winter- kleedingstuk wil aanschaffen is ech ter de absolute eisch gesteld dat een ander kleedingstuk (of wollen deken) kosteloos wordt afgestaan. Ieder gelieve goede nota te nemen van de dagen waarop de bewijzen in ontvangst kunnen worden genomen. Ook vergete men niet bij het afhalen van dit bewijs de textielkaart en stam kaart mede te brengen. Tevens zy er nog nadrukkelijk op gewezen dat al leen in goeden staat verkeerende klee- dingstukken of dekens kunnen wor den aangenomen. Ilij voorkeur late men ze eerst che misch reinigen. Meerdere bedrijven zijn bereid dit tegen een speciaal ver laagd tarief te doen. Terstond nadat de inlevering achter den rug is, zal een aanvang worden ge maakt met de kostelooze uitgifte der ingezamelde goederen. Dit zal geschie den in overleg met de bestaande in stellingen van weldadigheid, waar mede de commissie rechtstreeks dan wel door bemiddeling van het Burger lijk Armbestuur (St. Vincentius-Ver- eeniging, St. Elisabeth-vereeniging) in verbinding staat. Op welke wijze men toewijzing van kleeding oi dekens kan aanvragen, zal zoo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. De keuringscommissie, bestaande uit de heeren N. G. Scholten, F. Th. Bac- ten (Fa. Cunen) en A. Verhuist, hoopt een massa werk te zullen moeten ver zetten. Men bedenke het wel: voor icderen nieuwen wintermantel of jas dien den winkelier dit seizoen krijgt af te leve ren, komen twee personen in het be zit van een warm kleedingstuk of wollen deken. Kring Distributiekantoor Waalwijk. IDENTITEITSBEWIJZEN. In een in dit nummer voorkomende advertentie wordt duidelijk gemaakt hoe men moet handelen, wanneer de op het identiteitsbewijs voorkomende gegevens niet meer met de werkelijk heid overeenkomen, bijv. door veran dering van adres, beroep enz. Men neme hiervan goede nota. DE GENERA AL-COMMISSARIS VOOR INDUSTRIE EN FINANCIëN, DR. HANS FISCHBöCK, BEZOCHT NOORD-BRABANT, o.a. WAALWIJK. Woensdag bracht de Generaal-Com- missaris voor Industrie en Financiën, Dr. Hans Fischböck, een bezoek aan verschillende industrieën in de pro vincie Noord-Brabant. Hij werd hierbij vergezeld door Dr. Heinemann, Ritmeester L. Scholier, Dr. A. Maly, alsmede verschillende an dere autoriteiten. In Tilburg werd het eerst een be zoek gebracht aan de Textielschool met Middelbare Textieldagschool en voorts aan de AaBe-fabrieken aan de Koningshoeven aldaar. De reis werd daarna vervolgd naar Waalwijk, waar de Timtur-schoenfa- briek werd bezocht om daarna naar Oisterwijk en Eindhoven verder te reizen. schoenindustrie in Eindhoven en in de Langstraat. De Commissaris-Generaal maakte deze excursie in de eerste plaats om persoonlijk met de toonaangevende in dustriecentra kennis te maken en in de tweede plaats om met de directie van de fabrieken, die hij op dezen tocht bezocht, van gedachten te wisselen over de problemen, waarvoor zij zich door de gewijzigde omstandigheden thans zien geplaatst. Na een beschrijving van het bezoek aan de textielschool en de AaBe-fa- brieken te Tilburg, de sigarenfabriek „De Huifkar" te Oisterwijk en de si garenfabriek Mignot en de Block te Eindhoven, besluit het A.N.P. met: In Waalwijk ten slotte heeft Dr. Fischböck de schoenenfabriek „Tim- tur" bezichtigd. De directeur, de heer Raming, lichtte den commissaris-gene raal voor en leidde zijn hoogen gast in het fabrieksgebouw rond. Tot de heeren, die dr. Fischböck op deze excursie vergezelden, behoorden ook Regierungsrat dr. Heinemann, hoofd van de afdeeling „Gewerbliche Wirtschaft" van het gcneraal-commis- sariaat voor Financiën en Economie en de heeren dr. Maly en ir. Nimtzch van het bureau, dat onlangs te 's-Gra- venhage is gevestigd en dal tot taak heeft voor Duitsche opdrachten aan de Nederlandsche industrie te zorgen en op zijn beurt die opdrachten aan Nederlandsche fabrieken dpor te geven voor zoover dat mogelijk is. R.K. H.B.S. In de Donderdagmiddag gehouden vergadering van 't Plaatselijk Bestuur der R.K.H.B.S. A werd de nieuwe mo derator, de ZcerEcrw. heer P Lücker, oud-aalmoezenier, geïnstalleerd. De directeur, Drs. G. de Vries, hracht een verslag uit over het afgeloopen schooljaar, waaraan wij hel volgende ontleenen: 'Het A.N.P. deelt hier omtrent nog 't volgende mede: De Commissaris-Generaal voor Fi nanciën en Economie, dr. H. Fisch böck, heeft Woensdag, vergezeld van een aantal van zijn naaste medewer kers, een autotocht door Noord-Bra bant gemaakt en daarbij niet alleen Tilburg bezocht, gelijk reeds gemeld, maar ook andere industriecentra, wel ke deze provincie haar eigen karakter geven, met name de tabaks- en de klas Ia 22 klas Ib 24 klas II 29 klas III 25 klas IV 19 klas V 15 Totaal 134 uit Geertruidenberg 7 uit Waspik 4 uit Sprang-Capelle 4 uit Vlijmen 4 uit Heusden 3 uit Eethen 3 uit Made 2 uit Den Bosch 2 uit Wijk-Aalburg 1 uit Overasselt 1 Totaal 134 ()(i uit Waalwijk, 08 uit buitengem. 121 R.K. - 13 Prot. 't#» of liruynzeel Schooljaar 1939/'40. Op 1 September 1939 waren 125 leer lingen ingeschreven. Bij het begin van de cursus konden de heren A. Engels en H. v. Well wegens mobilisatie niet aanwezig zijn. Zij werden resp.. vervangen door Mcj. Dra. C. Driessen en de lieren J. Geert- man en Drs. P. Lemmens In Mei 1940 zijn de heren Engels en v. Well gedemobiliseerd en hebben direct weer hun plaats in de klas in genomen. Bij het eindexamen H.B.S. A slaag den 12 candidaten, 2 werden afgewe zen. Bij de overgangsexamens werden be vorderd van klas I naar II 22 leerlingen, afgewezen 14. van klas II naar III 20 leerlingen, afgewezen 5. van klas III naar IV 25 leerlingen, afgewezen 7. van klas IV naar V 14 leerlingen, afgewezen 1. Van de 25 in klas III bevorderde leerlingen kwamen 18 in de 4e klas, 3 kwamen niet meer op school terug en 4 gingen naar een H.B.S. B. De ZeerEerw. Heer A. v. Licrop heeft met ingang van 1 September ontslag gekregen wegens benoeming tot leraar te St. Michiels-Gestel. In zijn plaats is benoemd de ZeerEerw. Heer P. Lücker, oud-aalmoezenier. Voor het toelatingsexamen tot de le klas hadden zich 41 candidaten aan gemeld; 35 werden toegelaten, 6 afge wezen. Voor de 2e klas werd 1 leerling toe gelaten, voor klas III 2 en voor klas V 1. Bij het begin van de cursus 1940/'41 waren aanwezig 134 leerlingen. Deze waren a.v. over de klassen verdeeld; Noksmaat Hoek Raadhuisplein WAALWIJK. DANKBAARHEID VAN ROTTERDAM VOOR DE LANGSTRAAT. Als leider van de inzamelings-actie voor de Langstraat: „Helpt Rotter dam" (uitgaande van de Nederlandsche Studenten Federatie) mocht de heer Piet van Loon alhier, het volgende per soonlijke schrijven ontvangen van burgemeester Oud van Rotterdam: „Met groote waardeering heb ik vernomen, dat in de Gemeenten Waalwijk, Loon op Zand, Sprang- Capelle, Waspik, Heusden en Vlij men een inzameling is gehouden ter leniging van den nood, waarin tal van Rolterdamsche ingezetenen ten gevolge van den ramp, die onze Ge meente getroffen heeft, zijn komen te verkceren. In dezen zorgvollen tijd stemt het '1 Gemeentebestuur van Rotterdam tot dankbaarheid, dat elders in den lande zooveel ware belangstelling voor de getroffenen aan den dag treedt. Het is dan ook met een gevoel van groote erkentelijkheid, dat ik U bij dezen de goede ontvangst bericht van de goederen, welke door de burgerij van Waalwijk, Loon op Zand, Sprang-Capelle, Waspik. Heus den en Vlijmen zijn afgestaan tot steun van de Rotterdamsche gedu peerden. De Burgem. van Rotterdam, w.g. OUD. van ontspanningsavonden, maar die zich daarnaast of liever in de eer ste plaats bezig houdt met het or- ganiseeren van lezingen en voordrach ten betreffende de schoen- en leder industrie in den ruimsten zin van het woord. Op 2 October 1940 nu, is het tot op richting van deze nieuwe vereeniging gekomen. Uit de vergadering werd een bestuur van 5 leden benoemd, dat als volgt werd samengesteld: C. van Dijk, Voorzitter. H. Greve, Secretaris. A. de Kort, Penningmeester. B. van Loon, Commissaris. Th. Leijten, Commissaris. Wij meenen dat de oprichting van deze vereeniging voorziet in een reeds lang bestaande behoefte. Immers, aan een instituut als de Rijksvakschool te Waalwijk, die toch is de vakschool bij uitnemendheid, niet alleen voor de Langstraat of voor Nederland, maar voor geheel Europa (dat willen wij hier nog eens nadrukkelijk vaststel len) mag een dergelijke vereeniging niet ontbreken. De tegenwoordige stu denten hebben met deze oprichting ge toond dat te begrijpen. En niet alleen dat, zij hebben ook getoond te begrij pen dat er voor toekomstige zaken- menschen nog iets anders noodig is dan zich op te sluiten in den tredmo len: school-huis, huis-school. Zij heb ben begrepen dat er contact noodig is, intensief contact, niet alleen tus- schen leeraar en student of tusschen de studenten onderling, maar ook tus schen de praktijk en den student. Het is deze praktijk waarin wij la- Ier terecht moeten komen en daarom is hel ons doel reeds nu met die prak tijk kennis te maken en wel door men- schen uit de praktijk uit te noodigen voor ons praktische problemen te be lichten. Dat daarnaast de vereeniging ge- zelligheids-vereeniging wil zijn, spreekt welhaast vanzelf. Als wij iets moeten trachten hoog te houden uit den ouden tijd toen de schoenfabrikant nog schoenmaker was, dan is het wel zijn onvergetelijke en weergalooze gevoel voor humor dat hem eigen was. Dus daarom naast onlwikkclings-, ontspan- ningsvereeniging. Welnu dan, de vereeniging is er. Het is aan de leden ze uit te bouwen en tot bloei te brengen. Het moet zoo worden dat later, wanneer wij. uitge zwermd zijn naar alle deelen van de wereld om daar onze opgedane kennis ten nutte te maken, wij steeds met dankbaarheid blijven terugdenken aan het vele nuttige en gezellige, dat de vakschoolvereeniging ons in onze jeugd bracht. Dat daartoe ieder zijn beste krachten geve! in ruime keuze tegen de Hiervan waren afkomstig uit Waalwijk (Hi uit Kaatsheuvel 14 uit Raainsdonk 13 uit Drunen 10 I)E RIJKSSCHOOL VOOR LEER LOOIERS EN SCHOENMAKERS HERKRIJGT EEN VEREENIGING VAN CURSISTEN. Zooals vele ouderen in de Leder- en Schoenindustrie zich nog zullen her inneren, moest in 1931 de Vakschool vereeniging „Vedehova" worden opge heven wegens gebrek aan animo en belangstelling. Gedurende een periode van 9 jaar is daarna aan dit instituut geen vereeni ging meer opgericht. Weliswaar sta ken de leerlingen één of tweemaal per jaar de hoofden bij elkaar en organi seerden in weinig tijd de veel geroem de „vakschoolbals", maar van een per manente vereeniging was geen sprake meer. Bij den aanvang van het cursusjaar 1940/'41 gingen er echter verschillen de stemmen op om weer te komen tot een vaste vakschoolvereeniging in den geest van het oude „Vedehova". Een vereeniging dus die zich niet al leen bezig houdt met het verzorgen Geslepen vazen in 4 maten vanaf Kogel vazen in 3 maten vanaf Hyacinth vazen diverse kleuren Suikerpotjes diverse slijpsels Botervlooten kristal slijpsel Glazen karaft met glas Citroenpers Zoutstelletjes Aschbakjes, 3 kleuren Glazen onderzetjes Roomstellen zeer fraai geslepen Gebakstellen 13-deelig Likeurstel zeer modern Bowlstel, 6 pers. zeer apart Drinkservies 30 dig. vanaf WAALWIJK. DE VOLKSBIBLIOTHEEK. Wij vestigen gaarne de aandacht onze lezers op vorenstaande mede- deeling der R.K. Volksbibliotheek, om hen aan te moedigen daarvan zooveel mogelijk gebruik te maken en speciaal degeuen die daarvoor in aanmerking komen, aan te zetten donateur te wor den. Zij kunnen dan profiteeren van de donateurs-bibliotheek met een keur van boeken, maar doen daarmede een cultureel werk, doordat zij door hun donateurschap de bibliotheek in staat stellen meer en nieuwe boeken aan te schaffen, ontspannings-, maar ook ontwikkelings-lectuur. Er zijn voor eene gemeente als de onze veel te weinig donateurs, die toch slechts een zeer bescheiden hedrag be hoeven te betalen. Zij hebben daardoor recht op uitstekende lectuur en steu nen daarmee een prachtige zaak. Vooral in den a.s. winter met ge dwongen thuis-zitten in de lange avon den, zal goede en prettige lectuur dub bel wél kom zijn. Daarom, haalt boeken aan de be proefde Volksbibliotheek, maar voor al: wordt donateur. DE NIEUWBOUW VAN DE COÖPERATIE. Een sieraad voor de gemeente. Wat het aantal groot-winkelbedrij ven betreft, gaat onze gemeente, naast hare soortgenootcn, wel een unieke plaats innemen. Wie op de markt staat en zoo eens rond zich heen kijkt, moet onmiddellijk wel onder den indruk komen van de prachtige win kelpanden die hier in den loop dei tijden zijn verrezen en Waalwijk tot een middelpunt hebben gemaakt voor het kooplustige publiek onzer omge ving. Een waardige verschijning is daarnaast opgedoken in den vorm van het nieuwe pand der Coöperatie ve Vereen. „Broederhulp", gebouwd op den hoek van de Stationsstraat Julianastraat waarvan de opening zal plaats hebben op Donderdag 10 Octo ber a.s. Wij zeggen: een waardige verschij ning en dit terecht. Wie het forsch opgetrokken gebouw, ontworpen door architect A. van Huiten Jr., alhier, in oogenschouw neemt, komt onder de bekoring der fraaie lijnen en contou ren en de ongezochtheid der royale proporties, die een beeld geven van statigheid en kracht. Een drietal rui me etalage-ramen, twee in de Juliana straat en een in de Stationsstraat, bre ken de forschheid der roode bakstee* nen, terwijl zij overwelfd worden door smaakvolle houten afschermingen. Het interieur is met het uiterlijk ge heel in overeenstemming. Voornaam en intiem, met rustige kleuren en een overvloed van natuurlijk licht, dat op gepaste wijze gedempt wordt door blanke Oud-Hollandsche glas-in-lood ruitjes, moet het winkelen hier zeker een lust zijn. Het is werkelijk een mooie verfraai ing voor dit deel der gemeente. Wanneer wij door den ingang in de Julianastraat den winkel betreden, staan wij direct tegenover een fraaie cassa, die het benedengedeelte in twee afdeelingen scheidt. De rechterkant vormt de afdeeling levensmiddelen en deze wordt op haar beurt weer ver deeld door een lange toonbank van blank eiken, die een scheiding vormt tusschen het winkelend publick en de bediening. De linkerzijde is gere serveerd voor de afdeeling manufac turen. De levensmiddelen vinden een ge paste plaats in talrijke vakken, kas ten en laden, overzichtelijk ingedeeld en van nieuwe technische snufjes voorzien, terwijl voor de vleeschwa ren een aparte ruimte is bestemd, waarbij de noodige aandacht aan de hygiëne is besteed. De manufacturenafdeeling is iets kleiner dan haar collega levensmidde len, maar niet minder practisch en doelmatig ingericht. Hier voert ook een breede trap naar de eerste etage, waar tal van klein-meubelen een plaats vinden. De vloer is hier bedekt met geluiddempend materiaal, zoodat de winkelenden beneden geen hinder van de drukte boven ondervinden. Een kantoortje met daartegenover een keukentje staan bovendien hier nog ten dienste van het intern pèrsoneel. De zolder is gereserveerd voor ma gazijnruimte. Dergelijke ruimten vindt men overigens nog op verschil lende plaatsen in het gebouw. Zoo loopt er vooreerst achter den geheelen winkel een lange gang met vele rek ken, die practische plaatsruimte bie den. Vandaar komt men in een in ïga- zijn dat rechtstreeks door groote deu ren in verbinding staat met de straat en aan de binnenzijde ge\en een twee tal stalen deuren toegang tot een rui men, frisschen kelder, waarbij een z.g. glijbaan een goed transportmiddel is voor balen, zakken en dergelijke. *1 „et tetf ifi V°' ,V^° Oe Kokimoo» werkt zonder salaris, ja nog beter, hij verdient veel moer voor U terug dan zijn aanschaffing kost! Ooze moderne, sier lijke. rondo hooikist bespoort buitengewoon op Uw gas- en brondstoffenrekening. 1/5 van den normolen kooktijd op gos ol fornuis i» voldoendo en voor de rest zorgt de Koksmaat! Ideaal voor rijst, gort. peulvruchten en gedroogde vruchten I Oe kleine Koksmaat (voor één pon) f 5.75 Oe groote Koksmaot (voor 2 pannen) r. 8.50 VRAAGT ONZE UITVOERIGE BROCHURE! I

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 9