Binnenlandsch Nieuws. H 'lusteloos AKKER*'JJS Buitenfandsch Nieuws. ROODE STER I Kou - Griep - Pijn. Gemengd Nieuws den worden gesloten. De Europeanen hadden zich eindelijk weten op te dringen aan de Japanners. Dezen ble ken zeer vlotte leerlingen te zijn, zoo dat ze in enkele tientallen jaren een macht werden, welke in staat schijnt te zijn 0111 de Europeesche en Amcri- kaansche posities in heel Azië te ver overen. Ongeveer 12 jaar geleden'werd in een Japanschen tempel een beeld aan getroffen, dat bij nader onderzoek de beeltenis bleek te zijn vanEras mus. Aangetoond werd, dat dit beeld het schogbeeld moet hebben gevormd van het Hollandsche schip van dien naam, welk schip later in „De Liefde" werd herdoopt en het eerste Hol- landsch-Japansch contact tot stand bracht, zooals we hiervoren vermeld den. De Japansche regeering maakte onlangs het hoffelijk gebaar om een copie van dit beeld aan de Ncderland- sche regeering ten geschenke te geven. Het oorspronkelijke Erasmusbeeld blijkt reeds honderden jaren door de Japanners als een godheid te worden vereerd in den tempel, waarin het werd aangetroffen. ZUINIGHEID MET RIJWIEL BANDEN GEBODEN. Men rekent de wintermaanden te kunnen doorkomen. De uitgifte van rijwielbanden heeft eenigen tijd stilgestaan, omdat er veel te veel gehamsterd is. Binnenkort kan er echter weer op aanvulling der voor raden worden gerekend. Het rijksbureau voor rubber te Am sterdam waarschuwt er echter uitdruk kelijk voor, dat men zich zooveel mo gelijk zal dienen te beperken bij het aanschaffen van nieuw bandenmateri aal, aangezien zonder die beperking speciale maatregelen niet zullen kunnen uitblijven. Men gaat bij dat bureau er echter van uit, dat iemand die voor zijn werk genoodzaakt is van een rijwiel gebruik te maken, ook inderdaad zal moeten kunnen rijden, en daarom wordt ieder, die nog banden op eenigerlei wijze in voorraad heeft, aangeraden deze ban den in gebruik te nemen in stede van den voorraad door verdere aankoopen op peil te houden. Hierdoor toch wor den andere menschen die geen voor raad hebben in ernstige mate gedu peerd. Men ga dus in geen geval ver der met hamsteren van rijwielbanden, daar dit voor de gemeenschap ernstige nadeelige gevolgen kan hebben. Men acht in bevoegde kringen de binnenlandsche voorraad in ieder geval groot genoeg om er de wintermaanden mee te kunnen doorkomen. VERDUISTERING VAN AUTOLAMPEN. Mag in sommige gevallen ook met papier of verf gebeuren. Onlangs is bekend gemaakt, dat de afscherming van de koplampen van mo torrijtuigen moet geschieden met af- schermkappen en dat beplakken met papier of beschilderen niet was toege staan. Naar aanleiding van deze be kendmaking heeft de A.N.W.B. er de aandacht van de autoriteiten op geves tigd, dat bij verschillende typen auto's, waar de lampen in de carrosserie of in de spatschermen zijn „weggewerkt", het aanbrengen van afschermkappen niet mogelijk is. Thans kan worden medegedeeld, dat de betrokken autoriteiten in die geval len dat de verlichting door middel van afschermkappen technisch niet moge lijk is, goed vinden, dat papier of verf wordt gebruikt, onder voorwaarde, dat bij beschadiging van papier of verf die beschadiging terstond wordt hersteld. FABRIEKSAARDAPPELEN. De teelt voor 1941 wordt vrij gelaten. Voor den Oogst 1940 kon reeds wor den toegestaan de fabrieks-aardappel- teelt belangrijk uit te breiden. Thans ligt het in de bedoeling, indien althans de omstandigheden niet veranderen, voor den oogst 1941 de teelt van fa brieksaardappelen geheel vrij te laten. Voor den oogst 1941 bestaat dus geen uitpootbeperking meer, terwijl te vens de uitpoot- en maalvergunningen vervallen. De fabrieksaardappeltelers kunnen dus hiermede rekening houden, zoowel bij het reserveeren van het benoodigde pootgoed als bij het opmaken van hun bouwplan. VERGOEDING VOOR VERWAR MING BIJ INKWARTIERING. Ingevolge verzoek van den hoofd intendant, toegevoegd aan den weer machtsbevelhebber in Nederland, heeft d^ secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Bin nenlandsche Zaken, aan de gemeente besturen medegedeeld, dat gedurende de wintermaanden bij het verschaffen van kwartier door particulieren, aan de kwartiergevers een bedrag van 0.30 per dag en per kamer kan worden ver goed, wanneer het kwartier verwarmd ter beschikking wordt gesteld. Aan hotels en andere bedrijven, die er hun beroep van maken, kamers te verhuren, de zgn. „beroepspensions", wordt deze toeslag niet verleend, aan gezien bij de vaststelling der inkwartie ringsvergoedingen daarbij van de ge wone hotelkamerprijzen wordt uitge gaan. De kosten voor verwarming worden geacht in deze prijzen te zijn begrepen. DE RADIO-OMROEP. Als het Utrechtsch Dagblad goed is ingelicht, staan we ook voor een be langrijke verandering in den radio-om roep. Het zou nog geenszins zeker zijn, dat de verschillende omroepvereenigin- gen per 14 dezer weer volgens de oude regeling gaan uitzenden. Integendeel, er zou een centraal omroepstelsel in het leven worden geroepen, waarbij het zelfstandig voortbestaan der huidige omroepvereenigingen vervalt. De vrij willige bijdragen der luisteraars zouden komen te vervallen en iedere luisteraar zal dan een jaarlijksche som, in den vorm eener radio-belasting, krijgen te betalen. Alle beschikbare studio-gebou wen zouden ter beschikking van den éénen Nederlandschen radio-omroep komen. CORPORATIEF STAATSBESTEL BEPLEIT. Gisteravond heeft in het Concertge bouw te Amsterdam De Vuurslag een samenkomst gehouden, waarin jhr. R. Groeninx van Zoelen zijn beschouwin gen heeft voortgezet. Spr. herinnerde aan de stelling die hij heeft verdedigd: Nederland moet niet pogen de Duitsche gesteldheid na te bootsen, het heeft als lidmaat van het nieuwe Europa zijn eigen weg te be palen en degenen, die het anders zou den willen, begrijpen noch Duitschland noch Nederland. Een eerste vereischte is thans, aldus vervolgde spr., eensgezindheid omtrent het doel waarheen de weg moet leiden, want een gezamenlijke doelstelling zal wel het beste middel blijken om twee dracht en oud zeer te doen vergeten. Gelukkig zijn hiertoe gegevens genoeg voorhanden. Wij verlangen een corpo ratief staatsbestel, dat is een algemeene gerichtheid, die de Ned. Unie, de N. S. B., Nationaal Front en de Waag-groep gemeen hebben. Tevens wenschen al len, dat dit bestel op Nederlandschen grondslag en volgens Nederlandsche beginselen worde uitgewerkt. Dat is een tweede stap naar den vrede en naar het gezamenlijk aanpakken van het practisch welvaartswerk, dat in 's lands belang onmiddellijke afdoening eischt. Eendracht en werk, twee goede din gen, aldus spr., die elkaar niet kunnen missen en wellicht het beste te vereeni gen waren door een Nederlander aan wien alle betrokkenen hun vertrouwen zouden kunnen schenken. De algemeene richting kost geen hoofdbreken. Corporatief bestel beoogt een onmiddellijke wisselwerking tus- schen de regeering en haar agenten eenerzijds en de georganiseerde ge meenschappen ten andere. Zoedoende krijgt het volk, in zijn organische ge ledingen, gelegenheid, om handelend deel te nemen aan. de staatstaak, aan het tot stand komen, het uitvoeren en het toepassen der wettelijke voorschrif ten ieders groep betreffend, terwijl de regeering, bij het richten en coördinee- ren der oeconomie over gegevens, be treffende de capaciteit en omstandig heden van het bedrijfsleven de beschik king krijgt. Spr. lichtte zijn uiteenzettingen uit voerig toe en gaf vervolgens eenige voorbeelden, die aantoonden, hoezeer de eerbied voor het gezag ons volk ei gen is en in welke mate het vermogen tot zeggenschap in eigen zaak zich ge handhaafd en ontwikkeld heeft. - Naast den „corporatieven raad" der toekomst dient het nieuwe land over een orgaan te beschikken, aldus spr., dat in engeren zin den verbruiker, in breederen zin het algemeen belang, en in diepsten zin het volksgeweten za vertegenwoordigen, een orgaan, dat in laatsten aanleg het volk in staat za stellen een beroep op het staatshoofc te doen en ten andere het staatshoofd in de gelegenheid zal stellen, desver- langd, het volk omtrent diens vertrou wen in de leiding te polsen. MAXIMUMPRIJZEN VOOR EENHEIDSRIJWIELBANDEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, deelt mede, dat bij de Prijzenbeschikking eenheids rijwielbanden no. 1, welke vandaag in werking is getreden, maximumprijzen voor eenheidsrijwielbanden zijn vast gesteld. Eenheidsrijwielbuiten- en bin nenbanden, welke volgens de voor schriften van het Rijksrubberbureau zijn te herkennen aan den zwarte respectie velijk roode kleur en aan een merk be staande uit de letter B, C, H of V. Bij verkoop aan verbruikers bedra gen deze maximum-prijzen, inclusief vracht en omzetbelasting, voor: Tour buitenband 28/12.-—. Transport buitenband 28/1^ 3.50, 28/1^-1% 3.70, 28/2 4.25, 26/2 4.-. Tour binnenband 28/1 Yi 0.68. Transport binnenband 28/13^ 0.87, 28/1%—1% ƒ0.96, 26/2 (ook ballon) 1.05, 28/2 1.12. Voor de maximum-prijzen, die zijn vastgesteld bij verkoop aan grossiers en detaillisten, wordt verwezen naar de Nederlandsche Staatscourant, waarin de bovenvermelde beschikking is opge nomen. Voor het monteeren mag ten hoogste een bedrag van 0.30 per band wor den berekend. Bij gelijktijdige montage van een binnen- en buitenband mag het bedrag van 0.30 slechts eenmaal in rekening worden gebracht. Tenslotte wordt er op gewezen, dat met uitzondering van garantiebepalin gen, de betalings- en leveringsvoor waarden, zooals deze op 9 Mei 1940 golden, niet mogen worden gewijzigd. DE REPRESAILLEMAATRE GELEN. Naar ons heden van bevoegde zijde is meegedeeld, is het aantal der perso nen, die bij wijze van vergelding voor de vasthouding en inte^neering van Duitsche staatsburgers in Neder- landsch-Indië zijn aangehouden om te worden geïnterneerd, welk aantal aan vankelijk ongeveer honderd bedroeg, inmiddels tot ongeveer 130 gestegen. Blijft de Indische regeering bij haar tot nu toe ingenomen standpunt vol harden, dan is te verwachten, dat zoo niet deze week dan toch in den loop van de volgende weken nieuwe inter- neeringen zullen volgen, waarbij met de mogelijkheid rekening gehouden moet worden, dat men nogmaals hon derden personen zal interneeren. SNELSCHEERCREME ZONDER BON. Wanneer vetzuurgehalte beneden 4%. Blijkens een officieele mededeeling is bepaald, dat de snelscheercrême met 'n vetzuurgehalte van minder dan vier procent buiten de distributie valt en derhalve zonder afgifte van bonnen mag worden gekocht en afgeleverd. In de toekomst zal, wanneer snel scheercrême van een lager gehalte dan 4 pet. of zonder vetzuur in den handel wordt gebracht, op de verpakking de aanduiding „bonvrij" worden vermeld. Van de nog bij den handel aanwezige oude voorraden, mogen alleen de soor ten, welke minder dan 4 pet. vetzuur bevatten, zonder bon worden afgele- j verd. Indien een grossier of een detail list niet weet, hoeveel procent vetzuur de snelscheercrême, welke hij voorra dig heeft, bevat, zal hij derhalve slechts tot verkoop zonder bon mogen over gaan, indien hij door informatie bij den fabrikant of den importeur zekerheid heeft verkregen, dat het percentage vetzuur minder dan 4 pet. bedraagt. KOSTWINNERSVERGOEDING EINDIGT. Uiterlijk tot 26 October. In het tijdvak van 9—15 October '40 zal zooals bekend een groot ge deelte van de bij den opbouwdienst ge plaatste personen uit dezen dienst wor den ontslagen. Ten aanzien van alle ontslagenen wordt de kostwinnersvergoeding door betaald tot en met 19 October 1940. Mocht blijken, dat de ontslagene er niet in slaagt vóór of op 14 October 1940 loongevenden arbeid te vinden, dan wordt de kostwinnersvergoeding doorbetaald tot en met 26 Oct. 1940. Wat de onderofficieren betreft die tot de laatstvertrekkende groep behoo- ren, wordt de kostwinnersvergoeding doorbetaald tot en met 26 October '40. Onder loongevenden arbeid wordt verstaan arbeid, die een geldelijke ver dienste oplevert, ongeveer gelijk aan of hooger dan de inkomsten, die tot grond slag hebben gediend bij het vaststellen van de kostwinnersvergoeding. Na 26 October 1940 mag voor die genen, die in het tijdvak van 915 Oc tober werden ontslagen, geen kostwin nersvergoeding meer worden uitbe taald. Mocht in bepaalde gevallen toch behoefte aan steun blijven bestaan, dan zal daarin op andere wijze dan door middel van kostwinnersvergoeding moeten worden voorzien. DUITSCHLAND SPREEKT NIET MEER OVER VREDE, DAN WAN NEER HIJ DOOR DE ZEGE IS VERKREGEN. United Press meldt uit Berlijn: Gezaghebbende kringen verklaarden over de samenkomst van Hitier en Mussolini op den Brenner: „Duitsch land spreekt zoolang niet meer over den vrede tot de vrede door de zege verkregen is. Deze twee woorden zijn voor ons onbreekbaar met elkaar ver bonden". Verder werd verklaard dat Hitier en Mussolini alle vraagstukken besproken hebben die de volledige nederlaag van Engeland betreffen. Men liet zich er echter niet over uit in welken vorm het resultaat van de besprekingen op den Brenner tot uitdrukking zou komen. Over de rede van Matsoeoka, den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, verklaarde men in dezelfde kringen: „Wij onderstrepen zijn woor den op elk gebied. Wij vinden zijn taal zoo duidelijk, dat zij ook in de Ver- eenigde Staten begrepen moet worden". HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het opperbevel rapporteert als voor- lóopig resultaat van zijn succesrijke oorlogvoering tegen schepen der koop vaardij in overzeesche wateren het tot zinken brengen van 52.000 b.r.t. vijan delijke koopvaardij-scheepsruimte. De vergeldingsaanvallen van het luchtwapen op Londen en andere be langrijke plaatsen van het Britsche ei land werden in den loop van gisteren en vannacht zonder onderbreking voortgezet. Bijzonder doeltreffend wa ren aanvallen op talrijke steden, havens en fabrieken, spoorwegcomplexen en vliegvelden in Zuid-Engeland. Op ze ven vliegvelden van het Britsche lucht wapen gelukte het om door voltreffers van middel- tot het zwaarste kaliber Zeldzaam zacht en licht in de pijp! hangars en schuilplaatsen te vernielen en talrijke vliegtuigen deels in duik vlucht met machinegeweervuur op den beganen grond te vernietigen. Andere aanvalsdoelen waren troepenkampen, industrie-ondernemingen en bedrijven der bevoorrading in Zuid-Engeland. Bomtreffers veroorzaakten op ver scheidene plaatsen zware branden. Ook aan de Westkust troffen bommen van zwaar kaliber haven- en industrie-com plexen. Nachtelijke aanvallen van den vij and op Duitschland en de bezette ge bieden leverden den Britschen bom menwerpers als gevolg van het sterke afweergeschut van onze luchtdoel-ar tillerie bijzonder groote verliezen op. Door vijandelijke bommen in eenige steden van Noord- en Noordwest- Duitschland werden verscheidene hui zen beschadigd en eenige burgers ge dood. Aanvalspogingen van den vijand op industrie- en spoorwegcomplexen bleven zonder uitwerking. De vijand heeft gisteren 16 vliegtui gen verloren, waarvan 12 in luchtge vechten en vier door luchtdoelartillerie werden neergeschoten. Drie eigen toe stellen keerden niet terug. VERSTERKINGEN BESTOOKT IN ZUID-ENGELAND. City van Londen brandde fel. Donderdagochtend, toen felle bran den in de Britsche hoofdstad nog we zen op de nachtelijke vluchten der Duit sche vliegers boven Londen, zijn weer nieuwe vliegtuigen opgestegen. De Duitsche aanvallen waren gericht op versterkingen en stations in Zuid-En geland. De doelen werden met een groot aantal bommen van zwaar en middelzwaar kaliber bestookt, waarbij verscheiden voltreffers werden waar genomen. Volgens tot nu toe binnengekomen berichten werden in den loop van den dag zeven Britsche jagers neergescho ten. Een Duitsch vliegtuig moest in het kanaal een noodlanding maken. De pi loot werd door een reddingsvliegtuig aan boord genomen. Bij een luchtgevecht, dat zich boven de Engelsche Zuidkust tusschen een afzonderlijk vliegenden Duitschen bom menwerper en tien Engelsche Spitfires ontwikkelde, schoot de Duitsche vlie ger een Engelschen jager neer. Hierbij deed zich het zeldzame geval voor, dat de brandend omlaagstortende Spitfire een tweede Engelsche machine, welke zijn baan kruiste ramde en mee in de diepte sleurde. De Duitsche bommen werper bereikte met talrijke treffers zijn thuishaven. Een lid der bemanning werd doodelijk gewond. Duitsche verkenners hebben Don derdagochtend waargenomen, dat in het centrum van Londen nog steeds een uitgebreide brand woedde, welke door de nachtelijke bombardementen was ontstaan. Dikke rookwolken ver spreidden zich over de stad. In de buurt van het parlementsgebouw was de vuurgloed van vier groote branden van veraf te zien. Naar United Press nog meldt moest de luchtbescherming versterkingen la ten aanrukken om de branden te be strijden en de straten te ontruimen. De bovenverdiepingen van vele gebouwen vatten door brandbommen vlam. Elk uur kwamen berichten binnen over schade aan bekende gebouwen en ge- heele stratenblokken werden met glas en puin bedekt. Doodgevallen. Dinsdagavond om ongeveer tien uur is in haar woning aan de van Breughelstraat in Den Haag de 77- jarige mevrouw C. M. J. door on bekende oorzaak van de trap ge vallen. Zij is ter plaatse overleden. De ontboden geneeskundige dienrt kon slechts den dood constaleeren. Door de duisternis te water geraakt en verdronken. Dinsdagavond is te Valthermond de 19 jarige J- Fidder, door de duis ternis te water geraakt en verdron ken. Des morgens is zijn lijk op gehaald. Bij de Ebbingebrug is Woensdag ochtend uit het Schuitendiep te Groningen opgehaald het lijk van den heer M. Arnolli, gepensioneerd portier van het academische zieken huis, die sinds Zondagavond werd vermist. Hij is vermoedelijk tenge volge van de duisternis te water geraakt toen hij op weg was naar zijn woning in de naburige Bloem- straat. De politie te Leeuwarden heeft uit het Vliet opgehaald den 59-jarigen H. Spindelaar, die Zaterdagavond tengevolge van de duisternis te water was geraakt. Door een trein overreden en gedood Bij den overweg op den Wencop. perweg, onder de gemeente Barne- veld, gelegen aan den spoorlijn Apeldoorn-Amersfoort, is Woensdag het lijk gevonden van den heer D.. uit Voorthuizen. Vermoedelijk heeft genoemde heer D daar ter plaatse de spoorbaan per rijwiel over willen steken, want zijn vernielde fiets werd in de nabijheid aangetroffen. Hoe en wanneer zich het ongeluk precies heeft voorgedaan, kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Het ongeluk op de Vecht bij Ommen. Uit het onderzoek naar de oor zaak van het ongeval op de Vecht bij Ommen, dat aan twee menschen het leven heeft gekost, is gebleken, i*\W Doorhun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poederofcachetvanMijnhardtte Zeis'. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes' Doos 10 eu 50 ct. Moe enafgemai ihuisgekomen? Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisch en fit, als door een wonder I S Een rustend geneesheer in Ede Nam steeds Roode Ster Tabak mede. „'k Geniet twéévoudig dan'i Sprak dte schrandere man: „Van mijn pijp en de land'lijke vrede*.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2