50 Jaren 's-Bosch Lage Zwaluwe. Het spoorweg-jubileum. groot gedeelte van het vervoer moest zij afstaan aan het wegverkeer. Het reizigersvervoer bedroeg de laatste ja ren een 10 a 1200 reizigers per dag, terwijl Waalwijk het eenige station was, dat een goederenvervoer van meer dan 15000 ton per jaar opleverde. Al was de spoorweg Lage Zwal uweI)en Bosch ook bij de hoofdspoorwegen in gedeeld, veel meer dan locale beteeke- nis had dit „halve zolenlijntje" zoo als het heet in spoorterminologie dus niet, totdat nu plotseling de kan- De versierde locomotief. Foto „Het Zuiden". sen zijn gekeerd en de lijn, na een hal ve eeuw lang een bescheiden rol ge speeld te hebben, een belangrijke scha kel in het spoorwegverkeer geworden is. Immers, nu de spoorweg Utrecht— 's-Hertogenbosch practisch is uitge schakeld, heeft het verkeer van Den Bosch naar Rotterdam, dat grooten- decls over Utrecht placht te geschic- den, een anderen weg gezocht en dezen gevonden in den Langstraat-spoorweg via Zwaluwe en de Moerdijkbrug. DE NIEUWE ST. TERESIA- SCHOOL PLECHTIG INGEZE GEND EN IN GEBRUIK GENOMEN. Een schitterend gebouw, dat in het nieuwe uitbreidingsplan uitstekend tot zijn recht zal komen. Gistermorgen is de nieuwe St. Te- resia-school voor meisjes plechtig inge zegend en geopend. In alle stilte is dit fraaie en indruk wekkende gebouw tot stand gekomen, waar de meeste Waalwijkers er mis schien al wel een glimp van opgevan gen hebben, maar het toch nog niet in zijn volle grootschheid vermochten te aanschouwen. Het is n.l. gebouwd in 't kader van het nieuwe uitbreidingsplan, gelegen in het bestek tusschen Stations straat en Putstraat, juist tegenover de nieuwe Huishoudschool, waarmee het volkomen harmonieert. Hard is er aan den bouw gewerkt, met een voortva rendheid die bewonderenswaardig aan doet, wanneer men weet, dat eerst in April 1.1. de plannen werden goedge keurd en thans, nog geen half jaar la ter, de leerlingen er hun onderwijs zul- memoreert daarbij het belangrijke werk in deze verricht door Mevr. Jansen en het gemeentebestuur, waarna door de aannemers met zoo n groote voortva rendheid aan de uitvoering daarvan is gewerkt. Zoo staan wij thans voor een school die er zijn mag, zegt spr. Het is 'n mooi doelmatig gebouw, zonder overdadige luxe, maar toch zoo dat er alleen van het bouwwerk zelf al een paedagogi- schen invloed uitgaat. Z.Eerw. dankt daarom 't Gemeentebestuur, dat in feite deze school gegeven heeft, tot welker totstandkoming ook Mevr. Jansen zoo veel heeft bijgedragen. Verder dankt spr. den architect, die een bouwwerk geschapen heeft, waarvan een bekend kunstenaar onlangs nog getuigde dat 't een prachtschool was. Het is thans met een gerust hart dat Z.Eerw. deze school kan overdragen aan de beproefde leiding van de Zus ters van J.M.J., die het onderwijs hier op een zoo hoog plan gebracht hebben. Spr. hoopt dat met Gods zegen, die hij nog dezen morgen heeft afgesmeekt, ook in de nieuwe school met nieuwen ijver gewerkt mag worden tot heil der De nieuwe St. Teresia len gaan volgen. Voor deze energie komt de aannemers, de Gebrs. Struijc- ken uit Tilburg, met hunne medewer kers, een woord van lof toe. Tevens is hier een hulde op zijn plaats voor den architect, den heer Ed- mond Nijsten, die met dit gebouw onze gemeente een sieraad gegeven heeft, dat nog lang zal kunnen getuigen van Waalwijks' energie en vooruitgang. De plechtige inzegening. Na een plechtige H. Mis in de kapel der Eerwaarde Zusters, opgedragen door den Voorzitter van het Schoolbe stuur. den ZeerEerw. Heer Pastoor H. Heezemans, begaven de genoodigden zich naar het nieuwe schoolgebouw, waar de inzegening zou geschieden. Hierbij waren tegenwoordig de Edel achtbare heer Burgemeester, de inspec- trice van het Lager Onderwijs Mevr. Jansen, de Algemeene Overste uit s-Bosch, de Eerw. heer kapelaan Ged- dcn, het hoofd der school, vertegen woordigers van School- en Kerkbe stuur, architect, aannemers, verschillen de andere uitvoerenden van het gebouw en 't onderwijzend personeel der school. Nadat de inzegening had plaats ge had. nam Pastoor Heezemans t woord. Z.Eerw. wees er op dat de tijdsom standigheden als het ware vroegen deze inwijding zoo stil mogelijk te doen ge schieden. Dit neemt echter niet weg, dat spr. als voorzitter van het Schoolbe stuur hier een kort woord meent te moeten spreken. Hij moet dan consta- teeren, dat met de gelukkige voltooiing en totstandkoming van deze nieuwe school, een goed werk is verricht in het belang van de R.K. jeugd van Waal wijk. Spr. gaat dan de totstandkoming van de plannen voor den bouw na en lagere meisjesschool. Foto „Het Zuiden". Waalwijksche jeugd. Namens het gemeentebestuur bood vervolgens burgemeester Moonen zijn hartelijke gelukwenschen aan met de in gebruikneming van de nieuwe school en verklaarde deze voor geopend. Mevr. Jansen zeide dat de behoefte aan deze school reeds lang bestaan heeft, maar eerst door de stichting van een U.L.O. school met een stijgend aan tal leerlingen, werd die behoefte werke lijk urgent. Spreekster feliciteert het Hoofd der school en het onderwijzend personeel, dat in deze school zal mogen werken en de leerlingen, die er het on derwijs zullen volgen en spreekt de hoop uit dat dit onderwijs zal mogen strekken tot meerdere kennis en vor ming der katholieke meisjes. De architect sprak nog enkele dank woorden voor het in hem gestelde ver trouwen. De Algemeen Overste sloot daarop de rij der spreeksters en sprekers met hare vreugde over de totstandkoming 1 van dit fraaie gebouw uit te drukken. Hierna werd de eerewijn aangebo den en was deze plechtigheid geëin digd. De inrichting van het gebouw. Wanneer wij dit schoolgebouw van binnen en van buiten eens nader bekij ken, dan valt ons de bijzonder doelma tige inrichting er van op, die zoo geheel tot in de kleinste bijzonderheden is aan gepast aan de belangen der schoolgaan de jeugd. Letterlijk niets is daarbij te wenschen overgelaten. Naar buiten maakt het gebouw een indruk van frischheid en degelijkheid, eischen die aan iedere school gesteld moeten worden, maar waaraan in de oudere gebouwen nogal een en ander mankeert. De hoofdingang is aan de Oostzijde. In den gevel zijn hier tal van ramen aangebracht, die een overvloedig licht werpen in den langen corridor, waar aan de drie laagste klassen gelegen zijn. Ieder van deze klassen heeft aan beide zijden weer groote ramen, zoo dat steeds een overvloed van natuurlijk licht naar binnen stroomt. Wanneer wij dan door den hoofd ingang binnentreden, vinden wij aan onze linkerzijde enkele kleinere vertrekken, die dienst doen als spreek kamer, leerkrachtenkamer en keuken. Een gang scheidt deze vertrekken van elkaar en moet feitelijk in de toekomst dienst doen als communicatie met een U.L.O.-school, met welke stichting in het project is rekening gehouden, zoo dat uitbreiding in dien zin, naar 't Zui den, steeds mogelijk is. De ruime hal is evenals de lange gan gen van bruine tegels voorzien en geeft aan de Westzijde toegang tot de speel plaats. Een breede trap voert hier te vens naar boven. Zooals gezegd, zijn beneden de drie laagste klassen onder gebracht, die ieder op den gang uitko men en tevens onderling met elkaar in verbinding staan, terwijl de onderwij zeres van de derde klas tevens door een apart raam toezicht kan houden op de toiletten. Die gang is iets bijzonders. De archi tect heeft zich daarbij voor vragen ge plaatst gezien, die om een oplojj'ng vroegen, die moeilijk te vinden was. Het pleit voor zijn kunde, dat hij er echter in mocht slagen den goeden weg te vin den, die als voorbeeld gesteld kan wor den voor alle scholen. Steeds stuit men immers op de moei lijkheden van vervelende kapstokken, openslaande deuren, die den argeloozen voorbijganger soms een opstopper kun nen geven, groote kasten die de sym- „metrie verstoren enz. Al deze bezwaren zijn hier op practische, we zouden haast zeggen ingenieuse wijze ondervangen. De afscheiding tusschen corridor en lokalen is namelijk zoodanig dat alles daarin kan worden ondergebracht. De deuren vallen geheel in dezen muur en vormen, zelfs als zij geheel open zijn, geen obstakel. De kapstokken zijn in 'n ruimte, die speciaal in den muur is vrij gehouden, ondergebracht, terwijl de centrale verwarming door speciale roosters, onder deze kapstokken, haar warme lucht kan afgeven, hetgeen het voordeel heeft dat de eventueele natte kleertjes der kinderen tijdens de lesu ren kunnen drogen. In de klassen val len de kasten tevens geheel in den muur en zijn daarom geen uit den toon val lende sta's in den weg meer. Iedere klas heeft nog een apart fonteintje. Als een bijzonderheid mag wel wor den aangemerkt, dat alle klassen een andere kleur hebben. Bij overgang ko men de kinderen dus niet meer in een lokaal dat er precies eender uitzag dan het vorige. Neen, nu kunnen ze zeggen, ik ga naar de rose klas, of de gele, of de groen enz. Achter in het gebouw zijn de toiletten ondergebracht, terwijl hier een secundaire trap naar boven gaat, die echter uitsluitend als brandtrap bedoeld is. Boven bevinden zich nog vier klas sen. Drie boven de ondergelegen loka len en een boven de hiervoor genoemde dienstvertrekken. We mogen gerust zeggen dat deze nieuwe school op de opvoeding der jeugd stimuleerend moet werken, al is het jammer, zooals de architect zeide, dat decoratieve en andere kunstenaars voor cfergelijke projecten zoo weinig emplooi vinden. Hoe aardig zou 't niét zijn, als enkele zinnebeeldige schilde ringen of boetseèrwerk op de thans kale muren, of gebrandschilderde ra men, het voorstellingsvermogen der jeugd konden prikkelen. Misschien dat dit mogelijk is in de toekomst, als geschenk aan de nieuwe school uit een of andere bron. De verschillende voornaamste mede werkers aan den bouw waren: Aannemers: Gebrs. Struijcken, Til burg; Verwarmingsinstallatie: Burgers' Verwarmings—-industrie, Eindhoven; Schilderwerk: H. v. Stappershoek, Til burg; Electriciteitsinstallatie: H. v. d. Heuvel, Elem, Waalwijk; Smeedwerk:- Gebrs. de Ronde, Waalwijk; Kopersla- gerswerk: J. Zeegers, Waalwijk. PROPAGANDA. EN OPENINGSVERGADERING VAN DE KATHOLIEKE ARBEIDSTERS VROUWENORGANISATIE. Zondagmiddag hield de K.A.V. haar Propaganda-middag als opening van het Winterprogram. Deze middag werd verzorgd door de K.A.J.V. met aardige tooneelstukjes en de K.M.J.V. met een goed mandoline orkest. Alles stond onder leiding van de dames v. d. Houdt en Verwiel. De meubels voor het tooneel waren wel willend afgestaan door de Kofa. In haar openingswoord sprak de presidente er haar spijt over uit dat de uitgenoodigde niet-leden in zoo weinig getale waren opgekomen. De eigen leden waren allen present. Spreekster sprak een woord van welkom, speciaal tot den Eerw. Advi seur Kapelaan Völker en de dames Vijftig jaren rijdt ons treintje in de Langstraat op en neer en verzorgde al die jaren hier het reizigersverkeer. 'n Halve eeuw lang deed hij puffend voor ons allen trouw zijn best werkte mede aan de welvaart van ons Brabantsche gewest. Wel bracht hij door 't vele stoppen soms zijn klanten tot chagrijn en zij noemde het dan smalend hier, de halve-zolen lijn 1 Maar voor ons was al die jaren toch het treintje niet zoo beroerd hoeveel leder, hoeveel schoenen heeft hij in dien tijd vervoerd. Onze Jubilaris kreeg ook - concurrentie in zijn bestaan heeft zelfs eventjes in Utrecht op de zwarte lijst gestaan, tot door d'oorlogshandelingen de groote lijnen zijn versperd, waardoor het gesmade lijntje plotseling onmisbaar werd. Want bij dag en nacht nu davert d§ zwaar beladen kolentrein, met zijn kost'bre last naar Holland langs de »halve-zolen-lijn« en zoo bracht de Jubilaris prachtig uitkomst hier zoo waar voor dat feit alleen verdiend hij nu, wéér minstens vijftig jaar 1 Niet omdat hij nou zoo snel is of niet eens wat achterbleef, maar in al die vijftig jaren was hij steeds bereid en »seef« H. van Engelen. v. d. Houdt en Verwiel met hare mede werksters, waarna zij er de aandacht op vestigde, dat leden zich aan de wijk boden kunnen opgeven voor het vol gen van een kook- en waschcursus, beide bestaande uit drie lessen a 10 cent per les. Hierna begon het amusante gedeel te van den middag. De Katholieke Mid denstands Jeugd Vereeniging bracht een prachtig mandoline-concert ten gehoore. Een mooi tooneelstukje, ten beste gegeven door de K.A.J.V., n.l. „De levende etalagepop", viel zeer in den smaak. Ieder speelde z'n rol voortref felijk en er werd dan ook flink ge lachen. Na de pauze nam de Eerw. Adviseur 't woord. Deze drukte zijn spijt er over uit dat mej. Rcijntjes niet bij deze opening aanwezig kon zijn. Zijn Eerw. wijst er op dat er sedert de laatste ledenvergadering in de tijdsomstandig heden veel veranderd is. Er zijn leden die zoo gauw geneigd zijn hun hoofd te laten hangen en zich overal van te rug willen trekken. Dat is verkeerd. Ook in deze moeilijke dagen moet men georganiseerd blijven, anders begrijpt men den geest van de K.A.V. niet. Het gezin is de kern van de samenleving. De moeder van het gezin is de spil waar alles om draait. Veertig jaar heeft de R.K.W.V. ge werkt. maar één ding had ze vergeten, EEN OSSENAAR DOOD GESTOKEN. De vermoedelijke dader had zelf ook een steekwond. In den nacht van Zaterdag op Zon dag deed de heer Leijen te Oss een verschrikkelijke ontdekking. Omstreeks middernacht hij keerde van den luchtbeschermingsdienst huiswaarts vond hij op de stoep van een café een man liggen, wiens kleeren met bloed waren bedekt. Bij nader onderzoek bleek de man dood te zijn. De heer Leij en herkende in hem zijn buurman M. den Brok. De vinder deed aangifte bij de poli tie en ook werd een medicus gewaar schuwd. Deze constateerde dat De Brok overleden was tengevolge van een messteek in zijn hart. Onder leiding van den inspecteur van politie Kniepstra, begon het onderzoek. De personen, die in den loop van den Zaterdagavond het bewuste café, waar de verslagene was gevonden, hadden bezocht, werden op het politiebureau aan een verhoor onderworpen en uit de diverse getuigenverklaringen kwam 'aan het licht, dat in het café dien avond niet was gevochten. Wel had de ver slagene met eenige vrienden een poos je in de herberg doorgebracht, doch het gezelschap had het café welgemoed verlaten. Gezamenlijk heeft men zich toen naar de woning van zekeren v. E. aan de nabijgelegen Teugenaarstraat begeven en daar zou twist zijn ontstaan met een bewoner. Bij het onderzoek maakte men ge bruik van de speurderscapaciteiten van den rijkspolitiehond van brigadier der rijksveldwacht v. d. Vijver uit Heesch. Het spoor leidde naar Van E., die zelf ook een steekwond bleek te hebben. Het verhoor waaraan Van E. werd onderworpen leidde tenslotte hij leg de verscheidene tegenstrijdige verkla ringen af tot zijn arrestatie. Zondagmiddag is het parket uit s-Hertogenbosch op de plaats des on- heils aangekomen, teneinde zich van de situatie op de hoogte te stellen. Het lijk van den verslagene is door de justitie in beslag genomen en naar het St. An na ziekenhuis ter plaatse overgebracht, waar Zondagmiddag sectie werd ver richt door de doktoren Hesseling en den Hartogh. De verdachte te Eindhoven aangehouden. Op verzoek van den burgemeester van Oss heeft de recherche te Eindho ven een man aangehouden verdacht van den Zaterdag te Oss gepleegden n.l. ook de vrouw in de organisatie le betrekken. Nu dit tot stand gekomen is, moeten we samen optrekken en sa men bouwen aan de Nieuwe Gemeen scha]). Hierna memoreerde Zijn Eerw. nog wat de K.A.V. op z'n prograqj gehad beeft en wat nog uitgewerkt zal wor den in de R.K. Huishoudschool, die Zijn Eerwaarde ook warm aanbeval, vooral in dezen tijd van zuinigheid en distributie. In November zal de Eerw. Rector Morel komen spreken over al les wat voor de K.A.V. van belang is. tn December komt weer de Kerstavond en in Januari weer de Jaarvergadering. Spreker spoorde allen aan om niet alleen lid, maar ook propagandiste te zijn. Hierna kwam de K.A.J.V. weer op de planken met een kluchtig stuk, n.l. „Boerin Jans op de Kostschool". Het lachen was niet van de lucht. Hierna kwam nog het leuke stuk: „Nederlandsch Werkelijke Schuld". Ook dit werd een groot succes, getuige hel dankbaar applaus op het eind. Hierna werden bij monde van de voorzitster bloemen aangeboden aau de dames v. d. Houdt en Verwiel voor het prachtige werk dat onder hun lei ding tot stand gekomen is, waarna door de presidente deze geslaagde mid dag op de gebruikelijke wijze gesloten werd. moord. De man is ter beschikking van de Ossche politie gesteld. De verdachte, de 23-jarige gehuwde arbeider W. v. E., is afkomstig uit U- den en woont sedert een tweetal jaren met zijn vrouw en kind aan de Teuge naarstraat te Oss. Op den fatalen Za terdagavond heeft de verslagene, de 40-jarige ongehuwde arbeider M. den B„ eenige leden van den Opbouw- dienst, die hij toevallig op straat had ontmoet, uitgenoodigd, om met hem 'n bezoek te gaan brengen aan de echtge- noote van Van E. Toen het gezelschap aan de woning van Van E. aanklopte, opende de heer des huizes de buiten deur en ontving het gezelschap in het portaal. Van E'. was in het geheel niet op dit nachtelijk bezoek gesteld. Woedend ge lastte hij zijn bezoekers onmiddellijk te verdwijnen. Dit was echter niet naai den zin van Den B. Het kwam tot een twist, gevolgd door een handgemeen buiten op straat. Intusschen waren de anderen er vandoor gegaan, daar zij klaarblijkelijk van deze ruzie weinig goeds verwachtten. Van beide zijden werden er eenige klappen uitgedeeld, totdat Den B. zich verwijderde. Het schijnt dat Den B. zich toen naar de ouderlijke woning aan den Berghem- scheweg heeft begeven, om daar een wapen te halen; althans, toen hij ca. een uur later op de stoep van het café aan den Berghemscheweg levenloos werd gevonden, had hij een oud model kort sabeltje in zijn hand. Ook van E. schijnt met den afloop van den twist niet tevreden te zijn ge weest, en hij begaf zich eenigen tijd la ter eveneens naar buiten gewapend met een scherp mes. Daarna moeten de mannen elkaar ontmoet hebben op het paadje, dat van den Berghemscheweg, achter café v: d. W., naar de Teuge- naarsstraat leidt. In het maanlicht moet toen, op deze stille plek, tusschen de twee tegenstan ders een vechtpartij zijn geleverd waar bij Den B. een doodelijken steek in het hart opliep,, terwijl v. E. minder ernstig door een steek in de zijde werd ge kwetst. Vervolgens moet Den B. zich tóen naar de ouderlijke woning hebben willen begeven, die slechts op korten afstand van de plaats van de vechtpar tij gelegen is. Hij is toen niet verder gekomen dan café v. d. W., waar hij op de stoep is gestruikeld^en den geest heeft gegeven. De vermoedelijke dader blijft nog steeds het hem ten laste gelegde ont kennen, doch de verschillende getui genverklaringen zijn zeer bezwarend. De verdachte'zal ter beschikking van den Officier van Justitie te 's-Hertogen bosch worden gesteld.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3