GEMENGD NIEUWS 11 zware Canadaboomeo V( JAN VERAA JUMBO Tielee UIT DE PERS ONDERLINGE OORLOGSSCHADE VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ FEUILLETON HET WAS IN AUSTRALIË. A. VERHEIJDEN Advertentiën. Notaris A. Schaap f 9000.- E.BRINCKMAN.Gedipl,Pédicure bij inschrijving TE KOOP ALLE DRUKWERKEN geeft thans Uwe opdrachten direct worden uitgevoerd AAN SCHERVEN GEEN BEHOEFTE. Voor eenigen tijd hebben wij in deze rubriek overgenomen een juist woord van den N.S.B.-voorman Dr. Goedewa- gen. Thans vinden wij in 't „Utrechtsch Dagblad" een artikel, getiteld: „Aan scherven geen behoefte", wat eveneens ter ernstige overweging kan worden aanbevolen. Het luidt als volgt: Bust en orde zijn noodzakelijk, wil het sociaal-economisch raderwerk in een land naar behooren kunnen lunc- tioneeren. Dit geldt voor alle landen en voor alle tijden. Doch inzonderheid mag men den eisch „rust en orde' stellen in tijden van oorlog in een be zet gebied. Nederlandsche mannen en vrouwen, die over een normale dosis verantwoordelijkheidsgevoel beschik ken, beseffen vanzelfsprekend de juist heid van het voorgaande. Een waar dige houding jegens elkaar en jegens de bezettende macht is in het huidige tijdsgewricht een eerste vereischto. Zulk een waardige houding brengt voor een ieder, die haar betrachten wil, mede een ernstig streven óm de rust en de orde te handhaven, om aan sloot te vermijden en om grofheid uit woord, daad of methode te bannen. Wie anders handelt, gooit het fatsoen van het Nederlandsche volk te grab bel. Zulk een waardige houding vergt in deze dagen, nu de binnenlandsch- politieke .strijd en hartstochten, hoog oplaaien, van velen zeer groote zclf- behcersching. Haat, angst en laster, men ontmoet dit ignobele drietal in iedere straat, in iedere publieke ge legenheid, in iedere volksgroep. Doch zij, die verantwoordelijkheid dragen, mogen voor dit drietal niet uit .den weg gaan. Zij hebben tot taak om er tegen op te tornen, in en buiten eigen kring, naar oud-vaderlandschen trant, dus onversaagd. Wie in deze zeer zware tijden zijn woorden of daden inspireert op haat of angst, handelt on-Nederlandsch. Wie de fatsoens-normen vervangt door gewelddadigheden, wie orde en rust verstoort, schaadt de Nederland sche, dal is de vaderlandsche zaak in ernstige mate. Voor het toebrengen van zoodanige schade kunnen geen verzachtende omstandigheden worden gepleit. Wijl zoodanige handelingen 't moreel van het Nederlandsche volk aantasten en wijl zij Nêerlands kracht naar buiten en naar binnen ondermij nen. Iedere handeling, iedere uitspraak die zulks tot gevolg heeft is ten zeer ste laakbaar. Laakbaar zoowel op grond van redelijke als van zedelijke overwegingen. Gelijk 't overwegingen van redelijken en van zedelij ken aard zijn, die aan den eisch „rust en orde" zeer in het bijzonder klem bijzetten in dezen tijd. En er zijn hier te lande recentelijk dingen gebeurd, die het pu- bliceeren van deze vermaning nood zakelijk doen zijn. Aan scherven he staai thans minder dan ooil behoefte. NEDERLANDSCHE UNIE NAAR HET HALF MILLIOEN. Uit „De Unie". „De feiten spreken een taal die niet misverstaan kan worden. De drang van ons volk naar „De Nederlandsche Unie" kan geen vrees beteekenen en geen behoudzucht. De weinigen bij wie dit inderdaad mocht voorzitten, moe ten bedrogen uitkomen, want het pro- j gram is aan ieder bekend en van dit program zal door de leiding niet wor- afgeweken. Dit program steunt op twee grond gedachten Üp binnenlandsch gebied zal de Ne derlandsche Unie een nationale en so ciale vernieuwing voorstaan, die de verdeeldheid van ons volk zal ophef fen en door een waarachtige arbeids gemeenschap het bestaan van ons volk ..al verzekeren. Op buitenlandsch gebied wil de Ne derlandsche Unie positief bouwen aan een nieuwe Europeesche orde. Zij wil niet langer, dat ons volk een plaats van afzondering inneemt tusschen de volkeren van Europa, maar zij wil, dat ons volk naast Duitschland in het komende Europa zijn plaats en zijn taak zal veroveren en vervullen. Het zal zich zijn roeping bewust zijn een poort te zijn tusschen een sterk Euro- peesch blok en de wereldzeeën. Deze roeping heeft het vervuld in de roem volste perioden van zijn geschiedenis en die roemvolle traditie wil het her opnemen,. ook in betrekking tot Ne- derland-over-zee". Waar eenheid onmogelijk is. In een ander artikel wordt er, naar aanleiding van de vele pleidooien voor nationale eenheid, op gewezen, dat een dergelijke eenheid, althans in een be wogen omwentelingsperiode als deze, een illusie is. Het heet in dit artikel dan verder: „Hoezeer de Nederlandsche Unie er ook van overtuigd is, dat het haar bin nen afzienbaren tijd zal gelukken om zeventig, misschien zelfs wel tachtig procent van ons volk achter zich te vereenigen, zij zal er nooit en te nim mer in kunnen slagen, alle leden van ons volk tol zich te trekken - omdat, zeker in een tijd als dien welken wij thans beleven, twee onuitwischbare scheidingslijnen zijn waar te nemen. Bij de eerste scheidingslijn gaat hel dan om den eeuwigen strijd tusschen het oude en het nieuwe, tusschen dat wat was en zich handhaven wil, en dat wat komt en zich nu met onstui mig élan naar voren dringt. Een strijd, welke in een revolutionnairen over- strijd nog eens zoo fel is. En de tweede scheidingslijn trekt 'n andere, duidelijke grens: aan den eenen kant zij, die vóór alles en onder alle omstandigheden de eigen nationale waarden en zelfstandigheid willen handhaven, en aan de overzijde de genen, die een bepaalde (internatio nale of buitenlandsche) ideologie in laatste instantie hooger achten dan 't nationaal-eigene en de specifiek va derlandsche waarden." Deze gedachte wordt dan verder uit gewerkt. waarbij uitgegaan wordt van de navolgende vier combinaties: 1. Nieuw en nationaal; 2. Oud en natio naal; 3. Nieuw en ön-nationaal; 4. Oud en ön-nationaal. Volgens de Neder landsche Unie deugt van deze vier mogelijkheden slechts één: Nieuw en nationaal. Drama in de nachtelijke duisternis. In de Anna Paulonastraat le Til burg heeft zich Zaterdagavond, reeds ver na het sluitingsuur der café's een drama afgespeeld, dat eindigde met den dood van den 34-jarigen ongehuwdtn los-werkman Peerke Verhage, bijgenaamd ,,de Kwak". Tet dusverre staat nog niet vast of diens dood te wijten is aan misdrijf of aan een noodlottig ongeluk. Mo gelijk dat de sectie, welke een dezer dager, verricht zal worden, hierom trent opheldering brengt. Wel staat vast. dat er dien avond door een gezelschap uit het Tilburgsche smok kelaarsmilieu flink gedronken is, tengevolge waarvan uiteindelijk een ruzie ontstond. De toedracht van een en ander was als volgt Een aantal personen, onder wie het slachtoffer, bevond zich Zater dagavond ten huize van zekeren S. in de Anna Paulonastraat, waar de flesch duchtig werd aangesproken. Het ging daarbij nogal luidruchtig toe, totdat op een gegeven moment over een kleinigheid ruzie ontstond, welke tenslotte zoo hoog liep, dat S. het raadzaam achtte de herrieschop- pende bezoekers op straat te zetten. Hier evenwel werd de twist in de duisternis voortgezet. Wat er nu pr cies gebeurd is, daaromtrent kon de politie tot dusverre nog geen klaarheid verkrijgen. Is het slacht- ofTer tengevolge van een duw met het achterhoofd op een trottoirband gevallen of heeft men hem meteen scherp voorwerp op het hoofd ge slagen? Hoe het zij, Verhage lag enkele minuten later bewusteloos, bloedend uit een gapende hoofd wonde, op de straat. De Genees kundige Dienst werd gewaarschuwd, die een diepe wonde aan het achter hoofd constateerde, alsmede een schedelbreuk. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is de man, reeds tijdens het transport naar't zieken huis, overleden. De politie stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in en heeft de personen welke bij dit drama tegen woordig waren, aan een scherp ver hoor onderworpen. De verklaringen der getuigen bleken evenwel zeer tegenstrijdig te zijn, zoodat daaruit de juiste toedracht der zaak niet kon worden vastgesteld. Na het verhoor zijn deze personen dan ook heen gezonden. Misschien dat de sectie klaarheid zal brengen omtrent de vraag: misdrijf of ongeluk. N. T. Ct. 1000 kg. thee gestolen. In den nacht van Zondag op Maandag is er bij de firma Roelofs (in thee en koffie) op Spuistraat te Amsterdam ingebroken. Gestolen is 1000 kg. thee ter waarde van f4000 en uit de brandkast (door verbre king van het letterslot) 35 biljetten van f lo elk. De thee schijnt op een bakfiets vervoerd te zijn. De daders drongen binnen door het dakraam van het aangrenzend perceel De politie stelt een onderzoek in. Met leedwezen geven wij kennis van het over lijden van onzen sport vriend en bestuurslid JOHAN VAN BEEK, in leven bestuurslid der Voetbalvereeniging R. W. B., in den ouderdom van 28 jaren. Zijne nagedachtenis zal bij ons steeds in dankbare herinnering blijven. Bestuur en leden der Voetbalver. R. W. B. Waalwijk, 18 October 1940. te Waalwijk, bericht dat de woonhuizen en erven te Besoijen van erven Mej. WED. H. C. VAN DER MEIJS zijn ingezet op Toedag Dinsdag 29 Oct 1940, des avonds 6 uur in café J. VAN DER MEIJS te jen. 63577 Achter bel Stadhuis 30 - Tel. 4869 - 's BOSCH DES MAANDAGS ADRES: HOTEL VERWIEL TEL. 26 WAALWIJK van het B A. Besoijen, staande Winterdijk hoek Zomerdijk achter Firma André van Hilst. Inschrijvingen worden inge wacht voor 1 Nov. a.s. bij den Secretaris G. GOUTIÈRE, Grootestraat 73 A Waalwijk. 10 Voordeelen heeit de Jumbo Overall MARKT WAALWIJK OVERALLS Vraagt premie voor Oorlogsverzekeringen bi* 's-GREVELDUIN- CAPELLE, Werkt mee tot een zooveel mogelijk normalen gang van zaken en van „De Echo van het Zuiden". bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 20) Terwijl de kleine brik werd heen en weer geblazen door den woesten storm en de veilige haven zocht, zat dr. Hal- dane gelaarsd en gespoord niet Rut land te praten in een kamer van de „Currency Lass". Hij was den vorigen dag pas te Sidney gearriveerd en direct met zijn bestoven reiskleeren nog aan naar mevrouw Graingers huis gegaan, waar hij vernam, dat mevrouw La- thom en haar kamenier Helen Cronin eenige dagen tevoren waren vertrok ken. Het is een ellendige geschiedenis, Rutland, sprak hij, maar per saldo nog het beste voor den armen Lathom. Hij zal haar nooit terugzien. Denk je dat de Graingers eenig vermoeden hebben van hetgeen wer kelijk is gebeurd? Neen, volstrekt niet. Mevrouw Grainger scheen erg verdrietig door mevrouw Lathoms plotseling en ge heimzinnig vertrek. Zij verbeeldde zich dat de jonge vrouw niet langer buiten haar lieven man kon en dat zij in haar opgewondenheid en zenuwachtig heid naar Broken Bay was gegaan, oin te Port Macquarie den schoener naar huis le nemen. Ik deed natuurlijk als of ik dat niet onmogelijk vond. - Maar Haldane, dat meisje Cronin! Ik heb Lathom zelf hooren zeggen dat hij haar voor volkomen betrouwbaar en eerlijk hield en dat zij geen mis dadigster was'. Ik weet niet, wat ik er van moet denken, Rutland. Evenals Lathom hield ik het meisje voor oprecht en fatsoenlijk en boven alle verdenking verheven. Bovendien geloof ik, dat haar naam evenmin Cronin is als dat jij Bamses heet. Ik kan nog niet ge loven. dat iemand met een gezicht als het hare iets kwaads zou doen, on mogelijk. Overal heli ik naar mevrouw Lathom geïnformeerd, overal, maar niemand kon mij eenige inlichtingen geven. Ik vroeg den kapitein van de Pelican, de commissariaat-stoomboot, die reist tusschen Sidney en Parra- matta, of hij mevrouw Lathom had gezien. Neen, sprak hij driftig, ik zou het anders niet licht vergeten. De laat ste keer dat zij met mij gereisd heeft, liet zij mij de achtertent opslaan, zoo dat zij op dek kon zitten en bediend worden als een prinses. De hut van de „Pelican" is anders goed genoeg voor de meeste officiersvrouwen, maar niet voor haar, met haar gele krullen en parasols en fleschjes vlugzout en zoo meer. Ja, zei Rutland lachend, de oude Cunningham is een ronde zeeman en het verbaasd mij volstrekt niet dat de dame hem zooveel mogelijk bevolen heeft dat is zoo haar aard. Dat is het altijd geweest. Enfin daarna moest ik er achter zien te ko men of luitenant Maurice Wray in de stad was of niet. Ik ging naar zijn ka mers in de York Street en hoorde van zijn huisjuffrouw dat hij op een jacht- partijtje was in de huurt van Parra- matta en niet binnen veertien dagen terugkwam. Toen ging ik naar de ka zerne en sprak Treherne, Panning en anderen; zij vertelden mij allemaal 't zelfde en schijnen werkelijk te geloo- ven dat hij op de jacht is, ofschoon Treherne opmerkte dat het vreemd is voor iemand om bij zulk weer te gaan jagen. Ik ben dus tot de conclusie ge komen. dat Wray en mevrouw La thom de kolonie verlaten hebben in een vreemd schip of op een schip dat naar het moederland teruggaat. Ongetwijfeld, maar ik begrijp niet hoe ze dat hebben gedaan gekregen. Ieder schip dat de haven verlaat, moet nauwkeurig onderzocht worden, om te zien of er geen ontsnapte gevangenen aan boord zijn en Wray zoowel als mevrouw Lathom zijn overal bekend. Ze moeten zich wel goed verborgen hebben. Wray heeft geld en geld doet veel. Ik heb niettemin gezien, dat twee schepen naar den vreemde zijn uitge zeild, de Protector en de Leeuwarden, maar ik hen zeker dat geen van beide passagiers aan boord had of als dit wel het geval was, dat die passa giers niet zijn gezien. Luister, Haldane, zei Rutland eensklaps, zou Lugard erbij betrokken zijn? En hij vertelde Haldane alles wat hij door Marsbin, Feilding en de gen darmen omtrent Lugard had gehoord. Lees dat briefje eens, Haldane. En Haldane las het begin van den brief van Lugard, dien Feilding in de herberg had opgeraapt. Toen John Adair, No. 17412, een Iersch politiek gevangene, was ont snapt, bracht Feilding, die even sluw als gemeen is, diens vlucht onmiddel lijk in verband met Lugard. Marsbin ging naar den gouverneur, die wei gerde Lugard op zulke losse vermoe dens te laten arresteeren. Lathom, de nieuwe commandant te Port Macqua rie, zond den gouvernementskotter op aanwijzing van Dulke, een opzichter, uil, om den verdachten Amerikaan- schen walvischjager na te zeilen en Murchison, de kapitein van den kot ter, die wist, dat de gouverneur het bezoek van Amerikaansche schepen in de haven zooveel mogelijk wilde aan moedigen, weigerde aan boord van de brik te gaan toen de kapitein hem zeide, dat er geen passagiers aan boord waren. Lathom gaf Murchison een pluimpje voor zijn handig optre den Maar nu komt iets waardoor ik Lugard en Lathom's vrouw met elkaar in verband breng. Toen de gendarmen van Feilding Lugard wilden arrestee- r°n, was deze veigezeld door Samuel Cole, een vrijgelaten gevangene en een jongen in zeemanskleeren. Die jongen was niet Patrick Montgomery, want dat is een kerel van zes voet. Je wilt toch niet zeggen, dat die zeemansjongen mevrouw Lathom was? Wat ter wereld had zij met Lugard uitstaande? En waar zou Wray zijn? Ja, dat is juist de quaestie. Maar het is wel heel toevallig, dat mevrouw Lathom, Helen Cronin, Wray, Lugard, Montgomery en Cole gelijktijdig zijn verdwenen. Misschien heeft Lugard, die eenigszins intiem scheen met Wray tot dezen gezegd:.Ik zal je met je dame uit de moeilijkheden helpen. Je kunt beiden aan boord gaan van de „Palmyra". En van zoo'n eenzame verlaten plaats als Botany Bay waar de „Palmyra" voor anker lag konden zij gemakkelijker ongezien wegkomen dan van Sidney. Misschien ook was het een geldzaak voor Lugard, want Wray heeft dertig duizend pond geërfd en heeft gemakkelijk een dui zend of zoo er voor over, om met zijn geliefde met stille trom te vertrekken. Het is een misselijke geschiede nis. Rutland en ik weet niet wat ik moet doen. Als ik eens naar Lathom ging en hem alles vertelde? Ja, zei de commissaris, en dan Er werd geklopt en een jonge zee officier trad binnen. Dag, mijnheer Rutland. Hoe gaat het, zei hij hem de hand toestekend. En mevrouw Rutland. Ook wel, naar ik hoop? Dank je, Ralston. Dat is mijn vriend, dr. Haldane Haldane, mijn heer Ralston van de Marlborough. Ga zitten Ralston. Wat brengt je zoo vroeg in vol ornaat hier? Een zóó belangrijke zaak, zei de jonge man lachend, dat ik reeds voel dat ik eenmaal mijn eigen vlag zal voeren en in Westminster Abbey of St. Paulskerk begraven zal worden, terwijl het heele Engelsche volk tra nen stort bij mijn doodskist. Ik ga op jacht op een zeerooverschip of iets van dien aard. Maar voor ik mijn nieuw verkregen, hoogst verantwoor delijke betrekking aanvaard, moet ik een heel sterken cognac-grog hebben. En dan moet onze gerachte Boniface Bennett twee of drie kisten grog-ma teriaal aan mijn nieuw commando brengen. Je nieuw commando? vroeg Rut- land nieuwsgierig aan den jongen man die voor zijn vrijmoedig, prettig op treden de gunsteling van mevr. Rut- land was geworden. (Wordt vervolgd). 1. Sterke stof; 2. Vlot model: 3. Elastische schouders; 4. Driedub bel gestikte naden: 5. Versterkte zakken: 6. Patentknoopen: 7. Betere knoopsgaten: 8. Ruime krimpzoom: 9. Dubbele voorzak- ken: 10. Zijnaadsplitten. Ziet en past deze ideale Jumbo Overall bij:

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 4