Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Griekenland en Italië in oorlog. „N00RD-BRABAND" Dit blad bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Belangrijke verordeningen en Mededeelingen. NUMMER 87. WOENSDAG 30 OCTOBER 1940. 63e JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven. Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Boodschap van Metaxas. Het officieele Grieksche nieuws agentschap publiceert een boodschap van minister-president Metaxas aan het Grieksche volk. In deze boodschap wordt gezegd, dat Italië Maandagochtend van hem, den minister-president, den afstand van deelen van het Grieksche gebied heeft geëischt en medegedeeld heeft, dat het zijn troepen om zes uur in den ochtend zou doen opmarcheeren om deze ge- biedsdeelen te bezetten. Hij, Metaxas, heeft den Italiaanschen gezant ver klaard, dat hij dit beschouwt als een oorlogsverklaring van Italië aan Grie kenland. De boodschap van den minister-pre sident besluit met een oproep tot den strijd. ITALIANEN RUKKEN OVER ALBANIË'S GRENS. De Italiaansche opmarsch is Maan dagmorgen om half zes begonnen met aanvallen op de Grieksche stellingen langs de Albaneesche grens. Volgens te Belgrado ontvangen berichten, zoo meldt United Press, zou de aanval, die door sterke afdeelingen van de lucht macht ondersteund wordt, ingezet zijn in het Grieksche district Ciamura: de ze aanval zou zich concentreeren op de stad Kosnikosi. Te Pee aan de Grieksch-Joego- slavische grens verluidt, dat de Ita lianen de plaatsen Bobiho en Radoti in genomen hebben. Uit Athene wordt melding gemaakt van de eerste luchtaanvallen op Grieksch gebied. Om halftien Maan dagmorgen werd te Athene voor de tweede maal luchtalarm gegeven. Men hoorde voortdurend het vuur der af- weerbatterijen. Volgens United Press hebben vier zware Italiaansche bommenwerpers, die op groote hoogte boven de Grieksche hoofdstad vlogen, ten Noorden van de stad bommen laten vallen, doch Athene zelf werd niet geattaqueerd. Verder zijn volgens United Press-berichten Patras en de luchthaven van Ta- toion (ten Westen van Marathon) be stookt. Bij den Italiaanschen luchtaan val op Patras werden vier personen ge dood en veertig gewond. NIEUWE ONTMOETING HITLER-MUSSOLINI. Bespreking reeds begonnen te Florence De Führer is Maandagochtend, ver gezeld van minister von Ribbentrop, te Florence aangekomen voor het voeren van besprekingen met den Ditce en graaf Ciano. Deze besprekingen zijn direct in het Palazzo Vecchio begon nen. EEN SCHERPE REDE VAN HULL. Amerikaansche maatregelen van verweer. De Amerikaansche minister van bui- tenlandsche zaken. Cordell Huil, heeft in de persclub te Washington een ver kiezingsrede gehouden, waarin hij voortzetting van de tot dusver gevoer de buitenlandsche politiek bepleitte. Na een overzicht van de ontwikke ling der buitenlandsche politiek sinds 1931 zei Cordell Huil. dat de vredelie vende naties niet te rechter tijd de doel einden van andere mogendheden, die zich zwaar bewapenden, onderkend hadden en zich ten onrechte aan een gevoel van veiligheid hadd enoveqge- geven. j De minister sprak, aldus het D.N.B., van de minachting voor vreedzame in ternationale betrekkingen en verstout te zich tot de bewering, dat de „ver overaars' de geheele wereld zouden willen hervormen en een verhouding van. heeren en slaven invoeren. Het zou gevaarlijk zijn aan te nemen, dat deze „lawine" nooit wezenlijke dee len van het Amerikaansche halfrond zou kunnen bereiken. Zelfs oceanen bieden geen duurzame veiligheid. In deze omstandigheden heeft de regee ring. van de Vereenigde Staten ver scheidene maatregelen van afweer ge nomen, die zij voornemens is voort te zetten: 1. Zoo groot mogelijke bewapening te land, te water en in de lucht. 2. Meedoogenlooze uitroeiing van alle ondergrondsch gedoe in het land. 3. Versterking van de inter-Ame- rikaansche solidariteit. 4. Een overeenkomst met Engeland over steunpunten en besprekingen met Canada en- latijnsch-Amerika omtrent gemeenschappelijke verdediging. 5. Niet-erkenning van met geweld doorgezette souvereiniteitswijzigingen en beslag op vorderingen van „onder worpen landen". 6. Levering van oorlogsmateriaal aan landen, wier weerstand ook voor Amerika een bescherming vormt. STICHTING WINTERHULP OPGERICHT. Doel: alle behoeftige Nederlanders steunen. Zaterdag is hij besluit van den Rijks commissaris en van den secretaris generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken opgericht de stichting Winterhulp Nederland. Deze slichting stelt zich ten doel alle be hoeftige Nederlanders zonder aanzien des persoons en ongeacht hun religie of politieke overtuiging te steunen. De stichting wordt geleid door een directeur-generaal, 'n financieele raad en een eere-raad. In een financieelen raad hebben zitting de secretaris-ge neraal van hel departement van Fi nanciën als voorzitter en vier tot acht Nederlanders. In den eere-raad hebben zitting de secretaris-generaal van het departement van Algemcene Zaken als voorzitter, de secr.-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken, de commissarissen van de pro vincies en twintig tot veertig Neder landers. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 Behalve de landelijke leiding worden er personen benoemd, die de leiding hebben in de provincies en in de ge meenten. l)e ieiders van de provincies worden benoemd door den directeiïr- generaal in overleg met den secretaris generaal van Binnenlandsche Zaken. De zetel van de stichting is Den Haag. De stichting Winterhulp Nederland wil een instantie zijn, waartoe iedere Nederlander, die in behoeftige om standigheden verkeert, het recht heelt zich. te wenden. Dit geldt bijvoorbeeld voor werkloozen, voor lieden, wier sa laris zoo klein is, dat zij niet in het onderhoud van hun gezin kunnen voorzien, voor oorlogsslachtoffers en nagelaten betrekkingen van gesneu velden. Particuliere liefdadigheidsvereeni- gingen behoeven van de stichting Win terhulp Nederland geen concurrentie te verwachten. Het is de bedoeling, dat zij zooveel mogelijk bij het werk van de Winterhulp worden ingescha keld en het is ook mogelijk, dat zij voor speciale doeleinden door de stichting financieel worden onder steund. DE ONTSLAGENEN UIT DEN OPBOUWDIENST. Hun plaatsing bij de gemeentelijke luchtbeschermingsdiensten. Van 31 October af WËER OP STRAAT TOT 12 UUR 's NACHTS (ook in de kuststrook). Café's, enz., om 11 uur gesloten; dansverbod in het geheele land. Met ingang van 31 October zal in het heele land de sluitingstijd voor café's, restaurants en openbare ver makelijkheden, alsmede voor loeali- teiten van vereenigingen, gesteld zijn op den tijd tusschen 23 en 4 uur. Plaatselijke autoriteiten zullen voor bijzondere gevallen dit uur wel vroe ger, dus voor 23 uur, maar niet later kunnen stellen. Bovendien zal voor het heele land van 31 October af een verbod om zich tusschen 24 uur en 4 uur in de open lucht te begeven, worden afgekondigd. Op dit uitgaansverbod, dat voor de kuststrook een verzachting en voor 't overige land een beperking betcekent, zullen de gewone uitzonderingen gel den. Iets nieuws is, dat ook Duitschers in het algemeen onder het verbod val len en slechts in verband met over heidsdiensten met een bijzondere vol macht buitenshuis zullen kunnen gaan. Aansluitend op deze verordening is er tevens een verordening van de se cretarissen-generaal van Binnenland sche Zaken, Sociale Zaken en Justitie waarbij ingaande 31 October een open baar dansverbod wordt uitgevaardigd. De commandant van den Opbouw- dienst brengt ter kennis van belang hebbenden, dat hem dagelijks zeer groote aantallen verzoeken bereiken van uit den Opbouwdienst ontslage nen, strekkende de indeeling bij een der gemeentelijke luchtbeschermings diensten. De Opbouwdienst beschikt over vol doende gegevens omtrent de voor de plaatsing bij de luchtbeschermings diensten in aanmerking komenden. Schriftelijke verzoeken kunnen der halve achterwege blijven en worden niet meer in behandeling genomen. Ook persoonlijke verzoeken en telefo nische aanvragen kunnen niet meer worden ontvangen. Een ieder, die bij de luchtbescher mingsdienst wordt te werk gesteld, ontvangt hieromtrent bericht. Voor de gemeenten Amsterdam. Arnhem, Bergambacht. Blerick, Bos koop, Boxmeer, Budel, Capelle a. d. l.lsel, Ginneken, 's-Gravenzande, Gro ningen, Haarlem, Heemskerk, Heiloo, Hendrik Ido Ambacht, Hoogeveen, Krimpen a. d. Lek, Ivoudekerke, Lek- kerkerk, Lisse, Maasbree, Maastricht, Marum, Naaldwijk, Needc, Nieuwer- kerk a. d. l.lsel, Nuenen, Reeuwijk, Roosendaal (Nbr.), Rotterdam, Rijns burg, Schiedam, Utrecht, Veghel, Vel- sen. Vierlingsbeek, Vlaardingeram- bacht, Wateringen, Winschoten 211 jZwammerdam zijn deze berichten reeds eenige dagen geleden verzonden. Omtrent andere gemeenten zal in den loop van de volgende week een nadere publicatie verschijnen. Ter toelichting diene nog dat de in- deeling in de andere gemeenten slechts in zeer beperkte mate zal kunen ge schieden. AANGIFTE VAN ONDERNEMINGEN. Staande onder Joodschen invloed. Bij verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederland- sche gebied is de aangifte gelast van ondernemingen, welke op den 9den Mei 1940 of later beantwoordden aan bepaalde omschrijvingen, waaruit blijkt, dat zij in meer of mindere mate onder Joodschen invloed staan. Jood is in dén zin van deze verorde ning ieder, die uit tenminste drie naar het ras vol-Joodsche grootouders stamt en eveneens hij die uit twee vol- Joodsche grootouders stamt en boven dien zelf, hetzij op 9 Mei 1940 tot de Joodsch-kerkelijke gemeente behoorde of daarin sindsdien opgenomen is, het zij op 9 Mei 1940 met een Jood was gehuwd of sindsdien met een Jood in het huwelijk getreden is of treedt. Een grootouder wordt als vol-Joodsch aan gemerkt, wanneer deze tot de Joodsch- kerkelijke gemeente heeft behoord. De aangifte moet vóór 30 November geschieden bij hel Bureau voor econo misch onderzoek te 's-Gravenhage. Desgevraagd, moeten aan ditzelfde bu reau inlichtingen worden verschaft ten aanzien van ondernemingen, die lot aangifte verplicht zijn. De verordening is op 22 October in werking getreden. GYMNASTIEK OP ALLE LAGERE SCHOLEN. Per 1 Januari verplicht gesteld. Naar het Vaderland verneemt is thans definitief vastgesteld, dat per 1 Januari gymnastiek moet worden on derwezen aan alle lagere scholen. De vraag, welke maatregelen zullen moeten worden genoméh, wat betreft stichting van lokalen en inrichting van terreinen, om een doelmatig on derwijs in lichamelijke oefening te ver zekeren, plaatst de gemeentebesturen nog voor tal van moeilijkheden. Hier omtrent is echter weldra een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Onderwijs te ver wachten, dat voor die moeilijkheden een oplossing zal geven. DE TOEWIJZING VAN RUND VEE VOEDER. De toestand van 21 Jan. j.l. basis voor de periode van 11 November tot 26 Mei. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt ter vervolge op het persbericht en de pu blicatie betreffende de rundveevoeder- toewijzing het volgende bekend. De bedrijven, welke in klasse 1 val len, krijgen 110 kg. mengvoeder toe gewezen voor bovengenoemde periode; voor bedrijven, welke in klasse 2 val len, wordt in voornoemde periode 140 kilogram mengvoeder toegewezen. De bedrijven, welke in klasse 3 vallen 105 kilogram. Bij de classificatie is uitgegaan van het aantal stuks vee, aanwezig per 21 Januari 1940. Ook de toewijzing van het rundveevoeder zal geschieden op de basis van het aantal stuks vee, op dien datum bij de veehouders voor radig. Slechts in bijzondere gevallen, na melijk wanneer een veestapel een ster ke wijziging zal hebben ondergaan, kan de provinciale Voedselcommissaris an dere maatstaven toepassen. De toewijzigingen zullen worden ver strekt per melk- of kalf koe, per scuk hoogdrachtig jongvee en per stier, alle voor zoover zij ouder zijn dan een jaar.' Ten behoeve van vrouwelijk jongvee boven een jaar wordt de hal ve norm toegewezen. Bovendien is bepaald, dat die con- sumptie-melkbedrijven, welke in 1936 tot 1939 een gemiddelde winterpro- ductie van 9 liter per koe per dag hebben behaald, een extra rundvec- voedertoewijzing zullen ontvangen, groot 29 kg. per stuk hoogdrachtig jongvee. De kleine bedrijven, dit zijn bedrij ven met minder dan drie stuks melk en/of kalfkoeien, waarvan de opper vlakte niet grooter is dan 5 ha, ont vangen een extra-toewijzing van 39 kilogram per melk- en/of kalf koe cr. per stuk hoogdrachtig jongvee. Bovengenoemde bijslagen worden niet gegeven ten behoeve van jong vee en stieren. De regeling van de toewijzingen. Van de toegewezen hoeveelheid rundveevoeder per bedrijf wordt de veehouder in kennis gesteld door mid del van een briefkaart. Indien hij deze briefkaart voor 27 October 1949 ont vangen heeft, kan hij op de registra- tiekaart kenbaar maken, hoeveel rund- veevoeder hij wenscht af te nemen in de .eerstvolgende distributieperiode, j met dien verstande echter, dat hij nooit meer dan V4 gedeelte van de hem toegewezen hoeveelheid rundvcevoeder per periode kan afnemen. Indien hij deze briefkaart 11a 27 October heeft ontvangen, kan hij zich wenden tol den plaatselijken bureauhouder, onder wiens ambtsgebied hij ressorteert, ten einde kenbaar te maken, welke hoe veelheid rundveevoeder hij in de eerst volgende distributie-^periode wenscht af te nemen. Door het rundveevoeder op deze ma nier toe te wijzen is de veehouder in de gelegenheid al naar er behoefte is, in de eene periode meer en in de an dere minder rundveevocdcr te betrek ken. Daar de totale hoeveelheid beperkt is zal de veehouder het voor hem be schikbare rundveevoeder zoo oecono- misch mogelijk over de geheele win terperiode moeten verdeelen en in die perioden, dat het rundvee met ruw- voedcr gevoederd kan worden, zooveel mogelijk krachtvoeder moeten sparen. Door het indeelen in verschillende klassen heeft men beoogd de bedrijven met een dichte bezetting, bedrijven dus welke gemiddeld minder ruwvoeder kunnen winnen, meer krachtvoeder te verstrekken. Gezien het vorenstaande en gezien het feit, dat, behoudens zeer bijzonde re omstandigheden, in geen geval meer krachtvoeder kan worden toe gewezen dan de hoeveelheid, welke door den provincialen voedselcommis saris aan de veehouders beschikbaar wordt gesteld, wordt er nogmaals op gewezen, dat de uiterste zuinigheid dient te worden betracht; daar, ooi; indien er door een strengen winter een tekort aan ruwvoeder zou ontstaan in het voorjaar in geen geval een extra hoeveelheid rundveevoeder zal kun nen worden verstrekt. DE NEDERLANDSCHE UNIE IN LIMBURG. Gewestelijke raad voor deze provincie gereed. Zooals bekend, heeft De Nederland- sche Unie voor haar organisatie ons Wa&iwpsche en Lanptraatsche Courant,

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1