Gemeentera van een nieuw volk in een nieuw Eu ropa. Hij bracht den strijd uit de afge- loopen negen jaar in herinnering. Ik heb diep respect, riep Ir. Mussert uit, voor onze jongens, die na de nederlaag bij de verkiezingen van 1937 den vol genden dag weer met Volk en Vader land op den weg stonden. Zij en alle andere werkers hebben de N.S.B. toen gered. In het bijzonder bracht spr. hul de aan zijn medewerker Van Geelker ken. Men heeft ons niet kunnen uit roeien, maar mocht het eens zoo ver komen, dat men weer de kans daartoe denkt te hebben, dan zullen wij hen een slag voor zijn. Eerst zij, dan wij! Ir. Mussert gewaagde ook van zijn bezoek bij Adolf Hitler, die het beste met ons voor heeft en wenscht, dat In- dië voor ons behouden blijft. Spr. be sloot zijn rede-met te zeggen, dat ons volk geen toekomst heeft zonder de N.S.B. De geschiedenis zal van dezen tijd gewagen, dat er goede geesten aan het werk waren, die de kwade hebben overwonnen." DRUNEN Nogmaals de kwestie met de Lips' Schroevengietery. De raad verklaart dat bedoelde strook grond gemeente-eigen dom is en besluit deze in erf pacht aan Lips af te staan, zonder dat daarom gevraagd is. Opheffing luchtbeschermings dienst. Een geschenk voor de raadzaal. l)c raad van de gemeente Drunen kwam Zaterdagmiddag 3 uur in open bare vergadering bijeen, onder leiding van den edelachtb. heer burgemeester Mr. R. v. d. Heijden. Secretaris de heer v. d. Lokkant. Alle leden waren aanwezig. Na opening met gebed kwam aan de orde, vaststelling van de notulen der vorige vergadering. De heer v. d. Wiel protesteert er tegen dat deze notulen veel te laat aan de raadsleden zijn toegezonden, het geen niet in overeenstemming is met de gemeente-wet. Spreker zegt dat niet in de notulen is opgenomen de ver klaring van den voorzitter, dat de no taris de fout gemaakt heeft. De voorzitter antwoordt dat hij ge zegd heeft, dat, wanneer er een fout gemaakt is, dit door den notaris is gebeurd. Spreker heeft er geen be zwaar tegen dat dit alsnog in de no tulen wordt opgenomen. De notulen werden hierna vastge steld. Ingekomen stukken w.o.: a. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger d.d. 22 October 1940; b. Besluit van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 12 Oct. 1940 tot vertegenwoordiging van de ge meente in het rechtsgeding van Alphen/Schoot; c. Mededeeling van den Rijksdienst voor de Werkverruiming, dat 't crediet uit het Werkfonds voor den bouw van het nieuwe raad huis van 32500 met 8071.54 wordt verhoogd. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De kwestie met de Lips' Schroevengietery. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde een adres van de N.V. 's-Her- togenbossche Schroevengieterij M. Lips, betoogende dat de ten Noorden van haar fabriek gelegen strook grond ter breedte van 5 M., haar in eigen dom zou toebehooren. Over deze kwestie is door B. en W. het volgende prae-advies uitgebracht: De Raad heeft reeds kennis kunnen nemen van het adres van 9 October j.L, hetwelk de Naamlooze Vennoot schap 's-Hertogenbosschc Schroeven gieterij tot U heeft gericht. De daarin uiteengezette meening van genoemde Naamlooze Vennootschap komt, in korte woorden saamgevat, hierop neer, 'dat de gemeente ten onrechte be weert dat een strook grond ter breedte van vijf meter langs de Oudheusden- sche baan (Keiweg) niet aan de naam looze vennootschap, doch aan de ge meente in eigendom toebehoort. Wij willen naar aanleiding hiervan er op wijzen, dat deze strook zeer zeker niet verkocht is en dat het ook nooit de bedoeling is geweest die te verkoopen, zoodat zij nog steeds eigendom is der gemeente; van een vergissing of een niet juiste opmeting van het terrein is in deze geen sprake. Reeds van 't allereerste begin van de onderhandelingen met de naamlooze vennootschap is er op gewezen, dat langs dezen weg gezien de geringe breedte een strook grond, bestemd voor wegverbreeding, niet zou worden verkocht. De naamlooze vennootschap „WILT U DE WAARHEID WETEN?" Verspreiding van het boekje in het geheele land. Het A.N.P. meldt: Het boekje „Wilt u de waarheid we ten?" zal op groote schaal in Neder land worden verspreid. Het is de be doeling dat het in alle Nederlandsche huisgezinnen zal komen. Nadat de Rijkscommissaris in Limburg de ver spreiding persoonlijk heeft ingezet, zijn thans de commissarissen-generaal, de weermachtbevelhebber en de Duitsche hooge autoriteiten begonnen met de verspreiding in de verschillende deelen des lands. Het aantrekkelijk uitgevoerde boek je bevat veel fotomateriaal met bij schriften over den persoon van den Führer, waarbij tevens, bij wijze van tegenstelling, voorbeelden zijn gevoegd van vroeger hier te lande verspreide caricaturen. au v wjl oiuy tn» heeft dit zonder meer aanvaard en daartegen geen enkel bezwaar geop perd. Nadien is zoowel bij het uitzet- icn van het verkochte terrein als bij bet passeeren der akte het niet ver koopen van deze strook grond uit drukkelijk bevestigd en door de naam looze vennootschap aanvaard. Er blijft de gemeente dan ook niets anders over dan aan genoemde naani- loozo vernootschap mede te deelen, dat bedoelde strook gronu eigendom is van de gemeente. Vervolgens las de secretaris een schrijven voor Van de N.V. Lips dat gericht was aan de gemeenteraads leden en B. en W. Dit schrijven behelsde hel volgende: Op den lüden October zonden wij U een verzoek, hetwelk in de laatste ge meenteraadszitting niet behandeld kon •worden. Wij hebben daarop B. en W. verzocht ons voor 15 November, dus 1 maand later, ons het besluit der ge meenteraad mede te deelen. Opdat in deze zitting, welke naar wij vertrou wen ook vóór dezen datum gehouden zal worden, deze kwestie in eens kan worden afgehandeld, meenden wij goed te doen U volledig over den geheelen gang van zaken in te lichten. Wij ver trouwen, dat U zich de moeite zult ge troosten ze aandachtig door te nemen. Wij zijn overtuigd van Uw onpartij dig oordeel en vertrouwen op Uw me dewerking, dal wij voor 15 November Uw gunstige beslissing in ons bezit hebben. De heer v. Drunen vraagt zich af, of er nu niet een gelegenheid gevon den kon worden om deze zaak goed schiks te regelen daar de fabrikanten willen bouwen, maar daarin, door dezen gang van zaken, zeer belemmerd worden. Spreker zou Lips' toestem ming willen geven om daar te bouwen met de bepaling, dat het eigendoms recht van de bewuste strook aan de gemeente blijft. Mocht dan na tien, dertig of honderd jaar blijken dat de gemeente die grond alsnog noodig heeft, dan zal de- fabriek daar afge broken moeten worden, terwijl daarbij geen kosten ten laste van de gemeen te mogen komen. Spreker wil het dus doen in den zin van erfpacht. Spreker zou Lips' voor het gebruik een klei nigheid laten betalen en alles duidelijk op papier laten brengen. Dit lijkt spr. de beste en meest practische oplossing. Wethouder Muskens is er niet tegen die 5 M. op deze wijze over te dragen. De heer van Dalen vraagt hoe een en ander precies in de koopacte ver meld staat. De voorzitter zegt dat uit de koop- acte blijkt dat die strook van 5 M. niet verkocht is. Dit staat ook, vol gens het kadaster, duidelijk vast. De heer van Dalen meent dat dan de zaak helder is. De koopacte is het officieele bewijs en daar kan de ge meente zich steeds op beroepen. De heer v. d. Wiel was eerst niet van plan veel over deze zaak te zeg gen. In de vorige vergadering heeft hij er veel over gesproken, tot hem het woord ontnomen werd. Spreker meent dat de raad het officieele li chaam is, en bij het besluit dat de raad die grond aan Lips' heeft ver kocht, is er in het geheel niet over gesproken dat er 5 M. voor de ge meente gereserveerd moest blijven. Als daar nu toch een strook van 5 M. is blijven liggen, dan blijkt daaruit dat B. en W. den raad niet voldoende hebben ingelicht. B. en W. zijn hier de schuldigen. De raad is het uitvoe rend lichaam. Als er een strook moest blijven liggen, had de raad daarvan in kennis gesteld dienen te worden. Lips' heeft steeds in de overtuiging geleefd dat dat stuk erbij was. Deze zaak is misleidend. Er moet iets op gevonden worden om Lips in het gelijk te stel len. De heer Maas is er voor om die 5 M. maar te verkoopen, dan is de heele zaak afgedaan. Spreker gelooft wel dat de raad met dit voorstel ac- coord kan gaan. De heer Vrijhoeven vraagt of de mogelijkheid bestaat dat Lips tegen de gemeente zou gaan procedeeren, wanneer de raad de verklaring afleg de dat die strook gemeentegrond is. De voorzitter zegt dat de N.V. wist dal die strook voor wegverbreeding moest blijven liggen. Ais de N.V. wil gaan procedeeren kan de gemeente uaar niets aan doen, maar dit mag voor den raad geen argument zijn om anuers, dan in voor de gemeente gun- stigen zin, te beslissen. ijo neer de uaay neeft in de vorige vergadering niets willen zeggen, maar mans worat weer naar voren genraent ual Lips niets wist. SpreKer is er evenwel van overtuigd dat Lips' goed geweten heeft dat die grond aan de gemeente bleef. Ook de verklaringen van den voorzitter zijn in deze zeer duidelijk. De neer van Dalen merkt op dat volgens de uitlatingen van den lieer v. d. Wiel de koopacte niet in over eenstemming zou zijn met het raads- nesluit. De voorzitter merkt op dat men on derscheid moet maken lusschen de wijzen waarop een raadsbesluit tol stand pleegt te komen. Hel is moge lijk dat gegadigden zich rechtstreeks tot den raad wenden om grond te koopen. Dit komt weinig voor. De tweede manier is, dat gegadigden eerst onderhandelen met B. en W. Zoo is het ook hier gebeurd. Er zijn onder handelingen gevoerd met Lips' en den burgemeester, als voorzitter van het college van B. en W. Hierbij is toen alles besproken en is men tot een ver gelijk gekomen. De voorzitter heelt "t resultaat van deze besprekingen toen in een vergadering van B. en W. ter tafel gebracht, waarbij de wethouders zich met .den verkoop konden vcr- eenigen. Als voorstel van B. en W. is toen hel desbetreffende verzoek in den raad gebracht. Spreker weet dat er van die 5 M. niets in de notulen van de desbetreffende vergadering staat, maar toch kan spreker zich moeilijk voorstellen dat er niet over gesproken is. Spreker herinnert zich nog goed dat hij in het eerste begin er voor was dat 10 M. gereserveerd bleef voor weg verbreeding. In de vergadering van B. en W. werd 5 M. echter voldoende gevonden, waarmee de N.V'. accoord ging. Men kan thans wel voorsteilen om die strook te verkoopen of in erfpacht te geven, maar dat is op de zaak voor- uitioopen, temeer omdat van de zijde van de N.V. een dergelijk verzoek niet gedaan is. Lips heeft enkel gevraagd of de raad zich wilde uitspreken over het eigendomsrecht. Dat moet nu ge beuren. Wat de N.V. later wil doen is iets dat nu nog niet aan de orde is. De heer v. Drunen meent dat het makkelijker zou zijn wanneer men wist, of de N.V. het terrein in erf pacht hebben wilde. De voorzitter zegt dat B. en W. daar niets van weten. Van een dergelijk plan is B. en W. niets bekend. De heer v. Drunen zegt dat de raad er niets van weet of er vroeger over die 5 M. gesproken is. De voorzitter moet toegeven dat er niets over in de notulen staat, maar het zou spreker verwonderen als er in de raad niet over gesproken is. Het staat, volgens spreker, als een paal boven water, dat de N.V. wist dat die strook eigendom is van de gemeente en dat Lips' er niet het minste recht op had. De heer v. Drunen kan er zich niet over uitspreken. De voorzitter bevestigt nog eens dat dat stuk nooit verkocht is en dat de N.V. dit steeds heeft geweten. Wethouder Muskens merkt op dat bij de aanvrage alleen gedacht was aan het terrein, dat zou liggen ten Westen aan den Prov. Weg en ten Noorden aan den Keiweg. Toen is ge zegd dat daarvan 5 M. aan den Kei weg voor de gemeente moesten blij ven liggen. Lips' veronderstelde toen dat die 5 M. bij den Keiweg behoorden en had daar dus geen bezwaar tegen. Later* bleek hen echter dat dit niet waar was. Alles berustte dus van hun kant op een verkeerde veronderstel ling, waaraan zij niets konden doen. Spreker wil daarom voorstellen die 5 meter alsnog aan Lips' te verkoopen, dan is de kwestie opgelost. De voorzitter meent dat men niet zonder meer kan verkoopen. Als Lips' die strook wil koopen, moet dit toch eerst gevraagd worden. De heer Maas is er ook voor om de grond maar gauw te verkoopen. Wethouder van Halder meent dat het vast staat dat Lips die 5 M. nooit gekocht heeft. Als men wil doen voor komen dat men hier niets van wist, kan spreker dit onmogelijk aannemen. In ieder geval zijn die 5 M. niet aan de N.V. verkocht. Nu komt de vraag aan de orde of die 5 M. eigendom van Lips zijn. Op deze vraag hehben wij als raadsleden te antwoorden, zegt spreker. Als er nu wordt voorgesteld om te verkoopen, terwijl daar heele- maal niet om gevraagd is, gaat men op de zaak vooruit loopen. De heer v. Dalen meent dat de raad moet afwachten wat Lips nu doen zal. De heer Vrijhoeven is van meening dal Lips' aanvrage gebaseerd was op de grensscheiding van het land met den Keiweg. De voorzitter merkt op, dat, wan neer in den raad een voorstel komt lot verkoop van land, men steeds spreekt over een plaatsbepaling. De plaats dus waar het land gelegen is. Dit was hier aan den Keiweg en den Provincialen Weg. Daarmee wordt echter nog geen grens aangegeven. De notaris heeft de verschillende percee- len van dit land bijeen gevoegd en daarna opnieuw laten afpalen orn de zaak eenvoudiger te maken. Een strook van 5 M. is er toen voor de gemeente overgeschoten. Als de N.V. wil gaan procedeeren over dit eigendomsrecht, heeft de ge meente geen schijn van kans dit pro ces te verliezen. Dan wordt in stemming gebracht de vraag, aan wie die strook grond be hoort. Met 7 tegen 1 stemmen en 3 ont houdingen bevestigt de raad dan dat de bewuste strook gemeente-eigendom is. Vóór stemden de heeren: v. Dalen, van Ilulten, Vughls, de Baaij, van Hal der, Vrijhoeven en Muskens. Tegen stemde de heer v. d. Wiel, ter wijl de heeren Maas, v. Drunen en v. Wezel buiten stemming bleven. Een wijziging van een vroeger ge nomen raadsbesluit tot verhaal van de couponbelasting werd goedgekeurd. Eveneens werd goedgekeurd een wij ziging van de gemeentebegrooting '40, die voornamelijk betrekking had op verlaging der posten steun en werk verschaffing. De bouwverordening werd in dien zin gewijzigd dat B. en W. de bevoegd heid hebben vrijstelling te verleenen ten aanzien van en nadere eischen te stellen met betrekking tot alle bepa lingen van de verordening die op con structies of materialen betrekking hebben, voorzoover bijzondere om standigheden zulks noodzakelijk ma ken. Vastgesteld werden een tweetal ver ordeningen betreffende de bewaring en inzameling van afvalstoffen. De voorzitter geeft hierop een uit voerige toelichting en deelt mede dat van deze verordening ontheffing is ge vraagd, daar B. en W. de meening zijn toegedaan, dat voor deze gemeente met zijn landbouwende bevolking, af valstoffen van groenten e.d. toch steeds opgebruikt worden dopr het vee, terwijl anderen de afvallen voor hun buren bewaren, wanneer zij ze zelf niet kunnen gebruiken. Een antwoord op dit verzoek is nog niet binnengekomen. Een voorstel van de pachtcommis- sie om de vrijgekomen perceelen ge meentegrond op de Nieuwe Heide en de Achterste Zacht te doen overschrij ven, werd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat van de fa. Samson aschbakken van oud tin zijn ontvangen, als geschenk voor de raadzaal. Dit geschenk werd in dank aan vaard. Opheffing particuliere lucht beschermingsdienst. Voorts deelt de voorzitter mede dat met ingang van 24 November alle luchtwachters zijn ontslagen. Spreker heeft dit na veel moeite en geschrijf weten gedaan te krijgen, omdat in de vorige raadsvergadering stemmen wa ren opgegaan, dat de luchtbescher mingsdienst voor de betrokkenen veel moeilijkheden met zich bracht. Thans zal een reorganisatie worden ingevoerd in dien zin, dat vier krachten zullen worden aangezocht, die alleen de lucht beschermingsdienst zullen vormen en daarvoor eene bezoldiging zullen ont vangen, te betalen door het Rijk. De gemeente zal hebben te zorgen voor de verschillende attributen voor dezen dienst. Drie voorstellen over de kwestie Lips. De heer v. Drunen komt dan terug op de kwestie met de Lips' Schroeven gieterij en zegt te willen voorstellen om Lips te laten bouwen volgens de rooilijn en hem daarvoor de strook van 5 M. in erfpacht te willen afstaan. De heeren v. d. Wiel en Maas steu nen dit voorstel. De voorzitter wil een juiste om schrijving hebben van het voorstel, want de vergunning om te bouwen kan niet door den raad worden ver leend, alleen door B. en W. De heer v. Drunén zegt de capaci teiten te missen om het zoo precies te kunnen zeggen. Hij bedoelt dat men Lips vergunning moet verleenen om op die strook van 5 M. te kunnen bou wen. Die strook moet men hem dan in erfpacht afstaan. Mocht t.z.t. die grond voor wegverbreeding noodzake lijk blijken, dan zal de N.V. alles voor hare rekening en kosten weer op moe ten ruimen. De voorzitter heeft tegen dit voor stel bezwaar, omdat B. en W. over deze zaak nog niet hebben kunnen spreken. De heer v. Drunen zegt dat de raad nu toch bijeen is. Spreker kan een en ander niet precies inkleeden, maar men behoeft elkaar hierover geen strikvragen te stellen. B. en W. kun nen de kosten van de erfpacht wel vaststellen. De voorzitter kan er nu niet uit voerig zijne meening over zeggen, maar wil den raad toch adviseeren 't voorstel niet aan te nemen. Spreker is nu niet in de gelegenheid verschil lende bezwaren naar voren te bren gen, maar hij zou toch wel eens wil len weten hoe het gaan moest als t.z.t. alles weer opgeruimd moest worden. Er is van het gekochte terrein pas een klein gedeelte bebouwd. Lips heeft nog plaats en ruimte genoeg voor uit breiding. Naar spreker's meening kan er daarom geen aanleiding zijn op het voorstel van den heer v. Drunen goed gunstig te beslissen. De heer v. Drunen zegt dat het er voor de N.V. maar over gaat, waar de uitbreiding het meest doeltreffend is. De heer Vrijhoeven kijkt tegen het voorgestelde van den heer v. Drunen maar erg aardig aan. Spreker kan niet bekijken of die 5 M. voor uitbreiding wel noodig zijn. Als men die strook pu ineens verkoopt heeft men er geen moeite meer mee. Spreker stelt daar om voor die strook te verkoopen. Wethouder Muskens wil zoover nog niet gaan. Spreker wil Lips doem w-e- ten dat die strook gekocht of in erf pacht genomen kan worden. Wethouder van Halder kan voor geen voorstel zijn dat in dien geest gedaan wordt, zoolang er door Lips zelf niet om gevraagd is. Spreker zou eerst de zaak eens af willen wachten om te kijken wat Lips wil doen. De heer v. Drunen blijft zijn voor stel, dat reeds door twee personen ge steund werd, handhaven. De heer Vrijhoeven blijft bij zijn voorstel om te verkoopen. Dit voor stel wordt niet voldoende gesteund en kan dus niet in behandeling komen. Wethouder van Halder stelt voor eerst af te wachten wat Lips precies wil. Dan kan men later nog doen wat men wil. Dit voorstel wordt ondersteund dooi de heeren van Dalen en van Huiten. De voorzitter zegt dat men nu dus twee voorstellen heeft. Het gaat er nu maar over welk voorstel 't verststrek- kend is, en dat is naar spreker's mee ning het voorstel van wethouder v. Halder. De heer v. d. Wiel meent dal het voorstel van den heer v. Drunen ver der gaat. De voorzitter ontkent dit, want v. Drunen stelt voor om in erfpacht te geven, terwijl het voorstel van den heer v. Halder ook nog verkoop mo gelijk maakt. Het voorstel van wethouder v. Hal- der wordt dan in stemming gebracht en met 4 tegen 7 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren van Dalen, van Huiten, van Halder en Vrijhoëven. Tegen stemden de heeren Maas, van Drunen, Vugts, de Baaij, Muskens, v. d. Wiel en v. Wezel. Vervolgens kwam het voorstel van den heer v. Drunen in stemming. Dit werd aangenoinèn met 8 tegen 2 stem men en 1 onthouding. Vóór stemden de heeren Maas, van Huiten, v. Drunen, Vugts, Muskens, v. d. Wiel, v. Wezel en de Baaij. Tegen waren de heeren van Dalen en van Halder, terwijl de heer Vrijhoeven huiten stemming bleef. De voorzitter zegt nog dat mefeünu eerst af zal wachten of Ged. Staten dit raadsbesluit goedkeuren. Daarna zal het ter kennis van Lips gebracht worden. Tot slot protesteert de heer v. d. Wiel tegen het feit, dat de raadsver gaderingen op Zaterdagmiddag ge houden worden. De voorzitter zegt dat dit gedaan is in verband met de verduistering. Spr. zal, wanneer er ernstige bezwaren tegen den Zaterdagmiddag zijn, trach ten een anderen dag vast te stellen. Hierna sluiting. GEERTRUIDENBERG. Dc raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Bianchi. Secretaris de heer Meijer. Dè gemeente-begrooting en daarbij behooren- de bedrijfsbegrooting over 1941 werden aange boden. Een voorstel van Burg. en Weth. tot vast stelling van een verordening tot heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting, wordt goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd een besluit tot instandhouding van de Openb. school. Vaststelling van een verordening tot bewa ren en beschikbaar stellen van afvalstoffen. De Voorzitter zegt dat er een gegadigde is komen opdagen. Deze moet er zorg voor dragen dat hij het afval ophaalt wanneer de vuilnis- dienst het vuil weghaalt, anders zou het kun nen gebeuren dat een heele week de vuilnis bakken voor de woningen komen te staan. Blijkt dat niet goed te gaan, dan zal de gemeente in twee wijken worden verdeeld. Voor iedere wijk zal dan een ophaler worden aangesteld. Voorstel tot wijziging van de Bouwverorde ning, wordt goedgekeurd. Vastgesteld wordt een gemeenschappelijke re geling inzake den keuringsdienst van vee en

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2