PROVINCIAAL NihilWS* UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. Woensdag 27 November 1940 No. 95 De Echo van het Zuiden. TWEEDE BLAD ORUNEN. NIEUWKUIJK, KAATSHEUVEL. BE7LASTINGDIENST. Met ingang van 1 Januari is ver plaatst van Baarlo naar Waalwijk de assistent J. P. Donkers; de assistent J. F. van Schagen van Waalwijk naar Veenendaal. EXAMEN. Voor het Middenstandsdiploma Al- gemeene Handelskennis slaagden te s'-Hertogenbosch de heeren A. Schoe- mans en D. v. d. Westen. Geslaagden genoten hunne opleiding hij den heer J. J. A. v. Drunen te Waalwijk. LUCHTWACHT. Naar wij vernemen is de luister- en uitkijkpost der Luchtwacht op 't ge bouw der Teekenschool sinds 24 No vember gereorganiseerd en wordt deze voortaan waargenomen door een vier tal bezoldigde krachten. In verband hiermede is door het Hoofd van den Gem. Luchtbescher mingsdienst, den heer P. v. Vliet, het navolgende schrijven aan de lucht wachters gericht; Hierbij deel ik U mede dat de Uitkijk- en Luisterpost vanaf Zon dagavond 24 November door daar toe speciaal aangesteld personeel wordt verricht. Voor dit doel zal dan Uw dienst niet meer worden gevraagd. Het is niet onmogelijk dat t.z.t. uw medewerking zal worden ge vraagd voor andere diensten bij den Luchtbeschermingsdienst. Ik ver trouw in dat geval weer op uw medewerking te kunnen rekenen. Van deze gelegenheid maak ik ge bruik om U dank te zeggen voor de tot nu toe bewezen diensten. DE JUBILEUMU.ÏTVOERÏNG VAN WOUT VAN HOOFF. „O.O.G." heeft met „De Houten Ham" zichzelf overtroffen. Een indrukwekkende hulde. Zelden hebben wij een too- neeluitvoering gezien, die zoo tot in alle onderdeelen af was, als die van 1.1. Zondag in Thalia. Zelden ook zagen wij een huldiging die zoo wel gemeend en hartelijk was, als die van Wout van Hooff, den diamanten tooneelspeler, die als tramconducteur in het too- neelspel ,,De Houten Ham" zijn jubileumrol vervulde. Wout van Hooff is Zondag gehul digd. Een stampvolle Thalia-zaal met leden-, honoraire- en oud-leden van O. O. G. is daarvan getuige geweekt. Maar zij is ook getuige geweest van een uitvoering, die zoo schitterend, zoo tot in de uiterste puntjes af was, dat het ons feitelijk aan woorden ontbreekt om het hier allemaal naar waarde te vertellen. Wij zagen hier dillettanten aan het werk, die haast geen dillettan ten meer waren, maar volgroeide, ge degen tooneellisten, niet liefde voor hun werk, met liefde voor het tooneel en met liefde voor de rollen die zij moesten vertolken. ,,De Houten Ham". Een titel die zoo veelzeggend is, dat hij feitelijk geen aanvulling meer behoeft. Zeer juist is er de inhoud van het stuk mee gety peerd: het leven van een familie, die onder het mom van deftigheid leeft, maar die in werkelijkheid zoo kaal is als... een houten ham. Een gelukkiger keuze had men niet kunnen doen. Het paste zoo juist in de sfeer van dezen avond, die een jubileum-avond was en waarop humor, jolijt en lach noodig waren. ,,De Houten Ham" heeft dit al les overvloedig gegeven, door middel van de O.O.G. speeltsters en spelers, die schenen te begrijpen dat er dezen avond iets bijzonders van hen gevraagd zou worden. Dat zij nog meer moesten presteeren dan anders, omdat het hier gold de huldiging van hun medelid en vriend, den diamanten jubilaris. En zij hebben dan ook meer gepresteerd dan anders. Zij hebben het publiek meer gegeven dan verwacht werd of zelfs maar gedacht kon worden. Zij hebben met deze uitvoering een peil bereikt dat wij niet voor mogelijk hadden gehou den. Daarvoor onze hulde O.O.G. ers. Eerst echter onze hulde voor den eminenten regisseur, den heer C. Dek kers. Hij is het geweest, die voor dit succes op de eerste plaats heeft zorg gedragen. Hij was de onvermoeide ijveraar en raadgever. Zijn leiding, zijn vaste hand en zijn vakmanschap, waren in alle onderdeelen, de geheele voorstelling door, te bespeuren. Hij heeft de spelers weten te plaatsen in dit stuk, daar, waar zij ook werkelijk moesten staan. O.O.G.'s succes was dezen avond zijn succes. Daarna komen dan direct de speel sters en spelers. Als geboren actrices en acteurs hebben zij zich gegeven. Wij zagen H. Kleijn, in den rol van den ouden heer Santé, de huisvader, die tegen zijn zin in mee moet loopen in het gareel van moeder en dochter, die van deftigheid houden. Hoe fijn was de heer Kieijn hier in zijn rol. Hoe kostelijk v/as zijn humor; hoe daverend was hij echter ook in zijn woede uit barstingen als hem het „kwasi-gedoe" van zijne ega en dochter ging vervelen. Tot in de kleinste onderdeelen bleef hij beheerscht. De manier bijvoorbeeld waarop hij zijn luciferdoosje aan zijn vrouw uitleende en argwanend er in keek, toen hij het weer terug kreeg, was niet te overtreffen. Daarnaast mogen wij met eere noe men de rol van Mevr. Santé (Mej. C. de Bakker). Het kale mevrouwtje, dat zich zoo n air van gewicht weet te ge ven, als haar schoonzoon, een heusche jonkheer, op bezoek komt. Om deze jonkheer draait feitelijk de heele kwes tie. Bé, de dochter (Mej. van Etten) heeft hem aan den haak geslagen, doordat zij het hem deed voorkomen, heel wat te zijn. Hij komt dan thuis op bezoek en dan begint eerst de „lol Pa doet noodgedwongen mee. Hij moet doen alsof hij naar de telefoon loopt als de wekker begint te bellen. Hij moet sigaren presenteeren uit een kistje waar hij er precies twee ingedaan heeft, die eerst nog gauw even gekocht moesten worden. Hij moet zich uitge ven voor referendaris enz. enz. Een onvoorzichtige uitlating bezorgt hen dan 14 dagen vacantie aan den Rijn, die doorgebracht worden in de huis kamer, achter gesloten gordijnen en deuren, overdag slapend en 's nachts wakend, opdat ieder maar zal denken... Zoo rijgen de gebeurtenissen zich aaneen en de dolle vermakelijkheden stapelen zich op, tot een enorme hoog te. Daar midden in staat dan opa. De jubilaris. Wout van Hooff in zijn rol als tramconducteur, die steeds binnen komt op de ongelegenste momenten en daardoor de deftigheid in gevaar brengt. Het was stil als hij op de plan ken kwam, maar niet zoodra kwam hij in actie of hij deed het publiek schate ren, wanneer hij zijn levenshumor en wijsheden verkondigde. Hij kon zijn familie niet begrijpen. Hij, de goeie grootvader, hij paste niet meer bij zijn kinderen. Was hij in zijn humor goed, niet minder was hij dat in de ernstige momenten, als hij daar vermanend stond en daarna stilzwijgend en hoofd schuddend weer weg ging. Wout's ju bileumrol was een echte jubileumrol. Zijn spel jubileerde er in. Verder willen wij nog noemen de overige medespelenden. De heer H. Brokken in zijn rol van jonkheer; de heer v. d. Velden als zoon des huizes; Mej. Bruurmijn als dienstbode en de heer Jan v. Delft als inbreker. Hoe vol komen pasten zij zich aan bij het geheel. Ook nun spel was, zij het minder op den voorgrond tredend, af. O. O. G. mag niet zulke leden tevreden zijn. Zij maakten deze uitvoering tot een succes. Zij bewezen dat O.Oij. meer kan dan tooneel spelen. Zij brengen daadwer kelijk leven op het tooneel.. Andere personen worden zij in hun uitbeeldin gen en typeeringen. Personen die een levendig contact weten te brengen tus- schcn hen en het publiek. Die hun pu bliek weten te boeien en begeesteren; die belangstelling wekken en deze be langstelling ook krijgen en wat meer zegt, deze ook overwaard zijn. O.O.G. proficiat. De huldiging. Direct na afloop had de huldiging van den jubilaris plaats. Deze huldiging is geworden een manifestatie van me deleven en aanhankelijkheid aan O. O. G., waarin alles meeleefde, zelfs de ka narie in zijn kooitje op het tooneel, die met vroolijk luide trillers wilde zeggen: Ook ik hoor er bij. De heel zaal ver keerde in een klaterende jubileumstem ming, zooals wij zelden aanschouwden. De voorzitter van O.O.G., de heer Th. Kleijn, was de eerste van een lan ge rij van sprekers, die allen de goede hoedanigheden van Woutje in het zon netje zetten. Het voert ons te ver, dit alles weer te geven en het was te spon taan, om het op papier te kunnen bena deren, trouwens de lof van Woutje is .jn onze kolommen reeds meermalen be zongen. Overvloedige geschenken vergezel den den stroom van woorden. Bloemen, sigaren, couverts. Bloemen, sigaren, couverts en zoo steeds meer en meer, zooveel, dat wij er den tel bij kwijt raakten. Daarnaast nog een gouden medaille van O.O.G., een heerenhorlo ge met ketting van de oud-leden, fles- schen met drank namens vereenigin- gen en dan weer couverts, steeds meer, zoodat de heer H. v. Engelen terecht opmerkte: Woutje's zak lijkt wel een brievenbus. De huldiging was wel geslaagd en allen kwamen er van onder den indruk, de jubilaris niet het minst. Wie had ook zooiets kunnen denken? O.O.G. en tooneelminnend Waal wijk hebben getoond verdiensten naar waarde te kunnen schatten. Wout kan er mee tevreden zijn, meer dan tevre den. En dat was ie ook! HET WINTERHULPWERK. Een eere-comité voor Noordbrabant. Onder voorzitterschap van den com missaris der provincie Noordbrabant is voor dat gewest een eere-comité ge vormd om de actie voor het winter- bulpwerk in Noordbrabant te steunen en bij de bevolking aan te bevelen. In het comité hebben zitting genomen: jbr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevor- sel te 's-Hertogenbosch, commissaris der provincie Noordbrabant, voorzit ter; ds. J. W. J. Addink, Heeze, Ned. Herv. predikant, J. P. J. Asselbergs, Bergen op Zoom, lid van Ged. Staten van Noordbrabant, W. van Beuningen, Vught. A. Blok, burgemeester van Alm- kerk, mgr. J. Brekelmans, 's-Hertogen bosch en plebaan der kathedrale ba siliek, dr. J. A. Carp, Helmond, onder directeur van Carp's garenfabrieken, mevr. B. Fentener van Vlissingen-An- kersmit, Helmond, dr. G. de Gruyter, industrieel, 's-Hertogenbosch, P. J. van Haaren, Tilburg, lid Prov. Staten Nrd.- Brabant en secretaris van den Noord- brabantschen Christelijken Boeren bond, J. Jansen, Eindhoven, lid Prov. Staten Noordbrabant, H. A. J. Man- naerts, Tilburg .lid Prov. Staten Noord brabant, J. Mertens, 's-Hertogenbosch, directeur Ned. Middenstandsbank N.V., J. A. E. M. Meyring, lid Prov. Staten Noordbrabant en voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken, 's-Hertogenbosch, mr. F. J. W. M. de Ncreé te Babberich, raadsheer in bet gerechtshof te 's-Hertogcnbosch, A. C. Obemann, teekenaar te Helmond, Th. H. J. C. Raming, Waalwijk, directeur der Timturfabriek, J. W. Rompa, Ter- beijden,* directeur Nederl. Stoomleder- fabriek te Rijen, A. Th. van Rijen, Tilburg, lid Ged. Staten Noordbrabant, B. W. Th. Slobbe, burgemeester van Breda, F. Smits van Waesbergbe, Bre da, gedelegeerd commissaris der bier brouwerij De Drie Hoefijzers, mej. A. A. J. M. Tilman, 's-Hertogcnbosch, lid van den gemeenteraad, A. Verdijk, bur gemeester van Eindhoven. EERSTE LEZING „VEDEHOVA". A.s. Donderdag 28 November wordt door de Vereeniging der Vakschool leerlingen „Vedehova" de eerste lezing van dit seizoen georganiseerd in het gebouw der Rijksvakschool voor de Leder- en Schoenindustrie. De lezing vangt aan om 8 uur precies. Als spreker voor dezen avond treedt op Ir. G. v. d. Hoeven, scheikundig in genieur aan de Rijksvakschool. Ir. v. d. Hoeven heeft een tweeledig onderwerp gekozen. Voor de pauze zal hij spre ken over: „De verrichtingen van het Rijksproefstation en na de pauze over: „De kwaliteitsbeoordeeling van leder' De lezing is alleen toegankelijk voor leden, buitengewone leden en donateurs van „Vedehova" en verder voor hen die voor deze lezing een uitnoodiging ontvingen. Mochten er echter eventueel nog an dere belangstellenden zijn, b.v. zij die door omstandigheden het donateurs- geld of de contributie voor buitenge woon lidmaatschap nog niet overmaak ten en uit dien hoofde geen uitnoodi ging ontvingen, dan kunnen ook deze de lezing bijwonen ter kennismaking met onze nieuwe vereeniging. Wij hebben echter nog een vriende lijk verzoek aan allen die van plan zijn de lezing te bezoeken. U kunt ons een groot genoegen doen door op tijd aanwezig te zijn. Op de eerste plaats omdat wij, gezien 't groot aantal donateurs en buitengewone leden die wij reeds mochten boeken, n groote belangstelling verwachten en wij ieder van een goede zitplaats kun nen verzekeren. Op de tweede plaats omdat het gebouw slechts gedeeltelijk verduisterd is en eventueele nakomers de goede organisatie bemoeilijken. Tenslotte hopen wij dat velen uit de leder- en schoenindustrie de lezing zul len bijwonen en hun sympathie met „Vedehova" niet alleen uiten door het storten van hun contributie, maar ook door hun aanwezigheid op de lezingen. Wij herhalen nogmaals wat wij in on ze circulaire schreven: „Ook voor U is uit deze lezingen misschien nog wel wat op te steken. Ook bij U zijn er misschien dingen die door allerlei om standigheden zoo diep zijn weggezon ken, dat opfrissching van Uw geheu gen op een bepaald gebied, voor U zeer zeker voordelen in zich kan bergen". ARBEID IN DE SCHOENINDUSTRIE De waarnemend secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van sociale zaken, beschikkende op een verzoekschrift van den be- drijfsraad voor de schoenindustrie, daartoe strekkende, dat worde toege staan, dat in de ondernemingen of ge deelten van ondernemingen van werk gevers, leden van de federatie van Ne- derlandsche schoenfabrikanten te Til burg, waar de vervaardiging van schoenen en laarzen en pantoffels langs fabriekmatigen weg geschiedt, door arbeiders van 16 jaar of ouder arbeid wordt verricht in afwijking van het bepaalde bij artikel 24 der ar beidswet 1919, heeft de gevraagde ver gunning voor het tijdvak van 1 Janua ri 1941 tot en met 31 December 1941 behoudens intrekking tusschen- tijcls verleend met dien verstande, dat zij niet geldt met betrekking tot ge huwde vrouwen en voorts onder een aantal voorwaarden. VERVANGINGSMATERIAAL. Het is wellicht binnen korten tijd mogelijk om voor de regelmatige ver bruikers van vervangingsmateriaal voor binnenzolen, contreforts, tus- schenzoien en schoenranden bepaalde quantiteiten hiervan ter beschikking te stellen. In verband daarmede ver zoek ik U mij een opgave te willen doen toekomen van de boeveelheden (in K.G.) vervangingsmateriaal, die U in de jaren 1937, 1938 en 1939 heeft ingekocht en verwerkt. Onder vervangingsmateriaal, zooals hierboven bedoeld, wordt verstaan z.g. „Lederfaserstof", „Cuir synthe- tique" en „Lederet". Carton, fibre en z.g. „Hartkarton" of andere van geperst papier vervaar digde soorten binnenzolen en contre- fortmateriaal, worden niet tot de hier- bedoeldc vervangingsmaterialen ge rekend. Evenmin vallen contreforts, welke in gereeden toestand van de fabrikanten van dit artikel worden betrokken, onder deze opgave. De opgave moet uiterlijk vóór 24 November a.s. in duplo aan het Rijks bureau voor Huiden en Leder worden toegezonden. Rijksbureau voor Huiden en Leder. SCHOENVOERING. Ten einde in de toekomst meer een- beid te verkrijgen ten aanzien van de distributie van textielstoffen, bestemd voor schoenvoering, breng ik ter Uwer kennis, dat in overleg, met het Rijks- Textielbureau te Arnhem en de Sectie Confectie te Amsterdam besloten is, dat voortaan de distributie van schoen voering aan de schoenfabrikanten door bel Rijksbureau voor Huiden en Leder te Amsterdam zal geschieden. Deze maatregel beeft tweeërlei ge volg. Ie. De inschrijving (voor zoover dit is geschied) van de schoenfabri kanten bij de Sectie Confectie van het Rijks-Textiel bureau zal ko men te vervallen. 2e. In den vervolge zal voor bet ver werken van textielvocring voor schoenen geen consentgeld aan 'l Rijks-Textiel bureau verschuldigd zijn. Voor het betrekken van textielstof fen voor schoenvoering kunt U zich voorloopig op de gebruikelijke wijze tot Uw vasten leverancier wenden. Van voorkomende moeilijkheden bij de levering gelieve U bet Rijksbureau voor Huiden en Leder in kennis te stellen. Nadere regelingen zullen U binnen kort worden medegedeeld. Rijksbureau voor Huiden en Leder. HERVATTING LESSEN LAGERE SCHOLEN. Naar wij vernemen worden door de diverse schoolbesturen regelingen ge troffen om het onderwijs zooveel mo gelijk doorgang te kunnen doen vinden. Daar hierbij nogal veel moeilijkheden naar voren komen, zal dit onderwijs in den beginnen nog wel wat stagneeren, maar er mag verwacht worden, dat men die moeilijkheden zoo goed mogelijk zal trachten te ondervangen. Inmiddels hebben verschillende scho len de lessen weer hervat. PLUIMVEE- EN KONIJNEN TENTOONSTELLING. Op 7 en 8 December e.k. houdt de Waalwijksche Pluimvee- en Konijnen- vereeniging een tentoonstelling in het Clublokaal bij den heer A. van der Puijm. Dat er voor de liefhebbers van Konijnen en Pluimvee te genieten zal zijn, daarvoor spreken borg de voor afgaande tentoonstellingen en tevens dat de vereeniging de oudste is in Waalwijk op dit gebied. Naast de ver edeling van 't ras, zal hier ook gede monstreerd worden hoe men moeder de vrouw kan helpen in den tijd van vleeschschaarschte. UITVOERING „SINT JAN". De harmonie „St. Jan" kan met vol doening op haar eerste winter-uitvoe- ring van j.l. Zondag terugzien. Zoowel met haar eigen muziekprogramma als met bet geëngageerde cabaret-ensem ble bleek zij een goede keuze te heb ben gedaan. De muzikanten, onder directie van den heer v. d. Zanden, waren goed op dreef en toonden dat zij, niettegen staande de huidige repetitie-moeilijk heden, zich uitstekend op het bereikte muzikale peil weten te handhaven. Dit mag op zich zelf al een succes ge noemd worden waarvoor hen een woord van hulde toekomt. Mogen zij ook in de toekomst al het mogelijke doen om te kunnen blijven oefenen en te voorkomen dat het met de vaardig heid der muzikanten in dalende lijn gaat. 't Bleek nu nog een prima geheel te zijn en het gebotlene oogstte bij 't talrijke publiek veel welverdiende bij val. Na het muziekprogramma volgde i optreden van het Cabaret-ensemble van Ostade uit Goirlc, dat er spoedig een uitgelaten vroolijke stemming in bracht. Er is danig gelachen om de vele komische scènes die het gezel schap ten beste gaf en waarin zich vooral de heer Jan van Ostade als een geroutineerd humorist deed kennen. Ook de anderen deden weinig voor hem onder en het afwisselend cabaret- programma viel dan ook bij iedereen zeer in den smaak. Tijdens de pauze werden door de heeren J. Mol en Wels, leden der har monie St. Jan, op saxophone en accor deon met accompagnement van den bekwamen pianist, den heer Homber gen uit Tilburg, eenige populaire num mers ten gchoore gebracht, wat het publiek ten zeerste apprecieerde. „DE BIEB". Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie betreffende de ope ning der uitleen-bibliotheek „de Bieb", die gevestigd wordt Markt 22 alhier. DE BRUILOFT VAN MAK1ETJE EN BARTJE. Maandag dacht het bekende echt paar v. d. Pennen-van Loon zijn 4U- jarigc bruiloft te vieren, maar bet is de viering geweest van een 39-jarige bruiloft, want de jubilarissen hadden blijkbaar een jaartje misgerekend. Dit bleek echter geen bezwaar te zijn om aan de festvreugde iets te laten man- keeren. Het was geen groolsch opge zet feest met eerebogen, officieele toe spraken en zang- en muziekhulde, maar een intiem echt gezellig buurt- leestje. Zoo een van den ouden stem pel, met een borreltje en een grap des avonds bij de jubilarissen aan huis. Er is hier goed aangefuifd. Bartje en Marietje gaven zelf het voorbeeld en aan niets was er gebrek. Daar had den de buurtbewoners wel voor ge zorgd. Eer. collecte van enkele weken en ziet wat er uit voort kwam: bloe men, sigaren, gebak, fijne flesschen en niet te vergeten in een enveloppe nog een behoorlijk douceurtje. Den geheelen dag was er een feest stemming in de „Goudmijn". De deur van Bartje werd plat gcloopen door feliciteerende buurtgenooten. 'sAvonds was dan het feest bij Bartje en Ma- rietje thuis. Hier is het gezellig naar toegegaan. Veel lo! en jolijt, maar eenmaal bin nen bleef de deur toe. Meer kunnen wij er dus niet van vertellen. Misschien volgend jaar wel! ONGEVAL. Hedenmorgen omstreeks half 10 had op het Marktplein het zoontje van dhr. v. A., Burg. v. d. Klokkenlaan, het on geluk tegen een rijdende auto op te loopen, met het gevolg dat de kleine aan mond en knie vrij ernstig werd verwond. Door Dr. Langemeijer werd geneeskundige hulp verleend, waarna de kleine huiswaarts werd gebracht. PROVINCIALE STATEN VAN NOQRD-BRA3ANT. PERSCONFERENTIE MET DU1TSCHE AUTORITEITEN. Dinsdagmorgen is op huize Roucou- leur te Vught een perconferentie gehou den met Dr. Ritterbusch als Beauttrag- ter van den Rijkscommissaris in Noord- Brabant en Dr. Roesner als Presse-Re- ferenz. Hierbij was vrijwel de geheele Brabantsche dagbladpers vertegen woordigd, alsmede ons blad, als eenig- ste van de periodieke pers. Na een korte inleiding van Dr. Rit terbusch, gaf Dr. Roesner een uitge breide verhandeling over diverse zaken van actueel belang. Het ligt in de bedoeling, dat in den vervolge deze persconferenties regel matig iedere 14 dagen gehouden zullen worden. Geslaagd. Onze dorpsgenooten, de heeren v. d. Weete.i en Ad. Willemse slaagden in Den Bosch voor het examen Handelskennis der vesti gingswet. Filmavond. Donderdagavond om half zeven wordt in de groote zaal der Jongens- Congregatie een tilm voorstelling gegexen door de „Miva.'' Winterhulp Door den heer Burgemeester werden tot collectanten „Winterhulp voor onze gemeente benoemd de heeren: A. Mostermans, Kwisthout, C. v. d. Water en C. v Baardwijk^ St. Nicolaas. De R.K. Werklieden vereeniging en R.K. Boerenbond besloten oak ook dit jaar St. Nicolaas in onze gemeente te doen arriveeren. De H. Man zal Zondag a s. om 2 uur alhier aankomen en een rond gang door de gemeente houden. Hierna zal hij in het patronaat aan de kinderen versnaperingen uit- deelen. Caacilia viering. Het R. K. paroe.hieele Zangkoor hield Maandag haar Ceacilia viei ing. Na de gezongen II. Mis van 9 uur kwam men in café de Bont oijeen. De pastoor bracht een woord van dank aan directeur tn leden, voor alles wat ze in de loop van het jaar hebben gedaan om de diensten in de kerk op te luisteren. Er werden 2 nieuwe leden aangenomen Ge durende den avond werd aan de kinderen van de leden door St. Nicolaas een bezoek gebracht en versnaperingen rondgedeeld. De Bewaarschool heropend Na een gedwongen sluiting van enkele weken, zal het de huismoe ders een aangename verrassing ge weest zijn, dat Maandag wederom de bewaarschool is kunnen geopend worden. De concertz al van deErven de Bondt in de Marktstraat is daar voor thans ingericht, zoodat mag verwacht worden, dat de kleuters hier hun winter kunnen slijten. Geslaagd. Voor het diploma Lingerie van de R.K. Huishoud- en Industrie school St Anna slaagden o.m. de jongedames J, de Jong, M. v. Best, J. Brent, J. Boolen, T. Booten, I). Donders, L. v. d. Dungen, Th. Pheninkx, J. Kleisen, B. L.iros, J. Mosselveld, R. Valk en C. Jansen, die hun opleiding genoten van de Eerw Zuster Asteria van de Fran ciscanessen uit het klooster Bethle hem. Voor het Middenstandsdiploma slaagden de heeren J. Brekelmans en G. v. Gestel. LOON-OP-ZAND, Bonte avond Jonge Werkman. Zondagavond gaf de Jonge Werk man in de zaal van «Concordia» een bonte avond, waarop waren uilgenoodigd de ouders der leden, ook waren aanwezig de eerw. fraters alsook de besturen der arbeiders organisaties. Door den tweeden voorzitter Jan Hamers werd deze avo^d geopend, die er zijn vreugde over uitsprak, dat de massale opkomst wederom De waterschaps- en waterstaats- politiek van het gewest. In de bijeenkomst van de Provinciale Staten werd na de opening de heer P. A. de Jong (N. S. B.) als opvolger van den heer Vroegindewey geïnstalleerd. Onder de stukken bevond zich het voorstel van den heer P. J. Jansen (r.k.) uit Hoeven, tot reorganisatie van het waterschapswezen in de provincie en in verband daarmede tot instel ling van een bijzondere commissie tot voorbe reiding daarvan. De voorzitter, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel. drong aan op directe behandeling. Toen de heer Jansen verwijzing naar de af- deelingen verzocht, wees de voorzitter er op, dat de heer Jansen, met zijn actie door middel van pers en radio de belangen van Brabant ern stig heeft geschaad. Wat met betrekking tot de gevoerde water schaps- en waterstaatspolitiek is gezegd, is ab soluut bezijden de waarheid. Juist op dit terrein is Brabant zeer vooruitstrevend, niet alleen den laatsten tijd, maar reeds sedert veertig jaren. Hier is dan ook zeer veel bereikt en 't kan den toets der critiek dan ook glansrijk doorstaan. De heer Jansen doet derhalve beter de verantwoor delijkheid welke hij draagt, te beseffen en na te laten het propageeren van ideeën, welke ner gens in het land ingang hebben gevonden. Spr. maande den heer Jansen aan, in de toekomst voorzichtig te zijn en uitte ten slotte de hoop, dat hij te goeder trouw heeft gehandeld. De heer Jansen wees er op, dat zijn ideeën in verschillende dijkschappen reeds ingang heb ben gevonden, met name in het centrale dijkwa- terschap in Holland en op Goeree en Overflak- kee. Het is nimmer zijn bedoeling geweest het gewest achteruit te stellen. Zijn waardeering voor wat er is gedaan op het gebied van de waterschappen is hij nooit vergeten. De voorzitter vroeg hem daarop de bewerin gen in pers en radio gedaan te (doen) herroe pen. Het woord werd daarop verleend aan het lid Van den Heuvel, die er zijn verwondering over uitte dat de heer Jansen nog grandioos in een auto rondrijdt bij de huidige benzine— schaarschte. De voorzitter hamerde en merkte den heer Van den Heuvel op, dat dit niet aan de orde was, waarop de heer van den Heuvel zeide: Als we lezen hoe de technische dienst geblameerd wordt en elders daarop weer een beroep wordt gedaan... De voorzitter hamerde opnieuw en maakt den heer Van den Heuvel er nogmaals op attent dat dit niet aan de orde is. Dr. ir. J. H. F. Deckers (r.k.) betoogde, dat wie beweert, dat in Brabant nog 100.000 ha tegenover 300.000 ha in het geheele land aan cultuurgrond te winnen zou zijn, een onjuistheid lanceert. In 1937 bedroeg de oppervlakte in het geheele land hoogstens 300.000 ha. Als er in Brabant 30.000 ha zijn, dan is dat een zesde gedeelte. In deze 50.000 ha zijn begrepen de zandverstuivingen, verveningen en andere woes te gronden, die niet in cultuur gebracht, ten hoogste beboscht kunnen worden. In Brabant is zeer veel aan ontginning en ontwatering gedaan en daarom is het onjuist een blaam op dit ge west te werpen. Besloten werd vervolgens het voorstel Jansen eerst in de afdeelingen te behandelen. De vol gende zitting werd bepaald op Vrijdag 20 Dec.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5