SPC RT. voSTV Verordeningen e n Mededeelingen. Een warme kruik! Gemengd Nieuws HOE LANG DUURT DE OORLOG NOG? Blauw licht. V oetgangerslantaar ns. Rijwielen DE BETREKKINGEN VAN NEDER LAND EN ANDERE LANDEN MET DUITSCHLAD. Een mijlpaal in de tabaksfabricage! Dat Wij hebben reeds enkele malen de gelegenheid aangegrepen om als onze meening kenbaar te maken dat de oorlog nog lang kan duren. Wij deden dat niet omdat wij zoo graag als profeet van het nood lot fungeeren, maar omdat wij onze medcmenschen voor groote en achter eenvolgende teleurstellingen willen be hoeden. Ook nu zijn er nog velen die vast gelooven, dat de strijd tegen het einde van dezen winter geëindigd zal wezen; het zijn dezelfde menschen, die in den afgeloopen zomer voorzegden dat Europa weer vóór den winter vrede zou hebben. Sommigen suggereeren zich zulk geloof aan een spoedigen vrede, omdat ze makkelijk aanvaar den wat ze wenschen en anderen doen het uit misrekening van het mensche- lijke uithoudingsvermogen. Er is niets wat op den duur tot meerdere persoon lijke ontmoediging zal leiden dan een telkens herhaalde teleurstelling in zijn meening omtrent den tijd, waarop er weer vrede zal zijn. Men bedenke wel dat 't is de grootste der worstelingen NIEUWE SECRETARISSEN- GENERAAL:. PROF. DR. J. VAN DAM EN DR. T. GOEDEWAAGEN. De Rijkscommisaris voor het bezet te Nederlandsche gebied heeft lot sc- cretaris-genraal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming prof. dr. J. van Dam te Amsterdam en tot secretaris-gene raal van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten dr. T. Gocdc- waagen te 's-Gravenhage benoemd. Prof. Dr. Jan van Dam is geboren te Amsterdam, 3 October 1896, en stu deerde, na staatsexamen gedaan te hebben, aan de Amsterdamsche Uni versiteit Nederlandsche en Duitsche letteren. Van 1920 tot 1922 was hij lector in de Nederlandsche taal- en let terkunde aan de Universiteit van Bonn. Vervolgens was hij drie jaar leeraar aan de 1ste Openbare Han delsschool tc Amsterdam en assistent voor modern Duitsch aan de Univer siteit in zijn geboortestad. In 1925 werd hij benoemd tot lector en in 1939 tot hoogleeraar in het Gotisch en de oudere Duitsche taal- en letterkun de. Sedert 1936 is hij hoogleeraar in de oud-Germaansche philologie, he nevens de oudere Duitsche taal- en letterkunde. Prof. van Dam is tevens secretaris der faculteit der letteren en wijsbegeerte, lid van het curatori um van het Gem. Lyceum voor meis jes. evenzoo van de Stichting voor Middelbaar en Vorrhereidend Hooger Montessori-onderwijs. Dr. T. Goedewagen is op 15 Maart 1895 te Amsterdam geboren. Hij be zocht het gymnasium in Utrecht en Hilversum en studeerde aan de Utrechtsche universiteit in de klassie ke letteren en wijsbegeerte, waarin hij in 1923 cum laudc promoveerde. In 1925 werd dr. Goedewaagen pri vaat-docent in de geschiedenis van de philosophic na Kant aan de universi teit te Utrecht. In' 1936 werd hij verbonden aan het weekblad „De Waag", waarvan hij ten slotte hoofdredacteur werd. In verhand met zijn benoeming tol persleider van de Nationaal-Socialis- tische Beweging legde hij zijn functie bij „De Waag" neer. Dr. Goedewaa gen was na den oorlog voorzitter der Nederlandsche Pers, het lichaam, dat tot taak heeft, de geheele Nederland- sch pers in een „Perskamer" te orde nen. Aan het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescher ming is opgedragen de zorg voor al hetgeen met inrichtingen van open baar en bijzonder onderwijs en op voeding samenhangt, met inbegrip van de inrichtingen van hooger on derwijs; de opleiding van onderwij zers, het schoolfilmwezen, de licha melijke opvoeding; de jeugdleiding en de cultureele verzorging der jeugd, de ontwikkeling van volwassenen, met inbegrip van de bibliotheken, in richtingen en vereenigingen van we- tenschappelijkcn aard, van de weten schappelijke literatuur, alsmede van opgravingende openbare en niet openbare musea en andere collecties, de monumentenzorg en de zorg voor het archiefwezen, alsmede de natuur bescherming en de heemschut. Aan het departement van volks voorlichting en kunsten is opgedra gen de zorg voor het pers- en radio wezen en, onverminderd het bepaalde in de Bioscoopwet 1926 (artikel 1 der verordening no. 160/1940), het film wezen; de niet-wetenschappelijke li teratuur, de muziek, de beeldende kunsten, met inbegrip van de archi tectuur en de kunstnijverheid, het the aterwezen, de kunstdans en het ten- tusschen wereldmachten, die de ge schiedenis ooit heeft gekend en dat men den oorlog zal strijden tot de totale uitputting. De strijdenden zelf rekenen op de mogelijkheid van een duur van jaren van den huidigen strijd en in dit verband halen we hier aan wat Rijks commissaris Dr. Seyss Inquart dezer dagen in een rede tegenover een ge hoor van arbeiders te Heerlen ver klaarde. Hij zei: ..Het is volkomen juist dat gij vroe ger. vóór September 1939 en ook vóór Mei 1940 uiterlijk beter hebt geleefd. Maar gij weet ook dat wij om ons be staan strijden en daarom mag ons de duur van dezen strijd niet afschrik ken. Wij stellen er daarom ons op in dat deze oorlog nog jarenlang kan du ren, maar wij zullen nooit meer toe geven". Laten we de gedachte aan een spoe digen vrede van ons afzetten en ons sterken door een weloverwogen in stelling op een meerjarigen tijd van beproeving en de hoop op een toe komst, welke veel zal vergoeden. I toonstellingswezende bestrijding van al hetgeen in strijd is met de openba- I re orde en de goede zeden, alsmede al hetgeen samenhangt met propaganda en met bekendmakingen ten behoeve van doeleinden, die niet op het maken van winst gericht zijn. Aan heide departementen is opge dragen de zorg voor de instandhou ding van den volksaard, ieder van hen oefent zijn bevoegdheden dienaan gaande zelfstandig uit, voor zooveel het de aan zijn zorg toevertrouwde onderwerpen aangaat, doch in onder ling overleg, waar zulks noodzakelijk is. Hetzelfde geldt ten aanzien van de uitwisseling van cultureele waarden. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. VOETGANGERS ALLEEN MET BLAUW LICHT. De langer wordende nachten en de tot dusver opgedane practische erva ringen hebben nieuwe en aanvullende bepalingen op het gebied van de ver duistering noodzakelijk gemaakt. Om deze reden is thans een verordening van den Rijkscommisaris verschenen, die als aanvulling van de verduiste ringsverordening 34/1940 van 4.7. 1940 bedoeld is en de volgende bui tengewoon belangrijke nieuwe bepa lingen bevat: Voortaan mag voor de volgende on- derdeelen der verduistering alleen nog donkerblauw licht gebruikt worden a. Voor die deelcn van gebouwen en woningen, welke onmiddellijk in de open lucht uitkomen, b.v. hallen, vestibules, voorportalen, gangen enz. Deze ruimten moeten evenzeer als tot nog toe volkomen verduiesterd zijn. Het blauwe licht is alleen voorgeschre ven, opdat er hij het openen van de deuren niet te veel licht naar buiten zal vallen. De nieuwe verordening brengt in grijpende bepalingen met betrekking tot het gebruik van voetgangerslan taarns. Van de uitvaardiging der ver ordening af mogen deze lantaarns al leen nog gebruikt worden met donker blauw licht. Zij mogen bovendien een bepaalde lichtsterkte, welke door de Rijksin spectie voor de Luchtbescherming nog nader zal worden vastgesteld, niet overschrijden. Zij moeten zijn goed gekeurd. Volgens de nieuwe verordening moeten de rijwioJlampen thans zooda nig afgeschermd zijn, dat slechts een 3 cm. langer en 0.4 cm. breede ope ning in de bovenste helft het licht doorlaat; bovendien moeten de lam pen van boven worden afgedekt. Voor de tenuitvoerlegging van deze bepaling wordt een termijn van acht dagen gegeven. Met ingang van 4 De cember moeten dus alle fietsers hun lampen volgens het nieuwe voor schrift hebben verduisterd. GOEDKEURING VEREISCHT. Van groote beteekenis voor indu strie en handel is de bepaling in de nieuwe verordening, dat in de toe komst verduisterings-artikelen voor alle soort voertuigen met inbegrip van rijwielen, voor zaklantaarns en voor verlichte aanduidingen van elke soort slechts dan in den handel, of op an dere wijze aan den man gebracht mo gen worden, indien zij door de rijks inspectie voor de luchtbescherming zijn onderzocht en goedgekeurd, het geen moet blijken uit het bovenge- Dat is een best middel tegen de verkoudheid. Maar vergeet vooral niet, 's avonds ook een paar Aspirin-tjes in te nemen. noemde controleteekenI.L.B. met keuringsnummer in een rechthoek. IN OPENBAREN DIENST WERKZAME JODEN ONTSLAGEN. Ter verzekering van de openbare veiligheid, rust en orde in de bezette Nederlandsche gbieden heeft het be voegde bureau van den Rijkscommis saris het noodig geoordeeld, tegen de Joden, die een openbaar ambt bcklcc- den of in openbaren dienst werkzaam zijn, wegens de tegen de bezettings mogendheid gerichte actie van het Jo dendom maatregelen te nemen. Op grond van een rondschrijven is der halve bepaald, dat zulke Joden uit hun ambt of uit hun werkkring dienen te worden ontslagen. Hun aanspraken op uitkeeringen op grond van hun werkkring of op andere tegenpresta ties van matericelen aard blijven daar bij onaangetast. Sluiting van hoogescholen. Met miskenning van hel doel van dezen maatregel hebben de studenten te Delft en Leiden voor de Joden par tij getrokken en het bezoeken der col leges voor den tijd van 48 uur ge staakt. Als algemeene waarschuwing heeft de commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie zich genoodzaakt gezien, de Technische Hoogeschool te .Delft en de Universiteit te Leiden als mede de daaraan verbonden institu ten voor de studenten van alle jaar klassen onmiddellijk lot nader order te sluiten. HANDEL IN DUITSCHE FONDSEN. De Vereeniging voor den Effecten handel deelt, met machtiging van den secretaris-generaal van het departe ment van Financiën, het navolgende mede: a. indien een koop en verkoop van Duitsche effecten tusschen ingezete nen en voor hun rekening plaats vin den, is noch de verkooper noch de kooper belasting op grond van het gc- blokkeerde Markenbelastingbesluit 1940 schuldig; h. indien een ingezetene aan een niet-ingezetene Duitsche effecten ver koopt, zal deze ingezetene de belas ting schuldig zijn, indien en voor zoo ver uit deze transactie direct of indi rect een overmaking uit liet Duitsche Rijk naar Nederland, als bedoeld in genoemd Besluit, voortvloeit of heeft plaats gevonden; c. ten opzichte van den handel in Duitsche effecten bcteekent het voren staande, dat de geblokkeerde marken belasting op banken, bankiers en com missionairs in effecten, die ingezete nen zijn en die voor eigen rekening of voor rekening van hun cliënten, die ingezetenen zijn, koopen en verkoo- pen, niet toepasselijk is, zoodat aan dezen handel geen bezwaren uit hoof de dezer belasting in den weg staan. Medewerking uit helder inzicht en vrijen wil toetssteen voor de toekomstige betrekkingen. In vooraanstaande Duitsche bladen werd gisteren het beginsel uiteen gezet, dat de Europeesche volkenge meenschap, die uit de nieuwe orde ning van het Europeesche vasteland te voorschijn zal komen, algemeen en ondeelbaar zal zijn en dat daarom geen enkel volk zich daaraan zal kun nen onttrekken. Zoo schrijft de Völ- kischer Beobachter: „Aan elk Europeesch volk wordt thans reeds de vraag gesteld, of het uit vrijen wil en helder inzicht aan den nieuwen opbouw van Europa wil meewerken. Aan elk volk moet daar bij het volgende punt duidelijk voor oogen staan: Duitschland en Italië zul len het geen oogenblik dulden, dat op eenigerlei plaats onverstand of zelfs gebrek aan inzicht, om niet te spre ken van kwaadaardigheid, dit opbou wende werk zullen saboteeren. Nie mand kan zich thans nog als stillen vennoot van de Britsche firma be schouwen, anders verliest hij voor dc toekomst het recht om in Europa ook maar de bescheidenste rol te spelen. Dit inzicht moge vooral den volkeren, die hun aanhankelijkheid jegens En geland met een vernietigende nedei- laag hebben moeten betalen, zwaar vallen, het is onvermijdelijk." Tot dezelfde conclusies komt de perschef der regeering van het gouver nement-generaal Wilhelm Zarske in een artikel dat loopt over de betrek kingen van Duitschland tot de in den oorlog overwonnen landen en waarin hij betoogt, dat ze slechts op weder- keerigheid kunnen berusten. „Duitschland zal tezamen met zijn Italiaanschen vriend op het Europee sche vasteland den loon aangeven. Daarom cischt het verstand, dat dc vroegere tegenstanders uit eigen be weging dienovereenkomstig conclu sies trekken voor hun eigen positie je gens het Duitsche volk. Duitschland zal de Franschen, Bel gen, Nederlanders en Noren zoo be- handelen als hun houding is jegens Duitschland. Ter verduidelijking van dit beginsel worden de betrekkingen tusschcn Duitschiand en Frankrijk vooral daarvan afhankelijk gesteld, pi Frankrijk door eigen bijdragen het bewijs wil leveren, dat het eerlijk het voornemen koestert zich in het nieu we Europa onder Duitsch-Italiaansche leiding te schikken. De toekomst van België, Nederland en Noorwegen houdt ten nauwste verband met de bereidwilligheid om in elk opzicht tot het Duitsche volk toenadering te zoe ken, waarbij dit besluit uit eigen be weging na zeer nauwkeurig eigen on- derzok dient genomen te worden." Deze overwegingen en vermanin gen laten uitkomen, voegt het A.N.P. hierbij, welk een groote beteekenis naar Duitsch inzicht gehecht moet worden aan een heldere opvatting van de nieuwe Europeesche werkelijkheid voor de verdere ontwikkeling op het continent.- N. V. B. Programma Afdeeling IV. Eerste klasse. NACHelmond. PSV—Willem II. NOADRoermond. MVVEindhoven. LimburgiaJuliana. LONGA—BW. Tweede klasse PicusBrabantia. WilhelminaWSC. SVDRKTVV. ZwaluwSchijn del. HelmondiaTOP.. KolpingESV. NeveloDe Valk. Derde klasse I. RWB—Sarto. BaardwijkOisterwijk. GuDOKRKC. SETZaltbommel. Derde klasse K. DNLBreda. EKC—Roode Sier. Groen WitDongen. SCO—RAG. RoeimeerWVO. Vierde klasse T. Dongen 2RWB 2. DESK 2—Sporters '23. RKC 2Uno Animo. Eerste kias. Wij kunnen Helmond in den uitwed strijd legen NAC weinig kans op de "beide' puntjes geven. Een flinke nederlaag ligt hier voor de Helmondenaren in het ver schiet. Evenzoo is het gesteld met Wil lem II dat hij PSV den strijd moet gaan aanbinden. De Tiiburgers kunnen even goed thuisblijven. NOA1) ontvangt bezoek van Roermond. De krachten der Limbur gers zijn niet groot genoeg om heitegen de geel-blauwen te kunnen bolwerken. In Maastricht zou het nog wel eens flink kunnen spannen. Hier komt Eindhoven partij geven, dat dezen wedstrijd abso luut moet winnen, om in de rij te kunnen blijven en dat zal de Eindhovenaren niet meevallen. Juliana heeft slechts een ver- liespunt meer, dan de leiders PSV en zij zal er door een overwinning op Limbur gia voor zorgen dat deze achterstand niet grooler wordt. Dan is er nog het geval LONGABW, waarin twee gelijke krach ten elkaar de overwinning zullen betwis ten. Als dit op een gelijk spel uitloopt, zou het ons niet verwonderen. Tweede klasse C. Het gedrang om de laagste plaats is hier wel hevig en in het programma van morgen komen alle gegadigden daarvoor in den strijd. Vooreerst is daar WSC dat naar Wilhelmina toegaat. Dit is een wed strijd, waarin de traditie sleeds een maxi mum aan hoogspanning belooft. Wilhel- mina's prestaties bewegen zich in dalen de lijn, misschien kunnen de oranje- zwarten daarvan profiteeren. Het zou een mooi St. Nicolaas geschenk zijn. ESV gaal naar Kolping en heeft daar natuurlijk geen schijn van kans. Nevelo gaat mis schien weer voor verrassingen zorgen, is wat de vervaardiging van Niemeijer's Speciaal- Melange „No.33" beduidt! Een heerlijke ttftrak, koel en zacht-aromatischGekorven en gemêleerd volgens het bijzondere Nicmeijer NON-SHARP principe! 15 cent per hali ons W1NTERKLEEDING. Bon AA is geldig tot 31 December. Nadat de mogelijkheid gesloten was om door inlevering van een ouden mantel of een oude jas, enz. een nieuw kleedingstuk tc krijgen, is voor iede* ren houder van een stamkaart met het stempel hoofd de gelegenheid opengesteld winteroverkleeding te koopen voor een lid van het gezin door inlevering van bon AA der textiel- kaart. Naar wij van hel Vad. vernemen is de geldigheidsduur van bon AA be grensd tot 31 December e.k. Ruim een maand lang kan men dus nog van de ze faciliteit gebruik maken. NATIONAAL FRONT. Tot hoofdredacteur van het Neder- landsch Dagblad is met ingang van 26 November 1940 benoemd de heer M. A. Cageling tc 's-Gravenhage. De heer Cageling, een gezaghebbend publicist, heeft tot dusver vooral groo te bekendheid verworven als hoofd redacteur van het orgaan „Onze Vloot". maar oi dat haar tegen de Valk gelukken zal, is een vraag waar wij niet direct ja op durven zeggen. Picus zal Brabantia geen kans geven en daarmee haar posi tie welhaast onaantastbaar maken. SVD boert in deze competitie goed en zal het zich daarom door llK'i V V niet bijster moeilijk laten maken. Zwaluw heelt in den thuiswedstrijd legen Schijndel onge twijfeld de beste kansen, maar als de Scmjndelsche jongens op volle loeren draaien, zijn zij ook tot heel wat in staal. De Ossche voe.halters gaan Helmondia bekampen en zullen zich daar wel met een nederlaag tevreden moeten stel len. Derde klasse I. De interessante competitie van deze klas wordt morgen voortgezet, met een aantal wedstrijden, waarin de kampioens- candidaen den e&.e kansen hebben. Zoo is daar RWB dat als gast vrouwe fungeert van Sarto. Dit is een niet te onderschat ten tegenstander en ais de tricolores dal besetien, blijven de puntjes in Waalwijk. RKC gaat naar Gudok en zal daar onge twijfeld op een warme ontvangst moeien rekenen, naai daardoor niet afschrik ken KKC'ers, maar besluit de eers.e helft dezer competitie met een goede overwin ning. In de Overlaat gaai het tusschen Baardwijk en Oisterwijk, waarin uitein delijk de gastheeren zullen triomfeeren» SET zal met Zaltbommel geen moeite hebben. Derde klasse K. DESK kan uitrusten. DNL zal Breda wel van zich af houden, waarvoor niet eens veel moeite noodig is. Zal EKC ci nu eindelijk in slagen de eerste puntjes binnen te halen. Het feit dat Roode Sier op bezoek komt, doet ons in die richting wel iets veronderstellen. Groen Wit zal zich de theoretische kans op de bovenste plaats door Dongen ni laten oninemen. SGÖ is nog lang niet geschakeld en dit zal RAC, dat in Oost out op b komt wel ondervinden. Boeimeer zal het tegen WVO te zwaar hebben. De Ooster- houjters komen daardoor nog vaster op de bovenste plaats. Vierde klasse I. De reserves van RWB moeten die van Dongen kunnen weerstaan, ook al geld! het hier een uitwedstrijd. Spannend wordt de strijd tusschcn Desk 2 en Spor ters. Een puntenverdeeling is daarbij lang niet uitgesloten. Evenzoo zal het spannen tusschen RKC 2Uno Ahhno. De combinatie kan hier winnen. AUTO MET VIER PERSONEN TE WATER GEREDEN. De inzittenden om het leven gekomen. Misleid door duisternis en regen is in den afgeloopen nacht op den Buiksloterweg te Am sterdam een personenauto te water gereden. De vier personen, die in den wagen gezeten waren, zijn daarbij om het leven gekomen. Nabij het politieposthuis op den Buiksloter weg heeft de autobestuurder naar alle waar schijnlijkheid zich in den weg vergist. Inplaats van rechtsaf te slaan is hij met zijn wagen rechtuit gereden, het water in. Twee politie agenten, die het roode achterlicht van den auto

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2