UIT DE PERS Gemengd Nieuws Kou - Griep - Pijn. Postgiro no's van de „Winterhulp Nederland" Noteer dit nummer! No. 33, de cptCIAAL ^00R DE van doze verplichting vrijgesteld. Vrijstellingen voor het verschijnen op deze voormonstering of monstering kunnen onder geen enkele omstandig heid worden verleend. Iederdie in 't bezit is van een of andere schriftelijke of mondelinge vrijstelling, wordt er derhalve op gewezen, dal deze vrijstel lingen niet van kracht zijn, onver schillig of deze door een Duitsche, dan wel door een Nederlandsche instantie zijn verstrekt en dat dus deze vrijstel- ling hen van de genoemde verplichting niet ontheft. Bij niet verschijnen ter voormonste- ring of monstering stelt men zich i bloot aan strafvervolging, waarbij tot 1 inbeslagneming van de paarden kan worden overgegaan. EEN VERSCHIL. „De T fj d" signaleert twee feiten vooreerst dat de bezettingsoverheid haar vertrouwen met uitsluiting van vrijwel alle anderen stelt in de N.S.B. en de N.S.B.'ers. Wat niet zeggen wil, dat de N.S.B. aan ons volk als een dwangorganisatie zou worden opge legd. De feitelijke ontwikkeling ver staat de Amsterdamsche redactie zoo, dat de bezettingsoverheid voor de be kleeding van diverse functies leden der N.S.B. als de eerst aangewezenen beschouwt en dat de N.S.B. als zoo danig zich door deze benoemingen, door de erkenning der W.A. en andere positieve factoren in een gunstige po sitie geplaatst ziet 0111 de wilsvorming in het bezette Nederland naar zich toe te richten en een ruimer deel van ons volk- voor zich te winnen. Het tweede feit is, dat de N.S.B. tot geenerlei samenwerking met andere groepen bereid is. Deze houding vindt „I)e Tijd" ook daarom merkwaardig, wijl zij verschilt van hetgeen in 1922 in Italië en in 1933 in Duitschland ge beurde, toen het facisine resp. het na- tionaal-socialisme den strijd gewon nen had. Als wij paar een grond voor dit stand punt zoeken, kunnen wij dien misschien vinden in het feil, dat de N.S.B. heden slechts een gering deel van he! Neder landsche volk in haar gelederen omsluit en dat zij dus in een kader vsin samen werking niet van nature het overwicht zou hebben. Keeren wij nu terug tot de itaak van de wilsvorming van het Nederlandsche volk, waartoe de N.S.B. zich onder betrekkelijk gunstige voorwaarden moet zetten, dan zien wij, hoe met name in de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" herhaalde lijk een vergelijking wordt getrokken ais- schen die taak van de N.S.B. in hel bcze - te Nederland en het werk der nationaal- socialistische strijders en propaganda en in Duitschland vóór 1933. De N.S.B., zoo wordt gezegd, wil en moet doordringen tot het hart van het volk en vooral van den arbeider en den kleinen man; de rol van de propaganda en van de W.A., die de „straat verovert", wordt daarbij op één lijn gesteld met den ouden, gewonnen strijd in Duitschland. Deze vergelijking nu gaat in een hoogs, belangrijk opzicht mank en het is daar om, dat wij slechts van betrekkelijk gun stige voorwaarden voor de propaganda der N.S.B. gewaagden. Het verschil ligt in het feit der bezet ting en in de plaats, die het nationaal ge voel in het proces der politieke wilsvor ming inneemt. In Italië en Duitschland stond dat nati onale gevoel, opsteigerend tegen een na tionale vernedering of verwording, me! alle kracht achter de revolutionnaire be weging, die geheel van binnen uit kwam juist tegen alle aan vreemde invloeden onderhevige of aan vreemde krach! on derdanige instanties. Kan men zich een fascistische of een nationaal-socialis'i- sche revolutie voorstellen met behulp van buiten af? Juist het absolute nationale gevoel dat met den rug tegen den muur alleen op eigen offervaardigheid kon bouwen, was in beide gevallen de drij vende kracht. In ons bezette land liggen de verhou dingen geheel anders. De begrippen van de fascistische en nationaal-socialistische revolutie zijn hier slechts voor een deel toepasselijk. En. daarom kan aan een overeenkomstige propaganda ook geen overeenkomstig effect worden toege schreven. Wanneer, 0111 dit voorbeeld te gebrui ken, de W.A. de straat bezet, gaat het hart van het Nederlandsche volk nog niet epen, omdat dit beseft, dat achter die propagandistische manifestatie nog een andere werkelijkheid ligt, welke men zou I kunnen uitdrukken met een variant op een befaamden Berlynschen poliiie-regei: „die Strasse gehort ledigiich der Wher- i macht". Dit verschil tusschcn een politieke wilsvorming onder zuiver binnenland- sche verhoudingen, zij het ook tegen machtigen tegenstand, en eene die zich onder bezettingsregime afspeelt, en waar bij de inzet van den wedstrijd een geheel andere is, wordt teveel over hel hoofd gezien. Op zichzelf van zuiver zal dijken aard I heeft het psychologische consequenties, die aan menige bedoeling een tegenge steld resultaat bezorgen. BEDENKELIJKE CIJFERS. De post brengt ons dc gebruikelijke maande! ij ksche opgave van den stand van zaken bij de Rijkspostspaarbank. Op liet kantoor te Breda werd in de maand November ingelegd 205907.61 en uitbetaald 750956.43. Aldus min der ingelegd dan uitgegeven 545048.82 Hoe deze opgave elders luidt weten we niet, we nemen, zegt 't 1). v. N. en Z.. echter aan dal het daar niet gunstiger zal zijn. (In Waalwijk waren deze naar verhouding zeer slecht. Red.). Van sparen blijkt niet veel meer te komen. In deze cijfers lezen we vooral uitgedrukt het wantrouwen hij het publiek ten aanzien van de finan- cieele posilie van den staat in de naaste toekomst, waarnaast de koop lust van het oogenblik, dc zucht 0111 nog zooveel mogelijk op voorhand ie koopen, zeker ook van invloed zal zijn. Nu kunnen we wel een heele boom op zetter. over het nut van sparen, maar dat zal hij de mentaliteit, welke door geruchlenverbreiders ten aanzien van onze munt wordt gekweekt, weinig uithalen. We moeten ook door dit spaardefaitisme heen. Alleen wan neer de feiten zullen bewijzen dat de loop van zaken niet zoo noodlottig is als men thans voorspelt, zal ook van zelf dc kalmte terugkeeren en zal men den weg naar de spaarbank wel weer terugvinden. RUST EN ORDE. Dc Nederlandsche Unie meent, dat de revolutie, welke ons volk thans doormaakt, reeds zoo doorgedrongen is tol de groote massa, dat zich reeds nu duidelijk afteckent hoe, onafhan kelijk van het verdere oorlogsverloop, het Nederlandsche volk zal arbeiden aan zijn nieuwe plannen. Daartegen, aldus lezen we in de „Unie", helpen geen reactie meer, geen ouderwetsche tegenwerking, geen politieke partijen. Bij dezen stand van zaken- acht zij daarom straatrevolutie louter misda dig. waarmede geen enkel volksbelang gediend is. Zij stelt dit nog eens dui delijk vast, om afstand te nemen van de N.S.B., die machtstoename door „straatverovering" niet versmaadt. Wij, meent de Unie» behoeven het niet op straat te zoeken, wenschen dit niet, ja, verbieden 'l onzen aanhangers zelfs. Zij vermaant hare leden nog eens ernstig; zoodra de Unie iets in dien geest in hare gelederen bemerkt, zal zij niet aarzelen tot royement over te gaan en verdere maatregelen ie treffen. „Want openbare orde is onze Nederlandsche plicht, vooral in oor logstijd. En die plicht gaat ons boven alles, terwille van ons volk". DOOR ELECTRISCHE STROOM GETROFFEN. In het pakhuis yan den N.C.B. aan den Tramsingel te Breda heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan den 33-jarigen arbeider J. de Pijper uit Princenhage, het leven kostte. De getroffene was doende onder houdswerken te verrichten aan de thansportbaan, die vanaf het pakhuis naar buiten loopt. Hij kwam in aanra king met de onder zwaren electrischen stroom staande railzen der transport baan, tengevolge waarvan hij op slag werd gedood. BEIDE BEENEN AFGEREDEN. Bij het aanleggen van den nieuwen weg te Princenhage, heeft zich Woens dag een zeer ernstig ongeval voorge daan. Omstreeks 11 uur was n.l. zekere A. S. uit Made bezig met het afkoppe len van een gedeelte van den zandtrein. De jongen is door tot nu toe onver klaarbare wijze onder den laatsten wa gen terecht gekomen. Hij kreeg deze over beide beenen en werd zeer zwaar gewond. Het slachtoffer zal het rechterbeen moeten missen, terwijl vermoedelijk ook het linkerbeen geamputeerd zal moeten worden. MAN IN BRANDENDE GARAGE OMGEKOMEN. Een Amsterdamsche handelaar had den expediteur G., eveneens eert Am sterdammer, verzocht, een vracht voor hem naar Hilversum te vervoeren en op den terugweg in zijn garage aan den 's-Gravelandschen weg te Bussum uit zijn auto het water en de benzine af te tappen, om bevriezen te voorkomen. G. kweet zich van deze taak. De auto stond reeds op blokken en het wa ter aftappen ging voorspoedig. Met de benzine vlotte het evenwel niet zoo best. G. verzocht toen den zoon van den »n de nabijheid wonenden burge meester even te helpen. Deze lichtte den expediteur met een electrische lamp bij. Deze bleek echter niet te voldoen, waarop een stallamp werd gehaald. Op dit oogenblik ging in de villa van den burgemeester de gong voor den maaltijd en de zoon ging naar huis. De expediteur bleef alleen doorwerken, om het kraantje van de tank los te krijgen. Plotseling zag men in de woning van den burgemeester, dat de garage in lichte laaie stond. Men zag achter in Winterhulp «Nederlander, den Haag, No. 555 L Als bank der «Winterhulp Nederland is aang wezen de Kasvereeniging N. V. Amster dam No 877. Stort op 555*> of 877. Ge brengt geluk in veler leven. hel boschje, waarin de garage staat, eenige vonken en hier bleek de expedi teur, wiens kleeren vlam hadden gevat, te liggen. Snel doofde men het vuur, doch het bleek reeds te laat te zijn. De .ontboden gemeente-geneesheer kon slechts den dood constateeren. De on gelukkige was aan de voorzijde van het lichaam reeds geheel verkoold. I Door hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug eenpocderofcachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 1U en 50 Ct. DOODELÏJK ONGELUK BIJ NIJKERK. Dinsdagavond laat is de 42-jarige L. Veer uit Nijkerkerveen, die per rijwiel op den rijksweg Hoevelaken—Nijkerk onder de gemeente Hoogland reed, door een hem achterop komenden auto uit Ermelo aangereden. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. De gemeente-politie heeft, in verband met het onderzoek, het lijk in beslag genomen. 1200 GULDEN VERDUISTERD. De politie van het bureau Linnaeus- straat te Amsterdam heeft een 25-jari- gen expediteursknecht aangehouden, 'die in de laatste maanden kans heeft gezien van verschillende rembourse- menten een bedrag van 1200 gulden in zijn eigen zak te stoppen. ZWENDEL MET MINDERWAAR DIGE CACAO. In verband met zwendel met minder waardige cacao, waarvan zoowel de Nederlandsche huisvrouwen als de Duitsche weermacht de dupe zijn ge worden, zijn gisteren te Zaandam ge arresteerd de drie directeuren van de N.V. J. Schoenmaker en wel de heeren J. S., P. S. en J. R. Zij zijn ingesloten in de strafgevangenis te Scheveningen. Deze directeuren probeerden zich te verrijken door minderwaardige produc ten op de markt.te brengen. Zij ver werkten cacaoschroot, dat goed is voor kunstmest en somtijds ook wel voor veevoeder, voor menschelijke con sumptie. Als veevoeder heeft dit schroot een waarde van 2.a 2.50 per 100 kilogram. Keurig verpakt in vaten met dubbele zakken, dus precies als de beste cacao poeder, werd deze rommel door de N.V. J. S. verkocht voor 50.a 100.— per 100 K.G. Ook de Duitsche weermacht heeft deze prijzen betaald. De Deutsche Sicherheitspolizei heeft in samenwerking met de Nederland sche politie en opsporingsambtenaren onverwijld ingegrepen. In diverse op slagplaatsen der firma werden niet min der dan twaalfhonderd vaten voor ver zending gereed product en een millioen kilogram grondstoffen in beslag geno men. Bovendien zijn reeds vele ver kochte partijen in het geheele land in beslag genomen. Het onderzoek heeft verscheidene weken geduurd; er namen aan deel le den van de rijkspolitie, van de Zaan- damsche recherche, ambtenaren van den ke'uringsdienst van waren en de Duitsche Sicherheitspolizei. Een ernstige waarschuwing mag worden gegeven aan hen, die meenen op dezelfde wijze straffeloos van de tijdsomstandigheden gebruik te kunnen maken. BONNEN. Thans zijn geldig: Brood: (wit, bruin, luxe, krenten brood): de met 18 genummerde dubbele bonnen, rechtgevendc op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood of 20 rantsoenen ge bak, tijdvak t.e.m. 15 December. Op de bloemkaart (nog uit te rei ken) bon No. 1: 60 a 65 gram rog gebrood of 50 gram ander brood of V2 rantsoen gebak of 35 gram tarwe meel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bak meel of boekweitmeel, tijdvak 2 December t.e.m. 29 December. Koffie en thee: No. 81, rechtgeven dc op het koopen van 250 gr. koffie of 75 gram thee, gedurende liet tijd vak van 9 November tot. en met 20 December. Kaas: Bon 49, 50, 62 en 63 geven elk recht op het koopen van 100 gram kaas, tijdvak 2 December tot en met 29 December. Ëieren: Bon 23, rechtgevende op één ei, tijdvak t.e.m. 15 December, even tueel 22 December. Suiker: Bon 13 van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. Vrijdag 20 December. Boter en margarine: Bon 20 (boter- kaart)V2 pond boter of V2 pond margarine of 2 ons vet naar keuze. Bon 20 (vetkaart)y2 pond marga rine of boter of 2 ons vet. Geldig t.e.m. Vrijdag 13 December. Vleesch: Bon No. 11, rechtgevende elk op 100 gr. vleesch, alles inbe grepen of één rantsoen vleeschwa- ren. Op bon 11 worst of vleeschwaren, uitsluitend één rantsoen vleeschwa ren, geldig t.e.m. 15 December. Havermout of Havervlokken of gort of grutten of Haverbloem of gort- mout: No. 83 rechtgevende op 250 gram, tijdvak tot en met 27 Decem ber; No. 88 uilsluitend x/2 pond gort of Gortmout of Grutten, tijdvak tot en met 27 December. R(jst: Bon No. 43 van hel algemeen distributieboekje geeft recht op het koopen van 250 gram rijst of rijste- meel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel). Geldig tot en met 27 December. Maizena of griesmeel- of puddingpoe der of aardappelmeel of sago: No. 93, rechtgevende op 100 gram, tijd vak 2 November t.e.m. 27 December. Vermicelli of macaroni of spaghetti: No. 98, rechtgevende op 100 gram, tijdvak 2 November lot en met 27 December. Peulvruchten: Bon no. 56, rechtge vende op Yi ^9- peulvruchten, van 19 November tot en met 16 December. Zeep: Bon „17" van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 grain zeepvlokken of 250 gram zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Bon 116; (extra-bon, die gelijk met de textielkaart aan mannelijke per sonen boven 15 jaar is uitgereikt: 50 gr. scheerzeep of één tube scheer- crêine, of één pot scheerzeep van 31 Augustus tot en met 31 December. Petroleum: op zegel gemerkt: „Pe riode „b", rechtgevende op 2 liter, t.e.m. 15 December. Zegelpcriode 7 t.e.m. 29 December. Hond en kat: Bon No. 11 van de voe- derkaart voor honden. Kinderschoenen: alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. BRANDSTOFFEN. Gedurende de maand November: Bons 04, 05, 06 en 07 (vaste brand stoffen, haarden en kachels). Alsmede: Bons 07, OS, 09, 10, 11, 12, 13 en 14 (centrale verwarming), alsmede Bons cokes één eenheid, 2e periode geven recht op hel koopen van één eenheid vaste brandstoffen geduren de November. Bons 08, 09, 10 en 11 (vaste brand stoffen) geven gedurende November recht op het koopen van één een heid turf. Deze bonnen zullen echter later aan gewezen worden voor het koopen van één eenheid vaste brandstof. Men heeft dus bij deze bonnen de keuze lusschen turf of andere brand stoffen. N. V. B. Voelbalprof/ramma voor morgen. Afdeeling IV. Eerste klasse. NACNOAD. LONGA—Willem II. LiinburgiaHelmond. MVV—Juliana. Ein dhovenPSV. BW—Roermond. Tweede klasse C. KolpingPicus. HelmondiaSVD. Schijndel—Zwaluw. WilhelminaBrabant ia. ESVWSC. TOPNevelo. De Valk—RKTVV. Derde klasse I. Ba a rd w ij kRW R. OisterwijkPAZO. ZaltbonimelRKC. SETGu dok. tabak om heel den dag te rooken! Heerlijk van smaak en geur. Fluweel-zacht door het bijzondere Niemeijer NON-SHARP principe. No. 33 maakt van rookers pijprookers I 15 cent per hall ons Derde klasse K. DESK—RAC. BoeimeerDongen. WVOBreda. EKC—SCO. Boode SterDNL. Vierde klasse I. WSG 2Sporters 1923. Dongen 2DESK 2. Uno AnimoRKC 2. Eerste klas. Na PSV, heeft van alle, NAC de beste kansen nog op de bovenste piaa.s, uaar ue liredanaars sieclits drie vëniespunten meer hebben. Zij zuuen (leze kansen onge- iwyreid wiuen banunaven, omua. men nooit kan weien wat er zooai nog geueu- ien ga».. Dientengevolge zal NynD in isieda weinig kunnen imncnien. De der- oy uongawincni li zal zeer zeker wel een spannend verioop nebben, omuiv. dy tricolores hem uucnug beginnen ie Knij pen. Dientengevolge Kan L.onga zien op taaien tegenstand voorbereiden, waai dij net nog niet zeker is, wie hier de klap pen zaï opvangen. Een tweetal andere ploegen die in tie onderste regionen zwerven ontmoeten elkaar op Liinnurg- scnen bodem. Me,, zijn Eimburgia en Hel mond. De Limburgers boekten in tie twee voorlaatste wedstrijden fraaie resuuaien, zoodat zij zich morgen wel weer een eindje de hoogte in zuilen werken. Ais Juliana haar disillusie van vorige week t boven is gekomen, zal zij MvV zeker een onaangename dag bezorgen, want in goeden vorm zijn de Jiniana-mannen niet ie houden. Veler belangstelling zal onge twijfeld wel uitgaan naar het treffen lus schen Eindhoven en PSV, op het terrein van eerstgenoemde. Lang heeft Eindho ven de run mei baar stadgenoote volge houden, maar is den laatsten tijd tot de middelmoot afgezakt, vorige week op eigen terrein nog tegen Limburgia onder gaand. Üm deze redenen kunnen wij haar niet veel kans geven, maar in een piaatr selijken wedstrijd kan er altijd veel ge beuren. Als BW er in mag slagen haar vorm van vorige week weer te ontplooi en, wacht hel bezoekene Roermond niet veel meer dan een nederlaag. Tweede klasse C. De strijd om tie bovenste plaats en liet daarmee gepaard gaande kampioenschap is hier zoo goed als beslecht, zoodat, wat dit betreft, tie spanning er welhaast af is. De kampioenen in spé zullen morgen van Kolping ook wel weer weten te winnen. Anders ziet het -,er in de onderste regio nen uit, waar nog veel, zeer veel kan ge beuren. Niet minder dan zes ploegen worden nog bedreigd. De een meer, de ander minder, veilig zijn ze nog geen van allen, zoooat hier nog spannenden strijd verwacht kan worden. In het kader hier van is het ook van zeer veel belang hoe het gaan zal in den match ESVWSC. De Eindhovenaren draven netjes geheel achiteraai), maar vlak daarvoor loopt WSC, dat het ook benauwd heeft. .Moch ten de zwarthemden morgen echter win nen, en die kans is niet uitgesloten, dan nemen zij weer een Hinken voorsprong. Voor de rangschikking in deze beneden helft zijn ook de verrichtingen van Schijndel van belang, dat bezoek krijgt van Zwaluw. Voor WSC zou het een hee le opluchting zijn als Schijndel verloor en dit is heel goed mogelijk. Verder is dan nog het geval tusschen TOP en Neve lo van belang, waarbij de thuisclub, i.e. de Ossenaren wel met de eer zullen gaan strijken, zeer ten ongenoege van de Oisterwijkcrs. De Valk wordt morgen in de gelegenheid gesteld, zich wal !e her stellen van de impasse, waarin zij geraakt is, daar RKTVV op bezoek komt en de Tilburgers zelf al wel weinig hoop op goeden afloop zullen hebben. In den Bosch begroeten Wilhelmina en Braban- lia elkaar, waaruit wel eens een gelijk spel kon geboren worden. Derde klasse I. In Waalwijk is het weer een derby die veel belangstelling zal gaan opeischen. Het zijn Baardwijk en BWB, die elkaar den zegepalm zullen gaan betwisten. Der by's zijn steeds ongewisse dingen. Ook thans kunnen wij er niet veel van zeg gen, al zijn wij geneigd de kansen dei- tricolores wel iels hooger aan te slaan. Krachtens de verrichtte prestaties hebben de Besoyenaren recht daarop. Oisterwijk kan dikwijls aardig uit den hoek komen, hetgeen diverse clubs reeds mochten on dervinden. Wellicht wordt Pazo morgen zelf ook iets dergelijks gewaar. Hel jeug dige RKC wacht in Zaltbonimel een op gave, die voor haar lang geen sinecure is. maar een taak die niet, dan na de uiter ste moeite, tot een goed einde kan wor den gebracht. De Bommelnaren bewezen vorige week nog tot heel wat in staat te zijn, toen zij Pazo in eigen huis de volk- laag gaven. Op de klei zijn zij echter nog

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2