KRUSCHEN BINNENLAND LAND- EN TUINBOUW PUROLinhuis! GEMENGD NIEUWS, KAATSHEUVEL. Die sloopende rheumatiek loonopzand. ecu graadje echter. Het wordt dus op passen voor de Combinatie. Het Tilburg- sche SET blijft zijn plaats hardnekkig verdedigen en zal dat ook morgen weei doen. Verrassingen daargelaten, zal Gu- dok dus inet een nederlaag genoegen moeten nemen, of het dat wil of niet. Derde klasse K. Vrouwe Fortuna heeft DESK verre van in den steek gelaten en meermalen vrien delijk toegelachen in den vorm van ne derlagen voor DESK's ernstigste concur renten. De Kaatsheuvelnaren kunnen daarom een stootje velen, maar zullen er wel voor zorgen dit morgen nog niet te krijgen, omdat het RAC is dat op bezoek komt. Boeimeer hangt wel ver onderaan, maar heeft slechts twee verliespunten meer dan DESK, alhoewel zij enkele wed strijden minder speelde. De Boeimeer- mcnschen denken daarom dat voor hen de zon nog best eens kan gaan schijnen en zullen den eersten stap daarvoor zet ten, door Dongen morgen twee puntjes afhandig te maken. WVO gooit er nog ai eens met de pet naar en verliest daardoor wedstrijden die niet verloren mogen worden. Morgen kan dat practisch niei voorkomen omdat het zwakke Breda naar de wapendragers toe moet. EKC kan haar testament al gerust gaan opmaken, want zij heeft tegen SCO niet de minste kans. Zoo is het ook bij Boode Ster, waar DNL de leiders van thans, een kijkje komt ne men, om met twee puntjes meer weer te vertrekken. Vierde klasse 1. De reserves van WSC hebben nog lieel wat goed te maken, al zal hen dal mor gen tegen Sporters uit Drunen niet mee vallen. Een gelijk spel behoort hiet lot de onmogelijkheden. Dongen 2 heeft aan DESK 2 waarschijnlijk maar een heel magere kluif. RKC 2 zal de puntjes ui: Loonopzand mee willen brengen. Of haar dat lukken zal is een andere vraag. Belgrado vertoevenden Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky. LORD LOTHIAN PLOTSELING OVERLEDEN. In den nacht van Woensdag op Don derdag is de Britsche ambassadeur te Washington, lord Lothian, in de En- gelsche ambassade aldaar overleden. IELLE AANVAL OP BIRMINGHAM. Sterke Duitsche gevechtsformaties hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht van 11 op 12 December op nieuw* het belangrijke centrum der wapenindustrie Birmingham met goed gevolg aangevallen. Groote branden en vernielingen aan fabrieksgebouwen, gasfabrieken en verkeerswerken be wezen de uitwerking der luchtaan vallen. Een deel der luchtstrijdkrachten heeft denzelfden nacht Londen en Li verpool aangevallen en hierbij ver scheiden strategische doelen met suc ces met hommen bestookt. De Britsche berichtendienst heeft medegedeeld, dat de aanvallen op Bir mingham buitengewoon hevig zijn ge weest en den geheelen nacht hebben geduurd. Een zoo langdurige aanval is tot dusverre niet op een Engelsche stad gedaan. Er is een geheele reeks branden uitgebroken. ENGELSCHE DRUK OP SIDI EL BARRANI. Het Italiaanschè hoofdkwartier maakt bekend: In den ochtend van Maandag heb ben gepantserde Engelsche divisies onze stellingen aangevallen ten Zuid oosten van Sidi el Barrani, die verde digd werden door formaties van Li- bysche troepen. Die troepen hebben heldhaftig weerstand geboden, maar moesten na eenige uren van strijd wij ken en zich op Sidi el Barrani terug trekken. Maandag en Dinsdag hebben zich ongewoon hevige gevechten afgespeeld tusschen vijandelijke troepen en de onze. De divisie zwarthemden „Drie Januari" en de eerste Libysche divisie hebben het hoofd geboden aan een aanval, waarhij ze den vijand zeer zware verliezen toebrachten. De ver woede gevechten duren nog voort. Tij dens een van die gevechten is generaal Maletti aan het hoofd van zijn batal jon Libyers gesneuveld. Onze lucht macht heeft voortdurend boven het slagveld gevlogen en de ge pantserde vijandelijke afdeelingen met bommen en machinegeweervuur be stookt. Aan het Grieksche front ging de dag zonder vermeldenswaardige gebeurte nissen voorbij. ITALIAANSCHÈ VERLIESLIJST. Sedert het begin van den oorlog: 4531 dooden, 10.055 gewonden, 4238 vermisten. Men heeft de totale Italiaanschè ver liezen sedert het begin der vijandelijk heden tot eind November gepubliceerd. Voor de Italiaanschè troepen zijn de cijfers: 3655 dooden, 7538 gewonden, 2885 vermisten; voor de Albaneesche troepen14 dooden, 43 gewonden, 20 vermisten. Voor de gekleurde troepen: 862 dooden, 2474 gewonden en 1333 vermisten. VRIENDSCHAPSPACT JOEGOSLAVIë-HONGARJJE ONDERTEEKEND. Donderdagnamiddag om 18 uur is tusschen Joegoslavië en Hongarije een vriendschapsverdrag onderteekend in het ministerie van Buitenlandsche Za ken te Belgrado. De onderteekening werd verricht door Cincar-Markowitsj en den voor een officieel bezoek te MOORD TE DELFT. Heer in het duister door onbekende doodgeschoten. Gisteravond is de ongeveer 45-jarige heer J. Bouwer, in zijn woning aan de Hof van Delftlaan 24 door een schot uit een automatisch pistool vermoord. Omstreeks tien uur belde een jonge man aan de woning van de familie Bouwer. Mevrouw deed open en stond den jongen, die een fiets bij zich had, te woord. De jongeman gaf voor, van den luchtbeschermingsdienst te zijn en maakte een aanmerking op de ver duistering, die, zijns inziens, niet in or de was. Mevrouw beloofde de zaak in orde te zullen maken, waarop hij ver trok. Omstreeks elf uur werd echter op nieuw gebeld. De jongen, maar nu in gezelschap van een ander, stond weer voor de deur en vroeg den heer Bou wer te spreken. Deze lag met hoofdpijn te bed, doch kwam naar beneden en, staande in de vestibule, stond hij de beide bezoekers door een deurraampje te woord. Na een woordenwisseling klonk plotseling een schot. Mevrouw B. kwam toegesneld en zag dat haar man was getroffen. Een zoontje waar schuwde onmiddellijk den dokter en de politie. De geneesheer, die spoedig arri veerde, kon slechts den dood consta- teeren. Het slachtoffer was aan inwen dige verbloeding overleden. De politie nam terstond het onder zoek ter hand. Het schot, dat den heer Bouwer in den hals heeft geraakt, is gelost uit een klein model automatisch pistool. De huls is gevonden. Het slachtoffer was boekhouder bij het hoogheemraadschap Delfland en was tijdens de mobilisatie reserve-ka pitein. Voor zoover bekend, had hij geen vijanden. Men staat hier voor een raadsel. Aangezien de bezoekers in 't duister stonden, ontbreekt elk spoor. De heer Bouwer had twee kinderen. KETTINGHANDEL VAN KOFFIE EN THEE. De politie te Arnhem heeft eenige personen gearresteerd, die zich schul dig hebben gemaakt aan heling van koffie en thee, welke in verschillende plaatsen in den Achterhoek, o.a. te Hummelo en Keppel en omstreken was gestolen. De dader van den diefstal, welke eenige honderden kilo's koffie en thee betrof, werd in den Achterhoek door politie en rijksveldwacht gearresteerd. De man had partijen koffie en thee ver kocht aan twee particulieren te Arn hem, die eveneens zijn gearresteerd. Zij hebben, zooals uit het onderzoek bleek, een kettinghandel opgezet en de van diefstal afkomstige koffie en thee werd door hen verkocht aan een krui denier en aan een kleermaker uit ArnJ hem, die voor de koffie ongeveer drie gulden per pond betaalde en voor de thee nog veel meer. Bovendien is nog een persoon aange houden, die ook thee, van diefstal af komstig, gekocht en weer verkocht had. De Arnhemsche politie heeft in totaal dus vijf personen gearresteerd, terwijl de dader van den diefstal even eens in arrest is gesteld. OPVOEDING OP RIJM. Een aardig boekje van en voor „het spoor". „Zoo beleefd als... aan het spoor' dat moet de chef van den Lijndienst der Nederlandsche Spoorwegen, de heer W. R. Blankert, heeft daar zijn zinnen op gezet een spreekwoord in het heele land worden. Niet dat de „mannen van het spoor" thans de re putatie hebben onbeleefd te zijn; verre van dat. Doch er zijn uitzonderingen, en die, aldus de meening van de spoor wegleiding, verknoeien den goeden naam van anderen. Daarom gaan er van het hoofdbureau in Utrecht aan schrijvingen uit aan het personeel, waarin het gewezen wordt op de nood zakelijkheid van correct optreden te genover de reizigers, die immers de klanten van de maatschappij zijn. Eén zoo'n aanschrijving is nu in een nieu wen en fleurigen vorm gegoten, een klein boekske, dat den titel draagt „Zóó hoort het", en waarin in versvorm en met aardige prentjes van Joop Geesink, het spoorwegpersoneel verteld wordt, wat het zoo al te doen en te laten heeft om aanspraak te kunnen maken op een reputatie van hoffelijkheid: hoe de houding moet zijn van de menschen in uniform, hoe men reizigers te woord moet staan, hen moet wijzen op over tredingen, hun klachten behoorlijk moet beantwoorden, ook al is de reizi- komt voort uit onzuiver bloed. Doe daarom een kuur met Kruschen Zout. De aansporende werking op de bloed-zuiverende organen hergeeft ze hun jeugdige werking; het bloed gaat weer krachtig stroomen en de pijn-ver- wekkende onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijken weg. Bij apoth. cn drog. 1.47, 0.76, 0.41 p.fl. incl.O.B. ger in zijn woede onbeleefd, hoe men er voor moet zorgen er „gesoigneerd" uit te zien, en allerlei andere nuttige wenken meer. Maar het boekje legt er terecht! den nadruk op, dat voor heel veel leden van het uitgebreide spoorwegpersoneel deze wenken over bodig zijn: Wat wij hier zoo al vertelden, lijkt u lang bekend misschien. Och, ook wij achten 't niet noodig voor wel negen van de tien. Maar... die ééne, ach! die ééne, juist die ééne, d i e verknoeit den goeden naam van al de and'ren, die in jaren is gegroeid! Als die ééne nu maar handelt uit nu ja onwetendheid en hij zoekt achter dit boekje geen gezeur of haat'lijkheid, maar slechts, wat het ook wil wezen! goeden, welgemeenden raad, heeft de groote Spoor-gemeenschap bij dit kleine boekje baat! Alle and'ren mogen 't lezen met... goed!... 'n tikje... ironie... maar toch heeft de kern van alles zeker ieders sympathie! 't Gaat niet om futiliteiten, maar, gezien in 't groote raam, gaat het om niets meer of minder dan ons aller goeden naam! b^'aai zaal, in plaatXyïn/'in tfyfr\pollofad gegeven \vo/^4u/v\ nei npoiio en net mcemuispifsuuir no pen, dat liet succes er n£u jnihMapm zal zijn. Unaer leiding vaff^^iec^i»- Bisseiink worut aangevangen nffci eeft i narmonie-programma nesiaanue uit „Marcne au neros" van Nicnolis, de Cortege de Ballet" van L. Montague en de „Edelweiss" walzer van uen neer Bisselink zelf. Na deze muzikale introductie krijgt het van üstade's cabaret-ensemble net woord om den verderen avond te vul len. Met niet minder dan 15 nummers zal v. Ostade met zijn gezellig stelle tje ongetwijfeld de verdere uren gezel lig weten te maken. Er is een variatie van nummers, die met den naam van het gezelschap beslist in slaat is om volle gezelligheid te waarborgen. Wij wijzen er op, dat het concert aanvangt om zeven uur precies en de recette geheel ten bate komt van dc St. Vm- centius-vereeniging ter plaatse. Kanarie-sport. RADIO-OMROEP IN NEDERLAND. Belangrijke benoemingen. Bij besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten is, gerekend te zijn ingegaan 1 December 1940, be noemd tot raad-adviseur hij genoemd departement de heer ir. W. L. Z. van der Vegte te 's-Gravenhage, die met ingang van 12 December 1940 tevens is benoemd tot voorzitter van den radio-raad. Ir. van der Vegte is lid der N.S.B. Bij besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten is, gerekend te zijn ingegaan 1 December 1940 de heer ir. A. Dubois te Amsterdam, be noemd tot gemachtigde voor de con centratie van de radio-omroepvereeni- gingen in Nederland. Voorts is benoemd, gerekend te zijn ingegaan 1 December 1940 tot hoofd commies bij genoemd departement de heer M. Wink, te Amsterdam. DE NIEUWE TEXTIELKAART. Naar wij vernemen zullen de nieuwe tcxtielkaarten, welke 1 Februari 1941 ingaan, een geldigheidsduur hebben van 7 maanden en dus tot 1 Septem ber a.s. loopen. Dit beteekent een ver lenging met een maand, vergeleken met de thans loopende kaart. De nieu we kaarten zullen eveneens 100 punten hebben. Een aantal niet onbelangrijke wij zigingen is met ingang van genoem den datum te verwachten in de pun- tenwaardeering van de verschillende artikelen, terwijl tevens met een her ziening van de lijst van vrijgestelde artikelen rekening gehouden moet worden. Het ligt voorts in de bedoe ling om producten, geheel of gedeel telijk vervaardigd uit kunstvezel, an ders te waardeeren dan de natuurlijke textielgoederen. Deze waardeering richt zich uitsluitend naar de mate, waarin de mogelijkheid bestaat om de benoo- digde grondstoffen in ons land voort te brengen. Overigens zullen ook gedurende de nieuwe periode nog verschillende voor het publiek gunstige bepalingen en uitzonderingen van kracht blijven. Voorts vernemen wij nog, dat op grond van het door de inventarisatie verkregen overzicht van onze textiel- positie de herbevoorrading op punten door den winkelier van 1 December af moet geschieden in een verhouding van 2 1. Voor elke ingeleverde 200 punten kan de winkelier dus goederen ten be drage van 100 punten van zijn leve rancier betrekken. Met de mogelijk heid, dat na verloop van tijd een an dere verhouding wordt vastgesteld, moet rekening worden gehouden. Ondanks de moeilijke tijdsomstan digheden, die geen tentoonstelling toe laten, houdt de Kanariè-Vereeniging „Zangveredeling" dit jaar toch een onderlinge wedstrijd op Vrijdag la December in den R.K. Gildenbond. Als keurmeesters zullen tungeeren de heer F. A. Schoep, uit Tilburg en de adspirant-keurmeester J. Reijnen uit Breda. Eerst in ons volgend nummer kun nen wij den volledigen uitslag van den wedstrijd publiceeren. Het pleit voor den goeden sportzin van de kanarievcreeniging, om on danks de moeilijkheden, toch met de spoi l door te gaan en nog datgene te doen wat mogelijk is, om de ambitie der leden gaande te houden. Des-Nieuws. Het eerste elftal komt Zondag weer in het strijdperk. Het wispelturige en dikwijls sterk spelende RAC uit de Rijen komt op bezoek. Voor de Des- sers wordt het een zware partij want RAC is voor Des altijd gevaarlijk. De Desers, die er den laatsten tijd zoo'n beetje uit zijn geweest, willen we daar om nog eens extra op het hart druk ken, zich Zondag geheel te geven. Dessers je staat er schitterend vooi laat het kampioenschap je niet ont glippen. Het kan, dus het moet. Des 2 brengt Dongen 2 een bezoek. En een overwinning ligt in dc lijn dei- verwachtingen. Des 4 ontmoet Voab 3 en Des 5 gaat in Tilburg tegen RKTVV 7 kampen. II. Professie. In het Noviciaat der Broeders van O. L. V. van Lourdes te Dongen hau j.l. Zondag de H. Professie plaats van onzen oud-dorpsgenoot den Eerw. Broeder Adriano, in de wereld de heer L. Brands. R.K. Boerinnenbond. L.l. Dinsdag vierde bovengenoem- den bond haar eerste jaarfeest. Des morgens werd een IJ. Mis opgedragen tot intentie der vereeniging, in den namiddag werd een bijeenkomst ge houden in dc zaal der Wed. Wijtvliet en tevens de jaarvergadering gehou den werd. Avondvakschool voor schoenmakers. Deze week werd wederom een aan vang genomen met het geven van Vak onderwijs, voor patronen teekenen cn handzwikken. Dat deze cursus niet op den gewonen iijd is begonnen en wel in September, is een uitvloe^I van de groote moeilijkheden die moes ten worden overwonnen, om met gm-d gevolg dit vakonderwijs te doen sla gen. De School-commissie heeft dan ook niet gerust, alvorens de zaak ge heel in orde was, zoodat we'erom de gegadigden van de avondvakschool kunnen profiteeren. Door pl.m. 26 leerlingen worden de lessen gevolgd. Echo der Duinen. Deze week hield de Liedertafel Echo der Duinen een vergadering waarin werd besloten den jaarlijkschen sta tiedag te houden op 25 Januari ter wijl de uitvoering voor leden en dona teurs zal plaats hebben op Zondag 26 Januari. hooi J^niopperenr "rW. korte andere jaren, tt aan vroegere wc den was stond itu*J wanneer het Decembel niet bepaald vóór zonsopgï men tegenwoordig wèl doet nu dfe zt zoo laat is, zij het dan gerekend naar* den kunstmatigen Middcn-Europee- schen Zomertijd. Van dezen kunst- matigen tijd valt overigens des mor gens even weinig goeds als des avonds kwaads te vertellen. De lange mid winter-middagen zijn overheerlijk, maar de ochtendenEen mensch heeft des morgens nauwelijks het kin derachtige slaapsmaakje uit den mond of hij wordt al aan tafel genoodigd voor de lunch of voor de middagpot Soms schrik je tegen tien uur pas wakker van voorbijgaande kinderen die naar school gaan. Armenconcert. Het uitgestelde armenconcert dei- Kon. Erk. Harm. Apollo zal dan Zon dag 15 December a.s. in de Bel Canto- Bij Brand- en Snijwonden, Pijnlijke Kloven "uwe handen en Schrale huid. 't Is allemaal erg aardig geweest, maar we zijn toch blij, dat we de volgende week den kortslen dag mo gen begroeten en we hopen innig, dal we deze rariteit een ander jaar niet incer onder dezelfde omstandigheden behoeven mee te maken. Laat het dan maar vrede zijn met onze klok op Am- slerdamschen zonnetijd. Overigens, onder ons gezegd en ge zwegen, de kortste dag, dien we op Zaterdag van de volgende week den 21sten December zullen beleven, is eigenlijk niet „de" kortste dag. Wel gaat vanaf dien datum de zon eiken avond een oogenblikjc later onder en groeit dus de namiddag, maar even zeer blijft de zon des ochtends nog la ter opkomen en dat blijft ze doen tot en met den 2en Januari. Slechts ge durende enkele dagen echter blijven we des morgens verliezen, wat we des namiddags winnen; spoedig is de na- middagwinst grooter dan het ochtend- verlies en van den 2en Januari af, boeken we winst aan beide einden van den dag. Het lengen der namiddagen gaat straks snel. Op 18 Januari gaat de zon des namiddags weer pas om 6 uur on der. Op 19 Februari te 7 uur en op 25 Maart om 8 uur. Het „vroegen" der ochtenden gaat langzamer. Op 1 Jan. gaat de zon om omstreeks 10 uur op (8 minuten vóór tienen); op 19 Fe bruari om 7 uur en op 25 Maart om 8 uur. VOOR BOEREN EN TUINDERS. IV. Oppassen voor bedrog! Nu wij in onze land- en tuinbouw bedrijven moeten roeien met de rie men die wij hebben en deze riemen niet erg voordeelig werken, is het een zaak van beteekenis dat wij oppassen, ons geen minderwaardige, waardeloo- ze of wel schadelijke rommel te laten opdringen onder allerlei mooie voor spiegelingen. Daarvoor dreigt nu gevaar, want in dagen van voldoende aanbod van goe de stoffen, is de kans minder groot dat men onbekend en minderwaardig goed koopt. Nu echter in meerdere ge vallen niets te krijgen is van produc ten die anders onmisbaar heetten, is dc verleiding groot tot prullaria de toevlucht te nemen. Daarvoor waarschuwen wij met al len nadruk. Een gewaarschuwd man geldt voor twee en vaak voor drie. Laten wij ons zelf beloven dat wij geen ons onbekende producten, veevoeder, kunstmest, bestrijdingsmiddelen of wat ook zullen koopen, onder welke mooie voorwendsels ook aangeboden en welke mooie getuigschriften er ook van gegeven worden, zonder dat wij onzen land- of tuinbouwconsulent om advies gevraagd hebben. Die moet nu nog meer dan voorheen onze geregel de adviseur zijn. En diens advies, over al wat nieuw en onbekend zij, is voor ons een wet. Als men nagaat, hoe in normale ja ren soms werd getracht allerlei vui ligheid aan den man te brengen, voor een koopje natuurlijk, (en dat koopje was wel aanlokkelijk, doch bleek steeds duurkoop te zijn) dan mag men vrij zeker verwachten dat thans van onzen nood een handig gebruik ge maakt zal worden om nog meer en nog erger vuiligheid voor goed geld aan ons kwijt te raken. „Waar tnc!" zeggen ze in een bepaald deel van ons land als men op moet passen voor dreigend gevaar. Welnu, wij zeggen ook: Waar toe!" Agricola. (Nadruk verboden).

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3