BUITENLAND binnenland" UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. helpt KAATSHEUVEL iSc'AAL .jaBMm&avZL yoort Gemengd Nieuws ■i BONNEN. Thans zijn geldig: Brood: (wit, bruin, luxe, krenten brood: de met 19 genummerde dubbele bonnen, rechtgevende op 25UU grain roggebrood of 2000 gram ander brood of 20 rantsoenen ge bak, tijdvak t.e.m. 22 December. Bloem: Bon 2 (bloemkaart)60 a 05 gram roggebrood, 50 gram ander brood, V2 rantsoen gebak of 35 gr. tarwemeel, tarwebloem, roggemeel, roggebloem, zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. Geldig t.e.m. Zondag 29 December. Koffie en thee: No. 18, rechtgevende op het koopen van 250 gr. koffie of 75 gram thee, gedurende het tijd vak van 21 December tot en met 31 Januari a.s. Kaas: Bon 49, 50, 62 en 63 geven elk recht op het koopen van 100 gram kaas, tijdvak 2 December tot en met 29 December. Eieren: Bon 22, rechtgevende op één ei, tijdvak t.e.m. 22 December, even tueel 29 December. Suiker: Bon 30 van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. Vrijdag 20 December. Boter en margarine: Bon 21 (boter- kaart)Vfe pond boter of Vz pond margarine. Geldig t.e.m. 20 December. Slaolie: Bon 21 van de boterkaart geeft ook recht op 't koopen van Yz flesch slaolie gedurende het tijdvak 14 December tot 31 Januari. Vleesch: Bon No. 12, rechtgevende elk op 100 gr. vleesch, alles inbe grepen of één rantsoen vleeschwa- ren. Op bon 12 worst of vleeschwaren, uitsluitend één rantsoen vleeschwa ren, geldig t.e.m. 25 December, te gebruiken tot 28 December. Havermout of Havervlokken of gort of grutten of Haverbloem of gort- mout: No. 83 rechtgevende op 250 grain, tijdvak tot en met 27 Decem ber; No. 88 uitsluitend Yz pond gort of Gortmout of Grutten, tijdvak tot en met 27 December. Rijst: Bon No. 43 van het algemeen distributieboekje geeft recht op het koopen van 250 gram rijst of rijste- meel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel). Geldig tot en met 2/ December. Maizena of griesmeel- of puddingpoe der of aardappelmeel of sago: No. 93, rechtgevende op 100 gram, tijd vak 2 November t.e.m. 27 December. Vermicelli of macaroni of spaghetti: No. 98, rechtgevende op 100 gram, tijdvak 2 November tot en met 27 December. Peulvruchten: Bon No. 103, rechtge vende op Yz kg. peulvruchten, tijd vak t.e.m. 12 Januari. Zeep: Bon „17" van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Bon 110: (extra-bon, die gelijk met de textielkaart aan mannelijke per sonen boven 15 jaar is uitgereikt: 50 gr. scheerzeep of één tube scheer- crême, of één pot scheerzeep van 31 Augustus tot en met 31 December. AKKER 'S ve>istè/i&£e Eenige der 20 geneeskr. kruiden HITLER SPREEKT 5000 CADETTEN TOE. Het parool van hun leven. De Führcr, opperste bevelhebber van de weermacht, heeft in 't Sport paleis te Berlijn het woord gericht tot 5000 cadetten van leger, luehtwapen en het S.S -wapen, die vlak voor hun benoeming tot officier staan en nu na hun opleiding wecr naar hun veld- troepenafdeelingen gaan. In een pak kende en meesleepende toespraak gaf de Fiihrer den jongen militairen voor hun latere taak als superieuren in de nalionaal-socialistische weermacht en voor hun leven het parool. Generaal-veldmaarschalk von Brau- ehitsch, opperbevelhebber van 't leger, hield een appèl, waarbij de cadetten een gelofte van trouw aflegden en een Sieg Heil lieten klinken op den Fiihrer, den oppersten bevelhebber. DE DRUK IN CYRENAICA VERMINDERT. De voor Bardia getroffen kruiser gezonken. Het Italiaansche hoofdkwartier maakt bekend: In hel grensgebied van Cyrenaica hebben de vijandelijke troepen giste ren, den negenden dag van den groo- ten strijd, als gevolg van vermoeid heid en geleden verliezen, hun druk verminderd. Onze artillerie heeft op doeltreffende wijze vijandelijke afdee- lingen gemechaniseerde strijdkrachten getroffen, terwijl onze luchtformaties de verder verwijderde gepantserde eenheden bombardeerden. EEN NIEUW IDEE VAN ROOSEVELT INZAKE DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. Petroleum: op zegel gemerkt: „Pe riode „C", rechtgevende op 2 liter, t.eni. iy Januari. Zegelperiode „b" t.e.m. 27 December. Hond en kat: Bon No. 11 van de voe- derkaart voor honden. Kinderschoenen: alle soorten tot en niet maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. BRANDSTOFFEN. Gedurende de derde periode, welke loopt van Zondag 15 December 1940 tot en met Vrijdag 31 Januari 1941: distributie vaste brandstoffen-haar ',on. kachels, alsmede: Bons 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 van de bonkaart distributie vaste brandstoffen-centrale verwar ming, elk recht gevend op 't koopen van één eenheid vaste brandstoffen. De met „brandstoffen, één eenheid, tweede periode" en de met „cokes, één eenheid, tweede periode" ge merkte bonnen, geven recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen tot en met 31 December a.s. In een gehouden persconferentie heeft president Roosevelt zich uitge sproken over de kwestie der Ameri- kaansche hulpverleening aan Enge land. Roosevelt gaf als zijn meening te kennen, dat een versterking der mi litaire macht van Engeland tevens de beste verdediging vormt voor de Ver. Staten. In dit verband betoogde hij op nieuw, dat voor de Ainerikaansche defensie een toeneming der productie zoowel op de scheepswerven als in de wapenfabrieken van de grootste be- teekenis is. De orders uit Engeland, aldus de president, zijn daarom zoo belangrijk, omdat zij mede tot deze productiestijging bijdragen. Banaal noemde Roosevelt de voorstellen om de Johnson-wet' en de neutraliteitswet te veranderen en Engeland credieten te verlcenen. Banaal noemde hij het ook, Engeland een som gelds ten ge schenke te geven en de Amerikaan- sche belastingbetalers daarvoor te la ten opkomen. Er zijn andere wegen en middelen en deze worden thans on derzocht. Roosevelt zelf zweeft het volgende voor den geest: Men zou de toekomstige Engelsche orders kunnen overnemen en ze in Amerikaansche orders veranderen. Zijn de bestelde goederen gereed, dan zou men ze naar Engeland kunnen sturen en ze den Engelschen ofwel uit- Ieenen, ofwel onder hypotheek ver- koopen. Na afloop van den oorlog zal Engeland aan Amerika geen leeningen behoeven terug te wisselen. Dat geldt zoowel van koopvaardij-schepen als van oorlogsmateriaal. Op de vraag wie het eigendomsrecht over de naar Engeland gestuurde schepen en oorlogsmateriaal zal heb ben, antwoordde Roosevelt, dat "deze eigendomskwestie een juridische spits vondigheid is, die hem niet interes seert. Toen iemand erop wees, dat de door hem voorgestelde methode de Vereenigde Staten eventueel in nog sterkere mate bij den oorlog kan be trekken, antwoordde de president, dat dit niet het geval zal zijn, aangezien hij slechts wil voortzetten hetgeen Amerika thans reeds doet, n.l. Enge land naar beste vermogen met oor logsmateriaal helpen. Evenwel moet hij voor zijn methode de toestemming zien te krijgen van het Congres, dat vooral zijn goedkeuring moet hechten aan het uittrekken van de middelen, welke noodig zijn om nieuwe fabrie ken en werven te bouwen. Op de vraag, of de Vereenigde Staten goede ren op Amerikaansche schepen naar Engeland zullen zenden, antwoordde Roosevelt, dat zijn antwoord ontken nend luidt, indien men bedoelt, dat schepen onder Amerikaansche vlag en met Amerikaansche bemanning naar Engeland zullen varen. VOETGANGERSLANTAARNS HETZIJ MET BLAUW LAMPJE, HETZIJ VAN GOEDGEKEURD MODEL. De Rijks-inspectie voor de bescher ming van dc bevolking tegen lucht aanvallen heeft dc volgende uitvoe- ringsvoorschriften vastgesteld 1) Voetgangerslantaarns. Voetgangerslantaarns voldoen alleen dan aan dc voorschriften van boven bedoelde verordening: a. Wanneer zy zijn voorzien van een voorgeschreven en door de Rijks-inspectie goedgekeurd donker blauw gloeilampje; b. wanneer het een goedgekeurde lantaarn van speciale constructie betreft. De onder a bedoelde donkerblauwe lampjes voor voetgangerslantaarns worden, van het goedkeuringsmerk I.L.B. voorzien, door de industrie in den handel gebracht tegen een maxi mumprijs van 23 cent. Iedere normale voetgangerslantaarn die van zulk een goedgekeurd lampje is voorzien, mag in de open lucht ge bruikt worden. Er wordt echter met nadruk op gewezen, dat zulke voet gangerslantaarns slechts zóó in de open lucht mogen worden gebruikt, dat het lichtschijnsel niet naar boven dringt en andere deelnemers van het verkeer er niet door verblind worden. Bij foutief gebruik kan dus ook een van een goedgekeurd lampje voorziene voetgangerslantaarn in beslag geno men worden. Dit gevaar bestaat bij de onder b bedoelde lantaarns niet, daar deze van een automatisch werkende inrichting zijn voorzien, waardoor een niet toe laatbare lichtuitstraling naar boven onmogelijk is. Het gebruik van deze voetgangerslantaarns kan dus nimmer tot overtredingen (ook onbewuste) aanleiding geven. wild, als bijvoorbeeld fazanten, hout snippen, patrijzen, korhoenders e.d. en natuurlijk ook hazen en ree-vleesch leveren. Armenconcert Apollo. De recette van het armenconcert ten bate van de St. Vincentiusveree- niging Zondag j.l. gegeven door de Kon. Erk. Harm. Apollo, bedroeg ruim 100,na aftrek van alle on kosten. iXederlandsche Unie. Wegens vertrek naar Amersfoort heeft de heer Jac. Leenaarts, secreta ris-penningmeester van dc plaatselij ke afdeeling van de Nederlandcshe l'nie en haar ijverig propagandist vanat de oprichting voor zijn functies moeten bedanken. Als opvolger is als secretaris-penningmeester benoemd de heer L. A. J. Schalken, Hoofd straat 140. Extra uitkeering. Naar we vernemen heeft de Direc tie der N.V. Schoenfabriek C. en M. v. d. Velden te Ivaatsheuvl, besloten aan haar personeel een Kerstgave uit te keeren. Eierlevering. Door de eiervereeniging alhier zijn deze week afgeleverd aan de N.C.B. afd. Loonopzand 3000 stuks eieren. De prijs bedroeg 1.07 p.k. BERKDIJK. Tooneel. 0 Ofschoon de looneclelub K.M.D. nog zoo kort geleden op de planken heelt gestaan komt ze nu met Kerst mis wederom uit met een Kerstspel in 3 bedrijven, eenvoudig maar heerlijk. Het is een schitterend stuk en vergi van de spelers al hun krachten. Het stuk getiteld El in Terra Pax moet iedereen komen zien en anen zullen ongetwijfeld meeleven met dit prachtige Kerstspel dat K.M.D. U weer aanbiedt. LOONOPZAND. Examen. Dg Kampioen! Een welverdiend kam pioenschap voor No. 33, want mildere en geuriger tabak is er nergens te vinden. niet, dan beloofd dit weer een avond te worden voor de vele tooneelliefheb- bers, omdat men weet als er een uit voering gegeven wordt, waar Frater Lusidius dc leiding heeft, dat het dan af is. 2) Blauwe gloeilampen voor ver schillende in de verordening aange geven verduisleringsdoeleinden (voor verlichting binnenshuis, voor ver- keersaanduidingen enz.) zijn alleen dan volgens de voorschriften, wan neer zij het daartoe vastgestelde goed keuringsmerk der Rijksinspectie dra gen, bestaande uit een rechthoek met de letters I.L.B.een type-aanduiding en een nummer. Zulke gloeilampen worden eveneens door dc industrie in den handel gebracht voor een maxi mum-prijs van 66 cent. 3) Voor de lichtuitstralende aan duidingen (lichtbakken enz.) voor winkels, café's enz. gelden dc reeds bekendgemaakte voorschriften. 4) Voor alle verduisteringsdoelein den, waarvoor blauw licht voorge schreven is, zijn thans goedgekeurde blauwe gloeilampen officieel vastge steld en zij zullen binnen enkele dagen in den handel verkrijgbaar zijn. Nogmaals wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat het gebruik van andere middelen voor deze doeleinden verbo den is. BON 18 VOOR KOFFIE EN THEE. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van Zaterdag 21 dezer tot en met Vrijdag 31 Januari a.s. de met „18" genummerde bon van het algem. distributiebonboekje recht geeft op het koopen van 250 gram kof fie op 75 gram thee. WEL WILD OP KERSTMIS. gen er op te wijzenvbgkqjcmfwypqj Men verzoekt ons er op te wijzen, het uit „Het Vaderland" overgenomen bericht, onder het hoofd: Geen ge vogelte op Kerstmis, tot misverstand aanleiding zou kunnen geven. Op het moment is alleen de verkoop van t a m pluimgedierte verboden. Daarentegen mag de poelier wel alle Dezer dagen werd door de vereeni- ging E.H.B.O. van verschillende leden het examen afgenomen voor eerste hulp. Als examinator fungeerden de Weledelzeergel. heeren Dr. Smals en Dr. Lobach. O n t wi kkel i ngsavon d. Woensdag 1.1. had de tweede ont wikkelingsavond plaats, welke gege ven werd door de R.K.W.V. Als spreker trad op den heer F. Hoogers, Voorzitter van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond. Diege nen die dezen avond niet present wa ren hebben veel gemist. Spreker gat een duidelijke uiteenzetting van den nieuwen tijd die komen gaat. Hij mocht een dankbaar applaus in ont vangst nemen. Uitvoering W. Op den tweeden Kerstdag zal door de Tooneelverecniging van de Jonge Werkman een Kerstspel worden opge voerd. Bedriegen ons de voorteekenen Ook de heer van Aert blijkt vermoord. Het vermoeden, dat de sinds 12 November vermiste 47-jarige heer P. B. G. van Aert uit Breda ver moord zou zijn. is bewaarheid In een woning aan de Franschelaan te Rotterdam heeft men het stoffelijk overschot gevonden. Kort vóór deze vondst is de Rot- terdamscbe politie overgegaan tot de arrestatie van zekeren S., die spoedig een volledige bekentenis heeft afgelegd en de politie heeft aangewezen waar hij het lijk had verborgen, nl. onder den grond in zijn woning Een gruwelijk geval. De dader is de 30 jarige Slout uit de Franschelaan te Rotterdam. In den kelder van zijn woning heeft de politie reeds Dinsdagmorgen het lijk van den koopman gevonden. Het was de Rotterdamsche politie bekend, dat de gearresteerde in ge zelschap van een vriend den koop man op 7 November had ontmoet in een café aan de West Kruiskade nabij den Diergaardsingel. De koop man was, zooals men weet, met het tweetal in contact gekomen door bemiddeling van iemand uit Bussum in wiens gezelschap hij naar 's Gra- venhage was gereisd, vanwaar het slachtoffer alleen naar Rotterdam was gegaan. Gedrieën zijn de man nen van het café aan de Kruiskade naar het huis in de Franschelaan gegaan aldaar zou men aan den heer Van Aert een partij manufactu ren toonen, welke hij buiten de distributie om wenschte te koopen. Op beestachtige wijze is de heer Van Aert in het benedenhuis in de Franschelaan, dat Slout alleen be woonde. vermoord. Nadat men het geld, een bedrag van ongeveer f2000, en eenige sier raden had geroofd, heeft men het lijk in den kelder begraven. Er werd een groot gat in den cementen vloer gi bakt en daarop heeft men een kuil onder de cement laag gegraven, waar in men het lijk met kleeren en al heeft laten zakken. Later heeft men het gat in den vloer weer met cement dichtgemaakt. Na den moord heeft fi «t Het centrum van Coventry na den Duitschen bomaanval. Duidelijk zijn de verwoeste fabrieken (rechthoekig omlijnd) en de talrijke bomtrechters (met een cirkel aangeduid) te onderscheiden. (Hoffmann, Zander). DROSE" ZtKdra U een lepe' Abdijsiroop heb! ingenomen voelt U al direct de ver zachtende. slijmoplossende werking. Na elke lepel bemerkt li dat de slijm loskomtdat Uw hoest minder scherp en minder veelvuldig wordt. Ge zult U prettiger voelen, minder afgemat. Binnen enkele dagen zal Abdijsiroop dien naren hoest verdreven hebben. Deze werking dankt AKKER's Ab dijsiroop aan haar samenstelling uit oude beproefde geneeskruiden, waaraan nu nog is toegevoegd de krachtig hoeststillende stof codeïne. Terecht zegt men thans dan ook ..'s-Werelds beste Hoestsiroop" is «fHPVllI ACONHUM tegen hoest, griep.bronchitis. asthma Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2 40. f 4.20. Alom verkrijgbaar £.J U'miAiftiiL.ruAM Bons 08, 09 en 10 van de bonkaar' 1 5 cent per hall ons mtmtm

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2