Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. %iX N00RD-BRABAND" H. Kolsteren-Lagarde Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Denkt aan de verduistering Ontoereikende verduistering heeft ernstige gevaren tot gevolg en wordt zwaar gestraft. 1843 WAALWIJK 1843 VULHAARDEN - INVENTA - HAARDKACHELS R. S. Stokvis-Rijwielen N.V, HANDELMAATSCHAPPIJ MATTHIJSSEN. VAN SANTEN CIE Prima Brandewijn Jenever Cognac Bessen Jenever Wijnen en Likeuren» „MIJNHARDTJES NUMMER 104. ZATERDAG 28 DECEMBER 1940. 63c IAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door t geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertention moeten Woensdag en Vrijdag des mo-gens om uiterlijk 9 uur in v ns bezit uln. Prijs der Advertentie 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. WINTERHULP BRENGT IN DUIZENDEN GEZINNEN GELUK In de ruime kantoorlokalen aan het Rokin, die in de hoofdstad des lands vestiging hebben geboden aan Winter hulp, rinkelen de telefoons en ratelen de schrijfmachines. Er wordt hard en met liefde gewerkt om hulp te bieden aan de duizenden, die thans in deze koude, kille donkere dagen rond Kerst mis hulp en steun van noode hebben. Buiten waait een ijskoude wind door de straten, veegt over de pleinen en strijkt langs de ramen en deuren van slecht verwarmde woningen met vele gezinnen waar nood heerscht en de ar moede aan de deur klopt. Dat zijn de woningen, waar de steungaven van Winterhulp heen gaan en waar vreug de en nieuwe moed gebracht wordt door de gaven, die geheel ons volk niet uit weldadigheidszin, doch als een dure plicht bijeenbrengt. Na de eerste collecte, die Winter hulp eenige weken geleden heeft ge houden is door het hoofdkantoor een bedrag van 80.000 gulden beschikbaar gesteld voor Amsterdam, een bedrag, dat in de maand December verdeeld wordt over de gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen, want helaas er is in de hoofdstad zeer veel nood en er zou meer dan een half millioen gulden per maand noodig zijn om de 35.000 menschen, die voor bijsteun in aanmer king komen (werkloozen en armlasti gen), te helpen. En dan moet men nog rekening houden met de zoogenaamde stille armen. Want er wordt ook in stilte veel geleden, er wordt veel ellen de binnenkamers gehouden. Ellende, die moeilijk te lenigen is, omdat zij veel al aan hem, die helpen wil, niet bekend is. Nog veel te weinig wordt begrepen hoeveel geld er noodig is om het breed opgezette doel, dat Winterhulp zich voor oogen heeft gesteld, te kuni#n bereiken. Nu moet men eerst gaan naar de groote gezinnen, waar drin gend behoefte is aan de eerste levens- benoodigdheden: voedsel, aanvulling van winterkleeding, brandstoffen voor de kachel. Nu ook 'gaat men naar de gezinnen van minimumsteuntrekkers, wier steun heel laag is, omdat de man arbeidde in het vrije beroep, waarin hij weinig verdiende en niet viel onder .de volle steunuitkeering. Wij hebben in deze sombere dagen voor Kerstmis een bezoek gebracht aan vele gezinnen, in wier midden blijd schap en vreugde is gebracht door Winterhulp. Winterhulp, die vlug en zonder aanzien des persoons hulp heeft geboden. Onze tocht door het winter- sche Amsterdam ging eerst naar de overzijde van het IJ. Het was een klei ne, maar uitstekend onderhouden wo ning, waar de huisvrouw ons ontving. Op het eerste gezicht leek het of zij de armoede de deur uit had weten te houden, maar uit het eenvoudige ver haal dat zij ons deed, bleek hoe dit ge zin jarenlang met zorgen en ziekte to kampen had gehad. De man was in valide en de zoon, die eenigen tijd in Duitschland had gewerkt, was door ziekte gedwongen huiswaarts te kee- ren. Het gezin viel buiten den steun. Er was dringend hulp noodig en de man wendde zich tot Winterhulp. Steun werd verleend en thans is het gezin uit de directe zorgen. Ook is de steunverleening van M. S. ingescha keld. Winterhulp zoo zeide de vrouw ons verdient aller liefde en belangstelling. Verder ging onze tocht. Wij bezoch ten de woningen van Rotterdamsche geëvacueerden in het Astendorp. Men schen, die ondergebracht zijn in huizen, die eigenlijk de naam woning niet meer verdienen. Tocht en water maken het bewonen tot een voortdurende strijd tegen ziekte en bederf. Het vocht druipt langs de muren en hoewel in de kamer waar wij binnen werden gelaten een klein maar dapper kacheltje vroolijk snorde, trok een ijzige koude langs de vloerwaar kinderen speelden. I Ook deze menschen hadden zich tot Winterhulp gewend omdat hun nood hoog was gestegen. Er moest van alles worden gekocht, versterkend voedsel voor de kinderen, wat warme kleeren en in de eerste plaats kolen, om de vochtige koude uit de ongezellige en schaars gemeubelde kamer te verdrij ven. Ook deze menschen waren innig dankbaar en vol lof voor de hulp, wel ke zij zoo snel hadden gekregen. Er was niet gevraagd naar geloof of po litiek, er was slechts gevraagd: ,,is er dringend hulp noodig? en binnen en kele dagen was die hulp gekomen. In deze Astendorp-gezinnen is het wel heel duidelijk, dat Winterhulp geen liefdadigheid vervult, doch slechts een plicht volbrengt in naam van het Ne- derlandsche volk. Winterhulp moet veelal in de eerste plaats gezien wor den als aanvullende steun. Immérs in zeer vele gevallen is het bedrg, dat Maatschappelijk Steun uitkeert in de wintermaanden ten eenen male onvol doende om het gezin voor ellende te bewaren. Heel duidelijk bleek dit, toen wij in een benedenhuis in West aan klopten, waar de heer des huizes, die vroeger een goede positie op een bank bekleedde, ons ontving. Hij heeft elf kinderen en zijn vrouw verwacht bin nenkort het twaalfde. Een proper en helder gezin, dat echter slechts het hoog noodige bezit en dat er van twintig hulp Nederland heeft ter gelegenheid van de jaarwisseling een bedrag van 50.000 gulden beschikbaar gesteld voor de weduwen van de in de Meidagen gevallen Nederlandsche-soldaten. Over de verdeeling van dit bedrag zal met de betreffende instanties nader overleg worden gepleegd. LEVENSVERZEKERING KOLENDISTRIBUTIE. Het rijkskolen bureau vestigt de aandacht erop van de handelaren, dat zij zich dienen te houden aan de hier boven aangehaalde circulaire en doel het rijkskolenbureau een beroep op het publiek om geen grootere hoeveel heid brandstof van zijn kolenleveran- cier te verlangen dan wat het voor di rect verbruik noodig heeft, het verde re tegoed op de t/m 31 Januari geldig verklaarde bonnen in een of 2 zendin gen in Januari van den kolenhande laar af te nemen en overigens de grootste zuinigheid bij het stoken te betrachten, daar anders bij verkeers stremmingen tengevolge van de weersomstandigheden moeilijkheden in een regelmatige kolenvoorziening niet zullen uitblijven. RADIO -STOFZUIGERS -NAAIMACHINES -WASCH MACHINES TILBURG. AGENTE voor WAALWIJK en OMSTREKEN: Firma J. J. ZEEGERS, Grootestraat 70, WAALWIJK. Tel 301. Voor degelijke personen credielfaciliteiten. gulden steun per week moet komen. Hij had van Winterhulp een uitkeering in eens van 27.50 in waardebons gekre gen en de huisvrouw vertelde met een glunder gezicht hoe zij haar provisie kast had kunnen aanvullen, hoe zij wat kleeren had kunnen koopen en hoe zij bij den kolenboer haar rantsoen kolen had kunnen halen. Met die waardebons zei zij, gaat het heel gemakkelijk. De winkeliers kennen ze al uitstekend, want er komen er dagelijks stapelen binnen. Er was in dit gezin wat zon neschijn en wat licht gebracht door de snelle en tijdige hulp van Winterhulp Nederland. Zoo hebben wij vele gezinnen be zocht, vele gezinnen, die iederen dag met dubbeltjes en centen moeten reke nen om rond te komen en die nu dank zij Winterhulp wat ruimer kunnen ademhalen. WINTERHULP BEDENKT DE WEDUWEN VAN GEVALLEN SOLDATEN. 's-GRAVENHAGE, 24 December. De directeur-generaal van Winter- Alleen dan, wanneer een ieder op deze wijze te werk gaat mag erop ge rekend worden, dat een regelmatige kolenvoorziening mogelijk blijft. Het rijkskolenbureau mag niet na laten hieraan toe te voegen, dat niet geaarzeld zal worden strenge maatre gelen te nemen, desnoods door inbe slagneming van de aanwezige voorra den, tegen die handelaren en particu lieren, die opzettelijk in strijd met het vorenstaande gehandeld hebben of zullen handelen. I)E PETROLEUMDISTRIBUTIE. Periode 8 van 30 dezer t./m. 23 Februari. De secretaris-generaal van nijver heid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maan dag 30 dezer tot en met Zondag 23 Februari a.s. de met „periode 8" ge merkte petroleumzegcl recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. ADVERTEERT IN DIT BLAD. L Y B I Een moeilijk oorlogsterrein. In liet voorjaar van 1939, toen er oorlogsgeruchten waarden langs de Noord-Afrikaansche kust, heb ik Ly- bië bezocht, het woestijnland, waar de Britten en Italianen elkaar nu zoo spoedig bekampen. En ik heb er al het barre ongerief leeren kennen, waarmee de strijdenden thans in ver dubbelde mate hebben te rekenen. Het Klimaat is er op het oogenblik op z'n mildst, d.w.z. de temperatuur be loopt nu gemiddeld ruim 80 graden in de schaduw en over de 100 in de zon. Na Februari loopt het weerglas bij wijze van spreken tot smeltens toe om hoog en dan kan men hij het vechten nog slechts bezwijken. Heel Lybië, een latere samenvoeging van de kolonies Tripolitanië en Cyrenaica, is een ui terst dun bevolkt, ontzaglijk groot woestijngebied, met slechts één be- gaanbaren weg langs dc enkele duizen den kilometers lange kustlijn en voorts met karavaarwegen door de trooste- looze, onafzienbare golvende zandvlak ten, maar zonder spoorwegen. De eeni ge manier om er zich te verplaatsen bestaat dan ook uit het gebruik maken van Italiaansche schepen, welke de kustvaart beoefenen. En hoe! Over een verplaatsing van Tripolis naar Bengasi deed ik acht dagen, dit is 5 dagen langer dan volgens program. In den zomer is de zee langs de Afri- kaansche Noordkust als regel een spie gel gelijk, maar om dezen tijd van het jaar „spookt" ze als regel. Slechts de haven van Tripolis is behoorlijk ge outilleerd en kan ook bij zwaar weer worden binnengevaren; de haven van Bengasi liep ik het vorige jaar binnen, slechts enkele uren nadat een zuster schip van de boot, waarop ik passage had, met zware slagzij tegen een ha- vendam was geworpen. Alle andere Lybische havens welke men op de kaart aantreft, zooals Homs, Derna, Appolonia, Tobrouch en Porto Bardia, zijn natuurlijke havens, waar liet binnenloopen en ankeren slechts mogelijk is als de weers-om- standigheden gunstig zijn. Het schip, waarop ik voer, had lading aan boord voor alle bereikbare havens; de oor logsvoorbereiding was in vollen gang en overal moesten we cement lossen en ijzer voor betonwerken. Maar slechts in Tripolis en Bengasi raak ten we onze lading kwijt. Vijf dagen lang b.v. hebben we vóór Miserauta geankerd gelegen of er wat rondge dobberd op de woeste golven van de zee, in afwachting van dc gelegenheid, dat de barkassen vanaf de kust ons j schip zouden kunnen naderen om de lading over te nemen, maar ten slotte zijn we onverrichterzake moeten door varen. Pas in de buurt van de Egyp tische grens, n.l. in de havens van To- brouck en van Porto Bardia de streek waar thans hevig wordt gevoch ten kon een verbinding met de kust worden tot stand gebracht. In heide plaatsen vindt men prachtige, natuur lijke havens, gelegen aan de uiteinden van diepe inhammen der zee, be schermd door steile, rotsachtige hoog ten. Maar aan den wal te meren, is ook dóór onmogelijk voor grootere schepen. Enkel in de haven van To- brouck zijn enkele meerkaden ge maakt voor kleinere schepen en voor... onderzeebooten. Tobrouck is de be langrijkste Italiaansche duikbootbasis op heden aan dc Afrikaansche kust, rechtstreeks gericht tegen den Brit- schen zeeweg, welke naar en van Alex- Grootestraat 199-201 W A A LWIJK Geeft óók in Dranken en Likeuren steeds 100 °/0 kwaliteit. andrië en het Suezkanaal voert. Deze basis hebben de Italianen ontzaglijk versterkt met kunstmatige wernen, een uitnemend vliegveld en een uitge breid Iroepenkamp. De havens van Tobrouck en Porto Bardia liggen kort bij de Egyptische grens, Porto Bardia op slecnts een twaalftal kilometers er vandaan. Men begrijpt dus, van welk een groot be lang de strijd is, welke daar op het oogenblik woedt. Als de Italianen deze havens zouden verliezen, beschikken ze vanaf de Egyptische grens tot aan Bengasi, dit is een kustlijn van 300 a 700 K.M., over geen enkele basis meer van aanvoer van versterkingen van overzee. In oorlogstijd, onder het zicht van Engelsche patrouilleschepen, kan een Italiaansch vaartuig met soldaten of (en) munitie, moeilijk een paar da gen ergens gaan liggen wachten, tot dat dc weersomstandigheden het mo gelijk maken, dat er met behulp van kleine stoombarkassen kan worden ontladenDaarom, mochten Porto Bardia en Tobrouck vallen, dan voor zien we een strategischen terugtocht der Italianen tot in dc buurt van Ben gasi, dc hoofdstad van Cyrenaica. en Griep Over het vele honderden kilometers diepe Lybische achterland, hebben noch de aanvallers, noch de verdedi gers zich bijzonder druk te maken. Die oneindige zandvlakten zijn ten cenenmale ongeschikt voor de vesti ging van militaire bases van genoeg zame beteekenis om er grootschc flankaanvallen te organiseeren. Daar toe is het terrein te open, te onbe gaanbaar, te zeer verstoken van de wone hulpbronnen, o.a. water. Toen de Italianen in 1911 dan ook uittrok ken om Lybië op de Turken te gaan veroveren, beperkten ze zich tot lan dingen te Tripolis, Bengasi en Homs. Daarmee was het feit beslist, maar '1 heeft tot 1929 geduurd, eer alle stam men in de onherbergzame woestijn gebieden waren bedwongen. De oor spronkelijke bewoners van Lybië zijn altijd een lastig volkje geweest; het eeuwenlange Turksche bestuur heeft zich nooit in bijzondere mate kunnen laten gelden. De eigenlijke machtheb bers waren de inheeinsche Deys, die vooral in de 17e en 18e eeuw hun zee steden tot ware roofnesten der Bar- barijsche zeeroovers maakten. Deze zeesteden treft men thans nóg om muurd aan, maar deze Turksche ver dedigingswerken hebben geen practi- sche beteekenis meer. Wuiwjjisrkt «n Langütraatsche Courant 5 verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks 50ct. Proef doosje 2 stuks tOct.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1