RECHTZAKEN BOEKBESPREKING gTmengd nieuws, SPORT ALMANAK 1941 PRIJS f 0.15. verdraaiing van de feiten onmogelijk is te bercie lieert gebracht om tie V. S. in een uiterst gevaarlijken politieken toestand te jagen en vraagt of inder daad een joousclic kliek te New York en Washington de V. S. aan een mate* looze stookcampagne ten offer zal la ten vallen. De Frankfurter Ztg. Jioudt de rede volstrekt niet voor een tot niets bin dende causerie, maar voor een staat kundige betooging, waarvan het vol le gewicht der aansprakelijkheid niet kan worden afgewenteld. De feiten spreken tegen Roosevelt. Als de pre sident ze eerst moet vervalschen 0111 zijn politiek bij het volk door te zet ten, des te erger voor die politiek, welke klaarblijkelijk geen anderen uitweg ziet om de gevolgen van een ongehoord lichtvaardige aanmoedi ging van de Europeesche oorlogssto kers af te wenden. 50 GRADEN VORST IN ZWEDEN. Sinds eenigen tijd hcerscht in het grootste deel van Zweden, vooral in het Noorden, hevige koude. Nadat in Hede, dat doorgaat voor de koudste plaats van het land, de thermometer Maandagavond niet minder dan 43 graden onder nul had aangewezen en in Sveg een temperatuur van 40 en in Glöte, dat evenals Sveg in het Harjc- dal is gelegen, een temperatuur van 41 graden onder het vriespunt werd gemeten, is de koudegolf nog heviger geworden. In Ratan in Jamtland (Norrland) werd namelijk 50 graden Celsius vorst gemeten. Deze plotselinge intrede van- de koude herinnert sterk aan de jaarwis seling van 1913/1914, toen in Sveg het kwik 50 graden vorst aanwees, in He- de zelfs 53 graden. In denzelfden win ter noteerde men in Wilhelmina de hevigste koude, die men ooit in Zwe den heeft geregistreerd, namelijk 63 graden onder nul. MEISJE VAN DEN HOOIZOLDER GEVALLEN. Doodelijk ongeluk te Bentelo. Gisteren waren de kinderen van den landbouwer ter A vest op den hooi zolder in de schuur aan het spelen. Het 4-jarige dochtertje van den boer is toen over het slopgal geloopen, dal met wat stroo was afgedekt, en naar beneden gevallen, waar hel op een be tonnen vloer terecht kwam. Het meis je was zoo ernstig gewond, dat zij la ter aan de gevolgen is overleden. ARBEIDER DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Op de grens van de gemeente Weer- selo en Enschede is een doodelijk on geluk geschied. Een vrachtauto, gela den met zand, raakte tengevolge van de gladheid aan het glijden. Een zich daarop bevindende arbeider, de 42-ja- rige G. J. Abbink, wonende te Almelo, was daar niet op verdacht, en viel van den wagen met het gevolg, dat hij voor een der achterwielen kwam. Hij kreeg het wiel over het lichaam. Hij was on middellijk dood. MOEDER EN DOCHTER VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks negen uur zijn de 50-jarige vrouw van den vee houder Scherpenzeel en haar 15-jan- ge dochter door de duisternis misleid, te Meerkerk in de Wetering naast den Broekscheweg geraakt en verdronken. De lijken zijn opgehaald. TWEE WONINGEN TE 's-BOSCH UITGEBRAND. I11 het hart van Den Bosch is in den avond van den Nieuwjaarsdag een brand ontstaan, waarvan de gevolgen achteraf bezien alleszins zijn meege vallen, doch die zich in den aanvang ernstig liet aanzien. Het was ongeveer tien over half zeven, toen uit enkele daken langs de Pensmarkt zware rookwolken opstegen. Het was duide lijk, dat het vuur reeds lang gewoed had, voordat het zijn weg naar buiten vond. De brandhaard lag zeer ingesloten tusschen de Pensmarkt en de Doodt Nieuwstraat. Het vuur bleek te zijn ontstaan in de bovenwoning van de familie Van Dommelen. Direct na de ontdekking trachtte de Bossche poli tie hel vuur te stuiten, doch men slaagde daarin niet. Langs de slagerij van den heer A. Jansen drong de brandweer, die optrad onder leiding van den heer Drijvers, het vuur tege moet en bestreed dit met zeven stra len. Ook het huis van de familie Aenge- nent was intusschen door het vuur aangetast. Na een half uur van hard werken, waarbij de koude en de duis ternis zeer veel belemmering veroor zaakten, was men den brand meester en kon met de nablussching worden begonnen. De schade liet zich in het donker nog niet precies vaststellen, doch ze ker is, dat de woningen van de fami lies Van Dommelen en Aengenent ge heel zijn uitgebrand. Het schoenma gazijn van uo iirma Van Haren uep ouk eeuige scnaue op, terwijl ue sla gerij Jaxiaen veei Wutciscnaue Kreeg. SLACHTOFFERS VAN DE DU1S1EKNIS. Toen Dinsdagmorgen het 17-jarie meisje B. v. R., ie üuyk, dat zien mei anuere passagiers op de veerpont be vond, is deze, waarschijnlijk uoor ue uuisternis misleid, met naar fiets aan ue hand van de brug der pont afge- loopen, toen de pont nog niet ver va. den Brabantschen oever af was. Zij stortte met haar fiets in de Maas en verdween in de diepte. Aan redden viel wegens de duisternis niet te den- Ken. Men heeft het lijk nog niet ge vonden. Dinsdag-ochtend omstreeks 7 uur is de wielrijder P. B. zijn leeftijd is niet bekend woonachtig in de Vier heemskinderenstraat in Den Haag, door de duisternis misleid in het wa ter van de Troelstra-kade aldaar ge reden en verdronken. Te Woerden is de 50-jarige P. te water geraakt en verdronken. Maandagavond is te Haarlem het lijk opgehaald van den 35-jarigen J. V., die 's morgens tijdens duisternis naast de brug en in het water was ge loopen. Voorts is het lijk opgehaald van den 64-jarigen P. D., die eveneens in de morgenuren nabij de spoorbrug in het Spaarnc was geloopen. Te Hoog-Blokland is Dinsdag-mor gen in de duisternis de 17-jarige T. Verhoeven met zijn rijwiel in de We tering geraakt en verdronken. Dinsdag-morgen troffen voorbijgan gers te Baambrugge aan den kant van het Gein een heerenfiets aan, die half in het water lag. Terstond waar schuwde men de politie, die de plaats afdregde, echter zonder resultaat. Ondertusschen had de familie van den schipper H. Woud, woonachtig onder Vinkeveen, aangifte ge la 1 dat deze niet thuis was gekomen. Het rij wiel dal men bij het Gein gevonden heeft, werd als het zijne herkend. Disdagmiddag heeft men het lijk opgehaald. De rivierpolitie te Rotterdam lie ;i'l gistermiddag uit de Middenkous het 'lijk opgehaald van den 45-jariger» man J. O. uit de Dries! ad. Maan dagavond was O. uitgegaan en sedert dien werd hij vermist. Te Middelburg verkeert men in groo- le ongerustheid over drie personen die spoorloos zijn verdwenen en die naar men vermoedt, bij duisternis te water zijn geraakt en verdronken. Van af 22 December zoekt men naar den 40-jarigen ongehuwden P. Buis. Sedert Oudejaarsavond zijn verdwe nen de gehuwde 41-jarige Goedbloed én de gehuwde 51-jarige A. Cal jouw. Buis, die 's middags zijn woning heefi verlaten, heeft men 's avonds nog ge zien. De beide laatsten zijn op Oude jaarsavond uitgegaan en niet meer te ruggekomen. De politie heeft op ver schillende plaatsen gedregd en signa lementen verspreid, maar tot heden zonder gevolg. Oudejaarsavond circa 8 uur had de 18-jarige H. Heymans van Moesel te Weert, die de kapperszaak van den heer v. d. Bosch aan de Zuid Willems vaart aldaar bezocht, het ongeluk in de Zuid-Willemsvaart te glijden. Nieuwjaarsdag werd het lijk uit het Kanaal opgehaald. VERDRONKEN. Gistermorgen tegen half 9 is te Alk maar ten gevolge van de duisternis de werkman J. Stokman, wonende aan de Oude Gracht bij zijn woning, toen hij zich naar zijn werk wilde hegeven, te water geraakt en verdronken. Gistermiddag begaf het tweejarig zoontje van den heer P. Klaver te Schagerbrug zich nabij de ouderlijke woning op het ijs. Het ijs was door de dooi echter te dun geworden en hel kind zakte er door. De vader had hem spoedig op het droge, doch de levens geesten bleken reeds te zijn geweken. ZONDAG GEEN VOETBAL. Naar de Nederlandsche Voetbalbond ons mededeelt, ziin alle voetbalwedstrij den, welke voor Zondag 5 Januari waren vastgesteld, in verband met de gesteldheid van de terreinen, afgelast. DAMMEN. Damcompetitie van l.l. Zondag. WDVDl O 10—10. DAMDe Lindeboom 119 WDV verspeelde een kostbaar puntje en hiermede is de kans naar de boven ste plaats aanmerkelijk verminderd. DAM bleef over de hekkensluiters uit Waalwijk de baas, al zij hot dan ook maar met een gering verschil. A.s. Zondag wordt gespeeld DIO—DAM. De LindeboomDDV. WDV vr«. DE BEKENDE OUDE is weer verschenen. NUTTIG EN NOODIG VOOR EENIEDER. Verkrijgbaar aan 't Bureau van dii blad, BONNEN. Thans zijn geldig: Brood: (wit, bruin, luxe, krenten brood: de met 22 genummerde dubbele bonnen, reebtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood of 20 rantsoenen ge bak, geldig t.e.m. 12 Januari. Op de bloem kaart: Bon No. 3, recht- gevende op 50 gram brood of rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem, geldig t.e.m. 26 Januari. Koffie en thee: No. 18, reebtgevende op het koopen van 250 gr. koffie of 75 gram thee, gedurende bet tijd vak van 21 December tot en met 31 Januari. Kaas: Bon 47, 48, 60 en61 geven elk recht op bet koopen van 100 gram kaas, tijdvak tot en met 26 Januari. Extra rantsoen kaas: Bon 20, recht gevende op het koopen van 125 gr. kaas, lot en met 12 Januari. Eieren: Bon 33, rechtgevende op één ei, geldig t.e.m. 13 Januari. Suiker: Bon 86 van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op bet koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. 17 Januari. Boter, margarine en vet: Bon 24 van de boterkaart en vetkaart, recht gevende op een half pond boter of margarine of 2 ons vet, geldig t.e.m. 10 Januari. Slaolie: .Bon 21 van de boterkaart geeft ook recht op 't koopen van V2 flesch slaolie gedurende het tijdvak 14 December tot 31 Januari. Vleesch: Bon No. 14, rechtgevende elk op 100 gr. vleech, alles inbe grepen of éen rantsoen tleeschwa- reii. Op bon 14 worst 0 vleeschwaren, uitsluitend één rautyen vieescmva- ren, geldig t.e.m. 15[anuari a.s. Niet gebruikte bonen zijn geldig tot 19 Januari. Havermout of Havervltken of Haver, bloem of aardappimeelvlokken: Bon 57, rechtgevend 0p 250 gram. Geldig tot en met 2 Februari. Gort: Bon 44, recht>vende op y% poud gort, gortmoutf grutten, gel dig tot en met 21 Ftruari. Rijst: Bon 108, vanhet algemeen distributieboekje gel recht op het koopen van 250 grar rijst of rijste- mecl of rijstgries oirijstebloem of gruttenmeel (gemenrl meel). Geldig tot en met 21Januari. Maïzena of griesmeel- jf puddingpoe der of aardappelmeel if sago: No. 87, rechtgevende op 1(0 gram, gel dig tot en met 21 Febnari. Vermicelli of macaioniof spaghetti: No. 31, rechtgeveide )p 100 gram, geldig lot en met 11 hbruari. Peulvruchten: Bon No 103, rechtge vende op V2 kg. iculruchten, tijd vak t.e.m. 12 Januari Zeep: Bon „113" vanhet algemeen distributicbonboekje eeft recht op het koopen van 150 jam toiletzeep (nieuwe samenstellirj) of 120 gram huishoudzeep of 15 gram zachte zeep of 300 gram zhte zeeppasta of 250 gram zeeppoer of 600 gram waschpoeder. Geldig t.e.m. 31 Jarari. Bon 117: (extra bon,ie afzonderlijk aan personen bove de 15 jaar is uitgereikt) geeft reit op 't koopen van 50 gram scheecep of één tube scheercrême, of éérpot scheerzeep, geldig t.e.m. 30 Apl. Petroleum: op zege gemerkt: „Pe riode „C", rechtgemde op 2 liter, t.em. 19 Januari. Petroleumzegel „jriode 8" geeft recht op het koopi van twee liter petroleum, gedunde het tijdvak van Maandag 30)ecember tot en met Zondag 23 Firuari a.s. Hond en kat: Bon o. 11 van de voe- derkaart voor boden. Kinderschoenen: ae soorten tot en met maat 23 zoner bon. Schoenen en pantoffels bliver. onveranderd. BRANDSTOFFEN. Gedurende de dtr® periode, welke loopt van Zondaj 15 December 1940 tot en met Vrijdz; 31 Januari 1941: Bons 08, 09 en I van de bonkaar* distributie vastibrandstoffen-haar< ''^n. kachels, alsmede: Bons 15, 16, 17, J. 19, 20, 21, 22, 23 en 24 van de pnkaart distributie vaste brandstoftn-centrale verwar ming, elk rechtjevend op 't koopen van één eenheivaste brandstoffen. De met „brandsffen, één eenheid, derde periode'Msmede de met "co kes, één eenhe, derde periode" ge merkte bonner geven recht op het kooncn van ééeenheid vaste brand stoffen, tot eimet 31 Januari. Voor de tweede Winterhulp-Nederland-collecte verd met gulle hand ge geven. Een sprookje herleeft. Klein Duimpje en de Reus op den Dam te Amiterdam tijdens de collecte. HONDERD EN NEGEN OVERTREDERS DER COLORADUKEVERWET. De kantonrechter te 's-Hertogenbosch hield een strafzitting, welke wel heel duidelijk deed zien dat, hoe ernstig er ook van overheidswege gepoogd is alles te doen om het Coloradokever- gevaar van ons land af te wenden, er nog maar al te veel aardappellanden zijn, waar de zoo ge vreesde kevers liun bedje gespreid zouden vin den. De strafzitting was n.l. uitsluitend gewijd aan gevallen van landbouwers, die verzuimd Padden tusschen 18 en 28 Juli j.l., zooals voor geschreven was, hun aardappelland te bespuiten met loodarsenaat. Niet minder dan honderd en negen zaken stonden er op de rol, en de ver dachten kwamen uit alle richtingen van het kanton Den Bosch. Uiteraard was er van de zijde der verdachten die ter zitting verschenen waren, geen gebrek aan argumenten en naarmate de zitting voort gang had, kon de toehoorder er zich zelfs over verwonderen, hoe telkens weer een der verdach ten met een nieuw motief voor den dag wist te komen. Vele verdachten beweerden, wel dege lijk te hebben gespoten, doch daartegenover stond dan telkens, dat van het aardappelloof van hun land monsters opgezonden waren naar het laboratorium te Wageningen, waar een che misch onderzoek de volledige afwezigheid van arsenicum op het bedoelde loof had uitgewezen. Zooals men weet, waren de boeren tot een eer ste bespuiting geruimen tijd vroeger in het jaar verplicht geweest. Vele verdachten wisten er wel een verklaring voor te vinden, dat hun aard appelloof, hoewel zij het bespoten hadden, geen arsenicum aan zich bleek te hebben. Zij hadden n.l. gespoten juist voor het opkomen van een regenbui en het scheen dat de hevigste vorm van plasregen niet van de lucht was geweest, wanneer er maar een landbouwer klaar was ge komen met het bespuiten van zijn aardappel land. De kantonrechter wees deze verdachten er op, dat het loodarsenaat, als het tijd heeft om droog te worden, niet meer van het aardappel loof afgaat, maar als het geen gelegenheid krijgt 0111 op te drogen, doordat het gaat rege nen, gemakkelijk van het aardappelloof ver dwijnt. Een verdachte zei, dat het een klein kunstje was voor zoo n controleur, om op een paar blaadjes onderuit van het loof weg te nemen, waar dan natuurlijk niets op zat, omdat het on mogelijk was van dat hooge loof ieder blaadje te bereiken. De controleur zeide daarop echter dat hij steeds heele stengels van het loof had ge nomen. Hij gaf toe dat het uitermate moeilijk zou zijn de onderste blaadjes mede te bespuiten, maar voegde er aan toe, dat die toch eerder af stierven, zoodat de kevers aan die dorre blaad jes toch wel niets zouden gehad hebben. Ande ren zeiden, dat zij een ander voor hen hadden laten spuiten en dat zij in de meening verkeerd hadden, dat het ook gebeurd was. Een verdachte beweerde, dat hij juist in de dagen, waarop gespoten moest worden, heele- maal overstuur was geweest, doordat er een vliegtuig op zijn land terecht was gekomen, dat een koe van hem had gedood, terwijl hij zelf er Dok haast aan was gegaan. Daarom was hij niet in staat geweest te werken. Doch tegenover dat excuus stond, dat verdachte bij het opmaken van het procesverbaal de politie had verteld, niet te hebben gespoten, omdat hij achter was met zijn hooi-oogst, door 't slechte weer dat er de laatste weken was geweest. Weer een ander beweerde, op den datum, dat hij had willen spuiten, den heelen dag bij een kalvende koe rc hebben moeten zijn. Een, die dacht dat hij het al heel goed ge daan had, riep verontwaardigd uit: „Dan zou je er onderhand met een sproeiwagen uit de stad over moeten." Toen hij desondanks beboet werd, vertrok hij hardop mopperend: „Dat is een mooie zaak! Dan zou je er voortaan den burgemeester bij moeten roepen, als er gespoten wordt! Ik spuit niet meer!" Een andere verdachte, die een groot bedrijf heeft en zeide zelf deskundig te zijn, gaf als zijn meening te kennen, dat het onderzoek te Wage ningen onbetrouwbaar is. Hij kwam met veel klem voor zijn meening uit, zoodat de kanton rechter hem zelfs iets matigen moest. Zijn zaak werd aangehouden, om hem de gelegenheid te geven zich tegenover den deskundige, die het onderzoek gedaan heeft, te rechtvaardigen. Dan was er nog een verdachte, die zeide, dat zijn aardappelen reeds zooveel door de droogte qeleden hadden, dat ze niet veel zouden opbren gen. Als die aardappelen nu nog moeten worden bemest, bespoten enz. enz., dan is het voortaan voor den boer voordeeliger de aardappelen te koopen inplaats van ze te verbouwen. De Ambtenaar van het O. M. eischte dertig gulden boete. Doet er de helft maar af, adviseerde ver dachte den kantonrechter. Neen, zei deze, maar ik zal er een tientje afdoen. t Is makkelijk zat, meende verdachte. De kantonrechter legde straffen op. die vari eerden van 7.50 tot 40.— boete. De meeste straffen waren 20 of 25 gulden boete. Van de vonnissen, die de kantonrechter wees, vermelden wij de volgende: W. R. v. H.. Dussen, 25.— boete: J. W. B. Genderen f 20.— boete: W. P. Vlijmen 15— boete: F. S. v. Z. Vlijmen 20.— boete: H. v. S. Vlijmen f 25.— boete: G. M. Vlijmen f 25— boete: M. G., Heesbeen f 20.— boete: E. S. B. Eethen 25.- boete: J. C. Eethen 25.- boe- fe: J. T. v. W.. Heesbeen 30.— boete: H. v. d. W. Vlijmen 20.— boete: J. A. P. Drunen f 20 boete: G. E. M. Vlijmen 20.- boete: P. D. Dussen 25— boete: J. A. v. d. P. Dussen 25.boete: G. K. Dussen 30.boete: J. v. G. Doeveren 25— boete: M. W. Doeveren f 25— boete: J. V., Heesbeen 20— boete: P. C. v. W. Doeveren 25— boete; M. S. Dus sen 15— boete. ,,De ondergang van een Imperium", door Robert Briffault. Ingeleid door Dr. Th. Goedewagen. (Uitgave: W. J. Orf, 's-Gravenhage). Wie de oorzaken en de redenen van de gigantische worsteling van Duitsch- land en Engeland wil begrijpen, dient zich >te oriënteeren in de geschiedenis van vele eeuwen, welke aan dezen tijd is vooraf gegaan. In de negentiende eeuw zijn de Engelschen door Napoleon eens betiteld als „een natie van kruideniers" zeer snel tot groote macht gekomen. Geen land waagde het aan deze wereld macht als iets heiligs en onaantast baars omstraald door een aureool te tornen. Napoleon richtte vol gramschap zijn blikken over het Kanaal naar de Britten, wier gestadige toeneming van rijkdom hij slecht kon verdragen. Toch was hy niet bij machte om den Britschen leeuw te onttronen. De eerste poging om den Engelschen invloed in Europa en in de geheele wereld, terug te brengen bin nen de perken van het normale, werd gedaan door het tegenwoordige Duitsche i\yK. in uat liciit uiuei men ue gebeurte nissen van tiet oogenbtik bescuouwen. En vraagt men als opieueud toescnouwer wat het einue zal wezen van dezen strijd, dan zal men na lezing van Briffauits boek tot de conciusie komen, dat het er met de toekomst van het Britsche Imperium niet zoo rooskleurig uit ziet. De schrij ver, die door dit geschrift zijn landgenoo- ten heeft willen waarschuwen voor het naderende onheil, rekent op ongenadige wyze af mei de in vele landen versprei de „anglomanie", hekelt de verheerlijking van al wat Engelsch is. Hoewel deze Brit in zfjn feilen haat de kwesties eenzijdig belicht ook Dr. Goedewagen wijst daarop in zfjn inleiding kan men door de lectuur van dit boek ongetwijfeld zijn blik verruimen en zijn kennis omtrent heit wereldgebeuren van nu en morgen verdiepen. UILENSPIEGEL CSE VZÏ BB HE (S3 H® EEfl BS 09 H H 351 BP

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2