UIT DE LANGSTRAAT j EN OMGEVING BUITENLAND DE DDBBELGWTER. Huvcnitenen KAATSHEUVEL. Gemengd Nieuws nmiEPTCEpgn Kerstviering K.A.V. Voor de leden der Kath. Arbeiders Vrouwen Organisatie was in de groote zaal van den R.K. Gildenbond een Kerstfeest georganiseerd, waarbij als bijzondere attractie de kinder-operette T,Sneeuwwitje" door de afdeeling „Kin derwerk" van de K.J.M. werd opge voerd. De mandolineclub zorgde voor de muzikale omlijsting van het spel. Zoowel het een als het ander was goed verzorgd, zoodat de aanwezige vrouwen bijzonder hebben genoten. Aan het eind der vergadering hield Mej. Reijntjes een toespraak, waarna met 'n kleine kerstgave de bijeenkomst gesloten werd. Kerstgaven. Alle aangesloten leden van de Fede ratie en van den kleinen Patroonsbond hebben bij gelegenheid van Kerstmis hun personeel met een Kerstgave ver blijd. Bij de firma Martino en de Gouw werd bovendien nog een extra toelage gegeven op Oudejaar. Werkloosheid. Bij het plaatselijk agentschap der ar beidsbemiddeling alhier stonden deze week als geheel werkloos ingeschreven 54 personen en 1 als gedeeltelijk werk loos. Over de week van 2228 Decem ber waren 16 personen in de steunrege ling opgenomen, waarvan 15 afkomstig uit de werkverruiming, welke wegens de vorst is stopgezet. Liefdadigheidsconcert. Daar de aangevraagde vergunning niet eerder binnenkwam, zal het liefda digheidsconcert dat de Harm, van het Kon. Muz. Gez. „Euphonia" jaarlijks ten bate van de St. Elisabethsvereeni- ging geeft, niet op 5 Januari, doch op Zondag 12 Januari aangeboden wor den. Bij die gelegenheid zal medewer king worden verleend door de tooneel- vereeniging „Onze' vrije Uren', onder leiding van dhr. Bolsius uit Tilburg, die zal optreden met het blijspel Kitty jokt nooit." Met den voorverkoop van kaarten zal dezer dagen worden aan gevangen. Voor de noodlijdenden van Rotterdam. De inzameling van granen voor de „Stichting Noodlijdenden Rotterdam", welke alhier gehouden werd door de plaatselijke afdeeling N.C.B. in samen werking met de R.K. J.B. heeft in totaal circa 1300 Kg. opgebracht. R.K. J.B. De tooneelvereeniging van de R.K. J.B., die in November j.l. met zoo'n suc ces optrad, heeft een nieuw werk in studie genomen voor de komende uit voering in Februari, n.l. „De Demon in Smoking". LOON OP ZAND. Eerste plechtige H. Mis. Op Tweeden Kerstdag droeg onze oud-dorpsgenoot, de Weleerw. Pater van Veldhoven, in de Parochiekerk zijn Eerste plechtige H. Mis op. Zooals reeds vroeger gemeld, was voor deze gelegenheid een feestcomité samenge steld, dat dezen dag een feestelijk aan zien zou bezorgen. Het ouderlijk huis was op passende wijze versierd. Om 9.45 uur werd de neomist en zijn familie afgehaald en met e|n groote bruidjessloet naar de kerk geleid, al waar de nieuwgewijde priester de H. Mis opdroeg met assistentie van Pres byter Assistents, Diaken en Subdia ken. De feestpredicatie werd gehouden door den Weleerw. Heer Michielsen O Praem, die de hooge waardigheid van het H. Priesterschap schetste. Na de Hoogmis werden onder leiding van den heer H. v. .d Wildenberg en kele toepasselijke liederen uitgevoerd. Tusschen deze liederen in werd door een der bruidjes het gedicht „O Pries ter" van Gezelle gedeclameerd. Om 12 uur had bij monde van den voorzitter van het feestcomité de aan bieding van het cadeau van de buurt plaats, bestaande uit een prachtig uit gevoerde tabernakelkluisdeur. Diep ge roerd dankte de neomist voor deze Nadat door de Koninklijke Harmo- mooie geste der buurtschap, nie Sophia's Vereeniging en de Lieder tafel „Echo der Duinen" een .aubade was gebracht, had van 1 tot 2 uur de receptie plaats, waaraan door zeer vele dorpsgenoten werd deelgenomen. Om 3 uur in den namiddag droeg de jonge priester het H. Lof op, waarna door het R.K. Kerkkoor de Priester cantate van Francken werd uitgevoerd. Met een serenade door de Konink lijke Harmonie „Concordia", werd de openbare plechtigheid gesloten en in den familiekring voortgezet. nmsm R.K. E.H.B.O. De R.K. E.H.B.O.-club St. Rafaël, werd dezer dagen een examen afgeno men na het eindigen van haar eersten cursus. Niet minder dan 24 personen hadden de lessen gevolgd en deden met goed gevolg hun examen. De ge slaagden zijn de volgende: De dames: L. de Bont, A. van Esch, E. v. d. Heuvel, C. van Loon, H. van Opstal, M. van Opstal, M. Snoeren, P. v. d. Schoor, A. Toorians, A. van Veldhoven, C. Vermeer en M. van den Wildenberg. De hceren: A. J. Biemans, A. Boons, M. van Esch, G. J. Ligtenberg, C. F. Michielsen, A. de Ruiter, K. van der Sanden, J. Toorians, P. van Veldhoven, J. W. v. d. Velden, A. v. d. Velden en 1. Wouters. Als examinatoren fungeerden de dokters Lobach van ITdenhout en Smals van Loonopzand. ABONNEERT U OP DIT BLAD. EEN GROOT DEEL VAN LONDEN'» CITY AFGGEGBRAND. Morrison over de bestrijding van brandgevaar en bombardementen. Morrison, de Engelsche minister voor binnenlandsche veiligheid, aldus het D.N.B. uit Berlijn, heeft Dinsdag in een radiorede verklaard, dat de Duit- sche aanvallen reeds den vorm van onafgebroken bomoffensieven op de groote Engelsche steden hebben aan genomen. Soms regent het brandbom men, die een geweldige hoeveelheid branden veroorzaken. De groote bran den richtten niet alleen uitgebreide schade aan gebouwen, fabrieken en pakhuizen, aan, maar vormen ook voor den uit de lucht aanvallenden vijand een duidelijk doel, waarop hij zijn brisantbommen kan werpen. In den nacht van Zondag op Maan dag is een groot deel van de Londen- sche City door duizenden brandbom men practisch afgebrand. Minister Morrison wees er vervolgens op, dat de brandweer niet altijd kan blus- schen. Daarom zijn er hulpkrachten noodig om de branden te bestrijden. DUITSCHE VLOOTACTIE IN DEN STILLEN OCEAAN. Vijfhonderd Engelsche zeelieden van zeven getorpedeerde schepen aan wal gezet. Eraser, de minister-president van Nieuw-Zeeland, heeft, naar Reuter meldt, meegedeeld, dat op het eiland Emerau in den Bismarck-archipel een vijandelijke torpedobootjager de pas sagiers en bemanning van zeven sche pen aan land heeft gezet, t.w. van de Triadic (6000 ton), de Komata (3900 ton)), de Hohnwood, Triona en Vinni. de Triaster en de Rangitane (16000 ton). Men neemt aan. dat de overleven den van drie andere schepen t.w. van de Turakina, de Notou en de Ring- wood nog aan boord van den torpedo bootjager zijn. Zeven van deze tien schepen zijn van Britsche nationali teit geweest, één van Fransche en de beide andere van Noorsche afkomst. Het filiaal van het Britsche ministe rie van voorlichting te Singapore be vestigt in een communicpié dat de laatste maanden tien onder Britsche vlag varende koopvaardijschepen door optreden van den vijand tot zin ken gebracht zijn. Vijfhonderd opva renden zijn op 21 December op het eiland Emerau in den Bismarck-archi pel aan land gezet. (D.N.B.) ROOSEVELT OVER HET LEENEN VAN OORLOGSMATERIAAL AAN ENGELAND. Hoe het geleende terug te geven. Het D.N.B. meldt uit Washington: President Roosevelt heeft op de persconferentie ten aanzien van zijn plan om den Engelschen oorlogsma teriaal van iederen aard te leenen ver- klaard, dat hij van het Congres een wet wenscht, welke de accooruen met Engeland aldus formuleert, dat üc Vereenigde Staten na het einde van den oorlog van Engeland ten opzich te van het uit te leenen oorlogsmate riaal kanonnen voor kanonnen enz. terug krijgen. Dat wil zeggen, dat óf de oorspron kelijke, niet beschadigde materialen, of behoorlijk herstelde, óf voor totaal onbruikbaar geworden materiaal an der teruggegeven zal worden. Dit be ginsel wil hij ook tot ander oorlogs tuig, mischien zelfs tot tin en rubber, uitbreiden. Bijzondere haast voor de ze wet is niet noodig. WELLICHT AMERIKAANSCHE SCHEPEN OP ENGELSCHE ZUIDZEE-LIJNEN. De Vereenigde Staten en de Brit sche reegeering overwegen op het oo- genblik, naar United Press uit Lon den meldt, een plan, waarbij in de toekomst de Britsche scheepvaartlij nen in den Stillen Oceaan door Ame- rikanasche vrachtschepen zouden worden bevaren om Britsche schepen voor de transporten over den Atlanti- schen Oceaan en de Middcllandsche Zee vrij te maken. De aan de Ameri- kaansche ambassade te Londen toe gevoegde vertegenwoordiger van de fe derale scheepvaartinstanties, Klem- mer, is de vorige week uit Londen ver trokken naar de Vereenigde Staten om het plan aan de Amerikaansche regeering voor te leggen. ALLE CONTINGENTEERINGEN ZIJN VERVALLEN. De Crisisinvoerwet niet verlangd. Op 31 December is de geldigheids duur van de crisisinvoerwet geëin digd. Naar het A.N.P. verneemt, zal men niet tot verlenging daarvan over gaan. Uiteraard houdt dit verband niet de gewijzigde omstandigheden. Reeus zijn de contingenteeringen, die algeloopen zijn, niet meer verlengd. Thans zal evenmin tot een verlenging der crisis invoerwet worden overgegaan. Dien tengevolge zijn de nog loopende con tingenteeringen en de daarmede ver band houdende invoerformaliteiten per 31 December 1940 komen te ver vallen. EEN MOEDIGE REDDING DOOR EEN POLITIEAGENT. Op Oudejaarsavond is de 31-jarige A. de Boer wonende te Kinderdijk, door de duisternis misleid in de Nieu we Haven alhier gevalien. Op hel hulpgeroep van den man kwamen le den van de reddingsbrigade en een paar agenten, die in de buurt sur veilleerden toesnellen. Men poogde den drenkeling mét dreggen te redden, maar dit faalde. De agent J. H. Tim mer is toen gekleed te water gespron gen, een zeer moedige daad, gezien de vrieskoude en de duisternis. Hij zwom naar den drenkeling toe en wist hem een touw om het lichaam te binden. Drenkeling en redder kwamen be houden aan den kant. d. B. is door den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht, waar hij ter ver pleging is opgenomen. DOET VERKOOPEN Aan de veiscnmende fjkkantoren in ons land heerscht in verband met het feit, dat 1 Januari a.s. de nieuwe IJkwet in werking zal treden, een groote drukte. In den vervolge zullen niet alleen maten, gewichten en gasmeters, doch ook weeg- en meettoestellen onder controle van het ykwezen vallen. Tijdens de „controle op weegtoestellen in het IJkkantoor te Amsterdam. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Wel? vroeg ze, schijnbaar non chalant, alsof ze de vraag uit zuivere nieuwsgierigheid stelde, hoe heet ze? Wat is ze voor iemand? Ik weet het niet. Ze wou het me niet vertellen; ze schijnt om de een of andere reden niet graag te hebben, dat het bekend wordt. Jou eend! Jou idioot! Ik zou het uit haar gekregen hebben, zonder dat ze er iets van merkte. De wagen van den graaf stond te wachten de lange groene Lancia die bijna iedereen in Londen kende en Irene nestelde zich dicht tegen haar vader aan, terwijl ze wegreden. Als bij toeval bracht Sir William Johnson, de beroemde geneesheer, een paar uur later een bezoek, en luister de glimlachend naar Irene's zieken huis-ervaringen; maar hij hield haar hand bij het afscheidnemen langer vast dan noodig was; en toen hij zich daarna met Lord Mersia naar de bi bliotheek begaf, zei hij, terwijl hij de deur achter zich sloot: Er is gelukkig geen ernstig on heil aangericht, maar ze heeft toch 'n schok gehad. Ik zou haar eens voor een poosje wat verandering geven. Schotland? vroeg de graaf. Neen. Die reis is te lang. Is dat buiten van u aan de Theems in orde? Het is bijzonder warm voor Septem ber en het zal heerlijk zijn aan de ri vier. Laat ze zich maar wat op het wa ter vermaken. Zie gedaan te kriigen, lat ze languit in de boot blijft liggen en zorg, dat ze zich niet verveelt. Geen boeken, natuurlijk. De graaf riep zijn secretaris bij zich en zond hem nog denzelfden avond naar Fairlawn, het buiten in kwestie; en den volgenden dag nam Irene haar intrek in het vorstelijk landhuis, dat steeds bewonderende uitroepen ont lokte aan alwie op de rivier voorbij voer. Het was juist een verblijf voor een herstellende zieke, die er niet ernstig aan toe is, en toen ze op het groene terras stond, keek Irene stralend om zich heen naar het prachtig geboomte en de breede rivier, die statig voort- stroomde naar de verre zee. Wat is het hier verrukkelijk! riep ze uit en keerde zich naar de her login van St. Ormonde, die met haar meegekomen was. Ik vraag me, af, waarom we hier toch niet vaker heen gaan? Het is de straf van de rijken des aarde, dat ze niet kunnen gaan waar ze willen, Irene, zei de hertogin la chend. Dit is nog maar één van de do zijnen goederen, die je eenmaal zult bezitten, en je zult je gunsten zoo ge lijkmatig moeten verdeden als maar mogelijk is. Wel, je hebt geloof ik nog niet eens Braeside gezien, in Schot land, is 't wel? Irene schudde haar hoofd. Of de villa in Windermere, of het Palazzo Vitello in Rome. of het huis in Florence? Ik ken alleen Hurstpoint en Carl ton House Terrace, zei Irene. Ik houd van het oude kasteel Hurstpoint, het is zoo eerbiedwaardig en bij eiken stap, dien je er zet, word je herin nerd aan de een of andere heldendaad van de Mersia's. Maar ik geloof, dat ik van dit goed, Fairlawn, zelfs nog meer zal gaan houden dan van Hurst point. -Zal ik nu een bootje voor je la ten klaarmaken, zoodat je je wat kunt laten rondroeien, lieve kind? vroeg de hertogin. Irene ging een tochtje op de rivier maKen, maar ze kwam vermoeid en in zichzelf gekeerd terug, en de herto gin, die voor anes vreesde, haar ver moeid en in zichzelf gekeerd tc zien, schreef onmiddellijk aan Lord Ter- rence. Twee dagen gingen voorbij eer hij antwoordde en toen kwam hij in persoon. De afgeloopen vier jaren hadden den jongen Lord Terence veel veran derd. Van zijn studiën was niet al te veel terecht gekomen, maar hij was een hartstochtelijk beoefenaar van al le denkbare takken van sport en een bijzonder koen vlieger. Hij was verba zend gegroeid en zoo recht en slank als een jonge den. Alle St. Ormonde's stonden bekend om hun opvallend knap uiterlijk en Terence hield in dat opzicht de familie-traditie, glansrijk op. Dat hij nogal verkwistend en licht zinnig was, was evenmin een verras send verschijnsel, want de St. Ormon de's waren dat altijd geweest; en dat hij flink kon drinken en hoog en roe keloos speelde, was slechts te ver wachten, want heel zijn familie, met uitzondering van den tegenwoordigen hertog, had altijd zwaar gedronken en zwaar gespeeld. Als erfgenaam van een der klin- kendste titels in het land, was Teren ce bijzonder populair en gezocht. Het briefje van zijn tante, waarin ze hem vroeg, eens naar Fairlawn te komen, bereikte hem na een bijzonder vroo- lijken nacht: in gezelschap van een aantal sportvrienden had hij een sou per gegeven voor een bekende ballet danseres. Hij voelde dat na zoo'n in spannende fuif, die tot vijf uur 's mor gens geduurd had, een paar rustige dagen op het land hem goed zouden doen, en daarom aarzelde hij niet, aan het verzoek gevolg te geven. Hij nam den middagtrein, en aan het kleine, landelijke stationnetje bij de rivier wachtte Irene hem in haar grijs two-seatertje met de oud-rosc kussens. Zijn hart leek op te sprin gen, toen hij haar frissche, ongerep te schoonheid in zich opnam. Ik ben blij, dat je gekomen bent, Terence, zei ze met haar heldere stem, een onschuldige vreugde om het weer zien in haar stralend oogen. 't Is zoo aardig van je, nu je 't nog wel zoo druk hebt met toebereidselen voor je record-vlucht. Nu, 't spreekt toch vanzelf, dat ik naar je toevloog, zoodra ik wist, dat je me graag hier hadt! 't Was de hertogin, die je uitnoo- digde, Terence, zei ze. Hij kleurde en beet op zijn lip, maar herstelde zich bijna onmiddellijk. Ja, dat weet ik. Dat is een ver duiveld aardig wagentje, dal je daar hebt. Was 't niet te vermoeiend voor je, zelf tc rijden? Je bent toch immers nog zoo'n beetje patiënt? Ik voel er niets meer van, lach te Irene. Maar jij moogt op den terug weg het stuur wel van me overnemen. Wat zal de hertogin blij zijn, je te zien En jij? Ben jij niet in je st' :k met me? vroeg hij met zijn verove raars-lachje. En ofIk hield m'n hart al vast, dat je zoudt afzeggen. Want. om je de waarheid te biechten, Terence ik verveelde me dood! Zeg dat alsjeblief niet tegen de hertogin, want ze doet alles wat ze kan om me afleiding te geven! De rivier is zalig, en de verde re omgeving ook we moeten lange tochten maken, zeg! maar 't is hier verschrikkelijk stil en eentonig! Ja we moeten er maar veel op uittrek ken. Ik heb ook een heerlijk rijpaard hier. Mijnheer Redmavne heeft het voor me gekocht en hier naar toe ge stuurd. Redmayne? vroeg hii. O juist, de onder-secretaris. Maar waarom koopt hij paarden voor je? O, ik weet eigenlijk niet, daar heeft hij al mijn leven lang voor ge zorgd. Hij is een groote vriend van va der, weet je. Wal ben je toch groot en flink geworden, Terence! En jij danIk zou je gewoon niet herkend hebben Fairlawn kwam in zicht. De herto gin ontving haar lieveling met de grootste hartelijkheid. Zij dineerden gezellig onder elkaar en Lord Teren ce had alle gelegenheid, het mooie meisje, dat tegenover hem zat, onge stoord te bewonderen en haar te ver gelijken met de sterren van hallet en opera, die den laatsten tijd zijn hulde genoten hadden. Irene had dien avond wat hoofdpijn en ging vroeg naar bed, en nauwelijks was de deur achter haar dicht geval len, of de hertogin begon haar lof te zingen. Toen Lord Terence tenslotte naar zijn kamer ging, klonken haar woorden nog in hem na. Ik zou vreeselijken zin hebben om een eindje te gaan roeien, zei Ire ne, toen hij dit den volgenden morgen voorsloeg, maar je moet me beloven, dat ik ook eens aan de riemen mag. Ik kan het uitstekend en het is dus heusch niet te vermoeiend voor me. Goed dan, stemde hij toe. Hij roeide het lichte bootje voort, ziin vurige, oogen strak gevestigd op het sirene, onbevangen meisjesgezicht. Een paar minuten lang schoven ze zoo voort langs den oever der rivier. Laat mii nu eens roeien, Teren ce, verzocht Irene tenslotte. Ik heb er genoeg van. om zoet te zitten sturen. Dadelijk, antwoordde hij. Ik wil eens met je praten, Irene. Waarover? vroeg ze, half onge- duldie. Dat is niet in een paar woorden te zessen. Je jnoet eens goed naar me luisteren. Ik (Wordt vervolgd.) ■——■eB—-WBMW—l

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3