Gemeenteraad verslagen» BINNENLAND UIT DE PERS RAAMSDONK DRUNEN De raad dezer gemeente kwam Maan dagmorgen in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester Th. Heere. De heer Boelaars was wegens onge steldheid afwezig. Enkele ingekomen stukken ten aan zien van goedgekeurde raadsbesluiten werden voor kennisgeving aangeno men. Aan de orde kwam een voorstel van B. en W. met ontwerp-besluit tot aan vulling der verordening, regelende de vergoeding van rechten voor het ge bruik der centrale noodslachtplaats in de gemeente Raamsdonk. De Voorzitter zegt dat verschillende gemeenten van de noodslachtplaats ge bruik maken. Voorgesteld wordt nu, om in de hoogere kosten te voorzien, een heffing te vorderen van 25 cent per te wegen varken. De raad kan zich daarmede vereeni gen. Van de Woningbouwvereeniging „Volksbelang is een verzoek binnen gekomen om voorschot uit de gemeen tekas voor verbetering van den water afvoer harer woningen aan de Juliana- laan en herstel van de stormschade aan de woningen in de Koningsstraat. B. en W. stellen voor goedgunstig op dit verzoek te beschikken en de ge vraagde bedragen, groot resp. 470.56 en 600.toe te staan. Wordt goedgekeurd. Voor 1941 wordt als vergoeding per leerling voor het gewoon lager onder wijs 6.50 en voor het uitgebreid lager onderwijs 12.50 beschikbaar gesteld. De heer Elemans brengt namens de Commissie van Onderzoek verslag uit over de rekeningen 1939 van het Elec- triciteitsbedrijf, Vleeschkeuringsbedrijr en Gemeente en stelt voor deze onge wijzigd vast te stellen, hetgeen ge schiedde. Alsvoren over de rekening 1939 en begrooting 1941 van het Burgerlijk Armbestuur. Worden eveneens vastgesteld. De begrootingen 1941 van het Elec- triciteitsbedrijf en het Vleeschkeurings- bedrijf boden de commissie geen aan leiding tot het maken van op- of aan merkingen, zoodat deze ongewijzigd konden worden vastgesteld. In het rapport over de gemeentebe- grooting 1941 brengt de Commissie dank aan B. en W. en alle ambtenaren die in den loop van het jaar zooveel werk in het belang der gemeente heb ben verricht. De Voorzitter is voor deze woorden zeer erkentelijk. Hij wil ze nog in het bijzonder uitbreiden voor alle ingezete nen, die het moeilijke jaar 1940, door eensgezindheid en steun waar dit noo- dig was, het goed functionneeren van het gemeenteapparaat hebben mogelijk gemaakt. De Commissie vraagt dan verder en kele inlichtingen over posten, die bedui dend afwijken van de ramingen voor 1940, welke vragen door den Voorzit ter tot tevredenheid werden beant woord. Speciaal werd nog eens de aandacht gevraagd voor den nieuwen weg en den Sandoelschen weg, die dringend verbe tering behoeven. Aan het Burgerlijk Armbestuur zal een subsidie van 7000.worden toe gekend. De Commissie stelt zich voor de sub sidies voor de plaatselijke afdeeling van Groene- en Wit-Gele Kruis te laten vervallen, evenals de subsidies voor de Federatie voor Vreemdelingenverkeer te Eindhoven en van den Ned. R.K. Huisvestingsbond voor verpleging van kinderen, en de subsidies voor de twee plaatselijke muziekgeeelschappen tot 100.— te verlagen. De raad gaat daarmee accoord, waarna de begrooting 1941 met inacht- name van bovengenoemde wijzigingen werd vastgesteld. Het periodiek aftredend lid van de Schoolcommissie\de heer J. C. Schoen makers werd herbenoemd, evenals de heer H. G. de Bruijn, die periodiek af tredend was als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Aan het slot van de vergadering dankt de voorzitter de heeren raadsle den voor de medewerking en den steun in het afgeloopen moeilijk jaar onder vonden. In dezen dank betrekt spr. ook den secretaris, de ambtenaren, de poli tie en alle ingezetenen. De geheele ge meente heeft meegewerkt om sprekers taak, die niet eenvoudig en gemakke lijk was, draagbaar te maken. Spr. hoopt dat het nieuwe jaar voor allen beter mag zijn dan het vooraf gaande en hij eindigt met de bede dat God moge geven dat in 1941 de vrede weer terugkomt over de heele wereld. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Beqrootinqstekort van ruim 25.000.-. Een subsidie van bijna 13.000.— voor het Bur gerlijk Armbestuur. Onbewoonbaarverklaring woning Schapendonk. In de Maandagavond gehouden ge meenteraadsvergadering waren de hee ren v. d. Wiel en de Baay afwezig. De Voorzitter, burgemeester R. v. d. Heijden, opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering, met enkele kleine wijzi gingen, werden vastgesteld. Een tweetal ingekomen stukken, hou dende goedkeuring van het raadsbe sluit tot wijziging der gemeentebegroo- ting 1939 en goedkeuring der gemeen- tebegrooting 1940 werden voor kennis geving aangenomen. De gemeentebegrooting 1941. De Voorzitter merkt op dat de hee ren wel gezien zullen hebben dat de be grooting er niet rooskleurig uitziet. Zij heeft een nadeelig slot van 26664.58. Als men deze begrooting echter wil gaan vergelijken met die van het vorig jaar. zal men zien, dat er niet zoo heel veel verschil tusschen die twee is. Het nadeelig slot vindt dan ook zijn oor zaak in een lagere uitkeering uit het ge meentefonds van 7000.een niet geraamde bijdrage uit 's Rijks kas van 7800. hoogere renten en aflossin gen tot een bedrag van 4300. ver lies opbrengst staanplaatsen e.d. op de kermis 500. een verhoogde subsi die aan het Armbestuur van ongeveer 4500. en hoogere verplegingskos- ten voor armlastige krankzinnigen van ongeveer 2500. Daar komt dan bij, dat het belasting stelsel aan een algeheele herziening is o.nderworpen, waardoor er een geheel andere financieele verhouding zal moe ten komen tusschen Rijk en gemeente. Wij kunnen dus niet anders doen dan afwachten hoe de toestand zich zal ont wikkelen. Wij zullen die 25600. aan het Rijk vragen, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat de gemeente noodlij dend wordt verklaard en het Rijk alle uitgaafposten opnieuw gaat bekijken, om zoo mogelijk hier en daar nog wat te snoeien. Hierna werd overgegaan tot een hoofdstuksgewijze behandeling der ge meentebegrooting. De heer Maas vraagt waarom het salaris van den burgemeester met een bedrag van bijna 6.per week is ver hoogd. Spr. vraagt waar dat in zit. De Voorzitter antwoordt dat die ver hooging zal komen, omdat de burge meester in 1940 tien dienstjaren heeft en vanwege zijn vier kinderen een kin derbijslag geniet. De heer Maas stelt voor om de ver goeding voor den gemeente-omroeper van 40.op 55.te brengen. Dit voorstel wordt met 7 tegen twee stemmen aangenomen.- Wethouder v. Halder noodigt den secretaris uit vanaf 1 Januari a.s. eens precies te noteeren hoeveel malen de diensten van den omroeper per jaar ge vraagd worden. De heer Vughts merkt op dat op den post voorziening gladheid der wegen niets is uitgetrokken. Zijns inziens was toch wel noodig, dat daaraan de aan dacht werd besteed. De Voorzitter beaamt zulks, maar 't zou nog al wat kosten, wanneer de ge heele gemeente met zand moest worden bestrooid, temeer daar er nu geen auto beschikbaar is en alles met paard en wagen zou moeten geschieden. Spr. zegt echter toe bij een volgende gladheid een proef te willen nemen om zoodoende van de kosten een indruk te krijgen. Wethouder Muskens zegt dat de kosten voor de bad- en zweminrichting 150.— hooger geraamd zijn dan de ontvangsten. Dan zou die inrichting dus een schadepost zijn. De Voorzitter is van meening dat, wanneer de Volksgezondheid nooit meer dan 150.zal kosten, een en ander nog wel te overkomen is. De heer van Daal heeft gezien dat er thans geen post uitgetrokken is voor landbouwonderwijs, waarvoor vroeger steeds 100.op de begrooting stond. De Voorzitter zegt dat deze post de laatste 5 jaren steeds op de begrooting heeft gestaan, maar dat men die nog nooit heeft behoeven te betalen. Zij was feitelijk beschikbaar voor het land bouwonderwijs in Udenhout, maar er is nooit om gevraagd. De heer Maas valt het op dat voor het Armbestuur 12930.25 is uitge trokken en vorig jaar 8400. Spr. vraagt naar de oorzaak van dit ver schil. De Voorzitter zegt dat het Armbe stuur daarom gevraagd heeft. Staat de raad deze subsidie niet toe, dan zou daarmee de heele begrooting van het B. A. in duigen vallen. Wanneer de bijzondere tijdsomstandigheden ons niet tegen hadden gehouden, zouden er reeds maatregelen genomen zijn om het B. A. op een gezonderen financieelen basis geplaatst te krijgen. Er is reeds getracht een groot deel van de kosten te ondervangen, door een groot aantal gezinnen te verzekeren, maar dit heeft tot nu toe nog geen resultaat opgele verd. B. en W. zijn ook geschrokken van het hooge bedrag, maar er is niet veel aan te doen. Het B. A. zal nog wel komen om een extra subsidie voor 1940 omdat zij met de gekregen subsidie van 8400.niet toe kan komen. Alle menschen moesten zoo verstan dig zijn zich te verzekeren, dan zouden heel wat kosten niet ten laste van het B. A. komen. De heer van Huiten vraagt waarom er 2000. meer noodig is voor de verpleging van armlastige krankzinni gen. De Voorzitter zegt dat dit ligt aan t aantal verpleegden. De gemeente is verplicht de verpleegkosten te betalen. Op het oogenblik zijn er 19 personen, die per man een bedrag van 650. per jaar vorderen. De begrooting werd hierna zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Zij sluit in den gewonen dienst aan inkomsten op 128.808.56 en aan uit gaven op 154.493.14. met een nadee lig slot dus van 25664.58. Aan belastingbedragen is een bedrag van 33.065.— geraamd. De kapitaaldienst sluit op 14505.18. De begrooting 1941 van het Algem. Burg. Armbestuur werd vervolgens z. h. st. ongewijzigd vastgesteld. Geldleening. B. en W. stellen voor een geldleening aan te gaan van 46350, ter bestrijding der kosten voor uitbreiding zwembad, verbetering der wegen, inrichting raad huis, werkverschaffing en uitbreiding bijzondere jongensschool. De leening is aan te gaan bij de N.V. Effectenkantoor Scheppe Co. te Am sterdam tegen een rente van 4J^ pCt. en is af te lossen in 20 jaar. Wordt z. h. st. goedgekeurd. Een tweetal verzoeken van het R.K. Kerkbestuur te Drunen en Elshout om medewerking voor het geven van on derwijs in lichamelijke oefening aan de respectievelijke scholen, werden goed gekeurd. Onbewoonbaarverklaring. De secretaris leest een schrijven voor van den inspecteur van Volksge zondheid, waarin deze den raad ver zoekt onverwijld over te gaan tot on bewoonbaarverklaring van de tijdens den Novemberstorm ingewaaide boer derij van J. Schapendonk te Giersber- gen. De inspecteur heeft geconstateerd dat het huis nagenoeg geheel is inge stort en waar dit niet het geval is, be staat er toch ernstig gevaar voor. Toch wordt het huis 'nog bewoond en is met zeilen dicht gemaakt. Het verblijf moet er levensgevaarlijk genoemd worden, zoodat deze woning voor onbewoon baarverklaring in aanmerking komt. De Voorzitter zegt dat B. en W. alles in het werk gesteld hebben om een an dere woning voor dit gezin te vinden. Dit was niet gemakkelijk, maar boven dien stuitte alles af op den onwil'van de bewoners, een gezin met 6 kinderen. Aanvankelijk hadden zij het huis ont ruimd, maar dit later weer betrokken, alhoewel het volkomen onbewoonbaar is. In overleg met den inspecteur van Volksgezondheid is bepaald, dat hei gebouw moest worden gesloopt, zoodra de bewoners het verlaten hadden. Zij willen er echter niet uit en daarom is 't noodig dat de raad tot onbewoonbaar- verklaring besluit. De heer Maas meent dat de gemeen te verplicht is voor een -andere woning te zorgen. De Voorzitter zegt' dat alle mede werking van het gezin ontbreekt. Aller- wege zijn pogingen aangewend, maar niets lukte. Trouwens, het maakt geen verschil, of het gezin in de open lucht zit of in die bouwvallige woning, waar 't hemelwater overal in doordringt. Wethouder Mu-skens zou nog willen wachten tot er een andere woning ge vonden was. De Voorzitter deelt mede dat er na de onbewponbaarverklaring nog een termijn van 6 weken overblijft, om in beroep te gaan bij Ged. St. Er is dus nog voldoende tijd om naar en andere woning om te zien. Met 7 tegen 1 stem (Maas) en 1 ont houding (Vrijhoeven) werd het voor stel van B. en W. aangenomen. De heer Maas is het er niet mee eens dat de losse gemeentearbeiders ver schillend loon krijgen. Naar sprekers meening moet dit loon niet afhankelijk zijn van het aantal kinderen, maar van den verrichtten arbeid. De Voorz. noemt deze redeneering een ouderwetsche liberale theorie, in strijd met de katholieke opvattingen, die naast een prestatieloon ook een be- hoefteloon toekent. Door de kinderbij slagwet, die pas is ingevoerd, zullen de loonen thans toch gelijk gesteld wor den. De heer v. Wezel vraagt of er in de hei niet meer tentjes geplaatst mogen worden,, of dat t soms verschil maakt of iemand een sigaar rookt of een pijp. Den Voorzitter is dit laatste niet dui delijk èn spr. zegt dat de tentjes in strijd zijn met de bouwverordening. bpr. zal terstond een onderzoek Jaten instellen. RADIOLUISTERAARS, RUSTiG AFWACHTEN! Reeds thans komen verzoeken in \oor toezending van luister-diploma's, verzoeken om onihciïing van de beta ling der verplichte luister-bijdrage', mededeelingen, dai men niet langer luisteraar vvenscht te blijven en in ver band daarmede verzoeken om wegne ming van toestellen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat dergelijke verzoeken voorshahds achterwege kunnen blijven. De luis teraar heeft voor het tegenwoordige niet anders te doen dan af te wachten lot hij in het bezit is van de noodige bescheiden, die zoo spoedig mogelijk huis aan buis zullen worden bezorgd. Men behoeft zich voor dien tijd niet ongerust te maken. Bij de bcoordee- ling of iemand de luisterbijdrage ver schuldigd is. zal een behoorlijke over gangstermijn in acht worden geno men. Wat betreft het in bewaring geven van ontvangtoestellen zullen zoo spoe dig mogelijk nadere inlichtingen per radio en in de pers worden gedaan. NIEUWE BONNEN. Huishoud- en toiletzeep. Gedurende het tijdvak Van Woens dag 1 Januari tot en met Vrijdag 31 Januari geeft de met „113" genum merde bon van het algemeen drstribu- tie-bonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samen stelling) of 120 grain huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeep poeder of 600 gram wasehpoeder. De aandacht wordt er op gevestigd,, dat de zachte zeep van de huidige sa menstelling met ingang van Januari niet meer zal worden aangemaakt. In de plaats hiervoor wordt thans een zachte zeep aangemaakt met eeii hoo ger vetzuurgehalte benevens een zach te zeeppasta, waarvan het vetzuurge halte uiteraard lager is. De voorraden zachte zeep van de huidige samen stelling kunnen alsnog worden uitver kocht en wel 200 gram op één bon. Scheerzeep. Gedurende het tijdvak van Woens dag 1 Januari tot en met Woensdag 30 April a.s. geelt de met „117" ge nummerde bon welke tegelijk met de textiel kaart voor mannelijke personen boven den leeftijd van 15 jaar is uit gereikt, recht op liet koopen van 50 gram scheerzeep, of éérf tube, dan wel één pot scheerzeep. POND, EL ENZ. GAAN VERDWIJNEN. Onder de verordeningen en wetten, welke bij de intrede van het nieuwe jaar van kracht geworden zijn. be hoort ook eene betreffende de IJkwjjt. Deze is, voor wat haar voorbereiding betreft, al van ouden datum. De nieu we ijkwet is immers in 1937 reeds tot stand gekomen met de bepaling, dat zij oj) 1 Januari 1941 van kracht zou worden. De oude wet van 1869 vol deed in dpzen tijd niet meer. De voor naamste bepaling der nieuwe wet is wel, dat voortaan niet alleen maten, gewichten en gasmeters onder de ijk wet vallen, maar ook weeg- en meet toestellen als snelwegers, benzinepom pen e.d. En de interessantste bepaling is, dat in de nieuwe wel nog slechts gesproken wordt van meter, kilogram, ljter e.d., en niet meer van cl, voet, pond, ons, loot, maar uit 't spraakge bruik zullen deze wel niet verdwijnen. IR. VAN DER VEGTE BEHANDELT FILMZAKEN. De raadsadviseur bij het departe ment van volksvoorlichting en kun sten, de heer ir. W. L. Z. van der Veg- le, is door den secretaris-generaal van genoemd departement voorloopig be last met de behandeling van alle film en bioscoop-aangelegenheden. GEEN JACHT OP HAZEN. Kort geleden is een bericht gepu bliceerd. waarin gemeld werd dat de jacht'op fazantenhanen ook in Januari 1941 geopend is. Door een seinfout hebben sommige bladen fazantenhazen inplaats van fa zantenhanen geschreven en andere „fazanten en hanen". Daar het gevaar bestaal dat eenige jagers, hierdoor misleid met de jacht op hazen zullen doorgaan, hetgeen den reeds ongunstige hazenstand kwaad zou doen, wordt er aan her innerd, dat de jacht op hazen op 31 December j.l. gesloten is. „HET BESLISSENDE JAAR". Aan een hoofdartikel in Volk en Vader land (N.S.13.) onder bovenstaanden titel onlieenen wij: De oorlog van Duiischland tegen En geland is de stryd van den ontrechte tc- gen den reoh sverkrachter. Deze waar- it-id heeft de Nederlandsche werker voor oogen te houden. Dan zal hij iets van zijn eigen strijd voor vrijheid, recht en rechtvaardigheid in dezen oorlog terug vinden. Dan ook zal hij begrijpen wat de overwinning van Hi.Ier voor Nederland en dus ook voor hem zal beteekenen. De strijd van den Duitschen arbéidei aan het front tegen de Engelsche pluto cratie is zijn strijd. Hitier zal hel wereld- kapitalisme, waarvan de democratische machten in Nederland de getrouwe die naren waren, voorgoed vernietigen. De Duitsche arbeider vecht voor den Neder- landschen arbeider. Deze werkelijkheid moet de Nederlandsche arbeider zich be wust maken. Als hij deze werkelijkheid ziet. zal hij de beteekenis van het jaar 1940 begrijpen, niet alleen voor Neder land. doch voor geheel Europa, ja zelfs voor de geheele wereld. Maar dan zal hij ook begrijpen wat 1941 zal brengen. In het nieuwe jaar, dat thans voor ons ligt. zal de beslissende slag worden gele verd tusschen arbeid en kapitalisme. Een nieuw en gaaf Europa is slechts mogelijk als het kapitalisme volledig is vernietigd. Het staat dan ook wel vast] dat na de ver nietiging van het Engelsche verzet zelfs de laatste rest van het volksvijandige ka pitalisme in Europa voorgoed zal wor den uitgeroeid. Want pas dan is de volk- sche opbouw, die door Hitier wordt be oogd, mogelijk. Zoo alleen ook kunnen de volksche waarden in de verschillende Europeesche volken ot hun recht komen. Zoo alleen kan ef volksche orde komen in Europa. En deze orde beteekent vrede. Dit is het groo'e en heilige oorlogsdoel van het nationaal-soc»alistis/>he Dui'seh- h'.nd, dat slech's verwezenlijkt kan wor den door in Engeland het verzet te bre ken zooals da' ook in Nederland is gebro ken. z Het jaar 1941 wordt het beslissende .iaar. Hoe de beslissing zal vallen, is voor nation^al-socialis'en geen vraag meer. Sommige verstokte democraten honen nog on Engeland. Deze honp zal ij del blij ken. De strijd- en arbeidskrach' van bet nieuwe Duitsebland is onoverwinnehik. In dit iaar der beslissing is voor ons, Ne derlanders/het parool: arbeiden! VERNIEUWING EN VADERLANDSLIEFDE. Max van Pol! schrijft onder den titel „Vernieuwing en Vaderlandsliefde" o.m. '1 volgende in 't D. v. N. en Z. En wat ons eigen land aangaat: de ver- nieuwingsgedachte op maatschappelijk gebied had reeds lang vóór het huidige conflict het gemoed van ons volk gegre pen. Men kan dit aflezen uit de houding van de politieke partijen en de gisting in vele harer lang vóórdat Nederland in het conflict werd betrokken. Hoe gering som migen hierover mogen denken, tóch is Eet zeker, da' er bij een groote meerder heid van ons volk een vernieuwingsstré- ven in maatschappelijk opzicht leefde, dat geheel onafhankelijk van het Duitsche 'of stand was gekomen, dat óók reeds !oï wettelijke maa'regelen had geleid, en dar overigens in de geheele wereld, Etve'and en Amerika niet uitgezonderd, duidelijk waarneembaar was. De Nederlandsche Unie kan dan ook volkomen terecht verklaren, dat zij met haar vernicuwingsstreven echt N°der- landsch is; doch, aangezien we hier staan voor een algemeene beweeing der gees ten in de gansche beschaafde wereld, zijn er ui'eraard punten van overeenkomst tusschen het Nederlandsche én het Duit sche vernieuwingssi'reven, evenals er die zijn met het Porlugeesche, het T'aliaan- sche. het Franscbe en het EnseRche en Amerikaansche. Er ziin evenwel óók pun ten van verschil. Elk volk zal nu een maal aan de algemeene vernieuwingsge dachte ei «en vorm geven naar zijn aard en behoeften. Wanneer nu in Nederland en door Ne derlanders wordt of zou worden getracht den vorm der vernieuwing geheel op Duitschen leest te schoeien, wanneer hier een oplegging van lot Duitsche systeem en van de levensbeschouwing, welke daaraan ten grondslag ligt, in hun totali teit zou worden nagestreefd, wanneer daaraan zou worden medegewerkt, dan zou terecht over een ontoelaa bare sa menwerking met de bezettende macht kunnen gesproken worden. Maar het behoeft niet telkens herhaald te worden, dat wij de herhaalde verzeke ring van de bezettende overheid hebben ontvangen, dat hiervan geen sprake zal zijn. Voor een „non possumus" en een „nulla communio" zou eerst dan plaats zijn en reden bestaan, als de feiten zou den uitwijzen, dat men den Nederlanders tegen hun zin en overtuiging het geheele Duitsche systeem zou willen opleggen. Zoolang dit niet blijkt, zou het juist dè non-coöperatie zijn, welke hiertoe zou moeten leiden en zal heit samenwerking met welomlijnd en op het belang van hei eigen volk gericli doel wezen, welke een vernieuwing in Nederlandschen ziit en naar Nederlandschen aard zal bevorde ren en het opleggen van een Duitsch sy steem zal voorkomen. Immers: bij weige ring van alle samenwerking zal vernieu wing er zonder eenigen twijfel toch ko men, maar dan uiteraard geheel in Duit schen trant. Want men zou van de Duit sche bezettende macht ni<^ mogen en zelfs niet kunnen verwachten, dat zij ver anderingen, welke alleen reeds door de economische werkelijkheid van het mo ment worden geëischt, anders zou invoe ren dan volgens de haar bekende metho de.'wanneer zij elke voorlichting en me dewerking van Nederlandschen kant zou missen. Een door de werkelijkheid geëischte en tot hare eischen beperkte, op het be lang van het Nederlandsche Volk gerich te samenwerking in de richting van ver nieuwing in Nederlandschen zin is dus geenszins onvaderlandslievend; maar zij is een, zfj het helaas! ondankbare, dienst aan het belang van het Nederlandsche Volk en dus juist vaderlandslievend.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 4