Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. PROVINCIAAL NIEUWS. ïfnrnrn PUROL B Voor Jong en Oud Veïstzz&te NUMMER 2. ZATERDAG 4 JANUARI 1941. TWEEDE BLAD. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertenttfn moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit z'ln. Prijs der Advertentie. 20 cent per regel. Minimum 1.5C Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. DE N.V. VAN OLDENBEEK EN SMELT IN EEN NIEUWE OMGEVING. Precies drie jaren na de oprichting van bovengenoemde firma (2 Januari 1938), heeft zij haar intrek kunnen nemen in een nieuw, smaakvol en doeltreffend gebouw, dat een waardige representatie mag heeten van den uit stekenden naam, die deze leerhandel zich in luttele jaren tijds heeft mogen verwerven. Het oude pand aan de Grootestraat beantwoordde immers lang niet meer aan de eischen die men aan een firma als deze zou kunnen stellen. De zich steeds meer uitbreidende zaken, onder de energieke leiding van de heeren Van Oldenbeek en Smelt, vroegen reeds geruimen tijd om een nieuwe ruimte, in overeenstemming met de vooraanstaande positie die deze firma in de schoenen- en lederwereld in neemt. Het was echter niet gemakkelijk een goede plaats voor een eventueel nieuw pand te vinden, daar onze gemeente in haar centrum zoodanig bebouwd is, dat er als het ware geen speld meer tusschen te krijgen is. Gelukkig slaag- de men er nog juist in de hand te leggen op een perceel grond vooraan in de Kerkstraat, en wij gelooven wel dat wij met deze vondst de N.V. Van Oldenbeek en Smelt van harte geluk kunnen wenschen. Onder leiding van architect A. van Hul ten Jr., die weer alle eer van zijn werk heeft, kon toen door Gebrs. Nieuwenhuijzen uit Sprang-Capelle met den bouw begonnen worden, waar van het uiteindelijk resultaat thans te zien is in den vorm van een smaakvol gebouw met een domineerend front, dat den indruk geeft van forsche kracht en zakelijkheid. De kracht spreekt o.m. uit de soliede eiken deu ren met fraai beslag, die hier zoo uit stekend voldoen. De zakelijkheid be merkt men in de eenvoudige en nuch tere, maar toch fraaie lijnen van het geheel, dat uiteindelijk toch een ma gazijn is en volgens de verordeningen zijn karakter als dusdanig niet &ver- liezen mocht. Bij de èntree vindt men rechts een ruim kantoorlokaal voor den boek houder met zijn staf en links 't privé- kantoor van de directie. In beide lo kalen geven twee flinke ramen direct uitzicht op het pl.m. 3Ü x 10 M. groote magazijn. Veel ramen met veel licht dus, noodig voor een goede beoordee ling van de leerkleuren, een betonnen vloer, een dak geheel met planken onderschoten, een waarborg voor droogte, maken tesamen een magazijn dat, voor het doel waarvoor het bestemd is (het bewaren van leer) ideaal genoemd mag worden. Ruime rekken en banken bieden als opslag plaats een overvloed van ruimte. Alhoewel door de tijdsomstandig heden van een officieele opening was algezien, kwamen in den loop van den dag toch tal van personen uit bevrien de- en handelskringen hunne geluk- wenschen aanbieden, terwijl een over vloed van bloemen veler medeleven deed vermoeden. De voortvarende firma, die het nieuwe jaar met deze ingebruikname zoo uitstekend inzet, kan, niet vol doening op haar werk terugzien. Wij hopen dat ook de toekomst aan al haar verwachtingen zal tegemoet ko men en bieden haar gaarne onze beste wenschen. Winterhanden] Wintervoeten Winterteenen W.S.C. BESTAAT 35 JAAR. Onze oudste voetbalvereeniging kan de toekomst met vertrou wen tegemoet zien. W aalwijks eenigste tweede-klasser viert a.s. Maandag haar 7de lustrum. 1 ijdsomstandigheden nopen ertoe dit ieit op kalme en rustige wijze te vie ren in gesloten kring, waartoe alle leden en donateurs zijn uitgenoodigd. 1 och zou, ondanks ales, een meer feestelijk vertoon wel gerechtvaardigd geweest zijn, omdat het W.S.C.-leven momenteel weer getuigt van uitste kenden geest en prima onderlinge ka meraadschap. Het gaat heden best in de vereeni- ging, schreef men aan het slot van een \V .S.C.-overzichl in het gedenkboek, uitgegeven ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan, toen W.S.C. na een ongelukkig seizoen weer in de der de klasse was afgedaald. Vroeg of laat heroveren wij ons tweede klasserschap weer, zei de schrijver, en zeer spoedig reeds werd deze voorspelling bewaar heid. In het seizoen '37-'38 gingen de poorten der tweede klasse weer voor W.S.C. open. Ieder herinnert zich nog wel de emotievolle promotie-compe titie tegen W.V.V.Z. en Tivoli, waarin AKKER'S tegen hoest, griep, bronchitis, asthma GUUSJE KRIJGT HAAR ZIN door Elly Telders. ,,Over een paar weken krijg je er een nieuwe oom bij, Guusje", zei va der, en moeder keek erg blij. Guusje hield op met spelen en vroeg: „Hoe kan dat nou?" Toen vertelde vader dat moeder's broer lang geleden naar het buiten land was gegaan en nu eindelijk, ein delijk zou terugkomen. Guusje was tevreden en speelde weer verder, want oom kwam toch niet dadelijk. „Speel je nu weer met die vervelen de kat", zei vader ineens. „Gisteren is ze op m'n schrijftafel gesprongen en heeft de inktkoker om gegooid". „Wat zeg je?" riep moeder en ging gauw naar 't bureau en zag de grote zwarte vlek op 't hout. Toen was moe der erg boos. „Nu heb ik je al honderd maal gezegd dat die kat buiten moet blijven, Guusje, en toch laat je haar steeds weer binnen! Versta nu goed: Mimi moet buiten blijven. In de schuur staat eten en drinken en een warme mand. Ze kan er in en er uit als ze wil. De schuurdeur staat altijd open. Maar in huis wil ik haar niet meer zien. Katten horen niet in de kamer! Trouwens, we zouden haar immers toch niet houden", ging moeder verder tegen vader. „Je had toch gezegd, dat de Jansen's haar graag wilden heb ben?" Vader momnelde maar wat, want hij I zag dat Guusie verdrietig werd. Maar nu wilde het ongeluk, dat Mi mi, een erg iong en levendig katje, net een overmoedige bui had. Als een pijl uit een boog vloog ze opeens op va- der's schouder en vandaar roetsj, in de gordijnen. De gordijnen scheur den, want al was Mimi erg licht, haar klauwtjes waren heel scherp en de gordijnen waren van fijne tulle! Dat was te veel voor moeder. Mimi zou en moest morgen al weg. Mimi was intussen door de open staande kamerdeur naar de gang ge rend en vandaar naar de tuin. Guusje haar achterna! In de tuin kon ze haar pakken en toen gingen ze samen naar Guusje's eigen kamertje. Daar stonden haar bed en haar tafeltje en haar kastje. Hier was Guusje de baas! En hier was Mi mi veilig. Vrolijk speelde 't katje verder, maar Guusje zat mokkend op 't randje van haar bed. Morgen moest Mimi weg. Dan zou ze haar nooit meer in haar bedje vinden en ook nooit meer in haar poppenwagen. Guusje werd hoe langer hoe bozer. Ze wilde Mimi niet missen. Het was vreselijk hard van moeder en erg le lijk van vader, dat ze Mimi niet hou den mocht! Ja, dat was 't. Echt lelijk! En wat zou tante Leny wel zeggen, als ze Zondag kwam. Die hield ook zoveel van poezen en zeker zou ze vragen: „Guusje, waar is Mimi?" En dan zou ze moeten zeggen: „Mimi die is weg!" Neen, dat kon niet! En Guusje nam een besluit. Tante Leny woonde wel twee uur hier vandaan, maar tante Leny hield van poezen! Dusze moesten naar tante Leny toe. Zij en Mimi! Oom was toch ook van zijn ou ders weggegaan toen hij jong was? Nog wel naar het buitenland! Vader had het toch zelf verteld? Misschien was hij toen ook wel zeven jaar ge weest en misschien had hij 't ook wel gedaan om een poesje! Guusje wist nu wat haar te doen stond. Ze ging naar tante Leny. Nu. Dadelijk. En Mimi nam ze mee. Er was nu eenmaal niets aan te doenZe ging aan haar tafeltje zitten en schreef een briefje. „Lieve Ouders. Ik ben vertrokken, net als oom gedaan heeft. Ik ben naar tante Leny, want die houdt van poezen. Dag. Een zoen van Uw Guusje. En toen gingen ze op stap. Guusje en Mimi. En moeder vond wat later naar Drietje en was toen erg ongerust. Maar vader moest vreselijk lachen, maar toch stapte hij gauw op z'n fiets en ging de vluchtelingen na. Aloeuer riep: „Breng ze maar alle bei terug". ,De kat ook?" vroeg vader verwon derd. „Ja, die ook! Want als Guus nu zo dol op haar is!" De vluchtelingen waren al een eind gevorderd, maar 't viel lang niet mee. Mimi was er niets op gesteld zo rustig op Guusje's arm te moeten zitten en probeerde zich aldoor los te wringen. En Guusje deed al haar best om Mimi vast ie houden. En ze werden allebei doodmoe. Het leek wel of er aan dc weg geen eind kwam. Telkens als Guusje dacht: „Nu nog maar een klein eindje, dan merkte ze, dat ze zich had vergist en dat ze nog veel verder moes ten. Eindelijk was ze zo moe, dat ze maar op de stoep van een huis ging zitten en Mimi rolde zich dadelijk op en ging slapen. Maar Guusje had groie zorgen. Hoe kwam ze nu bij tante Leny? En ze kon toch ook niet zonder Mimi aankomen! En als die nu weg liep? O, wat was alles naar! En Guus je wilde net gaan huilen, toen er op eens een fietsbel klingelde. Net vader's fietsbel! 't Was vader en hij had al lang gezien hoe ze daar met Mimi zie lig op een stoepje zat. Daar sprong vader al van de fiets! „Guusje, ik kom je poes een zoen geven en haar vragen of ze weer mee naar huis gaat. Ik vind *t thuis niet gezellig zonder Mimi. Ik neem haar weer mee! Wil jij nu alleen naar tante Leny? Of „Mogen we allebei achter op de fiets?" vroeg Guusje zachtjes. „Maar eerst moet U Mimi een zoen geven en dan mij." En zo gebeurde het. Een half uur later waren ze thuis. Daar kreeg Guusje een lekker kopje thee en Mimi een schoteltje melk en haar mandje stond vlak naast de kachel f Toen oom een paar weken later op bezoek kwam, stapte Guusje dadelijk op hem af om te vragen, hoe oud hij was toen hij wegliep en waarom hij dat had gedaan. „Waarom- ik wegliep?" lachte oom, „en hoe oud ik toen was?" „Wel Guus je, ik was toen zeven en twintig en ik moest voor werk naar 't buitenland!" „O!" zei Guusje verlegen. En op eens lachten ze allemaal. NIEUWJAARS- GEBRUIKEN In alle landen wordt het nieuwe jaar veelal op een bijzondere wijze in gehaald, maar wie eenmaal de Nieuw jaarsviering in de Beiersche bergen meemaakte, zal deze viering nooit meer vergeten. Als herinnering aan oude Nieuw- jaarsgebruiken vinden we daar het Nieuwjaarszingen in Oberammergau en het Nieuwjaarsschieten in Berch- tesgaden. Op Oudejaarsavond komen de jon gens uit de verschillende dorpen en dorpjes tezamen en vermaken zich on derling tot het nieuwe jaar is aange broken. Hebben de klokken hun twaalf slagen laten horen en is het oude jaar verdwenen, dan trekken zij van huis tot huis onder het zingen van oude liederen. Overal knallen de schoten om het nieuwe jaar te begroeten en overal schrijft men met krijt het jaar tal op huisdeuren en trappen. De bewoners geven de zangers geld of oudejaarssnoeperiien. De troep trekt dan weer verder, steeds maar hun lied herhalend. In het zuiden van ons land vindt men ook nog dat zingend rondtrekken 4 van de jeugd. Grote groepen kinderen trekken daar verkleed, met een rom- meljïot langs de huizen. Een rommel pot is een aarden pot, waarover per kament is gespannen. Wanneer men er met stokken op slaat, geeft dit een oorverdovend lawaai. Een nieuwjaars liedje, dat in West-Brabant veel ge zongen wordt is dit: „Nuuwe Jaorke Zoete, ,,'t Vaarke hee vier voete, „Vier voete en 'n staert, ,,'t Kopke is 'n worstje waert. „D'r is nog wel 'n goeie vrouw, „Die nog wel wat geven zou. „Lang maag ze leve, „Veul maag ze geve, „Honder jaor nao dezen daag, „Hoop 'k da-ze leve maag. Als 't lied uit is, verwachten de kin deren natuurlijk een beloning. Krijgen ze die niet of worden ze verjaagd, dan worden de twee laatste regels van 't' liedje gauw veranderd en klinkt het extra luid en zo onvriendelijk moge lijk: „Honderd jaor nao dezen daas. „Hak 'm dan z'n kop maar af!" In Schildwolde (Groningen) vindt* men een ander merkwaardig Oude- jaarsgebruik. Als de dienst in de ker ken is afgelopen, komen boeren knechts bij de torens en beginnen de zware klokken te luiden. Dat luiden duurt ongeveer twaalf uren. Er wordt begonnen om acht uur 's avonds en op Nieuwjaarsmorgen on geveer acht uur eindigt het luiden pas. Door de boerenknechts wordt vooraf het z.g. „klokkesmeer" opgehaald. Geen enkele dorpsbewoner zal weige ren een kleine bijdrage te geven. WaaiwUksche en Uigslraatsrke Conranli .(J I" Doos 30 cent. öij Apoth. en Drog'st. uirvui eischen Hoest en Verkoudheid op de borst dadelijk goede verzor ging. Hoe licht kan een kleine verergering groote gevolgen heb ben en oorzaak zijn dat men ge- ruimen tijd het bed moet houden. Wacht dus niet. maar neem in zoo'n geval dadelijk de beproefde Abdij siroop. welke de voortgang stuit. Abdijsiroop heeft een dubbele wer king, want zij bevat kruiden extracten en de beste hoestbe- dwlngende stof „codeïne". Daardoor slljmoplossend en hoeststillend. Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar 1 ft JE jrfSi

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1