Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UIT DE PERS De verwoestingen in de Londensche City. „N00RD-BRABAND" L-ÏÏB Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Denkt aan de verduistering Ontoereikende verduistering heeft ernstige gevaren tot gevolg en wordt zwaar gestraft. NUMMER 3. WOENSDAG 8 JANUARI 1941. 64e JAARGANG. dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door t geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentien moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentie. 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Uit Zweedsche berichten blijkt, dat, zooals een der Zweedsche correspon- ten zich uitdrukt, aan herstel van de door den jongsten en grooten Duit- schen luchtaanval op Londen ver woeste city in het geheel niet meer kan worden gedacht, doch dat men gedwongen zal zijn, het geheele stads deel neer te halen. Het gebied van de city, dat volgens neutrale berichtgevers geheel met den aardbodem gelijk gemaakt is en waar practisch geen enkel huis meer staat, heeft een uitgestrektheid van ongeveer anderhalven tot twee vierkanten mijl in het middelpunt waarvan de straten Cheapside, Newgate en Alders- gate, meer naar het Zuiden de onbe schadigde St. Paul's kathedraal en in het Noord-Oosten London-wall en Fo- restreet liggen. In dit gebied, het economische en financieele centrum van het Britsche wereldrijk, is volgens een ooggetuige- verslag van den Londensche corres- pdhdent van „Svenska Dagbladet" alle leven uitgedoofd. Straten en huizen rijen zijn vaak niet meer te onder scheiden en vormen één grooten puin hoop. Slechts hier en daar ziet men dc zwart gebrande overblijfselen van wat eens een trotsch zakengebouw van zes of meer verdiepingen was. Dit gebied, dat het ergsté werd getroffen, is vol gens het verslag de eigenlijke kern van de verwoeste city. Het door den aanval getroffen ge bied, waarin nog meer verwoestingen van allerlei aard te zien zijn, reikt echter, naar een ooggetuige kon vast stellen, in het Westen via Fleetstreet tot het Strand, in het Noorden verder dan het Paddington station en Char terhouse, in het Oosten tot Bischops- gate en in het Zuiden tot den noor- deliiken oever van de Theems. Dit is een gebied van bijna vier vier kante kilometer, waar eveneens ge heele stratcncomplexen verwoest wer den, waar geen straat door de vlam men onaangetast bleef, waar alle gas-, water- en electrische leidingen ver broken of beschadigd werden en waar ook alle telefoonverbindingen nog ge stoord zijn. Bijna acht dagen na den aanval werd aan de neutrale dagbladcorresponden ten toegestaan, door de geheel ver woeste straten der city een rondgang te maken, voor zoover dit thans mo gelijk was. Het verwoeste gebied der city maakt een nóg beklemmender indruk dan de door brand verwoeste stadsdeelen in de Engelsche provinciesteden, daar in de city de huizen veel grooter en hoo- ger waren. De ruïnes zien er daarom veel verschrikkelijker uit. In een an dere stad, zoo meent de Zweedsche correspondent, zou een dergelijke ver woesting als die in de city, de zaken wijk van Londen, het leven der stad volledig hebben lamgelegd. De indruk tijdens den nacht van den brand was zóó verschrikkelijk, dat men zich niet aan een beschrijving durfde wagen. Gaat men thans ech ter door de ruïnestad, dan begrimt men eerst goed den omvang van de schade. Het is geen overdrijving wan neer men thans zegt, dat een gebied van de city met een uitgestrektheid van een vierkante mijl in het geheel niet meer herbouwd kan worden. Men zal gedwongen zijn, daar de geheele wiik neer te halen, om later dit stads deel ceheel nieuw weer on te houwen. BETEEKENIS VAN DEN STRIJD OM BARDIA. Naar aanleiding van de gevechten om Bardia, schrijft de „Deutsche Ali- gemeine Zeitung', dat eenige Italiaan sche regimenten deze grensplaats (tus- schen Egypte en Libyë) wekenlang zeer dapper verdedigd hebben, totdat zij voor de plaatselijke overmacht moesten wijken. Dc Italiaansche ko loniale troepen hebben sterke strijd krachten van den tegenstander naar zich toe getrokken en daarmede den gemeenschappelijken strijd van de As tegen Engeland aanmerkelijk verlicht. (Uit bovenstaand commentaar zou men opmaken, dat Bardia in Engel sche handen is gevallen, hetgeen tot dusver van Italiaansche zijde nog niet is gemeld). Red. De Engelschen, zoo vervolgt 't blad, hebben deze Italiaansche bijdrage lot den oorlog toch maar zóó hoog ge schat. dat zij verscheiden honderd duizenden soldaten daar hebben ge- concentreerd, eenige dcelen van hun luchtmacht daarvoor hebben afgezon derd en een aanzienlijk eskader van slagschepen, tot de kleinste eenheden loc, in het Oostelijk deel van de Mid- dellandsche Zee stationncerdcn. De uitrusting en de verzorging van deze enorme strijdmacht moest voorname lijk langs den omweg over de Zuide lijke punt van Afrika geschieden. De beteekenis, welke in deze hevige gevechten, die Duitschlands bondge noot moest leveren, voor den gemeen schappelijken strijd gelegen is, is niet uitgeput met het feit, aldus onder streept het blad dat sterke krach ten van den vijand van het voornaam ste oorlogsterrein worden weggehou den. Al schrijft de „Times" nu, dat door inneming van de kleine haven Bardia hel strategische doel is bereikt, daar thans het gevaar voor Alexandrië en het Suezkanaal zou zijn afgewend, dan mag toch niet vergeten worden, zoo meent de „Deutsche Allgemeine Zeitung", dat de toekomstplannen van de Engelschen nog van eenige andere dingen afhangen en menige Engelsche commentaar is van dit bange voorge voel vervuld. Kern onaangetast. Deze Britsche toekomstplannen zul len namelijk, behalve van de moeilijk heden der aanvullingen en toevoeren, nog van de oorlogspolitiek der Asmo- gendheden afhangen, die niet alleen op de strategische doelen let, maar haar oorlogvoering steeds op de totale overwinning gericht houdt. Het oor logsterrein bevindt zich voor Duitsch- land en Italië overal, waar de En- gelschman is. Wat Duitschland buiten het voornaamste oorlogsterrein ge bruikt, komt uit het onuitputtelijke reservoir eener weermacht, welker to tale gevechtskracht sinds vele maan den slechts in heel bepaalde gedeelten behoefde te worden aangewend. In die vele maanden is de totale kracht zeer aanzienlijk gestegen, ter wijl de Engelschen, die hun laatste re serves hebben opgeroepen, prestige- successen in de woestijn najaagden. Maar ook het oorlogspotentieel van den Italiaanschen bondgenoot, zoo on derstreept het blad, is door de woes tijngevechten in het geheel niet in de kern aangetast. Deze gevechten heb ben een niet te onderschatten neven functie gehad juist door het feit, dat zij de Engelschen gedwongen hebben strijd te leveren. DUÏTSCH WEERMACHTBERICHT. ZUID-ENGELAND EN KONVOOIEN BESTOOKT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Dc duikboot, omtrent welke tot dus verre reeds bekend gemaakt werd, dat zij 13.300 b.r.t. tot zinken had gebracht kon haar succes opvöeren tot in totaal 20.600 b.r.t. vijandelijke koopvaardij- ruimte. Binnen het kader van de bewapende verkenning heeft het luchtwapen ver schillende succesvolle afzonderlijke aanvallen op voor den oorlog belang rijke installaties in Zuid-Engeland en op scheepsdoelen in liet Britsche kust gebied voortgezet. Bij Southend heb ben twee hommen van middelgroot kaliber een in konvooi varend vijande lijk koopvaardijschip van 3000 tot 4000 ton getroffen. Het schip bleef met slag zij in zinkenden toestand liggen. Voorts werden twee Britsche pa trouillebooten en een gewapend vij andelijk koopvaardijschip met succes aangevallen. Londen werd in den loop van den dag, ondanks de ongunstige weersom standigheden, met brand- en brisant bommen van verschillend kaliber be stookt. Gevechtsvliegtuigen hebben verder, ten deele in scheervluchten, fa- I brieken en rails, benevens een sterk vliegveld in het Zuiden van Engeland met goed gevolg aangevallen. ROOSEVELT OVER AMERIKA'S BEWAPENINGSPOLITIEK. President Roosevelt heeft Maandag persoonlijk bij de opening van het nieuwe Congres zijn nieuwjaarsbood schap voorgelezen. De boodschap stond in het teeken van het bekende buitenlandsche po litieke standpunt van den president. Hij beweerde, dat de Vereenigde Sta ten nog nooit zoo ernstig bedreigd ge worden zijn als thans. De Vereenigde Staten moeten zich daarom thans voor namelijk, zoo al niet uitsluitend, met het buitenlandsche gevaar bezig hou den en zich bewapenen als nooit te voren. De nationale politiek van de Vereenigde Staten is gericht op totale bewapening en op volledig^ onder steuning van de volkeren, welker strijd den oorlog van Amerika verwijderd houdt. De beginselen van de moraal en de zorg voor de eigen veiligheid laten het niet toe, zich in een vrede te schik ken, die door de „aanvallers" gedic teerd en door menschen bevorderd wordt, die de zaak op een accoordje willen gooien. Daarom moet Amerika zich terstond bewapenen. In 't verdere verloop van zijn bood schap zeide de president, dat hij tot dusver met het resultaat van de be wapening niet tevreden is. Elkeen moet meehelpen. Wat de hulp aan de democratieën betreft, deze zal verstrekt worden, ook al zouden de koopers die hulp niet kunnen betalen. Het geleverde oorlogs materiaal zouden zij later kunnen te ruggeven of daarvoor ander materiaal verstrekken, dat Amerika noodig heeft. Dit is, zoo beweerde Roosevelt, geen oorlogshandeling. BERLIJN SLAAT DE HUIDIGE ONTWIKKELING IN FRANSCHE REGEERINGSKRINGEN MET BELANGSTELLING GADE. Naar het A.N.P. van welingelichte zijde te Berlijn vernam, is Zaterdag in de Wilhelmstrasse door buitenland sche persvertegenwoordigers een aan tal vragen gesteldomtrent de ver schillende berichten en geruchten over de gebeurtenissen te Vichy. Van Duitsche zijde werd in dit ver hand opgemerkt, dat men in Berlijn met belangstelling de huidige ontwik keling in Fransche regeeringskringen waarneemt, welke in verband staan met de kwestie, op welke wijze de Fransche politiek een standpunt be paalt tegenover het Duitsche rijk. TERUGGEKEERDE KRIJGS GEVANGENEN IN «BELGIë. Naar wordt gemeld komen de sinds Juni in Duitschland verblijvende Bel gische krijgsgevangenen in steeds grooteren getale naar hun vaderland terug. Schier iederen dag arriveeren treinen met gerepatrieerde militairen te Antwerpen. Het zijn meestal offi cieren van het reserve-kader, alsmede onder-officieren en soldaten welke niet tot het actieve leger behoorden. Het aantal van 4 tot 21 December te Antwerpen aangekomen Belgische krijgsgevangenen die vervolgens in .vrijheid werden gesteld, bedroeg niet minder dan 23,633. In het geheel zijn reeds ongeveer 65,000 militairen uit hun krijgsgevangenschap teruggekeerd* ICiSs LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 DE MACHT IN BEZET NEDERLAND. De Tijd herinnert er aan, dat hij den aanvang van de algemeene be schouwingen over de gemeen te-be- grooling in den Amsterdamschen ge meenteraad ds. Ekering, de leider van de fractie van de N.S.B., toen bekend werd, dat op wensch van hooger hand geen politieke beschouwingen zouden worden gehouden, verklaard heelt, dat de nationaal-socialistische fractie van deelname aan de openbare be handeling der bcgrooting zou alzien. Hij betrok daarbij de waardigheid van de nationaal-socialistische beweging, aan welkewaardigheid hij relief trachtte te geven door te verkondigen, dat de nationaal-socialistische bewe ging zich straks geroepen zou zien tot de overneming der macht. Thans twee weken na datum, wijdt de Christelijke Historische „Nederlander" aan die op vatting van nationaal-socialistische waardigheid een beschouwing, waar aan het blad het volgende, dat in zijn strekking actueel is en blijft, ontleent: „Ieder, die hier eenige macht uit oefent, doet dat hij de gratie van de bezettingsautoriteiten. Daarom is het volstrekt zonder zin te spre ken over machtsoverneming. Wan neer leden van de N.S.B. belangrij ke posten bezet hebben, dan is dat omdat de bezettingsautoriteiten dat zoo wenschen. Dat de N.S.B. niet nog meer macht heeft, komt alleen doordat de bezettingsautoriteiten geen aanleiding aanwezig, hebben geacht haar die te geven. En wan neer de bezettingsautoriteiten het wenschelijk vinden haar zooveel macht te geven, dat men van „machtsoverneming" zou kunnen spreken, dan zullen zij dat doen. Dat alles gaat geheel buiten de wen schen van de N.S.B. zelf om. Daarom is het dwaas in dit ver band de waardigheid van de N.S.B. in het geding te brengen. Wanneei de Duitsche autoriteiten of de Ne- derlandsche autoriteiten krachtens het gezag of de macht, die zij aan de Duitsche autoriteiten onlleenen, politieke beschouwingen in den Raad niet gewenscht achten, dan zal men zich daarbij hebben neer te leggen en is het niet alleen doel loos maar ook zinneloos om daar tegen te demonstreeren door de ver gadering van den Raad te verlaten. En wanneer straks de N.S.B. in derdaad zooveel macht zou krijgen als ds. Ekering blijkbaar wenscht, dan nog zal zij de politieke beschou wingen die zij zich nu kennelijk noode zag ontgaan, alleeir kunnen houden wanneer de bezetting .auto riteiten dat goedvinden. Want ook die macht zou haar rechtstitel al leen aan de Duitsche autoriteiten." NEDERLANDER. De Prov. Bossche Crt. schrijft: Spreek iemand aan, hel een ander op, schrijf een derde een brieije en sielt hun de vraag: wat wilt gij blij ven? En hij zal u, onverschillig wie en wat hij is, antwoorden: Nederlan der! De een zal het met een zucnt, een ander met den natuurlijksten klank in zijn stem zeggen en de derde met van geestdrift trillende hand schrijven. Maar het antwoord zal altijd hetzelt- de zijn, om de simpele reden dat wij het altijd zijn geweest en verlangd hebben het te zijn en te blijven zonder een vierkanten meter er bij of af te willen hebben en zonder de fouten te willen zien, die ons zelf, onze be stuursapparaten en andere factoren aankleefden. In dien kreet „Nederlander" ligt een hartewensch opgesloten, die voor nie mand ook niet voor de bezettende overheden een geheim kan zijn en omtrent welken wensch en deszelfs handhaving wij meermalen door die overheden zijn gerustgesteld. Wanneer dat verlangen met ons bloed door hart en hoofd gaat en in ons bruist en klopt, zijn wij geroepen om de taken en plichten te aanvaar den, welke ons Nederlanders worden opgelegd, omdat die uiteindelijk langs ons geestesgebied gaan en slechts an dere methoden en stelsels raken. Een belastingstelsel als het thans ingevoer de, de nieuwe radio-belasting zijn bij voorbeeld zaken, die vroeg of laat wel licht toch zouden ziin gekomen en waartegen verzet aan te teekenen zin- loos zou zijn, omdat beide inderdaad op sociale en logische motieven zijn opgetrokken. Het tempo moge ons wellicht wat verbazen, omdat wij dal niet gewend waren. Dat doet eehtei aan de portée der ingevoerde stelsels niets af. Zoo zal het straks misschien nog met andere verordeningen het ge val worden. Dat wij daarover niet al te zeer schrikken. Dat deden we vroeger wel, toen een wetsbepaling van socialen aard in staat was een groep der bevolking te suggereeren dat het nu met de vrij heid was gedaan we noemen alleen maar de invoering van den achturen- dag, welke 'n verbazing wekte alsof nu alle industrieën ten doode gedoemd waren maar in dezen grooten tiid huivere men niet al te zeer van ingrij pende maatregelen, die van eeuwig heid noch amen zijn. zooals geen en kel werk van menschenhanden, noch ons er toe mogen bewesen onze spreekwoordelijke nuchterheid te ver liezen. Ook in dit opzicht blüve men wat men wil ziin: Nederlander, waar van zelfs de voor ons vreemdsoortige verordening ons niet kan afbrengen. De Echo van het Zuiden, WuiVijksrkf co Langstraatscbe Courant*

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5