Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Het gebruik van den bodem in ons land. ..NOORD-BRABAND" Vjo.o\ de ko ude. DAMES EN KIND. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. VULHAARDEN -INVENTA - HAARDKACHELS N.V. HANDELMAATSCHAPPIJ MATTHIJSSEN, VAN SANTEN CIE 1843 WALWIJK is.3 BONTEN WANTEN H.Kolsteren-Lagarde Prima Brandewijn Jenever Cognac Bessen Jenever Wijnen en Likeuren» NUMMER 4. ZATERDAG 11 JANUARI 1941. 64e JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertenti£n moetea Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertenties. 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. In ons land wonen bijna 8 millioen menschen, die hier hun levenshestaan moeten vinden, in hoofdzaak in den landbouw en in handel en industrie. Er zijn tijden geweest, dat dit pro bleem geen overwegende moeilijkhe den scheen op te leveren. De land bouw gaf een bestaansmogelijkheid aan ongeveer een vijfde van onze be volking en de rest moest en kon toen ook een bestaan vinden in handel en industrie. Men maakte zich in het algemeen geen zorgen over de vraag hoe de bevolkingsvermeerdering moest worden opgevangen, omdat men meende, dat het vrije ruilverkeer en de vrije concurrentie ervoor zouden zorgen, dat in de toekomst het over schot van de bevolking, ook die op 't platteland, in handel en industrie zijn brood zou kunnen verdienen. Men zou dan slechts meer industrieele produc ten naar het buitenland behoeven uit te voeren om deze menschen een be staan te kunnen verschaffen op het beperkte grondgebied van ons kleine Nederland. Maar het is anders geloopen dan velen gemeend hadden. Zonder de oor zaken na te gaan men denke slechts aan tariefmuren en goedkoope arbeids krachten in landen met een laag le venspeil buiten Europa kan wor den geconstateerd, dat, ook zonder dezen oorlog, het vrije ruilverkeer een droombeeld is gebleken en dat steeds dringender de vraag moest worden ge steld: hoe verschaffen wij al onze landgenooten, ook den werkloozen en ook dengenen, die er bij komen, door dat het geboortecijfer het sterftecijfer overtreft, een menschwaardig bestaan? Het overschot van onze bevolking Men kan daarom niet ontkomen aan de bestudeering van de vraag in welke takken van bedrijf onze acht millioen menschen, die in het jaar 1980 waar schijnlijk elf millioen geworden zullen zijn, een bestaan kunnen vinden en op welke wjjze deze arbeidsverdeeling kan worden bereikt. De verdeeling over de verschillende takken van bedrijf kan hier verder huiten beschouwing blijven, o.a. omdat deze af zal hangen van den vorm, waarin de Europeesche samenwerking na den oorlog gegoten zal worden. Maar wel is het van belang de aan dacht te vestigen op de voorbereiden de maatregelen, die ongeacht den afloop van den oorlog zullen moe ten worden genomen, om een doel treffend gebruik van den bodem in overeenstemming met deze ordening te waarborgen. Immers, hoe kan men bepaalde maatregelen voor een ordening van de voortbrenging en de verdeeling van goederen treffen, zoolang men onvol doende inzicht heeft in hetgeen door een zoo economisch mogelijk gebruik van den bodem kan worden voortge bracht? Dit inzicht kan slechts worden be reikt door het maken van een natio naal plan voor het bodemgebruik, waarop laatstelijk werd gewezen in 't orgaan van de Nederlandsche Unie van 14 December j.l. in een artikel over haar agrarisch program. Dit na tionale plan zal nader moeten worden uitgewerkt in streekplannen, die weer de basis moeten vormen voor een ont wikkelingsplan voor elke gemeente. Ook thans kent men streekplannen en gemeentelijke ontwikkelingsplan- •RADIO -STOFZUIGERS -NAAIMACHINES -WASCH MACHINES RC D::.i.'.aIam S Super- en Standaarduitvoeringen, nog met J. OtOKVIS-mjWieien f degelijke DüNLOP-BANDEN gemonteerd. TILBURG. AGENTEyvoor WAALWIJK en OMSTREKEN: Firma J. J. ZEEGERS, Grootestraat 70, WAALWIJK. Tel. 301. Voor degelijke personen credietfaciliteiten. zal onder de geschetste omstandig heden niet geheel in handel en indu strie werk kunnen vinden en slechts door de uiterste zorg te besteden aan de bodemcultuur, zoowel wat betreft de gewassen, die worden verbouwd en de wijze, waarop dit geschiedt, als wat betreft de vermeerdering van den be bouwbaren grond, zal de landbouw nog mogelijkheden kunnen opleveren. Men bedenke, dat in ons land pl.m. 230 menschen per vierkanten kilome ter wonen (dat is meer dan in alle Europeesche landen, behalve België), terwijl de groeikracht der bevolking hier grooter is dan in de andere West- Europeesche landen. Als vaststaand mag worden aange nomen, dat de „vrije" economie niet weer terug zal keeren en dat rekening moet worden gehouden met een Eu ropa, waarin de productie volgens vaste richtlijnen zal worden geordend. nen (uitbreidingsplannen), doch deze hebben in hoofdzaak betrekking op 't bouwen en slechts in beperkte mate op het overige gebruik van den bo dem. Waaruit moet nu zoo'n nationaal plan voor het bodemgebruik en de daaruit voortvloeiende streekplannen bestaan? Het denkbeeld is reeds herhaaldelijk in verschillenden kring, ook vóór den oorlog, naar voren gebracht, zoo b.v. in het Rapport van de Staatscommis sie voor de Herziening van de Woning wet. Het bodemgebruik dient in hoofd zaak vier doeleinden: Het werken, het wonen, de ontspan ning, en het verkeer. Het spreekt van zelf, dat het werken in dit verband 't belangrijkst is, niet alleen omdat zon der arbeid de mensch niet kan leven, maar ook omdat verreweg de meeste grond dient voor het werken. En daar bij nemen dan naar de oppervlakte gerekend nijverheid en handel naar verhouding een zeer veel kleinere plaats in dan veeteelt, land-, tuin- en boschbouw, fruit- en hollenteelt. In een nationaal plan nu zullen de verschillende belangen nauwkeurig tegen elkaar moeten worden afgewo gen. Want al is het werken het be langrijkst, ook de andere onderdeden zijn voor een sociaal en cultureel vol waardige maatschappij onmisbaar. Men kan het maatschappelijk leven zien als een organisme, dat met ons lichaam gelijkenis vertoont. Als wij het werken zien als -de stofwisseling, noodig om het geheel in stand te hou den, dan kunnen wij bij het wonen denken aan de celvorming, het ver keer vergelijken met den bloedsom loop en de ontspanning (spel en sport terreinen, parken en natuurmonumen ten) beschouwen als de ademhaling. LEVENSVERZEKERING Zooals ook in het menschelijk leven geen van deze functies kan worden gemist, zijn al deze verrichtingen in het maatschappelijk leven noodzake lijk. Zij houden onderling verband en men kan niet zonder schade voor het geheel één van deze functies onvol doende tot haar recht laten komen. Maar ditzelfde geldt ook voor de verschillende gebieden van het wer ken. Veeteelt, landbouw, tuinbouw, industrie en handel kunnen elk alleen dan een topprestatie leveren, wanneer de daarvoor beschikbare gronden deze mogelijk maken. Van „nationale plannen" op een be perkt terrein zijn er in ons land meer dere voorbeelden. Deze zijn echter ge richt op één bepaald doeleinde en zijn veelal niet tot stand gekomen door 't in onderling overleg afwegen van ver schillende belangen tegenover elkaar. Daarbij kan b.v. worden gedacht aan het rijkswegenplan, aan 't plan West- hoff op cultuurtechnisch gebied, aan de inventarisatie van natuurschoon door het Staatsboschbeheer, aan het rapport van de Commissie voor de drinkwatervoorziening in het Westen des lands, enz. Maar dit is niet voldoende. Wan neer b.v. wordt gesproken over cul tuurtechnische werken (verbetering van de afwatering, inpoldering, land aanwinning), moet er tevens aan wor den gedacht, welke belangen van na tuurschoon, afvalwateringszuivering, drinkwatervoorziening, verkeer, huis vesting enz. daarbij betrokken zijn en op welke wijze deze belangen in onder linge harmonie tot hun recht kunnen worden gebracht. En wanneer het scheppen van gunstige scheppingsge legenheid voor de industrie wordt overwogen, mogen deze belangen daar bij evenmin uit het oog worden ver loren. Maar ook andere groote problemen doen zich voor: het vervoer langs den weg, langs den spoorweg en langs de waterwegen in onderling verband, de verdeeling van het goederenvervoer over onze verschillende havens, de ver houding tusschen het platteland en de stad, mede in verband met de neiging van de stadsmenschen om „buiten" te gaan wonen, de herziening van de ad ministratieve indeeling van ons land door wijziging van gemeente- en wa- terschapsgrenzen, enz. enz. Voor alle dergelijke groote proble men is veel voorstudie noodig. Want gaat men maatregelen nemen zonder voldoende inzicht in de feitelijke ver houdingen te hebben, dan loopt men het gevaar ernstige fouten te maken. Een uitvoerig onderzoek en het ver zamelen van veel statistisch materiaal kan dus niet worden ontgaan. Een nuttig gebruik zal daarbij kunnen worden gemaakt van de vele gegevens, waarover het Centraal Bureau voor de Statistiek reeds beschikt, maar dit neemt niet weg, dat verwerking van deze gegevens en bovendien het verza melen van andere gegevens, speciaal voor het beoogde doel noodig zal blij ken. De rijksdienst, die hiervoor in het leven zou kunnen worden geroepen, heeft voorgangers in de Vercenigde Staten (National Resources Commit tee) en sinds 1936 in Duitschland (Reichsstelle für Raumordnung). Op vele gebieden worden in ons land thans reeds maatregelen getroffen, die een grondige kennis van het bestaan de bodemgebruik voorop stellen en die een ingrijpende wijziging daarvan tengevolge hebben en in nog sterkere mate zullen krijgen. Doch ook al zou men zich op het standpunt stellen, dat opbouwend werk op dit gebied eerst na den oorlog een voldoende zekere basis zal krijgen, dan nog is een spoe dige instelling van een dienst voor een nationaal plan gcwenscht, omdat met het verzamelen en verwerken der ge gevens tijd zal zijn gemoeid. Het overlaten van deze materie aan streekplannen en in sterkere mate geldt dit voor gemeentelijke uitbrei dingsplannen is niet mogelijk, om dat juist de nationale belangen den doorslag moeten geven en omdat deze siechts centraal kunnen worden be oordeeld, dus vanaf een hooger stand punt dan waarop de provinciale en dc gemeentelijke wetgever zich kunnen stellen. Wel zal het natuurlijk de taak van provincie en gemeente zijn leiding te geven bij de nadere uitwerking van de regeling van het gebruik. WINTERHULP NEDERLAND. Rede van den heer Piek voor zijn naaste medewerkers. 's-Gravenhage, 7 Jan. Bij den aanvang van een heden op het de-, partement van binnenlandsche za ken gehouden vergadering van de chefs der onderscheidene hoofdaf- deelingen, de provinciale directeu ren van Amsterdam en Rotterdam van de stichting Winterhulp Neder land heeft de directeur-generaal van de Winterhulp Nederland de volgen de rede gehouden. Op de eerste samenkomst in het nieuwe jaar roep ik U een hartelijk welkom toe. Moge het jaar 1941 veel geluk en voorspoed brengen voor U, Uw familie en den arbeid, welken wij gezamenlijk hebben aanvaard ten dienste van het volk van Nederland. Ik wil deze gelegenheid benutten om naast U het woord te richten tot alle plaatselijke directeuren en me dewerkers van onze stichting, waar bij ik in het bijzonder denk aan de collectanten en verzorgers van dc uitkeeringen aan hulpbehoevenden. Zij immers staan op de voorste pos ten van een prachtig sociaal werk, dat gedragen wordt door de gedach te, dat onder alle omstandigheden het een eereplicht van het geheele volk is door gezamenlijken arbeid de nooden te lenigen, die in het volk be staan. Ten overvloede moge ik er hier nogmaals op wijzen, dat dit zal ge schieden in den vorm van een extra hulpverleening boven de wettelijke steunregelingen, en dat deze in geen geval in mindering mag worden ge bracht van de tot nu toe verschafte ondersteuning van overheidswege. Ons werk wordt ons ingegeven door het hart en ik ben dan ook over- brengen wij nog een zeer mooie collectie in Wollen Handschoenen Wollen Shawls nieuwste dessins Wollen kousen onze bekende kwal. Puntmutsen aparte modellen met bont gegarneerd. Pullovers en vesten in ruime keuze. Peignoirs in diverse kleuren, met fraai stiksel. lekker warm, div. soorten. CUNEN WAALWIJK. tuigd, dat iedere Nederlander, die het hart op de rechte plaats draagt hier in de gelegenheid zal zien, hetzij als medewerker op welke post dan ook. hetzij als gever te bouwen aan de fundamenten van een sociale sa menleving. Een samenleving, waarin het geheele volk door de daad uit drukking geeft aan zijn wil om één sterke volksgemeenschap te zijn. De- Grootestraat 199-201 WAALWIJK Geeft óók in Dranken en Likeuren steeds 100 °/0 kwaliteit. ze prachtige gedachte, die wij door dit werk willen verwezenlijken, wordt wij hebben dit in de afgcv loopen maanden kunnen vaststellen door een belangrijk deel van het volk niet begrepen. Ik verheel U niet, dat mij dit eenerzijds in hooge mate verbaast, waar immers zoo gaarne wordt ge sproken over een leidende positie, welke ons land op sociaal gebied in Europa inneemt, anderzijds vervult mij deze afwijzende houding met Be Echo van het Zuiden, Waaiw|jkselie en Lanjtslrutseke Courant* 2

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1