GEMENGD NIEUWS t Slot" van het Raadhuis* PROVINCIAAL NIEUWS DRIE SCHAATSENRIJDERS TE HUIZEN VERMIST. Zondagochtend omstreeks tien uur zijn de twintigjarige grondarbeider Gijsbert Hagedoorn en de negentien jarige vrachtautochauffeur Albertus v. d. Bosch gaan schaatsenrijden. Zij waren Maandagmorgen te halftwaalt nog niet teruggekeerd, zoodat de fami lie zeer ongerust is. De politie heeft de overjas en een colbertjasje van v. d. Bosch gevonden, waaruit kan worden afgeleid, dat de jongens slechts een kleinen tocht heb ben willen maken, in elk geval van plan waren om voor den $vond terug te zijn. Ook een derde jongeman, de 21-ja- rige kantoorbediende G. Kleijn, is Zon dagavond niet thuisgekomen. Hij zou ook op het IJselmeer gaan rijden, doch men weet niet of hij in gezel schap van de beide andere vermisten is geweest. DE DRIE HUIZER JONGENS TERECHT. De drie 20-jarige Huizer jongens, die Zondagochtend om 10 uur waren gaan schaatsenrijden en van wie men niets meer had vernomen, zijn Maan dagavond om zes uur te Huizen te ruggekeerd. Zij hadden, zooals zij ons vertelden, van half 12 af de z.g. spie ringhaan gevolgd, omdat deze door het gebruik van de sleden van spie- ringvisschers mooi glad was. Tegen half twee wilden zij terugkee- ren, omdat zij honger kregen, er kruis ten echter meer spieringbanen en ten slotte waren zij de kluts geheel kwijt. Zij zagen een onafzienbare ijsvlakte en nergens de kust. Zij zijn toen in één stuk op de schaats gebleven. Naar hun schatting zij hadden geen klok hij zich tot vier uur in den nacht. Toen werd het donker, want de maan ging onder. Zij hebben van ijsschot- sen een hol gemaakt en zijn naast el kaar toen een beetje in slaap geval len. Van den Bosch, die zonder jas en overjas was gaan rijden, lag tusschen hen in. Om 8 uur hebben zij den tocht voortgezet loopend, want zij waren te moe om op de schaats te gaan. Eerst in den middag zagen zij mcnschen. Het waren drie Spakenburger vis- schcrs, die vertelden, dat het half 3 was en dat zij in de richting op de zon in moesten loopen om Huizen te herei ken. Zij gaven roggebrood en sigaret ten. De jongens ontmoetten later an dere Sflpkenburgers, die hen van brood en koffie voorzagen. Eindelijk tegen 5 uur kregen zij den Iluizer-zen- der in het oog. Steeds langs de kust loopend kwa men zij met stukke schoenen bij dc Huizer haven pier. Zij werden dom kameraden, die met veel volk op de been daar steeds naar hen hadden uit gekeken, ontvangen en door hen op de fiets naar huis gebracht, waar te zes uur alle leed voor hen en hun fa milie geleden was. Twee van de jongens ziin direct on der de wol gegaan, de derde van den Bosch had het den geheelen avond nog druk met het ontvangen van bezoe kers. Tot dusver hebben zij geen na- deelige gevolgen van hun tocht onder vonden. LIMBURGSCHE HUMOR. Pater Jac. Schreurs M.S.C., de dich ter, heeft onlangs in G. en W. te Roer mond een rede gehouden over ^lie venheer en Zijn Pappenheimers: de Limburgers." Aan het slot van zijn geestige causerie gaf hij voorbeelden van humor uit Sitard. De Limb. Koe rier vertelt er als volgt over: Pater Schreurs begon met enkele historische gevalletjes uit Sittard. Het spreekt vanzelf, dat wij ze in het kort moeten navertellen en in „kranten taal", wat aan het geheel veel verlo ren doet gaan. Maar ongetwijfeld we ten onze lezers de essence er uit te puren. Het eerste voorbeeld, dat pater Schreurs aanhaalde, was van den ou den Deken Tijssen, die eens op een nacht een zieke moest gaan bedienen. Toen de Deken op weg ging, hoorde hij vlak bij de kerk luidop bidden. Te ruggekomen hoorde hij dat bidden nog en nadat de Deken de heilige zaken in de kerk had teruggebracht, ging hij eens kijken. En daar in het holst van den nacht zaten de twee meest gepa tenteerde drinkebroers van Sittard met een stevige brem in, op den rand van de stoep samen den rozenkrans te bidden. Toen de Deken vroeg wat ze daar deden, stond er een wankelend op en hikte: „we beeën veur de bekeering van de zondaars!" De Deken bad een tientje mee en bracht ze dan onder den arm naar huis. tf Tijdens de godsdienstoefening is brand uitgebroken in de hulpkerk van de Nederduitsch-Hervormde Gemeente in Arnhem-Zuid, Het houten ge bouw stond in een oogwenk in lichtelaaie en was een uur later tot den grond toe afgebrand. Door het rustige optreden van den predikant werd een paniek onder de kerkgangers vooikomen; zonder dat iemand eenig letsel opliep, kon het gebouw ontruimd werden. Het afgebrande kerkgebouw. (Polygoon) Dezelfde Deken Tijssen heeft eens tegen een burgemeester van Sittard, die altijd maar over zijn vroegere standplaats sprak, gezegd: burge meester jong, als ge voor den tweeden keer getrouwd bent, moet je niet al tijd over je eerste vrouw kallen! Dorre Heiman, een bekende figuur uit het Sittardsche, vertelt graag zijn levensgeschiedenis. Eens heeft pater Schreurs de jaren, die hij opnoemde bij elkaar geteld en kwam op... 270! Maar Heiman, zei hij, als dat alle maal waar zou zijn, dan zou je nu 270 jaar zijn. Dat kan best wezen pater, zeide de Dorre met het doodernstigste gezicht van de wereld. Een geval uit Neer vertelde pater Schreurs eveneens. Sjang zit te vis- schen in verboden water. De veld wachter komt opdagen en na eenig diep gepeins vraagt de veldwachter: „Sjang, zit je te visschen?" Sjang antwoordt: Neeë! Er. na een poos denken zegt de veldwachter weer, wij zende op de vischen die Sjang al ge vangen heeft: en die visschen dan daar?" „Dat motten sie wete" zegt Sjang en vischt door! HONDERDEN DOODEN BIJ OVERSTROOMING IN TURKIJE. Turkije is andermaal door natuur rampen getroffen. Een serie aard schokken heeft, zooals reeds gemeld wederom op verscheidene plaatsen den bodem doen trillen en groote ma- terieele schade aangericht, terwijl vrij wel tegelijkertijd een overstroomings ramp hij Alexandrette, die naar men vreest honderden slachtoffers heeft geëischt, de bevolking in rouw dom pelde. De overstrooming, aldus meldt Uni ted Press aan de „Tel." werd veroor zaakt doordat de rivier de Asj in dc nabijheid van Alexandrette buiten haar oevers trad. De woeste stroom sleurde lal van huizen, bruggen en hoornen in zijvaart mede en het ver keer met dc omliggende gebieden werd geheel verbroken. Het officieele Turk- sche persbureau meldt, dat deze ramp „zware verliezen aan menschenlevens en groote schade heeft veroorzaakt." 300.000 EIEREN BIJ BRAND VERLOREN. Er is brand uitgebroken in dc groo te opslagplaats van de firma Pondes, eierexporteur te Lichtenvoorde. Toen de brandweer arriveerde bleek dat ze machteloos stond tegenover de vuurzee. In de loods bevonden zich een groot aantal kistjes met houtwol en andere licht-brandbare pakhuisma terialen, waardoor het vuur zich zoo snel uitbreidde, dat de brandweer zich beperken moest tot het nathou den van belendende perceelen. Vrijwel alles, dat in de loods aan wezig was werd een prooi der vlam men, waaronder twee auto's en 300.000 eieren. FRAUDE IN TEXTIELGOEDEREN. Politie en handelsrecherche hebben een frauduleuzen handel in textiel- goederen achterhaald. Te 's-Gravenhage wist de politie de hand te leggen op een partij goederen welke verhandeld was, zonder dat dis tributiebescheiden gebruikt werden. De partij, bestaande uit pyama's, kou sen en ondergoed, werd in beslag ge nomen en naarmate het onderzoek vorderde kwam met meer zekerheid vast te staan dat deze handel zijn oor sprong had te Amsterdam. De partij was zonder beurtvaartadres per schip uit de hoofdstad naar het Westland verzonden. Nadat de politie te 's-Gravenhage drie menschen aan een uitvoerig ver hoor had onderworpen en ook een in woner van Poeldijk, die bij deze zaak betrokken was, verklaringen had af gelegd, toog een agent-rechercheur naar Amsterdam, om daar het onder zoek voort te zetten. Inderdaad wis ten deze agent en een rechercheur twee mannen op te sporen, die de goe deren verzonden hadden. Een van hen, een koopman, was enkele maan den geleden in Zeeland reeds aange houden wegens hetzelfde delict. De mannen hadden de goederen ge kocht, eveneens zonder gebruik te ma ken van textielpunten, van een win kelier op den Zwanenburgwal en een marktkoopman op het Waterlooplein te Amsterdam. Tegen alle heirokke nen is proces-verbaal opgemaakt. WINTERHULP NEDERLAND. Afdeeling Waalwijk. Maandagmiddag ten 3 uur werd in zaal 20 van het gemeentehuis een al- gemeenc vergadering gehouden van medewerksters en medewerkers aan Winterhulp Nederland, afd. Waalwijk, onder leiding van den plaatselijken directeur, burgemeester Moonen; se cretaris de heer Bergmans, ter nadere bespreking van de organisatie der deelneemsters en deelnemers. De voorzitter zette, aan de hand van een uitvoerige circulaire van den pro vincialen directeur, uiteen de taak van 't comité van medewerkers(sters), vooral voor een nog krachtiger actie in de toekomst, wat tol uiting kwam in de vorming van drie suh-comité's, n.l. een voor propaganda, een voor organisatie en een voor financiën. Tot voorzitter van 't comité propa ganda, werd in een daartoe gehouden vergadering, aangewezen de heer Piet van Loon, als leden de heeren C. Ra ming en Jan Wiesman; als voorzitter van 't organisatie-comité de heer C. W. Pullens, als leden de heeren G. -Verwiel en Ir. C. v. d. Hoeven, ter wijl de financieele afdeeling wordt ge vormd door den hoofd-amblenaar ter secretarie met den gemeente-ontvanger onder toezicht van den directeur van Winterhulp. Tevoren was reeds een besluit ge nomen dat de eerstvolgende collecte, die op 31 Januari en 1 Februari ge houden zal worden, een lijst-eollecte langs de huizen zal zijn. Voor deze collecte gaven zich een aantal dames en heeren van 't werk comité op, terwijl dit getal zoo noodig zal worden aangevuld door kern-leden der Ned. Unie. Voorlezing werd voorts gedaan van de opbrengst der twee collecten in Brabantsche gemeenten, waaruit bleek dat Brabant en ook Waalwijk weer een goed figuur hebben gemaakt. Voorts hadden besprekingen plaats en werden inlichtingen verstrekt over Over enkele weken slooping der oude gebouwen. De „Bico" verhuist voorloopig naar de Markthallen. Het gemeentebestuur van Waalwijk zit niet bij de pakken neer en gaat met groote voortvarendheid verder aan de uitwerking der plannen voor de verfraaiing van het Raadhuisplein. De aanbesteding voor den nieuwbouw, waarvoor een 5-tal aannemers waren uitgenoodigd, heeft gistermiddag ten gemeentehuize plaats gehad. De uit slag vindt men elders in dit nummer. Het is dus te verwachten dat zeer spoedig met de werkzaamheden kan worden aangevangen. Begin Februari kan men den aanvang der sloopings- werkzaamheden aan de oude panden dan ook tegemoetzien. De „Bico" zal voorloopig elders wor den ondergebracht en men heeft daar voor een even practische als originee- le oplossing gevonden. De ijzerwinkel zal worden ondergebracht in 't pand, vroeger in gebruik door dc N.V. van Oldenbeek en Smelt. Galanteriën e.d. zullen echter hun plaats vindenin de Markthallen en kiosk. Alle bogen en nissen worden daar toe dichtgemaakt en voor zoover noo dig van etalages voorzien. De ingang komt in de Grootestraat naast den winkel van de Gruyter. De BicoD'Biekorf. Hier zal de Bico voor het laatst Bico zijn, want als over een aantal maanden het nieuwe gebouw weer be trokken wordt, zal een groot uithang bord er gewag van maken dat de Bico, herdoopt is in D'Biekorf, een even zeldzame als gelukkige woordspeling, waarin men naar de symboliek niet ver behoeft te zoeken. ,,'t Slot". Wij merkten hier voor op dat het gemeentebestuur vol energie op de spoedige uitvoering der plannen aan stuurt. Dit is geheel in den trant van de werkwijze van onze vroede vaderen, maar als wij ons niet al te zeer ver gissen zit er ditmaal aan deze voort varendheid nog een bijzonder tintje, althans ieder kan er zonder veel fan tasie het zijne van denken. Het nieuw te bouwen gedeelte zal den naam van ,,'t Slot" krijgen. Deze naam komt in een fraaie gevelsteen te prijken, die een hangslot bevat met daaromheen een groote lauwerkrans. Op deze wijze wordt treffend .„het slot" van onze raadhuiskwestie ge karakteriseerd, maar er is nog een andere beteekenis aan toe te kennen en daarop doelden wij straks. Dit slot kan n.l. tevens het besluit beteekenen van de ambtsperiode van onzen burgemeester, die over een jaar zal heengaan. Vandaar dat wij ook op die bijzondere voortvarendheid doel den. Het is nu nog niet de tijd om het vele goede dat burgemeester Moonen in het belang onzer gemeente gedaan heeft, naar voren te brengen. Het is ook te veel om hier zoo maar direct te noemen. Maar zeker is het, dat alles culmineert in ons fraaie raadhuis met bijpassende omgeving, dat een waar dig „Slot" van ,,'t Slot" zal zijn en steeds voor alle Waalwijkers een dub bele beteekenis zal blijven behouden. de a.s. besteding der toegewezen gel den in de gemeente. Tenslotte werd als onder-directeur van Winterhulp Nederland, afdeeling Waalwijk, aangewezen de heer Jan Tielen. WAALWIJKSCHE IJSCLUB. Geslaagde schaatswedstrijden. De Waalwijksche IJsclub had Za terdagmiddag op haar banen op de Galgen wiel schaatswedstrijden georga niseerd, die uitstekend geslaagd ge noemd mogen worden. Niet alleen door de prima sport, die te zien werd gegeven, maar evenzeer door de zeer groote belangstelling, die er het ge volg van was. Het hoofdnummer bestond uit hard rijden voor heeren. Het verloop hier van was uitermate spannend en hel slot sensationeel, omdat de jonge Frans Kools, buiten ieders verwacfi- ting niet de zege ging loopen, daarbij den favoriet Cor Aarts met ruim ver schil kloppend. Er waren 15 deelne mers, waarvan er in de diverse series 10 afvielen, 't Was jammer dat H. Leij- t>n in de vijfde serie, zich een verdien de overwinning zag ontgaan, toen hij een tiental meters voor de eindstreep kwam te vallen. De finale werd door cfe 5 geplaat sten ineens verreden en had het vol gende resultaat: 1. F. Kools; 2. C. Aarts; 3. W. Pul lens; 4. Fr. van Helvoirt; 5. J. v. Loon. De twee eersten staken met kop en schouders boven de anderen uit en wonnen met groot verschil. In het hardrijden voor jongens kon den volgenden uitslag worden ge boekt: 1. v. Oversteeg; 2. Beijnen; 3. Hen- sen; 4. Slaats; 5. v. d. Hoven. Veel aandacht ging er voorts uit naar het schoonrijden voor paren. De jury stond hier voor een zeer lastige taak, maar. kon na een herkansing den volgenden uitslag constatceren1 1. Heer en Mevr. Korrelhoom; 2. Mej. Z. v. DelftB. v. Loon (n.l.); 3. Mej. C. v SchijndclH. Greve (n.l.) 4. Mej. T. BenkhuijzenJ. Kemper man; 5. Mej. A. Wagemakersv. Brunschot; 6. Mej. R. Benkhuijzen H. Vesters; 7. Mej. C. AartsG. Hens. 't Was een mooie ijsmiddag in elk opzicht. Ook Zondag mocht de schitterend gelegen baan zich in een druk bezoek verheugen. HET VAKSCHOOL-BAL. De traditie getrouw is 't Vakschool bal weer een summum geworden van pret en jool. De zeer vele aanwezigen in het smaakvol versierde „Musis", begrepen dat een flinke ontspanning in deze sombere dagen noodig is om het geestelijk evenwicht in stand te kunnen houden. Dat hierdoor het li chamelijk evenwicht bij enkelen soms in 't gedrang raakte, is een omstan digheid die hen nauw kwalijk kan worden genomen. Zooals gezegd, het was een buiten gewoon vlotte en gezellige avond, waaraan allen de beste herinneringen zullen bewaren, niet het minst de Vedchova-leden, die voor een uitmun tende organisatie hadden zorg gedra gen. De voorzitter van Vedchova, de heer E. van Dijk, sprak het openingswoord, waarin hij het voornaamste doel der verceniging, onderling contact, be lichtte, dat z.i. voor alle belangheb benden in de schoen- en leder-indu stric noodzakelijk is. Hij spoorde voor al de oud-studenten aan weer lid te worden van het oud-studenten corps. CABARET-AVOND VOETBAL- VEREENIGING BAARDWIJK. Op Zondag 2 Februari a.s. houdt dc voet bal vereeniging „Baardwijk" met met haar supportersclub een cabaret avond, „Non Stop Recht Door", in de zaal van den heer P. van Cromvoirt voor haar leden, ouders der leden en donateurs. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds in een vergevorderd sta dium, terwijl men zich de mede werking heeft weten te verzekeren van enkele prominente krachten op dit gebied. PRIJSRAADSEL. Wie kans wil hebben om met puzzlen 25.te verdienen of in ieder geval een fonkelnieuw bock voor de moeite te ontvangen, raden wij aan de in dit nummer voorkomende advertentie van de Alg. Verzendboekhandel te Deven ter eens te lezen. Een aardig idee, waaraan ieder kan meedoen. (Zie vervolg Provinciaal Nieuws Tweede Blad). Koning George van Engeland heetf de verwoestingen te Southampton in oogenschouw genomen (Associated Press, Zander)

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3