provinciaal nieuws. UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Woensdag 15 Januari 1941 No. 5 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad Denkt aan de verduistering Ontoereikende verduistering heeft ernstige gevaren tot gevolg en wordt zwaar gestraft. DRUUEN RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. KAATSHEUVEL. (Vervolg Provinciaal Nieuws van 't lste blad). BENOEMD. Met ingang van half Februari is de heer J. v. Kempen, ambtenaar op liet distributiekantoor alhier, benoemd tot assistent Rijksaccountant te Arn hem. SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERING. De raad dezer gemeente wordt heden avond in spocdeischancle vergadering bijeengeroepen ter bespreking uitslag aanbesteding bebouwing Oost-zijde Raadhuisplein. EEN DUBBEL JUBILEUM BIJ VAN SCHIJNDEL. Een hartelijke huldiging. De heeren Adr. en Corn. v. Heijst, heraacnien ï.l. Zaterdag resp. nun oo- en <±u-jang juoneum bij üe IN.V. StoomscnoeuiaorieK A. H. v. Scüijn- del. Het stond iiij voornaat ai vast dat deze dag voor ue juonarissen niet onopgemeiKt inoclit vooroijgaan. De gems. van Heijst immers zijn met de fa. Van Schijnüel vergroeid, zoodat 't één zonder liet ander mjna niet denk baar is. Hun is daarom Zaterdag een hulde bereid, waarin door de vrijgevig heid der Directie overigens liet geneeie personeel deelde, die zij niet makke lijk meer zullen vergeten. Om ongeveer half één verzamelde het geheeie personeel zich vooraan in de tabriek, waar het zich schaarde rond de inmiddels gearriveerde jubi larissen met hunne familieleden. Als eerste spreker nam de di recteur, de heer P. van Schijndel, het woord, waarmee hij zich op de eerste plaats richtte tot den heer C. v. Heijst, den 40-jarigen jubilaris. Het was spreker een groot genoegen 40 jaren lang te hebben kunnen sa menwerken met een man als Kees. Spreker heeft hem nog zien binnen komen en hij heeft hem naar de plaats geleid, die hij in het vervolg in de ta briek zou innemen tot ieders volle te vredenheid. Er waren wel eens moei lijkheden, maar die komen overal voor en zijn er om uit den weg ge ruimd te worden. Kees heett de zaak mee opgebouwd en spreker is hem daar dankbaar voor. Hij dankt hem voor de vele goede werkzaamheden in het belang van de firma verricht en biedt hem als bewijs van erkentelijk heid een couvert met inhoud aan, ter wijl zijn echtgenoote een fraaie bloe menmand in ontvangst had te nemen. Vervolgens zegt spreker niet te heb ben kunnen nalaten om Adr. v. Heijst in de hulde te betrekken. Niet zoo di rect om die 35 jaar dat hij hier thans werkzaam is, maar meer om het feit dat hij gedurende al die jaren als be- drijfschef zijn beste krachten aan de zaak gegeven heeft. Een beetje meer vreugde mag er in deze kommervolle tijdsomstandigheden gerust zijn. Janus is steeds een goede chef ge weest en de oudere garde vooral zal dit kunnen bevestigen. Spreker wil in deze huldiging ook de ouderen, die meer dan 25 jaar werkzaam zijn, be trekken en meende daarom goed te doen hen hedenavond een souper aan te bieden. Voor de anderen is er iets extra's in het builtje gedaan. Spreker hoopt dat allen steeds hun beste krachten aan het bedrijf zullen blijven geven naar het voorbeeld van den jubilaris, dien hij tenslotte een couvert en bloemen aanbood. De heer C. Pullens vervolgens het woord nemend, had aan de huldiging door den directeur weinig meer toe te voegen. Ook spreker roemde de activiteit en werklust van de jubila rissen, die steeds aanstekelijk op de anderen werkte en daarom het heele bedrijf ten goede kwam. Spreker fe liciteerde hen daarmee. Tevens was hij de tolk van de heeren Rommelaar en Bisseling, die zelf niet aanwezig kon den zijn, maar hem verzocht hadden ook namens hen de beste gelukwen- schen aan te bieden. Een en ander deed spreker verge zeld gaan van enkele kistjes sigaren. Namens het personeel was 't woord aan den heer Mulders, die op uitste kende wijze de vele goede hoedanig heden van de jubilarissen in het zon netje zette. Spreker roemde daarbij vooral de collegialiteit van den heer C. van Heijst, wien hij namens de zwikkerij en het overige personeel een fraai dressoir aanbood. De heer A. v. Heijst, zegt spreker, is steeds een bedrijfsleider geweest die niet regeerde met harde woorden, maar met tact en voorbeeld tot heil van de zaak. Spreker bood dezen ju bilaris een bloemenmand aan. Tot slot sprak de heer van Delft, vertegenwoordiger, nog vele waar- deerende woorden, daarbij enkele aar dige anecdotes aanhalend die van den goeden geest van het tweetal ge tuigde. Spreker overhandigde beiden een kistje sigaren. Hierna was de officieele huldiging afgeloopen en kwamen de ouderen in het privé-kantoor bijeen, waar de hul digingen in anderen vorm nog eeni- gen tijd werden voortgezet. Des avonds werd den jubilarissen met familie en de werkers die reeds een jubileum achter den rug hadden, een uitstekend verzorgd souper in „De Twee Kolommen" aangeboden, waar het natuurlijk aan hartelijke woorden, aan zang en voordracht niet ontbrak, kortom, waar van 't begin tot 't laat ste een prettige, hartelijke toon heerschte, den jubilaris waardig en tevens een mooi slot van een uitste kend geslaagde en verdiende huldiging. OPENSTELLING VAN DE POST AGENTSCHAPPEN TE WAALWIJK. De openstellingsuren van de post agentschappen Baardwijk en Besoijen op werkdagen worden nader geregeld als volgt: Tot 1 Februari 10.0017.00 Van 3 t/m 15 Februari 9.3017.00 Van 17 Febr. t/m 1 Maart 9.00—17.00 Van 3 t/m 29 Maart 8.30—17.00 Met ingang van 31 Maart 8.0020.00 Tijdens de openstelling van de za ken, waarin deze agentschappen zijn ondergebracht, kunnen buiten ge noemde openstellingsuren postzegels worden verkocht. AANBESTEDING BEBOUWING RAADHUISPLEIN. Ten gemeentehuize had gisteren de onderhandsche aanbesteding plaats voor de bebouwing en verfraaiing van de Oostzijde van het Raadhuisplein. Hierbij waren aanwezig het college van B. en W., behalve Wethouder Smolders, de gemeentesecretaris J. v. Mierlo, de gemeente-architect H. de Hoop en de architect Kropholler. Voor deze aanbesteding waren een vijftal aannemers uitgenoodigd, waar van er een verstek liet gaan. De overige vier hadden als volgt in geschreven Gebrs. Struijcken, Tilburg 82450 J. de Bont-van Huiten, Nieuwkuijk 81675 Fa. Wed. H. Aarts Zn., Waalwijk 80500 G. Baeten, Waspik 75953 Naar aanleiding van bovenstaande inschrijving, die naar wij vernemen ver boven de begrooting uitgaat, heb ben B. en W., hoewel volmacht ten deze bezittende, toch gemeend hier over den raad in spoedeischénde ver gadering te moeten bijeenroepen. Deze wordt hedenavond gehouden. AANBESTEDING. Door den architect A. v. Huiten Jr. te Waalwijk werd ten kantore van N.V. Adr. Oerlemans en Zn. te Vrij hoeve Capelle, Labbegat, aanbesteed het bouwen van een zagerij voor deze N.V., waarvoor als volgt werd inge schreven J. Mahieu, Waalwijk 13492 M. Kleingeld, Waalwijk 12400 A. Vermeer, Waalwijk 12320 G. Paans, Capelle 11550 J. v. d. Meijs, Waalwijk 11310 H. Maas, Waalwijk 11300 A. Smits, Heusden 11300 Adr. H. Willemsz, Sprang 11290 H. Kramer, Waalwijk 11280 J. Leijten Zn., Raamsdonk 11120 L. Kooien, Waalwijk 11100 G. van Heesch, Waalwijk 11000 J. W. Nieuwenhuizen, Sprang 10989 A. van Hulten-Krol, Waalwijk 10950 Gebr. v. Willigenburg, Sprang 10866 Gebr. Spierings, Capelle 10815 Wed. Aarts Zn., Waalwijk 10765 C. B. Timmermans, Sprang 10739 J. Molegraaf, Capelle 10540 Gebr. Boom, Raamsd.'veer 10403 H. Wagemakers, Capelle 10396 Alb. Hoefnagels, Capelle 10373 Jac. v. d. Broek, Waspik 10360 A. Roovers, Waspik 10295 Gegund aan den laagsten inschrijver. BILJARTEN. De uitslag van den gespeelden vriend- schappelijken wedstrijd tusschen een vijftal van café City en de W.B.C., op 13 Januari j.l. in café A. v. Berkel, was als volgt: Café City. L. v. Schijndel P. v. Schijndel G. Slaats H. Brok J. v. Osch 100 100 100 100 74 474 Hoogste serie: L. v. Schijndel 47. W. B. C. Fr. Slaats 46 L. v. Berkel 39 C. v. Berkel 37 Ch. v. Berkel 80 P. Danckaert 100 302 HEROPVOERING VAN HET PRACHTIGE TOONEELSPEL „DE DEMON IN SMOKING". Zondag 19 Jari. om 6 uur zal de be kende Tooneelver. Kunst na Arbeid te v.m. Baardwijk in café P. v. Cromvoirt op veelvuldig verzoek, een reprise ge ven van haar schitterend geslaagde jubileumuitvoering van 17 Nov. 1.1. ter gelegenheid van haar lste Lustrum. Dat den ontelbaren tooneelliefheb- bers hiermede een genotvolle avond te wachten staat, daar staat de naam Kunst na Arbeid borg voor en bedrie gen de voorteekenen ons niet, dan zul len dien avond de beide zalen van café v. Cromvoirt tot de uiterste hoeken zijn bezet. BRANDJE. Hedenmorgen half negen werd de brandweer gealarmeerd wegens het ontstaan van brand in de schoenfa briek der fa. Pulles- van Gerwen. Het bleek dat brand was ontstaan tus schen een voorraad rollen voering, die op een snijtafel lagen. Met emmers water kon het vuur in den kiem wor den gesmoord en uitbreiding voor komen. DR. MR. LIJNKAMP WAARNEMEND BURGEMEESTER TE GILZE EN RIJEN. Tot waarnemend burgemeester der gemeente Gilze en Rijen is ingaande 16 Jan. 1941 benoemd dr. mr. H. A. F. Lijnkamp, thans waarnemend bur gemeester der gemeente Dongen. MAR. OGIER Jr. Leeraar aan het Bossche Klein-Seminarie. Tot leeraar in het vioolspel aan het Klein-Seminarie te St. Michielsgestel is als opvolger van wijlen den heer Peter Kallenbach door den regent van het Seminarie benoemd de Bossche musicus Mar. Ogier Jr. De heer Mar. Ogier Jr. genoot zijn muzikale op leiding van zijn vader, was als violist werkzaam bij het voormalig Bossche Stedelijk Orkest en voltooide zijn vio- listische opleiding bij den grooten Russischen vioolvirtuoos Alexander Schmüller. Hij haalde z'n diploma van toonkunst en vestigde zich op jeug digen leeftijd in zijn geboortestal op als leeraar. Sedert 1934 is hij als viool- leeraar verbonden aan de Bossche Muziekschool en sedert 1932 als direc teur aan het 's-Hertogenbosch Muziek corps. Veel trad de heer Ogier in con certzalen en voor de radio als violist op. De benoeming te St. Michielsges tel is een waardige bekroning van zijn muzikale loopbaan. D. v. N. en Z. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR TILBURG EN OMSTREKEN. Vertrouwen in de toekomst. De heer H. Mannaerts, voorzitter van de K. v. K. voor Tilburg e.o., heeft de eerste vergadering in het nieuwe jaar geopend met een rede, waaraan we het volgende ontleenen: „Hoe de toekomst er uit zal zien voor het bedrijfsleven met name voor handel en industrie in ons district, daarvan valt uiteraard hoegenaamd niets te voorspellen Doch al mogen zich op het oogenblik moeilijkheden voordoen, die haast onoverkomelijk schijnen en die zich nog verder dreigen toe te spitsen, er zijn evenwel ook hoop volle factoren, die moed en vertrouwen kunnen geven voor de toekomst. Onze stad en hare bewoners, alsook verschillende plaatsen in onze omge ving, die tot het district der Kamer be- hooren, zijn bij uitstek op de industrie gericht en ingesteld. Wij hebben in den loop der jaren een vrij varieerend in dustrieel apparaat opgebouwd, dat steeds bewezen heeft op de hoogte te zijn van den tijd en dat zelfs in tijden van depressie belangrijk is uitgebreid. Wij bezitten een nijvere, arbeidza me bevolking. Ondernemers die in een industrieele sfeer zijn opgegroeid en voor hun taak berekend zijn, arbeiders die hart hebben voor het bedrijf waar in zijn werkzaam zijn. Daarnaast heeft zich onze stad door de verschillende onderwijsinstellingen, die hier gevestigd zijn, ontwikkeld tot het cultuurcentrum van Noord-Brabant. Dit alles in aanmerking nemend en in de hoop, dat wij voor verdere ram pen gespaard blijven, meen ik, dat er genoegzame redenen zijn om de toe komst met vertrouwen tegemoet te gaan. Wij zullen ook, door onze toe komst aldus te bezien, moed vinden om de moeilijkheden van het oogenblik het hoofd te bieden en ze te boven te ko men". Schaatswedstrijd. Door de directie der „Rex" schoen fabrieken is voor haar personeel voor a.s. Woensdagmiddag een wedstrijd op de schaats uitgeschreven, waarvoor door haar bereids een wisselbeker is beschikbaar gesteld. Aan de gevolgen overleden. Op Dinsdag 24 December had te genover het oude raadhuis alhier een arnstige aanrijding plaats, waarvan Mevr. Jehoel-Smulders en de heer v. de Wiel het slachtoffer werden. De heer v. d. Wiel is wederom hersteld, terwijl Mevr. Jehoel-Smulders dezer dagen in het St. Nicolaas ziekenhuis te Waalwijk aan de bekomen verwon dingen is overleden. Geslaagd. Voor het examen handelsweten schappen, afgenomen door de veree- niging van leeraren slaagden onze dorpsgenooten de heeren J. IJpelaar en W. Verhagen. Nieuwe Jonge Wacht-groep geïnstalleerd. De afdeeling Drunen van de Jonge Wacht is een bloeiende vereeniging. Regelmatig worden nieuwe groepen geïnstalleerd. Zoo werd Zondag de af deeling wederom vergroot met een nieuwe groep, die door den Directeur der afdeeling Deken Goossens op de gebruikelijke wijze in het bijzijn van ouders op plechtig wijze werd geïn stalleerd. De groep ontving bij de installatie den naam van St. Tarcisiusgroep. Later op den dag werd de ouders en genoodigden een vroolijke avond aan geboden, waarbij door den Eerwaar den heer Directeur het woord werd gevoerd. ELSHOUT. Installatie van den nieuwen pastoor. In Elshout had de plechtige instal latie plaats van den nieuwen herder der parochie, pastoor Versteeg, die voorheen de herder was van de kleine parochie Bokhoven. Elshout had zich opgemaakt om den nieuwen pastoor op waardige wij ze te ontvangen. Gezien de koude kon geen uiterlijk vertoon plaats hebben, maar het entree van Pastoor Versteeg in zijn nieuwe parochie was hartelijk en spontaan. De belangstelling was zeer groot. Wij merkten op de geestelijkheid van het dekenaat Heusden, de Hoogwaar dig Heer Stöcker, Prelaat van de Abdij van Berne te Heeswijk. Pastoor Versteeg werd aan de kerk poort verwelkomd door een groep koorknapen, die den nieuwen herdei de fraai versierde kerk binnenleidde. Na het gebruikelijke welkom werd de installatieceremonie verricht door de." ken Goossens. Hierna beklom Pastoor Versteeg den preekstoel, om zijn nieuwe paro chianen voor de eerste maal toe ic spreken. Pastoor Versteeg stelde zijn tweede pastoraat onder de bescherming van de Wonderbare Moeder van Elshout en met den zegen van het Allerbpilig- ste werd deze eenvoudige plechtigheid besloten. Bouwkundig opzichter. Onze dorpsgenoot, de heer Hub. v. d. Loo slaagde te Arnhem voor het examen bouwkundig opzichter. Hoogste serie: Ch. v. Berkel 18. Op Vrijdag 10 Januari werd door den Districts-Secretaris voor de Lang straat, den heer Piet van Loon te Raamsdonk(dorp), de afdeeling van de Nederlandsche Unie geïnstalleerd. De functies zijn als volgt verdeeld: Piet de Bont, Voorl. Plaatselijk Se cretaris. Dirk Blom, Propaganda-Leider. A. de Bont, Colportage-Leider. De propaganda-actie zal met kracht worden aangepakt o.l.v. D. Blom. Na de installatie van de plaatselijke afdeeling hield de Districts-Secretaris een voordracht over: „Het Nationale". SPRANG. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand December 1940 voor de Rijkspostspaarbank in gelegd 4068.45 en terugbetaald 16376.30. De Anti-Revolutionnaire Jonge ren Actie A.R.J.A, alhier houdt Vrij dagavond 8 uur in de zaal van den Chr. Volksbond een vergadering. Aan de orde komt een onderwerp over Groen van Prinsterer, in te leiden door den heer De Rooij. CAPELLE. J.l. Zondagmorgen werden de herbenoemde ouderlingen, de heeren J. A. Verheijden en Joh. Rosenbranü en de herbenoemde diakenen, de hee- ïen Joh. van der Schans en Joh. Pruijssers tijdens den morgendienst in de Ned. Herv. Kerk door Ds. Oos- tenbrug tot hun ambt ingeleid en daarin bevestigd. Na de bevestiging richtte Z.E. een persoonlijk woord tot de bevestigde ambtsdragers, waarna de gemeente hen toezong Ps. 134, vers 3. De vereeniging van Paardenhou- ders „Ons Belang" houdt a.s. Woens dag 15 dezer des avonds 7 uur in de zaal van den heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijhoeve Capelle een algemeene ledenvergadering. Aan de orde komt: 1. Opening; 2. Rekening en verantwoording over 1940; 3. Bespreking heffing omslag; 4. Opgave afschrijving van paarden; 5. Verkiezing 4 bestuursleden wegens periodieke aftreding; 6. Rondvraag en sluiting. De afd. Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Platte landsvrouwen houdt a.s. Donderdag 16 Jan. des avonds half acht in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje een algemeene ledenverga dering. Na afhandeling der agenda zal Mevr. Winkelman een lezing houden over: ,,'t Nut van Gymnastiek". Jaarvergadering Apollo. De Kon. Erk. Harm. Apollo hield Zaterdag in de zaal van Euphonia jaarvergadering, waarop de secretaris een keurig jaarverslag uitbraclit, waar uit bleek, dat de kas met een saldo van f 65.sloot. De altredende be stuursleden J. Sehellekens en J. Steen- oergen werden herkozen. Besloten werd den statiedag niet te doen door gaan, om distributieredenen. Vanaf Maandag 13 Januari zullen de repetities gehouden worden in de zaal van Euphonia om de veertien da gen. Zaterdag a.s. zal de huldiging plaats hebben van de gouden juuila- ris J. v. d. Heijden, die reeds staande de jaarvergadering de felicitaties van bestuur en werkende leden mocht ont vangen. E.H.B.O. Wegens bedanken van een drietal bestuursleden n.l. de heeren C. Snoe ren, A. v. d. Boom en J. Lubbers, had Dinsdagavond in Euphonia een ver gadering plaats van de R.K. Vereeni ging St. Damiaan van de E.H.B.O. De vacatures werden aangevuld door de verkiezing van Mej. R. Dekkers en de heeren Andr. Schalken en W. Steen- lage. De verdeeling der bestuursfunc ties zal in de eerstvolgende bestuurs vergadering geschieden. Besloten werd op 18 Februari a.s. een onderlinge wedstrijd te organiseeren. Loop der bevolking. Stand bevolking op 31 December 1940: 5745 mannen, 5351 vrouwen, totaal 11096. Vermeerdering door geboorten 139" mannen, 151 vrouwen, totaal 290. Vermeerdering door vestiging 243 mannen, 200 vrouwen, totaal 443. Totaal 6127 mannen, 5702 vrouwen, samen 11829. Vermindering door: Overlijden 58 mannen, 48 vrouwen, totaal 106. Vertrek 390 mannen, 208 vrouwen, 598. Totaal 448 mannen, 256 vrouwen, totaal 704. De bevolking is: 5679 mannen, De totale bevolking is: 5679 man nen, 5446 vrouwen, totaal 11125. Totale vermeerdering 29, waarbij dient te worden opgemerkt, dat het tijdelijk vertrek van de meeste bewo ners van het Missiehuis op deze cij fers grooten invloed heeft. Lierdadigheidsconcert in Euphonia. 't Was Zondagavond 'n gezellige drukte in Euphonia, dat zijn jaar- lijksch Armenconcert gaf ten bate der St. Elisabethsvereeniging ter plaatse. De ijverige voorverkoopsters hadden reeds 'n suces gewaarborgd, zoodat de zaal voor de tooneeluitvoering, die „Onze Vrije Uren" uit Tilburg onder leiding van den heer A. H. Bolsius met de Amerikaansche klucht „Ketty jokt nooit" boden, tot in de hoeken gevuld was.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5