BUITENLAND BINNENLAND Gemeenteraad Loon op Zand 1Mnn stanties, ja maakt zelt's, dat men de goeue neuoeinig uer uuitsene auiori- tenen gaai zien ais een nanuigiieiuje om er propaganda uit te slaan, waar voor zien aan liet A.N.P. leent. Laat men liever voorzichtig zijn en liever niets zeggen dan woorden ge ven, die geen weerklank kunnen vin den bij liet nuchtere Nederlandsche volk. WAAROM GEEN UNiE-FRONTEN? Om versplintering en verwarring niet grooter te maken. In het weekblad van De Nederland sche Unie lezen wij o.m.: „Veelvuldig komt het voor, dat men de vraag stelt, waarom De Nederland sche Unie geen begin maakt met het vormen van „fronten", waarbij vak- of beroepsgenooten zich aaneenslui ten ter behartiging hunner gemeen schappelijke stoffelijke en geestelijke belangen. Immers, zoo zegt men, De Unie is langzamerhand uitgegroeid tot een volksbeweging, die beter dan welke andere politieke groepeering ook in staat moet worden geacht een groot aantal fronten met een groot aantal leden te vormen. Dit is inder* daad waar. Wanneer de N.S.B. weer een nieuw front in het leven heelt ge roepen dan ziet een ieder, die even na denkt, onmiddellijk, dat een dergelijk front slechts schijn is, slechts een ge vel, waarachter niets staat. Of men nu het vroegere arbeidsfront, het me disch front of het rechtsfront neemt, het is alles hetzelfde. Een aankondi ging met vele en lange redevoeringen, die ons wijs moeten maken, dat voor het één of andere vak of beroep thans een organisatie tot stand is gebracht van groote beteekenis en van gr h te kracnt. Niets is minder waar. .'~cn is aan de vele organisaties opnieuw één toegevoegd. „Aan dit spel wenscht De Neder landsche Unie vanzelfsprekend niet mee te doen. Indien ook zij en zij zou daartoe zeer goed in staat zijn èn wat het aantal leden betreft èn wat de leidng aangaat! op allerlei gebied Unies van vakgenooten zou stichten, dan zou dat in ons land de versplin tering en de verwarring nog grooter maken en dat is nu juist, wat De Unie bestrijdt en niet wil!" Voortgaande wordt er dan op gewe zen wat L)e Nederlandsche Unie op dit punt wèl wil. Zij wil bijvoorbeeld boe ren en landarbeiders dorpsgewijze te zamen bengen om onder meer geza menlijk, in het belang van het geheeie volk en van hun bedrijf, het agrarisch program van De N. U. en andere land bouwvraagstukken te bespreken. Voorts streeft De Unie er naar, dat leerkrachten van openbaar en bijzon der onderwijs in iedere stad en in ieder dorp gezamenlijk zouden beleg gen ter bespreking van het, eerstdaags verschijnende, onderwijsapparaat dei Nederlandsche Unie; opdat ook hier de onderlinge waardeering en binding groeie. Zoo worden de corporaties van den grond af opgetrokken. „Mocht dan eenmaal De Nederland sche Unie geroepen worden een con centratie der nationale krachten op allerlei gebied tot stand te brengen en wie zou dat beter kunnen, dan De Nederlandsche Unie! dan is een gezonde grondslag gelegd, die de mo gelijkheid schept 0111 in vertrouwen te arbeiden." DE AMERIKAANSCHE VLOOTUITBREIDING. In het kader van de geweldige ver sterking der Ainerikaansche vloot, ten koste van een budget (alleen voor ma rine) van bijna anderhalf milliard dollar, wordt het aantal manschappen van de Amerikaansche marine thans gebracht op 300.000 koppen. De ver sterking bedraagt 42.000 man. Nog in het begin van den winter van 1938 had de staats-secretaris van het departement van marine medegedeeld, dat de toenmalige sterkte van het per soneel 105.000 man slechts toe liet, dat de duikbooten van een vol ledige bemanning werden voorzien; alle andere oorlogsbodems moesten 't stellen met 85.3 pCt. van de nominale bemanning. In 1934 telde de Ameri kaansche slagvloot slechts 80 pCt. van haar nominale bemanning. De buitengewone versterking van de bemanningen der Amerikaansche vloot vindt haar oorzaak in de aan merkelijke toename van het aantal oorlogsschepen. Zooals men weet, zal Amerika van 1 Februari af over niet minder dan drie vloten beschikken, namelijk 1 voor den Atlantischen Oce aan 1 voor den Stillen Oceaan en 1 voor Oost-Azië. Den lOden September van het afge- loopcn jaar onderteekende president „Postgiro no's van de „Winterhulp Nederland" Winterhulp »Neder la ndor, den Haag, No. 5554. Als bank der »Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N. V. Amster dam No. 877. Stort op 5554 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. Roosevelt opdrachten voor het bou wen van 7 slagschepen, 7 vliegtuig moederschepen, 25 kruisers, 115 tor pedojagers, 43 duikbooten en talrijke hulpschepen. Reeds in 1938 was te Washington beschikt, dat de Ameri kaansche vloot zou moeten bestaan uit 18 slagschepen, waaronder 10 oude; 8 vliegtuigmoederschepen met plaats voor minstens 600 vliegtuigen; 18 zware kruisers, waaronder 9 oude; 28 lichte kruisers; 147 moderne torpedo jagers; 58 moderne duikbooten, bene vens 60 tot 70 oudere. Bij deze strijd krachten komen dan nog meer dan 350 hulpschepen van allerlei aard, zooals mijnenzoekers, mijnenvegers, mijnenleggers, tankschepen, tenders, convooischepen enz. Als zij geheel ge reed is, zal de Amerikaansche vloot ruim 3 millioen ton meten. ZES DIVISIES AMERIKAANSCHE MILITIE OPGEROEPEN. President Roosevelt heeft een be sluit onderteekend, waarbij weer zes divisies van de militie voor actieven dienst gedurende een jaar opgeroepen worden. DE ITALIAANSCHE KROONPRINS TOT GENERAAL BEVORDERD. De prins van Piemont is tot generaal bevorderd. Te dezer gelegenheid heeft Mussolini den koning-keizer een tele gram van gelukwensch gezonden. ERNSTIGE JAPANSCHE WAAR SCHUWING AAN INDO-CHiNA. In een hoofdartikel waarschuwt de Jomioeri Sjimboen tegen vertraging van de loopende Fransch-Japansche besprekingen ten aanzien van Indo China, welke aan anti-Japansche der den de gelegenheid zou geven te trach ten ze te laten mislukken. Het blad dringt er bij de regeering op aan haast achter de besprekingen te zetten. Tevens zegt het blad, dat de houding van Japan ten aanzien van de kwestie der toenemende verdrukking van de inheemschen in Indo-China be schouwd moet worden als de sleutel voor heel Japan's politiek jegens het zuiden. De Nitsji Nitsji Sjimboen schrijft, dat de tijd van spreken over de Japan- sche politiek jegens Zuid-Oost-Azië voorbij en het stadium van handelend optreden gekomen is. Het blad schrijft: „de wijze, waarop onze politiek jegens Indo-China wordt doorgezet, zal van ernstige beteekenis zijn voor de 23 mil lioen Indo-Chineezen, die thans door 30.000 Franschen geducht geëxploi teerd worden. Zij hebben niet alleen hun persoonlijke vrijheid verloren, maar vervallen als ras door de Fran- sche verdrukking. Het blad spreekt de hoop uit, dat de Fransch-Japansche onderhandelingen ten slotte toch bevredigend voor Japan zullen verloopen en zegt, dat de tijd niet verdaan kan worden met bespre kingen alsof het vredestijd was. De Jomioeri Sjimboen betoogt, dat toenemende teekenen aanduiden, dat Nederlandsch-Indië economisch over- heerseht wordt door Engeland en Ame rika. Voorts worden de verdedigings werken van Hongkong en Singapore versterkt, zoodat het niet overdreven is te zeggen, dat Japan geheel omsingeld is door Engelsch-Amerikaansche in vloeden. Het blad besluit dat „Japan moedig voorwaarts moet gaan om den eenigen weg uit de moeilijkheden te zoeken". Middelburg werkt aan den wederopbouw Aan de noodwinkels is de meeste zorg besteed, welke het stadsbeeld nie ontsieren. (Polygoon) „V. B." OVER DE TNVASIE IN ENGELAND. Waarom het na den „roemrijken te rugtocht" van Engeland uit Duinker ken en na de overwinning op Frank rijk niet tot de invasie gekomen is, op die vraag zal te zijner tijd van Duit- sche zijde het antwoord gegeven wor den en niet alleen met woorden, zoo verklaart de „Völkischer Beobachter" in een hoofdartikel over den huidigen toestand in Engeland. In zijn rede voor de Duitsche wa penarbeiders, gaat het blad voort, heeft de Führer reeds begrijpelijke toespelingen gemaakt. Een invasie in den herfst van 1940 zou het Engel- sche volk, dat staat thans reeds vast, veel nood en leed bespaard hebben, omdat daardoor die vorm van lucht oorlog zou zijn vermeden, dien Chur chill opzettelijk heeft opgeroepen. Het toenmalige uitblijven der invasie heeft de strategische positie van 't Britsche eiland niet verbeterd, maar slechter gemaakt. Het Engelsche volk leeft van dag tot dag en van week tot week in de zenuwsloopende vrees voor deze invasie en zal daarmede rekening moeten blijven houden. Het blad spreekt vervolgens over de eventueele mogelijkheid van een versterkte toekomstige ondersteuning van de Engelsche bewapening door de Vereenigde Staten en merkt in dit ver band op: plannen later opnieuw ter hand te kun- tentieel der Vereenigde Staten onder schatten. Maar niemand weet uit er varing beter dan wij zelf, hoelang de weg is van het ontwerp op het teeken bord tot de serieproductie. De Engel- schen zelf geven toe, dat de Ameri kaansche hulp niet noemenswaard kan zijn vóór over zes maanden. Ge looft men echter te Londen in ernst, dat wij deze zes maanden ongebruikt zullen laten verstrijken? De Ameri kaansche hulp is immers ten slotte niet slechts een productieprobleem, maar ook een transportprobleem en in deze zes maanden zal het woord van den Führer zich steeds sterkei doen gelden: „Wij zullen onderzeeërs hebben en meer en meer". DE KRUISER SOUTHAMPTON VERLOREN. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Volgens den Londenschen berich tendienst heeft de Britsche admira liteit meegedeeld, dat de schade, die de zware Britsche kruiser Southamp ton (9100 ton) Vrijdag heeft opgeloo- pen, tot het totale verlies van den oor logsbodem heeft geleid. De uitgebro ken branden konden niet meer ge- bluscht worden en zij bereikten zulk een omvang, dat het schip opgegeven moest worden. Daar het onmogelijk was, het schip een haven binnen te sleepen, moest het door de eigen be manning tot zinken gebracht worden. ERNSTIGE SCHADE AAN DE ILLUSTRIOUS. Gisteren heeft de Britsche admirali teit medegedeeld, dat liet vliegkamp schip Illustrious ernstig is getroffen bij een aanval door stuka's. Van Duit sche militaire zijde verneemt het D.N.B. nog, dat het schip aan bak boord in de nabijheid van den schoor steen door zware bommen getrolten en ernstig beschadigd is. Verder zijn de machinerieën beschadigd, zoodat het herstel geruimen tijd zal vergen, hetgeen van buitengewoon groote be teekenis is, omdat een vliegkampschip zoo belangrijk is. De Illustrious meet 23.000 ton. Het schip is na het uitbre ken van den oorlog voltooid. Volgens de Engelsche berichten bood het op twee dekken plaats aan 72 vliegtui gen. De bemanning bestond uit 1600 koppen. VERBEURDVERKLARING VAN GOUDEN TIENTJES? Aangifteplicht verzuimd. Voor de eerste maal werden Don derdag door de Haagsche rechtbank eenige overtredingen van de deviezen- beschikking behandeld. Deze beschikking bepaalt o.a., dat gouden munten niet zonder vergunning van het deviezeninstituut worden ver handeld. Niettemin hadden enkele inwoners van Wassenaar, van wie er een in het bezit was van 200 gouden tientjes en een ander in het bezit van Belgische bankbiljetten (laatstbedoelde ter waar de van 350 Belgische franken) onder handeld over verkoop van deze mun ten, zonder de vereischte toestemming. Twee dezer personen stonden Don derdag terecht. Tegen één van hen, die de gouden tientjes had overgenomen en de Belgi sche bankbiljetten niet aan de Neder landsche Bank had aangeboden, eisch- te de Officier van Justitie 50 boete sub. 50 dagen en tegen den ander, die alleen aan de verplichting tot aangifte niet had voldaan, 10 subs. 10 dagen met verbeurdverklaring van de gouden tientjes. Uitspraak 30 Januari. DE RIJKSMIDDELEN. Hoogere opbrengsten voor directe belastingen en overige middelen. De totale opbrengst van de niet-di- recte belastingen in 1940 ad 462.24 millioen (vorig jaar 475.48 millioen) Hééft de raming van 450.5 millioen met 11.744.281 overschreden. Wat de opbrengst over December 1940 betreft, er kan worden geconsta teerd, dat deze 42.6 millioen (vorig jaar 39.26 millioen) heeft bedragen, of ruim 5 millioen gulden meer dan de maandelijksche raming. De directe belastingen hebben over het afgeloopen jaar volkomen aan de verwachtingen beantwoord. Op ultimo December 1939 bedroeg het zuiver be drag der kohieren 133.15 millioen, dat thans is gestegen tot 183.52 mil lioen of ruim 50 millioen gulden meer. De raming voor 1940 beliep 158.78 millioen. Hierbij moet echter niet wor den vergeten, dat het bedrag van 133.15 millioen slechts betrekking had op de grondbelasting, de inkomstenbe lasting, de vermogensbelasting en de verdedigingsbelasting, waar echter bij gekomen zijn de opcenten op de ge meentefondsbelasting en de winstbelas ting, die vrijwel geheel verantwoorde lijk zijn voor de toeneming van het ko hierbedrag. De raad der gemeente Loon-op-Zand kwam Woensdagavond ter openbare vergadering bijeen in het gemeentehuis, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Voorzitter Burgemeester J. A. Fr. Mallens. Secretaris M. A. v. d. Wee. De voorzitter opent de vergadering met den Chr. groet, waarna hij voor de behandeling der agenda, zich tot de leden wendt met den volgenden Nieuw- jaarswensch: Mijne Heeren, Nu we onze eerste vergadering in het nieuwe jaar zullen gaan aanvangen, wil ik gaarne de ge legenheid benutten, U, uwe gezinnen en alle inwoners der gemeente zonder uitzondering, van harte een zalig en gelukkig nieuwjaar toe te wenschen. Moge 1941 ons tot heil strekken in al onze levensomstandigheden. Het doet mij genoegen, dat de, door de moeilijke omstandigheden, welke wij beleven, zoo dringend geëischte zakelijkheid, in onze vergaderingen in de hoogste mate aan wezig is. Ik dank U allen voor uw krachtdadigen steun aan de belangen der gemeente en hare instellingen ver leend en verzoek U dringend daarin ook voor de toekomst niet te versagen, dan zal ook in 1941 veel tot stand ko men en gewrocht worden, wat dit be lang alleen slechts dienen kan. Het doet mij genoegen te kunnen mededee- len, dat ook allen, die in dienst der ge meente zijn zich meer dan beijverd hebben, om plichtsgetrouw de hen op gedragen taak te vervullen en ik ver wacht van hen allen voortzetting van dien lofwaardigen ijver. Moge God ons bijstaan en ons verstand verlichten, om te doen, wat te doen ons opgedragen wordt. De heer C. Roestenberg meende in den geest van den raad te handelen, door den voorzitter wederkeerig voor hem, zijn echtgenoote en gezin een ge lukkig 1941 toe te wenschen. Het ont gaat ons niet, dat de tijd vele moeilijk heden biedt en dat de moeilijkheden velerlei en groot geweest zijn. Nie mand kan tot ieders volle tevredenheid werken, doch het stemt aangenaam al- lerwege te mogen vepemen, dat ieder een voelt, dat gedaan is, wat er gedaan kon worden. Het wijst op een gelukkig inzicht bij de leiding der gemeente, het wijst op een vruchtbare samenwerking in het college van B. en W., tusschen B. en W. en den Gemeenteraad, tus schen den voorzitter en den Gem.- secretaris, de gemeente-secretarie en de gemeentebedrijven en het distribu tiebedrijf. Hij meent goed te doen den wensch uit te spreken, dat deze samen werking ook in de toekomst mag be stendigd blijven en dat 1941 voor allen den vrede brengen mag. 1. De notulen der vorige vergade ring worden ongewijzigd zonder stem ming goedgekeurd. 2. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten der Pro vincie Noord-Brabant, waarin mede- deeling werd gedaan, dat om het korte tijdsbestek de ingediende begrooting nog niet was goedgekeurd en dat de voorzitter wordt gemachtigd tot een uitgaaf van Y van de 'n de begrooting vastgestelde bedragen van uitgave. Verder een schrijven, dat het in 1940 goedgekeurde wegenplan, niet tot uit voering kan worden gebracht, daar het fonds waaruit de gelden voor dit werk zouden worden gevoteerd inmiddels is opgeheven. B. en W. hopen echter de Niemand zal het bewapeningspo nen nemen. Voorts een schrijven waarin Ged. Staten bezwaren maken tegen de over dracht van een stukje grond van de gemeente Sprang-Capelle. Ged. Staten geven in uitzicht, dat hetzelfde resul taat mogelijk langs anderen weg is te bereiken. 3. Voorstel tot het nemen van een besluit tot instandhouding van de open bare lagere school in de Moer. Dit besluit is ieder jaar opnieuw te nemen, daar de school minder dan 50 leerlingen telt. 1 v die maar niet verdwijnen wil. Niet willen, zegt U? Maar er zijn toch "AKKERTJES"! Neem zoo'n "AKKERTJE" en binnen een kwartier zult U bemerken, dat "AKKERTJES" hoofdpijn en migraine vlug en radicaal verdrijven. "AKKERTJES" zijn beroemd vanwege hun uitstekende werking. Vaak nagemaakt, tmaar nog nooit geëvenaard. "AKKERTJES"zijn rond en elk draagt het "AKKER '-merk. ït daar dus vooral op l tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2