BURGERLIJKE STAND Couiaoten-iËClame Niül U khiMütfl. T* ïi L&a&é veel gelezen SPRANG—GAPELLE. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten, nadat de heer Groot- swagers heeft geïnformeerd hoeveel leerlingen de school momenteel telt, wat de voorzitter niet juist kan zeg gen. Hij meent 35 tot 40 leerlingen. 4. Voorstel tot aanvulling van de plaatselijke algemeene politieverorde ning. Dit voorstel heeft voornamelijk tot doel den burgemeester te machtigen beperkende voorschriften te geven ten aanzien van den verkoop van alcohol houdende dranken, wanneer bijzondere omstandigheden, zooals vrees voor or de-verstoringen, zulks mocht eischen. De heer Snoeren zag bij art. 27a gaarne het uur bepaald, waarop de vuilniswagen komt, omdat de menschen dat niet zonder meer kunnen weten en zoodoende niet kunnen uitmaken of de vuilnisbakken langer dan een uur op straat staan. Bij art. 65a maakt hij bezwaar, dat zij die praecariorechten betalen voor een verlaagde inrij, hiervan geen ge bruik mogen maken met de fiets. Bij art. 67 a maakt hij de opmerking, dat het midden op den weg loopen.jipod-1 zakelijk kan zijn, zooals thans bij sneeuwval of groote duisternis. Het op slot doen van op straat staande motor fietsen of rijwielen in art. 187 vindt hij ondoenlijk voor zakenmenschen, die huis aan huis moeten zijn. De heer Roestenberg gaat accoord met de bemerkingen van den heer Snoe ren betreffende het verbod van op straat plaatsen van vuilnisbakken meer dan één uur vóór het ophalen; even eens vindt hij het ondoenlijk rijwielen en motorfietsen af te sluiten voor za kendoende menschen. De voorzitter antwoordt de beide heeren, dat zij met hun bemerking^be-1 treffende de vuilnisbakken komen op het terrein van de uitvoering der wet, welke berust bij den dienst daarvoor aangewezen en de politie. Bij nadere regeling wordt deze uitvoering vast gesteld en het is niet de bedoeling hier in kleinzielig op te treden. Het uitrijden van inritten per rijwiel is geen recht dat verkregen wordt met het betalen der praecariorechten. Dit uitrijden is veel gevaarlijker voor het verkeer dan het 'uitrijden van wagens of auto's, die doorgaans met heel kal me vaart op den weg komen. Het loopen midden op de straat bij groote sneeuwval of duisternis kan noodzaak zijn en bij noodzaak wordt niemand geverbaliseerd. Het ligt niet in de bedoeling dat iemand die voor zaken even een huis binnengaat zijn rijwiel of motorfiets af sluit, doch wel, dat deze vehikels gerui- men tijd niet afgesloten op den open baren weg staan. De bepalingen hier vastgelegd zijn reeds sinds langen tijd in de meeste plaatsen van kracht. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel tot wijziging van de poli tieverordening door den raad aan vaard. 5. Adres van het bestuur van de R. K. Middenstandsvereeniging te Kaatsheuvel, verzoekende aan genoem de organisatie, voor het geven van een cursus ter opleiding van het diploma handelskennis als bedoeld in de vesti gingswet Kleinbedrijf, een subsidie te willen toekennen gelijk aan het ge raamd tekort van 175. Conform het voorstel van B. en W. wordt op dit verzoek afwijzend be schikt, daar reeds vorig jaar door Ged. Staten de opmerking gemaakt werd, dat de Regeering bezwaar heeft tegen subsidieering van deze middenstands cursussen door gemeenten, die met bij zondere bijdragen moeten werken. 6. Het voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het houden in 1941 van eveentueele ver pachtingen (Kermis) en verkoopingen van het grasgewas op de wegen, van gewassen op drainagevelden, enz. wordt zonder stemming verleend. 7. Benoeming van 2 leden van het Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente, wegens periodieke aftreding van de heeren J. Jansen en C. Michielsen. Met 14 stemmen en 1 van onwaarde worden beide aftredende leden herbe noemd. 8. Voorstel tot wijziging der ge- meentebegrooting voor het dienstjaar 1940. Praeadvies: Deze wijziging heeft betrekking op de posten welke eensdeels tengevolge van de huidige omstandigheden zijn overschreden en anderdeels uit hoofde daarvan (couponbelasting, molestver- zekering, restitutie kermisstaangelden, kosten burgerwacht tijdens eerste oor logsdagen, kosten luchtbescherming, uitgaven in verband met beperking van den werkduur, vergoeding reiskosten aan arbeiders die in Duitschland gaan werken, enz.) moesten worden inge steld. Daarbij is ook aan enkele andere kleine revisies een plaats ingeruimd. Bovendien wordt voorgesteld om 't subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1940 met 4000.te verhoogen, welke verhooging blijkens de gegevens welke ons ten dienste staan, reeds thans noodzakelijk wordt geboden. Voor al deze nieuwe en verhoogde uitgaven kunnen de noodige middelen worden gevonden en stellen wij U als zoodanig voor tot deze wijziging te willen besluiten. Conform dit praeadvies besluit de raad zonder stemming. 9. Voorstel om overeenkomstig art. 72 der L.O. wet 1920 een bedrag van 175.— te willen disponibel stellen voor den aankoop van 8 nieuwe school banken, aangevraagd door het bestuur der Vereeniging tot stichting en in standhouding van een school met den Bijbel voor de Hervormde Gemeente van Loonopzand. Besloten conform de aanvrage en het voorstel van B. en W. 10. Verzoek van het Bestuur der R.K. Meisjesschool Berkdijk om over eenkomstig art. 72 der L.O. wet 1920 de noodige gelden beschikbaar te stel len voor het aanschaffen van eenige materialen ten behoeve van het onder richt in lichamelijke oefening, waar voor 128.20 gevraagd wordt. 11. Voorstel om aan den gemeen te-arbeider G. Hoesen met ingang van 1 Februari 1941 eervol ontslag te ver- leenen als arbeider in dienst der ge meente, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Het eervol ontslag wordt verleend. 12. Voorstel van B. en W. om R. I. M. Teunissen te bevorderen tot fit ter bij de gasfabriek. De heer Grootswagers informeert of er moménteel zooveel werk is dat deze benoeming gemotiveerd is, waar toch de gasrantsoeneering intreedt. De voorzitter antwoordt, dat de gas rantsoeneering tot heden niet minder werk biedt en dat daarenboven door de meerdere aansluitingen van men schen, die oorspronkelijk petroleum als verlichting gebruikten, doch dit niet meer kunnen betrekken er vele aanslui tingen moeten gedaan worden. Daarbij is de heer Teunissen reeds verschillen de jaren tot groote tevredenheid werk zaam, wat deze benoeming motiveert. De heer Grootswagers sluit zich dan gaarne bij het voorstel aan. Wordt zonder stemming beslouten. 13. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de woning staande aan den Dreefscheweg nr. 53 te Kaatsheuvel, toebehoorende aan E. Smulders alhier, met een ontruimingstermijn van drie maanden. Wordt aldus besloten. Bij de rondvraag informeert de heer Snaphaan hoe het komt, dat bij de gas fabriek alhier op een eenheid brand stof slechts 2 hectoliter wordt gegeven, terwijl hij verneemt, dat elders 2 hectoliter wordt verstrekt. De voorzitter antwoordt, dat hij niet weet wat elders verstrekt wordt, doch dat hier gegeven wordt, waarop de menschen recht hebben. De heer Elshout geeft B. en W. in overweging een sneeuwslede aan te schaffen voor het begaanbaar maken van den weg bij groote sneeuwval. Hij heeft het mooie resultaat hedenmorgen in Dongen kunnen constateeren. De voorzitter antwoordt, dat hij wel overtuigd is, dat op wegen niet be bouwd met huizen de sneeuwslede goede diensten kan bewijzen, doch hij is van oordeel, dat in de bebouwde kom de opeenhoping van de sneeuw tusschen rijvlak en trottoirband tot ge volg zal hebben dat bij ontmoetingen op den weg opstroppingen ontstaan, met het gevolg, dat men zijn veiligheid maet zoeken in de opgehoopte sneeuw massa's. Hij is wel bereid de practische voor- deelen van een sneeuwslede eens te be kijken. Hierna volgt sluiting. SPRANG. Predikbeurten Zondag 19 Janu ari 1941: INed. Herv. Kerk, v.m. half elf en nam. drie uur Ds. A. Sirag. Oeret. Kerk, voorm. tien uur en nam. drie uur Ds. B. A. van Lummel. bediening H. Avondmaal). De Sociale Studieclub van den Christelijke besturenbond bprang Ca- peile houdt a.s. Maandagavond halt 8, in de zaal van den Chr. Volksbond al hier eene vergadering Aan de orde komt een onderwerp over: ,,De Chris telijke Vakbeweging nu en straks Blijkens het aan den raad der gemeente bprang-Capelle ingezonden verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, kwam deze com missie in het algeloopen jaar 6 maal in vergadering bijeen; 14 personen ver schenen voor de commissie, bij 4 geval len lieten de ouders niets van zich hoo- ren. De totale verzuimen waren van 15 jongens 44 verzuimen, van 13 meisjes 58 verzuimen, in totaal 28 leerlingen met 102 verzuimde schooltijden. In enkele gevallen kon de commissie termen aanwezig achten om de verzui men alsnog verschoonbaar te achten. LOONOPZAND. Vanaf 6 t/m. 15 Januari 1941, Geboren Reinier Lambertus zv. H. v. d. Meijden- Dekkers. - Franciscus Maria zv. P. G. Hul- termans-v. Berkel. Cornelis Anlonia zv. F. M. C. A. v. d. Assem-Klijn. Mar tina Josephina Maria dv. J. Kemmeren- Jacobs. Adrianus Maria zv. A. M. v. d. Hoven-Verboden. Adiana Henrica Maria dv. W. C. Hooymayer-Verduyn. Overleden: Cornelis Kroot, echtg.enoot van Ja. Voogd, 74 jr. Hubertus de Genzer, echt genoot van Ja. Hamers, 71 jr. Hendri- ka Sebregts, ech genoote van P. P. Da- men, 04 jr. Adriaan Schouten, 75 jr. Adriana Melis, weduwe van A. Verhoe ven, 69 jr. Cornelia Jansen, weduwe van L. v. Wezenbeek, 92 jr. Huwelijken: Petrus Cornelis Akkermans, 27 jr. en Johanna Cornelia van Ree, 25 jr., beiden alhier. Vertrokken: A. J. H. Schollen naar Tilburg. C. J. Vercammen naar Tilburg. M. W. Hoef nagel naar Vught. M. J. A. Knuyver naar Tilburg. C. M. A. v. Heeswijk naar Nuland. C. J. Dieltmns naar Dru- ten. Pa. Balvers naar Maastricht. H. W. M. Teunissen naar Ooslerhout. H. v. Boxtel nnar Waalwijk. M. L. Bie- mans naar Tilburg. vooral in een plaatselijk' en streekblad is M DE WRAAK VAN DE ELECTRONEN door Tom Radersma. De turbo-dynamo No. I van de Electrische Centrale zoemde tevreden. „Kinderen", zei ze tegen de electro- nen, die zij in gestadige stroom door de leiding joeg, „kinderen zo is 't naar' m'n zin. Gelijkmatige belasting, goed gesmeerde lagers, regelmatige span ning. Zo heb ik plezier in m'n werk. Hebben jullie geen nieuwtjes te vertel len?" „Ja, jammer genoeg wel", zeiden de electronen. „We hebben wat moois gehoord van den monteur bij Uw zus ter Nr. II! De kerel heeft weer eens te veel plezier gemaakt en nu is hij zo slaperig; dat hij haast niet weet wat hij doet. Eén lager is al helemaal heet en als de ingenieur het niet gauw merkt, dan gebeuren er nog ongeluk ken. Ach, zuchtte dynamo Nr. I, dat zou dan de derde maal zijn binnen twee maanden. Arme Nr. II! Als nu de ingenieur nog maar op tijd komt." Gelukkig ging deze wens in vervul ling. De bedriifsingenieur kwam juist controleren. Hij ontdekte de hete la ger en daar dit de derde keer was bin nen twee maanden, vloog de monteur er op staande voet uit. Dynamo Nr. 11 was wat in haar schik! „Gelukkig dat die vervelende •kerel weg is", zei ze opgelucht. „En nu durft hij den ingenieur nog na te roepen, dat hij 't hem betaald zal zet ten. En 't is alles zijn eigen schuld. Dan moet hij maar beter werken!" Een paar uur later kwamen de elec tronen opgewonden op dynomo I afge rend. Nr. I was hun vertrouwde. Ze noemden haar daarom tante I. „Tan te I, tante I!" riepen ze en waren zo opgewonden, dat ze allemaal door el kaar renden en schreeuwden, zodat tante I hen eerst tot bedaren moest brengen en één van hen aanwijzen om te vertellen wat er nu eigenlijk wel .gebeurd was. „Tante I, stel U voor! Daar komen we zo juist in de leiding langs de buitenmuur en daar staat de monteur, die vanmorgen ontslagen is, ■r. te praten met een anderen man." „Nu. wat zou dat, moeten jullie je daar zo over opwinden", zegt tante I een beet je afgemeten. „Ja, maar U moet ho ren wat die man zei", roepen de elec tronen weer opgewonden door elkaar. „Stilte", gebiedt tante I nu streng. „Eén mag vertellen wat er nu wel aan de hand is." En dan krijgt ze te horen, dat de ontslagen monteur wraak wil nemen op den ingenieur. Hij wil 's nachts langs de leiding van de blik semafleider klimmen, om dan langs de dakgoot op 't dak te klimmen, van daar wil mj uoor 't zolderraam 't nuis van oen ingenieur mnnenuringen en de boel in urand steken. „Die kerel brand ik z'n liuis boven z'n hoofd af", heelt hij gezegd. En de andere man zou op de uitkijk staan om te waar schuwen als er soms onraad zou drei gen." Tante I keek zeer ernstig en dacht een ogenblik na. „Kinderen", zei ze dan. „Dat ziet er slecht uit. Wat kun nen we daartegen doen? Rennen jul lie nog eens vlug door de buizen en let goed op, waar de leiding van de bliksemafleider loopt en waar de lichtleiding van 't huis uitkomt en ot die leiding blank is of geïsoleerd." Met electronensnelheid kwam 't antwoord. „De leiding van de bliksem afleider komt onder 't dak samen met de lichtleiding. De dakgoot steekt wat uit en de leiding van de bliksemaflei der loopt er met een grote boog om heen. De lichtleidng is blank." „Zo,zo," zei tante I. „Nu moet ik nog weten of de dakgoot een volwas sen mens kan dragen." Onmiddellijk kwam 't antwoord. ,,I)e dakgoot kon onmogelijk een mens dragen. Ze zou dadelijk naar beneden komen en de mens, die 't zou wagen in haar te klimmen, zou onherroepe lijk vallen." Toen lachte tante I triomfantelijk. „Dat is dan in orde. Dan behoeven wij ons geen zorgen te maken. De man zal geen brand stichten. En jullie, electro nen, hebben een mooie kans om den ingenieur je aanhankelijkheid te to nen." De electronen stonden haast stil van verbazing, maar tante II, de zus ter van tante I, begreep 't dadelijk. En opeens begrepen de electronen 't ook en wisten wat van hen verwacht werd. Als de wraakzuchtige monteur naar boven zou klimmen langs de lei ding van de bliksemafleider en dan, boven geKonien, met zyn handen naai de uaivguüï' zou grijpen, terwijl Zijn henen nog ue leiunig van ue hiiKseni- aileider oniKlemuen, en de dakgoot zou ooornuigeii en ue leiding van net nciiinei aanraken, uan... ue electro nen wisten wat nen te doen stonu! „Hoera!" riepen ze uitgelaten en dansten uoor ue leidingen, om ue uak- goot te vragen lien henuipzaam te zijn. uie wilue graag meeweriten en zou neslist op 'i goede ogenblik doorhui gen en de leiding van net lichtnet aan raken. Diep in den nacht zagen zij einde lijk de beide mannen aankomen. In nuis was alles donker. De electronen wachtten in uiterste spanning bun beurt af. De ontslagen monteur klau terde naar boven. Zijn vriend stond op de uitkijk. Voorzichtig greep hij naar de dakgoot. Zijn benen omklem den nog de leiding van de bliksemat- leider. De dakgoot boog zich op dat ogenblik naar beneden en raakte de blanke lichtleiding. De electronen ren den met dubbele spanning door 't li chaam van den man in de leiding van de bliksemafleider en vandaar naar de aarde. Een schreeuween doffe slag... De wachter beneden sloeg verschrikt op de vlucht. Alles in huis ontwaak te De electronen jaagden terug naai de Centrale om de tantes 't nieuws te vertellen. Die zeiden: „Zo zie je, alle kwaad wordt gestraft. Als ieder een dat maar wist!" En toen werd 't stil in de Electrische Centrale. acht dieren de bollebozen van de die renwereld zijn te noemen, nier volgen ue namen van uie hoileoozen: ue mensaap, de olifant, de nonu, ue be ver, net paard, ue zeeleeuw, ue heer en de kat. De kat neemt> gemakkelijk iets in zien op, maarmj past t geleerde alleen toe als hij er ueiang mj heeit enals inj zin heeft! Maar daartegenover staat, dat de kat graag leert, omdat hij een ietwat eigenwijs en ijdel dier is. Olifanten noemt de geleerde de denkers en wijs geren van ue dierenwereld. De ohlant neeft een groot aanpassingsvermogen en merkt snel op, dat hij van de men sen niets te duchten heeft als hij maar doet wat ze zeggen. Bovendien ont dekt hij gauw, dat zijn bestaan dan veel gemakkelijker wordt dan in de vrijheid. En dat schijnt dc olifant te waarderen! BOLLEBOZEN IN DE DIERENWERELD. Door proefnemingen heeft een ge leerde uitgemaakt, dat de volgende EEN HOND 'REDT EEN MENSCHENLEVEN. 't Is nog niet zo heel lang geleden, dat een kleine terrier een mens redde, door een ander mens te dwingen met hem mee te gaan. Hoor maar! In wel ke stad 't geweest is weet ik niet meer, maar 't zou in elke stad gebeurd kun nen zijn. Want in elke stad is wel een gracht en politieagenten zijn beslist overal Op een avond dan deed agent B. zijn gewone ronde, toen opeens een kleine driftige terrier op hem afschoot en hem haast aanviel. Hij sprong hoog tegen hem op, trok hem aan zijn jas, rende dan een eind weg, rende weer terug en begon dan weer te springen en te trekken. De agent, die wel begreep, dat dit alles iets te beduiden moest hebben, volgde de hond. En jawel, de hond bracht hem bij een gracht en in die gracht 'ag een man. die zi"h maar netboven water kon houden. De agent, een goed zwemmer en flink mens, gooide onmiddelliik z'n jas en schoenen uit en snrona in 't water. De terrier stond opgewonden blaffend op de kant. En toen de aeent met de geredde op 't droge stond, toen sprong 't beest weer tegen hem op en likte ziin handen. Net alsof hü w'lde be danken voor de redding van zijn baas. 'J liJo 'ANTE l

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3