PROV1NCIA 4 L NIEUWS. BAL in THALIA DE BICD GHAT UERHUIZEBÜ! DE BICO. H.de BONT-van HULTEN BICO 1. BICO 2. HEERENKLEEDING N A AR M A AT Hei 75-jarig jubileum ran de H, Familie in de parochie van St, Jan te Waalwijk. Zaterdag 18 Januari 1941 No. 6 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Zondag 19 Jan. a.s. 1865 1940. Wanneer wij de kerkelijke geschie- j denis vanaf de stichting van t Chris- j tendom in grote lijnen bestuderen en overwegen, dan treft het ons, hoe het godsdienstig leven evenals het econo- misch-maatschappelijk gebeuren zij» up en downs heeft gehad, zijn lijden van voor- en tegenspoed heeft gekend. Om ons nu maar tot de laatste twee eeuwen te bepalen, de 18e eeuw was, zoals onze Aartsbisschop zich in zijn Handboek der Kerkgeschiedenis uit drukt „een tijd van godsdienstig ver val, als de Kerk in eeuwen niet had gekend". De Franse Revolutie met haar nasleep van politieke verwikke lingen en veelvuldige oorlogen, kon de geestelijke verwarring slechts ver ergeren. Na 1815 was dus een verdie ping van het geloofs- en een reorgani satie van het kerkelijk leven dringend noodzakelijk. Krachtig is hieraan me degewerkt door de in 1749 opgerichte Congregatie van de Paters Redemp toristen. Door hun Missiepreken wis ten zij vele naam-katholieken, die reeds lang met de praktijk van de godsdienst hadden gebroken, tot nauwgezette vervulling van hun gods dienstplichten te brengen en zij waren ook de meest op de voorgrond treden de ij veraars voor de stichting van af delingen van de Aartsbroederschap van de H. Familie. Waren de Missies bedoeld als kla roenstoten tot opwekking voor de geestelijke strijd, de H. Familie moest die geest van actieve beleving van 't geloof wakker houden en versterken. Het is dan ook helemaal niet vreemr, dat Pastoor Schrijvers juist na een retraite, door drie Eerw. Paters Re demptoristen in Maart 1865 gegeven, tot het plan kwam, in de Parochie van St. Jan een afdeling van de H. Familie op te richten. Op 29 Nov. van dat jaar had de eerste opdracht van 265 leden plaats, zodat deze datum kan gelden als de stichtingsdag van onze H. Familie. Eigenlijk had dus in de laatste week van November het 75-jarig jubileum moeten gevierd wor den gevierd, doch met het oog op de moeilijke omstandigheden is toen de jubileumdag niet officieel herdacht. Het Bestuur van de H. Familie heeft echter gemeend dat het jubileum niet ongemerkt voorbij mag gaan. Het hoopt feest te kunnen vieren op een wijze, welke overeenkomt met het ka rakter van de Broederschap en van de tegenwoordige tijd, maar ook met de behoefte aan gepaste levensvreugde. De datum is voorlopig vastgesteld op de tweede Zondag na Pasen, 27 April a.s. Een feestcomité is samengesteld, waarin behalve de Weleerw. Heer W. Viölker, Directeur der H. Familie, zitting hebben de Heren: Drs. G. J. de Vries, Voorzitter, A. Jansen-Huijs, Vice-Voorzitter, L. Mombers, Secr.- Penn., Jac. Fransen, J. v. d. Griendt, W. Hens Jr. en A. v. Oudheusden, leden. In de tweede week na Pasen zal een triduum worden gehouden, op genoem de Zondag heeft een algemene H. Com munie plaats, om 10 uur wordt een plechtige Hoogmis opgedragen en 's avonds een feestvergadcring gehou den. Bij een felicitatie behoort een ca deau. Het behoeft niet altijd een stof felijk blijk van waardering te zijn en dit is in dc tegenwoordige omstandig heden misschien ook minder goed mogelijk. Het aangename feestge schenk voor den Directeur der Broe derschap zou zijn een lange lijst van leden, uit alle maatschappelijke ge ledingen gerecruteerd, met vele nieuwe namen. Een circulaire met aangehech te invulstrook, welke dezer dagen aan huis wordt bezorgd, geeft de gelegen heid, zich als lid aan te melden. De Vries. phen viert. Dan Tini Lavell, de bekende „Bonte Trein"-krachtde goudblonde cabaret ster, die tal van groote successen lan ceerde die Ferry voor haar schreef. Wij noemen slechts de „Boemps a Daisy", „Stap in mijn bootje", 2 x 24 uren, I)e Kie-Ka-Kolonel enz. enz. Wij zullen nu van de nieuwste liedjes van Tini Lavell kunnen genieten, terwijl zij samen met Ferry een dol-komische schets zal spelen, genaamd: Restaurant de Gastronoom. Tenslotte vermeldt het programma het optreden van de internationale piano- en accordeon-virtuoos Hans Muller, die deze avond ook de muzi kale leiding heeft. Het belooft dus een heerlijke, gezel lige avond te worden, waaraan, vooral in deze tijden, vaak zoo'n behoefte be staat. Ensemble Ferry zal ons onge twijfeld eenige uren al onze zorgen vol komen doen vergeten en ons kostelijk amuseeren. Gezien de enorme belangstelling die er voor deze voorstelling bestaat, is tijdig plaatsbespreken dringend aanbe volen. Wij wenschen Ferry en zijn kunste naars van harte welkom in Waalwijk. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar dc advertentie in dit blad. bleek te bevatten dan het geleidebiljet aangaf. In tegenwoordigheid van de politie «hierover aan den tand gevoeld, bleek aldra dat de chauffeur dezen baal had gestolen met de bedoeling hem tegen sterk verhoogden prijs, buiten dc distributie om, aan zekeren bakker te verkoopen. Laatstgenoemde wist niet dat dit meel van diefstal afkomstig was, maar verkeerde in de veronder stelling, dat dit hem zonder bon gele verd zou worden. Dat hij dan wat meer moest betalen, was geen overwegend bezwaar. Een en ander zou geschieden door bemiddeling van den onbetrouw- baren chauffeur. De fa. T. wist natuur lijk van het geheelc geval niets af. Beiden zullen zich nu binnenkort te verantwoorden hebben. Dc een wegens overtreding der prijsopdrijvings- en hamsterbeschikking, de andere wegens diefstal. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden en verloren voorwer pen: Gevonden: Een portemonnaie met inhoud: een parapluie: een grijze rechter heeren handschoen: een handbeschermer: twee DE BEBOUWING VAN HET RAADHUISPLEIN. Een spoedeischende raadsvergadering. Teneinde den uitslag van de aanbe steding voor de bebouwing van 't Raad huisplein aan een nadere beschouwing te onderwerpen kwam Woensdagavond de raad dezer gemeente in spoedei schende vergadering bijeen, waarbij de heer v. d. Waerden afwezig was. De Voorzitter opende met gebed en stelt daarna voor een en ander in ge heim comité te bespreken. Na heropening stelt de Voorzitter aan de orde het crediet van 50.000. dat was uitgetrokken voor het bouwen van een winkelpand met twee boven woningen, te verhoogen tot een bedrag van 66.172.vermeerderd met het geen minder bezuinigd zal worden op een post van 5000. De raad ging hiermede z. h. st. ac- coord. Naar aanleiding van bovenstaan de en in tegenstelling met het bericht in enkele provinciale bladen, kunnen wij mededeelen, dat het niet juist is, dat het werk aan den laagsten inschrij ver, G. Baeten, voor 7595,3 is gegund. Wel worden thans met dezen aanne mer onderhandelingen gevoerd om tot verlaging van het bedrag te komen, in overeenstemming met den post Woens dagavond door den raad goedgekeurd. Met zekerheid is aan te nemen, dat de ze onderhandelingen tot een goed einde zullen worden gebracht en dc fa. Bae ten het werk dus zal uitvoeren. Hierdoor zullen enkele veranderin gen in de oorspronkelijke bouwplan nen worden aangebracht, die naast een geringe afwijking van het uiterlijk, een meerdere vereenvoudiging van het in terieur beoogen. Aan het geheel zullen deze kleine wijzigingen echter geen afbreuk doen. In ons vorig nummer vermeldden wij, dat voor de aanbesteding vijf aan nemers waren uitgenoodigd, waarvan er een verstek liet gaan. Dit berust op een vergissing onzerzijds, die wij hier gaarne herstellen. Slechts vier aanne mers waren aangeschreven en deze hebben ook aan de besteding deelge nomen. NED. HERV. KERK (v.m. Baardwijk). A.s. Zondag des voorm. 10 uur hoopt D.V. voor de gemeente op te treden de Wel Eerw. heer Haverman, diakoon te Heemstede. ADVERTEERT IN DIT BLAD. WINTERHULP NEDERLAND. In ons verslag van de vergadering van de afd. Waalwijk van „Winter hulp" van 1.1. Maandag, verzuimden wij nog ie vermelden, dat door den provincialen directeur ten zeerste werd aanbevolen als steun-midde!j voor Winterhulp het organisceren van zang- en tooneeluitvoeringen, bals, fancy-fairs en dergelijke voor dit doei; een middel dat reeds op verschillend.' plaatsen met groot succes werd toe gepast. van 4- 8 uur. UIT DE LEDERINDUSTRIE. Naar wij vernemen heeft het be stuur van de R.K. Vereeniging van Nederlandsche Lederfabrikanten zich tot het college der rijksbemiddelaars gewend, met het verzoek de collectie ve arbeidsovereenkomst algemeen ver bindend te verklaren en er een duur- tetoeslag in op te nemen. „ENSEMBLE FERRY" IN WAALWIJK. A.s. Woensdag 22 Januari komt er voor de vele liefhebbers van eerste klas Cabaret-Kunst wel een zeer bij zondere attractie in de Concertzaal „De Twee Kolommen" van den heer Boers te Waalwijk. Het overal in ons land gerenom meerde „Ensemble Ferry" zal dan, onder persoonlijke leiding en met medewerking van dezen populairen kunstenaar, aldaar een voorstelling komen geven. Ferry is de man die reeds tal van jaren de teksten en muziek dicht en componeert van de succes-repertoire's van Willy Derby, Lou Bandy, Bob Scholte, Tini Lavell en vele anderen. Hij is de auteur van vele succes-revues en filmliedjes. Zijn Opus reikt ver over de vijfduizend. Men zal deze po pulaire figuur nu op het tooneel kun nen bewonderen, want ook als con ferencier bezit Ferry bijzondere gaven. Doch het ensemble Ferry brengt meerdere eerste krachten. In de eerste plaats Bob Scholte, den bekenden radio-zanger, die jarenlang voor de A.V.R.O. zijn prettige liedjes bracht en overal in het land, zooals ook thans weer bij het ensemble Ferry, tri om- De zaak wordt tijdens de Gemeentelijke ver bouwing van het pand ondergebracht als volgt: In In Galerij en Muzielc- kiosk, ingang naast de Gruyter Hier komen Huishoudelijke artikelen Bazai artikelen Speelgoederen Toiletartikelen Poicelein en Aardewerk Glaswei k Schilderijen Schoonmaakartikelen Papierwaren Borstelwerk Luxe artikelen Lederwaren Byouter iëen Geschenkartikelen Gegalvaniseerde artikelen Enz. enz. Tot nadere bekendmaking wordt in de oude zaak verkocht. Pand Jan van Mil, tegenover R.K. Volksbond! Hier komen Ijzerwaren Gereedschappen Land hou wartikelen Tuinartikelen Slaalwaren Welluer-artikelen Hang- en sluitwerk Bijtsen en verven Schoenmakersartikelen Houtwaren Enz. enz. BEEN GEBROKEN. Toen de landbouwer K. uit v.m. Be- soijen zich Woensdagmorgen naar dc bushalte begaf om de veemarkt in 's-Bosch te bezoeken, kwam hij aan de Kerkstraat door de gladheid dusdanig te vallen, dat hij een been brak. Na bij omwonenden te zijn binnen gedragen, oordeelde de geneeskundige hulp overbrenging naar het St. Nico- laas-Ziekenhuis noodzakelijk. REEDS VROEG OP HET VERKEERDE PAD. De politie heeft de hand weten te leggen op een 5-tal jongelui van om de 10 jaar, die er een gewoonte van maak ten des avonds op roof uit te gaan, door uit diverse winkels, begunstigd door de duisternis, kleinigheden te ste len. Een beter toezicht der ouders is voor dit veelbelovend stelletje wel ge- wenscht. DIEFSTAL VAN MEEL. Overtreding der Distributiewet. Door controleambtenaren is in sa menwerking met de gemeentepolitie procesverbaal opgemaakt tegen een bakker uit deze gemeente, die meel te nen stork verhoogden priis en zonder bon wilde koopen. en tegen een chauf feur van de fa. Teurlinns. die dit meel lied gestolen en aan bedoelden bakker wilde leveren. Men kwam deze zaak on bet s^eor toen een door verdachte bestuurden auto bij controle een baal meel meer rijwielbelastingmerken; een bivakmuts; een paar schaatsen. Verloren: Een zilverbon: een foto; een zilver armbandje: een bruine portemonnaie met inhoud: een glacé rechter heeren handschoen. LUXOR BIOSCOOP. „Moordzaak Franchetti" Benjamino Gigli. Deze uitstekende film geeft ons weer te genieten van de heerlijke zangcapa citeiten van Gigli, die als Franchetti optreedt. Hij raakt aan lager wal. doordat zijn vrouw Maria hem verlaat en hij zoodoende alle geestelijke rugge- graat kwijt raakt. Uit Italië naar Ame rika vertrokken, tracht hij daar nu in derderangskroegjes zijn brood te ver dienen. Hier valt hij in handen van Kennedy, een manager zonder scrupu les, die Maria heeft afgeperst. Fran chetti weet hier echter niets van, tot dat hij haar op tournee zijnde plotse ling weer ontmoet. Kennedy tracht dan chantage te plegen, doch een revolver schot maakt een einde aan zijn leven. Een sensationeel proces met Fran chetti als verdachte is het gevolg. Het verrassende slot waarin de ont knooping van het drama logisch is op gebouwd, willen wij hier liever niet verraden. MUSIS SACRUM. Hans Albers in „Sergeant Berry". Wij volgen in dezen film de schitte rende loopbaan van Berry bij de poli tie van Chicago, waar hij van sergeant weet op te klimmen tot luitenant. Na tuurlijk gebeurt dit niet zoo maar één, twee, drie. Vele heldendaden waren daarvoor noodig in den strijd tegen de beruchtste Amerikaansche gangsters. Hans Albers is in dezen film de geknipte hoofdpersoon. Men zal op gaan in zijn avonturen en straatgevech ten. waarin hij de twee meest beruchte types uit de onderwereld van Chicago onschadelijk maakt. Daardoor haalt hij zich echter de wraak van die geheele onderwereld op den hals. Zijn superi euren laten Berry daarom een karwij- tje opknappen in Mexico, waar een be ruchte smokkelaarsbende de streek on veilig maakt. Ook dit werkje blijkt Berry wel toevertrouwd, want nu ont popt hij zich als een rechercheur van groot formaat, die behalve de bende zélfs nog een knappe vrouw kan vin den. CONTACTBEURS VOOR DEN SCHOEN- EN LEDERHANDEL. Groote drukte. De Contactbeurs, welke Dinsdag te Amsterdam in de bovenzalen van Café- Restauiant „De Kroon-' gehouden werd, mocht zich in een buitengewone belangstelling verheugen. Uit alle dec- len van het land waren de Schoenwin- xeliers opgekomen, terwijl een groot aantal Schoenfabrikanten en leveran ciers met monsters tegenwoordig wa ren. Toen om 11 uur de voorzitter van de commissie de heer Vergouw, de aanwezigen begroette, waren alle zalen dicht bezet. Spr. wees er op, dat om verschillende redenen het contact tus- schen fabrikanten en winkeliers zoo goed als verbroken was en dat men daarom rond liep met het plan de mid denstanders te helpen; dit is de onder grond van deze beurs. Spr. brengt zijn mede-commissie-le- den hartelijk dank voor het werk, en het bestuur van de R.K. Schoenw. Ver. voor de samenwerking. Het verheugt spr. mede te kunnen deelen dat van alle zijden sympathiebetuigingen ont vangen zijn: om financieele bijdragen hebben wij niet gevraagd, toch zijn ze van harte welkom. De heer W. Donker Pzn., voorzitter van den Ned. Bond van Schoenwinke liers, zegt als Mohamed niet naar den berg komt, etc.; dit, merkt spr. op, heb ben zeker de Amsterdamsche winke liers gedacht en gezien de overgroote belangstelling zijn ze hierin volkomen geslaagd. Spr. herinnert dan aan het woord van Napoleon met betrekking tot het Nederlandsche volk: „Hoe zwakker je het maakt, hoe sterker het wordt". Dit is hier begrepen, niet al leen in Rotterdam, maar in het geheele land is men niet bij de pakken blijven neerzitten: integendeel, men is met dubbele kracht aan het werk gegaan. Spr. verheugt zich over dit Amsterdam sche initiatief en brengt het drietal gaarne hulde. De heeren Vergouw, Schellekens en Melhado als „motor" hebben grootsch werk verricht en de groote opkomst zegt hem voldoende. Spr. hoopt dat hier zaken gedaan zullen worden en dat er spoedig vre destijd moge komen en dan zal men met groot plezier zeggen: „Weet je nog wel, die beurs te Amsterdam". (Da verend applaus). Namens de R.K. Schoenwinkeliers- vereeniging St. Nicolaas, bracht de heer C. de Jong hulde aan de drie ini tiatiefnemers, door de neutrale winke liersorganisatie ontstaan op een ver gadering van de R.K. Ver., toen deze een bijeenkomst belegde ook voor niet- R.K. winkeliers toegankelijk: daarom is spr. trotsch op het werk van deze jonge Vereeniging en wijst er vervol gens op, dat deze beurs de vertegen woordigers niet wil uitschakelen, in tegendeel. Tot slot spoort spr. de aanwezigen aan zich te organiseeren. De heer P. Scheeren, Directeur der Robinsonfabrieken te Nijmegen, brengt namens fabrikanten en vertegenwoor digers dank aan de commissie voor dit werk en zet uiteen, dat het mindere bezoek van vertegenwoordigers aan GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 1

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5