Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. UIT DE PERS NOORD-BRABAND Dit nummer bestaat uit twee biaden. Eerste Blad. 143 WAALWIJK ,84 NUMMER 7. WOENSDAG 22 JANUARI 1941. 64e JAARGANG. dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in osls bezit zij O, Prijs der Advertenties 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. v ULLEDiGE OVEREENSTEMMING i uisöcnriN liiiittbK EN bucii. Het Ü.N.B. meldde gisteren uit Ber lijn: De Führer en de Duee hebben ter gelegenheid van een samenkomst in tegenwoordigheid van de ministers van huiteniandsche zaken a.a de spil een diepgaand ondernoud gehad over den toestand. Dit onderhoud is verloopen in den geest van de hartelijke vriendschap tusschen de heide regeeringsleiders en van de nauwe strijdgemeenschap tus schen liet Duitsche en het Italiaan- sche volk. Hel heelt in alle vraagstuk-: ken een volledige overeenstemming der wederzijdschc opvattingen opgele verd. DE ITALIAANSCHE TEGENSTAND WORDT HEVIGER. Geloofwaardige berichten rechtvaar digen de bewering, dat de Engelsche generale staf onder druk van Chur chill persoonlijk in Egypte, den Soe dan, Kenya en den Oostelijken Kongo strijdmiddelen en soldaten samenge trokken heeft, die oorspronkelijk voor Engeland bestemd waren, aldus de Po- polo d'Italia. Een aanzienlijke hoeveelheid wape nen is daarmee aan Engeland onthou den. Andere aanmerkelijke hoeveelhe den zijn naar Griekenland gegaan. Tot begin November 1940 had Engeland waarschijnlijk ongeveer 40 procent van zijn geheele vloot in de Middel- landsche Zee. Dit deel is thans waar schijnlijk tot 60 procent verhoogd. Ook het Britsche luchtwapen heeft in December en Januari sterke strijd krachten in de Middellandsche Zee samengetrokken. De taaie Italiaan- sche tegenstand in Albanië en Afrika heeft na de eerste successen de verwe zenlijking van het groote Britsche plan vertraagd. Nog slechts ongeveer zeventig dagen resten het Engelsche opperbevel ter bereiking van het stra tegische succes in de Middellandsche Zee en in Afrika, dat den grondslag moet leggen voor het heele Engelsche oorlogsplan van 1941. Anderzijds wordt de Italiaansche te genstand steeds heviger. De verplaat sing van een Duitsch luchtleger wijst op toebereidselen die de strategische leiding van de spil treft, om een tegen zet contra het Britsche plan te doen. De spil heeft ook andere, nog niet zichtbare maatregelen getroffen. Het is algemeen bekend, merkt het blad ten slotte op, dat tegenwoordig van Engelsche zijde ontzaglijk veel moei te gedaan wordt om de concentratie van strijdmiddelen te bespoedigen. NIEUWE DUITSCHE AANVALLEN OP MALTA. Naar het D.N.B. verneemt, zijn van ochtend Duitsche stuka's opgestegen voor een nieuwen aanval op de haven van La Valetta. Door de bemanning van een waarnemingsvliegtuig, dat te gelijkertijd was opgestegen wordt ge meld, dat de haven geheel In rookwol ken gehuld is, zoodat geen details kon den worden waargenomen. De bran den woeden vooral in de havenwer ken en op de kade voor de vliegtuig- moederschepen, waar de reeds zwaar getroffen „Illustrious" zijn laatste toevlucht heeft gezocht. De gevechtsvliegtuigen werden be geleid door Duitsche en Italiaansche jagers. Volgens de tot dusverre ont vangen benenten zijn drie Brilsene nurricane-jagers neergescnoten. iN GkIEKENLaND ZOU EEN De corr. van de Köinische Ztg. te Rome bericht aan zijn blad, dai vol gens een bericht van Steiani uit Boe karest, vrij groote Engeisciie troepen- aioeeiingen ie SaloniKi zijn aangeno men. net moet gaan om meer uan een divisie met gemotoriseerde eenneden. Ook in Athene zijn weer Engelsche militairen gezien. Engelsche lectini- sclie troepen van het luchtwapen en van de marine waren reeds eerder in Saloniki waargenomen, dat overigens door de ltaliaanscne luchtaanvallen zwaar beschadigd is. Uit andere te Rome gepubliceerde berichten, afkoin- stig van de Zuidslavische grens blijkt, dat in totaal ongeveer 80 a 90,000 En gelsehen in Griekenland moeten zijn, van dat aantal zouden echter slechts 2000 (aan liet front) zijn uitgezet, voornamelijk artilleristen en vliegers uit Cyprus en Australië. De overige troepen behooren tot de staven, de intendance, de automobielcolonnes en tot den bewapeningsdienst der havens. PéTAIN EN LAVAL ONTMOETEN ELKAAR. Het misverstand opgehelderd. Naar het D.N.B. uit Vichy meldt, is er gisteren een mededeeling uitgege ven van den volgenden inhoud: Maarschalk Pétain, het staatshoofd, heeft Zaterdag Laval ontmoet. Ze had den een langdurig onderhoud, in den loop waarvan de misstanden, die tot de gebeurtenissen van 13 December hebben geleid, uit den weg zijn ge ruimd. Naar te Parijs over de ontmoeting wordt meegedeeld is de be;?reking gevoerd in den salonwagen van het staatshoofd op het station van La Ferté Haute Rive, op 21 km. van Mou- lins. Na het onderhoud, dat anderhalf uur duurde, is Pétain naar Vichy ver trokken. Laval keerde per auto naar Parijs terug. ROOSEVELT LEGT DEN EED AF. Het D.N.B. meldt uit Washington: In tegenwoordigheid van het diplo matieke korps, het opperste gerechts hof, het kabinet en alle leden van het Congres, alsmede van de gouverneurs van alle staten, heeft president Roose velt gistermiddag in het Kapitool den eed afgelegd voor zijn derde ambtspe riode als president der Vereenigde Sta ten. Vervolgens kwam hij voor de mi crofoon en hield een korte "toespraak, waarin hij opnieuw toonde, een voor stander van de democratische idee te zijn. Roosevelt betwijfelde, dat de de mocratische gedachte aan het aftake len is en bepleitte de wenschelijkheid van een vooruitstrevende ontwikke ling van een democratisch Amerika, in het geloof aan deze idee. Thans be staat, naar hij beweerde, de taak van het volk der Vereenigde Staten hierin, de natie en haar instellingen voor ver nietiging van huiten af te redden. KENNEDY'S VOORBEHOUD AANGAANDE DE AMERIKAANSCHE MACHTIGINGSWET. Kennedy, de voormalige Ameri- kaansche ambassadeur te Londen, heelt volgens een bericht van hei Duit- sens Nieuwsuureau uit New York m een rauioreue zijn sianupunt nopens de actueeie problemen van ue buiten- lanuscne poiuiek uiteengezet. Het treurige syniiooiu van Ameri ka s huiuigen toestand noemde Ken nedy de onverdraagzaamneid. fat soenlijke bewecgreuenen van mannen, die de waarheid lieinebben, onder wie ook'spreker zelf, worden in twijiel ge lrokken, alleen omdat ze afwijken van de opvattingen van slechts een min derheid. Een geliefd middel van deze agressieve minderheid beslaat daarin, dat zij aiie Amerikanen, die een Brit sche overwinning niet onvoorwaarde lijk waarschijnlijk achten, defaitistcn noemen. Kennedy noemde steun aan Enge land in het belang van de Vereenigde Staten. Deze hulp moet en mag even wel niet gaan tot een punt waar oor log onvermijdelijk is. Als tegenver- richting moeten de Engelschen den Vereenigde Staten alle saldi beschik baar stellen, die deze kunnen gebrui ken. Wanneer die bronnen van Enge land uitgeput zijn en de politiek van hulp aan Engeland nog steeds voor de Vereenigde Staten juist mocht blij ken kan men geschenken aan Enge land geven, daar op terugbetalingen van leeningen toch niet te rekenen is. Kennedy verweet daarop den Ver eenigde Staten, reeds dikwijls niet- neutraal gehandeld te hebben. Hij be toogde, dat het Amerikaansche volk geen deel behoeft te nemen aan den oorlog, zoolang Amerika niet zelf aan gevallen wordt. Een rechtstreeksche aanval op de Staten achtte Kennedy even onwaarschijnlijk als onmogelijk. Hij wees er op, dat Amerika voorloo- pig nog lang niet voldoende gewapend is om oorlog te kunnen voeren. Zelfs de wildste interventionist, zoo zei Kennedy, kan zich niet verbeel den, een landingsmacht naar Europa te kunnen sturen, die groot genoeg is, om het numerieke verschil tusschen het Engelsche en liet Duitsche leger op te heffen. Bovendien zal deelne ming aan den oorlog de democratie in de Vereenigde Staten vernietigen. Kennedy keerde zich met nadruk tegen net argument, dat Engeland Amerika's oorlog voert. „Dit is onze oorlog niet", betoogde de oud-ambas sadeur, „men heelt onze meening bij het begin niet gevraagd. Wij bezitten evenmin een veto omtrent voortzet ting van den oorlog". tenslotte merkte Kennedy op, dat het Amerikaansche volk geen oorlog wil en dat zijns inziens iiet gevaar thans niet zoo groot is, dat men den president de volmachten van de wet tot hulpverleening aan Engeland be hoort toe te kennen. DE JAPANSCHE REGEER1NGS- VERKLARING. Minister-president Konoje heeft gis teren den Keizer rapport uitgebracht over den inhoud van zijn regeerings- verklaring, die hij bij de opening van de nieuwe parlementszitting zal uit spreken. Volgens Domei zou deze ver klaring de volgende punten behande len 1. Vastbeslotenheid der regeering om de door haar gestelde doeleinden te verwezenlijken; 2. De beteekenis van het drie-mo gen dheden-pact in verband met de in ternationale betrekkingen, in het hij zonder met Engeland en de Vereenig de Staten; 3. De betrekkingen van Japan en Sow jet-Rusland; 4. Japan's Chineesche politiek naar de erkenning van Wang-Tsjing- wei; 5. De betrekkingen van Japan met Fransch-Indo China en Nederlandsch- Indië 6. De nieuwe oeconomische struc tuur volgens het beginsel van een door den staat gecontroleerde en geleide huishouding. (D.N.B.) VERTROUWENBEIDERZIJDS. Wij lezen in „De Maasbode": Het A.N.P. publiceert een „van Duit sche zijde" ontvangen toelichting op de jongste verordening van den Rijks commissaris, waarbij voorschriften worden gegeven betreffende represail les tegen vijandelijke handelingen, wel ke zich tegen de belangen van de Duit sche bezettingstroepen richten. LEVENSVERZEKERING „Deze verordening" aldus de zegs man van 't A.N.P. richt zich geens zins tegen de Nederl. bevolking als zoodanig en zeker niet tegen de over wegende meerderheid van deze bevol king. Alle ervaringen en waarnemin gen, die in de afgeloopen maanden hier konden worden gemaakt, hebben aan getoond, dat op zijn minst 4/5 deel van het Ncderlandsche volk wenscht in rust en orde zijn normale bezigheden voort te zetten en daarbij streeft naar een zoo correct mogelijke, ten deele zelfs vriendschappelijke verhouding jegens de Duitsche troepen en de Duitsche be- zeltingsautoriteiten". Hier moeten wij den zegsman van 't A.N.P. interrumpeeren. Immers, niet 4/5 van het Nederlandsche volk, doch tenminste 99,9 pet. er van wenscht in rust en orde zijn normale bezigheden voort te zetten. Dat zijn niet slechts de breede massa's van de arbeiders, van de kleine beambten en van de boeren bevolking, doch daartoe behooren ook de heter gesitueerden en de intellectu- eelen. Zooals het A.N.P. de woorden van zijn zegsman weergeeft, wekt dit den indruk, dat 20 pet. van de bevolking van een voortzetten van zijn normale bezigheden in rust en orde niets zou willen weten. En wel, zooals uit het verdere betoog moet blijken, omdat die 20 pet. zich ergert. Die ergernis in „be paalde kringen" zou haar oorzaak vin den in het wegvallen van de leuze, dat Nederland zijn heil slechts aan Engel sche zijde kan zoeken, alsook hierin, dat „hun economische en financieele winstbronnen door de toekomstige ontwikkeling zijn verstopt." Om aan hun ergernis lucht te geven, zouden die „bepaalde kringen" den kleinen man als het ware terroriseeren en door schoone beloften, resp. door vreesaanjaging aanzetten tot het stel len van daden van sabotage en terreur! Mocht de in deze analyse van de mentaliteit van ons volk tot uitdruk king gebrachte meening inderdaad in Duitsche kringen hier te lande gemeen goed zijn of worden, dan ziet de toe komst er wel somber uit. Hoe eerder zij uit de wereld wordt geholpen, hoe heter het is; ook voor de helaas blijk baar eerder slechter dan beter worden de verstandhouding met de bezettings autoriteiten. Voor een goede verstandhouding tus schen deze en het volk van dit land is echter vertrouwen aan beide kanten een onmisbare voorwaarde. En wij wa gen in dit verband de vraag te stellen, of dit wel voldoende wordt beseit? Men herinnere zich slechts, hoe de verklaring van den Rijkscommissaris: wij zijn hier niet gekomen om een volkskarakter in het nauw te drijven, of om aan dit volk onze politieke over tuiging op te dringen, den volke als het verlossende woord in de ooren klonk. En hoe dit volk hierop heeft gerea geerd in het besef dat de nieuw gescha pen toestand zijn bijzondere eischen van aanpassing moest stellen. Van de zijde van het Nederlandsche volk werd de oproep tot het scheppen van een goede verstandhouding dan ook beantwoord door een politieke hergroepeering, waarin de bereidheid om tot een nieuwe politieke wilsvor ming te komen, tot uitdrukking zou kunnen worden gebracht. Dat van de diensten dier nieuwe po litieke groepen met name van de Ned. Unie tot dusverre van Duitsche zijde geen gebruik werd gemaakt, heeft stellig teleurstelling gewekt, doch mag niet aan ons volk worden geweten. Vertrouwen is een teere zaak. Ver trouwen wordt maar niet zóó ineens gemaakt of uit den grond gestampt, 't Moet groeien. Men ziet dit algemeen zeer goed in. Doch, wat men niet be grijpt, is dit, dat het eerlijke streven om vertrouwen te wekken en daar door tevens een goede verstandhouding in het leven te roepen herhaaldelijk inoeot worden gekruist door pogingen tot het zaaien van wantrouwen. Van zekere zijde wordt maar al te gaarne, te pas en te onpas, de indruk gewekt dat een beweging als door de Ned. Unie in het leven is geroepen, ei genlijk een negatief en defaitistisch karakter draagt. Dat is in het oog van hen, die het met het werkelijke belang van ons volk goed meenen, eenvoudig afschuwelijk. De gevolgen blijven dan ook niet uit, getuige het bovenstaande oordeel over de mentaliteit welke hier te lande zou heerschen; doch, in wezen vreemd is aan dit volk, dat zeer goed weet welke eischen de loyaliteit het stelt. Wij mogen daarom slechts hopen dat, ter plaatse waar over heden en toe komst van dit volk wordt beslist, een heter inzicht in zijn psyche zal bestaan of groeien dan dat hetwelk in boven staande analyse uitdrukking vindt. IN BEZET GEBIED. In het jongste nummer van De Unie het weekblad van de Nederlandsche Unie wordt opnieuw gesproken over het onderwerp van den dag: de houding van ons volk onder de be zetting. Na opgemerkt te hebben, dat v ij reeds voor het naakte levensonder houd van ons volk zijn aangewezen op de bezettende macht, vervolgt het blad: De gemakkelijkste houding tegen over deze feiten is die van afwachten, van onthouding, welke wordt aanbe volen om gevoelsredenen. De onwaardigste houding is die van hen, die tot een volledige samenwer king met de machthebbers der bezet tende mogendheid zouden willen over gaan, die, door middel van die samen werking met terzijdestelling van de Grondwet en tegen den klaarblijkclij- ken wil van ons volk, het staatkundig systeem van de bezettende macht, al thans in zijn voornaamste wezensbe- standdeelen, aan dat volk zouden wil len opleggen en die, zelfs, terwijl het Koninkrijk nog in vollen oorlog is met de mogendheid, welker legers ons land bezet houden, het bezette deel van dat Koninkrijk met den invaller bezetter militair zouden willen doen samenwerken, tegen het land, waar de Regeering een toevlucht vond en waar mede het niet-bezette deel van het Ko ninkrijk en de marine samenwerken tegen onzen bezetter. Waai.wyiisdie en Uigstrutsele Courant* aANZiaÜUMJLiIJIyB EiNGEEöC/HE ikObrLlXlMAOJH AAiM VV CiEiG ZilJiN.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1