GEKENGD NIEUWS Hia Binnenlandsch Nieuws. INGEZONDEN STOKKEN Denkt aan de verduistering i Ontoereikende verduistering heeft ernstige gevaren tot gevolg en worde zwaar gestraft. jB Kou - Griep - Pijn. Zoowel de eene als de andere hou ding lijkt het Unicblad niet te verant woorden Van haar eerste optreden d.d. 23 Juli 1.1. af is de leiding der Nederlandsche Unie, op grond van de feiten, ervan overtuigd geweest, dat de bezetting van ons land door de Duitsche legers een zekere mate van samenwerking tusschen het Nederlandsche Volk en den bezetter onvermijdelijk zou ma ken. Zij was van oordeel, dat die sa menwerking niet verder behoorde te gaan dan wederom door de feiten wordt voorgeschreven. De leiding der Unie is steeds van oordeel geweest, dat, gezien ook alweer die niet weg te redeneeren feitelijke omstandigheden, een lichaam in het leven diende te worden geroepen ter aanvulling van het luchtledig, dat bij de be2etting tusschen het Nederlandsche volk en de bezettende macht ontstond. Uiter aard zou zulk een lichaam klaarblijke lijk het vertrouwen van het Neder landsche Volk moeten hebben, wilde het kunnen worden geacht namens dat volk de bezettende macht bij de door deze te treffen maatregelen van de ge voelens van dat volk op de hoogte te kunnen brengen en voor zijn levens belangen te waken. Slechts in twee gevallen zou de Ne derlandsche Unie genoopt kunnen worden haar pogen op te geven: Het eerste geval was aanwezig, wanneer de machthebbers van de be zettende mogendheid zouden doen blij ken, dat zij op eenige samenwerking met het Nederlandsche Volk geen prijs zouden stellen, doch alles geheel op eigen gezag en eigen gelegenheid zou den wenschen te regelen. Voor samen werking zijn er twee noodig; in zulk een geval zou elke mogelijkheid tot samenwerking ontbreken. Het g.ddt hier evenwel een louter theoretisch geval: want de machtheb bers der bezettende mogendheid heb ben herhaaldelijk verklaard tot samen werking met het Nederlandsche Volk bereid te zijn. Het tweede geval ware aanwezig, in dien de machthebbers der bezettende mogendheid een andere instantie dan De Nederlandsche Unie als de eenige en uitsluitend vertegenwoordigende van het Nederlandsche Volk zouden beschouwen, als zij zulk een andere instantie volmachten in handen zou den geven en met haar alleen zouden willen samenwerken. Ook dan zou een verdere actie van De Nederlandsche Unie in den zin van de hier bedoelde samenwerking geen reden van bestaan meer hebben. Hiermede is, meenen wij, de positie der Unie duidelijk en scherp afgeba kend en hare houding bepaald. Hier is de eenige houding, welke eenerzijds met tweeërlei werkelijkheden rekening houdt, anderzijds de nationale waar- oigheid ongerept laat. Moeten wij er iets aan toevoegen? vraagt de Maasbode. Wij gelooven dat dit volkomen overbodig mag heeten. Wel lijkt het nuttig over de beteekenis van deze openhartige verklaring van het drie manschap het een en ander te zeggen. Zij beteekent immers niet meer, doch ook niet minder dan een hernieuwde belofte van loyaliteit ten opzichte van de bezettende macht. Op de vorige verklaringen van dien aard heeft deze echter dit voor, dat zij tevens een dui delijke omschrijving geeft van het be grip „samenwerking" waartoe de Unie zich gebonden acht. Haar beteekenis wordt echter nog versterkt door het feit, dat de Ned. Unie kan «preken namens een zóó groot deel van het Nederlandsche volk als waartoe geen enkele andere in stantie of organisatie in staat is. Na mens een zóó groot deel óók, dat zon der overdrijving kan worden gezegd, dat de door de Ned. Unie vertegen woordigde landgenooten tezamen een voor ons volk niet te ontkennen re presentatief geheel vormen. Voor de bezettende macht moet het van onschatbare waarde zijn, een der gelijk lichaam tegenover zich te weten. Dit te meer, omdat zijn mandatarissen niet schromen een fiere en manne lijke houding aan te nemen, en daar door aan achting in haar oog eerder zullen moeten stijgen, dan dalen. Door een zoo openhartige verklaring als De Ned. Unie thans aflegt, draagt zij dan ook in niet geringe mate bij tot de vestiging van een wederzijdsch vertrouwen; onmisbare voorwaarde voor een tusschen twee bona-fide par tijen beoogde samenwerking. Wij noemden dit eerder reeds posi tieven arbeid van de beste soort. Po sitief, omdat hij immers den grond slag legt voor een constructieve ont wikkeling van de verhoudingen tus schen den bezetter en ons, en de beste waarborgen biedt voor een positief resultaat hiervan. Mocht dit het „happy ending" van een onbehaaglijke Unie-story worden, het Nederlandsche volk zou er zich slechts gelukkig om kunnen prijzen. De stormvloed van 1916. 25 jaar geleden, in den nacht van 13 op 14 Januari 1916, vond een geweldige stormvloed aan onze kusten plaats, die eenige dijkdoorbraken veroorzaakte, waardoor groote stukken van ons land onder water liepen, o.a. de Anna-Paulownapolder en het gebied ten Noor den van Amsterdam tusschen Volendam en Buiksloot. Menschenlevens gingen verloren, honderden stuks vee verdronken in de stallen en eerst begin April kon men er aan beginnen de overstroomde polders weer droog te malen; de gaten in de dijken werden door middel an reusachtige zinkstukken gedicht en enorme zuig- en afwateringsbuizen werden aangelegd om de millioenen en millioenen liters te verwerken en naar de plaats waar ze hooren, terug te brengen naar de Zuiderzee. In het hotel Diepen werden in die angstige dagen de godsdienstoefenin gen gehouden. (Polygoon). In opdracht van den Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss-xnquart, is in het Koloniaal Instituut te Amsterdam aan 2000 Amsterdamsche kin deren een warme maaltijd aangeboden. Gedrang om den uitdeeler, die nog nooit zooveel borden tegelijk op zich had zien afstuiven. (Polygoon). LUISTERVERGUNNINGEN. De betaling der radio-bijdrage. De aangifteformulieren voor radio- luistervergunningen, die thans hij honderdduizenden bij de P.T.T. bin nenstroomen, worden, naar volgorde van den datum van ontvangst, zoo snel mogelijk behandeld. De P.T.T. werkt met man en macht om de luis tervergunningen de deur uit te zen den. Niemand make zich dus onge rust: de radiovergunningen komen. Wie zijn aangifteformulier nog ver zenden moet, vuile het aan beide zij den volledig en duidelijk in en verge- te de onderteekening niet. Op deze wijze helpt men de P.T.T., alles snel te behandelen. Niemand wachte met de betaling der radio-bijdrage, tot hij zijn vergun ning heeft ontvangen. Men gireere thans reeds het verschuldigde bedrag op de postrekening 400200 of koope de radiozegels voor Januari en even tueel ook reeds voor Februari. Men kan dan rustig de komst der luister vergunningen afwachten. BURGEMEESTER v. d. MORTEL HERSTELD. De burgemeester van Tilburg, mr. J. v. d. Mortel, die, gelijk bekend, en kele weken geleden in het Onze Lieve Vrouwegasthuis te Amsterdam, een operatie onderging, is, geheel hersteld, Zaterdagavond te Tilburg terugge keerd en zal spoedig zijn ambtsbezig heden hervatten. EINDHOVENS STATIONSCHEF JUBILEERT. Op 25 Januari a.s. zal de heer G. Stegehuis, hoofdstationschef te Eind hoven, den dag herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de toen malige S.S. Hij ving zijn loopbaan aan te Cuijk als surnumerair en werkte achtereenvolgens te Nijmegen, 's-Her- togenbosch, Waalwijk, Venlo, Utrecht, Lage Zwaluwe, Leiden en Tilburg, van welk station hij September 1924 be vorderd werd tot onderstationschef te Arnhem. Hier bleef de heer S. tot Mei 1931, toen hij tot stationschef le klas A. te Heerlen werd benoemd. Ruim vier jaar later volgde zijn verplaatsing naar Eindhoven. Eind 1935 werd hij bevorderd tot stationschef le klas A met de ster en Maart 1940 tot hoofd stationschef. EEN HOOFDCOMMISSARTAAT VAN POLITIE TE EINDHOVEN. Met ingang van 15 Januari heeft de rijkscommissaris voor het bezette Ne- Echtpaar door gasverstikking om het leven gekomen. Maandagmorgen vond den knecht van den melkhandelaar Plooy, aan den Amsterdamschen weg te Amstel veen zijn patroon en diens vrouw dood in de keuken liegen. Er hing een zware gaslucht. Bij onderzoek bleek dat het slangetje van een gas- comfoor was losgeraakt tengevolge waarvan het gas de keuken was binnen gestroomd. Te bed bevonden zieh de drie jeugdige kinderen van het echtpaar. Zij hadden van het gas geen hinder ondervonden. derlandsche gebied benoemd tot hoofdcommissaris van politie te Eind- -hoven den heer W. Dijs. Met ingang van gelijken datum is n.l. te Eindho ven ingesteld een hoofdcommissariaat van politie, het zesde hier te lande. De heer Dijs is thans inspecteur, chef van den veiligheidsdienst der Philips' fabrieken, in welke functie hij reeds zestien jaar werkzaam is en waarin hij vooral veel belangrijk in ternationaal recherchewerk heeft ver richt. Hij is 56 jaar oud en ridder in de Kroonorde van België. DE LEENING VAN 500 MILLIOEN Een stok achter de deur: Gedwongen 2l/2 pCt. Het prospectus van de nieuwe Ne derlandsche staatsleening 1941 ten laste van het Koninkrijk der Neder landen is thans verschenen. De Secre taris-Generaal van het Departement van Financiën stelt n.l. op 29 Januari a.s. de inschrijving open op 500 mil- lioen schuldbewijzen aan toonder, groot 1000, 500 en 100 tegen een koers van 100%. De schuldbewijzen dezer leening zullen kunnen dienen ter voldoening van successie- en schenkingsrechten. De storting van het verschuldigde wegens toegewezen schuldbewijzen moet geschieden ten kantore van inschrijving op Zaterdag 15 Febuari 1941, vóór 12.30 u. n.m. Indien deze vrijwillige leening niel wordt volteekend, zal een 2^2% ge dwongen 40-jarige annuïteitslcening a pari worden uitgeschreven, met ver plichte deelneming volgens aanslag regeling. De notcering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. VOOR HET EERST ONDER DE MAAS DOOR. De twintigste Januari 1941 zal in de geschiedenis van Roterdam met gulden letters geboekstaafd worden, want voor het eerst in het 600-jarig bestaan van de stad zijn menschen te voet onder de Maas doorgegaan. Na dat reeds geruimen tijd geleden het laatste tunnelstuk op zijn plaats in de rivier was gebracht, is vanmorgen de verbinding tusschen het vijfde en het zesde tunnelstuk tot stand gebracht. WINTERJASSEN OP BON AA. Zooals bekend was aanvankelijk bepaald, dat winterjassen en -mantels tot 31 Dec. 1940 tegen inlevering van bon AA van de textielkaart punten- vrij konden worden betrokken. Bij in formatie is ons' thans gebleken, dat de bons AA, in afwijking van boven genoemde regeling, nog tot 31 Jan. a.s. in ontvangst genomen mogen wor den. Een buitenkansje dus voor hen, die zich deze maand nog zulk een klee- dingstuk willen aanschaffen. Een dievenbende van jongens. Een recherche van Heemstede heeft zeven jongens van 11 tot 13 jaar, die de laatste maanden op tal van plaatsen diefstallen hebben ge pleegd, aangehouden. Zoo hebben zij uit de tasschen van tal van fietsen voor huizen geld weggenomen. Ook in de kleedkamers van clubhuizen en sport- en speelterreinen ont vreemdden zij geld en goederen. Bij winkeliers te Haarlem kochten enkele jongens kleine voorwerpen, wisselden daarbij een biljet van tien gulden, zoodat zij aan klein geld kwamen, dat zij onder elkaar ver deelden, en maakten bovendien van de gelegenheid gebruik om van de (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) DE NEDERLANDSCHE UNIE. De Nederlandsche Unie deelt mede: In verband met een bericht in dit blad t.a.v. de afdeeling Waalwijk van de Winterhulp Nederland wijzen we, om misverstand te voorkomen, uit drukkelijk op het volgende: Het is onjuist om aan den arbeid vóór de Winterhulp eenige politiek te verbinden. Krachtig en Eendrachtig moet het Nederlandsche Volk thans samenwerken om den grooten nood van vele onzer landgenooten te leni gen. Geen politieke verschillen of tegenstellingen mogen hier een rol spelen. Eenieder kan zich als mede werker van de Winterhulp opgeven ten Gemeentehuize en het lidmaat schap van de Nederlandsche Unie heeft daarmee niets uitstaande. Wij verklaren dan ook dat wij een ver melding van „kernleden van de Ne derlandsche Unie" in het verslag van de vergadering van de werkgemeen schap van de Winterhulp Nederland te Waalwijk in alle opzichten af keuren. De Plaatselijke Secretaris van de Nederlandsche Unie PIET VAN LOON. toonbank in den betreffenden winkel kleine voorwerpen weg te nemen. In een paar woonschepen zijn zij door verbreking van ruiten of het forceeren van deursloten naar bin nen gedrongen en hebben ook daar tal van van voorwerpen ontvreemd. De recherche heeft den jongens een verboor afgenomen, waarbij zij een volledige bekentenis hebben afge legd. Het onderzoek wordt voort gezet daar men vermoedt, dat nog tal van misdiijven aan het licht zullen komen. Inbraak in een bakkerswinkel. 400 gulden gestolen. Een inbreker heeft zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag toegang verschaft tot een bakkers winkel aan den Zijlweg te Haarlem en uit een geldkistje een bedrag van 400 gulden gestolen. De recherche tracht den dader op te sporen. Ongeluk met doodelijken afloop. De 28-jarige gehuwde arbeider J. O., uit Zuid-Scharwoude is Vrijdag te Oud-Karspel zoodanig van een paard en wagen komen te vallen, dat hij in bewusteloozen toestand naar zijn woning werd overgebracht. Zatërdagmorgen is de man aan zijn verwondingen overleden. Doodelijk ongeluk bij het rangeeren. Zaterdagmorgen omstreeks half elf is op het emplacement der Ned. Spoorwegen te Winterswijk een ernstig ongeluk gebeuld, dat aan den rangeerder A. Kluppels uit deSchol- teneschestraat te Winterswijk, het leven heeft gekost. Tijdens het ran geeren is K., door de gladheid ge vallen en onder een rijdende goe derenwagen terecht gekomen. Hij was op slag dood. 31 Kalveren clandestien geslacht* Groote voorraden te Utrecht in beslag genomen. In samenwerking met een keur meester van bet abattoir is bet de Utrechtscbe recherche gelukt te Utrecht een groote hoeveelheid frau- Door hun kou. koorts en pijnuitdrijvende werking helpen hie bij altijd veiliQ en vlug een poederofcachetvan Mijnhardf teZ>ist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 c'. Doos 45 cf. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. i a Hoewel wij deze geschiedenis eerlijk mis schien dan niet eerbiedig gezegd wel een beetje belachelijke vertooning vinden, willen wij toch gaarne plaatsruimte verlcenen aan den secretaris voor z'n nogal stevige ..afkeuring in elk opzicht" van 't gewraakte zinnetje in ons verslag ol' mis schien beter aan de crltiek, die daarop van zekere zijde ergens in Nederland is uitgeoefend. Wat is nu 't ergerlijke feit? We hebben in ons verslagje van de vergadering van „Winterhulp Nederland" afdeeling Waal wijk, dat we gaven omdat we meenden goed te doen door aldus van de actie ter plaatse te doen blijken, geschreven dat „kernleden der Ned. Unie" zoo noodig zullen assisteeren bij de lijst-collecte hieraan nu heeft men blijkbaar aanstoot genomen. Onzerzijds was deze omschrijving alleen be doeld als een „aanduiding"; met politiek had ze niets, maar dan ook niets te maken en het was heuscli onze bedoeling niet 0111 hiermee „poli tiek" in Winterhulp binnen te halen. Evenzeer als de geachte inzender en de critiek- bcoefenaar(s) zijn wij overtuigd van het funeste van politiek in een organisatie als Winterhulp. Waren we dat niet, dan zouden we aan deze actie niet meedoen, noch in ons blad, noch per soonlijk. Nogmaals, 't was alleen onze bedoeling den lezers duidelijk te maken, welke jongelui hier bedoeld werden. We hadden evengoed, blijk baar beter kunnen schrijven: „De jongens van Plet van Loon", zooals ze, naar wij meenen, ook ter vergadering werden genoemd. Dat is alles, en nogmaals, er zat onzerzijds geen greintje politiek achter, die men tegenwoor dig zoo gaarne overal bijsleept. wij hadden met onze omschrijving In de*® tij den dus voorzichtiger kunnen zijn (o, o die Unie, die Uniemaar au fond is en blijft onze mede- deeling juist. Wij hopen dat hiermee deze belangrijke aan gelegenheid al weer uit de wereld is RED.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2