UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING BOEKBESPREKING Couranten-reclame NIET TE VERTANGEN. DOKEN. KAATSHEUVEL. vooral in een veel gelezen plaatselijk' en streekblad is GEVAREN DER DUISTERNIS. Moeders, let op uw saeck. Het is in de journalistiek geen gewoon te om ingezonden stukken, welke in an dere bladen verschijnen over te nemen, leder immers, die over een zaak van alge meen belang zijn hart wil luchten, kan ook bij ons terecht. Dat wij desondanks nu een uitzonde ring op dezen goeden regel maken en een stukje overnemen, dat dezer dagen in de A. C. verscheen, vindt z'n oorzaak hierin, dat wij zelden op zóó bondige wij ze den vinger zagen gelegd op een wonue plek van onzen veel geprezen nieuwen tijd. Het ingezonden stukje, dat met het sim pele, doch veelzeggende woordje „Een Moeder" onderteekend was, luidt als volgt Moeders, wordt wakker! Er dreigt een ontzettend gevaar voor onze vrouwelijke jeugd, speciaal voor het jonge meisje van 1418 jaar. Waar blijven de waarschuwende, zoo noodig gebiedende woorden der moe ders, wanneer we 's avonds de vele jonge meisjes (kinderen soms nog!) langs de donkere straten zien gaan, luisterend naar de vele beloften, die toch niet gehouden worden, zich over gevend aan liefkozingen, waarvan hun de draagwijdte vaak nog ontgaat? Waar zijn de moeders dezer meisjes? Wat doen deze moeders om bijtijds nog hel gevaar voor hun kind te keeren? Heb ben moeders dan geen gezag meer over haar dochters? Moeders, wij die het welen moeten, wij zijn direct aansprakelijk voor leed en ellende, die over onze dochters ko men, zoo wy op het juiste moment ons gezag niet gebruiken. Moeders, staat op de brug van Uw schip en houdt het roer in handen! Uit hoofde van ons beroep loopen wij journalisten bijna iederen avond door de nacht-duistere straten, en uit wat onze oogen dan zien God weet wat ze, ge lukkig, niet zien volgt maar één con clusie de klacht dezer verontruste moe der is geen uiting van preutsche fanta sie, maar droeve werkelijkheid. Vooral op de maanlooze avonden zijn het bijna enkel piepjonge paartjes, die als schim men in de duisternis voorbij glijden. Men behoeft heusch geen geboren zwartkijker te zijn om zich voor elk daar van met groote vreeze af te vragen: hoe zal het aan het einde van dit „wandelin getje" zijn met ziel en lichaam dezer roe- keloozen? Aan wie de schuld, als er straks een geestelijk en lichamelijk wrakke genera tie opgroeit, terwijl een sterk en rein ge slacht zoo hard noodig is, om te bouwen aan den nieuwen tijd? Niet allereerst aan de slachtoffers zelf. Hun onvolgroeide wil kan de zoete ver lokking van de zonde nog zoo moeilijk weerstaan; het voorbeeld en de ophitsen de woorden van oudere vrienden en vriendinnen doen de rest wel. Neen schuldig in eerste instantie zijt gij, ouders: Waarom laat gij, Ujw kinde ren zonder noodzaak 's avonds buiten loopen? En als het dan wel eens een en kele maal noodzakelijk is, waarom ver kiest gij dan de veilig verlichte huiskamer en de warme kachel boven uw plicht, uw onvolwassen zoon of dochter in de duisternis te vergezellen? Een verontschuldiging daarvoor hebt ge natuurlijk al lang gereed: Anderen doen het toch ook, of mijn kind is sterk genoeg. Soms komt het excuus, dat de jeugd gehard moet worden voor het latere le ven, dat .toch ook z'n gevaren heeft. Ja wel, alsof men een kind, dat nog niet zwemmen kan, en gehard moet worden tegen kou en water van de brug af mid den in het Kanaal gooit! Neen, de diepste oorzaak van deze ouderlijke roekeloosheid is het droeve feit, dat men z'n kinderen niet meer de baas is. In naam van den modernen tijd eischen de blagen hun „vrijheid", en he laas ontbreekt te velen de kracht zich te gen die valsche leer te verzetten. Men vraagt wel geleide economie, ge leide productie, maar dat boven alles het kind geleid moet worden, die waarheid durft men niet in de oogen -te zien. Er zyn er zelfs, die zóó ver gaan. dat zij, meenende in eigen jongen tijd te streng te zijn opgevoed, als reactie daar op nu voor hun kinderen geen enkele rem willen aanleggen. Eerst wanneer de moeder buren en fa milie niet meer onder de oogen durft te komen om de schande van haar dochter, of vader met verbeten woede de schuld moet aanzien, die zijn zoon tegenover een medeschepsel op zich geladen heeft, dan, wanneer het te laat is, komt het berouw over de schuldige toegevelijkheid. Het is niet de allereerste taak van een dagblad den zedemees-ter te spelen maar waar onze oogen het gevaar als ware bij den dag zien groeien, mochten wij niet langer zwijgen. Moge de boven geciteerde hartekreet van een moeder, door velen verstaan worden. „De Tijd". duleus geslacht kalfsvleesch in be slag te nemen. De slager deelde mede, dat hij het vleesch had ge kocht van een man uit Zuilen. Toen bij dezen man een onderzoek werd ingesteld, bleek, dat hij aan den slager reeds negen geslachte kalve ren op clandestiene wijze had ver kocht. Reeds geruimen tijd is hier frauduleus geslacht; het bleek, dat behalve deze negen kalveren nog 22 stuks op oneerlijke wijze waren ge slacht en verkocht. De 22 beesten zijn door een anderen slager te Utrecht gekocht. De kalveren wer den ten huize van een derden man te Zuilen in een schuurtje om het leven gebracht. Tegen den slachter, de eigenaar van het schuurtje en de twee slagers uit Utrecht is proces-verbaal opge maakt. Van het vleesch van de 22 kalveren bleek^niet veel meer over te zijn- Spakenburgsche visschers aan het dwalen. i ils ongeveer een week geleden drie Huizer jongens op het lJselmeer een benauwend avontuur overkomen, thans heeft zich dit herhaald met twee jonge visschers uit Spakenburg. Zij waren Vrijdagmorgen vroeg uit gegaan, het ijs op Uren lang liepen ze langs de kust en al visschend naar spiering verloren zij de kust uit het gezicht. De jongens oriën teerden zich op de windrichtii g en duchten met behulp daarvan de kust wel weer te kunnen vinden. Doch de. wind was inmiddels ge draaid en toen raakten zij aan het dwalen. Den geheelen dag waren zij onderweg zonder te weten waar zij zich bevonden. De avond viel, steeds liepen zij door. Tegen 10 uur 's avonds merkten zij een licht op en zij gingen er op af. Weldra drongen de tonen van muziek tot hen door. Zij meenden Muiden te hebben bereikt doch toen zij voet aan land zetten des avonds om elf uur, bleken zij in Harderwijk te zijn. Spakenburg werd opgebeld en de verontruste ouders werden gerust gesteld. In Harderwijk verkochten de jongens de gevangen spiering om brood te koopen zij brachten den nacht door op het politiebureau en keerden in den loop van Zaterdag naar Spakenburg terug. ABBEKERK OPGESCHRIKT DOOR EEN INBRAAK EN AANSLAG. De bevolking van het rustige dorp Abbekerk bij Hoorn is opgeschrikt door een moordaanslag, waarvan de dader tot heden nog niet is opge spoord. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks kwart over drie heeft een onbevoegde zich toegang verschaft tot de woning van den heer D. Koorn, nabij de Ned. Hervormde Kerk in de buurtschap Aambei t- schaag. Door een harmonicaschuif deur te openen en daarna den grendel van het achterhuis los te maken, wtst hij op den dorschvloer te komen, waarna hij gemakkelijk de woning kon binnendringen. De indringer begaf zich eerstnaar de slaapkamer van den heer Koorn, waar hij de overeen stoel hangende kleeding van den heer des huizes aan een onderzoek onderwierp. In een broekzak vond hij een porte- monnaie, waar hij wat klein geld en den sleutel van de brandkast uit wegnam. Het echtpaar Koorn is wel even wakker geworden door gestommel, doch toen het verder gien onraad speurde, is het weer gaan slapen. Blijkbaar is de in- bieker zeer stil te werk gegaan. Van de slaapkamer begaf de in sluiper zich naar de logeerkamer, waar de brandkast staat. Toevallig was deze kamer Zaterdagnacht in gebruik. De heer Koorn had n.l. familie, zijn dochter en haar echt genoot, den heer Joh. de Beurs uit Utreht, over, die in deze kamer sliepen. De inbreker, die er blijkbaar op gerekend had, een leege kamer aan te treffen, schrok door de aan wezig- heid van het echtpaar hevig. Hij trok meteen een revolver en vuurde die af op den heer De Beurs, wien de kogel in het hoofd drong. Terwijl het huis door het geluid van het revolverschot en het hulpgeroep van mevrouw De Beurs in rep en roer gebracht werd, maakle de inbreker, dat hij weg kwam. De heer De Beurs werd in ernsti- gen toestand naar de ziekenverple ging „De Villa"' te Hoorn vervoerd. In den loop van Zondag verbeterde zijn toestand iets, zoodat de genees heeren niet ontevreden waren. Het mag een wonder heeten, dat hij niet ernstiger gewond is. Van den dader is tot dusver niets bekend. Burgemeester Dr. J. Sweens geïnstalleerd. Nadat in een vorige week gehou den raadsvergadering Burgemeester Lynkamp als zoodanig afscheid van Dongen genomen had, waarbij hij er zijn spijt over uitdrukte dat hel hem niet gegeven was zijn beste krachten aan deze gemeente te kunnen blijven wijden, is Zaterdag middag Dr. Sweens, die tot burge meester der gemeente Dongen be noemd is, op plechtige wijze geïn stalleerd. Voor de groote verrassing om het Nederlandsche schaatskampioenschap zorgde Zaterdag en Zondag te Bergen Herman Buyen, die Langendyk wist te onttroonen. Het valt te begrijpen dat de Amsterdammer danig in zijn schik is met zijn succes. Herman Buyen leest zyn verrichtingen in de krant. (Polygoon). Na een feestelijke intocht in de gemeente, werden Dr. Sweens en zijn echtgenoote in de hal van het raadhuis ontvangen door Weth. M J, v. d. Bosch, waarna de overige raadsleden aan den nieuwen bur gemeester werden voorgesteld In de raadsvergadering begroette vervolgens Weth. v. d. Bosch, den burgemeester namens de geheele Dongensche bevolking. Dr. Sweens dankte, mede namens zijn echtgenoote, voor de welkomst woorden. Hij hoopte dat hier zijn devies: Geen regent is in staat te regeeren zonder de medewerking van allpn, die hij regeert, volledig vervuld mag worden. Spr. deed een beroep op alle Dongenaren om in hem niet alleen den burgemeester maar vooral den burgervader te zien. Met de geestelijkheid hoopte spr. te kunnen samenwerken en daarbij de verhoudingen zoo zuiver mogelijk te bewaren. Door den gemeente-secretaris en diverse raadsleden werd nog het woord gevoerd, terwijl Dr. Hoeks uit Gilze, de vroegere standplaats van den nieuwen burgemeester, sprak namens vele vrienden. Hierna werd een receptie gehouden waarbij een stroom van Dongenaren bun opwachting maakte. ST JOACHIM SM OER, Meestor Verhelst gehuldigd Donderdag 16 Januari herdacht de heer Verhelst, hoofd der schooi alhier, de dag, waarop hij voor 25 jaren zijn functie aanvaardde. Deze dag mocht niet ongemerkt voorbijgaan, was 't voornemen van de parochianen. Hoewel de tijds- omstai digbeden niet gunstig waren, besloot men toch hun Meester, die gedurende 25 jaren zoo veel voer de Moer gedaan had, zoowel in als buiten de school, een welverdiende hulde te brengen al moest die dan eenvoudig zijn. De dag begon met een plechtige H. Mis gezongen door de school kinderen, welkedoor ieder, die maar eenigszins kon, werd bijgewoond. Dan volgde in de versierde school lokalen een aardige kinderhuide onder leiding van Mej. H.v. Opstal. Onder een mooie toespraak boden de leerlingen den jubilaris een prachtig boekwerk am. De Zeer- Eerw. Heer Pastoor gaf ook blijk van zijnsympathievoor ,,demeester" en overhandigde als aandenken het prachtige werk. 't Gemeentebestuur maakte zijn opwachting bij den jubilaris om hem te compiimenteeren met dit zilveren feest. Als blijk van waardeering bood de EdelAchtbare Heer Burgemeester een couvert met inhoud aan. De oud-leerlingen ingrooten getale op- gekomen meenden zeker niet mogen achter te blijven. Onder toepasse lijke woorden bood de heer P. Cleijn namens de geheele parochie den jubilaris een eikenhouten cylinder- bureau aan als blijk vandankbaar,- heid en erkentelijkheid voor 'tgeen meester Verhelst voor de Moer ge daan heeft Ook het Koorbestuur en die der verschillende vereenigin- gen kwamen den jubilaris hungeluk- wenschen aanbieden. Zichtbaar bewogen door die mas sale en spontane hulde dankte de jubilaris allen, die hem dezen dag t' t een onvergetelijke hebben ge. maakt. „Huishouding van Nu" Maand blad onder de redactie van de Commissie inzake huishoudelijke voorlichting en gezinsleiding. Uit gave H. van der Marck's Uitg Mij. N.V. Roermond, 75 ets. per jaar. Na een hartelijke Nieuwjaars- wensch van de Redactie aan haar lezeressen geeft de Voedingsraad zéér wetenswaardige wenken om op de juiste, zuinige wijze diverse levens middelen klaar te maken, alsook hoe zuinig met gas rond te komen. Voor den wintertijd komen eenige voedzame rauwkost gerechten in aanmerking. Wist U dat melk niet in 't licht uewaard mag worden? Heel handig is de manier aange geven, hoe een oude sleetsche mantel te keeren en te modei niseeren in dezen distributietijd 'n uitkomst I Zeer welkom zijn de goede raad gevingen op 't gebied van wasch- behandeling en zeepverbruik. Dr. L. Berger geeft een interessant artikel over »De opvoeding in het groote gezin«. Weer een welkom nummer voor ieder gezin I Weekrevue De Prins. In het jongste nummer van de „Week revue De Prins" treffen wij een interes sant artikel aan van den financieelen me dewerker van het blad, J. H. Wijnand, onder den titel „Depótfracties". De schrijver zet daarin uiteen dat deze mo derne fondsen voor den kleinen bezitter kansen bieden voor vergaande risico-ver deeling. In zijn filmrubriek bespreekt Bob Lens een nieuwe „doktersfilm" van de Tobis. „De roman van een dokter" en M. J. Adri- ani Engels wijdt zijn sportieve beschou wing deze week aan de toeschouwers bij de wedstrijden. De Literaire Grabbelton bevat, behalve een opmerkelijk gedicht je van Bertus Aafjes, ontleend aan „Cri terium", een artikel in memoriam M. J. Brusse. De foto-reportage van de Weekrevue is aan de drooglegging van den Noord oost-polder gewijd. Vele foto's brengen dit gigantische werk op gevarieerde wijze in beeld. De eerste publicatie van den reeds eerder aangekondigden nieuwen, boeien- den feuilleton-roman „Wereld zonder Honger", van den vemaarden Amerikaan- schen auteur Allan Harvey, begint in dit nummer, dat bovendien aardige korte verhalen bevat, alsmede de gebruikelijke rubrieken. Aparte vermelding daarbij verdient de interessante bladzijde „Foto- varia". Op een speciale reportage, aan de Win terhulp gewijd: „Waar de Winterhulp redding brengt", vestigen wij nog gaarne de aandacht. De „Weekrevue voor de Vrouw" bevat o.m. een aardige beschouwing van G. B. „De dominee's vrouw op het platteland". Voorts de „Revue de Zotheid" en het aar dige kinderbyblad „Jeugdland". BONNEN. Thans zijn geldig: Brood: (wit, bruin, luxe, krenten brood: de met 24 genummerde dubbele bonnen, rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood of 20 rantsoenen ge bak, geldig t.e.m. 20 Januari. Op de bloemkaart: Bon No. 3, recht gevende op 50 gram brood of y2 rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem, geldig t.e.m. 26 Januari. Koffie en thee: No. 18, rechtgevende op het koopen van 250 gr. koffie oi 75 gram thee, gedurende het tijd vak van 21 December tot en met 31 Januari. Kaas: Bon 47, 48, 60 en 61 geven elk recht op het koopen van 100 gram kaas, tijdvak tot en met 26 Junuari. Eieren: Bon 46, rechtgevende op één ei, geldig t.e.m. 26 Januari. Suiker: Bon 91 van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op liet koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. 14 Februari. Boter en margarine: Bon 26 van de boterkaart en vetkaart geeft recht op het koopen van een half pond boter of margarine. Geldig t.e.m. 24 Januari. Slaolie: Bon 21 van de boterkaart geeft ook recht op 't koopen van x/2 l'lesch slaolie gedurende het tijdvak 14 December tot 31 Januari. Vleesch: Bon No. 15, rechtgevende elk op 100 gr. vleesch, alles inbe grepen ol één rantsoen vleeschwa- ren. Op bon 15 worst of vleeschwaren, uitsluitend één rantsoen vleeschwa ren, geldig t.e.m. 26 Januari. Havermout of Havervlokken of Haver- bloem of aardappelmeelvlokken: Bon 57, rechtgevende op 250 gram. Geldig tot en met 21 Februari. Gort: Bon 44, rechtgevende op l/2 pond gort, gortinout of grutten, gel dig tot en met 21 Februari. Rijst: Bon 108, van het algemeen distributieboekje geeft recht op het koopen van 250 grain rijst of rijste- meel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel). Geldig tot en met 24 Januari. Maizena of griesmeel- of puddingpoe der of aardappelmeel of sago: No. 87, rechtgevende op 100 gram, gel dig tot en met 21 Februari. vermicelli of macaroni of spaghetti: No. 31, rechtgevende op 100 gram, geldig lot en met 21 Februari. Zeep: Bon „113" van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op liet koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Geldig t.e.m. 31 Januari. Bon 117: (extra bon, die afzonderlijk aan personen boven de 15 jaar is uitgereikt) geeft recht op 't koopen van 50 gram scheerzeep of één tube scheercrême, of één pot scheerzeep, geldig t.e.m. 30 April. Petroleum: op zegel gemerkt: „Pe riode „D", rechtgevende op 2 liter, t.e.m. 20 Februari. Petroleumzegel „periode 8" geeft recht op het koopen van twee liter petroleum, gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 23 Februari a.s. Hond en kat: Bon No. 10 van de voederkaart voor honden. Geldig t.e.m. 31 Januari. Kinderschoenen: alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. BRANDSTOFFEN. Gedurende de derde periode, welkt. loopt van Zondag 15 December 1940 tot en met Vrijdag 31 Januari 1941: Bons 08, 09 en 10 van de bonkaar* distributie vaste brandstoffen-haar* den, kachels. alsmede: Bons 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 van de bonkaart distributie vaste brandstoffen-centrale verwar ming, elk recht gevend op 't koopen van één eenheid vaste brandstoffen. De met „brandstoffen, één eenheid, recht op het koopen van twee liter derde periode" alsmede de met "co kes, één eenheid, derde periode" ge merkte bonnen, geven recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen, tot en met 31 Januari. m

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3