PROVINCIAAL NIEUWS. UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Woensdag 22 Januari 1941 No. 7 De Echo van het Zuiden Tweede Blad SPRANG—GAPELLE. KAATSHEUVEL, DRUNEN. JUBILEA BIJ VAN GEND LOOS. Huldiging van twee jubilarissen. Maandagmorgen had ten kantore van Van Gend Loos, factory der Nederlandsche Spoorwegen, de huldi ging plaats van een tweetal jubilaris sen. Het betrof hier de heeren P. v. d. Schans en J. Smulders, die 40 jaren aan dit bedrijf verbonden waren. Eerstgenoemde herdacht dit heuge lijke feit reeds op 20 Mei van 't vorige jaar, maar door de oorlogsomstandig heden kon van een viering toen geen sprake zijn, temeer daar in dien tijd het geheele personeel voor onbepaal- den duur ontslagen moest worden. In verband daarmee was dit jubi leum samengevoegd met dat van den heer Smulders, die op 20-Januari zijn 40-jarig dienstverband herdacht. In hijzijn van het geheele personeel werden de twee jubilarissen des mor gens op treffende wijze door den heer Kriek, directeur van het kantoor Waalwijk, gehuldigd. Hij wees op de trouwe plichtsbetrachting die de ju bilarissen in al die 40 jaren steeds hebben betoond. Nooit was hen iets te veel wanneer een beroep op hun diensten werden gedaan, die zij in de moeilijkste omstandigheden steeds tot ieders tevredenheid hebben uitge voerd. Namens de directie bood spreker beide een couvert met inhoud aan, terwijl hij hen namens collega's en personeel een stoffelijk huldeblijk of freerde. Van de zijde van het publiek kwa men tevens in den loop van den dag vele blijken van belangstelling. Ook wij bieden gaarne onze felici taties aan. EXAMEN LEERARES RHYTMISCHE GYMNASTIEK. Mej. Victoire van Loon te Tilburg, leerares lichamelijke oefening aan het St. Catharina Lyceum te Eindhoven, is Zaterdag j.l. geslaagd voor het exa men leerares rhythmische gymnastiek. Zij genoot haar opleiding aan het Nederlands Instituut voor Rhythmi sche Gymnastiek te Den Haag. Als bijzonderheid vermelden wij, dat mej. van Loon de eerste Noord- Brabantsche is, die dit diploma ver wierf. DE NEDERLANDSCHE UNIE. Konden wij de vorige week melden dat te Raamsdonk(dorp) een plaatse lijke afdeeling van de Nederlandsche Unie was opgericht en dat de leden wervingsactie was ingezet, thans kun nen we tot ons genoegen onderstaan de bekend maken: Ofschoon de afgeloopen week Ko ning Winter hoogtij vierde, werd de ledenwervingsactie door allen met enthousiasme voortgezet. Het resul taat van een week werken in koude en sneeuw was, dat het ledental van 30 tot meer dan 300 leden steeg. Dit is weer een staaltje van de offerbe reidheid en den goeden geest van de propagandisten van onze Unie. Het Districts-Secretariaat Lang straat van de Nederlandsche Unie deelt mede: In aansluiting op de verklaring van het Driemanschap aangaande de loya liteit van de Unie ten opzichte van de bezettende overheid, deelen we nog het volgende mede: Sinds de oprichting van de Neder landsche Unie op 24 Juli 1940 staan wij op het standpunt, dat door ons en door onze leden een „loyale verhou ding" tot de bezettende macht moet worden in acht genomen. Zou ons blijken dat in de Lang straat leden van de Nederlandsche Unie rechtstreeks in strijd met deze door ons gewilde „loyaliteit" hande len, dan zullen we niet aarzelen en onmiddellijk tot royement overgaan. Laat dit een ernstige waarschuwing zijn en beseft dat het volksbelang niet is gebaat met misbruiken voor illegale doelstellingen. Het Plaatselijk Secretariaat van de Nederlandsche Unie te Waalwijk deelt mede: In de afgeloopen dagen is tot stand gekomen een kern van Vrouwelijke Vrijwilligers van de Nederlandsche Unie. Deze Unie-kern van Vrouwelijke Vrijwilligers stelt zich ten doel Het verrichten van sociaal werk in nauwe samenwerking met de Sociale Voorlichtings Dienst te Waalwijk. Op velerlei gebied zal, waar 't noo- dig is, vrijwillig sociale hulp worden verleend. De Unie-kern van Vrouwelijke Vrij willigers wil samenwerken met de be staande maatschappelijke vereenigin- gen en instanties. Na beroep wil zij gaarne de door deze bestaande instel lingen georganiseerde sociale acties mede helpen uitvoeren. Onder de spreuk: „Krachtig en Een drachtig", zal deze Kern haar socialen arbeid aanvangen. VERLOTING. Het Bestuur van het R.K. Vrouwe lijk Jeugdwerk vestigt er de aandacht op, dat de trekking van de verloting ten bate van het arbeidende meisje, zal plaats hebben op Woensdag 29 Januari a.s. in zaal 20 van het Ge meentehuis te Waalwijk. DE SNEEUWLAST. Activiteit van de gemeentereiniging. In enkele dagen tijds spreidde zich een dik sneeuwkleed over onze ge meente uit en vormde daarmee een winterlandschap, dat in de vrieshel- dere zonnestralen van ongemeene be koring was. De keerzijde van deze medaille bracht evenwel zooveel viezigheid, dat de N. R. C. daarin inspiratie vond voor de volgende lyrische ontboezeming: In deze nare, blubberig plusserige, ten hemel spattende, kille, miezerige, verdrietig en geneigd tot uithuilen stemmende, barre, verweekte, kled derzoo stappen wij rond. Platstrappen we naar het werk, klussen wc naar huis, slobberen we langs den weg, snotteren we de kledders kletssneeuw onder de voeten, baggeren we de kille sijpel drenzerig de schoenen in, ples- seren we de schetterende klodders waterbellen in dein de wat niet? Waarlijk een minder aangename toe stand. Met de noodige geeuwen slaagden wij er in dit fraais te lezen, maar het typeert in ieder geval op duidelijke wijze den minder aangenamen toe stand, waarin straten en wegen en daarmee de voetgangers kwamen te verkeeren. Op de trottoirs was het op de mees te plaatsen nogal spoedig opgeruimd. Toch waren er nog diverse burgers die meenden dat zulks niet noodig was. Een dergelijk standpunt is voor ons moeilijk verklaarbaar. Wanneer ieder aan het gedeelte voor zijn wo ning even wat zorg besteed, zijn in een minimum van tijd alle trottoirs schoon en ondervinden althans de voetgangers geen hinder meer van de natte sneeuw. Wat de rijwegen betreft, hier zijn de moeilijkheden grooter. De gemeen te is in deze echter zeer actief geweest en heeft een aantal ploegen aan het werk gezet met het gunstig gevolg, dat reeds Maandag de meeste sneeuw was opgeruimd. Voor deze activiteit, die ieder zeer zal waardeeren, komt haar zeker een woord van lof toe. HOOG WATER. De bewoners van de St. Antonius- parochie, vooral het gedeelte dat voor bij de kerk woont, ondervonden giste ren veel last van het water, dat door de snelle dooi plotseling uit het Zui den kwam afzetten. Op vele plaatsen liepen de kelders onder, daardoor veel ongerief veroorzakend. Hedenmorgen was het water weer zoo goed als geheel verdwenen. ABONNEERT U OP DIT BLAD. NEDERLANDSCHE BOND VAN LEDERHANDELAREN. De georganiseerde lederhandelaren, die tot nu toe in zes vereenigingen van ledcrhandelaren waren onderge bracht, welke vereenigingen federatief waren verbonden, hebben besloten deze federatie te ontbinden en allen toe te treden tot den Nederlandschen Bond van Lederhandelaren. Deze bond, die de grootste was van de bestaande vereenigingen van leder handelaren, bestaat reeds 22 jaar. Het bureau ervan wordt met ingang van 1 Februari verplaatst naar Utrecht. BRABANT OP SKI'S. In de Drunensche duinen. Dat de prachtige reeks landduinen ten Zuiuen van Waalwijk en Drunen in den zomer een neeriyk recreaue- getneu vormen, is genoegzaam neKenu. •iviinüer bekend is, dat deze streek in een winter zooals we nu beleven, ais ue verscn gevallen sneeuw de heuvels en dalen bedekt, een uitstekende ski- gelegenlieid biedt. Dat het gebied in uezen tijd van het jaar moeilijk te be reiken en vrij ontoegankelijk is, kan de echte sportliefhebbers niet af schrikken. De laatste dagen is het er weer zeer druk geweest. Van Waalwijk uit zijn wij, vertelt de Waahvijksche correspondent van het N. v. d. D., per fiets de witte woes tijn doorgetrokken. Eenmaal boven op den Roestelberg, voor de Waal wij kers het begin en het einde is van het Brabantsche natuurschoon, wacht te ons een onvergetelijk schouwspel. Ver in het Noorden, aan het einde van den besneeuwden toegangsweg en te midden van uitgestrekte landerijen, lag Waalwijk. Zuidelijk en Zuidooste lijk ligt het bijkans oneindige skige bied. Het is een aaneenschakeling van heuvels en dalen, zachte glooiingen en steile hellingen, hier en daar door boomgroepjes onderbroken. Hier is 't dorado der Brabantsche skiërs. Gis teren waren er tientallen uit vele plaatsen van midden-Brabant. „Er zijn door dit sprookjesland tochten te ma ken van urenlang", vertelde een er varen ski-ster ons. „Er doen zich hier en daar wel strubbelingen voor, maar het gaat goed. Ieder jaar komen er meer liefhebbers". Op den terugweg ontmoetten we twee jonge skiërs. Ze bestijgen den heuvel nog wat moeilijk, maar 't dalen gaat vlotter. Nummer één schiet in razende vaart naar beneden. Zijn vriend volgt een beetje behoedzamer. Hij valt en een boomstronk blijft ach ter zijn broek haken. Zijn zitvlak is nu wit, doch niet van de sneeuw, en dat gaat hem punten kosten. Vergadering van den Raad der gemeente Sprang-Capelle, te houden op Vriidag 24 Januaii 1941, des namiddags drie uur. Agenda 1. Opening. 2. Vaststelling van de notulen der vergadering van 8 November 1940. 3. Ingekomen stukken. 4. Wijziging gemeentebegrooting voor 1940. 5. Voorzieningen in verhand mei de invoering van het vak »ücha melijke oefening* aan de openbare school en de beide bijzonderescholen. 6. Tijdelijke toelage lager bezoldigd gehuwd gemeente-personeel. 7. Toekenning van een voorschot op de exploitatie-vergoeding voor 1941 aan de besturen der beide bijzondere lagere scholen. 8. Verzoekschriften ontheffing slraatbelasling. 9. Vaststelling van een reglement op de algemeene begraafplaatsenen van een verordening tot heffing en invordering van begratenisrechten. 10. Mededeelingen. 11, Rondvraag en sluiting. SPRANG. Onder leiding van haar voorzitter Ds. B. A. van Lummel, kwam j.l. Vrij dagavond de Anti-Revolutionnaire Jongeren-Actie (A.R.J.A.) in de zaal van den Chr. Volksbond alhier in ver gadering bijeen. Na opening met schriftlezing en gebed, heette de voor zitter de aanwezigen welkom, in het bijzonder den heer G. J. van Willigen- burg, voorzitter der plaatselijke A. R. Kiesvereeniging, en enkele nieuwe leden. Hierna werden enkele huishou delijke aangelegenheden behandeld, o.a. werd tot penningmeester der ver- eeniging benoemd de heer M. Vos. De heer de Rooy leidde vervolgens een onderwerp in over: „Groen van i-Tinsterer", waarin hij speciaal Groens opvattingen betreffende het gezag uiteenzette. Op het onderwerp volgde een breedvoerige bespreking. De heer v. Willigenburg sprak de vergadering nog toe, waarbij hij er op wees dat het hem verheugde dat de A.R.J.A. wederom haar werk voortzet en tevens mede namens de A.R.K.V. zijn vollen steun toezegde. Met een woord van dank sloot de voorzitter de vergadering en ging de heer de Rooy voor in dankgebed. J.l. Zondagmorgen werd de al leenwonende 81-jarige St. Brouwers alhier in de Oude Straat, dood langs den weg gevonden. De Sociale Studieclub van den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle hield j.l. Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond een vergadering. Door het lid J. W. Genuït werd een onderwerp ter bespreking ingeleid over: „De Christelijke Vakorganisatie nu en straks". Aan de hand van een 4-tal punten zette de inleider het goed recht der Christelijke vakbeweging uiteen. Op dit onderwerp volgde een geanimeerde bespreking. Besloten werd de volgende bijeen komst te houden op Maandag 3 Febr. Na een woord van dank en opwekking werd de vergadering gesloten en ging de heer C. Braspenning, voorzitter van den Chr. Besturenbond, in dankgebed voor. CA BELLE. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" gaf j.l. Donderdag des avonds 7 uur in het café van den heer E. Cové aan de Nieuwevaart met medewerking van het uitstekend bekend staande duo „Joe en Nelli" uit Utrecht voor leden en donateurs zijn jaarlijksche uitvoering, die in al le opzichten uitstekend is geslaago en niettegenstaande de slechte we gen, tengevolge van sneeuwval, zich in een druk bezoek mocht verheugen. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer J. Michaël, werd onder leiding van den directeur, den heer 1\ Christ Azn. het muzikale ge deelte van het programma afgewerkt, dat geopend werd met een fikschen marsch, waarna achtereenvolgens een fantasie, potpourri, wals en een fantai- sie ballet werden uitgevoerd. De ver schillende nummers werden op ver dienstelijke wijze ten gehoore ge bracht en gaven blijk van ernstige stu die onder kundige leiding, hetgeen ten di iuelijkste tot uiting kwam bij het daverend applaus, dat directeur on v. erkende leden na ieder nummer in ontvangst hadden te nemen. De jeug dige directeur toont zich meer en rneer een waardig opvolger van zijn helaas te vroeg ontslapen vader, den heer Alb. Christ. Na de pauze kwam het duo „Joe en Nelli" voor het voetlicht, dat niet een orgineel repertoire, vol humor, doch waarin ook de ernstige noot niet ontbrak, het publiek het verdere ge* deelte van den avond heeft weten te noeien. Reeds dadelijk met hun eerste optreden hadden zij contact met de de zaal, welk contact zij, dank zij me de de leuke babbeltjes van den heer Joe, die zich als een uitstekend con ferencier deed kennen, het verdere van hun optreden wisten te behouden. Zij hebben met hun optreden niet wei nig er toe bijgedragen om deze uitvoe ring tot een volkomen succes te ma ken. Voor de muzikale omlijsting van het duo zorgde op zeer verdienstelijke wijze hun pianist, de heer Dik, die de korte pauzes in hun optreden met po pulaire wijsjes vulde, welke door de aanwezigen met graagte werden me degezongen en het hunne er toe bij droegen de gezellige stemming te ver- li oogen. Ongeveer 11 uur werd deze schitte rend geslaagde avond, waaraan dc muziekvereeniging de aangenaamste herinneringen kan bewaren, door den voorzitter gesloten. De afd. Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Platte landsvrouwen hield j.l. Donderdag avond half acht in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje on der leidng van haar presidente, Mevr. Verhoeven-Blankers een algemeene le denvergadering. De presidente opende deze bijeen komst met een kort welkomstwoord, waarna de notulen der vorige verga dering, na voorlezing door de secreta resse. Mej. A. Z. van der Hoeven, wer den goedgekeurd, evenals de keurige verzorgde jaarverslagen van secreta resse en penningmeesteresse. De reke ning en verantwoording over het af gesloten vereenigingsjaar werden in orde bevonden en op voorstel van de commissie, belast met het nazien hier van, goedgekeurd. Na afhandeling der huishoudelijke aangelegennellen werd door Mcv. Winkelman uit Sprang een lezing ge houden over: ,,'t Nut van gymna stiek", welke uiteenzetting door de dames met belangstelling werd ge volgd en indruk op hen had gemaakt, \Nant het bestuur besloot tot oprich ting van een gymnastiekclubjc, waar van Mevr. Winkelman de leuiing op zich wil nemen. Leden van de atdec ling, die lid van dit clubje willen wor den, kunnen zich opgeven bij een der bestuursleden, lietst zoo spoedig mo gelijk. De cursus zal worden gegeven ues Dinsdagsmiddags van half drie tol hall vier. Indien Burgemeester en Wethouders der gemeente Sprang-Ca pelle daarvoor toestemming verlee- nen, zullen de lessen gegeven worden in het gymnastieklokaal der O. L. school in de Kom alhier. Met een slotwoord van de presiden te, waarhij zij een bijzonder woord van dank richtte tot de spreekster, werd deze geanimeerde vergadering geslo ten. Het houwen van een zagerij te Labbegat voor de N.V. Adr. Oerle- mans Zn. bouwmaterialenhandel onder architectuur van den heer A. van Huiten te Waalwijk is opgedra gen aan den laagsten inschrijver, den heer Adr. Roovers te Waspik. De in de Ned. Hcrv. kerk alhier gehouden extra collecte ten bate van de Kerkvoogdij heeft ruim 110 op gebracht. Variété Boesnach. Zondag gaf het bekende variété Boesnach in de Gildenbondszaal een tweetal voorstellingen, waarvan zich vooral de avondvoorstelling in een zeer groote belangstelling mocht ver heugen. Miss Silvia toonde zich een zeer bekoorlijke Oostersche Saltomor taal-danseres met een lenigheid die tot verbazing wekte. Shangh Hing was een Japansch goochelaar, die onver klaarbare toeren uithaalde. De „twee de Buziau" wist de lachspieren der toehoorders danig in beweging te hou den. Alles hijeen een avond waarvan het publiek kostelijk genoten heeft. Onze Politie-verordening. In de gemeenteraadsvergadering van Woensdag j.l. zijn eenige bepalingen aan de algemeene plaatselijke Politie verordening toegevoegd, die elders zeer langer van kracht zijn, doch waar van de wetenschap dat ze ook in on ze gemeente van kracht worden, velen voor een onaangename verrassing kan vrijwaren. O.m. werd bepaald dat vuil nisbakken niet eerder dan een uur voor het ophalen en niet langer dan een half uur na het ophalen op straat mogen staan; dat een tweewielig rij tuig niet op den openbaren weg in stilstand mag aanwezig zijn naast of tegen een trottoirband; dat het ver boden is gezeten op een rijwiel uit een z.g. dam of uitrit op den open baren weg te rijden; tusschen zons opgang en zonsondergang een rijwiel of motorrijtuig op of aan den open baren weg te laten staan, zonder dat dit afgesloten is en tusschen zons ondergang en zonsopgang een rijwiel of motorrijtuig onbeheerd te laten staan. Bergplaats te Drunen. In Hotel Vissers had de onder- handsche aanbesteding plaats van een bergplaats voor rekening van dhr. G. Vissers onder architectuur van den heer J. Hempenius te Oistei wijk. De aanbesteding was exclusief materialen en de gunning volgens bestek Er werd ingeschreven als volgt: J. van Iersel f2897.— L. van Oers f28157 H Verhoeven f2340 G. Merkx f2308 - M. Schapendonk f2263.— Geslaagd. Onze dorpsgenoot dhr. P. Eibers, assistent op bet station Drunen Heusden slaagde dezer dagen voor het examen stations-ambtenaar. De P. N. E. M. is paraat. De P.N.E.M. is paraatdat onder, vonden we op het einde van de vorige week. Plotseling raakte een kabel stuk. Onmiddellijk werd in gegrepen en met man en macht werd begonnen den harden aaidkost open te breken om het slechte stuk te vervangen. Het was een moeilijk karwei en velerlei tuig was noodig om tot den kabel door te dringen. Het gelukte en 't euvel was spoedig hersteld. r i -1 1 i--1 1

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5