PROVINCIAAL NIEUWS* yiaedèkf 8 HALVE PRIJS BAL in THALIA OVERPLAATSING. Onze afdeeling IJZERHANDEL i BICO BINNENLAND GEMENGD NIEUWS BURGERLIJKE STAND SPORT Ede BONT-van hulten HEERENKLEEDING NAAR MAAT Zaterdag 25 Januari 1941 No. 8 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad Zondag 26 Jan, a.s. Denkt aan de verduistering Ontoereikende verduistering heeft ernstige gevaren tot gevolg en wordt zwaar gestraft. Wij maken dat VANAF bekend, HEDEN tijdelijk wordt gedreven WINTERHULP NEDERLAND. Afdeeling Waalwijk. Nu de tijd nadert dat de eerste lijst- collecte op 31 Januari en 1 Februari plaats heeft voor „Winterhulp", nu lijkt het ons toch wel dienstig om daar over ook onzerzijds een enkel woord te zeggen, in de hoop dat het er toe moge' bijdragen, dat deze collecte een succes moge worden. Want het is hard. dubbel hard noo- dig. Wie als wij in eene andere functie het voorrecht hebben gehad een paar huisgezinnen te bezoeken, die in aan merking wenschen te komen voor „Winterhulp", die moet wel tot de overtuiging gekomen zijn, dat hulp en steun dubbel noodig is. En nu bedoelen wij niet de z.g. ,,be- roeps-armen t die steeds vooraan staan bij Vincentius, Elisabeth, diaco nie of bedeeling van Waalwijks Be lang, neen, dan bedoelen wij de jonge, krachtige huisgezinnen, die in een aar dige, frissche gemeente- of particuliere woning leven, huisgezinnen met 4, 5, 7 kinderen en waarin het, ondanks het groote gezin, een lust is om te vertoe ven. Men staat er dan van verbaasd, hoe 't mogelijk is, dat deze huismoeders met het tegenwoordige inkomen alles nog zooveel mogelijk op peil kunnen houden. 't Gewone huishouden, zoo vertellen zij, gaat nog hoewel schraal, eenigs- zins door, al moet er soms hier en daar tegen onzen zin al eens wat blijven staan, maar kleeren voor de kinderen en ons zelf, eenige vervanging van la kens, sloopen, van een mat, een kleed je, is ondoenlijk! Zie, dat zijn nu de keurige „stille armen" en die hopen we dat thans ge holpen kunnen en zullen worden, al mogen zij weer hun verwachtingen niet te hoog spannen, waar het ons toege wezen bedrag slechts laag is. Dat moge eenerzijds een goed teeken zijn, met het oog op de armlastigheid, anderzijds is het zoo jammer dat die gezinnen, die wij hier op het oog heb ben, niet eens met een flink bedrag in eens geholpen kunnen worden voor boven- en onderkleeding, voor wat zij noemen de noodige verschooning en misschien eens een kleine versnapering voor de kinderen! 't Is werkelijk ook heel erg, zooals een moeder ons zeide, dat de kleinen nooit eens iets extra's krijgen. Geef ik ze ieder een centdan zijn 't er weer zeven! Laten we allen ditmaal eens flink in den zak tasten en hopen dat we ditmaal eens goed bedacht worden en kunnen bedenken. Uit de eerste collecte is aan Brabant in totaal een veel grooter be drag ter verdeeling toegewezen, dan gecollecteerd werd, dat is in elk geval goed teeken, ook voor de weife- een laars, die er blijkbaar nog steeds blij ken te bestaan. G R OOTE P A R T IJ SLECHTS DAGEN VOOR DE PRIESTER-JUBILEUM. De emeritus-pastoor van de parochie van St. Donatus te Altfort, de Zeer- Eerw. heer P. A. J. van Heijst, geboren te Waalwijk, 13 Februari 1851, thans verblijvend in het St. Joseph-gesticht te Megen, hoopt in den loop dezes jaars en wel op 24 Juni e.k. den heugelijken dag te herdenken van diens 65-jarig priester-jubilé. „DE BINNENPOLDER VAN BESOIJEN". Afwatering door de Loint. Overdracht van wegen aan de gemeente. In het café van den heer J. van der vïeijs te v.m. Besoijen, hield het Wa- erschap „De Binnenpolder van Be- oijen" een algemeene ledenvergade- ■ing, die druk bezocht was, onder lei ding van den heer Couwenberg. Na de gebruikelijke opening kwam aan de orde een voorstel van het be stuur om het gedeelte van de Burge meester van der Klokkenlaan tusschen de Besoijenschestraat en de Kerkstraat in beheer en onderhoud over te dragen aan de gemeente Waalwijk. Deze weg verkeert reeds langen tijd in een zeer slechten toestand, waarin het water schap geen afdoende verbetering kan brengen door de groote kosten die er aan verbonden zijn. Talrijk zijn de klachten en aanmerkingen die telkens weer over dezen weg gemaakt worden en telkens weer wordt op verbetering ervan aangedrongen. Met het gemeentebestuur van Waal wijk zijn onderhandelingen gevoerd, die tot het bevredigend resultaat geleid hebben, dat de gemeente bereid is den weg over te nemen, wanneer het wa terschap tevens 4000.— ineens of 200 per jaar als compensatie in de kosten bijbetaald. De ingelanden gingen zonder stem ming er mee accoord, om den weg aan de gemeente over te dragen en daar voor in eens een bedrag van 4000. te betalen. Besloten werd ongeveer 60 boomen ten Zuiden van genoemden weg te ver- koopen. De opbrengst wordt geraamd op ongeveer 400. Enkele begrootingswijzigingen wer den goedgekeurd. De Afwatering. De kwestie van de afwatering door de Loint heeft het waterschap steeds veel hoofdbrekens gekost. De Loint is een onsmakelijke waterloop, door het vuile water dat door de fabrieken wordt afgevoerd. Teneinde voor dezen minder ge- wenschten toestand een bevredigende oplossing te kunnen vinden, zijn bespre kingen gevoerd met burgemeester Moo- nen, die daarbij verklaarde, dat het in de bedoeling lag om v.m. Besoijen bin nen verloop van tijd, wanneer dit zou zijn kon nog niet nauwkeurig worden bekend gemaakt, een geheel nieuw rio- leeringsstelsel te geven, zoodat het vui le water niet meer op de Loint be hoeft te lozen. Naar de heer Couwenbergh tot slot nog mededeelde, is volgens Ged. Sta ten van een samenvoeging der Water schappen, vooreerst nog niets te ver wachten. In verband daarmee kunnen ook de plannen voor ruilverkaveling, die vanwege de hooge kosten toch al weinig bijval vonden, nog geruimen tijd worden opgeschort. van 5- 9 uur. R.K. BOND VAN BOUWPATROONS. Afdeeling Waalwijk. Na diverse vergaderingen, gehouden in Hotel „De Twee Kolommen", heeft gisteravond een slotvergadering plaats gehad, waarin een geheel nieuw be stuur van bovenstaanden bond geko zen werd. Het oude bestuur bestond uit de heeren H. van Huiten, voorzitter, H. Maas, secretaris, F. Couwenberg, penningmeester. Hiervan werd aan vankelijk de heer Fr. Couwenberg her kozen, die zijn benoeming niet aan wenschte te nemen. Als voorzitter werd toen met groote meerderheid aangewezen de heer M. Kleijngeld en als medebestuursleden de heeren L. Kooien en A. Vermeer, die de functies van secretaris en penning meester op zich zullen nemen. „ENSEMBLE FERRY". Een uitverkocht Musis Sacrum was Woensdagavond getuige van de vo cale, instrumentale en humoristische verrichtingen van het Ensemble Ferry en wij kunnen voorop al wel verklaren, dat al die honderden zich kostelijk ge amuseerd hebben. Het viertal bekende artisten, die dit Ensemble vormen, wisten dra een op gewekte stemming in de zaal te bren gen, die den geheelen verderen avond behouden bleef. De leider van het gezelschap, de heer Ferry, toonde zich ras een be kwaam conferencier, die de vroolijke noot er in wist te brengen en met radde tong zijn belevenissen, al dan niet waar, de zaal in slingerde, waar ze met graagte door de aanwezigen werden opgevangen. De goud-blonde cabaret-ster Tine Lavell, viel ons niet geheel en al mee. Wij meenen dat haar prestaties voor de radio op een hooger peil stonden en hadden daarom ook wat meer van haar verwacht. Niettegenstaande dit, wist zij de zaal met haar liedjes toch wel te boeien en in haar goede momenten toonde zij zich inderdaad een artiste van het hoogste plan. Bob Scholte stapte natuurlijk met het leeuwendeel der successen weg. Na met een donderend applaus begroet te zijn, bracht hij in het verdere verloop van den avond tal van schlagers ten gehoore, waarmee hij den uitbundigen bijval oogstte. Dat. hij daar tusschen door wel eens als conferencier wilde spelen, nam men op den koop toe, want dit ging hem minder goed af. Zijn suc ces zou daarom grooter geweest zijn, als hij zich tot zijn eigen genre beperkt had. Ten slotte was daar dan nog de in ternationale piano- en accordeon-vi- trioos Hans Muller. Deze bracht een aantal soli ten gehoore, waaruit bleek dat zijn muzikale capaciteiten inder daad op een zeer hoog peil stonden. Alles bijeen genomen, kan men dus wel zeggen dat het Ensemble Ferry, Waalwijk een genoegelijken avond bereid heeft. Enkele tekortkomingen daargelaten, zal ieder aan dit Ensemble de beste herinneringen bewaren en het zeker nog gaarne een tweede keer in Waalwijk willen begroeten. CAFÉ J. VRIJHOEVEN. Wij waren in de gelegenheid een ge heel nieuwe pick-up installatie te be zichtigen, geplaatst in het café van den heer J. Vrijhoeven. Het is het aller nieuwste op dit gebied en inderdaad zou men het een wonder der techniek kunnen noemen. Wij kunnen den heer Vrijhoeven met deze aanwinst, die de gezellligheid in zijn gunstig bekend staande zaak nog zal verhoogen, van harte geluk wen schen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent onder staande gevonden en verloren voor werpen. Gevonden: Rijwielbelastingmerk; lederen porte- monnaie; zwarte handfietspomp: bruin lederen schoen: een gouden monogram- ring; een zilveren rozenkrans in etui: een pakje boventuig van schoenen: een rozenkrans in etui; handschoenen: zil verbon van 2.50. Verloren: Rozenkrans in etui; een bruine por tefeuille met inhoud: een portemonnaie met inhoud: een zegelring; rijwielbelas tingmerk: bruin leeren kinderportemon- naie met inhoud: rijwielbelastingmerk. Zoo verkouden als AMBACHTSSCHOOL TILBURG. Afdeeling: Schoenmaken. In aansluiting op de advertentie van de inschrijving van leerlingen voor de nieuwen cursus aan de Tilburgsche Ambachtsschool, welke advertentie op 18 Januari j.l. in ons blad verscheen, brengt de directeur nog nader onder de aandacht van belanghebbenden, dat door 't verkrijgen van den drie-jarigen TkCsE^IOVER HOOGACHTEND HQLTGREFE THEATER „MUSIS SACRUM". „Frau Sixta". Sixta Rotmund's man is zoo gestor ven en nu staat zij alleen voor de zorgen van het poststation dat zij be- heerscht, hoog gelegen in de Alpen, en dat tevens boerderij, hotel, restaurant en postkantoor is. Het huwelijk met haar overleden man is niet gelukkig geweest en op toe vallige wijze komt Sixta dan in con nectie met zekeren markies, die zij als rentmeester aanstelt. De overige be woners zijn hier maar kwalijk van ge diend en als het tot een liefdesscène tusschen die twee komt, stijgen de con flicten tot een hoogtepunt. Op zekeren dag komt Sixta's doch ter Otti thuis, die langen tijd in een pensionaat verbleef. Het jonge meisje wordt dan verliefd op den Markies en als zij haar liefde beantwoord vindt en de moeder bemerkt dit, is voor de laat ste alle -hoop op geluk vernietigd. Waardig offert zij haar liefde voor haar kind. Sixta blijft alleen achter... Iijs.' i LUXOR BIOSCOOP. „Sheilock Heimos", met Hans Albers en Heinz Twee sterren in één creatie, die U zullen laten genieten van hun kostelijk spel, dat weer in alle opzichten af is. Zij spelen hierin de rollen van Shei lock Helmes en zijn helper Watson, om zoodoende te trachten aan den kost te komen. Hun vermomming als zoodanig is zoo goed, dat ieder er in loopt, be halve de leider van een dievenbende. De malste en vermakelijkste avontu ren zijn daarvan het gevolg. Zij wor den ten slotte zelf gearresteerd, daar zij onder een valschen naam leven. De rechtbank brengt dan de ontknooping van het raadsel, dat voor de twee fi guren nog goed afloopt. Wij kunnen eenieder een bezoek aan dezen film aanraden. Hij is het waard. cursusduur van de schoenmakersoplei ding, hierdoor gelijke rechten zijn ver kregen als de overige schoenmakers- scholen in het land: dit is voor boven genoemde school van te meer belang, daar hier, naast het onderwijs in het handonderwerk, de jongens opgeleid worden in het machinale onderwerk, waarvoor de school de beschikking heeft over een complete Good Year en Mackay afdeeling: bovendien is het door deze uitbreiding mogelijk gewor den, de andere onderdeelen van het onderwijs, zooals het bovenwerk, pa- troonteekenen en maken en de vak theorie ruimer te behandelen. Dat de schoenmakersleerlingen bij dezen gang van zaken zeer gebaat zijn en een goede doorwerkte opleiding krijgen is duidelijk. Een ander belangrijk voordeel is, dat zij, die de opleiding als hierboven ge noemd volgen en het diploma daarvan behaalden, bij het deelnemen aan het examen voor diploma A (vestigings wet) vrijgesteld zijn van den eisch, dat zij tenminste 5 jaar in het schoenma kersvak werkzaam zijn geweest. De Nederlandsche Dokter en De Unie-gedachte. Werkgemeenschap van genees kundigen in het geheele land Op initiatief en in opdracht van de leiding van De Nederlandsche Unie is in November van het vorige jaar een Werkgemeenschap van Ge neeskundigen tot stand gekomen Deze Werkgemeenschap heeft thans in alle vijftien gewesten van De Nederlandsche Unie haar ge westelijke en plaatselijke leiders ge ïnstalleerd en haar afdeelingen ge vormd. In sommige gewesten heeft het meerendeel der daar woonachtige artsen zich reeds bij deze Werkge meenschap aangesloten, terwijl el ders het propaganda-werk met groote voortvarendheid ter hand wordt genomen. De taak van'de Werkgemeenschap zal bestaan in het in belangrijke mate bijdragen tot de verspreiding van de Unie-geest en der Unie gedachte onder de Nederlandsche bevolking, terwijl voor de problemen op het gebied der gezondheidszorg en der geneeskundige organisaties in vaderlandschen zin naar oplos singen zal worden gezocht. Inlichtingen worden, zoo noodig, nog verstrekt door het Centraal Secretariaat dei Nederlandsche Unie, door de gewestelijke secretariaten en door Dr. L, .1. v. d. Mandele, Suri- namestraat 19, Den Haag. Extra rantsoenen vaste brandstoffen. Waarschuwing aan hen, die onjuiste opgave deden. Het Bureau Brandstoffen-commis sie District no. I N.B. maakt bekend: Bij controle van de aanvragen voor een extra rantsoen vaste brand stoffen voor b.v. winkels, kantoren, verhuur van kamers leskamers, cafe's, kapperszaken, vereenig'ngs- gebouwen, enz., is gebleken, dal vele onjuiste opgaven zijn verstrekt. In vele gevallen werd de te ver warmer. i uimte in M3 of het gebruik van vorig jaar te hoog opgegeven, in andere gevallen werden brand stoffen gevraagd voor lokalen waar geen stookgelegenheid aanwezig was, in nog andere gevallen werden kamers ten onrechte als verhuurd aangegevenenz. Een groot aantal van deze onjuist heden werd reeds achterhaald, ter wijl onderzoek naar verdere ver keerde aangilte nog gaande is. Zooals op de betreffende aanvraag formulieren vermeld, kan onjuiste aangifte gestraft wordan met gevan genisstraf van ten hoogste één jaai of geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden, Tot op heden heeft de Brandstoffen-Commissie zich he- perkt tot rectificatie van de torge wezen rantsoenen, doch hij vast stelling van verdere opgaven in strijd met de waarheid zal tot andere maatregelen worden overgegaan. Echter wordt een ieder thans nog de gelegenheid gegeven zijn opgaven met de werkelijkheid in overeenstemming te brengen, waartoe men zich schriftelijk ol persoonlijk kan melden tot de Brandstoffen Commissie, tot 25 Januari a.s., of het Distributie kantoor te Waalwijk. Né dien daturn vaslgestelde af. wijkingen,zullen onherroepelijk con sequenties met zich mede brengen, die voor rekening komen van hen, die de onjuiste opgave hebben ver trekt, resp. gehandhaafd. Eenige personen vermist De kinderpolitie te Amsterdam verzoekt de opsporing van de minderjarige Jacoba Dorothea Cok, oud 17 jaar, die sedert 4 dezer wordt vermist. Te Voorburg wordt vermist de minderjarige dienstbode Petronella Geert! uida van de Geer. Op 20 Jan. vertrok Andre Mol, oud 37 jaar, hoedenfabrikint te Amsterdam, per trein naar Venlo en (of) naar Breda met het doel aldaar diverse zaken relaties te bezoeken. Aangezien men na zijn vertrek uit Amsterdam niets meer van hem vernam wordt een ongeluk gevreesd. Ook in Tegelen wordt een jonge dame van 21 jaar vertuist, Dood gevallen Tijdens het boomen rooien is gisteren in De Steeg de veertigjarige II. J. Wolsink, uit Brammen, die in den tuin van een villa bezig was een hoogen boom Ie rooien, ver moedelijk doordat een der takken, waarop hij steun had gezocht, glad was, uitgegleden, Hij viel van dertien meter hoogte en was onmiddellijk dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Velp gebracht. 32 Varkenspootjes en toch geen snert. Door de politie werden bij een caféhouder te 's-Bosch 32 varkens- pooten in beslag genomen, die frauduleus waren ingevoerd. Een moderne nachtpit. Door de Philips' Laboratoria te te Eindhoven is een nieuwe glim- lamp vervaardigd, welke een zacht lichtgroen schijnsel geeft en gedacht is voor toepassing als nacht- of slaaplamp. Hoewel deze Neon glimlamp met tluoresceerenden ballon tweemaat zooveel en bovendien witter lichl geeft dan de reeds bestaande glim- lampen, is 't stroomverbruik uiterst gering. Dit loge stroomverbruik, ca. 2,5 Watt, maakt het mogelijk om de lamp den geheelen nacht of avond te laten branden, hetgeen b.v. op slaapkamers, waar men zich bij luchlalarm onmiddellijk moet kun nen orienleerert, evenals op behoor lijk verduisterde trappen, gangen en portalen, van bijzonder groot belang is. GEERTRUIDENBERG. Geboren: Petronella Elisabeth Sophia d.v. C. Vermeeren-Huisveld. Maria Lam- berdina Jannigie d.v. C. v. Veldhoven- Maaskant. Hubertus Marinus z.v. H. Goossens-v. d. Made. Gehuwd: Marcus P. de Vries 26 jaar en Adri- ana M. Gerritsen 23 jaar. Overleden: Christiaan G. Blom echtg. van Jo hanna van Houten 41 jaar. Louise Kalker wed. van Heijman Kalker 80 jaar. WAALWIJK. Opgave over het tijdvak van 17 tot 24 Januari 1941. Geboren: Meindert z.v. J. Harteveld-v. Peer. Franciscus Adrianus Maria z.v. J. van Nijnatten-Havermans. Cathari- na Irmgard Ma. d.v. C. A. de Graaff- van Boxtel. Petrus Gertrudis Maria z.v. Fr. van Haaren, Maas. Overleden: C. van Drunen oud 85 jaren echtg: van Ha. Ma. van Bavel. P. H. de Brouwer, oud een en zeventig jaren wedn. van Aa. Ma. de Bont. A. v. Gelder oud 65 jaren, echtg. van E. van de Leur Huw. aangiften: P. Hamers oud 26 jaren en Ja. Th van Eijk, oud 19 jaren, beiden te Waal wijk. Ingekomen personen: C. G de Rover van Giessendam. F. A. G. Jansen van Tilburg. E. C. M. Ret'ians van Breda. Vet trokken personen: Ma. H. E. Roelink naar Eindhoven. P. J. Dieckman naar Amsterdam. Aa. M. M. Hoffmans naar Nijmegen. SPORT. T.O.P.—W.S.C. Mits het terrein bespeelbaar is zal W.S.C. morgen de reis naar T.O.P. maken. Wij hebben reeds meermalen op het belang van dezen wedstrijd ge wezen en zullen daarom thans vol staan met de zwarthemden nogmaals op het hart te drukken zich geheel te ge ven. Verder staatnog op het program ma W.S.C. 2Dongen 2; W.S.C. 3 s.e.t. 2. Lilian II. W. B. fl.W.B.Zaltbommel. Indien de weersomstandigheden wat zullen meewerken bestaat er een kan:-, dat er Zondag weer gevoetbald kan worden. KWB krijgt dan gelegenheid de competitie te hervatten met een thuiswedstrijd legen Zaltbommel. Het gaat hier dus tusschen een van de lei ders en een der laatstgcplaatsten, wat evenwel een reden zal zijn, om een interessante en spannende strijd te verwachten, daar beiden zonder twij fel zich tot het uiterste zullen inspan nen om succes te bereiken. Wie hier de beste kansen heeft is thans vooraf niet te zeggen, daar de lange rustperiode een rol van niet «e- ringe beteekenis zal spelen. RWB heeft echter een uitstekende kans voor de bovenste plaats en om die te be houden mag er geen. enkel punt meer worden verspeeld. Dit nu moet vooi- alle RWB'ers een aansporing zijn, hun tegenstanders niet te onderschat ten. maar met volle overtuiging deze strijd aanbinden, eerst dan zien wij deze ontmoeting met vertrouwen !•?- gemoet. Wij herinneren er aan dat deze wed strijd om 2 uur begint. Om half twaalf speelt het 3c -elftal een wedstrijd tegen SET 3. Beide heb ben elkaar nog niet ontmoet, zoodat ook hier niets vooraf is te zeggen. Wij GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 Had dan ook bijtijds Aspirin geno men I Zorg steeds Aspirin bij de hand te hebben, het onovertroffen middel bij verkoudheid en griep. 1 Mil Rühmann. J.IÜ" ü-cl I I ii

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5