BUITENLAND GEMENGD NIEUWS WEEKPRAATJE. Nieuwe bebakening van de spoorwegovergangen. tieke houding van het blad brengt zulks geen wijziging, zegt hij, en voegt er veraer bij: „net zal mijn bijzonder streven zijn, den lezer met de groote gebeurtenissen, die van Midden-Euro pa uitgaan, op grond van jarenlange eigen ervaringen ter plaatse, nog beter vertrouwd te maken. Toenemende ken nis van menschen en dingen leidt tot beter begrijpen. De eerlijke wensch van dit blad, met de bezettende macht loyaal samen te werken, moge bij deze gelegenheid op nieuw tot uiting komen". LAFFE DAAD. De bezettende overheid deelt mede. dat den 31sten Januari j.l. bij Hilver sum een Duitsche wachtpost tijdens de duisternis uit een hinderlaag is be schoten en gewond. Deze laffe daad kan niet zonder vergelding blijven. Als contra-maatregel zijn voorshands 35 gijzelaars in hechtenis genomen en in een gevangenis opgesloten. DE ORGANISATIE VAN ONS KUNSTLEVEN. Tijdens een bezoek aan Rotterdam, heeft dr. V. Goedewaagen een rede uitgesproken over dc komende orga nisatie van het Nederlandsche kunst leven. Dr. Goedewaagen kondigde o.a. de vorming aan van gilden voor mu ziek, tooneel, literatuur en beeldende kunst. Elk dezer gilden zal zich naar bepaalde vakgroepen onderverdeelen. De titels meester, gezel en leerling zul len weer in eere komen en bescherm de eeretitels zijn. DE NIEUWE SPOORWEGTARIEVEN. Met ingang van 1 Maart a.s. zullen zooals gemeld de reizigerstarie ven der Nederlandsche Spoorwegen worden verhoogd. Het besluit daartoe is genomen omdat de tijdsomstandighe den dit noodzakelijk maken, alsook om dat de spoorwegen omzetbelasting moe ten betalen. In verband met deze ta- riefverhooging zullen thans geen abon nementskaarten voor langer dan een maand beschikbaar worden gesteld te gen het oude, dus thans geldende tarief. Voor de gewone enkele reiskaarten worden de prijzen per kilometer thans als volgt: le klas 4,82 ct., 2e kl. 3.69 ct., 3e kl. 2.56 ct. Het nieuwe enkele reistarief is een evenredig kilometertarief, d.w.z. de prijs per kilometer, ongeacht den af te leggen afstand, blijft dezelfde. De thans geldende prijzen van het enkele reis- tarief worden berekend volgens een staffeltarief, daar men immers voor af standen van 150 tot en met 300 K.M. 25 voor afstanden boven de 300 K.M. 62]/2 minder betaalt dan voor afstanden tot en met 150 K.M. Wanneer wij de tarieven willen ver gelijken kunnen de volgende voorbeel den dienen: bestaand nieuw 2.25 2.60 4.25 5.15 5.90 7.70 Retourkaarten. Van de gewone retourkaarten wor den de nieuwe prijzen als volgt: le kl. 2e kl. 3e kl. t.m. 50 km. 7.38 5.64 3.89 ct. p. km. Boven 50 km. eiken km. meer 7.89 6.05 4.20 ct. p. km. In plaats van de gebruikelijke op- waartsche afronding op veelvouden van 5 cents wordt de afronding van afstanden van minder dan 50 km., in dien het af te ronden gedeelte minder dan 2}/2 ct. bedraagt, naar beneden af gerond op een veelvoud van 5 ct. De bestaande prijzen bedragen le kl. 6.13 ct., 2e kl. 4.69 ct. en 3e kl. 3.25 ct. per km. 3e kl. 100 K.M. 3e kl. 200 K.M. 3e kl. 300 K.M. Ter vergelijking dienen: kan het volgende bestaand nieuw 3e kl. 25 K.M. 0.85 0.95 3e kl. 100 K.M. 3.25 4.05 3e kl. 200 K.M. 6.50 10.35 Vacantiekaarten e.d. le kl. 2e kl. 3e kl. nieuw 9.25 7.10 4.95 de bestaande prijzen zijn 7.50 5.75 4.00 Voor de sportgezelschapsbiljetten zullen de prijzen bedragen, voor een reis heen en terug voor ten minste 12 personen: Geldig gedurende 1 dag 2e kl. 3,7 ct., 3e kl. 2,6 ct. per km. Geldig gedurende 4 dagen 2e kl. 4,6 ct., 3e kl. 3,2 ct. per km. De bestaande prijzen zijn: Geldig gedurende 1 dag 2e kl. 2,88 ct., 3e kl. 2,00 ct. per km. Geldig gedurende 4 dagen 2e kl. 3,61 ct., 3e kl. 2,50 ct. per km. Retour-vacantiekaarten, gezins-re- tours, gewone gezelschapsbiljetten, jeugd-uitstapjesbiljetten en bijzondere retourkaarten zijn niet verkrijgbaar. Ook voor bagage worden de prijzen verhoogd. Voor gewone zendingen wordt echter vrijwel geen verhooging toegepast. Bundels rijwielkaarten tegen ver laagden prijs worden niet meer be schikbaar gesteld. Rijwielen. Voor oningepakte rijwielen worden de prijzen: Slecht weer op komst! a. voor verzending met een door den reiziger verlangden, niet voor het vervoer van rijwielen uitgesloten trein: voor afstanden t.m. 40 km. 40 ct. en voor afstanden grooter dan 40 km. 130 ct.; b. voor verzending met treinen naar keuze van den spoorweg, onge acht den afstand 80 ct. De bestaande prijzen zijn onderschei denlijk 30, 90 en 65 ct. De prijzen van rijwielabonnement- kaarten worden: geldig 8 dagen, uitsluitend voor houders 8-daagsche abonnem. kaarten 5.6.15 geldig 1 maand 15.18. geldig 3 achtereenvol gende maanden 40.47. geldig 6 achtereenvol gende maanden 70.83. geldig 12 achtereenvol gende maanden 120.141. Abonnementskaarten. De prijzen van de algemeene abon nementskaarten zullen worden: Voor de eerste maand le kl. 78.-, 2e kl. 66.50; 3e kl. 46.-. Voor elke volgende maand, mits on middellijk aansluitende aan de vooraf gaande le kl. 59.50, 2e kl. 52.-, 3e kl. 36.-. Bestaande prijzen: le maand le kl. 67.2e kl. 58, 3e kl. 40. voor aansluitende verdere maand le kl. 50, 2e kl. 43.50, 3e kl. 30. Toeslagkaarten D - treinen (voor abonnementshouders) worden niet ver hoogd. De prijzen van de 8-daagsche abon nementskaarten zullen bedragen: Nieuw le kl. 31.2e kl. 26.75, 3e kl. 18.50; de thans bestaande prijzen zijn le klas 25.-, 2e kl. 21.75, 3e kl. 15. Nieuwe prijzen trajectkaarten, per kilometer en per maand le kl. 1.26, 2e kl. 0.96, 3e kl. 0.68. Bestaande prijzen le kl. 1.08, 2e kl. 0.82, 3e kl. 0.57. Nieuwe prijzen weektrajectkaarten, per kilometer en per week le kl. 36.4, 2e kl. 27.8, 3e kl. 19.2 ct. De bestaande prijzen zijn: le kl. 31 ct., 2e kl. 24 ct., 3e kl. 16.5 ct. Weekkaarten worden per km. in de 3e kl. 12.8 ct., thans 11 ct. De naam van jongeliedenkaarten wordt veranderd in jeugdkaarten. De verhouding der prijzen ten opzichte van de trajectkaarten blijft ongewijzigd. De prijzen worden: voor 1 maand le kl. 1.2e kl. 0.77, 3e kl. 0.55 per km.; voor 11 maanden le kl. 11.2e kl. 8.50, 3e kl. 6.- per km. ENGELSCHE AANVAL OP FRANSCHE KANAALKUST. 17 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Woensdagmiddag zijn bij een aan val op de Kanaalkust, die werd afge slagen, veertien Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Een vijandelijke gevechtsafdeeling probeerde onder bescherming van een bijna geheel dicht wolkendek een aan val op de Kanaalkust uit te voeren. De poging mislukte. Duitsche jagers sloegen de afdeeling reeds bij aan komst uit elkaar en schoten, volgens de tot dusver ontvangen berichten, snel achter elkaar veertien Britsche vliegtuigen neer en dwongen de overige vliegtuigen terug te keeren, voordat zij hun doel konden bereiken. Een nader bericht van het D.N.B. meldt, dat Woensdagmiddag in totaal zeventien Engelsche vliegtuigen wer den neergeschoten. Vijftien vliegtui gen werden door Duitsche jagers en twee andere door de luchtdoelartille rie neergehaald. De Duitsche jachtfor- maties leden geen verliezen. DE VERSTERKING VAN DE VERDEDIGING VAN SINGAPORE. Schweiz. Press Telegraph meldt uit Londen: Engeland zendt sedert geruiinen tijd groote afdeelingen troepen en trans porten oorlogsinaterieel naar Singa pore. Aan de verdedigingswerken van de stad zelf wordt koortsachtig ge werkt, om, naar de correspondent van de Times te Singapore meldt, „niet door een aanval van Japan te worden verrast". Men vreest te Londen blijkbaar, dat het drie-mogenciiieden-pact in werking zal treden en Japan in den oorlog be trokken zal worden, indien Amerika nog verder op den ingeslagen weg voortgaat. De correspondent van de Times ver klaarde Woensdag in een artikel, dat het hem opgevallen is, hoe overal in de Maleische staten sterke troepen- afdeelingen gelegen zijn. Zij worden voortdurend geoefend en zijn bijzon der geschikt voor den oorlog in de jungle. DE OORLOGVOERING IN ALBANIë. Het A.N.P. meldt uit Rome: In de Italiaansche pers is 't eerste bericht verschenen over medewerking van het Duitsche vliegercorps aan dc Italiaansche oorlogvoering in Albanië. LEGER DER V. S. IN JUNI 1.418.0C0 MAN. Het Amerikaansche ministerie van Oorlog heeft berekend, dat het Ameri kaansche leger op 15 Juni a.s. 1.418.000 man zal tellen, d.w.z. bijna tweemaal zoo sterk als thans het geval is. Vol gens „Associated Press" is het moge lijk, dat ongeveer 100.000 man van dit jaar zullen worden verdeeld over de bases Hawaii, Porto Rico, New Found- land enz. £12i/2 MILLIOEN PER DAG, ENGELANDS OORLOGSKOSTEN. De Engelsche minister van Finan- cinën, Kingsley Wood, heeft heden in het Lagerhuis verklaard, dat, wan neer het Huis het door hem voorge stelde aanvullende crediet van 600 millioen pond sterling voor het loo- pende begrootingsjaar goedkeurt, dc oorlog Engeland in het begrootings jaar, dat op 30 Maart eindigt, 3,3 mil liard pond sterling gekost heeft. De oorlogsuitgaven van Engeland zijn zóó geweldig en nemen van dag tot dag in zulk een omvang toe, dat hij niet kon zeggen, hoeveel de weke- lijksche uitgaven in de eerste maanden van het komende begrootingsjaar zul len bedragen. Men kan echter thans reeds zeggen, dat een enkele oorlogs dag Engeland 12Vfe millioen pond kost. Het land heeft tot dusver zware lasten moeten dragen, aldus minister Wood, doch ik mag aan de bevolking niet verzwijgen, dat deze lasten en offers binnenkort nog zullen toenemen. Ten slotte deed de minister een be roep op de belastingbetalers, om snel en punctueel tc betalen. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL ONDER HEEMSTEDE. 3J IS i i i Op den Heerenweg te Heemstede is een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een persoon om het leven is gekomen. Een personenauto, bestuurd dooi den 25-jarigcn D. J. L. uit Bloemen- Jaal, reed van Bennebroek in de rich ting Haarlem. Plotseling voelde de be stuurder een klap tegen de voorzijde van zijn auto, waarna hij onmiddellijk stopte. het bleek, dat een man was aange reden en bewusteloos op den grond lag. Een arts kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer was de 2y-jarige J. P. M. van Kolk uit Haar lem. In zijn nabijheid werd nog een fiets gevonden. Daar er geen getuigen waren heeft men nog niet kunnen vooruitzien bezitten dus in de toe gedragen. Het lijk van V. K., die on gehuwd was, is door de politie in be slag genomen. FELLE BRAND TE BOXTEL. Kindje omgekomen. In het groote meubel- en manufac- turenmagazijn „Dc Ooievaar", van den heer J. v. d. Boommen, in de Stations straat te Boxtel, heeft Donderdagmid dag een hevige brand gewoed. Het gcheele pand met zijn groote voorraden is in den asch gelegd, maar het ergste is wel dat een der kinderen van den heer v. d. B., een tienjarig zoontje één van een tweeling vermist wordt. Men neemt aan dat het in de vlammen is omgekomen. Dc schade wordt op ongeveer een ton ge schat. ADVERTEERT IN DIT BLAD. EEN GOUDEN TIJD VOOR TOEKOMST-VOORSPELLERS. Het schijnt werkelijk waar te wezen dat er menschen zijn, die de gave van vooruitzien bezitten dus in de toe komst kunnen blikken. Hun bestaan neem ik derhalve aan, maar ik geloof tevens dat het gilde der voorzieners veel minder talrijk is dan we zouden moeten concludeeren uit het tal van menschen, die zich als profeten op werpen en die de goegemeente op een respectabelen staat van dienst wijzen. Aan het einde van elk jaar treden vele waarzeggers naar voren met de bewering, dat ze verschillende feiten welke zich voordeden, hadden voor speld en dat ze het dus maar weer eens aan het goede einde hadden ge- nad. Ook omwentelingen in de wereld geschiedenis blijken acliteraf sieeds door meerderen te zijn voorzien en te zijn voorzegd. Ik kan het niet Helpen, maar ik sta altijd eenigszins sceptisch tegenover zuiKe dingen. Er worden onnoemelijk veel voorspellingen gedaan, de een voorzegt, dat de volgende winter 'n strenge zal zijn en de ander weet ze ker dat het seizoen dan zal kwakke len als nooit te voren. Een van beide voorspellingen zal natuurlijk wel zoo n beetje uitkomen. Welnu, de eene proleet roert zich dan met veel waar digheid en bewustzijn, terwijl de an der zwijgt enzijn beurt afwacht. Wanneer in het begin des jaars voor zeggingen worden gedaan over belang rijke gebeurtenissen welke het nieuwe samenstel van twaalf maanden zullen kenmerken, dan knip ik die dingen uit de krant en plak ze op het schild van mijn kalender, zoodat ik pas weer aan de profetentaal word herinnerd, als het laatste maandblad is afge scheurd. En dan ga ik de zaak nog eens na. De lezer moet dat óók eens doen, het bezorgt hem zonder man- keeren een vroolijkcn Oudejaars avond. In den huidigen oorlogstijd zijn de voorspellingen niet van Ue lucht. Zoo vele menscnen weten het zéker hoe liet alles in de wereld binnenkort worden zal! Natuurlijk is hier in Hoofdzaak de wensch de vader van de gedachte. Quae volumus, libenter ere- diinus, wat we wenschen gclooven we gaarne. Vandaar dat de voorspel lingen onderling geheel tegenstrijdig zijn met elkaar. Als het werkelijk vast stond dat sommige menschen in de toekomst kunnen blikkenwat wat zouden we elkaar dan een hoop narigheid kunnen besparen! Welke macht zou een volk in den oorlog kun nen sturen, wanneer dat volk een ne derlaag kon worden voorzegd? Het is dwaas om te zeggen dat men zeker is over iets,dat nog tc gebeuren staat. Uitgaande van vaststaande fei ten kan men soms gissen, met een groote mate van waarschijnlijkheid, naar verdere gevolgen, maar één on zekere factor blijft er altijd: de hand der Voorzienigheid. Die doet alles ver- loopen naar Gods wil en doet de „on voorziene omstandigheden" opdagen, welke de gevolgen beïnvloeden van menschelijken opzet. Wanneer we op het oogenblik eens alle voorspellingen over den afloop van den oorlog op de achterste blanco bladzijden van ons oorlogsdagboek vastplakten, dan zullen we ééns mee- waardig het hoofd schudden over tal van gedane profetiën én ons mis schien verbijsteren over het klare doorzicht van anderen. Als profeet moet men geluk hebben! In beide kampen verklaart men op het oogen dat men volstrekt zeker is van de overwinning. Maar hoe kan dat? Ge looft men dan tevens, dat de millioe- nen menschen van den anderen kant enkel half-garen zijn, die hun oogen sluiten voor een zekeren ondergang? De loop der geschiedenis is vol van ongedachte wendingen en verrassin gen en het zijn deze, die tenslotte de gevolgen van iets bepalen. In 't week blad „Patrimonium" werd onlangs herinnerd aan een voorspelling, welke Mr. Rost van Tonningen, blijkens een verslag in het „Nationale Dagblad" enkele dagen vóór den lüden Mei had gedaan. Hij had met groote stelligheid verzekerd: le. dat een grensoverschrij ding van Duitsche troepen, welke toen werd gevreesd, niet zou plaats hebben en ten 2e, dat de zaak van het natio- naal-socialisme in Nederland minstens een halve eeuw achteruitgezet zou worden, als zulke overschrijding wél zou geschieden. Welnu, de eerste voor spelling werd enkele dagen later reeds geloochenstraft en over de tweede kunnen we pas over 50 jaar oordeelen, maar voor heden staat het toch vast. dat de Duitsche bezetting aan de N.S.B. niet bepaald den wind uit de zeilen heeft genomen. Toch waagt dc heer Mussert zich op het oogenblik weer aan nieuwe voorzeggingen: ons volk, verzekert hij, heeft slechts een toe komst, ais 't zijn beweging aanvaardt en 1813 zal zich niet herhalen; geen visschersvaartuig zal in Schcveningen aankomen om terug te brengen wat heengegaan is. We willen aan de waar de van deze voorzeggingen niets af doen; het is heel goed mogelijk dat ze precies zullen uitkomen. Het is ook mogelijk van niet en het is evenzeer mogelijk, dat noch het eene, noch het tegenovergestelde gebeurt. Hot lot, dat de Voorzienigheid ons volk in de toe komst heeft voorbehouden, kan ons niet bekend zijn. Daarom behoeven we niet met de handen in de schoot te gaan zitten afwachten. We hebben plichten ten aanzien van het heden, in het bijzonder den plicht tot onderlinge samenwerking tot behoud van de Ne derlandsche volkskracht, welke we zullen behoeven in elke toekomstige nationale positie. DINI. Toevertrouwd aan den A.N.W.B. Door het Rijk is besloten om over te gaan tot bebakening van alle bewaakte en onbewaakte spoorwegovergangen, gelegen in de verharde wegen. Bij de in de Rijkswegen gelegen spoorweg overgangen zal deze bebakening door den Rijkswaterstaat worden aange bracht: voor de overige, ongeveer 700 spoorwegovergangen, welke hiervoor in aanmerking komen, is met den A. N. W. B., die op het gebied van de weg- bebakening zijn sporen heeft verdiend, overeengekomen, dat deze voor de plaatsing en het onderhoud van de ba kens op Rijkskosten zal zorg dragen. De bebakening zal voor iederen overweg bestaan uit twaalf bakens, waarvan er zes aan beide zijden van den overweg en wel drie aan eiken kant van den weg zullen worden geplaatst, op afstanden van ongeveer 240 m, 160 m en 80 m van den spoor weg. De bakens zijn 1 m hoog en 0.30 m breed. De kleur is wit met zwarten rand. Op de bakens worden over de gehee- le breedte in schuine richting reflecto ren aangebracht, waarvan de kleur rood is voor de bakens aan den rech terkant en wit voor die aan den linker kant van den weg en wel drie op de verst van den overweg verwijderde bakens, twee of de volgende en een op de daarop volgende. De verst van den overweg verwijder de bakens aan den rechterkant worden bovendien van 't voorgeschreven drie hoekig waarschuwingsbord voor een onbewaakten overweg (locomotieftee- ken) of voor een bewaakten (hek). Dus oppassen voor verkoudheid Zorg in elk geval Aspirin in huis te hebben. Het best* mid del tegen verkoudheid, griep en rheumatiek. ■af!'" Itff'yf.'i |«S|erj-|n,jPi *p 7, MAX m ROOD

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2