Rde BONT-van hulten BURGERLIJKE STAND LAND- EN TUINBOr r*rnrv*irï HEERENKLEEDING NAAR MAAT 1/ GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 18.3U21 en van Menograiie en Macftine- scnxyven op jjiii2>uaguvunci van io ku.oo uur. Aici geni UiKiuaKing van Art. 12 van ue Ai'Deiuawei en uoor ue groie me- ilewenaiig van ue weragevers, was net ons inugciyK te kunnen zorgen uat op /.a- teruagunuuag ane ieernngen Het onuer- wjjs geneei Konuen voigen en op oens- üagniiuuag sieeuis 8 ieernngen geüeei ot geueeitenjK benoelüen te verzuimen. Dooruai de lessen geconcentreerd wa ren op twee nnuuagen kon aan de leer lingen meer huiswerk worden opgegeven, zouat de resuitaien van üet onuerwys, onuanks de nioenijke ouistandigiieden, een vooruitgang vertoonden. Examens: Voor het eindexamen van de 3-jange cursus slaagden alle 22 can- didaten. Het eindexamen van de 3-jarige cursus werd ook dit jaar schriftelijk en monde ling algenomen. Bij het mondeling ge deelte was 'n gecommitteerde benoemd door de Kamer v. Koophandel en Fabrie ken voor de Langstraat en door de plaat selijke R.K. Middenstandsvereniging. Als eerste trad op de heer A. Snels, voorz. Afd. Kleinbedijf en voorz. van de com missie voor de Vestigingswet der Kamer van Koophandel, te Dongen; als tweede de heer A. Mcys, alhier. Voor het praklijkdiploma Machine- schrijven deden 11 leerlingen examen. Twee leerlingen slaagden voor het prac- tijkdiploma Boekhouden v. d. Ver. v. Ler. i. d. Handelswetenschappen en 1 voor Engels en 2 voor Duits, voor het diploma van dezelfde vereniging. Aan de examens Middenstandsdiploma Handelskennis onderwierpen zich 7 leer lingen, die allen slaagden. Van klas I naar II werden bevorderd 28 leerl.; niet bevorderd 9 leerl. Van klas II naar III werden bevorderd 22 leerl.; niet bevorderd 2 loerl. Van klas III naar IV werden bevorderd 22 leerlingen. Van klas IV naar V werden bevorderd 11 leerl.; niet bevorderd 1 leerl. Leerlingen: Aantal leerlingen op 31 Dec. 1939: 129, in de loop van het jaar bijgekomen 42 171, vertrokken 49. Stand op 31 Dec. 1940 171 49 122 leerlingen. Op 31 Dec. 1938 waren deze cijfers resp.: 130, bijgekomen 49 179, vertrok ken 50. De stand op 31 Dec. 1939 was 179 50 129 leerlingen. Door het groot aantal leerlingen moest de eerste klas in 2 afdelingen worden ge splitst. 49 leerlingen verlieten de school: 9 we gens het verkrijgen van het einddiplo ma, 4 wegens het behalen van een vak diploma, 5 wegens het met goed gevolg doorlopen van het schooljaar, 4 wegens overgang naar andere studie, 5 wegens het aanvaarden van een betrekking, 3 wegens huiselijke omstandigheden, 19 om andere of onbekende redenen. Op 31 Dec. 1940 bedroeg het aantal leerlingen in: Klas I 5 meisjes, 38 jongens. Klas II 2 meisjes, 19 jongens. Klas III 2 meisjes, 20 jongens. Klas IV 6 meisjes, 12 jongens. Klas V 1 meisje, 17 jongens. Gedrag en vlijt gaven alleszins reden tot tevredenheid. Ondanks de omstandig heid, dat de meeste leerlingen een gehele dagtaak hebben, komt verzuim buiten ziekte bijna niet voor. Evenals vorige jaren bestond ook in andere opzichten een nauwe samenwer king tussen de avondschool en de R.K. H.B.S. In het gebouw van laatstgenoem de school werden ook de lessen gegeven. De Directeur van de R. K. M. H. A. S. Waalwijk. H. v. WELL. Waalwijk, 29 Januari 1941. MUSIS SACRUM. „Hat onsterfelijke Hart". Het feit dat Peter Henlein omstreeks 15UU het compas en uurwerk met veer uit vond, vormt het hoofd thema van deze film, waarin Hemrich George en Kristina Söderbaum de hooidiollen vervullen. Als door een hartstocht gedreven is het alsof Henlein gedwongen wordt zien aan uil werk te wijden. De verdere ont wikkeling van dit gebeuren valt evenwel samen met een crisis met zijn jonge vrouw, die zich veronacht zaamd voelend, steeds meer van hem^vervreemt. Daar komt nog bij, dat Heulein van ketterij beschuldigd wordt en moet vluchten, üp een eenzame plaats in een der stads torens, arbeidt hij dan verder, maar wordt bij een der proefnemingen doodelijk gewond. Redding is ajleen mogelijk als hij zioh dadelijk laat opereeren, maar daar hij bij mislukking daarvan, zeker is dat zijn uitvinding niet be ëindigd wordt, verkiest hij door te werken in de hoop, voor den dood, zijn uitvinding nog te kunnen vol tooien. Dit lukt hem en met het voltooide product van z'n vernuft in Ue hanU, komt het einde. Heinrich George verwerkt dit ragische leven op waardige wijze. Een film die U nog lang bij zal blijven. LUXOR BIOSCOOP. «De Huwelijks Zwendelaar» Dit is een zeer ingewikkelde en tegelijk ook uiterst vermakelijke geschiedenis, met in den hoofdrol een huwelijks-zwendelaar, die op duizend en een manieren probeert, de vrouwen het hoofd op hol te brengen. Daarbij bediend hij zich van telkens nieuwe namen en dief stallen en chantage plegingen zijn aan de orde van den d g. Als hij uit de gevangenis ontslagen wordt is zijn eerste gang naar Anna Buschko, die terwille van hem jaren geleden man en kinderen in Wrestrow ver- verliet. Anna houdt zich echter af zijdig en de zwendelaar meenend dat zij zich dan wel weer in Westrow zal bevinden, begeeft zich naar dit plaatsje. Ook daar vindt hij haar niet en dan gaat hij zijn geluk maar bij andere vrouwen beproeven. De complicaties die zich daarbij voor doen zij.i te vele om op te noemen, maar tenslotte, na een hevige vechtpartij ontfermt de politie zich over hem en is aan zijn mak- lijke leven voor eenige jaren een einde gemaakt. De Amsterdamsche Contactbeurs De Contactbeurs voor de Schoen en Lederbranche welke Dinsdag a.s. wederom in Café Restauraut „De Kroon a. h. Rembrandsplein, ge houden zal wordtn staat ook thans, weer in het middelpunt der belang stelling. Ruim 75 tafeltjes zijn gereser veerd waarvan p m.6ü voorschoen- fabrikanten, afkomstig uit de Laug- straai, Nijmegen etc. Veel nieuwe artikelen vooral op het gebied van schoenfournituren, waarbij diverse buitenl. merkeD, alsmede een nieuwe canvas zool (Ned. fabrikaat) zal daar getoond worden. Gezien het succes van de vorige beurs in Januari is de Commissie ook voor deze Beurs hoopvol ge. stemd. In elk geval er is voor de fabri kant of vertegenwoordiger contact te maaken of te behouden en dit is voor de toekomst van groote be- teekenis. De duur der beurs is van 114 uur doorloopend en voor hen aie een gereserveerde tafel hebben is de toegang om half elf bepaald. Zie verder nadere mededeelingen in het Vakblad „De Schoen" Den Haag welke wederom heden met een speciaal Beursno. is uitgekomen. DAMMEN. Onderlinge clubcompetitie. De dam-uitslagen der 1.1 Dinsdag in het WDV-clublokaal „De Molenvliet" alhier gespeelde partijen der hoven- staande competitie zijn als volgt: A. DamenII. v. Gelder 11 H. v. GelderM. Konings 02 H. BrouwersG. de Werd 20 C. SastraK. v. Gelder 11 K. v. GelderW. Damen 20 A. DamenJ. Hollemans 02 Fl. HollemansA. v. Engelen 20 A. HollemansA. v. d. Gouw 11 H. v. d. HammenFr. v. Munster 02 Het programma voor a.s. Dinsdag luidt: Fr. v. MünsterH. Brouwers. A. v. d. GouwA. v. Engelen. Fr. v. d Gouw IFr v. d. Gouw II. Fl. HollemansJ. Hollemans. H. v. d. HammenA. Pijnenburg. A. HollemansG. de Werd. J. v. d. GouwH. v. Gelder. M. KoningsA. Damen. W. DamenC. Sastra. K. v. GelderN.N. Agenda. Elke Dinsdagavond half 8 clubavond Damvereeniging WDV, clublokaal „De Molenvliet" alhier. Secretariaat: N.-Parallelweg 43. Damver. De Lindeboom. Indien het weer medewerkt zal Zon dag a.s. de wedstrijd DVLDDV Don gen gespeeld worden. Hoewel vorige maal werd verloren, kan nu wel voor een goed resultaat worden gezorgd, daar de krachten niet ver uiteenlóopen. We zullen ho pen dat de heeren uit Dongen de reis aan durven, en kunnen belangstellen den aanraden, dezen wedstrijd hij te wonen, de gespeeld wordt in het Sta tionskoffiehuis. Uitslag onderlinge competitie. A. SchildersTh. Schuwer 11 J. BoumanM. Swinkels 20 A. SchuwerN. Rekkers 2 F. SchuurmansP. v. d. Aa 20 WAALWIJK. Van 81 Januari tot 7 Februari 1941. Geboren: Wilhelmus Marcus, zv. L. W. Scha- pendonk-Brekelmans. Marius, zv. J. van Veldhoven-Marechal. Jose- phus Gijsbertus Gerardus, zv. A. J. Alessie-Mulders. Elisabeth Antonia Maria, dv. D. J. van Oss-van Buren. Overleden G. Maas, oud 77 jaren, echtgenoot van Ha. de Werd. Tha. Viveen, oud 61 jaren, echtgenoote van F. L. J. Dalleu. Ingekomen: Da. Smolders van Woensdrecht. A. M. van Buul van Vlijmen. Ma. C. A. van Gastel van Tilburg. Ja. M. Brouwers van 's-Gravenhage. Vertrokken: L. C. Leijtens naar Loonopzand. Aa. M. Vrijhoeven naar Tilburg. H. A. H. Crijns naar Roermond. Ma. van der Veer naar Vught. Ma. J. Mulders naar Workum. Aa. J. van Spijk naar Heusden. P. de Man naar Veghel. VERBETERING VAN GRASLAND. Nog belangrijke vooruitgang mogelijk. Voor de jonge boeren in Friesland heeft ir. Veenstra, leeraar aan de Rijks- landbouwwinterschool te Meppel, re gisseur van de landbouwfilm Groenen de weiden, Zaterdag te Heerenveen een rede gehouden over graslandge bruik en verbetering van grasland in Nederland, waarbij hij een vergelijking maakte tusschen de in verschillende landbouwgebieden gebezigde methodes en de resultaten daarvan. Uit deze rede bleek, dat wat de ver hooging van productie betreft, in Ne derland nog belangrijke vooruitgang van de opbrengst kan worden bereikt, vooral wat betreft de winning van ei witrijk wintervoer, o.a. door de Fin- sche methode van inkuilen en het kunst matige drogen van het gras in gras drogerijen. Volgens de statistieken heeft Neder land thans ongeveer 1.400.000 ha. blij vend grasland en 1.900.000 ha. bouw land. Grasrijke provinciën zijn vooral Utrecht en Friesland, grasarm zijn Zeeland, Groningen en Limburg. Voor de elf provinciën zijn de verhoudingen, uitgerekend volgens het landbouwver- slag 1938 de volgende: Grasland Bouwland Groningen 31 pet. 69 pet. Friesland 87,5 pet. 12.5 pet. Drente 49.5 pet. 50.5 pet. Overijsel 73 pet. 27 pet. Gelderland 66.5 pet. 33.5 pet. Utrecht 90.5 pet. 9.5 pet. Noord-Holland 70 pet. 30 pet. Zuid-Holland 72 pet. 28 pet. Zeeland 27 pet. 73 pet. Noord-Brabant 42 pet. 58 pet. Limburg 32.5 pet. 67.5 pet. Het rijk 59 pet. 41 pet. Schatten we, aldus spr., dat Neder land ongeveer 1.500.000 stuks melk- en kalve koeien heeft en herleiden we de- ze per ha. grasland, dan krijgen wij het volgende beeld. Groningen 1.37, Friesland 1.09, Drente 1.09, Overijsel 1.05, Gelderland 0.98, Utrecht 1.25, Noord-Holland 1,12, Zupid-Holland 1.33, Zeeland 0.63, Noord-Brabant 1.14, Limburg 1.43, het rijk 1,13 ha. grasland. Op de voorbeeldbedrijven is de be zetting meermalen 1.8. De bemesting. De bemesting is vooral thans een groot vraagstuk. De stalmest en zelf gemaakte compost krijgen eerherstel in vele streken. Aanwending in het arme en vochtige jaargetijde lijkt steeds het beste. In de stroolooze grasgebieden op het veen van Utrecht en Holland vindt veel baggerbemesting plaats. Vele graslanden, die tot heden slechts slak- kenmeel kregen, ontvangen nu ook wat stikstof. De Rijnstreek is bekend met zware giften grupmest. Naast de veebezetting staat de be weidingssterkte. Vaak treft men, m.n. op de lichtere gronden in midden-Ne derland extensieve beweiding aan. Slechts enkele koeien op hectaren land gedurende den geheelen zomer. In het andere uiterste op de veredelde be drijven, 15 tot 20 koeien per ha. gedu rende eenige maanden. De toeneming in beweidingsdicht- héid is de laatste jaren hoofdzakelijk gekomen door de propaganda voor 't wisselweidesysteem. Het doel is snelle rotatie met rustperioden, waarin het land grondig wordt verzorgd. Die ver zorging van de uitgeweide perceelen kan nog beter, vooral weer in de oos telijke zandstreken, hoewel ook in het westen vele verwaarloosde perceelen worden aangetroffen. Met de winning van de wintervoor raden komt eerst groote bedrijvigheid op het grasland. De kuilvoederwinning in Friesland sterk verbreid en elders niet onbekend, wint in het midden en zuiden van Nederland terrein. Mede is dit te danken aan de invoering van de Finsche methode. Hiermee kwamen ook de silo's. In enkele provinciën nam het aantal de laatste jaren stormender- DE HOND ALS GELEIDER. Wanneer wij zo op straat voort stappen en op de drukste punten over steken, denken wij er weinig aan, dat er velen zijn, die o zo graag als wij zouden doen en dit niet kunnen, om dat zijblind zijn. Laten wij ons eens een ogenblikje indenken, wat het moet zijn niet te kunnen zien. Dus niet te weten hoe prachtig de sterren aan de nachthemel kunnen glanzen. Niet te weten, hoe de zon alles in gouden gloed kan zetten. Niet te ken nen de stralende zomerpracht, noch de witte schoonheid van sneeuw en ijs. Te leven, omgeven door een ondoor dringbaar duister, met als enig licht punt, de hulp van mens of dier. Ja, zeker, ik vergis me niet als ik schrijf: „de hulp van een dier." Want sinds jaren worden honden afgericht voor het leiden van blinden. Er is zelfs een geleidehondenschool. Deze school is te Watergraafsmeer. Zij is de enige in i I 1 li?:** I f I® ons land. Per jaar kunnen daar 40 honden worden afgericht. Een be paald soort hond is niet aangewezen voor geleidehond, alle soorten van een bepaalde grootte en sterkte kunnen opgeleid worden als zij daartoe de no dige geschiktheid bezitten. De groot ste mogelijkheid is echter voor elke blinde de meest geschikte hond te vin den. Het africhten van een geleide hond vordert meestal 2 a 3 maanden, in enkele gevallen vijf of zes. Dat hangt af van zijn bevattingsvermogen. Jonge honden, zoo van één jaar tot hoogstens twee en een half, zijn het meest geschikt voor geleidehond. Wat zo'n hond voor een blinde kan bete kenen, behoef ik je wel niet te zeggen. Toch wil ik een paar voorbeelden noemen, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten! Het is haast niet te geloven, maar er is een blinde handelsreiziger, die zijn beroep nog even goed uitoefent als in de tijd dat hij nog ziende was. Met zijn hond gaat hij naar verschil lende steden. De hond brengl zijn baas op liet station, waar hij wezen moet. Hij zoekt een derde klas wagon voor hem op 't dier kent het verschil tussen de verschillende wagens! en bovendien zorgt hij er ook voor zijn baas in een niet te druk bezet gedeel te te brengen, 't ls waarlijk een won der te noemen en toch is 't beslist waar. Dagelijks trekken baas en liond er op uit en steeds komen zij behouden thuis. Een andere blinde wandelde 's mor gens altijd met z'n hond door 't Von delpark. Iedere dag dezelfde weg. Maar op een morgen bemerkte de blin de opeens aan een bruggetje, dat hij op een ander pad liep dan gewoonlijk. Een weinig ongerust vroeg de blinde aan een wandelaar, die hij toevallig hoorde aankomen, bij welke uitgang van 't park de hond hem gebracht had. Nu trof het, dat de wandelaar juist den parkwachter bleek te zijn en de uitgang... was dezelfde van elke dag. Waarom de hond dan deze mor gen van zijn gewone weg was afge weken? Omdat er op dat pad een paar omgevallen bomen lagen. De hond had bijtijds de hindernis opgemerkt en had een kleine omweg gemaakt. Nu nog even iets anders. Zullen jul lie er om denken, dat je een geleide hond nooit moet storen. Haal hem nooit aan, praat niet tegen hem, dat zou de blinde in gevaar kunnen bren gen en vooralprobeer de hond niet te helpen. Hij kent zijn taak en vergist zich niet. Maar... leid zijn aandacht niet af. Zo heel gauw gebeurt dit wel niet, want ook daarop is hij afgericht, maar 't zou kunnen gebeuren en dat moeten wij natuurlijk voorkomen. EEN GOEDE LES. Er was eens een jongen die wilde stelen en omdat hij wist dat de mole naar rijk was en veel geld in de la had liggen, wilde hij bij hem inbreken. Op een nacht kwam hij in een donkere jas bij de molen en wilde de deur bin- ïen gaan. Maar de deur was op slot. „Ah", dacht de jongen, „jij denkt dat je slim bent, molenaar, maar ik ben nog slimmer!" En bij zichzelf dacht hij: „Ik klim door het dakraam!" Hij begon dus te klimmen en eerst ging dat heel goed, want hij hoefde zich maar aan het windmolenrad vast te houden. Hij was er al bijna en kon door het dakraam kijken, waar hij de guldens al op tafel meende te zien; maar o wee, toen kon het rad hem niet langer dragen, het begon te draai en en toen het eenmaal begonnen was, hield het niet meer op. De molenaar sliep als een roos. Maai de dief niet. Die draaide en draaide maar door. Als hij boven was voelde hij een flinke klap op zijn hoofd en als hij beneden was, schramde hij z'n gezicht. Het was niet om uit te hou den. Eindelijk had het rad er blijkbaar genoeg van, het stond stil en de jon gen viel uitgeput op de grond, waarbij hij zich ook nog pijn deed. Maar het was een goede les voor hem geweesCKermend van pijn sleep te hij zich naar huis en hij heeft nooit meer geprobeerd te stelen. LINCOLN'S VUILE HAND. Toen de Amerikaanse president Lin coln nog een schooljongen was, ont dekte zijn onderwijzer op een goede dag, toen ze aan 't schrijven waren, dat Lincoln's hand zo zwart als roet was. Woest kwam de onderwijzer op Lincoln toe en brulde: „Jij deugniet en smeerpoes! Als er in de hele klas nog zo'n vuile hand te vinden is, krijg je geen straf!" Toen liet Lincoln zijn linkerhand zien die hij onder de lessenaar had ge houden. Hij kreeg geen straf. EEN RAADSEL. WIE BEN IK? Ik ben een vogel Met ogen, zo rood als een kogel! Soms ben ik bruin, soms ben ik grijs, Maar altijd ben ik: WIJS! M'n naam moet prijken midden in 't blok, M'n eerste letter komt in 't derde hok. Van links naar rechts: 1. een vogel. 2. nog een vogel, maar 'n eigenwijze! 3. een viervoetertje, met een dikke vacht. 4. een grote hoeveelheid. 5. een vrucht. 6. een vis. 7. de verleden tijd van een werk woord dat veel energie uitdrukt. W. V. Neem direct 'n "AKKERTJE", want "AKKERTJES" ziin dan van groote waarde. Ze be strijden koorts en infectie. "AKKERTJES" verdrijven de ziektekiemen, door hun af leidende werking. Bovendien bevorderen "AKKERTJES" het transpireeren, onmisbaar bij het doeltreffend bestrijden van kou, koorts en griep. "AKKERTJES" stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat gevoelen. tegen hoofdpijn, pijnen, "nare dagen" Hoos: 13 stuks -12 stuivers: 2 stuks - 2 stuivers.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6