BUITENLAND V 'V h 4frooW' 4 7 te fp«ri*9 - ^«üf. KERKNIEUWS SPORT BURGERLIJKE STAND waren. De bouw van de 0 21 en de O 22 gescnieüde te Vlissmgen. De an- üere nuoien werden eiüer» op siapei gezet. Up 20 Januari van liet vorige jaar werd de O 22 te water gelaten en toen de oorlog uitbrak was zij nog niei overgenomen, maar werd toen ïjnngs voor den dienst gereed gemaakt. De boot stond onder commando van luitenant ter zee le klasse Ort; chei van de machinekamer was dc officier van den M. S. D. Tours; voorts waren aan boord de luitenant ter zee 2e klasse Kwast en eenige marine-reser ve-officieren. Te voren is reeds de kleinere onder zeeboot O 13 verloren gegaan. BRITSCHE BOMMEN OP ONS LAND. Gedurende het afgeloopen week einde hebben afzonderlijk vliegende Engclsche machines op verschillende plaatsen van ons land brisant- en brandbommen neergeworpen, welke in meerderheid in 't vrije veld zijn neer gekomen. Op drie plaatsen hebben brisant bommen echter ernstige schade ver oorzaaKt. Zoo zijn in een plaats drie woonhuizen beschadigd, honderdvijt-j tig ruiten vernield, terwijl een vrouw werd gewond. Elders is een leerfabriek licht beschadigd. In een plaats is op een rangeerterrein een leege spoor wegwagon vernietigd, werd een eiec- trisoue leiding bescnadigd en is in dc omgeving nog al wat glasschade ver oorzaakt, o.m. aan een ziekenhuis. Acht dooden, 25 gewonden. Het Engelsche luchtwapen heeft in den naciu van Maandag op Dinsdag eenige grootere acties tegen ïNeüei- lanuscne plaatsen ondernomen. 'lainjKe brisant- en brandbommen zijn m verscniiiende deelen van het land uitgeworpen, waarvan een bc- laiigi'jjK gedeelte op open terrein te- recni Kwam. Dij de slordige wijze van boiunarueeren Kon hel niet uitunjveiv, dat ook tairijke wooniiuizen in Ver- scinuende plaatsen zijn getroffen en dat ook een groot aantal slacn'ioffers onder de burgerbevolKing ip.oest val len. lil totaal zijn in dezevi nacht acht dooden en 25 gewonden, o. w. acht zwaar-gewonden, te 'betreuren. Onge veer vijftig woonhuizen zijn min oi meer zwaar beschadigd. Aan talrijke andere woonhuizen en gebouwen en aan broeikassen is glasschade aange richt. Ve-^er is een school vernield. Brandb' mimen veroorzaakten een groot aantal brandhaarden, welke meerer.deels tamelijk snel konden worden gebluscht. OORLOGSMONUMENTEN. Geen versnippering. De secretaris-generaal van het de partement van volksvoorlichting en kunsten komt het ongewenscht voor, dat er ter nagedachtenis van de ge sneuvelde Nederlandsche militairen overal in den lande door plaatselijke comité's gedenkteckenen worden op gericht. Dit geeft aanleiding tot ver snippering waar eenheid gewenscht is. Het maakt bij hem een ernstig punt van overweging uit of men in de toe komst zal moeten komen tot één na tionaal gedenkteeken, dan wel tot een beperkt aantal monumenten, eventu eel op de plaatsen, waar het hevigst is gestredefi. In verband hiermede merkt de se cretaris-generaal op, dat het, om te leurstellingen te voorkomen, ge wenscht is, af te wachten met het npmen van persoonlijk initiatief, tot dat zijn nader besluit openbaar zal zijn gemaakt. ITALiANEN ONTRUIMEN BENGHAZI. Hel 246ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front is een aan val van den tegenstander in den sec tor van het 11de leger afgeslagen. De vijand leed zware verliezen. Tijdens deze actie heeft het dertiende regiment infanterie zich op bijzondere wijze on derscheiden. Een van onze luchtfor- maties heeft militaire doelen te Pre- vesa gebombardeerd. In den loop van den vijfden en den zesden Februari is in het gebied ten Zuiden van Benghazi een uiterst felle veldslag geleverd, tijdens welken onze verliezen ernstig en die van den vij and aan mannen en strijdmiddelen niet minder ernstig waren. DE HULPVERLEENING AAN ENGELAND. Wet door Amerikaansche huis van afgevaardigden aangenomen. Het huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp inzake de hulpver leening aan Engeland met 260 tegen 165 stemmen aangenomen. Het ont werp zal thans aan den senaat worden doorgezonden. PHILIPS Kort voordat het ontwerp was aan genomen, had het huis met 263 tegen 160 stemmen het voorstel verworpen van den republikein Fish, het ontwerp terug te zenden naar de commissie van buitcnlandsche zaken van 't Huis van Afgevaardigden en in de plaats van de hulpverleeningswet een wets ontwerp in te dienen, waarbij aan En geland een crediet van 2 milliard dr' lar ter beschikking zou worden ge steld. De senaatscommissie van Luiten- landsche zaken heeft met tegen 5 stemmen het voorstel- aangenomen, volgens hetwelk de openbare debatten over de wet tot,-hulpverleening aan Engeland Dins.Oag, nadat Wilkie ge hoord is, moeten zijn beëindigd. BRITSCF 'kONVOOI AANGEVALLEN BEWESTEN SPANJE. Duitsche lange-afstandsvliegtuigen hfcbben Zondagmiddag op den Atlan- lisehen Oceaan ten Westen van Span je een Britsch konvooi in duikvlucht aangevallen. In totaal zijn hierbij, naar het D.N.B. verneemt, drie schepen tot zinken gebracht. In totaal werden negen schepen met bommen bestookt. Drie der grootste vaartuigen zonken onmiddellijk, ter wijl drie andere brandend bleven lig gen, zoodat aangenomen kan worden, dat zij geheel verloren zijn. De drie overige schepen werden zwaar be schadigd. Dc bemanning der vliegtui gen kon waarnemen, dat de opvaren den der schepen die zwaar beschadigd werden, in de sloepen gingen. Een dezer schepen mat 8000 ton. De aanval der zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen werd zoo nauwkeu rig uitgevoerd alsof het een oefening betrof. Ondanks het felle afweervuur van de konvooieerende schepen, on dernamen de Duitsche machines haar stoutmoedige scheervluchten over de schepen, om de bommen te werpen. „DE „PAUZE" WERKT VOOR DUITSCHLAND". Rede van Rudolf Hess. Ter gelegeniieid van de piecntigc in stallatie van de nieuwe gouwleiders en „Onerprasidenten" van de gouwen Opper- en Neder-Silezië, heelt rijks minister Rudolf Hess te Breslau een rede gehouden. Hij verklaarde o.a.: „De geschiedenis zal degenen brand merken, die de ontzaglijke schuld op zich hebben geladen, Europa in dezen oorlog te storten en die tegelijkertijd de plannen van den Führer voor den vreedzamen opbouw voor jaren heb ben uitgesteld, leder, die tot de om geving van den Führer behoort, kan getuigen, hoe zijn geheele doen en denken gericht was op vreedzame cul- tureele werken en op verbetering van hel leven van de Duitsche menschen. Alles kon de Führer beter gebruiken dan oorlog, als hij zijn plannen wilde verwezenlijken. De Engelschen hebben voor de pe rioden tusschen den veldtocht in Po len, den veldtocht in Noorwegen en den'veldtocht in het Westen den naam „pauze" uitgevonden. Zij noemen dus „pauze" den tijd, waarin geen tegen stander door ons neergeslagen wordt. Daarom is het ook thans weder een pauze voor hen. Zij zijn er ook ten volle van over tuigd, dat er bij ons tijdens deze pauze van alles geschiedt. In militair, poli tiek en economisch opzicht zijn op groote schaal voorbereidingen getrof fen. Dezen winter constateeren zij niet zooals in den vorigen winter, mede lijdend glimlachend, dat wij onzen tijd verslapen. Week aan week, dag aan dag, ja, uur na uur, gaat de wurgende oorlog tegen Engeland voort. Ondanks zeer ongunstig weer vliegen de be manningen van onze gevechtsvlieg tuigen als antwoord op den Britschen bommenoorlog naar het eiland, dat zich eens zoo veilig voelde. En even als de vliegers werken in het storm achtige winterweer, ook de beman ningen van onze duikbooten, niet rus tend, alvorens iedere boot tienduizen den tonnen als tot zinken gebracht kan rapporteei'en. Daarbij vullen zij met deze tochten slechts dc pauze op, opdat men daarginds niet vergeet, dat ue Duitsche duikbooten er nog zijn, want, zooals de Führer heeft gezegd, de duikbootoorlog dal wat wij on der duikbootoorlog verstaan begint in het voorjaar. Dat, wat in deze „pau ze" is geschied, was een geleidelijk, doch zeker en ononderbroken ver murwen van Engeland, het resultaat van de heldhaftige actie van een be trekkelijk klein aantal dappere solda ten in de lucht en op zee. Ook de „pauze" heeft voor Duitsch- land gewerkt. Zij hebben daarginds nog slechts een klein voorproefje ge kregen van dat, wat na de „pauze" kan geschieden. En zij schrijven zelf, dat de grootste oorlogsmachine van alle tijden voor den beslissenden strijd ge reed staat. En wij weten, dat deze oor logsmachine bediend wordt en bezield door Duitsche soldaten. In rustig ver trouwen staat het Duitsche vaderland achter de geweldige oorlogsmachine, als nooit te voren bereid om ook van zijn kant te doen wat er gedaan kan worden, om de uiteindelijke overwin ning te bevechten". ENGELSCHE GEZANT VERLAAT BOEKAREST. De Britsche gezant, sir Reginald T.kVure, heeft Maandagmiddag op het Rocmeensche ministerie van Buiten- landsche Zaken een nota overhandigd, waarin hij mededeelt, dat hij van zijn regeering de opdracht heeft te zamen met het zich nog in Boekarest bevin dende personeel van zijn gezantschap op 15 Februari Roemenië te verlaten. Den Engelschen burgers, die zich nog in Roemenië bevinden, namelijk enke le persvertegenwoordigers, ingenieurs, handelsvertegenwoordigers enz., is reeds eenige dagen geleden door het gezantschap medegedeeld, zich voor 't vertrek gereed te houden, om gelijk met het gezantschapspersoneel Roe menië te verlaten. FLANDIN AFGETREDEN. Laval weigert ambt van minister van Staat. Officieel wordt uit Vichy medege deeld, dal de minister van Buitenland- schc Zaken, Flandin, Zondag is afge treden. Zijn portefeuille wordt over genomen door admiraal Darlan, die tevens tot vice-president is benoemd en ook het ministerie van Marine zal waarnemen. Met betrekking tot de besprekingen van Darlan te Parijs, heeft de pers Zondagmorgen het volgende officieele communiqué gepubliceerd „Het Staatshoofd Maarschalk Pétain, die dc politiek van Montoire volgt, heeft Laval voorgesteld als minister van Staat en lid van een directorium tot de regeering toe te treden. Laval heeft het aanbod van den Maarschalk van de hand gewezen". In verband met de j.l. Maandag of Dinsdag te verwachte regeeringswij ziging hoorde men zeggen, dat met uit zondering van admiraal Darlan, ge neraal Huntziger en misschien den onlangs tot minister van Justitie be noemden Barthélémy, alle ministers waarschijnlijk zullen vervangen wor den. Het nieuwe kabinet zou meer 't karakter van een ambtenarenregeering dragen. GEEN DUITSCHE TROEPEN IN BULGARIJE. Tegenover de beweringen van den Britschen premier in zijn radiorede van 9 Februari, dat de Duitschers Bulgarije zouden zijn binnengedron gen en dat Bulgaarsche vliegvelden door hen zouden zijn bezet, is het Bul gaarsche telegraafagentschap (Bulga) gemachtigd tot de verklaring, dat al deze beweringen niet in overeenstem ming zijn met de waarheid. GRAFTOMBE VAN PAUS PIUS XI INGEWIJD. Maandagmorgen is het grafmonu ment voor Z. H. Paus Pius XI, dat door de zorgen van een comité onder voorzitterschap van Kardinaal Cac- chia Dominioni in de grotten van het Vaticaan is opgericht, plechtig inge wijd. Hieraan ging een audiëntie voor af, die Z. IJ. Paus Pius XII verleende aan de leden van het comité en aan een delegatie uit Milaan en uit Desio, een klein plaatsje in de omgeving van Milaan, waar de overleden Paus ge boren is. In een toespraak tot de aan wezigen zei de H. Vader, dat bij de nagedachtenis van Pius den Elfden, Milaan, Rome en Italië en de geheele wereld een bijzondere plaats innemen: Milaan, omdat zijn wieg in de omge ving van deze stad stond en hij er het herderlijk kruis ontving, Rome om dat het hem tiara en graf schonk, Ita lië, dat onder alle volkeren, die hij be minde, het meest beminde was, en de wereld, die voor hem, verheven als hij was boven tijd en hartstochten, zich in bewondering neerboog en Jiem haar bijval betuigde. De Paus vervolgde, dat Pius de Elfde tot al die genen, die zich bij zijn graf zullen neerhuigen, zal spreken door de her innering aan zijn leer, aan zijn deug den en zijn veelvuldigen arbeid. DE VOETBAL ROLT WEER! Het ziet er thans naar uit dat a.s. Zondag de voetbal weer kan gaan rol len. Na de wekenlange schaatstriomf zal het den sportlieden zeker goed doen, hun favorieten weer eens aan het werk te zien en zij boffen wel, want voor Waalwijk staat de belang rijke en sensationeele wedstrijd W.S.C.Wilhelmina op het programma. Commentaar is hier in feite overbodig, want het zal er krullen! SCHAATSENRIJDEN. Weer een record, van Ballangrud verbeterd. In de omlijsting van de landenontmoe- ting ZwitserlandZweden te Davos heeft de Zweedsche schaatsenrijder Aake Seyf- farth, zooals wij reeds meldden, het we reldrecord 3.000 m. van den Noorschen Oiympischen kampioen Ballangrud ver beterd. Eenige dagen later verbeterde Seyffarth ook Ballangrud's record op de 5.000 m. van 8 min. 17,2 seconde tot 8 min. 13,7 seconde. Op 22 en 23 Februari a.s. zullen Zweden en Duitschland elkaar te Stockholm in een landenontmoeting op het gebied van schaatsenrijden be strijden. DAMMEN. Damver. De Lindeboom. Het zit DVL niet mee in de clubwed strijden. Tot op het laatste oogenblik is de uitslag onzeker en misschien juist daarom let men niet goed genoeg op en gaan de puntjes naar de tegenpartij. Zoo ook nu tegen DDV. Het laatste bord moest de beslissing brengen voor een remise toen door te haastig spel werd verloren. Toch kan men de gang van zaken niet slecht noemen, als men in aanmerking neemt dat al onze dammers slechts een jaar spelen. Verder dient nog vermeld te worden, dat de heer Schuurmans, in de groote problemisten-wedstrijd van de Il lustratie de tweede prijs behaalde, wat gezien de kwaliteit van de deelnemers, schitterend genoemd mag worden. Proficiat Frans. Gedetailleerde uitslag: D.V.I.D.D.V. A. SchildersA. Dickens 0—2 J. BoumanA. Kouters 20 N. RekkersJ. eVreggen 02 J. SchuwerC. Wiesje 0—2 A. T. SchuwerA. Nieuwenhuijzen 11 A. SchuwerJ. Rekkers 20 F. SchuurmansF. Vorstenbosch 20 M. SwinkelsN. Koenen 02 P. v. d. AaJ. in 't Groen 11 H. BoumanJ. v. Schijn del 02 R AAMSDONK. Geboren Hermina H. dv. Adrianus C. Kieboom en Johanna A. M. Rijpert. Adrianus L. zv. Karei Snijders en Anna A. Blom. Adrianus A. M. zv. Arnoldus J. Bink en Wilhelmina C. J. van de Noort. Arie zv. Hendrik van Strien en Maaike T. Dolk. Wilhelmina J. dv. Johannes A. Bergé en Agnes A. L. Bos. Huwelijken Adriaan van Beek, jm. oud 29 j. en Aleida J. Honcoop, jd. oud 26 ja. An- toni W. de Vries, jm. oud 33 j. en Anna J. Zijlmans, jd. oud 28 j. Arie Strik, jm. oud 24 j. en Mathilda C. C. Verklaren, jd. oud 20 j. Gerardus A. Heesters, jm. oud 42 j. en Johanna C. de Bruijn, jd. oud 38 j. Franciscus Schoenmakers, jm. oud 24 j. en Anna M. Zijlmans, jd. oud 22 j. Overleden: Adriana van den Diepstraten, echtge. van Gosuwinus A. Baijens, oud 66 j. Ilendrika Rosenbrand, echtge. van Jaco bus E. Pruijssers, oud 50 jaren. Eliza beth Poppelier, echtge. van Bartholo- meus Hooijmaijers, oud 64 jaren. An dreas Wijtvliet, echtgt. van CaLharina W. H. Snijders, oud 71 jaren. Wilhelmina Rijsdijk, echtge. van Hendricus C. Bou- wens, oud 31 jaren. Adrianus A. M. Bink, oud 3 dagen. BONNEN. Thans zijn geldig: Brood: (wit, bruin, luxe, krenten brood: de met 02 genummerde dubbele bonnen, rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood of 20 rantsoenen ge bak, geldig t.e.m. 16 Febr. (even tueel t.e.m. Zondag 23 Februari). Bon 1 nog geldig t.e.m. 16 Febr. Op de bloemkaart: Bon No. 4, recht gevende op 50 gram brood of y2 rantsoen gebak of 35 gram tarwe meel, tarwebloem, roggemeel, rog gebloem, zelfrijzend bakmeel ot boekweitmeel. Geldig t.e.m. Zondag 23 Februari. Koffie en thee: Bon No. 02 van de nieuw uitgereikte „bonkaart alge meen" geeft recht op het koopen van 125 gram koffie of 50 gr. thee. Geldig gedurende het tijdvak van 3 Februari tot en met 16 Maart a.s. Boter, margarine en vet: Bon 03 van de laatst uitgereikte boter- en vet- kaart geeft recht op het koopen van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. Geldig t.e.m. 16 Februari, (eventu eel t.e.m. 23 Februari). Bon 28 nog geldig t.e.m. 16 Febr. Slaolie: Bon 21 van de boter- en vet- kaart geeft recht op het koopen van y2 flesch slaolie. Geldig t.e.m. 28 Februari. Eieren: Bon 04, rechtgevende op één ei, geldig t.e.m. Zondag 16 Februari, (eventueel t.e.m. Zondag 23 Febr.). Bon 03 nog geldig t.e.m. Zondag 16 Februari). Kaas: Bon 19, 32, 45 en geven elk recht op het koopen van 100 gram kaas, geldig t.e.m. 23 Februari. Vleesch: Bon 01 (nieuwe vleesch- kaart) geeft recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbe grepen, of een rantsoen vleesch- waren. Op bon „01 worst, vleeschwaren", uit sluitend een rantsoen vleeschwaren. Geldig gedurende het tijdvak van Donderdag 6 Februari tot en met Zondag 16 Februari a.s. Niet gebruikte bonnen blijven geldig tot en met 19 Februari a.s. Suiker: Bon 91 van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. 14 Februari. Havermout of Havervlokken of Haver- bloem of aardappelmeelvlokken: Bon 57, rechtgevende op 250 gram. Geldig tol en met 21 Februari. Gort: Bon 44, rechtgevende op 250 gram gort, gortmout of grutten, gel dig tot en met 21 Februari. Rijst: Bon 92 van het algemeen dis tributiebonboekje geeft recht op 't koopen van 250 gram rijst of rijste- meel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel). Geldig tot 21 Februari. Maizena of griesmeel- of puddingpoe der of aardappelmeel of sago: No. 87, rechtgevende op 100 gram, gel dig tot en met 21 Februari. Vermicelli of macaroni of spaghetti: No. 31, rechtgevende op 100 gram, geldig tot en met 21 Februari. Peulvruchten: Bon 102 van het al gemeen distributiebonboekje geeft recht op het koopen van y2 K.G. erwten of bruine- en witte boonen of capucijners, gedurende het tijd vak van 27 Januari tot en met 16 Februari a.s. Zeep: Bon 01 (nieuw alg. distr. boek je)150 gr. toiletzeep (nieuwe sa menstelling), 120 gr. huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep, 250 gr. zeeppoe der, (125 gr. zeepvlokken, 250 gr. zelfwerkende waschmiddclen of 200 gram vloeibare zeep, oude voorraden mogen worden uitverkocht), 20 kg. dr. waschgoed. 300 gr. zachte zeeppasta, (600 gram waschpoeder, alleen voor wassche- rijen). Geldig t.e.m. 28 Februari. Bon 117: (extra bon, die afzonderlijk aan personen boven de 15 jaar is uitgereikt) geeft recht op 't koopen van 50 gram scheerzeep of één tube scheercrême, of één pot scheerzeep, geldig t.e.m. 30 April. Petroleum: op zegel gemerkt: „Pe riode „D", rechtgevende op 2 liter, t.e.m. 23 Februari. Petroleumzegel „periode 8" geeft recht op het koopen van twee liter petroleum, gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 23 Februari a.s. Honden en kattenbrood: Bon 15 van de vóederkaart voor honden en kat ten. Geldig t.e.m. 28 Februari. Kinderschoenen: alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. BRANDSTOFFEN. Bonnen 11, 12, 13 kaart haarden, ka chels: één eenheid vaste brandstof. Bonnen 25 t.e.m. 32 kaart centrale verwarming één eenheid vaste brandstof. Geldig t.e.m. 28 Februari. Bonnen „brandstoffen één eenheid, 4e periode", alsmede bonnen „cokes één eenheid, 4e periode": Geldig t.e.m. 28 Februari. Geldigheidsduur bonnen 08, 09, 10 kaart haarden, kachels, en 15 t.e.m. 24 kaart centrale verwarming, ver lengd t.e.m. 14 Februari. Generator-anthraciet: Bon „generator- anthraciet eerste periode" lhl. (max. 75 kg) anthracietnootjes V. Bon „generator-turf eerste periode" 50 stuks baggerturf. Geldig t.e.m. 28 Februari. De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: .V-Gff;.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2