BUITENLAND Kou - Griep - Pijn Gemengd Nieuws. ÏÏM teruitkeering aan dc ondersteunde werkloozen wordt verstrekt. Deze uit- keering moet in drie termijnen worden gegeven. Lie eerste uitkeering, welke gelijk zal zijn aan 4U% van de in één week te ontvangen netto-steunuitkeering, dient zoo spoedig mogelijk te worden verstrekt. De tweede uitkeering, welke even eens 40% van liet netto-steunbedrag mag bedragen, kan over de eerste steunuitkeering in de maand Maart worden verstrekt en de derde uitkee ring ten bedrage van 20% over de eerste steunuitkeering in de maand April. In dc netto steunuitkeeringen is de brandstoffenbijslag en de 5% duurte- bijslag begrepen. Over den extra-bij slag aan inwonende gezinsleden mag echter geen toeslag worden berekend. Voor de kastrekkers is voorts be paald, dat dezen over bedoelde weken, waarover de extra-uitkeering wordt toegekend, nimmer in een nadeeliger positie moeten komen te verkeeren, dan wanneer zij steuntrekkers zouden zijn. Het verschil kan in dergelijke ge vallen als extra-uitkeering worden verstrekt. ZAZTERDAG A.S. GEEN COLPORTAGE. In verband met Winterhulp-collecte. Naar den directeur-generaal van dc zijde van den N.S.B., Nationaal Front en Nederlandschc Unie wordt medege deeld, zal in verband met de collect, van de Winterhulp Nederland, welke op Vrijdag en Zaterag wordt gehou den, Zaterdag 15 Februari geen straat- colportage plaats vinden. Waar het aantal aanvragen uit de gemeenten om hulpverleening den vollen inzet van een ieder tot het doen slagen van deze actie noodzakelijk maakt, is met groote erkentelijkheid van deze be slissing kennis genomen. DE VEE-DESTRUCTOR TE SON. Per maand worden nu 40.000 K.G. vetten en 100.000 K.G. diermeel geproduceerd. Ondanks ue sieente üjdsomstandig lieuen gaat ue in.v. L>es«.rueior N.c,.^ te hun regennaiig voort, naar inricii tuig vemer te vervolmaken. L»oor in gelnuiksieliing van een nieuwe ketel is zij een van ue allermo dernste ketelmstaliaties rijker gewoi- den. De ketel met een verwarmd op pervlak van i3U M- en 14 atm. stoom druk is voorzien van een luchtverhii- ter en watergekoeld brandwerk en een roetblaasmrichting, alles volgen-, de modernste begrippen ingericht. Voor de hedrijfsgrootte is dit dan ook de meest economische stoomproductit die thans mogelijk is, gewaarborgd. Evenals de vorige ketels is deze kete» wederom geleverd door N.V. Machine fabriek Gebr. Stork Co. te Hengelo. Tevens werd in 1940 nog in gebruik genomen en gebouwd een gebouwljc voor het verzorgen der huiden en een geheel nieuwe installatie voor het ver nietigen van miltvuurcadavers. Waar in het jaar 1939 de geheele reeks destructieketels vernieuwd wer den en een kapitale cadavennolen werd aangeschaft, is in deze twee ja ren een zeer groote investeering 1100- dig geweest, die echter het bedrijf tot het beste in geheel Europa doet zijn. doen zijn. De cadavennolen is van een geheel nieuw model door de directie in sa menwerking met de Machinefabriek „Brabant" te Zevenbergen gebouwd en is hierop patent aangevraagd. Dc werking van de molen is buitenge woon goed en deze kan zonder moei te 30.000 K.G. cadavers per uur fijn snijden. De financieele uitkomsten waren de iaatste jaren telkens zoo goed dat van de gemeenten geenerlei subsidie be hoefde te worden ontvangen. De Noord-Brabantsche Christelijke Boe renbond kan dan ook met recht trots zijn op dit moderne goed loopende be drijf. Vooral in deze tijdsomstandigheden komt des te meer het nut van derge lijke bedrijven in bet daglicht, wan neer wij bedenken, dat per maand ge produceerd worden 40.000 K.G. vet ten, geschikt voor de fabrieage van zeep enz. en 100.000 K.G. diermeel, terwijl dit diermeel onmisbaar is voor de voedering van kippen en varkens. In den vorigen wereldoorlog gingen deze hoeveelheden vet en diermeel al leen reeds in de provincie Noordbra bant en Limburg voor de volkshuis houding totaal verloren. De groofste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: - PHILIPS LAMPEN DlJiTSCHE LUCHTAANVALLEN OP CYRENAICA. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben aanvallen ondernomen op vlieg velden en troepenkampen in Cyrenai- ca. Een met Engelsche bommenwer pers en jagers dicht bezet vliegveld werd gebombardeerd, waarbij volle treffers op de barakken geconstateerd konden worden. Voor de hangars op gestelde vliegtuigen werden doeltref fend aangevallen. Een karavaarserai ten Zuiden van Benghazi en een troepenkamp in de nabijheid kregen verscheidene tref fers, waarvan de uitwerking aan ster ke rookontwikkeling vastgesteld kon worden. Andere troepenkampen, die uit 40 tot 50 tenten bestonden, werden even eens aangevallen en in brand gescho ten. Succesvolle aanvallen met mi- trailleurvuur vernietigden geparkeer de vrachtauto's, dreven rijdende auto colonnes uiteen en veroorzaakten op deze wijze aanzienlijke schade. OVEREENSTEMMING VAN OPVATTINGEN TUSSCHEN FRANCO EN MUSSOLINI. Het D.N.B. meldt uit Madrid: Tusschen den caudillo en den duce zijn, naar officieel bekend gemaakt wordt, op 12 Februari in Bordighera twee uitvoerige besprekingen gevoerd. Aan de conferentie is ook deel ge nomen door Serrano Suner, den Spaanschen minister van buitenland- sche zaken, Graaf Ciano. De Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken, die door zijn militairen dienst verhinderd was aan de besprekingen deel te nemen, zond Serrano Suner ~en vriendschapstelegram, dat door Suner in hartelijke bewoordingen werd beantwoord. Na de besprekingen is een commu niqué van den volgenden inhoud ge publiceerd: „Bij de besprekingen die op 12 Fe bruari des ochtends en des middags zijn gevoerd tusschen den Caudillo en den Duce, benevens Serrano Suner, den Spaanschen minister van buiten landsche zaken, bleek overeenstem ming van opvattingen der beide re geeringen ten aanzien van de proble men van Euroneeschen aard en van de kwesties, die in deze historische oogenblikken de twee volkeren inte resseeren." BERLIJN OVER DE GEBEURTE NISSEN TE VICHY. Franco en „een grap der wereldgeschiedenis". Van welingelichte zijde wordt te Berlijn vernomen: Op een nieuwe vraag over de ge beurtenissen te Vichy werd in de Wilhelmstrasse opnieuw verklaard, dat men ten aanzien hiervan van Duit sche zijde niets te zeggen heeft. In politieke kringen verklaart men, dat de gereorganiseerde regeering te Vi chy wel als een overgangskabinet be schouwd moet worden. Uit de Duit sche verklaring bleek, dat men admi raal Darlan van deze opmerking wil uitsluiten, daar men hem niet voor een zwakke figuur houdt. Op de vraag van een buitenlandschen journalist, of generaal Franco in Parijs geweest is, werd in de Wilhelmstrasse geant woord, dat dat stellig niet het geval geweest is. In politieke kringen wor den de buitenlandsche berichten, vol gens welke Franco tot taak zou heb ben als bemiddelaar op te treden, ten einde een vrede tusschen Engeland en Italië tot stand te brengen, als „een grap der wereldgeschiedenis" geken merkt. AMERïKA'S HULPVERLEENING AAN ENGELAND EN EEN EVENTUEELEN OORLOG MET JAPAN. In de persconferentie is Roosevelt de vraag gesteld, of het van belang zou zijn voor de Amerikaansche hulpver leening aan Engeland, wanneer de Ver. Staten zouden worden verwik keld in een oorlog met Japan. De president antwoordde, dat dit een zeer hypothetische kwestie zou zijn. Hij was echter bereid er met een vierkant „neen" op te antwoorden. De president weigerde verdere toelich tingen te geven. Toen een journalist den president de vraag stelde of dan op het oogen- blik gevaar voor een oorlog met Ja pan bestond, weigerde Roosevelt te antwoorden. Hij verklaarde, dat zijn constateering, dat de Amerikaansche hulp aan Engeland niet behoeft te worden beperkt, wanneer Japan in een oorlog zou komen met de Ver- eenigde Staten, alleen betrekking had op bet geval, dat de Vereenigdc Staten tot een oorlog met Japan „gedwongen" zouden zijn. Roosevelt weigerde verder commen taar te geven op de uitlating van Will- kie, dat de Vereenigde Staten maan delijks vijf tot tien torpedobootjagers moesten afstaan. Hij zeide dat hij al deze problemen eerst met Willkie per soonlijk wilde bespreken. V.S. CONTROLEEREN 70 PCT. VAN DEN WERELDGOUDV OORRA AD. Nederland bezit in de Ver. Staten 1.619 millioen dollar. Het Amerikaansche departement van Financiën heeft aan het Congres een rapport voorgelegd, waarin dc ge- zamelijke waarde van het in de V. S. geblokkeerde bezit der bezette landen in Europa op 4.37 milliard dollar ge raamd wordt. Hiervan behoort 1.59 milliard dol lar aan Frankrijk, 92 millioen dollar aan Denemarken, 175 millioen dollar aan Noorwegen, 760 millioen aan Bel gië, 1.619 millioen aan Nederland, 48 millioen dollar aan Luxemburg, 29 millioen dollar aan de vroegere Bal- tische landen Letland, Estland en Li- tauen, en 53 millioen dollar aan Roe menië. De minister van Financiën, Morgen- thau, heeft verklaard, dat hij 't voor nemen heeft het Congres om een ver lenging met vier jaar van het stabili satiefonds te verzoeken. Dit fonds heeft zijn nut bewezen.' Voorts deelde hij mede, dat hij het sluiten eener overeenkomst met Chili en Peru ter stabilisatie van de valuta's dezer lan den overweegt. Het zouden overeen komsten worden van gelijke strekking als die, welke reeds met China en Ar gentinië gesloten zijn. Voorts gaf Morgenthau te kennen, dat naar raming 70% van het goud der wereld in bezit of onder controle van de V. S. is. Wat het toekomstige gebruik van het goud betreft, gaf Mor genthau als zijn meening te kennen, dat het goud ook in de toekomst ge bruikt zal worden ter vereffening van de betalingsbalansen tusschen de sta ten. LANGGEZOCHTE VERDACHTE MELDT ZICH AAN. Medeplichtig aan den moord op Van Aert? De Amsterdamsche koopman D., die sinds geruimen tijd door de politie in geheel Nederland werd gezocht, in verband met den moord op den Bre^ daschen koopman Van Aert, heeft zich gisteren zelf bij de politie te Amsterdam gemeld. De man, naar wien wekenlang vrijwel dag en nacht werd gespeurd, omdat men hem ver dacht van medeplichtigheid aan de zen afschuwelijken moord, kwam gis termorgen op het hoofdbureau van politie, waar hij hoogst verwonderd deed. Hij zeide gehoord te hebben, dat de politie hem moest hebben. Hij be greep allerminst waarvoor en nu kwam hij maar eens vragen wat men eigenlijk van hem noodig had. Toen hij zichzelf kwam melden, HET LYBISCHE OORLOGSTERREIN. III. Een onherbergzame kust. De Citta di Spezia krijgt luchtschipallures. Hoe we Bengasi binnenvielen. Naar de regelen eener goede volg orde had ik nu eerst wat van mijn be zoek aan Tobrouck moeten vertellen, maar dat moet nog maar even wach ten, nu zoo veler aandacht gericht is op Bengasi, de hoofdstad van Cirenaica, waar de Engelschen zijn binnengeval len. De Britten deden dat van de land zijde, ik viel (ongeveer in de letter lijke beteekenis des woords) Bengasi van de zeezijde binnen, 't Was op mijn reis met- de reeds eerder genoemde Cit ta di Spezia, een passagiersschip, dat tevens voor goederenvervoer was in gericht en in de vóóroorlogsche winter maanden haast énkel voor vracht- en troepentransport werd gebezigd. Het was voor mij een mooie gelegenheid om aldus enkele kleine plaatsen in Ly- bië aan te doen, welke anders onbe reikbaar zouden zijn. Bijna overal aan de kust dezer Italiaansche kolonie waar een paar huizen bijeen stonden, moest de Citta di Spezia vracht afleveren, een bezigheid, welke als ze lukte telkens een paar dagen tijds zou ver gen. Maar het lukt in de wintermaan den zelden om van zee uit in verbin ding te komen met de Noord-Afrikaan- sche kustplaatsjes. „Zand, zand, zand! Niets dan zand!" riepen mijn Italiaansche medepassagiers militairen en ambtenaren telkens smalend, terwijl ze me de eentonige zandduinen wezen, welke de woestijn van de zee scheiden. Tientallen, hon derden kilometers kan men varen, zon der dat de kust een ander beeld geeft dan golvende zandvlakten, zonder een sprietje groen, zonder een boom, zon der huizen, zonder menschen en zonder vogels. „Ons gunnen ze slechts woestij nen!" zeiden de Italianen op bittere wijze. Ontginning zou in elk geval schatten gelds kosten. In Londen zat men te wachten, zoo verzekerden ze me, dat men de Britten in Abessinië noodig zou hebben voor de exploratie van het land, maar dat wachten zou tevergeefs zijn. De Ita lianen wilden slechts steunen op eigen arbeidsvermogen, ook al was het zeker, dat het op die wijze nog tientallen ja ren zou duren, eer er winst kwam te vloeien uit het nieuwe bezit. „Italië is arm, de koloniën zijn grootendeels woestijnen; de nationale aspiraties zul len (daarom) niet zijn verwezenlijkt voor we Tunis hebben". Aldus mijn zegslieden. Maar daarover later. Ik was in Tripoli scheep gegaan naar Bengasi en de Citta di Spezia zou er acht dagen over doen, als alles goed ging. Op het laatste moment wilde ik mijn passagebiljet nog verruilen voor een op het zusterschip, de Citta del Mi- lano, welke een dag later vertrok, maar de reis naar Bengasi in twee dagen ?ou volbrengen. Maar dat ging niet meer. De Citta di Spezia zat al heel gauw in een stevigen storm. Homs en een paar andere plaatsjes, welke we zou den aandoen, moesten we voorbij va ren, daar er toch geen kans was om verbinding te krijgen met het land. Voor Miserauta echter hadden we een uitgebreide lading cement en ijzer in spoedorders voor militaire werken aldaar -en radiotelegrafisch kreeg de commandant order om te wachten, tot het weer de lossing zou toelaten. We gingen ettelijke kilometers uit de kust te anker en daar werden we geschud, één dag, twee dagen, als in een cake walk, tot alle passagiers en militairen zich als vaatdoeken in hun kooi hadden neergesmakt. Mijn eenige genoegen van deze reis was de ervaring, dat ik ook onder de ergste omstandigheden I onvatbaar bleek voor zeeziekte. Na twee dagen werd de storm een j cycloon, waarvan volgens radiotelegra- fische berichten, de kern zich op Sicilië bevond. We moesten de ankers lichten en een toevlucht zoeken op de open zee. Daar hebben we nog drie dagen rondgezwalkt in het meest booze weer: het schip rees en dook telkens zóó hoog en diep, dat de schroef vaak draaide in de lucht, een onaange naam en eenigszins beangstigend ge luid: vooral in den nacht. Tenslotte besloot de kapitein om te trachten de haven van Bengasi te bereiken. Nou, dat is gelukt, met alle hens aan dek en een stortvloed van Italiaan sche schietgebedjes als olie op de ko kende golven. De bootslui kregen de Citta di Spezia keurig gemeerd aan den langen betonnen dam, die er de stroo ming breekt. Wij lagen aan de eene zijde van dien dam, aan den anderen kant lag de Citta del Milano, die twee uur tevoren was binnengeloopen, maar naar het uiteinde van den dam was ge zogen, waar ze nu met zwaren slagzij tegenaan lag. Men was nog bezig de laatste opvarenden langs kabels aan land te trekken; acht militairen waren gedood onder een verschoven lading. De Citta di Spezia was acht dagen over tijd, de Milano tien dagen. Over stad en haven den volgenden keer nader. (Wordt vervolgd). In het slot van het vorige artikel zijn een paar tikfouten geslopen. Lybië werd in 1911 door de Italianen ver overd en in 1930 werd het verzet der oases Fezzan en Koefra gebroken. ABONNEERT U OP DIT BLAD deelde men D. mede, dat men hem zocht in verhand met den moord op Van Aert. Hij werd uiteraard dadelijk gearresteerd en opgesloten. In den loop van den dag werd hij naar Rot terdam overgebracht, om daar nader te worden verhoord. NIET ONTPLOFTE BOM GEVONDEN. Arbeiderswoningen te Utrecht ontruimd. Het A.N.P. eb richt Spelende kinderen hebben in een plantsoen in een arbeiderswijk van Utrecht een ongeveer 2 meter diep gat gevonden. Zij waarschuwden de poli tie, die op haar beurt een militairen deskundige van de ontdekking in ken nis stelde. Vermoedelijk ligt in het gat een niet ontplofte Engelsche bom. Aangezien gevaar bestaat, dat het pro jectiel alsnog tot ontploffing zal ko men, is hevel gegeven de omgeving te ontruimen. Ongeveer 2000 menschen hebben elders onderdak gevonden, in afwachting van het onschadelijk ma ken van het projectiel. Nader blijkt dat men niet met een hom, maar met een grondverzakking te doen heeft. Postgiro no's van de „Winterhulp Nederland" Winterhulp «Nederlands, den Haag, No. 5553. Als bank der «Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N. V. Amster dam No. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. mm wx Als onderdeel van de werkzaamheden die noodig zijn om de Schie om te too- veren in een breede boulevard tusschen het centrum van Rotterdam en het nieuwere gedeelte Blijdorp, is men begonnen met het verwijderen van de bruggen over de voormalige Schie. De Teylingerbrug tusschen de Prove niersstraat en de Teylingerstraat wordt nu onder handen genomen. Overzicht van de afbraakwerkzaamheden. (Polygoon). Door hun kou. koorts en pijnuitdrijvendc werking hripen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnharde t Zeist. Mijnhardt's Poeders per s'uk 8 cr. Doos 45 ct. Cachets genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. BESPARING

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2