PROVINCIAAL NIEUWS* Ijzerhandel BAZAR TELEFOON 72 Rond een half Millioen ABDIJSIROOP Ingang TEGENOVER GILDENBOND Naast JAN VAN MIL. Ingang TEGENOVER HOTEL VERWIEL Naast DE GRUYTER Zaterdag 15 Februari 1941 No. 14 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad DE K. J. M. V. BEZORGT U een vroolijken Carnaval-avond, OP MAANDAG 24 FEBR. A.S. met het blijspel dij zoon verouderde hoes t NED HERVORMDE KERK, WAALWIJK. Op a.s. Zondag 16 Februari 1941 om 10 uur, zal in deze kerk optreden Dr. W. S. van Leeuwen, Ned. Herv. Pre dikant te Rotterdam. Des namiddags om 5 uur hoopt Z. Eerwaarde een lezing in de kerkzaal te houden over het onderwerp: Christe lijke Vrede". R.K. MIDDENSTANDSVER. De R.K. Middenstandsvereeniging hield gisteravond een vergadering in Hotel Verwiel. Als spreker trad hierbij op de heer Vriens uit 's-Bosch, die een leerzame causerie hield over de nieuwe reoeling der Omzetbelasting. 'Óp Woensdag 19 Febr. a.s. zal een algemeene jaarvergadering gehouden worden, waarbij o.m. aan de orde komt benoeming bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren J. C. van Eijckelenburg en A. Meijs. DE NEDERLANDSCHE UNIE. District Langstraat en Land van Heusden en Altena. Op verzoek van de vergadering van Nederlandsche hoofd-commissarissen van Politie en van de Winterhulp Ne derland, heeft de Nederlandsche Unie zich bereid verklaard de „straafcol- portage" met ,,De Unie op 14 en 15 Febr. niet te doen houden, zulks in ver band met de politie-collecte van de Winterhulp Nederland. Uitdrukkelijk wordt echter vastge steld dat de huis-aan-huis verkoop van de Unie normaal doorgaat. Alleen straat-colportage van de Unie wordt gestaakt tijdens deze twee collecte-da- Ter voorkoming van misverstand meenen wij hierop te moeten wijzen. In het heele District Langstraat en Land van Heusden en Altena wordt dan ook Zaterdagnamiddag 15 Februari (zoo veel mogelijk na de collecte-uren) huis- aan-huis gecolporteerd met het week blad van de Nederlandsche Unie. JAARVERGADERING GROENE KRUIS. Komt er een Kleuter consultatiebureau? De afdeeling Waalwijk van het Al gemeen Groene Kruis, hield Donder dagavond in het Wijkgebouw haar al gemeene jaarvergadering. In zijn openingswoord, sprak de voorzitter, de heer A. van Gent, er zijn leedwezen over uit, dat het bezoek niet beter te noemen was. Spr. vindt dit jammer, temeer daar er toch al zoo wei nig vergaderingen zijn. Misschien den ken de leden het gaat toch wel goed, maar men moet daarbij niet vergeten, dat elk blijk van belangstelling, mede leven aan het actief doel van de ver- eeniging beteekent. Sinds de laatste jaarvergadering, is er veel veranderd, constateert spr. Heel Nederland heeft een onverwachten neerslag gekregen en dit heeft ook het Groene Kruis-werk zeer gedrukt. Bij al die narigheden is er echter een troost en dat is die van een geloovig mensch, die weet dat God altijd uitkomst zal geven. Als we dat bedenken, kunnen we ook nu rustig zijn, een rust die ons in staat stelt een correcte houding te bewaren tegenover iedereen. Daardoor is ook, ondanks de kom mervolle tijden die achter ons liggen, het Groene Kruis opgebouwd kunnen worden tot een monumentaal gebouw, dat in de geheele wereld haar weerga niet vindt. In geen enkel land zijn de sterftecijfers zoo laag en is de volks gezondheid zoo goed, als in ons land. Het bestuur heeft, bij alles wat ons over het hoofd gegaan is, haar werk zaamheden vriendschappelijk en spon taan voortgezet. Spr. brengt de be stuursleden daarvoor hartelijk dank. Spr. is er van overtuigd, dat voor de volksgezondheid nog moeilijke jaren te wachten staan. Hij wekt daarom allen op alles te doen om het mooie Groene Kruis-werk in stand te kunnen houden niet alleen, maar het zelfs tot hoogeren bloei te brengen. De notulen der vorige vergadering werden vervolgens goedgekeurd. De secretaris, de heer J. Wildeman, bracht hierna een keurig verzorgd jaarverslag uit, dat na een geestige in leiding o.m. het volgende bevatte: Het bestuur werd door dezelfde le den gevormd als het vorig jaar. In een gehouden bestuursvergadering werd in de plaats van den heer A. P. Maijers de heer A. Bonis tot penningmeester gekozen, wegens hoogen leeftijd van eerstgenoemde. Het aantal leden be draagt thans 356 (352). Uit het maga zijn van verplegingsartikelen werden 201 artikelen uitgeleend aan 108 gezin nen. De wijkverpleegster zuster Roos is haar derde lustrum ingegaan. Het aantal door haar afgelegde bezoeken is andermaal gestegen, n.l. van 3193 tot 3541. Het consultatiebureau voor zui gelingen staat sedert 1 October onder leiding van Mevr. v. d. Berg-de Bruijn. Op 25 zittingen werden 471 consulten gegeven. Ingeschreven kinderen, uit Waalwijk 32, Sprang-Capelle 16, Was pik 2. In het Wijkgebouw is thans ook de Nutsbibliotheek ondergebracht. Van de afdeeling huiszorg werd practisch geen gebruik gemaakt. De uitzending van kinderen naar vacantiekolonies heeft dit jaar niet plaats gehad, in ver band met den onzekeren toestand na Mei en de oorlogsgeruchten voordien. De secretaris sluit dan zijn verslag met nog eens op het algemeen nut van het Groene Kruis te wijzen en een aan sporing tot ieder om dit mooie werk te blijven steunen. Het werd hierna onder dankzegging goedgekeurd. Het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer A. Bonis, toont aan inkomsten 'n bedrag van 2559.35 en aan uitgaven een bedrag van 2566.55. Een nadeelig saldo dus van 7.20, hetgeen beduidend gunstiger is dan vorig jaar. Het totaal nadeelig sal do stijgt thans tot 263.75. De exploi tatie van het Wijkgebouw sluit met een voordeelig saldo van 164.36. Ook dit jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd, waarbij te vens woorden van dank gericht werden tot het adres van den heer Kuijsten, die het heele jaar door in de weer is om de contributie binnen te halen. De aftredende bestuursleden de hee ren Maijers, Versteeg en Wilzing, wer den met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag informeert de heer van Zeist of er niet een weg is, het be staande tekort aan te zuiveren. De voorzitter antwoordt, dat dit punt ook door het bestuur onder de oogen is gezien. Het denkbeeld van contribu- tie-verhooging vond evenwel geen in gang. Dan schiet alleen de mogelijkheid over om zooveel mogelijk leden te win nen. Als ieder daarvoor zijn best doet is dit de beste manier om het tekort aangezuiverd te krijgen. De heer Pol vraagt of de mogelijk heid niet bestaat, ook hier een kleuter consultatiebureau te openen. Spr. vindt dit van zeer veel belang, vooral met het oog op den komenden tijd, die ge varen van ondervoeding e.d. met zich brengt. Over dit punt ontspint zich een aan gename gedachtenwisseling, waarbij al len van het nut van een dergelijke in stelling overtuigd blijken te zijn. De heer Wilzing wijst op de geva ren waaraan de kleuters momenteel bloot staan, vooral in gezinnen met kleine inkomens. Een kleuter-consul tatie-bureau is dringend noodig. In overleg met de bevoegde autoriteiten zou dan veel onheil voorkomen kun nen worden. De voorzitter beaamt dit ten volle. Besloten werd daarvoor eenmaal per maand consult te houden, waarvoor bereids een kinderarts zal worden aan gezocht. Natuurlijk zullen eerst de voorbereidende maatregelen genomen moeten worden. Ten slotte werd nog besloten om bin nenkort nog een vergadering te beleg gen en daarbij een spreker uit te noo- digen, die het onderwerp kleuterzorg zal behandelen. Misschien is de op komst dan beter. KATH. ARB. VROUWENORG. Jaarvergadering. De K. A. V. hield Donderdagavond in de zaal van café Passier een goed bezochte jaarvergadering, die o.m. werd bijgewoond door den Eerw. Adviseur Kapelaan Völker, Mej. Reijntjes en den heer Frans Smolders, voorzitter van de R. K. Werkliedenvereeniging. Na een hartelijk welkomstwoord van de presidente, Mej. Thomas-Toonen, Kerstavond, verschillende goed be zochte ledenvergaderingen met spreek beurten van rector Morel en den Ad viseur, enz. Verder werd in dit verslag dank ge bracht en de bijzondere medewerking van het bestuur van de R.K.W.V. op verschillend terrein ondervonden, ter wijl met voldoening gewag werd ge maakt van het feit dat het godsdienstig peil onder de leden steeds beter wordt. Met een hartelijk applaus werd deze uiteenzetting bedankt, waarna het jaar verslag werd goedgekeurd. Het financieel verslag getuigde van een gezonde basis en sloot met een goed batig saldo. Nadat daarover door de betreffende commissie verslag was uitgebracht, werd de pennningmees- teresse onder dankzegging voor haar keurig beheer, gedechargeerd. Hierna was het woord aan Mej. Reijntjes, die een korte beschouwing hield over het werk van de diocesane COLLECTE ST. VINCENTIUS- VEREENIGING. Het is een steeds terugkeerend ver schijnsel dat in de laatste tijden voort durend de aandacht van het publiek wordt gevestigd op den nood van zijne minder gegoede medeburgers. Wij be groeten met vreugde het feit dat de Nederlandsche offervaardigheid een breeden weg inslaat waarop de Chris telijke Charitas haar reeds zoolang is voorgegaan. Diegenen die het lot der armen kennen en zich bewust zijn van de sociale verplichtingen die op hen rusten, weten welke heerlijke taak het is zich te wijden aan de geestelijke en stoffelijke opbeuring van de scha- inelen en de hulpeloozen. Reeds meer dan 90 jaren werkt de SI. Vincentius-Vereeniging in Waal wijk. Hoeveel hongerigen heeft zij ver zadigd, hoeveel naakten naar het Evangelie-woord gekleed? Hoeveel vereeniging in het afgeloopen jaar. Daarbij maakte zij van de gelegen heid gebruik de leden aan te sporen, vooral in dezen tijd al het mogelijke bij te dragen om de K.A.V. in stand te houden. Spr. wees er vooral op, dat allen overtuigde leden moeten blijven, om, als het eenmaal weer vrede is, met energie te kunnen verder bouwen aan den uitbouw van de organisatie. Den adviseur, hierna het woord ne mend, deed het genoegen te hebben mogen beluisteren, dat het godsdienstig leven in de gezinnen beter wordt. In verband daarmee vestigde spr. nog eens de aandacht op het foldertje, ver spreid door de R.K.W.V., waarin werd aangespoord tot het dagelijksche bij wonen van de H. Mis, door minstens ongelukkigen geholpen en getroost? Hoevelen blijdschap gebracht in droef heid en ellende? De archieven van de Conferentie kunnen er van getuigen. Wij zullen er echter niets van mede- dcclen indachtig dat de linkerhand niet hoeft te wéten wat de rechter hand geeft. En erkentelijkheid of dank is niet de voorwaarde, noch de eisch voor onze goede werken. Wij willen echter eenige cijfers vermelden over het afgeloopen jaar 1940. Aan brood, melk en eieren werd uitgegeven 414.04, aan vleesch en vleeschwaren 218.23, aan kruide nierswaren 252.25, aan dekens en manufacturen 752.05, aan kolen 39.23, aan kachels en kachelrepara ties 20.65, aan schoenen en klompen DOOR DE VEREENIGDE HAAGSCHE SPELERS O L.V. PiÈRRE BALLEDUX. Zie biljetten bracht de secretaresse, mej. Hamers- Leijsten een goed verzorgd jaarverslag uit. Hieruit bleek dat het ledental geen groote wijzigingen onderging en mo menteel 59 bedraagt. Trots de moeilijke tijdsomstandighe den kon verder met vreugde geconsta teerd worden, dat de vereeniging ook in het afgeloopen jaar veel goed werk heeft verricht. Zoo konden een negen tal baby-uitzetten beschikbaar worden gesteld, terwijl vele zieken geholpen werden met versterkende middelen, fruit e.d. Verder werden in dit jaarver slag nog gememoreerd het uitstekend geslaagd triduum, dat gesloten werd met een Moederdag, een 1-daagsche retraite in Cenakel te Tilburg, een mid dag voor de kinderen der leden, de opening van het winter-program, de één lid van het gezin en de maandelijk- sche H. Communie. Den heer Smolders verheugde het, dat het de K.A.V. ondanks alles, nog goed ging. Spr. zeide dat men op de medewerking van het bestuur der R.K. W. V. steeds kan blijven rekenen. De aftredende bestuursleden, de da mes Thomas-Toonen, Smolucrs-V. d. Leur en 0«-senblok-Klerkx, werden nei- kozen. De presidente sloot hierna met een opvekki nd woord het officieele ge deelte van den avond, waarbij zij nog meedeelde dat in Maart dc kook- en waschcurscssen aan de Huishoudschool voor de ieden weer zullen aanvangen. Door den heer de Bont werden tot slot nog een drietal aardige filmpjes vertoond, die zeer in den smaak vielen. 213.55. De spijskokerij voor schoolgaande kinderen uit behoeftige gezinnen verg de 1101.58, zoodat in totaal ruim 3000 is uitgegeven. Het is niet noodzakelijk dit cijfer met 90 te vermenigvuldigen om zich een beeld te vormen van de sociale verdiensten der St. Vincentius-Ver eeniging tijdens haar meer dan negen tig-jarig bestaan in Waalwijk. Wij weten dat dit slechts mogelijk was te bereiken door Uwe medewerking en Uwe offervaardigheid, waarvoor wij steeds dankbaar blijven. Wij erkennen deemoedig dat, al streven wij steeds naar beter en vol maakter, nog menige critiek gerecht vaardigd is. Wij hadden misschien nog meer moeten doen, nog ruimer is oppassen gebo den. Bestrijdt het chronisch worden, gebruik de beste samenstelling, die vereenigd is in de thans verstèrkte Akker's Abdijsiroop. AKKER 'S v&istèïikbe tegen hoest, jjriep, bronchitis, asthma moeten geven. De beperktheid onzer middelen liet ons slechts toe de armsten onder de armen te helpen, terwijl toch het levenspeil van zoovelen hoogdringend moest opgevoerd om menschwaardig te kunnen genoemd worden. Wij schromen dan ook niet weder om een beroep te doen op Uwe mede werking. In de week van 15 tot 22 Februari zullen de Vincentianen bij U aanbellen voor de jaarlijksche col lecte. Wij weten dat U het als een Christe lijke plicht zult beschouwen ons te helpen in de taak, die wij ons hebben opgelegd en die alleen met Uwe hulp kan slagen. Wij weten dat in Waalwijk tien tallen families de liefdadigheidszin als een eervolle traditie in stand hou den. Wij rekenen op hen, wij bouwen op U allen! Helpt ons in den strijd dien wij voeren voor dc sociaal misdeeldcn, tegen de ellende en de armoede; tegen de ondermijning van ziel en lichaam door dc beproevingen van den oorlogstijd; voor de opbeuring van hun zedelijke en stoffelijke krachten in katholieken geest. Helpt ons! Het Bestuur der St. Vincentius'-Vereeniging. ZAAL R. K. WERKLIDENBOND. Blijkens in dit blad voorkomende ad vertentie zal Zondag 16 Febr. in bo vengenoemde zaal een Cabaret, Variété en 1 ooneelavond gegeven worden door het bekende ensemble Aug. de Laat uit Tilburg. Het programma ziet er zeer varieerend uit en is rijk aan humor en jolijt. De recenties over dit programma waren zeer gunstig, zoo schreef onder meer het Dagblad ,,de Grondwet" te Roosendaal, het volgende: De zaal was schier te klein om de groote schare bezoekers te bergen. Reeds spoedig zat de goede stemming er in, het gebodene bleek op prijs ge steld te worden, het daverend applaus dat de verschillende artisten na elk op treden in ontvangst mochten nemen, be wees dit op welsprekende wijze. Aan het slot van den avond werd een vroo- lijke klucht met zang gegeven: ,,De Op passer van den Ritmeester" die zeer aanstekelijk werkt op de lachspieren. De Nieuwe Tilburgsche Courant schreef, over de opvoering te Tilburg: De belangstelling was wederom zeer groot, zoodat de laatkomers wegens plaatsgebrek moesten worden teleurge steld. De aanwezigen hebben in ruime mate genoten van het zeer varieerend programma, vooral ook de klucht „De Oppasser van den Ritmeester" was een groot succes. Aug. de Laat, die als leider van dit ensemble optreed, heeft eer van zijn werk. ,.Het Nieuwsblad van het Zuiden" schreef onder meer: Reeds lang voor den aanvang ver drong zich een groote menigte belang stellenden aan de loketten om een plaatsje te bemachtigen, zoodat alle plaatsen reeds spoedig uitverkocht wa ren. Het zeer varieerende programma, dat in het teeken van „Non Stop" stond, uitvoerig te bespreken, zou ons te ver voeren. Laten we volstaan door te zeggen dat alles in een woord ,,AF" was, en alle medewerkers grooten lof verdienen over hun optreden, dan over drijven wij geenszins. ,,De Oppasser van den Ritmeester" werd ook uitste kend uitgevoerd, alle rollen waren in goede handen. Uitvoering te Kaatsheuvel, in de zaal van „Apollo"; het plaatselijk blad aldaar schreef: De belangstelling voor dezen avond was zoo groot, dat des middags reeds alle plaatsen besproken uitverkocht waren. Deze belangstelling was ruim- B 2 D i Abdijsiroop bevat van ouds beproef de slijmoplossende en borstver- sterkende geneeskruiden en boven dien de „codeïne" de krachtigste, hoestbedwingende stof. Abdijsiroop lost daardoor de slijm, op. zuivert de luchtwegen, doet daardoor ge makkelijker ademhalen en vermin dert de pijn en de drukking op Uw borst. De hoeststillende stof „codeïne" maakt dat U aan het eind van den dag niet uitgeput en ver moeid zijt van 't langdurig hoesten. Door Abdijsiroop te nemen be vrijdt U zich hiervan en dan kunt U ook weer vrij en diep ademhalen. 0»OSE»A Eenige der 20 kruiden

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5