Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. „NOORD-BRABAND" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Voorloopig nog 10 dagen 5 vleeschbonnen. met NUMMER 15. WOENSDAG 19 FEBRUARI 1941. 64e JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. UITGAVE Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No. 38. GIRO No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk. 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. ONTHEFFING VAN ÉÉN DERDE DER INKOMSTENBELASTING. Aan hen die loonbelasting betalen. 's-GRAVENHAGE, 14 Febr. - De Staatscourant van heden bevat het reeds aangekondigde besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën tot uitvoering van het besluit op de loonbelasting. Volgens artikel 1 wordt aan denge- ne, die in de belastingen naar het inko men over het belastingjaar 1940- 41 is aangeslagen uitsluitend ter zake van opbrengst van in dienstbetrekking ver richtten arbeid en vóór 1 Mei 1941 in komsten geniet, welke aan de loonbe lasting zijn onderworpen, op zijn ver zoek een ontheffing van zijn aanslag verleend over vier maanden. Artikel 2 bepaalt, dat aan dengene. die in de belastingen naar het inkomen over het belastingjaar 1940-'41 is aan geslagen mede ter zake van opbrengst van in dienstbetrekking verrichtten ar beid en vóór 1 Mei 1941 inkomsten ge niet, welke aan de loonbelasting zijn onderworpen, op zijn verzoek een ont heffing op zijn aanslag wordt verleend ten bedrage van de belasting over vier maanden, welke verschuldigd zou zijn geweest, indien hij uitsluitend op brengst van in dienstbetrekking ver richtten arbeid had genoten. De aldus berekende ontheffing mag echter niet het bedrag van een ontheffing van zijn aanslag over vier maanden overtreffen. Artikel 3 luidt: Indien wegens een feit, dat zich vóór 1 Januari 1941 heeft voorgedaan, in gevolge artikel 95 der Wet op de inkomstenbelasting 1914 ontheffing wordt verleend, wordt de ontheffing ingevolge de vorige artike len berekend over de opbrengst van in dienstbetrekking verrichtten arbeid, welke in het overgebleven belastbaar inkomen, bedoeld in het tweede lid van het genoemde artikel is begrepen. In afwachting van de totstandkoming van de in artikel 1 van het Besluit op de loonbelasting 1940 bedoelde enkele inkomstenbelasting wordt ter zake van feiten, welke zich na 31 December 1940 voordoen, geen ontheffing in gevolge hoofdstuk 13 der Wet op de inkomsten belasting 1914 verleend. VERBEURDVERKLARING VAN RADIOTOESTELLEN. Een Maandag verschenen verorde ning geeft de Duitsche politie de be voegdheid tot het verbeurd verklaren van radiotoestellen, welke misbruikt worden voor het luisteren naar verbo den zenders. VIJF INSPECTIES VOOR DE BRANDWEER. Van alle branden moet een schriftelijk rapport worden uitgebracht. Volgens een circulaire van het de partement van binnenlandsche zaken aan de burgemeesters zijn als onder deel van de „rijksinspectie van het brandweerwezen" (deze inspectie da teert van October) vijf districten inge steld. Voor elk dezer districten wordt een „inspecteur van het brandweerwe zen aangesteld. Inmiddels zijn in func tie getreden voor district 1 (Zeeland en Zuid-Holland) in afwachting van zijn definitieve benoeming, J. D. Bac ker, 's-Gravenhage; district 2 Noord- Holland en Utrecht) W. A. Couzy, Heemstede; district 3 (Gelderland en Overijssel) ir. J. W. A. Renssen, Arn hem; district 4 (Limburg en Noord- Brabant) ir. D. A. Budde, Eindhoven; district 5 (Drenthe, Friesland en Gro ningen) J. de Roos, Groningen. Van alle branden moet voortaan uiterlijk binnen 3 dagen een schriftelijk rapport worden gezonden aan den be trokken districts-inspecteur. Het is de bedoeling, dat door den onderbrand meester van elke uitgerukte spuit een dergelijk rapport wordt opgemaakt. Van de branden, welke het gevolg zijn van luchtaanvallen, wordt boven dien mededeeling gedaan aan de rijks inspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Alle belangrijke branden, niet het ge volg van luchtaanvallen, moeten bo vendien onverwijld telefonisch worden gemeld aan den districtsinspecteur. Voor de gemeenten Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Gro ningen en Eindhoven moeten de rap porten rechtstreeks bij de rijksinspec tie te 's-Gravenhage worden ingediend. Ook de telefonische 'melding moet rechtstreeks aan genoemde inspectie geschieden. AANMELDINGSPLICHT BEROEPSOFFICIEREN. Voor alle ontslagenen van de voor malige land- en zeemacht. De weermachtsbevelhebber in Ne derland heeft den aanmeldingsplicht voor de ontslagen beroepsofficieren der voormalige Nederlandsche land- en zeemacht gelast. Alle beroepsofficieren der voormalige Nederlandsche land- en zeemacht, die sinds 15-5- 40 den actieven dienst heb ben verlaten, zijn verplicht zich aan te melden. Vrijgesteld van deze aanmelding zijn alleen die beroepsofficieren, die in ac tieven dienst van het hoofdregelings- bureau en het regelingsbureau departe ment van Defensie staan. TE HOOGE PRIJZEN. Winkeliers beboet. De onlangs ingestelde inspecties voor de prijsbeheersching zijn nu met haar controle begonnen. In nauwe sa menwerking met de verschillende op sporingsorganen worden vooral diege nen gecontroleerd, die ondanks de her haalde waarschuwingen door middel van pers en radio, voortgaan de prijs- voorschriften te overtreden. In tal van plaatsen in den lande moesten in de laatste dagen aan firma's en personen, die de prijsvoorschriften niet in acht hadden genomen, door de inspecteurs voor de prijsbeheersching belangrijke geldstraffen en andere in artikel 7 van het prijsbeheerschingsbe- sluit genoemde straffen, worden opge legd, w.o. een schoenenwinkel wegens te hooge prijzen voor schoenen een boe te van 1500.-. Een winkelier in heerenmode-artike len wegens te hooge prijzen voor over hemden een boete van 1000. ver beurdverklaring der in beslag genomen goederen en openbaarmaking van de tuchtbeschikking. Een winkelier in manufacturen we gens te hooge prijzen voor stoffen een boete van 1000.— en verbeurdver klaring van meer dan 200 coupons wol len en andere stoffen ter waarde van ongeveer 3000. welke in beslag werden genomen. Een winkelier in manufacturen we gens te hooge prijzen voor stoffen een boete van 1000. sluiting en stilleg ging der zaak voor tien dagen en open baarmaking van de tuchtbeschikking. Een handelaar in leder en fournitu ren wegens te hooge lederprijzen 500 boete. Een houtfabrikant wegens overtre ding van de prijzenbeschikking brand hout no. 1 een boete van 400. Een winkelier wegens te hooge prij zen voor blikjes sardines 350.boe te en verbeurdverklaring van de in be slag genomen blikjes sardines. Een winkelier wegens te hooge prijzen voor blikjes sardines en koffie-surrogaat een boete van 350. Voorts hebben de inspecteurs voor de prijsbeheersching in verschillende gevallen strafvervolgingen bij de offi cieren van Justitie ingeleid. Het onderzoek naar overtredingen wordt stelselmatig voortgezet. DIRECTE BELASTINGEN 8y2 MILLIOEN HOOGER. Overige middelen 2.7 millioen meer. Wat de directe belastingen betreft, heeft ook voor de eerste maand van het nieuwe jaar de stijgende tendenz van de laatste maanden in vergelijking met het vorige jaar, zich ten aanzien van het totaalbedrag voortgezet. Be droegen de ontvangsten op ultimo Ja nuari 1940 totaal 47.918.464.37, thans is de opbrengst 56.366.129.98 of bij na Sy2 millioen meer. Ook het totaal van de opbrengst der „overige middelen" is hooger dan dat van Januari 1940 en wel ruim 2.7 mil lioen. Over de afgeloopen maand is 44.588.065.76 binnengekomen. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 DE COMMISSARIS DER PROVINCIE LIMBURG AANVAARDT ZIJN AMBT. In een bijeenkomst ten provinciehui ze te Maastricht van Limburgsche bur gemeesters, leden van de Provinciale Staten, provinciale ambtenaren en ver dere genoodigden, heeft de heer de Marchant et d'Ansembourg zijn ambt van commissaris der provincie Limburg aanvaard. Blijkens het verslag in het Nationale Dagblad heeft hij daarbij een uitvoerige rede gehouden, waarin hij zich over de hoofden van de genoodig den heen tot het Limburgsche volk richtte, teneinde aan te geven, hoe hij zich de vervulling van zijn taak voor stelt. Meer dan ooit, zoo zeide hij, wil ik mijn goede Limburgsche volk helpen den nieuwen koers te nemen, zonder dat wij iets uit het verleden willen prijs geven, dat werkelijk waarde heeft. Spreker waarschuwde tegen openlijk of geheim verzet. Men zal ervaren, dat hij het gezag, dat spreker hier wettelijk vertegenwoordigt, met sterke hand zal weten te handhaven. Ik ben er van overtuigd, dat de negativisten gering in aantal zullen zijn. Wij hebben elkander bestreden, soms hevig, verwoed, misschien zelfs op minder mooie wijze. Laten we dat ver geten! Heden is de tijd gekomen om n»et meer te denken aan hetgeen ons vroeger verdeelde, maar aan hetgeen ons heden vereenigt. Dat is de liefde voor ons volk en de wil het te dienen. Graaf Marchant et d'Ansembourg sprak vervolgens tot hen die met hem hebben gestreden. Hij betoogde voorts, dat niet hij heden ten dage de beste vaderlander is, die datgene, wat hij gaarne zou willen zien als werkelijk heid beschouwt, maar hij, die de reali teiten in het oog durft te zien en dus het bereikbare nastreeft. Het bereikba re is thans een eigen vaderland, maar dan als vriend en bondgenoot van Duitschland. Wie het laatste saboteert, maakt ook het eerste onmogelijk. Spr. behandelde verder Limburgs oeconomische mogelijkheden, zoomede het sociale probleem dat daarmede hand in hand gaat. Tenslotte wijdde hij aan dacht aan het cultureele leven in zijn gewest. Hij besloot met de woorden: Wat wij heden noodig hebben is de so lidariteit van de goed-willende men- schen en aan hen. aan de menschen van goeden wil, apelleer ik heden bij het aanvaarden van dit ambt. BEVELEN AAN NEDERLAND SCHE SCHEPEN. Het D. N. B. meldt uit Tokio: Volgens berichten uit Manilla heeft de Nederlandsche consul aldaar op aanwijzingen uit Batavia twee Neder landsche schepen, die zich op weg be vonden naar Honkong. resp. Japan, het bevel gegeven onmiddellijk naar Ma nilla terug te keeren. De Hotsji Sjimboen meldt naar aan leiding hiervan uit Batavia, dat de mo tieven voor dit bevel van den consul te Manilla niet duidelijk vast te stellen zijn. Bij geruchte verluidt echter, dat de naar Londen uitgeweken Nederland sche regeering besloten heeft alle Ne derlandsche schepen uit de havens van bepaalde staten terug te trekken. S.P.T. meldt uit Stockholm dat te Londen hardnekkige geruchten loopen. volgens welke de Nederlandsch-Indi- sche regeering aan alle schepen, die on der Nederlandsche vlag in den Pacific varen, bevel zou hebben gegeven een neutrale of Britsche haven op te zoe ken. Ofschoon officieele Nederlandsch- Indische instanties deze geruchten heb- ben weersproken, meenen Engelsche scheepvaartkringen beter op de hoogte te zijn. De scheepvaart op den Zuidelijken Stillen Oceaan en op de Vereenigde Staten blijft gehandhaafd. Over deze kwestie meldt LInited Press nog uit Manilla: Volgens berichten uit welingelichte kringen heeft de Nederlandsche admi raliteit als voorzorgsmaatregel aan alle Nederlandsche handelsschepen instruc tie gegeven zich in de toekomst van alle wateren ten Noorden van de Phil- lipijnen verwijderd te houden. Gelijk tijdig heeft zij den dienst van de Neder landsche schepen op de route Hong kongSjanghai en naar de Japansche havens verboden. Deze verordening van de Neder landsche admiraliteit heeft echter geen betrekking op de scheepvaart op het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan en naar de Vereenigde Staten. Deze bepalingen zullen van kracht blijven zoolang de spanning in het ge bied van den Stillen Oceaan blijft voortbestaan. HANDELSOVERLEG TE BATAVIA HEDEN HERVAT. De handelsbesprekingen tusschen Ja pan en Nederlandsch-Indië zullen van daag hervat worden. De heer Van Hoogstraten, chef van de afdeeling Handel van het departement van Eco nomische Zaken en gedelegeerde van Ned.-Indië voor de besprekingen met de Japansche delegatie, heeft Zaterdag ochtend een bezoek gebracht aan Joe- taka Isjizawa, den Japanschen consul- generaal, en hem voorgesteld weer met de besprekingen te beginnen. D.N.B. meldt voorts, dat de in Ned.- Indië wonende Japanners, volgens het blad Tokio Asahi Sjimboen, met 't oog op de ontwikkeling van den algemee- nen politieken toestand toebereidselen treffen, om hun gezinsleden huiswaarts te sturen. Op alle Japansche schepen, welke in het gebied van de Zuidzee varen, zijn tot eind April alle hutten besproken. De in Ned.-Indië wonende Japanners volgen met de grootste aan dacht het verloop van de handelsbe sprekingen tusschen de Japansche en Ned.-Indische delegatie, daar de afloop van deze onderhandelingen hun toe komst op vérstrekkende wijze zal beïn vloeden. Er wordt voorraad gemaakt. Wij lezen in het Hbld.: Van verschillende kanten bereiken ons vragen over vleeschrantsoenen. Zoo schrijft ons b.v. een lezer: „Een paar weken geleden is er in de pers diverse malen beweerd, dat de vleeschschaarschte uitsluitend een ge volg was van het feit, dat de boeren niet voldoende slachtvee leverden. De verplichte veelevering zou daaraan wel een eind maken en dan kwam er weer vleesch voldoende, aldus luidden de berichten. Maar ondanks die beloften blijft de geldigheidsduur der vleeschbonnen 10 dagen in plaats van, zooals vroeger, een week. Hoe zit dit nu feitelijk?" De varkens. Ja, hoe zit dat nu? In de eerste plaats moet dan geconstateerd worden dat het varkensvleesch al weken lang geheel uit de slagerijen verdwenen is; alleen voor de Wehrmacht, den- Opbouw- dienst en de Ziekenhuizen was er het noodige beschikbaar. Pas de laatste week zijn er door de Veehouderijcen trale ook weer wat varkens voor de bevolking beschikbaar gesteld, maar dit alleen in de steden boven 50.000 in woners en ook daar in slechts zeer be perkte mate en hoofdzakelijk voor de worstmakerij. Of de varkens dan zoo dun „ge zaaid" zijn op het oogenblik? We moe ten aannemen van wel, daar er anders wel meer in consumptie zouden wor den gebracht. Toch zou men, afgaande op het aantal frauduleuze slachtingen, niet zeggen, dat er haast geen varkens zijnDag in, dag uit staan de kran ten er vol van. En dat zijn dan nog al leen maar de gevallen, die achterhaald worden. Insiders schatten het aantal varkens, dat sedert de afkondiging van het slachtverbod (Juli 1940) langs on- wettigen weg in consumptie is ge bracht, op ettelijke tienduizenden. Of dit al dan niet overdreven is, kunnen we niet beoordeelen, maar dat het er heel wat zijn, staat als een paal boven water. Alles op 't rundvleesch. Intusschen heeft het feit, dat de Vee houderijcentrale slechts over een zeer beperkt aantal varkens beschikt, ten gevolge, dat bijna de geheele vleesch- voorziening door rundvleesch moet worden gedekt. Het is duidelijk, dat dit belangrijke vermeerdering van het aantal runder slachtingen met zich mee moet brengen. Eenigen tijd geleden berekenden we, dat bij een weekrantsoen van 5 ons vleesch en vleeschwaren, waarvan een vierde deel uit varkensvleesch bestaat, het aantal slachtingen van runderen ca. 140.000 stuks per kwartaal (550.000 tot 560.000 stuks per jaar) zal dienen te bedragen. Bij handhaving van dit rantsoen, ter wijl geen varkensvleesch beschikbaar is, zou dit aantal slachtingen dus met een derde moeten toenemen en op on geveer 185.000 stuks gebracht dienen te worden. Dit zou circa 85.000 slach tingen per 3 maanden meer zijn dan in normale jaren (per kwartaal worden n.l. normaal gemiddeld 100.000 runde ren geslacht). Ongetwijfeld zou onze veestapel een dergelijke afslachting wel een tijd lang kunnen verdragen. Zelfs is in verband met de krachtvoerpositie een beperking van den door de vroegere teeltrege- De Echo v if Waaiwytscte en Laafslraatsrke ('tirait,

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1