BUITENLAND GEMENGD NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING <1 KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. Een schip met zure appelen. maakt worden in den dijk, welke Noord-Holland met Overijsel zou ver hinden. Nu is bekend geworden dat dc directie der Zuiderzee-werken tot het plan van Lely is teruggekeerd en dat hiervan de Zuidwestelijke inpoldering het eerst voor uitvoering in aanmer king komt. 'Met de uitwerking van dit plan en verder voorbereidend werk is reeds een aanvang gemaakt. Er komt een dijk van bewesten Urk tot bezuiden Enkhuizen. De polder loopt dan tot Burgerdam en van hier loopt de dijk in Noordoostelijke richting. Langs de Noordhollandsche kust komt een breed kanaal. REORGANISATIE NED. BIOSCOOPBOND. In het bestuur van den Nederland- schen Bioscoopbond zijn eenige wijzi gingen gebracht, waarbij dc secreta ris-generaal van het departement \an Volksvoorlichting en Kunsten tot voorzitter den heer H. M. van 1 riet te Gouda heeft benoemd. De secretaris-generaal van het de partement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft bij de nieuwe beschik king overwogen, dat de verdere reor ganisatie dient te geschieden onder leiding van een voorzitter, die geen nevenfunctie bekleedt en dus geheel vrij staat van het filmbedrijf. HEVIGE GEVECHTEN IN NOORD-AFRIKA. Het 257e communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front heeft de vij and in den sector van het 11de leger zijn aanval voortgezet, zonder resulta ten te behalen. Onze troepen hebben verscheidene malen tegenaanvallen ge daan en den vijand gevoelige verliezen toegebracht. In Noord-Afrika is een nieuwe he vige aanval van den vijand op Dzjara- boeb afgeslagen. Te Koefra zijn vijan delijke auto's, die onze stellingen tracht ten te naderen, op doeltreffende wijze gebombardeerd. Afdeelingen van het Duitsche vliegercorps hebben herhaal delijk een vijandelijke basis aangeval len en de daar liggende schepen, als mede de havenwerken gebombardeerd. Een afdeeling Stuka s heeft aanzien lijke concentraties van vijandelijke ge mechaniseerde strijdmiddelen verrast en met zeer goed gevolg gebombar deerd. De vijand heeft den druk in den sec tor Keren (Eritrea) verminderd. Aan den benedenloop van de rivier de Joe- ba' zijn hevige gevechten gaande, na de haven Kismajoe versperd te hebben, hebben de Italianen dezen sector ont ruimd. OORLOG MET V. S. NIET NOOD ZAKELIJK, ZEGT JAPAN. De nieuwe Japansche ambassadeur in de Vereenigde Staten, admiraal No- moera, heeft op de eerste persconferen tie, die hij heeft gehouden, verklaard, dat een oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Japan kan vermeden worden. Het initiatief hiertoe moest echter ook van'de zijde der Vereenigde Staten uit gaan. Er bestaat geen probleem aldus Nomoera dat de beide landen tot een oorlog zou kunnen dwingen. Japan zoekt door economische middelen een vreedzame expansie naar het Zuiden en doet het uiterste om geweld te ver hinderen. Ik kan niet definitief verkla ren, aldus ging Nomoera verder, dat Japan binnen het kader van dit pro gram niet tot het toepassen van gewelc zal overgaan, echter zal van Japansche zijde alles worden gedaan om dit te vermijden. Met betrekking tot het bondgenoot schap van Japan met Duitschland en Italië merkte de ambassadeur op, dat het in de eerste plaats Japans bedoeling is den vrede in den Stillen Oceaan te behouden. Derhalve heeft men bij het sluiten van het pact niet het oog gehac op een oorlog met de Vereenigde Sta ten. Van Japansche zijde gelooft men, zoo besloot de ambassadeur, dat de Ver eenigde Staten Duitschland niet open lijk den oorlog zullen verklaren. Bijge volg treedt ook Japans verplichting, die uit de bepalingen van het driemogend- hedenpact voortvloeit, niet in werking. OPNIEUW EEN VERTEGEN WOORDIGER VAN ROOSEVELT NAAR ENGELAND. President Roosevelt heeft in de pers conferentie bekend gemaakt, dat hij op voorstel van Hopkins, den zoon van den overleden spoorwegmagnaat, Har- riman naar Londen zal zenden, zoodra het program voor de uitvoering van de leen- en pachtwet vaststaat. Hij heeft voor Harriman, die toegevoegd za worden aan de Amerikaansche ambas- sade te Londen, een volkomen nieuwen titel van .defense expeditor" ingesteld: d.w.z. dat Harriman te Londen de uit voering van de wet moet bespoedigen. Harriman gaat als persoonlijk vertegen woordiger en de benoeming zal daar om niet ter goedkeuring aan den Senaat worden voorgelegd. Tocht over huizen en daken. Een eigenaardig geval kreeg de politie in Den Haag dezer dagen te onderzoeken. In den nacht van Zaterdag op Zondag trof zij een dertigjarigen man zwaar beschonken op straat aan. Van uitputting was hij neergezegen. Hij had bloedende verwondingen aan beide polsen. Eerst stelde de politie in de om geving een onderzoek in, waarbij bleek, dat van een kantoorgebouw de ruiten van een deur waren ge broken zoodat onwillekeurig ver band gezocht werd tusschen de ver wondingen van den man en de ge broken ruiten. Nadat de gewonde eerst door den Eersten Hulpdienst was verbonden en de polsen in het gemeentezieken huis waren gehecht, werd hij ter beschikking gesteld van den cen trale opsporingsdienst die't vreemde geval verdei uitzocht. Met de inbraak in het kantoor gebouw had het echter niets te maken. De man zelf vertelde het volgende vreemde verhaal, dat na controle vrijwel juist bleek te zijn. Op den bewusten avond was hij de stad ingegaan om in een restaurant te gaan eten. Tijdens het diner zag h'ij een vriend, dien hij in geen jaren had ontmoet. Het resultaat was, dat op de hernieuwde kennismaking een stevige flesch werd gedronken, waar na de makkers besloten ten huize van den gevondene, nog een afzak kertje te nemen. De vriend vond dit een goed idee en menig glas werd in de kamer van den ander gedronken. Er ontstond daarbij een politiek debat, zonder onaangename nasleep overigens, doch wel met het zeer vreemde gevolg, dat op een gegeven moment de vriend spoorloos ver dwenen was. De ander zocht het geheele huis door,doch nergens was de oude kameraad te vinden. Daarop ging hij eens op het dak kijken. Hoewel niet heelemaal meer nuchter slaagde hij er in over tal van daken halsbrekende toeren uit te voeren, steeds maar op zoek naar zijn ver dwenen kennis. Ten slotte kwam hij weer heel huids beneden in den tuin terecht en klauterde toen over een met glasscherven afgedekten muur, tengevolge waarvan hij bloedend aan de polsen werd verwond. Ook in de aangrenzende tuinen vond hij zijn vriend niet en na weer over een schutting te zijn geklauterd was hij weer op straat gekomen, maar in een zoodanigen staat van uitputting na al die klauterpartijen, dat hij bewusteloos was neergevallen. Zoo werd hij door de politie ge vonden. Het bleek dat hoofdzakelijk bloedverlies hem in den bewuste- loozen staat had gebracht. Daar de man te goeder naam bekend staat en nergens iets wordt vermist is hij later weer in vrijhei i gesteld, waarna hij dadelijk weer begonnen is naar zijn verdwenen vriend te zoeken. Jas met f1900 gestolen, De dief, een 16 jarige smids leerlingaangehouden. Zooals reeds is gemeld, is onlangs in Den Haag uit een vrachtauto, welke onbeheerd stond, ten nadeele van een kolenhandelaar een leeren jas gestolen, inhoudende een porte feuille met f1900. De kolenhande laar deed onmiddellijk aangifte bij V. Tengevolge van de Oostenwind is het ijs in het IJsselineer gevaarlijk gaan kruien. Bij Medemblik heeft hel ijs het gemeente-badhuis zwaar beschadigd. Schotsen van gemiddeld 35 a 40 c.m. hebben de ijzeren binten van het badhuis gekraakt en het geheele gebouw ontwricht. Overzicht van de situatie. (Polygoon). de politie en daar vroeg men hem waar de auto onbeheerd had gestaan. Dit was o.a. in de Fahrenheitstraat het geval geweest en daar in ge noemde straat nogal eens veel op geschoten jongens hun tijd zoek brengen, die reeds eerder met de politie in aanraking zijn geweest, concludeerde de politie, dat het niet onmogelijk was, dat daar de jas was gestolen. Het trok dan ook al heel spoedig de aandacht van de recherche, dat een 16-jarige smidsleerling die ook veel in deze straat verkeerde, royaal met geld omsprong. Men ging de gangen van dit jongmensch eens na en toen bleek, dat hij ook eenige dagen naar Rotterdam was geweest, waar hij flinke verteringen had ge. maakt. Vandaar, dat de politie hem bezocht in zijn woning. Rij dit be zoek vond men eenige duizenden sigaretten en dit bevreemdde temeer, gezien den jeugdigen leeftijd van den smidsleerling. Op de vraag, hoe hij aan deze sigaretten kwam, antwoord de hij, dat hij deze partij van een 24-jarigen benedenbuurman, die ver tegenwoordiger was, had gekocht. De politie vond daar eveneens een hoeveelheid sigaretten van hetzelfde merk. Maar men vond nog meer, n.l. een splinternieuw heerenrijwiel, dat veel gelijkenis vertoonde met een rijwiel, dat eenige dagen tevoren op de Laan van Meerdervoort was gestolen. Het onderzoek in deze woning werd nu nauwkeurig voort, gezet en hierbij kwamen nog twee pakjes bankbiljetten van flOOO en f400 voor den dag. Een en ander was aanleiding om beiden naar het hoofdbureau van politie te brengen, waar de 16-jarige smidsleerling reeds spoedig een be kentenis aflegde. Op den avond van 8 Februari was hij in gezelschap van twee vrienden resp. 14 en 16 jaar oud, naar de Fahrenheitstraat gegaan, waar hun oog was gevallen op den vrachtauto van den kolenhandelaar. De smids leerling bedacht zich hiet lang, pakte de leeren jas en even later ging het drietal per tram stadwaarts. In de tram trok hij de jas aan en tastte eens in de zakken, wat er al zoo in zat. Hij voelde de portefeuille, doch wachtte met de verdere inspectie, totdat ziji'op het Buitenhof de tram hadden verlaten en daar bleek/ dat er bankpapier in zat. De twee vrienden kregen ieder zes gulden om te zwijgen «n vervolgens werd het er eens goed van genomen. SuJZ*** Thuis gekomen voelde het smids- raaatje zich toch niet erg op zijn geraak in het bezit van zoo veei geld. Hij betrok zijn benedenbuurman dan ook in de affaire en deze kreeg f1400 in bewaring, waarvan f400 voor hemzelf was. In de toekomst zou het tweetal, als de zaak een beetje in het vergeetboek was geraakt een handeltje beginnen met het ge stolen geld, aldus was afgesproken. De twee jeugdige kameraden werden nu eveneens aangehouden, terwijl voorts nog bleek dat de smidsleer ling ook nog eenige honderden guldens aan zijn 20-jarige broer in bewaring had gegeven. Deze had evenwel op zijn beurt, toen hij be merkte, dat zijn broer gearresteerd werd, dit geld naar een 24-jarigen vriend te Rijswijk gebracht. Ook dit tweetal werd aangehouden. Het grootste gedeelte van het ge stolen geld is dus achterhaald, hoe wel de 16-jarige hoofddader ver schillende verteringen had gemaakt en ook nog een contrabas van f120 voor zichzelf had gekocht. De twee vriendjes van 14 en 16 jaar, benevens de 24-jarigen vriend uit Rijswijk zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. De smidsleer ling en zijn broer, alsmede de 24- jarige vertegenwoordiger zijn voor den officier van justitie geleid. Fabrieks-uitbreiding. Door de firma Wed. Steenbergen is vergunning aangevraagd voor uitbrei ding van de bestaande schoenfabriek. Hei ligt in de bedoeling de thans be staande fabriek uit te breiden met een verdieping. C. v. q. Assem R.I.P. Dinsdag overleed alhier, na een langdurige ziekte, de heer C. van den Assem, de eigenaar van het bekende Hotel v. d. Assem, vooral in vroegere jaren bij het reizend publiek bekend als „Het Hotel". Aleer dan 44 jaren heeft de heer C. v. d. Assem het bedrijf geleid en vooral in de eerste 25 jaren had de zaak tot in het hooge Noorden een zeer bekenden naam. Brandje. Woensdagavond constateerde de heer F. Steenbergen met zijn huisge- nootei\ een rooklucht, waarvan zij de herkomst niet konden gissen. Na nauwkeurig onderzoek in de fabriek, dat niets opleverde, werd eindelijk de brandhaard ontdekt. In een kleine bergplaats in het binnenplaatsje stond een mand waschgoed in brand. Dc mand met inhoud, voor een geschatte waarde van ver over de honderd gul den, was reeds zoo goed als door het vuur verteerd. Met een snelblusscher wist de heer P. St. zelf het vuur te blusschen en het hoogst ernstig ge vaar, dat de fabriek en woonhuizen bedreigde, te keeren. LOON OP ZAND. Ongeval. Gisteren, tegen het middaguur, had een der arbeiders, werkzaam in de bos- schen van natuurschoon in de duinen, het ongeluk zoodanig te vallen over een boomstruik dat hij zijn knie uit elkaar viel. Tot in den middag vier uur had de man rondgesprongen en besloot eerst toen het werk te doen staken. Ongeveer twee kilometer moest de man afleggen voor hij een huis ge naderd was, waar hij eerst om zeven uur aankwam met den voet gesteund tusschen zijn rijwiel. Zijn mede-arbeiders, die om onge veer zes uur den arbeid verlaten had dén, lieten den ongelukkige zonder zich over hem te ontfermen, alleen achter. Bewoners van het „Land van Kleef brachten den man naar het dorp, zit tende op een wagen en waarschuwden den geneesheer, die er verder voor zorgde dat hij naar zijn woonplaats te Tilburg werd vervoerd. SPRANG. Predikbeurten Zondag 23 Febru ari 1941: Ned. Herv. Kerk, voorm. tien uur en nam. half drie Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, voorm. half tien en nam. drie uur Ds. B. A. van Lummel. Alhier komen sinds enkele weken zeer veel gevallen van griep voor. Vooral onder de schoolgaande jeugd komt deze ziekte veel voor, zoodat in enkele klassen der school zelfs een der de der leerlingen absent is. BONNEN. Thans zijn geldig: Brood: (wit, bruin, luxe, krenten brood: de met 03 genummerde dubbele bonnen, rechtgevende op 2500 grain roggebrood of 2000 gram ancier brood of 20 rantsoenen ge bak, geldig t.e.m. 23 Febr. (even tueel t.e.m. Zondag 2 Maart). Op de bloemkaart: Bon No. 4, recht gevende op 50 gram brood of l/> rantsoen gebak of 35 gram tarwe meel, tarwebloem, roggemeel, rog gebloem, zelfrijzend bakmeel of boekweit meel. Geldig t.e.m. Zondag 23 Februari. Koffie en thee: Bon No. 02 van de nieuw uitgereikte „bonkaurt alge meen" geeft recht op het koopen van 125 gram koffie of 50 gr. thee. Geldig gedurende het tijdvak van 3 Februari tot en met 16 Maart a.s. Boter en margarine: Bon 02 van de laatst uitgereikte boter- en vet- kaart geeft recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. Geldig t.e.m. 23 Februari, eventu eel t.e.m. 2 Maart). Bon 03 nog geldig t.e.m. 23 Febr. Slaolie: Bon 21 van de boter- en vet- kaart geeft recht op het koopen van Vz flesch slaolie. Geldig t.e.m. 28 Februari. Eieren: Bon 05, rechtgevende op één ei, geldig t.e.m. Zondag 23 Februari, (eventueel t.e.m. Zondag 2 Maart). Kaas: Bon 19, 32, 45 en 58 geven elk recht op het koopen van 100 gram kaas, geldig t.e.m. 23 Februari. Vleesch: Bon 02 (nieuwe vleesch- kaart) geeft recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbe grepen, of een rantsoen vleesch- waren. Op bon „02 worst, vleeschwaren", uit sluitend een rantsoen vleeschwaren. Geldig t.e.m. Woensdag 26 Februari, (eventueel t.e.m. Zondag 2 Maart). Bonnen 01 nog geldig t.e.m. Woens dag 19 Februari. Suiker: Bon 06 van het algemeen distributiebonboekje geeft recht op het koopen van 1 K.G. suiker. Geldig t.e.m. 16 Maart. Zeep: Bon 01 (nieuw alg. distr. boek je) 150 gr. toiletzeep (nieuwe sa menstelling), 120 gr. huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep, 250 gr. zeeppoe der, (125 gr. zeepvlokken, 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep, oude voorraden mogen worden uitverkocht), 20 kg. dr. waschgoed. 300 gr. zachte zeeppasta,- (600 gram waschpoeder, alleen voor wassche- rijen). Geldig t.e.m. 28 Februari. Bon 117: (extra bon, die afzonderlijk aan personen boven de 15 jaar is uitgereikt) geeft recht op 't koopen van 50 gram scheerzeep of één tube scheercrème, of één pot scheerzeep, geldig t.e.m. 30 April. Petroleum: op zegel gemerkt: „Pe riode „D", rechtgevende op 2 liter, t.e.m. 23 Februari. Petroleumzegel „periode 8" geeft recht op het koopen van twee liter petroleum, gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 23 Februari a.s. Honden en kattenbrood: Bon 15 van de voederkaart voor honden en kat ten. Geldig t.e.m. 28 Februari. Kinderschoenen: alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. BRANDSTOFFEN. Bonnen 11, 12, 13 kaart haarden, ka chels: één eenheid vaste brandstof. Bonnen 25 t.e.m. 32 kaart centrale verwarming één eenheid vaste brandstof. Geldig t.e.m. 28 Februari. Bonnen „brandstoffen één eenheid, 4e periode", alsmede bonnen „cokes één eenheid, 4e periode": Geldig t.e.m. 28 Februari. Generator-anthraciet: Bon „generator- anthraciet eerste periode" lhl. (max. 75 kg) anthracietnootjes V. Bon „generator-turf eerste periode" 50 stuks baggerturf. Geldig t.e.m. 28 Februari.' Als er zulke buien in de lucht zitten, zorg dan vooral, ASPIRIN in huis te hebben

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3