SPORT BOEKBESPREKING FEUILLETON DE DUBBELGANGSTER Het Watertoerisme - Een Nederlandsche specialiteit. Denkt aan de verduistering i Ontoereikende verduistering heeft ernstige gevaren tot gevolg en w<prdt zwaar gestraft. Postgiro no's van de „Winterhulp Nederland" „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' Rijke bron van vreugde en schoonheid. Wie onlangs de smalle ijzers had on dergebonden en op een helderen, zon overgoten wintermiddag genoot van de ijsvreugde op één der vele wateren van ons land, lial zich wellicht nauwelijks bewust zijn geweest, dat hetzelfde wa ter hem over eenigen tijd weer zulk een heel andere vreugde zal bereiden. En toch, nog slechts enkele maanden en het seizoen voor het watertoerisme staat weer voor de deur en al heel spoe dig zal menige liefhebber van water sport en watertoerisme de eerste voor bereidingen voor zijn zwerftochten gaan treffen, want ieder jaar valt er aan zijn boot of uitrusting wel iets te vernieuwen of te verbeteren. Nederland is een waterland bij uit nemendheid en men zou zelfs met eenig recht kunnen zeggen, dat de Neder lander, die zijn land nog nooit van het water af gezien heeft, zijn land dan ook niet kent. Het water heeft ons land gevormd. Het spoelde vruchtbare aarde aan, maar het deed andere deelen van ons grondgebied verdwijnen. Het vormde het karakter van ons volk, gaf vorm aan zijn onverzettelijkheid en individu alisme en het bepaalde voor een be langrijk deel zijn landschap. Wij dan ken er de speelsche en karakteristieke silhouetten van onze watermolens aan, de imposante overspanningen van onze bruggen, rustieke vlondertjes en schut- sluisjes, die de doorkomende schipper zelf bedient, maar ook de grootste sluis ter wereld in IJmuiden. Onze dij ken verdeelen de groene polders, de rivieren slingeren er door als zilveren linten, en wonderlijk genoeg ligt op menige plaats het water hooger dan het land. Op een deel van onze binnenwa teren varen nog de volgetuigde zeil schepen der vrachtvaart, waartegen' de lichte-zeilen der pleiziervaarders leven dig contrasteeren. Wie de Nederlandsche wateren be vaart, ondergaat niet alleen de beko ring van het varen zelf en hoe heerlijk is deze als een stevige bries in de zeilen blaast, de boot wordt voortgedreven over het met stormpaden overdekte meer en het buiswater tegen den boeg uiteenspat, als het zeiljacht of de cano voortglijdt over den spiegelgladden plas, waarover de ondergaande zon be- tooverende kleuren mengt, of wanneer de motorboot tusschen de groene wal letjes vaart en hooge wolkenstoeten zich over de wijde landen koepelen in steeds wisselende formatie. Neen, wie vaart, ziet als watertoerist het land schap bovendien anders, dan wanneer hij zich op andere wijze voortbeweegt. Hij nadert dorpen en steden anders, hij geniet van doorkijkers en pittoreske hoekjes, die anders voor hem verbor gen bleven. Hij gaat voor den wal langs droomerige grachtjes van kleine pro vinciestadjes, waar de bouwkunde vaak getuigt van vroegere bloeitijden, hij passeert de fraaie boerenbehuizingen, omringd door prachtige boomgroepen en hij vaart die aardige waterdorpjes binnen, waar het leven zich geheel ge concentreerd heeft op den achterkant der huizen, omdat het verkeer te water de welvaart in het dorp brengt. Daar om kondigen de bakker en de groente boer, de slager en de melkboer daar hun aanwezigheid aan. Het watertoerisme heeft de charme van het zwerven, het trekken in eigen boot, want het is goed slapen op een bank in de kajuit of onder de tent. Het kent verder de bekoorlijke com binatie van het zwerven, om aan het eind van den dag zijn tent op te slaan op een mooi begroeid oppertje of- in de buurt van een gastvrije boerderij. En wie 's morgens ontwaakt, vindt zijn bad vrijwel overal bij de hand. Eenige jaren geleden groeide de be langstelling voor het watertoerisme aanmerkelijk. Toch nam deze groei niet zulk een omvang aan als men zoo gaar ne zou hebben gezien en voor een deel leek het meer op een incidenteelen op bloei dan op een constante toeneming. Men kan daarom gerust zeggen, dat er nog veel te weinig van het watertoeris me en de watersport wordt genoten en er is dan ook alle reden om hierop de volle aandacht van het publiek te ves tigen. Er is gelegenheid te over in ons land om van het water te genieten. De groote reisbureau's, de toeristenbonden en reisvereenigingen, als ook de bu- reau's der provinciale en plaatselijke Vereenigingen Voor Vreemdelingen verkeer in de watersportgebieden zul len gaarne kosteloos alle inlichtingen, die voor watertoeristen van belang zijn, verstrekken. Herman de Man heeft jaren geleden zijn landgenooten toegevoegd: „Hollanders komt naar het water!" Die wekroep heeft nog niets van zijn kracht verloren. Nederlanders, komt naar het water! Het biedt U een onge kende ontspanning en afwisseling, vreugde en schoonheid. Gij zult er in j de stilte van de natuur een gelukkig mensch zijn. N. V. B. Programma voor morgen: Afdceling IV. Eerste klasse. PSV—NAC. Willem IILonga. JulianaMVV. RoermondLimburgia. BWEindhoven. Tweede klasse C. KolpingDe Valk. HelmondiaWilhelmina. TOPSchijndel. Nevelo—ESV. BrabantiaPicus. RKTVV—Zwaluw. WSC—SVD. Derde klasse I. Zalt bommelRWB. GUDOKPazo. SartoSET. Derde klasse K. Roode SterDESK. d Groen WitDongen. SCO—Boeimeer. RAGDNL. Vierde klasse I. RWB 2Veersche Boys. Uno AnimoWSC 2. Eerste klas. Aller aandacht gaat morgen in deze re gionen uil naar de belangrijke sportge beurtenis in Eindhoven, opgedischt in den vorm van den wedstrijd PSVNAC. De rood-witten zijn ernstige kampioens- candidaten, maar de Bredanaars zullen niet nalaten te trachten hen een hak te zetten om daarmee haar eigen kansen zeer te verbeteren. Dit belooft alles te sa men een spannenden wedstrijd, die uit eindelijk wel eens een puntenverdeeling lot resultaat kan hebben. Intusschen zal Longa met veel belangstelling de verrich tingen van de twee bovengenoemde clubs volgen en onderwal Willem II partij ge ven met een goede kans op de overwin ning. In dat geval wordt de positie van de withemden zeer fraai, want hoe de uitslag van PSVNAC ook zij, Longa kan er bij een eigen overwinning slcéhts zijde bij spinnen. Het zou ons niet bijstel verwonderen, wanneer Juliana morgen op eigen terrein van MVV moest verlie zen. Roermond heeft veel goed te maken, maar of Limburgia haar daartoe morgen de kans zal geven, is een vraag die wij niet met een volmondig „ja" durven be antwoorden. Een bezoek van Eindhoven, beteekent voor BW geen peulschilletje, maar als de gasten even slecht spelen als tegen Helmond en de voetballers an derhalf uur met rust gelaten worden, kunnen de rood-zwartcn over den uit slag gerust zijn. Tweede klasse C. De moeilijkheden waarmee De Valk al een heele poos te kampen schijnt te heb ben, zullen haar hij Kolping niet veel meer dan een nederlaag tegemoet doen gaan. Helmondia is en blijft een gevaar lijke tegenstander en Wilhelmina zal dit morgen aan den lijve ondervinden. TOP maakt tegen het bezoekende Schijndel een vrij goede kans op de overwinning, want het Schijndelsche kunnen slaan wij nog steeds niet hoog aan. Het is niets prettig als hekkensluiter te moeten fungeeren, want dan wórden nooit hooge verwach tingen gekoesterd omtrent het eventueele kunnen. Zoo is het ook met ESV dat mor gen naar Nevelo moet, ook nu niet direct een van de sterren. Zouden de Eindho- venaren hier nu eindelijk eens voor een verrassing zorgen? Wij zijn zoo vrij zulks te betwijfelen. Den leiders wacht bij Bra- brantia een zware taak, maar gezien haar capaciteiten kunnen zij die tot een goed einde brengen. Als RKTVV en Zwaluw voor een puntenverdeeling zorgen, zou dat nergens veel opzien baren. Tenslotte beleeft WSC weer het genoegen van een thuiswedstrijd, tenminste wanneer de grootste modder weer een beetje aan den kant is, daar enders moeilijk van een genoegen kan gesproken worden. Het is SVD dat op bezoek komt en als we ons niet vergissen hebben de zwarthemden daarmee nog steeds een rekening te ver effenen. Als zij het dan maar beter in pikken als tegen Wilhelmina! Derde klasse I. Een verre reis en een niet te onder schatten tegenstander zijn morgen hel deel van RWB. De Besovenaren Zullen, echter niet spoedig versagen en dat doet ons het vermoeden opperen dat zij met twee puntjes meer, huiswaarts zullen kee- ren. GuokPazo zou zoo ongeveer een puntenverdeeling kunnen worden. Sarto heeft het er op staan om de leiders SET eens te doen struikelen. Zeker is Sarto daartoe in staat, maar dan zal er gevoet bald moeten worden. Derde klasse K. Roode Ster is niet direct een van de sterksten, maar toch zal DESK zich voor onderschatting moeten wachten om niet onaangenaam teleurgesteld te worden. Groen Wit heeft tegen Dongen een rede lijke kans op de beide puntjes. SCO zal Boeimeer wel met een nederlaag naar huis sturen. Of denken de Boeimeermen- schen er anders over? RAGDNL wordt een spannend partijtje met veel kans op een draw. Vierde klasse I. De reserves van RWB ontvangen het sterke Veersche Boys en dit houdt in dat tic tricolores zeer waarschijnlijk een ne derlaag tegemoet gaan. WSC 2 gaat naar Uno Animo. Ook hier ligt een nederlaag in het verschiet. W. S. C. W.S.C.—S.V.D. Een moeilijk geval voor de thuisclub. Andermaal is het een Bossche club die hij WSC op bezoek komt. Thans SVD, te gen welke vereeniging de Zwarthemden met een uitwestrijd de competitie open den en.verloren. Na een weinig over tuigende vertooning wisten de Bossche naren toen met 2te zegevieren. Sinds dien hebben zij echter getoond, dat zij niet met zich laten spotten en menige ge vaarlijke tegenstander moest door toe doen der SVD'ers in het gras bijten. Het zal daarom morgen voor WSC ook niet meevallen om de geleden nederlaag te wreken. Toch weten wij dat de Zwar ten dit hard van plan zijn en beloofd heb ben, beter op te passen, dan in den wed strijd tegen Wilhelmina. Daar komt nog hij dat zij meer hoop hebben gekregen omdat SVD haar luatsten uitwedstrijd van Schijndel moest verliezen. Zoo iets geeft meer moed en wat Schijndel kan moet ook Waalwijk kunnen. De WSC'ers zullen daarom morgen hun beste beentje voor zetten en daadwerke lijk toonen, dat zij nog kunnen voetballen en in dat geval mag SVD gerust oppassen. De wedstrijd vangt aan om half drie! DAMMEN. Damver. De Lindeboom. Uitslag onderlinge wedstrijden P. v. d. AaM. Swinkels 11 J. BoumanN. Rekkers 11 J. HarteveldA. Schilders 20 F. SchurmansA. Schuwer 11 J. SchuwerA. Th. Schuwer 11 Winterhulp »Neder la nd«, den Haag, No. 5553. Als bank der «Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N. V. Amster dam No. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. Dat er Dinsdagavond spannende par tijen zijn geweest blijkt wel uit het aan tal remises, terwijl de heer Schilders zijn eerste wedstrijd verloor. We zullen ho pen dat dit zfjn eerste en tevens laatste verliespurtij zal zijn, daar hem anders Zondag in Waspik niets goeds te wach ten staat. Dit is tevens de laatste wed strijd die onze vereeniging moet spelen voor de clubcompetitie. Hoewel de eer ste maal met aanmerkelijk verschil werd verloren, zijn de laatste wedstrijden van dien aard geweest, dat men de komende match met vertrouwen tegemoet kan zien. Damliefhebbers zijn nog steeds welkom op onze clubavond terwijl men zich steeds kan opgeven bij den secretaris den heer J. Bouman. D.V.L. veel succes in Waspik. WEEKREVUE DE PRINS. Het jongste nummer van de Weekrevue De Prins opent met een gevoelig en op wekkend artikel „Onze Tradities", waar in de schrijver de beteekenis van vele Nederlansche tradities in het licht stelt en er zijn vreuge over uitspreekt, dat zij in weerwil van de stormen van den tijd bewaard bleven. De „Literaire Grabbelton" bevat dit maal een fragment van een historischen roman van G. H. Wallagh: In „De Trou'", die over enkele dagen verschijnt. Bob Lens bespreekt in zijn filmrubriek de cultureele film „Michel Angelo", een product van een Zwitsersche filmmaat schappij, dat eerlang in Nederland wordt vertoond, en de financieele medewerker van het blad, J. H. Wijnand, wijdt een uitvoerige bespreking aan de molestver- zekering. Onderhoudend als steeds is M. J. Adriani Engels' sport rubriek, die dit maal aan het trainen is gewijd. Jhr. dr. C. de Marees van Swindercn, de bekende Groningsche publicist, wiens snedige artikelen men immer met genoe gen leest, schrijft in een aardig opstel „Ik houd van mijn Noorden" over het Paterswoldsche meer. De foto-reportage van de Weekrevue is ditmaal aan Duischlands strijd om de koloniën gewijd; een groot aantal foto's brengt het voormalige Duitsch Afrika in beeld. G. H. Wallagh biecht ons zijn liefde voor het circus in een bespreking van de voorstellingen, die het circus Mikke- nie-Strassburger thans in de hoofdstad geeft. In de reeks artikelen „Vrouwen in haar werk" in de Weekrevue voor de Vrouw komt ditmaal mej. C. G. Rijkes, een leera- res aan de Doofstommenschool in de hoofdstad, aan het woord in een vlot en interessant interview over KM belangrij ke onderwijs aan doofstommen. Voorts de gebruikelijke rubrieken, de „Revue der Zotheid" en het leuke kinder bijblad „Jeugdland". 25) Is het werkelijk waar dat je al zoo gauw moet vertrekken, Terence? En dat zonder dat er iets definitiefs beklonken is tusschen jou en Irene? Ik vind het zoo ellendig voor je, mijn lieve jongen! Hij lachte grimmig. - U kunt het niet ellendiger vinden dan ik het zelf vind, tante, zei hij toen; terwijl hij zijn hoed nam voegde hij er gedempt bijDenkt u, dat oom me een klein beetje zou willen bijspringen, tante? Al die toebereid selen voor de groote reis kosten han denvol geld. Ik weet het, m'n jongen. Natuur lijk zal hij je graag een tegemoet koming in je uitgaven geven. Niet meer niet een flinke som ineens, zoodat ik me wat kan roeren? vroeg hij wanhopig. Ze schudde spijtig het hoofd. Ik ben bang van niet, Terence. Hij zei gisteren, dat hij je den laatsten lijd al veel meer gegeven had dan hij van plan was geweest. Kijk niet zoo teleurgesteld, Terence. Ik zou je nog wel een paar honderd pond kunnen toestoppen, lieve jongen. U bent een snoes, tante, zei hij, haar kussend. Maar toen hij de trap pen van den ingang afliep, mompelde hij radeloos: Een paar honderd! Hij ging naar zijn club en wilde juist de groote glazen deur binnen gaan, toen een taxi krijschend remde en een stem met sterke neusklank z'n naam riep. Met een gesmoorden vloek keerde hij zich om en dwong zich -tot een glimlach. O, bent u het, mijnheer Levison zei hij. Ik dacht al dat ik uw stem herkende. De heer Levison was uit de taxi ge sprongen en had zijn hand uitgestoken met een bedeesden en bijna vaderlij ken glimlach. Gaat u mee naar binnen, zei Te rence, en bracht den man in één van de kleine rookkamers. Het was niet de eerste maal dat de Spin bij de Vlieg op visite kwam en de heer Levison installeerde zich be- hagelijk in een diepen fauteuil, accep teerde een sigaar en een whisky-soda en begon zonder verwijl over zaken te praten. Schitterend nieuws, mylord! Dat wil zeggen, ik veronderstel dat u er zoo over denkt; wani hoe iemand zich kan verheugen op het vooruitzicht van een paar duizend meter hoogte in zee te vallen of tegen een berghelling te pletter te vliegen, over smaak valt niet te twisten. En ik hoor, dat de datum van vertrek al is vastgesteld het heeft nog wel niet in de krant gestaan, maar een mensch heeft zoo z'n relaties. O ja, we gaan binnenkort en we vinden het natuurlijk schitterend, zei Terence, met gewild luchtige opge ruimdheid. Juist. Ik dacht, ik zal u er maar eens mee gaan feliciteeren en meteen eens een beetje over zaken keuvelen. U zult natuurlijk liever die kleine aan gelegenheid nog vóór uw vertrek rege len, mylord, dat weet ik. U weet, dat 't me onmogelijk is, zei Terence koel. O, dat hoop ik toch niet, dat hoop ik toch niet, mylord. 't Is altijd beter om vóór zoo'n verre en gevaar lijke reis zulke dingetjes in orde te maken. U hebt mijn schuldbekentenissen zei Terence norsch. En wat zouden die waard zijn als u eens iets mocht overkomen? Heele- maal niets of een bedroefd beetje. De hertog zei Terence aarze lend maar de heer Levison schud de weer het hoofd, zij het uiterst zachtzinnig. Zal ik niet veel verder mee ko men, mylordDat was allemaal heel goed en best in den ouden tijd, toen een heer z'n familie het een eerezaak vond om z'n schulden te betalen als hem iets overkwam; maar dat is nu allemaal anders geworden. Ze maken er een rechtszaak van en de rechter zegt: de interest is hexorbitant hoog! en ontzeg je al je winst en kent je soms nog niet eens de hoofdsom toe; en daar sta je dan! Bedoelt u, dat dat u maat regelen zoudt nemen wanneer ik ver trok zonder de zaak te regelen? vroeg Terence, met zooveel verontwaardi ging als hij durfde toonen. Neem ik ooit maatregelen, my lord? U weet toch dat ik van zooiels niet zou durven droomenMaar ik vrees ik ben den laatsten tijd een beetje uit m'n contanten geraakt dat ik uw schuldbekentenissen zou moeten doorgeven aan een vriend van mij in de stad, en die wel, die heeft nog niet zooveel ondervinding van de gewoonten van heeren als u, mylord, en hij zou misschien wel eens onge duldig kunnen worden en de zaak wat te haastig aanpakken De heer Levison glimlachte veront schuldigend. 't Is niet te zeggen, wat die vriend van me in zijn hoofd zou ha len, als hij uit z'n humeur raakte zei hij bezorgd. Terence werd rood van woede en staarde strak naar het tapijt; maar hij was in de macht van zijn glimlachen» den kwelgeest en kon zicli zelfs niet de luxe permitteeren, hem te zeggen, dat hij naar de maan kon loopen. En dan was er nog iets anders, waarmee ik uw lordschap wilde ge- lukwenschen, zei de heer Levison, of hij van het andere onderwerp wilde afstappen. Namelijk uw lordschap's verloving. Er is nog niets officieel, grom de Terence beschaamd. Zonde en jammer, dat het huwe lijk niet plaats vindt vóór uw vertrek, mylord, zei hij, glimlachend en zacht zinnig. Het zou zoo n groot verschil gemaakt hebben tusschen u en mij en de andere heeren, die uw lord schap's naam in hun boeken hebben staan. Maar misschien denkt uw lord schap er toch nog over, vóórdien te trouwen? zei hij nonchalant, maar met een stekenden zijdelingschen blik op Terence's rood gezicht. Dat hoort men vaak in zulke gevallen. Wel mogelijk. Maar ik vrees, dat Lord Mersia de hertog en mijn verdere familie niet zouden toe stemmen in zoo'n haastig huwelijk, zei hij uit de hoogte. Ah juist! Lastig zijn al die fa\ miliebetrekkingen, niet mylord? Het gebeurt dan ook wel eens, dat de jon gelui hun geduld verliezen en niet wachten tot de oude generatie klaar is met wegen en wikken en dat ze hun huwelijk heel bedaard en zonder drukte tot een feit maken. Daar had je bijvoorbeeld de jonge Lord Brigh ton. Het was een jonge dame, die de zaak in handen nam en hem uit de moeilijkheden redde. Ze trouwden heel stilletjes met een speciale ver gunning; en niemand dan hijzelf wist er iets van vóór Lord Brighton terug kwam, gezond en wel. Hij vond een charmant jong vrouwtje op hem wachten en alles werd tusschen hem en mij op de aangenaamste wijze ge regeld. Ziet u, ik wist, dat de familie van de jonge dame wel over de brug zou komen, als er soms iets met hem gebeuren mocht. Terence fronste het voorhoofd. Het leek bijna, alsof de heer Levison tegen woordig was geweest hij zijn gesprek met Irene. Het was een brief, die den door slag gaf, ging de heer Levison pein zend voort. Ik schreef hem, wat mijn vriend in de stad misschien in zijn hoofd zou halen en hij liet dien brief aan de jonge dame zien. Terence kreeg een schokje en werd nog rooder. Er was een korte stilte; toen zei hij, met een gedwongen lach je, alsof hij schertste: U kunt mij óók wel eens zoo'n brief schrijven, mijnheer Levison. Dat zou ik kunnen doen ze ker, dat zou ik wel kunnen doen, my lord! zei hij, alsof hij zelf nog niet eerder op het idee was gekomen. Kom, ik moet eens opstappen, 't Is altijd prettig om met een cliënt zoo'n vlot en volmaakt vriendschappelijk onder houd te mogen hebben. U vertrekt dus over drie weken, mylord? Ontzetten de uitgaven brengt zooiets altijd mee, dunkt u niet? Terence knikte gemelijk. Juist welnu! Als een paar hondertjes u mischien Dat zei ik tegen Lord Brighton óók altijd. Zorg, dat u altijd was los geld in den zak hebt. Het zou kunnen zijn, dat u wil de trouwen, weet u, voegde hij er bij, met een zoo mogelijk nog vriendelij ker lachje, en dat kost altijd geld, hoe rustigjes men 't ook aanlegt. Hij stak nog een sigaar van de club O]) en vertrok en Terence zonk achter, over in zijn str>el en bedekte zijn ge zicht met de handen. Hij wist, dat Le vison hem den brief zou zenden. Zou hij er bij Irene eenig succes mee heb ben? Hij sprong op en belde om nog een whisky-soda, terwijl hij mompelde: Nee, ze zal het me niet weigeren, als ze iets om me geeft. Ze móet het doen (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 4