KRUSCHE BURGERLIJKE STAND SPORT RECHTZAKEN LAATSTE BERICHTEN r nrnTVnrn Griep - Griep - Griep BRUNEN. RAAMSDONK. WASPIK. 'S-HERTOGENBOSCH. RheumatisciSe pijnen A889 d b 8 e 2 a E n h bl Het grootste succes behaalde hij met Sophia's Vereenigirig te Loon op Zand, die hij den wisselbekÊr van de Nederlandsche Federatie bezorgde, iets wat in de 25 jaar van het bestaan van de Federatie niet was voorgeko men. In Tilburg, Goirle, Valkens- waard, Hilvarenbeek, Gilze, Schijndel en Oisterwijk leidde hij als directeur tal van harmoniëri en in Limburg was hij als instructeur aan tal van harmo- niën verbonden. Tot de talloos velen, die van hun persoonlijke belangstelling deden blij ken, behoorden o.a. deputaties van de volgende muziekvereenigingenHar monie Concordia, Hilvarenbeek, Kon. Harmonie Sophia's Vereeniging, Loon op Zand; Harmonie Uitspanning na Arbeid te Valkenswaard; Kon. Har monie „Asterius" Oisterwijk; Harmo nie Till). CapcIIe St. Jan; Harmonie „L'Echo des Montagues" te Tilburg; Harmonie Oefening en Uitspanning te Goirle; Harmonie St. Caecilia te Gilze; Harmonie St. Caecilia te Schijndel; Tilburgsch Politiemuziekkorps; Ont- wikkelingsclub „B.B.A."; Harmonie Willem II, Tilburg; Harmonie „Ons Genoegen" van Huize Nazareth te Til burg; Harmonie „Volharding" uit Drunen; Harmonie V.K.C., Hasselt. Tilburg en voorts de musici Stan Don ders van Eyck, Jan van Leeuwen, Jan Heerkens, de geestelijkheid der paro chie St. Anna en vertegenwoordigers van de Paters Capucijnen. De meeste van de genoemden de llen hun persoonlijke felicitatie verge zeld gaan van de aanbieding van schit terende bloemstukken en deze laatste bereikten van lieverlede een aantal, zóó groot, dat ze met geen mogelijk heid een plaatsje in den huize Abee- len konden vinden. Van de schriftelijke felicitaties, die in overstelpend aantal binnen kwa- men, noemen wij die van het lid van Geel. Staten, den heer A. Th. van Rij en, de musici Kees Heerkens, Ant. van Baest en Ant. Molenschot, allen Til burg, Bazelaar, Ammerzoden, Bissc- link, Kaatsheuvel, Mar Ogier Jr., Den Bosch, P. Aarts, Bergeijk, C. Reijns, Tilburg, H. van Bcrkel, Tilburg en van de besturen van de Harmonie „Excelsior", Tilburg,' Goirkesche Har monie, Tilburg, dc.Nederlandsche Fe deratie van Harmonie en Fanfarege zelschappen en de v.v.v. „Tilburg Vooruit". De Polder van Drunen. Naar wij vernemen heeft burgemees ter Mr. Th. v. d. Heijden ontslag ge vraagd als voorzitter van den Polder van Drunen. Burgemeester van der Heijden heeft zeer veel gedaan in het belang van den polder gedurende de jaren, dat hij als president fungeerde. Het door burge meester Loeff destijds gemaakte plan om het gebied tusschen den Heidijk en het kanaal meer bouwrijp te maken door bevloeiing is onder zijn leiding uitgewerkt en een succes geworden. Regelmatig werd het bevloeide gebied uitgebreid en in de laatste polderverga dering werd zelfs besloten tot een be langrijke uitbreiding van de bevloei- ingsinstallatie. De vele waterloopen van den. polder werden in orde ge maakt. In een woord gezegd, heeft burge meester v. d. Heijden veel goeds tot stand gebracht in het polderwezen in de jaren, dat hij als voorzitter van dit college fungeerde. De schooltijden. De schooltijden zijn wederom nor maal. De meisjes beginnen negen uur tot half twaalf en van half twee tot kwart over vier; de jongensschool be gint om negen uur tot kwart voor twaalf en van kwart voor twee tot vier uur. Burgerlijke stand. Gehuwd: Willem de Man en Elisa beth van der Sanden. Overleden: Engelina van Huiten 4 j. Uitvoering. Zondagavond wordt in de harmonie zaal van café Th. Elshout, alhier een uitvoering gegeven door de Volhar ding. De bekende tooneelvereeniging Bosch' tooneel uit Den Bosch, zal hierbij hare medewerking verleenen en opvoe ren het bekende stuk 't Cafétje. ELSHOUT. Uitvoering. Zondagavond zal de tooneelvereeni ging St. Norbertus een tooneeluitvoe- ring geven in de zaal van de jongens congregatie. Aahvang 7 uur. Collecte. Zondag zal in alle H. Missen de tweede schaal gaan voor de noodlij denden dezer parochie. Biljartconcours. Maandag wordt in de zaal der jon gens-congregatie een biljart- en barak concours gehouden voor de leden en eere-leden van de congregatie. RAAMSDONKSVEER. Opbrengst collecte Winterhulp. De op 14 en 15 Februari j.l. in deze gemeente (Raamsdonksveer en Raams- donkdorp) gehouden collecte voor Winterhulp heeft opgebracht 1 13.575. Benoemd. Tot verpleegsters aan het R. K. Zie kenhuis te Raamsdonksveer zijn be noemd Th. J. Kusters, S. M. Kusters, A. M. J. van der Velden en W. M. van den Hurk, komende van Schijndel. 25-jarig bestaan. De Coöp. Vereeniging .Broeder hulp" viert alhier haar 25-jarig bestaan. Vanwege de tijdsomstandigheden zal uiterlijk feestbetoon achterwege blijven; naar we vernemen zal voor de leden het feest echter niet ongemerkt voorbij gaan. Predikbeurten Zondag 23 Febr. 1941: Ned. Herv. Kerk, v.m. tien uur en n.m. half drie Ds. R. de Bruin. Naar we vernemen hoopt de Ned. Herv. Knapenvereeniging „Samuël" al hier, op Woensdag 26 Febr. a.s. een reciteerwedstrijd te houden. Voor de winnaars zullen mooie prijzen beschik baar gesteld worden. kunnen verdreven worden met Kruschen. Reeds gedurende tientallen jaren bracht Kruschen uitkomst over de heele wereld. Neem toch óók onder voortdu rende controle' ven scheikun dige.«pothekeO Bij apotli. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41. schepter zwaait en de zotheid regeert, waar plotseling het Bossche dialect de „landstaal" wordt, waar het deftig ste restaurant dan een „ordenaoris" heet, de meest chique dancing een „daanszulder", ieder orkest een „her- remenie" wordt genoemd, waar dran ken' worden aangediend onder den sehilderachtigen verzamelnaam „dif ferente nattighèd" en eetwaren zon der uitzondering „voeiers" worden ge- heeten, aldus de Tel. Ook in Breda, Bergen op Zoom en in de Limburgsche carnavalsteden zal de carnavalspret voor den ernst der tijden moeten wijken. Dit jaar geen uitbundigheid geen pralende optoch ten, geen verkleedpartijen of maske rades, zelfs zal er niet gedanst wor den. Prins Carnaval heeft volledig af stand gedaan van zijn troon en rech ten en er zullen betere en gelukkiger dagen aan zijn terugkeer moeten voor afgaan. WAALWIJK. Van 14 tol 21 Februari 1941. Geboren Cornelia Henrica Adriana, dv. A. Th. J. Trimbach-Beerens. Engelina Johan na Maria, dv. C. P. van Etten-Kerremans. Stephanie Marie Louise, dv. A. St. Va- der-van Loo. Adriana Cornelia Maria, dv. P. M. Hoevenaars-Thijssen. Maria Petronella Josepha, dv. Th. C. van dei Geld-Mahieu. Johannes Bcrnardus Henricus Josef, zv. H. J. Bergmans-Kol- steren. Overleden Fr. van Nij natten, oud een maand. Huwelijken C. A. Krol, oud 35 jaren en Elth. C. Verhoeven, oud 42 jaren. P. Hamers, oud 2G jaren en Ja. Th. van Eijk, oud 19 jaren. C. H. van der Geld, oud 32 ja ren, wonende te Hilvarenbeek en Wa. J. van Cromvoirt, oud 28 jaren, te Waahvi.jk. Ingekomen G. J. Timmermans van Loonopzand. P. van Vlierberghe van Maastricht. Ma. H. E. Roelink' van Eindhoven. Vertrokken: J. Vos naar Heusden. Wa. J. van Cromvoirt naar Hilvarenbeek. C. P. M. Hamers naar Heusden. Elth. A. van Bokhoven naar yiijmen. Th. J. M. Jor- dens naar Nijmegen. J. A. van Kem pen naar Arnhem. Dit jaar zal geen carnaval gevierd wor den. Prins Carnaval had het vorige jaar al veel van zijn macht ingeboet, doch thans zal hij in het geheel niet regeeren. Den Bosch blijft Den Bosch en wordt niet, zooals andere jaren, drie dagen lang Oeteldonk geheeten, het land waar Prins Carnaval zijn R. W. B. Indien de terrein- en weersomstandig heden, thans geen spelbrekers zijn, kan de voor het eerste elftal vastgestelde uit wedstrijd tegen Zalthommel mogelijk doorgaan. Wij hebben er reeds meerma len op gewezen, dat dit een van de zwaar ste opgaven van het geheele seizoen is, niet alleen omdat Z.-B. ondanks haar on gunstige positie op de ranglijst op eigen terrein een moeilijk te overwinnen tegen stander is, maar ook omdat de terrein omstandigheden gewoonlijk een rol van heteekenis blijken te spelen. Wij zijn zelfs van meening, dat de voor enkele weken behaalde groote overwinning op dezen te genstander volkomen uitgeschakeld kan worden, wat betreft de eventueele kan sen van Zondag, en dat doo^allen vanaf het begin gewerkt zal moeten worden, wil men kans op succes hebben, terwijl natuurlijk haar positie op de ranglijst on ze jongens zonder twijfel zal aansporen voor een groote krachtsinspanning, te meer nog daar hij iedere misstap de kan sen sterk verminderen. Wij vertrouwen dan ook dat allen volkomen zijn door drongen van wat hun Zondag te wachten staat, en zien dan den uitslag met ver trouwen tegemoet. Het tweede elftal speelt om 2 uur een thuiswedstrijd tegen Veersche Boys 1 en afgaande op het in Raamsdonksveer be haalde resultaat is een kleine overwin ning wel mogelijk. Tenslotte gaat BWB 3 bij de dito's van SET op bezoek, en ook van haar ver wachten wij (Kit zij voor een eervol resul taat zal zorg dragen. R. K. C. Programma voor Zondag a.s.: RKC 3—'t Heike. RKC 4—RKTVV 4. RKC 5—SVG 3. Junioren: SportersRKC R. RKC C—VJC A. Het eerste elftal mag dus weer een weekje toezien, evenals de reserves, waar van vorige week ,dc vastgestelde wed strijd, afgelast was. Wij rekenen nu op de andere elftallen, d\it die voor het noodige punlenmateri- aal zullen zorgen. BAARDWIJK. Baardwijk 2Hintham t. Een van de belangrijkste wedstrijden van de Ortdcrafdeeling Brabant klasse 1 wordt Zondag om twaalf uur in de Over laat gespeeld. I)e leider der afdeeling komt dan n.l. op bezoek om de Geel zwarten partij te geven. Deze bezoekers hebben een goed en potig elftal met een constanten vorm. Wat zal de thuisclub hier tegenover stellen? Nog slechts drie maal in dit sei zoen zijn zij in actie geweest en de laat ste ontmoeting dateert reeds van voor circa drie maanden. Feit is dat onder hen uitstekende krachten schuilen die onge twijfeld in staal zijn een goede partij iten beste te geven. Wanneer dan ook de rust niet te veel in de beenen nog zit, kunnen zij niet vol vertrouwen dezen match tege moet zien en zal de uitslag tot het laat ste moment in hel onzekere blijven. Daar bij komt nog dat zij ook zelf nog een goe de kans op de bovenste plaats hebben zoodat er voldoende spanning zal heer- schen. BELEEDIGING VAN I)E DU1TSCHE WEERMACHT. Verspreiding van een anti-Duitsch lied. Een ambtenaar van het departement van sociale zaken, de 40-jarige M., die belast was met de behandeling van aangelegenheden van de gesubsidieer de instellingen, had bij een ambtelijk bezoek aan een kleuterhuis nabij Bre da in October j.l. een in de Duitsche taal gesteld gedicht hij zich, dat een voor de Duitsche weermacht in hooge mate beleedigende strekking had. Hij liet de directrice van het Kleuterhuis het gedicht zien en deze vroeg, nadat zij het gelezen had, er afschrift van te mogen neipen, hetgeen M. goed vond. De directrice droeg toen haar assistente op, vier doorslagen ervan op de schrijfmachine te maken ten be hoeve van eenige aan de inrichting verbonden personen. Een dezer, de accountant Vdie van tijd lot tijd de administratie van het Kleuter- huis kwam nazien en die tegelijk met den heer M. daar aanwezig was, nam het afschrift mee naar huis en toonde het daar o.a. aan zijn 17-jarigen zoon. Met genoemden ambtenaar hadden Dinsdag de directrice, de assistente en de accountant zich voor het land- gerecht in Den Haag te verantwoor den wegens verspreiding van het lied in kwestie. M. erkende een groote fout te heb ben gemaakt door het Duitsch-vijan- dige lied aan de directrice van de in stelling, hij welke hij uit hoofde van zijn ambt op bezoek was, te laten lezen, doch hij voegde er aan toe, niet de bedoeling te hebben gehad het te verspreiden en het dan ook niet aan anderen te hebben gegeven. De directrice gaf toe, dat zij de af schriften had laten maken ten bëhVïé- ve van eenige aan de inrichting ver honden heeren en van de vrouw van den dokter. Zij hield overigens alle politiek huiten hel huis. De assistente bevestigde, dat zij het lied had overgetikt in vier exempla ren en dal zij welbewust van den in houd haci kennis genomen. De accountant had, zoo zeide hij. het gedicht aan enkele personen, o.w. zijn zoon laten lezen, omdat hij het zoo goed gesteld vond, doch wat den inhoud betreft, deze was in strijd met d.e realiteit en daarom hechtte hij'gëé'n geloof aan den inhoud van het vers. In zijn eisch deed de Staatsanwalt uitkomen, dat het zeer verkeerd is ge schriften met een voor Duitschland beleedigenden inhoud te verspreiden en dat dit vooral een ambtenaar als M. ernstig moet worden aangerekend, wijl hij als vertegenwoordiger van liet departement het bezoek aan de in richting kwam brengen. De eisch luid de 15 maanden gevangenisstraf met aftrek van drie maanden preventieve hechtenis. Tegen de directrice eischte spreker 500 boete (in verband met haar ge zondheidstoestand werd in dit geval geen vrijheidsstraf gevorderd), tegen de assistente een maand met aftrek van preventief (eveneens een maand) en tegen den accountant zeven maan den gevangenisstraf, onder aftrek van de drie in voorloopige hechtenis door gebrachte maanden. De rechter veroordeelde M. lot een jaar gevangenisstraf, de directrice tot 500 (waarvan in verrekening met voorarrest 180 wordt afgetrokken), de assistente overeenkomstig den eisch lot een maand met aftrek en den ac countant tot zes maanden met aftrek. GEMEENTERAAD WAALWIJK. PRAE-ADVIES VAN B. EN W. Sluiting Slagerswinkels Dinsdagmiddag. Door de Waalwijksche Slagersver- eeniging wordt tot Uwen Raad het verzoek gericht bij verordening een uniforme sluitingsmiddag voor alle vleeschwinkels in deze gemeente te be palen en wel de Dinsdagmiddag na 1 uur. Tegen opneming in de verordening van deze bepaling bestaat o.i. geen be- Door hun kou. koorts en pijnuitdrijvende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. FRANS EN FRIEDA WORDEN GROOT door Hannie Franken. Als Frans en Frida over hun laatste zomervacantie gaan praten,- dan begin nen hun ogen te schitteren, zó hebben ze toen genoten! Je moet weten, ze wa ren nog nooit aan zee geweest en dus konden ze er zich niet voorstellen, hoe veel plezier je kunt maken op 't strand. „Moeder, de golven waren soms zóóó hoog", vertelde Frans voor de zoveel ste maal en hij strekte zijn arm zo hoog hij maar kan en toen 't h'm nog niet hoog genoeg leek, ging hij op een stoel staan. Frida meende, de duinen wa ren toch het allermooiste. Daar kon je zo fijn afglijden! En dan al die schel pen! O, ze zouden die vacantie nooit kunnen vergeten. En zandbergen die ze hadden gebouwd! Met diepe grachten er omheen. Neen, ze zouden het nooit, nooit vergeten! Bruin en sterk waren ze teruggekomen en nog kon je zien wat zon, zee en lucht hen hadden gegeven. En*nu was 't alweer winter! Er viel regen en sneeuw en 't was donker en koud. o ze verlangden al weer naar de zomer. Op een dag, toen ze weer aller lei strand-pretjes hadden opgehaald, zei vader opeens. „Ja, ja, jullie hebben maar fijn genoten, maar kijk moeder nu eens aan! Die ziet bleek en is moe, die moest nu ook eens vacantie nemen!" Maar moeder wilde daar niets van ho ren. Stel je voor, wat zou daar nu van terecht komen! Moeder weg, midden in de winter! Neen hoor, daar dacht ze niet aan! Maar vader hield aan, 't zou toch zo goed zijn als ze er eens een paar weekjes helemaal uit was. Naar de bergen, naar de winterzon! Maar moeder bleef „neen" zeggen en toen bemoeiden Frans en Frida er zich mee. „Moeder", zeiden ze, „wij zijn al groot en kunnen best voor ons zelf zorgen als Greta maar voor ons kookt. Wij zullen zelf wel onze bedden opmaken en we zullen elke dag onze tanden bor stelen en als 't moet ook onze schoenen. En we zullen boodschappen doen voor Greta en we zullen,Goed zo", riep vader en moeder lachte en 't leek net of haar ogen een beetje vochtig waren. Toen werd er gebeld en 't reisplan was vergeten. Dat dacht moeder tenminste. Maar dat was verkeerd gedacht. Want Frans en Frida en Vader maakten sa men, achter moeders rug om, een plan netje; een paar dagen deden ze erg ge heimzinnig en moeder vroeg al eens: „Wat hebben jullie toch?" Maar ze zei den niets. Tot Zaterdagmiddag. Toen werd moeder eenvoudig in de keuken opge sloten en ze moest daar blijven, zeker wel een half uur lang. Maar moeder vond dat niets erg, ze ging een lekkere pudding maken en zong onderwijl een vrolijk liedje. En vader en Frans en Frida lachten en praatten maar en lie pen van de zolder naar de kelder. En toen werd 't een poosje heel erg stil. Maar daarna scheen aan 't lawaai geen eind meer te komen. Ze gingen met z'n drietjes naar de keuken. Frans voorop met z'n trompjel. En hij trommelde'! er flink op los, dat kan ik je verzekeren. En als 't Frans niet was geweest, had moeder 't vast verboden! Achter Frans kwam Frida. Die droeg een bos vrolij ke bloemen en... een brief. En achter Frida kwam vader, die sleepte met een grote koffer. Toen ging de keukendeur open en daar kwam moeder. Op een gebloemde schaal droeg ze een reuze chocolade-pudding. En 't was helemaal geen etenstijd! In optocht gingen ze nu naar de huiskamer. Moeder met de pudding, vader met de koffer, Frida' met de bloemen en de brief. En Frans met z'n trommel. Maar nu sloeg hij er niet meer op, hij had te veel belangstel ling voor de pudding om nog goed te kunnen roffelen! Ze gingen om de gro te ronde tafel zitten en toen begon het. Frida legde de bloemen voor moeder neeren gaf toen de brief. Heel stil werd 't in de'kamer, terwijl moeder las. En toen ze er mee klaar was, sprak nog niemand een woord. Maar toen stond moeder op. Ze ging eerst naar vader en gaf hem een flinke zoen. Toen ging ze naar Frida, die kreeg ook een zoen en natuurlijk werd Frans niet overgeslagen! En de brief stak moeder dadelijk in haar tas, die wilde ze be slist bewaren. Dat was best te begrij pen, want als je hoort wat er in stond, zou ook jij zo'n brief willen bewaren. Hoor maar eens! Lieve Moeder, Het is waar, wat vader zegt. Wij hebben van de zomer een fijna va cantie gehad, maar U hebt maar al door voor ons moeten zorgen. Daar om hebben wij onze spaarpotten om gekeerd, maar 't was niet genoeg om U op reis te laten gaan. Daarom heeft vader ons geholpen. In de kof fer ligt het treinkaartje al en nog een heleboel andere dingen, die U op reis nodig hebt. Wij hebben alles bij elkaar gezocht, maar vader heeft het betaald, ook de koffer. En als U weg bent, zullen we alles net eender doen of U er wèl bent, dus U hoeft niet bang te zijn, dat wede boel in de war zullen schoppen. Alleen gaan we:alle avonden een beetje later naar bed. Vader vindt 't goed. Hij heeft ge zegd: Nu jullie zo groot worden, dat je al een beetje op jezelf kunt passen en moeder niet meer voor alles nodig hebt, nu mogen jullie voortaan een half uur later naar bed en zolang moeder vacantie heeft een heel uur. Nou hopen we maar, dat U net zo veel plezier zult hebben als wij van de zomer, maar U moet niet zo bruin worden als wij, want dat vinden we niet leuk. Dag! Een pakkert van Uw Frans en Fridar Dat was de brief. Nu begrijpen jullie er zeker wel alles van! Ook dat 't een Zaterdagmiddag werd, waar later nog dikwijls aan gedacht werd. En dat kwam niet alleen door de chocolade pudding! DAT ZOU JE NIET ZEGGEN! Met de snelheid van een kameel kan zelfs het vurigste Arabische paard niet wedijveren. Reeds na tien minuten moet het paard 't opgeven en de kameel kijkt eens even minachtend naar hem om en rent dan vrolijk verder! Had je dat gedacht van dit bultige woestijn- dier? VJ

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6