UIT DE PERS PROVINCIAAL NIEUWS. Couranten-reclame NIET TE VERVANGEN. vooral in een veel gelezen plaatselijk' en streekblad is niet kon peilen. Nader wordt vernomen, dat de chauffeur heeft verklaard, dat het on geluk veroorzaakt is door een defect aan het stuur, waardoor de wagen juist in een bocht stuurloos werd en van den zeven meter hoogen dijk in den Hollandschen IJssel stortte. Het voertuig draaide een keer op zijn zijde geheel 0111 en kwam zes meter onder water onder een schip op zijn wielen op den rivierbodem terecht. Van de inzittenden zijn de chauf feur en negen passagiers gered. Zes omgekomen passagiers zijn reeds ge borgen. Hoe groot het aantal passa giers was, is niet bekend. Vermoede lijk worden nog 4 personen vermist, die zich in de autobus moeten bevin den. Van de geredden zijn er vijl ge wond in het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda opgenomen. De zes geborgen dooden zijn naar Nieuwerkerk aan den IJssel gebracht. Nader wordt vernomen omtrent het autobus-ongeluk aan den Holland schen IJssel, dat twaalf inzittenden van de bus, die het dichtst bij de por tieren zaten, zich uit de auto hebben weten te redden. Onder hen was de chauffeur T. de Redelijkheid, die een jongetje, dat naast hem zat, wist te redden. Reeds acht dooden waren spoedig geborgen, waarvan men er zeven heelt kunnen identificeeren. Het zijn mejuffrouw G. van den Heuvel, mevrouw Van Loon-Tuinen- burg en de heer en mevrouw L. Ker- ver, allen uit Moordrecht, en mevrouw Peterson en haar dochter en mevrouw De Haan-van Vliet, allen uit Rotter dam. Eén lijk kon niet worden her kend. De plaats waar het ongeluk ge schiedde, is een bocht van den Schie- landschen Hoogczeedijk binnen de ge meente Nieuwerkerk aan den IJssel. De dijk maaKt daar ter plaatse een vrij scherpe bocht en de bus is hier plotseling van den dijk afgereden. Diepe wielsporen in den wegberm en een kromgebogen ijzeren berm paaltje zijn stille getuigen van het vreeselijk ongeluk. Even verder maakt de dijk een bocht in tegenovergestelde richting, zoodat zichflJusschen beide bochten een soort inham van de rivier bevindt. Hier lag, enkele meters van den kant, een groot schip en juist naast dit vaartuig ver dween de bus in het water. Door de snelheid is de bus onder water nog enkele meters doorgeslipt, zoodat de wagen juist onder het schip terecht kwam. Voorbijgangers, die het onge luk hebben zien gebeuren, stelden di rect reddingspogingen in het werk. Twaalf inzittenden konden zich red den. Zij werden in Nieuwerkerk lief devol verzorgd; enkelen konden, na van droge kleeren te zijn voorzien, naar hun woning terugkeeren, ande ren echter moesten in het gemeente ziekenhuis te Gouda worden opgeno men. Het duurde Jiiet lang of 't dreg gen had tot resultaat, dat acht lijken werden opgehaald. Zij werden per auto naar de gym nastiekzaal in Nieuwerkerk gebracht. Intusschen had men met lange stok ken getracht de ligging van de bus te vinden en het bleek, dat de wagen meer dan vijf meter diep lag. Men kon dus geen bergingspogingen in 't werk stellen, maar moest wachten tot een drijvende bok en een duiker zouden komen. Nog drie lyken gevonden. Om zeven uur Zondagavond is de autobus met behulp van den drijven- den bok opgehaald en op den dijk ge zet. In het voertuig werden de lijken van drie personen gevonden, zoodat het ongeluk in totaal elf dooden ge- eischt heeft. Behalve de reeds beken de kunnen de volgende drie namen van slachtoffers nog worden medege deeld: de 61-jarige heer Maree en zijn 69-jarige echtgenoote mevrouw I). Maree-Maters uit Gouda en de heer Nibbeling uit Zevenhuizen. De naam van één der slachtoffers is nog niet bekend. V OEDSELCOMMTSSARIS OP VRIJE VOETEN. Een nieuwe arrestatie. Naar wordt vernomen, is de heer A. J. de G., wiens arrestatie een week geleden gemeld werd, daar hij er van verdacht werd zich in zijn functie van voedselcommissaris in de provincie Utrecht aan frauduleuze handelingen te hebben schuldig gemaakt, weder op vrije voeten gesteld. Een justitio neel onderzoek heeft uitgewezen, dat er geen termen aanwezig zijn den heer De G. langer in arrest te houden. De justitie is echter thans overge gaan tot de arrestatie van den heer T.,r.een der leden van het bureau, die, toen de heer De G. werd gearresteerd, benoemd werd tot voedselcommis saris. ONREGELMATIGHEDEN TE ABCOUDE. Bij de graancoöperatie Abcoude heb ben zich onregelmatigheden voorge daan. Buiten de distributie om ver kocht de coöperatie vee-voederpro ducten tegen te hooge prijzen. Voorts werden lijnmeel, mais, gerst en haver, welke producten niet in ongeinengden staat mogen worden vervoerd, dooi de coöperatie ongemerkt verkocht en vervoerd. De directeur van de coöperatie, de heer B., heeft niet minder dan 15000 kg. veevoeder op ongeoorloofde wijze in handen weten te krijgen. Hoewel de man over geen veestapel beschikte, wist hij het toch klaar te spelen voor een tijdvak van niet minder dan acht maanden een veevoedertoewijzing te ontvangen. Toen ongeveer een jaar geleden iedere veehouder een beschrij vingsbiljet bij den commissaris voor voedselvoorziening in oorlogstijd moest inleveren, stuurde B. eveneens een beschrijvingsbiljet in. Op dit bil jet vulde hij in vijftig stuks vee te bezitten. Drie zusters van B. dreven onder de gemeente Weesper karspel een boerderij en B. was zoo vriendelijk ook voor dezen een biljet in te vullen. Dén veestapel van de gezusters B. gaf B. aan N.-Holland en denzelfden veesta pel gaf hij als zijn bezit op aan Utrecht Aldus kon het geschieden dat bij de periodieke controle de tellers om den tuin werden geleid en een veestapel tweemaal werd geteld. Behalve deze misdrijven waarvoor B. justitieel vervolgd zal worden zijn niet minder dan acht delicten geconsta teerd, waarvoor B. en de coöperatie, waarvan hij directeur is, tuchtrechte lijk zullen worden vervolgd. DOODELIJK ONGELUK BIJ HET SPELEN. Zaterdagmiddag was een groepje jongens te Leiden aan het spelen op een in de Leuvenstraat staande ma- gyrusladder van de stedelijke licht fabriek. De jongens maakten een pal Los en draaiden aan den slinger waar door de ladder, die als wipplank werd gebruikt, losraakte. De 9-jarige P. J. O. werd door het zware contragewicht aan het hoofd getroffen en was op slag dood. DE ONGEREGELDHEDEN. We lezen in Het Nationale Dagblad (N.S.B.): Juist is het dat wij door de kracht der rede ons volk voor onze hooge begin selen moeten winnen, doch onjuist is het te meenen, dat wij ook tegenover de terreur van het geweld de rede moe ten stellen. Tegenover de argumenten van slag-steek-en-schiet-wapenen, ge hanteerd door bestiale tegenstanders, schiet de rede uiteraard te kort. Hier tegenover geldt slechts de wet van het eigenbehoud, die met de rede slecht ge diend is. Het leven onzer W.A.-man nen is een kostbaar goed, dat wij met alle ons ten dienste staande middelen zullen weten te verdedigen, op de eer ste plaats tegen de laffe ophitsers, die van uit allerlei schuilhoeken tot den burgeroorlog aanzetten, de kameleon tische volkstribunen, die, gierazend op het politieke strijdtooneel, de haatsen- timenten aanwakkeren voor wat goed koop ledengewin en tegen allen, die be dekt als openlijk den laster tegen ons verbreiden en aanzetten tot moord op eenzame W.A.-mannen. Men dient te begrijpen, dat de tijd van straffelooze terreur voorbij is en nooit zal weder- keeren. Doch anderzijds dienen wij ook te beseffen, dat juist in dezen tijd van ons de allergrootste zelfbeheersching ge- eischt wordt. Wij weten, dat dit soms uitermate moeilijk is, wij weten hoe vruchteloos het verweer dikwijls is te gen de vernielterreur, die gewetenloo- ze tegenstanders uit de kringen der Jo den, der Nederlandsche Unie en Nati onaal Front in het duister op ons toe passen. Wij moeten echter bedenken, dat de Duitsche overheid hier te lande de hoogste macht vertegenwoordigt en dat haar politie-apparaat ongetwijfeld in staat is de wet te doen eerbiedigen. Onze plicht en ook die der W.A. is om ook op dit terrein als nationaal-socia- list te handelen, d.w.z. voorbeeldig. In gevallen, waarbij zulks niet gebeurt, zondigen wij niet slechts tegen de wet, doch ook tegen onze beginselen, en zijn wij als elk staatsburger onderworpen aan de hier geldende wetten. Laten wij met deze erkenning onze kracht toonen. NAAR EEN BOERENREVOLUTIE Te Amsterdam heeft de leider van 't Ned. Agrarisch Front, de heer E. J. Roskam, een rede van een wel zeer mi litant en opzienbarend karakter gehou den. Hij heeft zich gekeerd tegen een schijn-nationaal-socialisme, d.w.z. tegen een nationaal-socialisme, waarvan zich de plutocraten meester zouden maken. Vrijwel onmiddellijk daarop richtte hij zich tegen een plan voor de ordening van onze voedselvoorziening, dat, naar hij zeide, door de geheele Unie zal worden gesteund. Dit kan en mag niet gebeuren, aldus de heer Roskam, en als deze menschen voortgaan met te spre ken over nat.-socialistische marktorde ning en doelbewuste landbouwpolitiek, moeten zij er zich op voorbereid hou den, dat zij verder ontmaskerd worden. „Desnoods met een boerenrevolutie zul len wij de waarachtige wereldbeschou wing doen overwinnen over deze lie den en hun schijnvertoon", zoo lezen wij nog in het vergaderingsverslag van het A.N.P. Bij deze uitlatingen hebben we (Red. v. D. v. N. en Z.) toch even vreemd opgekeken. Op schijnvertooningen zijn ook wij niet gebrand. Maar als de Unie zich op een plan bezint voor de voed selvoorziening, behoeft het toch nog niet direct een schijnvertooning te zijn. Waarom toch altijd uitgaan van de kwade trouw van den tegenstander? Denkt men zoo Nederlands eenheid dichterbij te brengen? Om het feit dat een agrarisch plan tot stand komt met instemming van de Unie, een boeren revolutie in het vooruitzicht stellen, dat gaat toch zeker buiten de perken van orde en volksbelang. Dat is, laten we hopen, maar dikdoenerij van een heete vergadering en geen ernstig voorne men, dat betreurd en gelaakt zou moe ten worden. ABONNEERT U OP DIT BLAD BLIJF BIJ DE FEITEN. „Het Huisgezin" zegt in een artikel aan 't adres van 't Vaderland o.m.: Wat is er waar, van de bewering, dat „intusschen'' d.w.z. in het tijd vak 19301937, waarover Het Vader land spreekt, „zeer veel kloosterlingen, paters -(zooals het blad per vergissing schrijft voor fraters of broeders) en nonnen te werk zijn gesteld Dat was voor de redactie gemakke lijk te achterhalen geweest, en nog wel vlak bij huis, in de jaarboeken van het Katholiek Centraal Bureau voor Op voeding en Onderwijs, dat overvloedig statistisch materiaal over het katholiek onderwijs bevat. Van 1 Jan. 1930 tot 1 Jan. 1933 nam het, aantal leerkrachten aan de katho lieke scholen voor lager onderwijs van 12474 toe tot 14199, dat is met 1725: het aantal religieusen nam toe met 288, het aantal leeken met 1437! In verband met de bezuinigingsmaat regelen der Regeering, daalde dat aan tal van 1 Jan. 1933 tot 1 Jan. 1937 van 14199 tot 12911dus met 1288; het aan tal religieusen verminderde met 277, het aantal leeken met 1011. Op 1 Jan. 1937 waren er in totaal 437 leerkrachten meer in functie dan op 1 Jan. 1930, waarvan 11 religieusen en 426 leeken. De redactie van Het Vaderland kan nu zelf beoordeelen, hoe het met haar beweringen over het door haar bedoel de tijdvak gesteld is. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN GILZE-RIJEN. Bij besluit van den secretaris-gene raal van binnenlandsche zaken is de heer J. M. H. Klardie, met ingang van 16 Maart a.s. tot burgemeester van de gemeente Gilze en Rijen benoemd, met gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van de gemeenten Bergeijk en Luijksgestel. De heer J. M. H. Klardie werd ge boren op 10 Juli 1885 te 's-Hertogen- bosch. Na de 5-jarige H.B.S. aldaar door- loopen te hebben, werd hij op 1 April 1905 op het telegraafkantoor te Am sterdam geplaatst en is hij op verschei dene standplaatsen werkzaam geweest (Den Bosch, Amsterdam, Culemborg, Domburg. Boxtel enz.) In 1916 toen hij gemobiliseerd was heeft hij met goed gevolg ver gelijkend examen afgelegd voor toela ting tot de Hoogere Post- en Telegraaf- school. Na demobilisatie aldaar is zijn opleiding voor hooger ambtenaar ge volgd. In 1920 slaagde hij voor het postale gedeelte. Het verlangen om weer naar Brabant terug te keeren, deed hem *nog vóór de beëindiging zijner studies, sol- liciteeren naar de vacante betrekking van hoofdcommies-chef de bureau bij den Raad van Arbeid te Roosendaal, in welke functie hij met ingang van 16 Juni 1921 door het Bestuur benoemd werd. Bij K.B. van 24 Mei 1924 werd hij met ingang van 6 Juni 1924 benoemd tot burgemeester van Maarheeze. Bij K b. van 6 Aug. 1930 werd hij met ingang van 15 Aug. 1930 benoemd tot burgemeester van Bergeijk; bij K.B. van 19 Febr. 1937 met ingang van 22 Maart 1937 tevens tot burgemeester van Luijksgestel. Op 14 Juli 1902 als 17-jarige H.B.S.- er ging hij 'n vrijwillige verbintenis aan bij het reserve-kader <Js adspirant- vaandrig. Na de lagere rangen door- loopen te hebben, werd hij in 1909 be noemd tot reserve 2e luitenant der In fanterie. Na 28 officiersjaren werd hij met ingang van 1 October 1937 als reser ve-kapitein eervol ontslagen, tegelijk met alle overige reserve-officieren, die het ambt van burgemeester bekleedden, omdat bij mobilisatie niet op opkomst van deze personen gerekend kon wor den. Als reserve-officier tijdens de mobili satie heeft hij meermalen speciale func ties bekleed, o.a. van 19151916 chef der censuur te Roosendaal: van 1917 1918 was hij werkzaam aan de afd. Censuur van het Algemeen Hoofd kwartier in Den Haag. In 1918 1921 werd hij Divisie-com mandant der Rotterdamsche Burger wacht. Van 10-—15 Januari 1935 tijdens de dagen der „Volksabstimmung" is hij voorzitter geweest van een der stem- bureaux in het Saargebied. Uit de opsomming van dezen belang rijken staat van dienst blijkt wel, welk een buitengewoon bekwaam ambtenaar thans aan het hoofd komt te staan van een bloeiende gemeente als Gilze Rijen, welke ongeveer 13000 inwoners telt. DE LIEDERTAFEL „AURORA" TE OOSTERHOUT BESTAAT 60 JAAR. De alom bekende R. K. Liedertafel „Aurora" te Oosterhout, herdacht de zer dagen haar zestig-jarig bestaan, welk feit aldaar op feestelijke wijze herdacht is. In de keurig versierde zaal van Hotel Koppelpaarden werd een feestreceptie gehouden, waarbij tal van Oosterhoutenaren van hun medeleven en belangstelling kwamen blijk geven. Van de vele sprekers die van hun waardeering kwamen getuigen en ge- lukwenschen aanboden, noemen wij: den geestelijk adviseur, den bescherm heer, burgemeester Jhr. Ridder de van der Schueren, den heer H. v. d. Assum, president van „Aurora" te Dongen en tal van bestuurderen van bevriende vereenigingen en particulieren. De president van „Aurora" de heer Frans Smits, gaf in een keurige uiteen zetting de levensgeschiedenis van „Au rora" weer, waarna de ceremoniemees ter de heer P. Oomen, vice-president van de Liedertafel, met een dankwoord het officieel gedeelte sloot. DR. WIMMER IN NOORD-BRABANT. In gezelschap van de gevolmachtig de voor de provincie Noord-Brabant, kringleider Ritterbusch, bezocht de commissaris-generaal staatssecretaris dr. Wimmer van 17 tot 19 Februari j.l. de provincie Noord-Brabant en ver toefde o.a. te 's-Hertogenbosch, Til burg, Breda en verschillende kleinere plaatsen. Tot zijn begroeting waren overal de burgemeesters en andere locale autori teiten verschenen. Bij het begin der rondreis gaf de ge volmachtigde van den Rijkscommissaris voor den commissaris-generaal in zijn bureau te Vught een kort overzicht aangaande zijn arbeid en de organisa tie van zijn bureau. De commissaris-generaal reed ver volgens naar de provinciale griffie, waar de commissaris der provincie Jhr. Mr. Dr. A. B. C. M. van Rijckevorsel hem wachtte. De commissaris-generaal liet zich door hem over land en volk, voorts over de geschiedkundige en staathuishoudkundige ontwikkeling der provincie en haar tegenwoordige be stuursorganisatie uitvoerig inlichten. Jhr. van Rijckevorsel gaf hierbij een breeder overzicht van den omvangrij ken arbeid tot het winnen van nieuw land in den Biesbosch, waar men meer dan duizend nieuwe boerenhofsteden hoopt te bouwen. In dit verband liet de commissaris-generaal zich over de or ganisatie en de taak van het water staatsbestuur alsook over de verschil lende waterschappen en de overeen komstige organisatie van landbouwkun digen aard uitvoerig inlichten. Tevens gebruikte de commissaris der provincie de gelegenheid, om de omvangrijke ont wikkelingsplannen te schilderen, die thans in de provincie Noord-Brabant uitgevoerd worden of begonnen zullen worden. Ook de met de buitengewoon snelle industrialiseering van de provin cie samenhangende bevolkingspolitieke problemen en problemen van bestuurs beleid konden breeder besproken wor den. Tenslotte geleidde Jhr. van Rijcke vorsel den commissaris-generaal door de griffie en stelde hem de leiders der verschillende afdeelingen voor. Den volgenden morgen werden de middelbare technische school en de am bachtsschool te 's-Hertogenbosch be zocht, waarbij de leiders der scholen den commissaris-generaal over ontstaan en ontwjkkeling, taak en toekomstplan nen dezer inrichtingen mededeelingen deden. Hierbij werd de vraag van het verkrijgen van meer lokaliteiten aange roerd. In aansluiting aan dit onderhoud bezichtigde de commissaris-generaal de scholen, waarbij hij over de prestaties van de leeken en kunstnijverheidsafdee- ling van zijn bijzondere belangstelling blijk gaf en de beteekenis van het bij eenbrengen der practisch, technische en kunstnijverheidsvakken in één in richting met waardeering opmerkte. Voorts bracht de commissaris-gene raal een breeder bezoek aan de lagere school te Helwirt, waar hij zich door de leerkrachten mededeelingen liet doen over de vatbaarheid der leerlingen en de resultaten van het onderwijs. Tenslotte bezocht de commissaris- generaal den Nederlandschen schilder R. Pijnenburg te Vught in zijn atelier en kocht het olieverfportret van een Brabantschen visschersjongen aan. Me de werd de merkwaardige bloemkwee- kerij van dhr. van Beuningen bezich tigd. Den volgenden dag trof men den mi- nisterialdirektor van het ministerie van Binnenlandsche Zaken te Berlijn, dr. Weber aan, die zich in gezelschap van den deskundige voor veterinaire vra gen in het commissariaat-generaal voor bestuur en justitie Oberregierungsrat 3r. Pschorr, den eersten veterinairen officier in den staf van den opperbevel hebber in het bezette Nederland Dr. Ohl en den directeur van den Rijksdier geneeskundigen dienst Dr. C. van den Berg op een studiereis door het bezette Nederlandsche gebied bevond. Gemeenschappelijk vond de bezichti ging van de veemarkt te 's-Hertogen bosch en het- technisch en hygiënisch uitstekend ingerichte stadsabattoir te Breda plaats. Aan deze bezichtigingen werd behalve door den commissaris Jhr. van Rijckevorsel, ook deelgenomen door de burgemeesters Mr. F. G. van Lanschot van 's-Hertogenbosch en B. W. Th. van Slobbe van Breda, alsook door den directeur van het abbattoir in Breda. Op den terugrit naar Den Haag werd Rotterdam aangedaan en te zamen met Ministerialdirektor Dr. Weber en zijn gezelschap het aldaar zich bevindende Kijksseruminstituut, directeur Dr. B. J. C. te Hennepe, bezocht. TREKKINGEN RYCKE TREK LOTEN. De hoofdprijs van de serie Rycke Trek Loten, afd. Zweefvliegsport, van de Ned. Ver. v. Luchtvaart, viel in de heden gehouden trekking ten over staan van Notaris J. C. J. Waldorp te s-Gravenhage op lot nr. 81042. Ter voorkoming van misverstand zij medegedeeld, dat de serie Rycke Trek loten no. M., niet op denzelfden dag heeft kunnen plaats vinden, doch dat de loten no. M„ a.s. Woensdag 26 Febr. trekken, t.o. van Notaris Wal dorp, eveneens met een Hoofdprijs w.v. 6000.— en eveneens 480 prijzen. De gezamenlijke trekkingslijst van beide verlotingen verschijnt op Donderdag morgen 27 Febr. CENTRALE STIERENKEURING IN NOORÜ-BRABANT. Deze zal gehouden worden op 29 April a.s. op de Veemarkt te 's-Her- togenbosch. DE CONTACTBEURS. De tweede Contactbeurs voor de Schoen- en Lederbranche, welke vo rige week in Amsterdam gehouden werd, mocht zich in een nog grootere belangstelling verheugen dan de eer ste; toen werd de Beurs bezocht door pl.m. 450 personen, thans door 659. Er waren pl.m. 70 schoenfabrikan ten en 15 fournituren-deelnemers aan wezig. Thans had men een ruimere zaal ter beschikking en wel in 't Gebouw voor den Werkenden Stand, welke ruim aangelegd en gunstig gelegen is in het midden van de stad. Er heerschte den geheelen dag een prettige stemming en vele vooraan staande schoenfabrikanten waren per soonlijk aanwezig. De Commissie bericht ons thans, dal in verband met de Jaarbeurs te Utrecht, in de maand Maart geen Contactbeurs gehouden zal worden en dat dé eerste Amstërdamsche Beurs zal gehouden worden Dinsdag 1 April a.s., wederom in het Gebouw voor den Werkenden Stand te Amsterdam. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot het Secretariaat voor de Contactbeurs Kalverstraat 186/188 Amsterdam, of tot den heer J. A. Mel- hado, Redaceur Vakblad De Schoen, Herculesstraat 13a Amsterdam. "I

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3