VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Woensdag 26 Februari 1941 No. 17 De Echo van net Zuiden Tweede Blad DRUNEN. HEUSOEN. NIEUWKUIJK, RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. HKou - Kou - Kou KAATSHEUVEL TH RURfi GEMEENTEBEGROOTING 1941 GOEDGEKEURD. Naar wij vernemen is de begrooting 1941 dezer gemeente, door gedeputeer de staten goedgekeurd. MARECHAUSSÉE BRIGADE WAALWIJK. De Brigade-commandant der Mare- chaussée te Waalwijk, wachtmeester J. Hubbers, is bevorderd tot opper wachtmeester en de brigadier J. J. A. Moll, van dezelfde brigade, tot wacht meester. VOORZITTER O. M. O. Door het Centraal Bestuur van „Ons Middelbaar Onderwijs" voor Noord- Brabant, is gekozen tot Voorzitter van O. M. O., ter vervanging van wijlen Dr. H. Möller, de hoogedelgestrenge heer Mr. Frans Teulings, wonende te Vught. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-BRABANT. Tot lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant in de vacature P. J. Strik is door het Centraal Stembureau benoemd verklaard de heer J. A. van der Laak te Asten. ZOMERDIJK GESLOTEN. Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie in dit nummer, waarin be kend wordt gemaakt, dat de Zomerdrjk- weg vanaf 28 Febr. a.s. voor het rij- verkeer gesloten zal zijn. Men vangt dan aan met de vernieu wing van den weg. Hoe lang dit durén zal is natuurlijk nog niet te zeggen. „ROND EEN HALF MILLIOEN". Een kunstzinnige uitvoering. De K.J.M.V. bleek niet voor een ge ruchtje vervaard, toen zij de „Ver- eenigde Haagschc Spelers" uitnoodig- de om het Waalwijksche publiek met Carnaval te konten vergasten op een tooneel-uitvoering. Aan de uitnoodi- ging van een dergelijk gezelschap is immers geen klein risico verbonden, maar de Jonge Middenstanders heb ben gemeend dit te moeten nemen om het Waalwijksche publiek een genot vollen tooneelavond te kunnen berei den, in de hoop dat zulks met een overdruk bezoek zou worden gewaar deerd. Hun zienswijze bleek juist ge weest te zijn. De groote zjral van de R.K. Werk- liedenvereeniging was tot de laatste plaats bezet, toen om half acht het gordijn open ging voor het eerste be drijf van het bekende stuk van Bal lings, dat was aangekondigd als een ernstig spel waarin de lach niet ont breekt. Deze typeering was o.i. juist. „Rond een half millioen", de vroe gere titel „Liefde op de boerderij" was misschien beter, verplaatst ons naar de Belgische Kempen, een streek, nauw verbonden aan ons mooie Bra- bantsche land. Daar wonen de Vlaam- sche boeren met hun sappig, weldadig aandoend taaltje, met hun kostelijken humor, met hun levenswijsheid en niet op de laatste plaats met hun diep Gods-vertrouwen. Dit alles was in bovengenoemd stuk te genieten en de „Vereenigde Haag schc Spelers" hebben dat op onnavolg bare wijze voor onze oogen getooverd, zich daarmede artisten toonend van de beste soort. Zij hebben de zaal doen lachen wanneer zulks te pas kwam, maar zij veroorzaakten met hun diep doorvoeld spel ook een tastbare stilte en spanning, wanneer de omstandig heden dat vroegen. Zij kwamen niet als gemaskeerde figuren op het tooneel, maar gaven in hun rollen levende typen uit het Vlaamsche land, waardoor zij onder regie van Jan van der Linden van een uitzonderlijk talent blijk gaven, dat zeer dikwijls met een uitbundig en spontaan applaus beloond werd. Ho« treffend was Gieleken den schapenboer niet in zijn rol? De wijze waarop Pierre Balledux voor die ver tolking zorg droeg, was moeilijk voor verbetering vatbaar. Dora Haus was als Doka een waardige tegenspeelster die haar moeder-rol volkomen be- heerschte. Haar blinde zoon Winus (Jan van der Linden) leverde even eens uitstekend werk, dat blijkbaar beter was dan zijn novellen, die door de „vrome leugen" van Elsje (Lien la Chapelle-de Jong) toch opmerkelijk veel succes hadden. Wim Vesseur was in zijn rol als de verloofde van Elsje goed te noemen, al vormde hij als dus danig nu niet direct een sympathiek figuur. Jan Apon was de eenvoudige dorpspastoor en hij speelde dien rol met de juiste typeering. Tenslotte was daar Kozijn Joop, de vrek (Cor de Wolf) die van zijn vertolking werke lijk iets aparts maakte, daarbij uit stekend bijgestaan door Emmie van Swoll, die met haar ge - „Ja vader, en wat er bij kwam" meermalen een uit- JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 27 FEBRUARI 1941. bundig gelach uitlokte. Alles bijeen was het een uitvoering die niet naliet een diepen «indruk te maken. De talrijke malen dat de spelers aan het slot van de voorstelling werden teruggeroepen met een ovationeel ap plaus, bewees zulks duidelijk. En de K.J.M.V., èn het publick èn de „Vereenigde Haagsche Spelers" kunnen tevreden zijn. Dat zij het ook werkelijk waren, zegt voldoende. JONGE WERKMAN. Op Maandag 24 Februari j.l. was 't 10 jaar geleden dat het Nat. Verbond „De Jonge Werkman" werd gesticht. Onze afdeeling had bij deze gelegen heid een feestelijke bijeenkomst be legd voor haar leden, die zeer goed werd bezocht. De voorzitter, de heer J. Grapen- daal, opende met het J.W.-gehed en een kernachtig openingswoord, terwijl de Secretaris, de heer Jos van Well, een overzicht gaf van het ontstaan van de Jonge Werkman. Onze Directeur, kapelaan W. Völ- ker, richtte zich hierna tot de leden met een korte toespraak, waarop spon taan het J.W.-lied weerklonk. De Voorzitter van de R.K.W.V., de heer Fr. Smolders, en de oud-voorz. Fr. de Vaan, boden hun gelukwen- schen aan en hiermede was het offi- cieele gedeelte beëindigd. Het bonte programma dat hierop volgde, stond onder leiding van den heer André Hamers, die als conferen cier fungeerde, goed bijgestaan door den pianist, den heer Piet Mulders. Verschillende J.W.'ers ontpopten zich als goede solisten en zij kunnen met waar genoegen terugzien op dezen avond. Zondag 23 Februari j.l. werd begon nen met een algemeene H. Communie, terwijl om 10 uur een H. Mis van dankbaarheid werd opgedragen in de kerk van den H. Antonius. Tot besluit van het 2e lustrum werd er om 3 uur een algemeene aanbidding gehouden in de kerk van St. Jan. De Waalwijksche J.W. kan met groote voldoening terugzien op de herdenking van het 2e lustrum en zij gaat met frisschen moed de toekomst tegemoet tot heil van de katholieke arbeidersjeugd. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Door de geineente-politie te Dongen is aangehouden een inwoner dier ge- meentfl, die er van verdacht werd in October 1940 alhier een rijwiel te heb ben ontvreemd. Nadat hij den diefstal bekend had, is hij op vrije voeten gesteld. DIEF SPRONG DOOR EEN RUIT. De Bossche correspondent van de Telegraaf schrijft aan z'n blad: Het is in Den Bosch niet anders dan elders, de belangstelling van het duis tere gilde der inbrekers gaat den laat- sten tijd vooral uit nkar grossierde- rijen en kruidenierswinkels. Het zijn natuurlijk in het bijzonder de aroma van echte koffie en de geurige thee, die het daarheen lokken. Maandag heeft de Bossche politie den negentienjarigen arbeider v. K. gearresteerd, die zich aan een derge lijke inbraak heeft schuldig gemaakt. Tusschen half twaalf en twaalf uur Zondagavond heeft v. K. ingebroken in het filiaal van een Waalwijksche grossiersfirma op den hoek van de Noremborghstraat en de v. d. Ven straat hier ter stede. Hij was binnen gekomen door het indrukken van een ruit, doch doordat hij werd gestoord, heeft hij het niet verder kunnen bren gen dan het door elkaar gooien van verschillende voorraden. Het bewuste filiaal, dat door drie dames wordt gedreven, is 's nachts orfbewoond. De inbreker is hiermede natuurlijk op de hoogte geweest. Hij heeft een ruit met groene zeep be smeerd en haar vervolgens ingedrukt. Of de zeep van slechte kwaliteit was, of dat de jeugdige inbreker de noodige routine miste, wie zal 't zeggen. Maar een feit is, dat het beoogde resultaat niet werd bereikt en de glasscherven toch nog voldoende gerinkel veroor zaakten om de buren te alarmeeren. Zij waarschuwden de politie en toen deze ter plaatse kwam, was de inbre ker nog in het magazijn aan 't rond scharrelen. Terwijl de politie voor de ingedrukte ruit stond te kijken, sprong de dief dwars door een ander venster van het magazijn naar buiten en ging aan den haal. De politie ging hem di rect achterna; het werd een race over straten en pleinen, waarbij de politie schoten in de lucht loste. De vluchte ling trok zich daar weinig van aan en hij slaagde er in te ontkomen. Alles had zich in een minimum van tijd afgespeeld en de menschen in de buurt, die wel hadden hooren schie ten, wisten niet precies wat er aan de hand was geweest. Ook een der dames van het filiaal, waar ingebro ken was, die in de buurt woont, had het schieten gehoord. Doch waar zij ook aan dacht dat er in haar eigen zaak was ingebroken, kwam niet in haar op. Dat hoorde ze pas den an deren morgen. De vogel was dus ge vlogen en de politie stond voor een moeilijke taak. Nu kwam echter het geluk een handje helpen. Later in den nacht kreeg de politic bericht, dat er in een huis aan den Casterenwal een man was binnengedragen, die door glas scherven ernstig aan het heen was gewond. De E.H.B.O. van de Luchtbe scherming had den man daar verbon den. De politie wist toen wel hoe laat het was en begaf zich naar het op gegeven adres. Spoedig bleek, dat de gewonde met den inbreker indentiek was. Hij werd eerst naar het zieken huis gebracht om afdoende te worden verbonden en daarna in het politie bureau opgesloten. AARDAPPEL-CENTRALE. Naar wij vernemen zal in het pand van de vroegere leesbibliotheek „Lec- tura", een aardappel-centrale worden gevestigd, als rijksinstelling in ver band met de voedselvoorziening. De beschikbaar zijnde aardappelen zullen door middel van dit bureau onder de handelaren uit deze streek worden verdeeld. Als directeur is henoemd de heer J. Goesten en als boekhouder de heer J. Verlouw, beiden uil Ammerzoden. GROSSIERS IN LEDERWAREN. In een dezer dagen te Amsterdam ge houden vergadering van Groothande laren in lederwaren, reisartikelen, kof fers, etc., is mede na een korte inlei ding van den heer J. A. Melhado, op gericht een Vereeniging, genaamd: „Nederlandsche Bond van Grossiers in Lederwaren". Het bestuur werd als volgt samen gesteld: Voorzitter, de heer D. J. de Jong (directeur der fa. Lammers en van Wagenvoorde), Deventer: 2e Voorzit ter, Ad. Langendam, Rotterdam: le se cretaris, Herm. Kalse (firma Kalse Wal,) Maastricht: 2e secretaris, Vos, (van de fa. Buchenbach Co.), Am sterdam; Penningmeester, Bernh. Men- ko, Amsterdam. Lid van de Vereeniging kunnen zijn groothandelaren in lederwaren in den uitgebreidsten zin. Het correspondentie-bureau is voor- loopig: J. A. Melhado, Herculesstr. 13a, Amsterdam-Z. „De Volharding". De harmonie „De Volharding" gaf Zondagavond in de harmoniezaal van den heer Th. Elshout met mede werking van Bosch Tooneel een goed geslaagde en druk bezochte uitvoe- ring. De vele toeschouwers hebben on bedaarlijk gelachen en volop genoten van het driebedrijvige blispel »'l Cafélje», dat deze bekende Bossche tooneelvereeniging op de planken bracht. Alles was tot in de punljes verzorgd en het spel van deze dille- tanten was zeer te loven. Tot slot gaf de harmonie onder leiding van hun directeur een drietal nummers ten beste, welke een waar dig slot vormde van dezen zeer prettigen amusanten avond. R K. Jonge Boerenstand De R.K. Jónge Boerenstand houdl Woensdagavond haar jaarvergade ring in de zaal der Meisjescongre gatie om acht uur. ELSHOUT Uitvoering. De tooneelvereeniging van de Jongens-Congregatie»St Norbertus« gaf Zondagavond in de zaal der Jongens Congregatie haar gewone Vastenavond-uitvoering. gg£ Opgevoerd weHen het tooneel- spel «Strijd om een komeet« en de klucht in een bedrijf «Janus heeft een reuze idee«. De verschillende rollen waren goed verdeeld en ze werden goed gespeeld, zoodat het talrijkepubliek ten zeerste heeft genoten. Door de fanfare «Eendracht maakt Maoht« werd de gewaardeerde medewerking verleend. De door haar uitgevoerde muzieknummers werden goed ver tolkt en het geheel bewees, dat ze heusch niet opgedoekt behoeft te worden. Onder de krachtige en be kwame leiding van den heer van Helvoirt zal zeker veel bereikt worden. In enkele weken, dat de fanfare wederom leven werd ingeblazen is bewezen, dat met samenwerking en veel goeden wil veel bereikt kan worden en de fanfare spoedig haar ouden luister heroverd zal hebben. Ongeval. Landbouwer L. R. viel van zijn paard en liep daarbij zulke ernstige verwondingen op, dat geneeskundige hulp moesi worden ingeroepen en B. wel eenige weken het bed zal moeten houden. De heer A. Wijtmans uit Wijk en Aalburg, kwam op de scheeps werf alhier in aanraking met een zwaren ijzeren slinger, die recht op zijn hoofd sloeg. Hij kreeg hier door ernstige verwondirgen, waar voor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Later kon hij per auto naar zijn woning worden vervoeid. Geslaagde uitvoering Zondagavond gaf de liedertafel „Oefening baart Kunst" in café Joh. de Bont haar jaarlijksche groote winteruitvoering. De belangstelling was enorm. De heer Jan van Loon opende met een welkomstwoord, waarin hij hoopte hij een volgende uilvoering de plannen tot vergrooting en mo dernbeering der zaal verwezenlijkt te zien. De verschillende mooie zangnum mers weiden onder leiding van den directeur den heer Ant. v. Steensel zeer verdienstelijk en stemmig ge zongen. Wat hier onder zijn leiding door een amateursvei eeniging werd gepresteerd, zal moeilijk te ver beteren zijn. Een geselecteerd programma vol variatie met zang, humor en ernst, werd op een zeer vlotte wijze af gewerkt. Kortom het geheel was uitmuntend geslaagd. Tol slot verdiend nog vermelding dat de pianobegeleiding hij den heer Michael van Hei voort in goede handen was en ongetwijfeld het zijne hiermede heeft bijgedragen tot hel welslagen. RAAMSDONKSVEER. Met ingang van 24 Februari is de gemeente-secretarie op werkdagen wederom voor het publiek geopend van 9 uur voormiddags tol 12'/a uur namiddags. CAPELLE. In het café van den heer Ant. van Dijk, aan 't Bruggetje te Vrijhóëve- Capelle,'werd j.l. Zaterdag door den architect A. van Huiten Jr. te Waal wijk, in twee perceelen (le woonhuis, 2e schuur) aanbesteed het bouwen van een woonhuis met schuur in de Nieuwstraat alhier, voor rekening van den heer T. Roubos, waarvoor als volgt werd ingeschreven: J. Quirijns, Capelle J. Michaël, Vrijhoeve-Capelle J. Molegraaf, Capelle Gebr. v. Willigenburg, Sprang Gebr. Spierings Capelle L. Kooien, Waalwijk G. Paans, Capelle Alb. Hoefnagel, Capelle W. v. cl. Broek, Dussen Jac. v. cl. Broek, Waspik H. Wagemakers, Capelle M. Kramer, Genderen A. H. de Graauw, Waspik M. Kleingeld, Waalwijk L. Fitters, Waspik Gebr. de Graauw, Waspik J. W. Nieuwenhuizen. Sprang H. Kramer, Waalwijk P. Spierings, Capelle J. Bax, Raamsd'veer Kersten, Raamsd'veer B. Timmermans, Sprang 7280 500 7257 f 7000 6964 6907 6900 6890 6873 6873 6853 857 f6730 6600 6532 6522 ƒ6518 831 1100 934 750 934 ƒ6437 893 6324 f 6250 ƒ6213 f6152 875 825 811 761 C. G. ƒ6150 799 ƒ6079 881 25 30 jaar Frans v. d. Aa, H.v.d. Besselaar (boekhouder), Jos Boset, J v. Doormalen, A. v. Delft. Jos Engel, C. Engel, J. v. Gorp, P van Ierland, A. Jacobs, N. de Kok, Th. Liebrechts, L. Maazen, C. Mols.Th. Nijs, J. Oppers, Jac de Booij, P. v. Son, P. v. Thillo, P. Torremens en F. Vermeer. De jubilarissen werden allen in har telijke bewoordingen gehuldigd door den oudsten directeur, den heer Jos. van Arendonk, die als bewijs van waardeering allen een gouden me daille met insriptie en een gratificatie overhandigde. Toen de officieele huldiging was afgeloopen en de verschillende spre kers de revue waren gepasseerd wei d het feestprogramma verder verzorgd door het variété gezelschap Al Hert Kleijn, dat de talrijkeaanwezigen op kostelijke wijze heeft vermaakt. De N.V. van Ar endonk, heefi hare jubilarissen en „st« unpilaren" op w.-ardige wijze gehuldigd, met een leest dat bij allen nog lang in her- inneing zal blijven. 770 985 840 910.93 800 910 881 875 Gunning volgens bestek. Gedurende de maand Januari werden ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle ingevolge de Vleesch- keuringswet aangegeven: 35 runderen en 1 Kalf. Jubilea bij de N V. J, van Arendonk. In de feestzaal Scala te Tilburg Zaterdagmiddag in bij zijn van het voltallig personeel, directie en ge noodigden, de huldiging en feeste lijke viering plaats gehad van een diamanten en niet minder dan 21 zilveren jubilarissen van de N V. J. van Arer.donk's Schoen- en Leder- fabrieken. Hunne namen zijn Jan v. d. Hoek, 60 jaar en verder van Door hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpt hierbij altud veilig en vlug een poeder of cachetvan Miinhardt te Zeist. Mi)nhardt's Poeder» per stuk8ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtj* s" Doos 10 en 50 ct. Een Gouden Jubilaris. Dinsdag herdacht de heer Chr. Pheninckx, stanzmeester bij de firma W. v. Nieuwstadt en Zn. het feit, dat hij een halve eeuw bij deze firma werkzaam was. Dit zeldzaam jubileum ging natuurlijk niet ongemerkt voorbij, daar het zoowel voor den jubilaris als voor de firma een bewijs inhoudt van goede verstandhouding tus schen werkgever en werknemer. In den voormiddag werd het werk stilgelegd en werd de jubilaris in de versierde fabrieksaf- deeling, waarin de heer Pheninckx regeert, om geven door het geheele fabrieksper^onecl, har telijk toegesproken. De heer v. N. deed dit met nog meer genoegen, daar hij den heer Ph. kon stellen, als een model en voorbeeld voor alle werknemers van zijn bedrijf en daarbuiten. Reeds onder bijna drie geslachten heeft de heer Ph. de firma gediend en hij heeft dit gedaan met de volle toewijding en offervaardigheid, die een werknemer aan zijn patroon bieden kan. Daarvoor dankt hem de heer v. N. er de hoop bij uitsprekend, dat zijn voorbeeld ter navol ging zal strekken voor het andere personeel. Hij biedt den jubilaris als herinnering aan dezen dag een prachtige ruststoel en .een gesloten couvert aan. Hij spreekt er de hoop bij uit. dat hij nog vele dagen nadien in zoete herinnering aan dezen dag van den ruststoel zal mogen ge bruik maken. Namens het mannelijk personeel werd de heer Ph. toegesproken door den chef der afdeeling die hierbij een bloemenmand aanbood. Namens het vrouwelijk personeel sprak de heer Kleijsen, daarbij eveneens bloemen offree- rend. In keurige bewoordingen dankte een zoon van den jubilaris voor de aan zijn vader gebrachte hulde. In een gezellig reünie vereenigden zich daarna de jubilaris met zijn familie ten huize van den firmant. Begin van brand. Dinsdagmiddag om twee uur, tijdens werk tijd, brak in de schoenfabriek der firma J. de Gouw een begin van brand uit, doordat van uit een gasdroogkast de vlam sloeg in een re servoir gevuld met 25 liter dressing, welke ge bruikt wordt voor versterking van de schoen zolen. Oogenblikkelijk sloeg een meterhooqe steekvlam uit de brandbare vloeistof. Op het eerste oogenblik vluchtte het personeel in niek uit de fabriek. Direct echter keerde men terug om te trachten den brand met water en bluschapparaten te dooven. Hierop reageerde het vuur echter niet. Met emmers zand en natte zakken had men daarop meer succes, zoodat de brand, die een oogenblik dreigde het mooie bedrijf te vernielen, kon worden gebluscht. De schade beperkte zich thans tot het springen van een tiental ruiten in het sheddak, het blakeren van eenige rekken en het beschadigen van eenig schoenwerk. Een der werklui, de heer v. d. A. bekwam aan beide handen tamelijk ernstige brandwonden. Overgeplaatst. De wachtmeester G. W. Huzen van de Marechaussee is overgeplaatst naar de brigade Woudrichem. Jowa-uitvoering. Zaterdagmiddag kan dan oogenschijnlijk geen mooi gekozen tijd zijn om een revueprogramma af te werken, een vastenavondrevue op Zater dag voor Carnaval mag dan voorbarig genoemd worden, de JoWa had geen andere keuze, de voorbereidingen waren getroffen, ergode revue ging door, trok een goed bezette zaal van echte JoWa-vrienden, dus... had succes. De jongens werkten het groote programma vol variatie met veel toewijding af. Er was muziek, zang, spel, voordracht, tooneel: in een woord: elck wat wills. De revue bewees, dat de JoWa-geest, ondanks den tijd en de om standigheden nog niet geleden had. 't Was alles bijeen voor de jongens een ge-- zellige middag!

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5