Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bulgarije toegetreden tot Pact-van-Drie. „NOORD-BRABAND" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Zware boeten opgelegd. - Gemeenteraden buiten werking - Burgelijke dienstverrich tingen - Nieuwe ordening vereenigingen. Kou - Griep - Pijn. NUMMER 19. WOENSDAG 5 MAART 1941. 64e JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. UITGAVE Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No. 38. GIRO No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. daten en zeelieden. Op het eiland was geen enkele basis voor watervliegtui gen. De sterke vijandelijke strijd krachten, die gemobiliseerd waren, bezetten het eiland, na het te hebben gebombardeerd en na ons garnizoen te hebben onderdrukt. Op 28 Febru ari zetten onze torpedobooten met doeltreffende medewerking van onze luchtmacht een ontschepingsdetach- ment aan land, dat snel het Engelsche garnizoen vernielde en opnieuw ons bezit op bet eiland vestigde, waarbij gevangenen werden gemaakt en een buit van wapens, munitie en een En gelsche vlag in onze handen viel. De Führer te Weenen. DUITSCHE TROEPEN IN BULGARIJE. Ook Bulgarije is, evenals Hongarije, Roemenië en Slovakije, toegetreden tot het pact van drie tusschen Duitsch- land, Italië en Japan. Zaterdagmiddag om halftwee is bet desbetreffende pro tocol in kasteel Belvédère te Weenen onderteekend door den rijksministei van Buitenlandschc Zaken, von Rib- bentrop, den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ci- ano, den Japanschen ambassadeur te Berlijn, Osjiina, en den Bulgaarschen minister-president, prof Filoff. De Führer had zich voor deze gele genheid eveneens naar Weenen bege ven. Hij nam deel aan een dejeuner, dat een uur na de onderteekening in kasteel Belvédère werd gehouden. Berlijn, 2 Maart. (D.N.B.). Het op perbevel van de weermacht deelt me de: Ter bescherming tegen de bekend geworden Britsche maatregelen in Zuidoost-Europa zijn, na toestemming te hebben verkregen van de Koninklij ke Bulgaarsche regeering, sedert den tweeden Maartafdeelingen van de Duitsche weermacht Bulgarije binnen getrokken. De aankomende troepen worden door het Bulgaarsche volk hartelijk begroet. De Bulgaarsche regeering heeft de volgende verklaring afgelgd: „De regeering van het Duitsche rijk heeft de regeering van Bulgarije toestemming verzocht om Duitsche troepen naar Bulgarije te zenden. Zij heeft daarbij verklaard, dat de taak van deze troepen van tij del ij ken aard is en handhaving van vrede en rust op den Balkan ten doel heeft. De re geering van het Duitsche rijk heeft van Bulgarije niets verlangd, dat met zijn vreedzame politiek en zijn ver dragsverplichtingen jegens zijn huren in tegenspraak zou staan. In deze situatie heeft de regeering van Bulgarije besloten, nadat zij alle omstandigheden had afgewogen en geleid door den wensch bovenal de Ie* vensrechten van ons land en ons volk te beschermen, terwijl zij rekening hield met de vriendschap tusschen Bulgarije en Duitschland, na verzeke ringen ontvangen te hebben, dat de wetten en de bestaansorde in den staat in de volste mate behouden en de belangen van Bulgarije beschermd worden, het verzoek van de regeering van het Duitsche rijk in te willigen. Harerzijds acht de regeering van Bul garije het haar plicht te verklaren, dat de aanwezigheid van de Duitsche troepen in het land geenszins de vreedzame politiek van Bulgarije wij zigt. Bulgarije blijft trouw aan zijn verdragsverplichtingen en is vastbe sloten van den grondslag der boven genoemde vreedzame politiek niet af te wijken en derhalve van eiken aan val en van iedere maatregel af te zien, die de belangen van iemand zou kun nen bedreigen." HET EILANDJE CASTELROSSO WEER DOOR DE ITALIANEN IN BEZIT GENOMEN. In de Aegaïsche zee heeft op 25 Fe bruari een Engelsch expeditiecorps, gesteund door vlootformaties, een massalen aanval ondernomen op het kleine Italiaansche eiland Castelrosso, dat een oppervlakte heeft van 10 km2 en een garnizoen had van eenige sol- VOORJAARSBEURS TE LEIPZIG GEOPEND. Ter gelegenheid van de opening van de Leipziger Voorjaarsbeurs heeft de Duitsche minister van propaganda dr. Goebbels, een groote rede gehouden, waarin hij de reorganisatie van Euro pa op economisch en sociaal gebied beschreef, zooals deze door de asmo- gendheden nagestreefd wordt. Goebbels betoogde, dat de huidige oorlog voor het Duitsche volk in den waarsten zin des woords een strijd om het bestaan is. Hij wees er op, dat het conflict dat in September 1939 uitbrak, met eenigen goeden wil van de zijde van Engeland en Frankrijk zonder al te groote moeilijkheden voorkomen had kunnen worden. Bij de uitvoering van de politieke en economische organisatie van Euro pa is de eerzucht van den wereldbe- keerenden zendeling Duitschland vol komen vreemd. Het gaat Duitschland louter om het leven van zijn volk. Zoo vindt het ook het reëelste uitgangs punt voor hervorming van de econo mische betrekkingen tusschen de vol ken. Wij Duitschers, zoo verklaarde de. minister, doen niet aan autarkie ter wille van de autarkie. Wij zijn te allen tijde gaarne bereid tot het onderhouden van economische betrekkingen met ieder land, dat het met ons eens wil worden op den grondslag „geven en nemen". Duitsch land wil leven maar ook laten le\en. De Duitsche oorlogseconomie toont duidelijk hoe het nieuwe Duitsche pro cédé werkt. Ook in het tweede oorlogs jaar draait het Duitsche bedrijfsleven op volle toeren. De Duitsche oorlogs productie is volkoirfen voorbereid op elke komende gebeurtenis en de Leip ziger Voorjaarsbeurs 1941 levert het bewijs, dat de Duitsche exportmdu- strie zelfs rekening heeft kunnen hou den met tallooze wenschen van de na ties, die economische betrekkingen met Duitschland onderhouden. Aan de komende militaire opera ties, zoo verklaarde dr. Goebbels tot slot, moet overgelaten worden defini tief den weg te wijzen naar de reorga nisatie ook van de economische be trekkingen van de volken onderling. De Fuehrer zal ook nog de laatste res ten van jegens Europa vijandig gezin de mogendheden terneerwerpen en daarmee aan het Duitsche volk en de wereld den vurig verlangden vrede brengen. De voorjaarsbeurs te Leipzig toont de wereld, dat alle verwachtingen van Groot-Brittannië omtrent het succes van zijn blokkade schipbreuk lijden op de bekwaamheden en den ijver van het Duitsche volk, zoo verklaart de leider van het Duitsche vierjaarplan, rijksmaarschalk Goering, in een tele gram. Ook in den oorlog kan de Mes- se haar plaats als het grootste han delscentrum van Europa handhaven en volgens haar traditie de bevorde ring van den internationalen goede- renruil dienen. DE AARDE BEEFT IN GRIEKENLAND. Te Larissa ongeveer 10.000 menschen dakloos. Het D.N.B. bevestigt uit Athene, dat de stad Larissa door een zware, aard beving is geteisterd. Een groot aan tal gebouwen is ingestort. Terstond zijn alle maatregelen genomen om hulp te verleenen. De beving bestond uit zes aard schokken. Ongeveer tienduizend men schen zijn dakloos geworden. Bij de verwoeste gebouwen bevindt zich het post- en telegraafkantoor. Nieuwe aardschokken worden uit Missolonghi en Saloniki gemeld. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 OVERWELDIGENDE MEERDERHEID VOOR ANTONESCU. De eerste resultaten van de gehou den volksstemming geven een over weldigende meerderheid voor generaal Antonescu aan. Van de 1.164.610 ge telde stemmen antwoordden 1.163.045 met „ja" en slechts 1555 met „neen". De bladen melden in hun uitvoerige berichten, dat de stemming zonder in cidenten verloopen is. Zij juichen het groote succes van Antonescu toe en verklaren, dat Roemenië eenstemmig uiting heeft gegeven aan zijn vertrou wen in Antonescu. NA DEN DOOI) VAN EX-KONING ALFONS. Het stoffelijke overschot van ex- koning Alfons XIII is in de kist ge legd. Voor het sluiten van de kist heb ben de ex-koningin, de prinsen van 't Koninklijk huis en de Spaansche am bassadeur bij het Quirinaal langen tijd gebeden. De koninklijke mantel en kleine zakjes, die aarde bevatten van alle Spaansche provincies, werden even eens in de kist gelegd, alsmede de vaandels van de regimenten, waartoe ex-koning Alfons heeft behoord. In de chapelle ardente werden gis termorgen van één tot zes uur missen opgedragen voor de zielerust van den overledene. De ex-koningin en de prin sen woonden de mis van 7 uur bij. In de kerk van Santé Maria degli Angeli, waar de uitvaart zal worden gehouden, is rouwtooi aangebracht. Voor den koning-keizer, voor de ko ningin-keizerin alsmede voor de prin sen van het huis Savoie zijn zetels ge plaatst, eveneens voor den vertegen woordiger van den duce en voor den grootmeester van de Maltezer ridders. Het diplomatieke korps, de speciale vertegenwoordigers van de koningen van Bulgarije, Zweden en Denemar ken, alsmede van den regent van Zuid- Slavië zullen de plechtigheid eveneens bijwonen. Na de uitvaart zullen nog missen in de kerk van Santé Maria degli Angeli worden opgedragen. BOETEN OPGELEGD. 's-Gravenhage, 1 Maart. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid .en politie, S.S. Bigadeführer Rauter, heeft aan de burgemeesters van Amsterdam, Hil versum en Zaandam mededeeling ge daan, dat op grond van par. 1 van de verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche ge bied no. 7/41 van 11 Januari 1941 in overeenstemming met den bevel hebber der Duitsche Weermacht in Nederland aan de genoemde ge meenten wegens de gebeurtenissen op 25 en 26 Februari 1941 boeten zijn op gelegd van respectievelijk 15 millioen, 2Y2 millioen en 500.000 gulden. De boeten moeten binnen een week na ontvangst van deze mededeeling op het conto van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche ge bed (Prasidialabteilung, Oberkasse) bij de Rotterdamsche Bank, Den Haag, Kneuterdijk 8, zijn gestort. Deze aanzegging wordt overeenkom stig de voorschriften van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering ge daan, zoodoende geldt zij als bij voor raad uitvoerbare acte. De betreffende gemeenten zijn ver plicht, het gevorderde bedrag bihnen zes weken na ontvangst dezer mede deeling van die inwoners dezer ge meenten, die volgens den laatsten aan slag voor een inkomen van meer dan 10.000.zijn aangeslagen, in den vorm van een naar een gelijk percen tage berekenden toeslag op de inkom stenbelasting in te vorderen. Duitsche onderdanen zijn van dezen omslag uitgezonderd. De voorschriften van de Nederland- schewet van 22 Mei 1845 op de invor dering van 's Rijks Directe Belastin gen moeten naar analogie worden toe gepast. Bij overschrijding van de termijnen kunnen verdere vergeldingsmaatrege len worden getroffen. „De Telegraaf" weet nog mee te deelen, dat Amsterdam 3045 aange- slagenen boven 10.000 telt, die dus dit bedrag moeten opbrengen. HOE HILVERSUM MOET BETALEN. Naar officieele gegevens kan wor den vastgesteld, dat ongeveer 400 in woners boven 'de 10.000 gulden inko men zijn aangeslagen en dus de boete van 21/» millioen zullen moeten op brengen door middel van een toeslag op de hoofdsom der inkomstenbelas ting. Daar deze progressief is zal men iets meer of minder dan 28 pCt. van zijn inkomen over het geldende belas tingjaar moeten betalen, al naar men verder of dichter verwijderd is van de tien mille. Inkomens van 11.000 zullen dus ca. 1750 gulden moeten be talen; 13.000: 2200; 15.000: 2670, 20.000: 4000; 25.000: 5500; 40.000: 11 mille; 50.000: 17 mille; 75.000: 33 mille; 100.000 52 mille. In het belas tingjaar 1937/1938 waren er 176 in komens van 1015 mille; 96 van 15 20 mille; 99 van 2030 mille; 29 van 3050 mille; 25 van 50 mille en hoo- ger. GEMEENTERADEN BUITEN WERKING. Regeerings-commissarissen voor drie gemeenten. Een Maandag verschenen Verorde ningenblad bevatte een verordening krachtens welke bepaalde gemeente lijke organen buiten werking kunnen worden gesteld en regeeringscommis- sarissen 111 de plaats daarvan kunnen worden benoemd. Een tweede verordening verklaarde dezen maatregel van toepassing op Amsterdam, Hilversum en Zaandam. Hieronder volgen' de voornaamste bepalingen: De gemeenteraden, de colleges van burgemeester en wethouders, mits gaders alle gemeentelijke commissies zijn ontbonden. De bevoegdheden en verplichtingen, welke aan de ontbonden lichamen in gevolge wettelijke bepalingen en in gevolge bepalingen uit overeenkomst behoorden, alsmede de functies van den burgemeester, gaan op een regee ringscommissaris over. De werkzaamheden van de wethou ders in het gemeentelijk bestuur wor den door de ontbinding van de col leges van burgemeester en wethouders overigens niet aangetast, voor zoover in bepaalde gevallen niet anders wordt bepaald. De regeeringscommissaris is met be trekking tot zijn gezamenlijke ambts werkzaamheden onderworpen aan het toezicht van den Commissaris der pro vincie en van den secretaris-generaal van het departement van Binnenland- sche Zaken; hij is gehouden hun aan wijzingen op te volgen. De regeeringscommissaris benoemt en ontslaat wethouders naar goed dunken. In de hoofdsteden der pro vinciën en in gemeenten met meer dan 50.000 inwoners behoeft de be noeming en het ontslag door den re geeringscommissaris de goedkeuring van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken. De regeeringscommissaris benoemt vier tot acht mannen, die hem bij de uitoefening van zijn taak van raad dienen. Zij voeren den titel van „raadsman van den regeerings-com- missaris". VERPLICHTING BURGERLIJKE DIENSTVERRICHTINGEN. Naar het A.N.P. meldt, is er binnen kort een verordening te verwachten, waarbij voor alle inwoners van het bezette Nederlandsche gebied, onge acht hun nationaliteit, een verplich ting tot het doen van burgerlijke dienstverrichtingen wordt ingevoerd. Artikel 1. (1) Bewoners van het bezette Ne derlandsche gebied kunnen door het gewestelijk arbeidsbureau (hierna „ar beidsbureau" te noemen), worden ver plicht voor een bepaalden tijd op een hun aangewezen plaats binnen het be zette Nederlandsche gebied diensten te verrichten. (2) Hiertoe kan door het arbeids bureau aan particuliere en openbare bedrijven en besturen worden opge dragen arbeidskrachten af te staan. Artikel 2. (1) Worden degenen, die in loon dienst werk verrichten aangewezen voor het verrichten van diensten, dan worden zij voor den duur, dat zij dien sten verrichten, beschouwd als waren zij met verlof. Tijdens den duur van dit verlof hebben zij geen aanspraak op loon en andere inkomsten, voort- Langstraatscke Courant* Door hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug eenpoederof cachet van Mijnhardtte Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd nMljnhardtjas" Doos 10 en 50 ct.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1