KERKNIEUWS UIT DE PERS Uliiziging fl&onnemenis- flfluerieniifi-priizfin. Van het verbond van Nederlandsche Journalisten. spruitende uit hun tot nu toe bestaan de dienstbetrekking. Overigens wor den zij wat betreft den tijd, dat zij in gevolge deze verordening diensten verrichten, beschouwd als verrichtten zij hun werk in hun tot nu toe be staande betrekking. (2) Ten aanzien van de dienstbe trekking van degene, die aangewezen is voor hel verrichten van diensten, zijn de arbeidsvoorwaarden, welke voor het nieuwe werkbedrijf gelden, van kracht. (3) De dienstbetrekking mag slechts met toestemming van het arbeids- oureau worden ontbonden. Artikel 3. (1) De Secretaris-Generaal van 't departement van Sociale Zaken kan ook buiten de gevallen, bedoeld in het derde lid van artikel 2, het ontbinden eenei' dienstbetrekking van de toe stemming van het arbeidsbureau af hankelijk maken. (2) Tevens kan hij bepalen, dat de aanstelling en de tewerkstelling van werknemers de toestemming van het arbeidsbureau behoeft. l'en aanzien van werknemers, die uitsluitend huiselijke diensten ver richten (dus ten aanzien van dienst boden, werkvrouwen, enz.) kan de loonbelasting echter worden afgedra gen uiterlijk op den tienden dag, vol gende op het kalenderkwartaal, waar in de inhouding heeft plaats gehad. De ingehouden loonbelasting moet worden afgedragen aan den ontvanger der directe belastingen, onder wiens kantoor de werkgever de loonbelus- tingkaarten bewaart., Het afdragen van de loonbelasting aan den bedoel den ontvanger kan op drie wijzen ge schieden a) door storting van het verschul digde ten kantore van den bedoelden ontvanger; b) door storting of overschrijving van het ingehoudene op diens post rekening; c) door het ingehouden bedrag te storten op een kantoor der posterijen. KRING BRABANT Oprichtingsvergadering te 'sHertogenbosch. Artikel 4. (1) Hij, die in strijd handelt met de bepalingen van deze verordening of van de ter uitvoering van deze ver ordening gegeven voorschriften, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden, in ernstige ge vallen met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. NIET-COMMERCIEELE VEREENIGINGEN. Een nieuwe ordening. Men deelt aan het A.N.P. van Duit- sche zijde mede, dal door de Verorde ning 145 van den Rijkscommissaris van 21 September 1940 meer dan 1'10.000 niet-commercieele vcreenigin- gen cn stichtingen zijn bestreken. Voor de eerste maal is daardoor in Nederland een overzicht over deze soort vereenigingen en stichtingen verkregen. De zitting en bewerking van hel verkregen materiaal leidde tot de gevolgtrekking, dat bij verschillen de organisaties en stichtingen in het belang van het Nederlandsche volk een schoonmaak noodig is. In hel Maandag verschenen Ver ordeningenblad is daarom een ver ordening van den Rijkscommissaris opgenomen, krachtens welke een nieu we ordening op het gebied van de niet-commercieele vereenigingen en stichtingen zal worden getroffen. Met de uitvoering van deze taak is de Commissaris voor de niet-commer cieele vereenigingen en stichtingen in Nederland, d<* heer Muller Lehning, belast. VLEESCH VOORZIENING. Verplichte levering verlengd tot 1 Juli. Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat, aangezien ook na 1 Maart een regelmatige vleeschvoorziening noodzakelijk is, de verplichte vee levering. welke met ingang van 25 No vember 1940 -werd ingesteld, is ver lengd en wel tot 1 Juli 1941. Nadere bijzonderheden worden bij afzonderlijke publicatie bekend ge maakt. HONDEN-; EN KATTENBROOD OP BON 9. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd deelt mede, dat van 1 t.m. 31 Maart 1941 op bon no. 9 van de voederkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld voor: O]) bon no. 9 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde pe riode 1 x/i kg kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Maart 1941 is bon no. 9 van genoemde kaarten ongeldig en deze mag dan niet meer worden men. aangeno- S.S.-STANDARTÜ WESTRAND. Eerste contingent van Nederlandseh bataljon naar München vertrokken. De Commissaris is binnen het ka der der herordening meer in het bij zonder gerechtigd vereenigingen en stichtingen om redenen van oiganisn- torischen aard te ontbinden of bij an dere vereenigingen ol stichtingen on der te brengen, de statuten te wijzigen en voor vereenigingen of stichtingen of groepen van vereenigingen en stichtingen model-statuten vast te stellen. De ontbinding en het onder brengen bij andere vereenigingen of stichtingen behoeft de goedkeuring van den Rijkscommissaris voor 't be zette Nederlandsche gebied (Commis saris-generaal voor bijzondere aange legenheden). Om dezelfde redenen kan de Com missaris de organen van bestaande vereenigingen en stichtingen tijdelijk ol blijvend van hun functie ontheffen, hun opvolgers benoemen en voor ver eenigingen en stichtingen leiders aan stellen. De Commissaris kan met goedkeu ring van den Rijkscommissaris (Com missaris-generaal voor bijzondere aan gelegenheden) met betrekking tot de aanwending van vermogens van ver eenigingen of stichtingen of declen van zoodanige vermogens aanwijzin gen geven en in het bijzonder bepalen dat deze voor doeleinden van alge meen nut zullen worden gebruikt. Ge last hij de ontbinding van een ver- eeniging of stichting, dan kan hij be palen, dal de door deze gesloten pri vaatrechtelijke overeenkomsten als bij faillissement worden ontbonden. N'aai het A.N.P. meldt heeft de lei der van de N.S.B., ir. Mussert, Vrij dagmiddag in de groote zaal van den dierentuin te 's-Gravenhage ongeveer (>00 man van de W.A. en S.S. geïn specteerd en toegesproken, voordat zij naar München vertrokken, waar zij zullen worden ingedeeld bij de S.S.- Standarte Westland. Binnenkort zullen nog (500 Neder landers naar München vertrekken, waarmede dan hel Nederlandsche ba taljon bij de Standarte Westland com pleet is. WEER DOODEN DOOR BRITSCHE BOMMEN. In restaurant „Lohengrin" te 's-Her- togenboseh heeft Zaterdagmiddag j.l. onder leiding van den heer H. C. M. Wijffels de constitueerende vergade ring plaats gehad van den kring Noordbrabant van hel Verbond van Nederlandsche Journalisten. De heer V. J. van Megchclen, verbondsvoor zitter, heelt op deze bijeenkomst, wel ke druk bezocht was en ook door den verbondssecretaris, den heer Lear- buch werd bijgewoond, een rede uit gesproken, waarin hij de totstand koming van de nieuwe journalisten- organisatie schetste en sprak over de taak, welke de-man van 'de krant in de nieuwe maatschappij zal hebben te vervullen en welke zijn positie daarin zal zijn. Hij wees op de wenschelijkheid niet te aarzelen, maar deel te nemen aan het positieve en gemeenschappelijke werk van den opbouw. Een eigen ge westelijke kring zal het daarbij ge makkelijker maken hel, verschil in opvattingen over de wijze waarop de taak moet worden uitgevoerd, te ni- velleeren. Hij schetste daarna de ver antwoordelijkheid van i cd eren jour nalist individueel als vormer van de openbare meening en verzekerde, dat op grond van zijn positie en verant woordelijkheid de journalist in de toe komst een grootere erkenning zal ge nieten dan in het verleden het geval was. Tenslotte installeerde hij met het uitspreken van zijn vertrouwen in diens kwaliteiten den heer H. Wijf fels, hoofdredacteur van liet Noord- hi abantsch dagblad Het Huisgezin te Den Bosch, tot kringvoorzitter en de heeren A. J. Zoetmulder, hoofdredac teur van hel Eindhovensch dagblad te Eindhoven, en J. D. A. Schils, chef redacteur van hel Dagblad van Noord brabant en Zeeland te Breda lot adjuncten. De heer Wijffels antwoordde. Hij gaf de verzekering, dat alle Brabant- sche journalisten bezield zijn met hel voornemen naar vermogen de belan gen van het Brabantsche volk als deel van het Nederlandsche volk te steu nen en te dienen. En ook in hun eigen kring zullen zij trachten dat doel na to streven en te bereiken. Al is liet dan niet zoo volledig als in Limburg, toch treffen de Brabant sche journalisten elkaar in een gees telijke verbondenheid. Ook in Brabant heerscht vertrou wen o]) de toekomst. In dit verband wees spreker echter op de bezwaren waarop de journalisten bij hun ar beid zeer zeker zullen stuiten. Die moeilijkheden liggen zoowel bij de journalisten zelf als bij hun lezers. Immers, het Brabantsclfe volk moet zijn lot in de totaal gewijzigde ver houdingen nog zoeken. Dit is voor den Brabande* moeilijker dan voor hen die elders wonen. Dat hangt geheel sa men met zijn geaardheid en historisch gegroeide ontwikkeling. Hij is in ze kere mate conservatief en terughou dend. totdat hij heeft gezien dat nieu we verhoudingen zijn te vereenigen met zijn aard en ontwikkeling. De diepste karaktertrek van het Brabant sche volk is zijn visionnaire blik op het leven. De Brabander is niet sterk in het analyseeren van het leven en de verschijnselen daarvan. Hij bena dert ze bij intuïtie, grijpt ze en aan schouwt ze innerlijk en pci 11 en waar deert ze met ondefinieerbare zekerheid. Een groot voordeel daartegenover is, dat in Brabant daardoor de ge meenschapsband zoo sterk is geble ven. Dit gemeenschapsgevoel, dat zoo zeer past in het kader van den nieu wen tijd, zal den Brabander, dus ook den Brabantschen journalist, het nie- debouwen aan de nieuwe maatschap pij vergemakkelijken. Brabant doel niet aan particularis me, zooals naar aanleiding van de ac tie van Brabantia Nostra ten onrech te wel eens is beweerd. De gebeurte nissen in vroeger eeuwen hebben dit bewezen. Na nog* de moeilijkheden, voort vloeiende uit de overplaatsing van liet dagbladbedrijf van een privaatrechte lijke in een publiekrechtelijke functie Ie hebben aangestipt, zegde de kring voorzitter loc, dat alle Brabantsche journalisten bereid zijn, positief mede te arbeiden aan de nieuwe ordening en uil liefde tot het volk mede te helpen lot hel overwinnen van de zwarigheden. Van de gelegenheid lot het wisselen van gedachten werd tenslotte een ruim gebruik gemaakt. DE WERKGEVER EN DE LOONBELASTING. Hoe en wanneer het ingehouden geld moet worden afgedragen. Aangezien is gebleken, dat nog niet alle werkgevers goed op de hoogte zijn an het tijdstip en van de wijze, waar op zij de ingehouden loonbelasting dienen af te dragen, volgt hieronder een van bevoegde zijde verstrekt over zicht over deze onderwerpen. De werkgever behoort de ingehou den loonbelasting uiterlijk op den tienden dag van de maand, volgende op die waarin de inhouding heeft plaats gevonden, af te dragen. Na ecnigc dagen van zeer geringe activiteit heeft de Engelsche lucht macht gisteravond, in den afgelocpcn nacht en in de vroege ochtenduren weder een aantal aanvallen op ver schillende plaatsen in ons land omlci- nomen. Een gedeelte van deze actie kon door hel ingrijpen van de Duit- sche weermacht nog tijdig worden verhinderd en door den luchtafweer aan de kust zijn Engelsche machines oj) verschillende plaatsen teruggewe zen, waarbij een bombardementsvlieg tuig is neergestort. Verscheidene toestellen zijn er toch nog in geslaagd hun boiiimenlast bo ven een aantal plaatsen van ons lanc! neer te werpen. In een plaats in het Weslen van het land zijn hierdoor drie woonhui zen verwoest en vijf andere zwaar be schadigd. Helaas zijn er onder de bur gerbevolking hier vijf slachtoffers te betreuren cn zijn vier personen zwaar en twee licht gewond. Elders is nog een zestal huizen ver woest en ongeveer een dubbel aantal ernstig beschadigd. Op een plaats is ook schade aangericht op het terrein van een verkeersonderneming. Verder zijn op verschillende plaatsen huizen door granaatsplinters licht bescha digd en zijn ook vele ruiten gesneu veld. Een paar huizen moesten als veiligheidsmaatregel worden ont ruimd. ENGELSCHE} BOMMEN OP DEN HAAG. Negen dooden. Gedurende 'het afgeloopen weekein de is de Engelsche luchtmacht boven ons land zeer actief geweest; zij heeft op een vrij groot aantal plaatsen bri sant- en brandbommen neergeworpen. Hoewel het meerendeel van deze bom men geen doel heelt getroffen, is toch in sommige plaatsen vrij ernstige schade veroorzaakt en zijn ditmaal helaas ook vrij veel slachtoffers te be treuren. oor het gehecle land be draagt het cijfer van de dooden on der de burgerbevolking 10 en dat der gewonden 28, waarvan 16 zwaar. Al leen in Den Haag zijn negen dooden te betreuren, zestien zwaargewonden en elf lichtgewonden. Eenige dozijnen huizen, in verschillende plaatsen zijn verwoest of zwaar beschadigd en het aantal vernielde ruiten is niet te tel len. Door het uitwerpen van brandplaat jes is ergens in ons land een groote bosch- en heidebrand veroorzaakt, waardoor 70 H.A. natuurschoon een prooi der vlammen is geworden. In het Westen van het land is tert gevolge van brisantbommen een rijtje huizen beschadigd, waarbij één man is gedood en een jongen gewond. Boven een andere plaats heeft een rondcirkelende machine in het wilde weg milrailleurvuur geopend op de woningen. Engelsche vliegers hebben gister avond boven dichtbevolkte wijken van de binnenstad in Den Haag zes brisantbommen laten vallen, waar door tientallen winkels en woonhui zen in de omgeving van het Westein de, in de nabijheid van het R.K. Zie kenhuis Joannes de Deo, meer of min der ernstig zijn beschadigd. Van eeni ge perceelen kan men zeggen dat ze verwoest zijn. Negen bewoners van de ze volksbuurt zijn gedood, n.l. zes mannen, één vrouw en twee kinderen; zestien personen zijn zwaar gewond en elf liepen lichtere kwetsuren op. Een sigarenwinkel aan het West einde 190 kreeg een voltreffer, ten ge- volge waarvan dit pand vrijwel geheel werd verwoest, ook aangrenzende per ceelen werden groot-endeels vernield. Hier alleen reeds vielen zes dooden en verder vele gewonden. Een tweede bom Viel op het hofje Vredebest achter het Westeinde, waar een elfjarige jongen en een 62-jarige man zijn gedood. Ook hier is een ern stige verwoesting aangericht. Twin tig van de woningen zijn zwaar be schadigd en het huisraad is vernield. Bij het Kortebosch, een dwarsstraat \an het Westeinde, kwam eveneens een bom neer, waardoor een caféhou der werd gedood. Van hel R. K. Zie kenhuis, dat hier dichtbij staat, zijn vele ruiten vernield de vleugcis is ook schade aangericht. Gelukkig zijn hier geen slachtoffers gevallen. De winkels aan het Westeinde, in het bijzonder de nummers 186 tot 200 en die aan de overzijde hiervan, zijn zonder uitzondering zwaar gehavend en verder is er, zooals vanzelf spreekt, in wijden omtrek enorme glassch ulc. Aan tientallen huizen is geen ruil meer heel. en aan een van VOLK EN OVERHEID. De corporatieve gedachte in de Nederlandsche Staatkunde Wij lezen in ,,De Unie": Evenals het begrip „Vernieuwing", -oo heeft ook het woord .corporatief tot veel begripsverwarring aanleiding gegeven. Met dit onderscheid, dat, in dien de vernieuwing der Nederland sche Gedachte vertraagd werd door het rumoerig gehamer met dezen term van halfwas nieuwlichters en onverant woordelijke fantasten, onklaarheid in zake de corporativiteit op rekening moet worden gesteld van de oude rot ten der partij-politiek (gelieve te no- teeren, dat „oude rot' in goed Neder landseh geen scheldnaam is). De corporatieve gedachte is,(sen eeuwenoud Nederlandseh goed, gewor teld in onzen eigen bodem. Het is ver bonden met den bloedeigen aanleg van ons volk. Souvereiniteit in eigen kring, souvereiniteit des gemoeds, zelfbepa- ïng in eigen zaak zijn hiervan de om schrijvingen, die de geschiedenis ons overlevert. In het Koninkrijk zijn Groen van Prinsterer, Kuyper en 1 roelstra de fakkeldragers dezer qe- dachte geweest. In de 19e en in den aanvang der 20ste eeuw kon deze gedachte hier te ande evenmin als elders tot uitdruk king geraken. De albeheerschende tijd geest dezer periode heeft in het teeken van liberalisme en kapitalisme gestaan. Het individualisme vierde zijn hoogtij, de in de natuur gelegen organische ge leding der Volksgemeenschap kon zich met ontwikkelen. Desniettemin hebben de drie rechtsche partijen het beginsel van organische ordening steeds in haar programma's gehuldigd. In de laatste tien jaren is de dranq tot uitwerking en daadwerkelijke toe passing van dit beginsel sterk toege nomen. Er is zelfs tot vervelens toe over gepraat en geschreven; ook de hnksche partijen erkenden de noodzaak van organische ordening. Het is wel licht in de eerste plaats aan de liberale scholing der voornaamste rechtsche politieke leiders te wijten, dat geen tijdige ontplooiing van wat in het,volk leefde, plaats heeft kunnen hebben. Men zocht „ordening", men huldigde de „corporativiteit", maar... de staat mocht er niet bij betrokken worden. Mm.w. het bleef bij een doode letter. Het praten over de corporatieve ge dachte en het afwijzen van een dien overeenkomstig staatsbestel is echter hetzelfde als iets te doen en het teqe- ij eertijd te laten. Corpus beteekent lichaam; een lichaam veronderstelt het voorhanden zijn in één verband van ledematen, een romp en een hoofd. Het spreekt wel vanzelf dat in een staat de kóp-functie ten deze toevalt aan de verheid en haar dienaren die het laat ste woord omtrent de gemeenschap op eenigerlei bindende wijze hebben te spreken. Corporatief bestel beoogt een on middellijke wisselwerking tusschen de regeering en haar dienaren eenerzijds en de georganiseerde gemeenschappen ten andere. Zoodoende krijgt het volk ZT °ru9aniS(ihe 9eledingen gelegen heid om handelend deel te nemen aan de staatstaak aan het tot standko- men. het uitvoeren en het toepassen advertenties In navolging van andere bladen zien ook wij ons door de Omzetbelasting en sterke stijging van verdere kosten genood zaakt onze advertentie-prijs te verhoogen en wel met een duurtetoeslag van 10 pCt., zoowel gewone als contract-advertenties en zulks ingaande 1 Februari 1941. ABONNEMENTEN De abonnementsprijs wordt met het oog op de Omzet belasting met 5 pCt. ver hoogd, zoodat het kwartaal, abonnement voortaan kost f 1.31 (franco p. p. f1.47). Voor week-abonné's is de volgende regeling ingevoerd Dezen betalen de eerste week van elke maand 12 cent en de andere/, weken, zooals thans 10 cent. Zaterdag a.s. wordt dus voor de maand Maart 12 cent betaald en ver volgens gedurende deze maand 10 cent per week. De Administratie. n honden honden honden honden honden honden van Kroep Kroep van Kroep van Kroep van Kroep van Kroep van kK hondenbrood kK hondenbrood kK hondenbrood kK hondenbrood kK handenbrood kK hondenbrood zijn MGR. C. C. PRINSEN In den ouderdom van bijna 89 jaar is Zondag in het St. Antoniusgesticht te 's-Hertogenbosch overleden mgr. C. C. Prinsen, oud-pastoor van de parochie St. Jacob aldaar. In mgr. Princen verliest katholiek den Bosch een vooraanstaand priester en eere-burger van de stad, het bisdom een nestor van den clerus en Nederland een persoonlijkheid, die op sociaal gebied, vooral voor de verheffing van den ar beidersstand en de verbetering van het onder wijs. zeer veel heeft gedaan. Tijdens den we reldoorlog heeft mgr. Prinsen zich zeer ver dienstelijk gemaakt door zijn zorgen voor vluch telingen en zwakke kinderen uit het buitenland. De overledene was geboren te Aarle Rixtel op 2/ Maart 1S52. Hij studeerde te Weert en aan de beide seminaria van het bisdom den Bosch, waarna hij in 1875 priester werd gewijd. Hij was kapelaan te Bergharen en Schijndel en werd in 1895 tot pastoor benoemd van de St. Jacob-parochie, welke functie hij tot 1935 heeft vervuld. Als sociaal werker nam mgr. Prinsen in de drankbestrijding een vooraanstaande plaats in. Hij gaf den stoot tot de oprichting van de R.K Werkhedenorganisatie in Nederland en was adviseur van de federatie der onderscheidene bonden daarvan. In 1900 werd hij benoemd tot rider in de Orde van Oranje Nassau en in 1909 werd hij door Paus Pius X benoemd tot geheim kamerheer. In 1921 onderscheidde Paus Bene- dictus XV mgr. Prinsen met de benoeming tot huisprelaat en in 1926 verhief Paus Pius XI hem tot protonotarius apostolicus. Tegelijkertijd had zijn benoeming plaats tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, terwijl hij qe- rechtigd werd tot het dragen van het eerekruis van het Oostenrijksche Roode Kruis eerste klas se met oorlogsonderscheiding, het ridderkruis van het Hongaarsche Roode Kruis en het on- derscheidingsteeken tweede klasse van het Duitsche Roode Kruis. In 1931 werd de overledene proost van het kapittel van de Kathedrale Basiliek van St. Jan Ruim veertig jaren was mgr. Prinsen provisor van de beide seminaria in het bisdom den Bosch. Voorts was hij o.m. drecteur van het Jozefcomité voor katholieke Nederlanders in Duitschland. lid van den Nationalen Raad van den Priesterbond, ondervoorzitter van den Uiocesanen Katholieken dag en bestuurslid van het Uoofstommeninstituut te St. Michielsgestel. De gemeente den Bosch benoemde mgr. Prinsen tot eere-burger met de toekenning van de medaille in goud en noemde een der straten naar hem. In het gebouw van den R.K. Werk- hedenbond bevindt zich een gedenkplaat, welke zijn beeltenis draagt en de Bosschenaren richt ten een monument op, dat geplaatst werd op het plein voor de parochiekerk, waarvan hij de pastoor was.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2