PROVINCIAAL NIEUWS* UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING SPRANG-CAPELLE, Woensdag 5 Maart 1941 No. 19 De Echo van het Zuiden Tweede Blad TILBURG. ZILVEREN JUBILEUM Dr. H. G. LANGEMEIJER. Het zal 18 April a.s. 25 jaar geleden zijn dat Dr. H. G. Langemeijer arts alhier als geneesheer in functie trad als opvolger van Dr. Jan van Gils. Het zal onnoodig zijn breedvoerig te wijzen op hetgeen Dr. Langemeijer die kwarteeuw voor zijne patiënten gedaan heeft en geweest is, welke groote ver diensten hij zich daarbij vergaard heeft, bijvoorbeeld ook ten aanzien der t.b.c.-bestrijding, de lichamelijke op voeding, maar vooral ten opzichte van het St. Nicolaas-Ziekenhuis, dat zich in zulk een grooten bloei mag verheugen en voorts nog voor tal van zaken op cultureel, sociaal en charitatief werk. Al zijn de tijden niet geëigend voor veel uiterlijk feestbetoon en ligt dit, naar wij meenen, ook niet in den geest van den a.s. jubilaris, toch zijn wij overtuigd dat zijne vele patiëntëen gaarne deze gelegenheid zullen aan grijpen om hem een blijk van hartelijke waardeering, dankbaarheid en sympa thie te geven. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Waalwijk en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Februari '41 ingelegd 30364.24 en terugbetaald 69068.62. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt t nummer 22057. OPBRENGST WINTERHULP. De opbrengst van de laatstelijk in onze gemeente gehouden collecte ten bate van het Winterhulpwerk Neder land was 324.40. DE BINNENPOLDER VAN BAARDWIJK. Overdracht van den Noorder- Parallelweg aan de gemeente. Belangrij ke wegenverbetering op komst. In café ,,'t Vosje" te v.m. Baardwijk kwam Maandagavond de Einnenpol- dcr van Baardwijk in openbare ver gadering bijeen, om te beslissen over liet eenigst punt van de agenda: Overdracht van den Noordcr-Pa- rallelweg aan de gemeente. Er bleek geen lange discussie voor noodig om de aanwezige ingelanden niet algemeene stemmen te doen be sluiten, genoemden weg aan de ge meen td over te dragen. Het betreft bier het gedeelte vanaf de Baard wij k- schc Straat tot aan de oude gemeente grens Waalwijk- Baardwijk. Vóór eenige weken is door den Bin- nenpolder van Besoijen eenzelfde be sluit genomen ten aanzien van den Noorder-Parallelweg achter v.m. Be soijen. Thans is de toestand dus zoo, dat de gcheele Noorder-Parallelweg in hel bezit van de gemeente is overge gaan. Terecht mag dan ook thans ver wacht worden dat aan den slechten toestand, waarin deze wegen steeds verkeerd hebben, een einde wordt ge maakt. Van diverse zijden en ook in ons blad door middel van Ingezonden Stukken, is meer dan eens gewezen op bet slechte onderhoud van deze wegen, een toestand waarin de Polder besturen geen verandering konden brengen, daar hunne financiën zulks niet toelieten. Wel werd hier en daar eens een stukje opgelapt, maar dit had meer tot gevolg dat bedoelde weg een stalenkaart werd, dan dat hij afdoen de werd verbeterd. Door de thans genomen besluiten van de polders zal daarin verandering gebracht- worden. Wij hebben n.l. bij de daartoe bevoegde personen inlich tingen ingewonnen, waarbij men ons verzekerde, dat het geheele gedeelte van de Baardwijksche Straat tot de overweg in v.m. Besoijen opnieuw zal worden bestraat. Natuurlijk zijn te dien aanzien nog geen vast omlijnde plannen te geven, te meer niet daar vooral de materialenvoorziening thans nog van dien aard is, dat een zeer spoedige uitvoering welhaast niet mo gelijk is. Het gemeente-bestuur is in deze echter actief, zoodat terecht verwacht mag worden dat, zoodra de omstandig heden zulks toelaten, aan een lang on- gewenschten toestand een bevredigend einde zal worden gemaakt. UITBREIDING SPIJSKOKERIL Zooals bekend organiseerde de St. Vincentius Vereeniging vorige jaren eene kinderspijskokerij. Begin van dit schooljaar werd we derom het mogelijke gedaan deze te la ten doorgaan. De moeilijkheden waren echter te groot. De Vereeniging betreurde dit ten zeerste. Aanvang Januari kreeg zij echter een kims. Deze werd met beide handen aangegrepen. Lokalen, waar de kinderen gezamen lijk eten konden, waren echter niet be schikbaar. Vanzelf kwam de gedachte op thans de gezinnen, in de eerste plaats de groote gezinnen, van warm eten te voorzien. Daarenboven stond de idee voorop: de maaltijden moeten gekocht worden, al is het dan'ook tegen een lage prijs. Het nut van deze gezinsmaaltijden sprak voor zich. Behalve regelmatige voorziening in de noodzakelijke levensbehoeften, zou den de maaltijden nu in familiekring verorberd kunnen worden. Deelnemers te vinden was niet moei lijk. Er waren er aanvankelijk te veel. Een aanmerkelijke beperking moest doorgevoerd worden en wel: door de genen, die het financieel eenigermate doen konden te verzoeken tot na de uitbreiding te willen wachten en voorts door een betrekkelijk groote reductie op de gezinnen toe te passen. Het was jammer, maar het moest. Op 24 Januari j.l. had de eerste uit reiking plaats. Het eten was klaarblijkelijk goed. De liefhebbers kwam regelmatig terug. Verloop van deelnemers was er betrek kelijk weinig. De verzoeken tot uitbrei ding bleven aanhouden. Vorige week Maandag. 24 Februari, had deze plaats. Het geheele gezin kan nu meedoen. Door de Vereeniging worden per week ruim 1500 litersche maaltijden verstrekt. De Ver. draagt het hare tot behoud van de volkskracht bij en vervult hier mede een sociale plicht. Zij bestaat 90 jaren. Op deze oude, krachtige, stam werd een jonge twijg geënt tot nut van velen. DIAMANTEN KLOOSTERJUBILEUM ZUSTER INIGO. Heden herdacht de Eerw. Zuster Inigo van de Zusters van J.M.J. in 't SI. Teresia-gesticht, haar diamanten kloosterjubileum. Door de abnormale tijdsomstandigheden is dit heugelijk gebeuren in alle stilte gevierd. Hedenmorgen werd in de klooster kapel een H. Mis van dankbaarheid opgedragen. Talloos zijn echter de felicitaties die in allerlei vorm binnenkwamen en die getuigen van een zeer groot medeleven uil vele plaatsen in 't land. Vooral tal van oud-patiënten van Zuster lnigo loonden hun dankbaar heid voor de zorgvolle verpleging, die zij eens van da jubilaressc hebben ondervonden. Vermeldenswaard is o.m. een felici tatie van Dr. van Gils, die 25 jaar ge leden deze gemeente verlaten heeft. Voorts werden tal van bloemstuk ken binnengebracht, zoodat samen vattend gezegd kan worden dat dit jubileum, ondanks alles, gevierd is op een wijze, de sympathieke jubilaressc waardig. EEN NIEUWE TOONEEL-UIT- VOERING DOOR „DE VER- EENIGDE HAAGSCHE SPELERS. Ieder herinnert zich nog wel levendig het groote succes, dat de Vereenigde Haagsche Spelers, op Carnaval-Maan dag gehad hebben, met het tooneelstuk ,,Rond een half Millioen Naar wij thans met belangstelling vernemen, heeft de K.J.M.V. met ge noemd gezelschap gecorrespondeerd, om op Tweeden Paaschdag nogmaals in Waalwijk op te treden, met het beken de tooneelstuk ,,De Notre Dame van de SloppenDe bedoeling is de netto opbrengst van deze uitvoering voor een liefdadig doel beschikbaar te stellen, waarover nog besprekingen gevoerd worden. Wij hopen dat de ijverige bemoeiin gen van de K.J.M.V. in deze met suc ces bekroond mogen worden. R.K. HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL. Aan t jaarverslag ontleenen wij het volgende: Personeel. Op 31 December 1940 waren aan de school verbonden: P. C. M. van Slobbe, Directrice, Ko ken, Voedingsleer, Warenkennis. Zeereerw. heer P. Lücker, Modera tor. P. B. A. M. v. Gooi, A.V.O. J. C. M. v. d. Horst, Naaldvakken. H. L. v. Pelt, Huishoudkunde, Was- behandeling, Warenkennis, Gezond heidsleer. A. M. B. A. v. Turnhout, Naaldvak ken. De eerste maanden van 1940 moes ten de theoretische lessen en de naald vakken nog in het K.J.C.-gebouw ge geven worden, maar einde Februari kon in de nieuwe school gewerkt en be gin Maart met het volledig onderwijs begonnen worden, ook in de huishou delijke vakken. Voor de avondopleiding was het aantal leerlingen dat zich opgaf 38, zoo dat dadelijk een parallelklas gevormd kon worden. Van verschillende zijden waren in lichtingen naar opleidingen en cursus sen genomen; na de officieele opening zou de school ter bezichtiging openge steld worden, zoodat een flinke opgave van leerlingen te verwachten was. De 10e Mei bracht hierin verande ring; uitgesteld werd de opening en al gemeene bezichtiging. Van de eerste leerlingen, die voor 2 jaar begonnen waren, kon aan elf het getuigschrift gegeven worden. Onderwijs. Nu de school klaar is kan aan het doel van de school herinnerd worden, n.l.: Meisjes en Vrouwen op te leiden voor de taak van huisvrouw en voor beroepen van vrouwenarbeid, waar door zij in eigen levensonderhoud kun nen voorzien. Dit kan gebeuren: le. door een voorbereidende dag opleiding van 2 jaar in de huishoude lijke en naaldvakken. 2e. een driejarige avondopleiding in de huishoudelijke en naaldvakken. In verband met de verduistering wordt deze Zaterdagmiddag gegeven. 3e. door een opleidingscursus tot dienstbode. 4e. de opleiding tot naaister. 5e. de opleiding tot hulp in de huis houding. Voor het aanbrengen van eenige be drevenheid in verschillende vakken van vrouwenarbeid worden losse cur sussen gegeven in: Koken, waschbehandeling, huishou den; naaien, verstellen, patroonteeke- nen en knippen. In samenwerking met het Bestuur van de Katholieke Arbeiders-Vrouwen- Organisatie en het Bestuur van het Wit-Gele Kruis werden aan de leden van bovengenoemde vereenigingen les sen gegeven in koken in verband met de tijdsomstandigheden. Ook werden zuivelkookcursussen gegeven. Leerlingen. De school werd in 1940 bezocht door 392 leerlingen, waarvan 140 de oplei dingen en 252 de cursussen volgden. Deze leerlingen waren grootendeels afkomstig uit Waalwijk; 1 uit Dedems- vaart; 2 uit Drunen; 3 uit Eethen; 1 uit Heesbeen; 6 uit Kaatsheuvel; 3 uit Raamsdonk; 42 uit Sprang-Capelle en 1 uit Waspik. Door het vervallen van de avond lessen is het aantal leerlingen voor de ..avondopleiding' en voor de cursussen veel minder, daar nu door de fabrieks meisjes alleen op Zaterdagmiddag de lessen gevolgd kunnen worden, in som mige gevallen door lang doorwerken niet de heele middag vrij is en een deel van de meisjes de vrije Zaterdagmid dag op een andere wijze moet gebrui ken. Toch mag over een waardeering van ons onderwijs door de meisjes ge sproken worden, daar voor deze les sen, die op de Zaterdagmiddagen ge durende 4 uren gegeven worden 20 leerlingen de opleidings- en 39 de naai cursussen volgen en de opkomst zeer geregeld genoemd mag worden. WINANDO HAD WEER EEN VOLLE ZAAL. Het vertoonen van bovennatuurlijke experimenten blijkt nog steeds een groote aantrekkingskracht op het pu bliek te bezitten. Zoo was ook gister avond de zaal Musis Sacrum lot den laatsten hoek gevuld, om getuige te zijn van de magische kunst van den beroemden fascinateur Winando. Deze groote belangstelling was ook ten vol le verdiend, want wat Winando op 't gebied van telepathie, magnetisme, massa-suggestie enz., weet te pres- tecren, grenst werkelijk aan het won derbaarlijke. Het meest frappeerde ons zijn kunst om zich zelf bloedende wonden toe te brengen en deze direct weer te genezen, zonder dat een spoor van letsel achter blijft. Men zou mee nen bier met een duivels-kunstenaar te doen te hebben. Ook met zijn tele pathie en gedachtenlezen oogstte Wi nando veel succes en het ongevraagd vertellen uit een levens-periode van in de zaal aanwezige personen, wekte alom verbazing. De komische noot ontbrak ook dit maal niet, toen Winando enkele per sonen onder zijn invloed bracht en hen de meest ongewone! gedaante verwisselingen deed ondergaan. De zaal gierde en brulde toen de „slacht offers" meenden een Jan Pijnenburg, een vliegenier, een hond, een kat, een kinderjuffrouw en wat dies meer zij, te zijn. Het was alles te samen een geheim zinnige, mysterieuze avond, die men niet makkelijk zal vergeten. BILJARTEN. Uitslag van den Maandagavond ge speelden biljartwedstrijd tusschen E. B. Cl. en V.V. Baardwijk. E.B.C.—V.V. Baardwijk: Fr. Schoelitz-A. v. Cromvoirt 100—- 74 H. Klijn-A. Leijtens 82-100 W. Pullens—H. Pullens 75— 62 L. v. d. GeldM. Leijtens 7536 G. Pullens—J. Verheijden 75— 49 H. Pullens—H. Leijtens 35— 50 DISTRIBUTIE VAN FIETSBANDEN. De Leider van de Dislributiekring aalwijk deelt mede: „Ten einde te vermijden dat velen zieii noodeloos naar de distributie kantoren begeven en door deze Kan toren op een groot aantal aanvragen afwijzend moet worden beschikt, is de volgende regeling getroffen: Aan de rijwielhandelaren in de ge meenten Waalwijk, Waspik, Kaats heuvel, Sprang-Capelle, Drunen, Heus- den en Vlijmen worden verklaringen ter hand gesteld, waarmede de hande laar, die de nieuwe band eventueel zal monteeren, verklaart dal de oude band totaal versleten is. Tevens zijn op die verklaringen de voornaamste bepalingen vermeld waaraan moet worden voldaan, wil men in aanmer king komen voor een bandenbon. Zonder behoorlijke bewijsstukken zal zelfs een aanvraagformulier niet worden uitgereikt. De verklaring van den handelaar, zoo noodig ondertce- kend door den werkgever, hoofd dei- school enz., zal de beoordeeling ver gemakkelijken. De handelaar is bovendien aanspra kelijk voor het innemen van den ge heel en al versleten en onbruikbaren band; dit is een der eischen die bet Rijksbureau voor Rubber voor de her bevoorrading stelt. Voor transportrijwielbanden en voor rijwielbanden ten behoeve van bedrij ven en overheidsdiensten, zijn afzon derlijke formulieren aan de Distribu tie-kan I oren verkrijgbaar. Zooals de secretaris-generaal van 't Departement van handel, nijverheid en scheepvaart meedeelt, zijn de voor waarden, waaraan men moet voldoen om voor een band in aanmerking te komen, streng gesteld. Voorkom onnoodig werken vraag niet aan, indien U aan die eischen niet voldoet. ERNSTIGE VAL. De voerman W. de B., werkzaam bij de firma C. Pot Zn. expediteurs al hier, moest gisteren met paard en wagen een lading naar Tilburg bren gen. Bij het lossen aldaar werd het paard plotseling schichtig en sloeg op hol met het gevolg, dat de B. van den wagen sloeg en een eindweegs werd meegesleurd. Hij werd hierbij zoodanig gewond dat hij bij omwonenden moest worden binnengedragen, waar geneeskundige hulp bloedende beenwonden en enkele gekneusde ribben constateerde. De B. is later, ter verdere verple ging, huiswaarts gevoerd. KIPPENDIEVEN. Bij C. werden dezer dagen 10 kippen doodgebeten, terwijl bij Kr. 7 kippen het af moesten leggen, vermoedelijk tegen de vraatzucht van een hond, waarnaar nu ijverig gespoord wordt. NOODBEURS TILBURG. De Zevende Noodbeurs te Tilburg, bij rooster vastgesteld op 18 Maart a.s., zal vermoedelijk verdaagd worden naar Dinsdag 25 Maart; dit in verband met de Jaarbeurs te Utrecht, welke plaats heeft van 11 20 Maart a.s. Zoodra er accoord is met het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, zal een nieuwe rooster voor de komende beurzen worden ge publiceerd. UIT DE SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE. Aan de ingeschreven Huidenhandelaren. Hierbij deel ik U mede, dat het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart mij belast heeft met de invoering en de handhaving van de overeenkomst, welke tusschen een groot aantal handelaren in inlandsche huiden en vellen, aangesloten bij de Vereeniging van Nederlandsche Hui denhandelaren, is. gesloten. Dit heeft dus tot gevolg, dat alle in geschreven huidenhandelaren zich moeten houden aan de voorschriften dezer overeenkomst. Rijksbureau voor Huiden en Leder RIJCKE TREK LOTEN. Een advertentie in dit nummer ver meldt nadere bijzonderheden omtrent de gehouden beide trekkingen van de Rijcke Trek Verloting. In vele plaatsen waren de loten sedert begin Februari al uitverkocht hetgeen mede een reden voor het Co mité der Verloting heeft gevormd een derde serie ook op korten termijn te doen trekken en wel op 21 Maart Deze verloting bied$ eveneens een hoofdprijs t.w.v. 0000.en een serie diverse prachtige prijzen. De loten zijn inmiddels verkrijgbaar bij de bekende adressen in de plaats en omgeving. 442-371 Hoogste serie: L. van der Geld 23. A. van Cromvoirt 20. ABONNEERT U OP DIT BLAD SPRANG. J.l. Maandag herdacht de Wel- erw. heer Ds. D. van Lutterveld, vroeger predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, thans emiritus predikant van Schalkwijk en woonachtig te Utrecht, den dag dat hij voor 40 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaarde. Op 3 Maart 1901 aanvaarde Ds. Lut terveld bij de Ned. Herv. Kerk alhier, zijn eerste gemeente, het predikambt, welke gemeente hij tot 1907 diende, om toen naar Otterloo te vertrekken. Van 1923 tot 1926 diende Ds. van Lutterveld de Ned. Herv. gemeente te Dussen, waarna hem voor de eerste maal emiritaat werd verleend. In 1932 stelde Ds. van Lutterveld zich echter wederom beroepbaar en kwam toen te Schalkwijk. De Sociale Studieclub van den Christel. Besturenbond Spranq-Capelle hield Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier eene verga dering. Na opening, Schriftlezing en gebed, werd door den heer G. Bras penning een onderwerp behandeld, over oude en nieuwe opvattingen inza ke economischen opbouw. Op deze in leiding volgde een flinke en leerzame bespreking. Besloten werd de jaarvergadering te houden op Maandag 24 Maart e.k. Jaarvergadering van de afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders op Donderdag 6 Maart, des avonds half 8. in de zaal van den Chr. Volksbond. De agenda vermeldt o.a.: Jaarver slagen van Secretaris en Penningmees ter, Bestuursverkiezing, enz. Vergadernig van den Ring Capel- le en Omstreken van Ned. Herv. Jon- gellngsvereenigingen op G.G. op a.s. Vrijdag 7 Maart, des avonds half acht in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de afgeloopen maand Februari 1941 voor de Rijkspostspaar bank ingelegd 1532.50 en terugbe taald 5428.98.' CAPELLE. Bij de j.l. Zaterdag door Burg. en Weth. der gemeente Sprang-Capelle gehouden aanbesteding van het bou wen van een lijkenhuisje op de nieuwe algemeene begraafplaats in de Nieu\V- straat alhier, werd als volgt ingeschre ven: J. W. Nieuwenhuizen, Sprang 1099 J. Michaël Vrijh.-Capelle 1070 Adr. Rosenbrand, Capelle f 1054 Alb. Hoefnagel, Capelle 1046 A. H. Willemsz, Sprang 1035" H. Wagemakers, Capelle 1033 J. Quirijns, Capelle 1030 G. Paans, Capelle 1025 Gebr. Spierings, Capelle 999 P. Spierings, Capelle 995 J. Molegraaf, Capelle 981 Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. Tevens werd aanbesteed het plaat sen van een ijzeren hek voor de be graafplaats, waarvoor ingeschreven werd door: M. van Beek, Vrijh.-Capelle 314 A. Brouwer, Sprang 304 A. de Bie, Sprang 297 A. L. v. Wijlen, Capelle 292 Adr. Cové, Capelle 292 J. Kommers, Capelle 283 Gegund aan den laagsten inschrij ver. Gedurende de maand Februari I.1. werd op het hulppostkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd 2254.93 en terugbetaald 7766.08.' Het aantal inlagen bedroeg 18, dat der terugbetalingen 37. Voor het toelatingsexamen aan de Ambachtsschool te Tilburg slaagden uit onze gemeente J. van der Waals, D. Rosenbrand, J. Both en A. v. Nieu- wenhuijzen. Naar men ons mededeelt zal van wege het Bureau Kinder-evacuatie te Rotterdam in onze gemeente een avond belegd worden, waarop de film van het werk van dat Bureau zal worden ver toond. De vertooning hiervan, welke tege lijkertijd bedoeld zal zijn als dank aan de pleegouders voor de goede zorgen aan de Rotterdamsche kinderen besteed zal vermoedelijk plaats hebben Dinsdag 11 dezer des avonds 7 uur in de bo venzaal van het café van den heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijhoe- ve-Capelle. 100.000ste inwoner te Tilburg. Op Vrijdag 28 Februari 1941 is de 100.000ste inwoonster van Tilburg ge boren. Het is een dochter van J. A. M.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5