Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND Q.o)^ 71 STOFFEN bü KOF A VRIJ Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. H. Kolsteren-Lagarde „NOORD-BRABAND" Prima Brandewijn Jenever Cognac Bessen Jenever Wijnen en Likeuren* DE ARBEIDSDIENST IN NEDERLAND. gekocht. NUMMER 20. ZATERDAG 8 MAART 1941. 64e JAARGANG. dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. OP WEG NAAR DE NIEUWE ORDE! De plaatselijke krant is altijd meer populair geweest dan het groote dag blad. Zij werd meer door iedereen in het gezin gelezen en de inhoud werd openhartig besproken. We weten wel. dat de plaatselijke krant haar grooten broer uit de stad kwalitatief niet aan kan. maar ze heeft tegenover deze een eigen karakter, dat velen bekoort. Het dagblad voert artikelen, welke, mis schien meer „wetenschap" zijn en zijn berichten stammen uit officieele en ge zaghebbende bron. Aan dat alles hech- ten we de vereischte waarde, maar toch maakt het groote dagblad weinig innig I contact met zijn lezers. Krant en lezers staan respectvol naast-, dikwijls cor rect tegenover elkander; een correct heid. welke gemakkelijk overgaat in on verschilligheid. Met het plaatselijke blad is dat an ders. Het is een doel, zelfs een bindend element, van de plaatselijke gemeen- schap. Het heeft een naar zijn aard overzichtelijken lezerskring; we kennen elkaar zoowat, weten, wat plaats of streek beroert, interesseert of bezig houdt. Met een en ander houdt de re dactie rekening met het selecteeren der copie. De redactie moge al eens een stokpaardje berijden, de lezer „kent" dat van haar en vindt het wel gezellig. Krijgt-ie er wat op tegen, dan staat de ingezonden stukken-rubriek voor hem open en we blijven op de bekende uitzondering na goede vrienden. In dezen tijd geldt dat alles nog meer dan anders. Het groote dagblad is het aan zich en zijn lezers verplicht om in alles zoo volledig mogelijk te zijn. Een plaatselijke krant kan niet absoluut vol ledig wezen en daardoor is ze ook niet in de gelegenheid alle aangelegenheden naar eigen overtuiging te belichten, al heeft dit misschien anderzijds weer z'n aantrekkelijkheid. Men leze hieruit echter volstrekt niet, dat we de verantwoordelijkheid schu wen en b.v. een moeilijkheid als de nieuwe orde zouden willen omzeilen. De noodzaak eener nieuwe orde aan vaarden we, maar we zijn dankbaar voor de gelegenheid om ze te kunnen behandelen, gescheiden van belangen, welke de oorlogvoering betreffen. We willen doelbewust de nieuwe orde be naderen, maar niet door daar den weg te banen, waar ons veel voor de voeten zou komen, wat het verleden ons aan goeds en liefs naliet, en een weg die ons in een bepaalde richting dringt. Laten we de krant en haar lezers echter erkennen, dat het huis, waar in ons volk tot voor kort nog woonde, niet meer past in onzen tijd. Daar mo gen en willen we niet meer in; het heeft zijn tijd gehad. Dat moeten we durven toegeven." ook al is de oorlog nog niet afgeloopen en verkeeren er velen nog in twijfel, wie dezen zal win nen. Dat laatste doet er voor het prin cipe der nieuwe orde niets toe. Deze kaji minder steunen op menschen, die er een oorlogsgekje van maken dan op die, welke haar uit overwegingen van maatschappelijk, écht Nederlandsch (noem het desnoods: volksch) belang voorstaan. Zooals de politieke verhou dingen ten onzent zich vóór den oorlog ontwikkelden, ging het absoluut berg af; toenemende verdeeldheid versplin terde de kracht van ons volk. Ónze vrijheden waren verworden tot in het oneindige; we vermochten niet meer te bouwen, omdat we ook de methoden van destructie, d.i. van ondermijning en verwoesting, als rechten erkenden. Economisch en sociaal naderden we den afgrond door een te sterk doorge voerde individualiteit. In de toekomst zal geen volk zich kunnen handhaven dan door de vesti ging en aanvaarding van een sterk ge zag, een door rede, voorzichtigheid en het algemeen belang beteugelde vrij heid; door een geleide economie; door eenheid, samenwerking, behulpzaam heid, offerbereidheid. We moeten den wil hebben om dit gebouw der nieuwe orde te helpen op trekken en den lust om het straks te gaan bewonen, hoe ook de afloop van den oorlog moge zijn. Maar laten we met bedachtzaamheid onze taak vervullen en den weg naar het doel kiezen, sparende uit het verleden, wat gaaf bleef, mooi en sterk! We moeten het nieuwe huis bouwen en inrichten, naar eigen model en smaak, onze waar deering behoudende en toonende voor het mooie uit vroeger bezit, inbegrepen gewoonten entradities, alsmede onze speciale, in de historie ontwikkelde, va- derlandsche deugden, waarvan trouw een der voornaamste is. Onze trouw mag niet in het oude huis worden ach tergelaten; in het nieuwe huis dient mét ons het besef te wonen, dat een nieuw te verpanden woord geen waarde heeft, als het oude woord niet tegen zijn volle waarde werd ingelost. ALLEMAAL OP DE FIETS? WE MOCHTEN HET WILLEN Ach die goede oude tijd! Ja, zóó mo gen we tegenwoordig eigenlijk niet meer spreken, maarmisschien mo gen we het nog verzuchten. Gij, lezers, die vóór of na Abraham hebt gezien, herinnert U zich nog, hoe we in onze jeugd zongen van „allemaal, allemaal, allemaal op de fiets"? Een rijtuig, niet waar, konden we niet houden, maar wel een fiets, dat was toch iets, enz. We wilden daarmee toen maar zeggen, dat zoo'n karretje binnen ieders bereik was gekomen en dat we er den dokter in zijn koetsje, het bruidspaar in de equipage en de freule in de vigilante dik de baas mee waren geworden. Daar moet je nu, veertig a vijftig jaar later om komen! Elke boer passeert je holderdebolder over de keien lees voor heden: asfalt- en betonwegen met zijn kar, waarvoor een brave hit draaft. En wij lóópen weer als onze voorvaderen en vegen ons het zweet van het aangezicht. Want we wonen niet minstens 5 kilometer van ons werk of van den trein, tram of bus, waarmee we ons werk in tweede instantie kun nen bereiken. En daarom krijgen we geen banden meer op de fiets, zelfs niet. al zijn die zóó versleten, dat ze het rijksclaaldersche plaatjesjaar niet meer kunnen uitdienen. Het is uit met de pret. De oorlog verhinderde reeds elke buitenlandsche reis, nu ook ons fietstochtje en ons vischdagje! Grootestraat 199 —201 WAALWIJK Geeft óók in Dranken en Likeuren steeds 100 °/0 kwaliteit. BERLIJN ZET NOGMAALS DE MOTIEVEN UITEEN, DIE TOT HET OPTREDEN IN Z. O. EUROPA HEBBEN GELEID. In Berlijnsche politieke kringen zijn nogmaals nauwkeurig de motieven opgesomd voor het binnenrukken van Duitsche troepen in Bulgarije. De Duitsche maatregelen in Zuidoost- Europa, zoo vernam het A.N.P. van welingelichte zijde< berusten hoofd zakelijk op twee beginselen. Het eer ste beginsel wordt gekenmerkt dooi den wil om in dit gebied een perma nenten vrede en een stabiele orde voor alle tijden te verkrijgen en te waar- LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 horgen. liet tweede beginsel wordt be paald door den oorlog tegen Engeland, een oorlog, waarin Duitschland, zoo als de Führer reeds gezegd heeft, En geland zal verslaan, waar het maar te verslaan is. Duitschland zal, zoo ver klaarde men van Duitsche zijde op nieuw, iedere poging van Engeland om den oorlog over te brengen naar gebieden, die Duitschland beschouwt als te behooren tot zijn economisch gebied, verhinderen. Door deze beide elementaire beginselen der Duitsche politiek worden, zoo verklaarde men verder in politieke kringen der rijks hoofdstad, de vriendschappen van hel rijk evenzeer bepaald als de organi satie van deze vriendschappen en de maatregelen van het rijk wat betreft omvang, vorm en tijd. DE MILITAIRE POSITIE VAN ITALIë. De Popoio d'Italia wijdt in een hoofdartikel een beschouwing aan de militaire positie van Italië. Na er aan herinnerd te hebben, dat Italië vier maanden lang het heele gewicht van In October zuller 70 kampen gereed zyn. De kampen voor meisjes. Het A.N.P. meldt: Veel werd in ons land geschreven en gesproken over een Nederlandschen arbeidsdienst, doch tot op den dag van Maandag bestond een dergelijke instelling in ons land niet. Op den derden Maart kwam de eer ste ploeg vrijwilligers op. De bevol king van de eerste vier kampen, waarvan er twee in Laren, één in Vier houten en één in Nunspeet geheel los van het daar reeds gevestigde op leidingskamp liggen. Bij deze gelegenheid heeft de com mandant van den Nederlandschen ar beidsdienst, majoor J. N. Breunese, een dagorder uitgevaardigd, waaraan het volgende is ontleend: In dit half jaar zult gij u met de uitsluiting van al het andere, wijden aan de Nederlandsche volksgemeen schap in haar geheel. Ik herhaal: met uitsluiting van al het andere, dat is met name van al wat ons verdeelt, van partijpolitiek en groepsbelang. Hier zijl gij geen arbeider of student, geen wcrklooze of welgestelde, geen propa gandist van een politieke partij of be weging. Dat beteekent niet dat gij geen vleesch of visch zijt. Gij zijt hier Ne derlander dat is vleesch en visch Gij zijt hier niet om voor u zelf of voor de groep van uw voorkeur te halen, doch om aan uw volk te geven, om een eereplicht te vervullen jegens het vaderland. Daarvoor alleen geldt de leus van onzen Nederlandschen arbeidsdienst: „lek dien." Het gaat nu snel. De Nederlandsche arbeidsdienst mo ge met deze vier kampen, die tezamen een zeshonderd jongens bevatten, be scheiden aanvangen, met kracht wordt aan den verderen uitbouw voortge- werkt. Reeds een week na de opening van deze eerste kampen zullen er vier nieuwe, met wederom een zeshonderd tal jongens worden opengesteld en wel in Beekbergen, Ommen, Wasberg en Baarn. Voor den eersten April, den datum, waarop de invoering van den arbeidsdienst werd verwacht, zal dus het leven in acht kampen reeds in vol len gang zijn. Gedurende de maand April worden tien nieuwe kampen ge opend en in de maanden, die daar op volgen tot October zal de Neder landsche arbeidsdienst dus een kleine zeventig kampen tellen, die tezamen tien twaalfduizend deelneifiers be vatten. Voor de in April te bouwen kampen zijn de gronden in 't Noorden van ons land en Noord-Limburg en Oost-Brabant reeds uitgezocht. Da objecten, waaraan de arbeids dienst zich wijdt, zullen hoofdzakelijk bestaan uit werken van cultureel-tech- nischen aard, zooals bodem- en bosch verbeteringen, terwijl ook aan den aanleg en 't herstel van wegen zal worden gearbeid. Nog steeds melden nieuwe geschik te krachten zich voor de opleidingen aan en steeds weer biedt de arbeids dienst ruimte voor flinke jonge man nen uit het burgerleven, die hierin de mogelijkheid kunnen vinden zich in dienst te stellen van een werkelijk, tastbaar ideaal van de medewerking uan de opvoeding onzer Nederlandsche jeugd tot gemeenschapszin en offer vaardigheid voor eigen land en volk. Voor de meisjes. Op 20 Maart zullen de eerste ar beidsdienst-kampen voor meisjes in de verschillende provincies van Ne derland worden geopend. Iedere Nederlandsche in den leeftijd van 1725 jaar kan zich aanmelden. De arbeidsdiensttijd duurt een half jaar. In dezen tijd krijgen de deelneem sters naast vrije woning, verzorging en kleeding een zakgeld van 0.20 per dag. Aanmeldingen moeten tot 20 Maart of een latere datum geschieden bij Nederlandsche arbeidsdienst voor meisjes, Scheveningen, Gevers Dey- nootweg 59. Het hedendaagsche meisje heeft zich verdienstelijk gemaakt op allerlei ge bied. De een in het huishouden, de ander op kantoor, een derde in fa briek enz. Nu breekt echter de tijd aan waarin vooral ook elk meisje meehelpen moet, Nederland op te bouwen, er een bloeiend en vredig land van te maken. In de eerste plaats moet er gewerkt worden en hieronder verstaan we vooral dat werk, dat voor een land de meeste waarde heeft. Dit is toch zeer zeker het werk van de boeren buiten op het land, in hun bedrijf en huis. De mooiste taak is, de boerin te helpen met alles, wat de hand te doen vindt. Wat zou er toch van Nederland wor den en hoe zou het volk eten, als onze boerenstand niet zoo hard zwoegde? Nu hebben we gezonde, vroolijke meisjes noodig, die gezamenlijk haar vaderland van dienst willen zijn door dezen, toch zoo hard noodigen, arbeid te verlichten en die door het zonnetje, dat elk echt Nederlandsch meisje mee brengt, ook juist deze menschen op- vroolijken." enhet maakt Uw toilet zoo af, een leuke shawl, moderne ceintuur, fleurige corsage, 'n apart kraagje, 'n aardige gesp of garneerknoop. ZIET ONZE ETALAGES den oorlog moest dragen, vervolgt het blad: Het Italiaansche volk zet den strijd voort in de vaste overtuiging, dat liet nog slagen zal ontvangen en zal uit- deelen in de zekerheid, dat het den laatsten slag zal toebrengen. In de Al- baansche bergen is de vijand niet doorgebroken, aan de Djoeba heeft de overtochti van de rivier den Engel- schen twintig dagen bloedigen strijd gekost, te Koefra hield het garnizoen langer dan een maand stand, te Djara- bub zijn de Engelsche colonnes er niet in geslaagd een handvol Italianen to verdrijven. De episode van Castelrosso is veelbeteekenend. In Abessinië put ten de Engelschen hun krachten uit, telkens wanneer ze een meter terrein willen winnen en hun successen blij ven beperkt tot de vlakten, waar zo over het voordeel hunner gemotori seerde gevechtsmiddelen beschikken. Reeds dertig dagen versperren de Al penjagers, granaatwerpers, zwarthem- den en Askari's den Engelschen weg te Keren. De Engelschen hebben de strijdkrachten, die Keren aanvallen, reeds tweemaal moeten vernieuwen. Sommige belangrijke stellingen, die tien maal door de Engelschen ver overd werden, zijn tien maal door de Italianen hernomen. De Engelschen hebben te Keren ontzaglijke verliezen geleden.) Het befaamde Hindoeregi ment Rafsane Rifles is in'de pan ge hakt. BIJSTANDSPACT VER. STATEN EN MEXICO. Het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken heeft medege- overal gezocht De Echo van het Zuiden, iWaaiiytselie en Langstraaiscbe Courant* 5 IS Komt U eens bij ons kijken en U zult verbaasd staan over de enorme keuze. Fa. CUNEN WAALWIJK. Waalwijk'# grootste modemagazijn

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1